Leids Volkshuis heeft hulpdienst opgezet paral par dag! Gesprekken met LEIDENAARS (II) Er zijn gelukkig ook vele bejaarden die het goed hebben Duizend extra-woningen voor Z.-Holland in 1963 Extra uitgave van drie ton voor de provincie BENDER NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 JANUARI 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie- Orkest o-l.v. Bruno Maderna; solist: Christian Ferras, viool. Doopsgezinde kerk, 3 uur: Bezoek Kerkenkring Oecumenische raad Leiden. Café Aniba. 8 uur: Tuinders- en bloe- mistenvereniging D.E.V. Academie, Groot Auditorium, 7 30 uur: _'ro en Contra, debat over hot al of niet zedelijk geoorloofd gebruik van kernwa pens. Diligentia. 8 uur: Jeannette Haien. »ano. Gemeentemuseum. 8.15 uur: Veronika Hampe. viola da gamba en Gustav Leon- hardt, klavecimbel. Vrijdag Stadsgehoorzaal, Bernard Kruysen, ba riton en Jean Richard, piano (Mij. voor Toonkunst). Den Burcht, 7.45 uur: Propaganda filmavond Leidse Bond van Volkstuin- dersverenigingen, met prijsuitreiking. Gemeentelijke HBS voor meisjes, Ga- renmarkt la, 2.30 uur: Beroepenvoor- lichtingsbijeenkomst. Petruskerk, 7.15 uur: Samenkomst week van gebed. Kleine Burcht, 8 uur: Forumavond Leidse Posrtduivenclub. t. Groene of Willibrord- kerk. 8.30 uur n.m. oecumenische ge- edssamenkomst voor jongeren. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 ur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". Zaterdag Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondgebed Dor Hervormden en Gereformeerden. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 ur: Haagsche Comedie met „Venus be spied". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie- Orkest o.l v. Bruno Maderna m.m.v. Al- Aloys Kontarsky. piano. Frans Willem Heesen, slag der Kraan Kurzaal. 8 uur: Sonny Rollins Kwar- :t, jazzconcert, Diligentia, 8 uur: Mariemma en haar gezelschap met Spaanse dansen. Pulchri Studio, 2 uur: Haags Barok Trio. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, tel. 21060. De dienst van apo theek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens door deze Leidse apotheek waargenomen. Films Casino: <2 en 7.30 aradis (18 jaar) Lido: (2.30, 7 er val (aj.). Luxor: (2.30, 7 i Les enfants du 9.15 uur): Vrouwe de nacht 18 jaar) Rex: (2.30, 7.15 en 9 uur): Invasie op Guam (14 jaar); donderdag: Het geheim an het leven (18 jaar). Studio: (2.30, 7 en 9.15 uur): Verleden lar in Mariënbad (18 jaar) 9.15 Gods Films vi Casino '2 en 7.3i paradis <18 jaar); donderdag 2.30. spel (18 jaar). Lido (2.30. 7 en (alle leeftijden) Luxor (2.30 ei (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9 15 uur): De zwarte ridder van Cornwall (14 jaar); donder dag: Moordenaar te huur. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik beken (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Le repos du guerrier (18 jaar). 9.15 uur): De Overval 8 uur): De langste dag F Betliescla-Suriname-avoiid in Leiden Op woensdag 30 januari om 8 uur zal in het wijkgebouw Levendaal 103 een Bethesda - Suriname-avond worden ge houden. Ds. IV. J. Sijthoff zal spreken over zyn ervaringen by de leprozenzorg in Suriname. Daarna zal er een geluids film worden vertoond over dit werk. Het leprozenzorgwerk van Bethesda gaat uit van verschillende Protestantse Kerken. In het bestuur heeft o.a. ook zitting mevr. L. H. A. Klaaseszde Bruijne, de vrouw van de commisaris der Koningin in Zuid-Holland. Mevrouw Klaasesz heeft jarenlang in Suriname gewoond. Haar man was daar gouver- Houdt woensdagavond 30 januari vrjj om naar de Levendaal te gaan Inzameling brood in Ambachtsschool Gedenk de vogels! Dat deze leuze ook de l.t.s.-leerlingen in Leiden aanspreekt, bewees de leerling Mieremet van de Leidse Ambachtsschool, die een inzame ling van brood en geld voor de in nood verkerende vogels begon, waaraan ook andere leerlingen medewerking verle- jLTET Leidse Volkshuis gaat hulpdienst voor bejaarden stellen. Bij onze pogingen gegevens te verzamelen over de gevolgen van de winter speciaal voor de bejaarden ontmoetten wij de directeur van het Volkshuis, de heer In 't Hout. „Ik heb aan de oudere bezoeksters van dit huis duidelijk gemerkt, dat er behoefte aan zo'n noodploeg be staat", zei hij. „Dit wordt een tijde lijke ploeg, die dus alleen de ge volgen van de winter zal bestrijden Wij hebben het oog op bejaarden en hulpbehoevenden" Een oude dame moet geld halen en nodig boodschappen doen maar durft de gladde straat niet op. Voor een andere is een volle kolenbak veel te zwaar. „Eén man willen wy opdrachl geven aan de ons bekende adressen de eventuele behoeften te noteren Hij rapporteert ons en op het bureau gaan wij dan uitzoeken hoe deze mensen moeten worden geholpen en wie dat het beste kan doeft. In hei begin zal er zeker een ploeg van twaalf mensen nodug zijn. Wij ver wachten dat als dit eenmaal bekend is, hier meldingen van mensen die hulp nodig hebben, zullen binnen komen". De directeur van het Volkshuis is ervan overtuigd, dat er meer hulp behoevenden zijn dan men in het algemeen denkt. ..Er zijn mensea die vooral in deze tijd weinig con tact hebben. Ze wonen heel be scheiden en teruggetrokken in een hoekje van een hofje en komen er omdat ze vooral niet lastig willen zijn niet toe hun behoeften aan anderen voor te leggen. Het kan nodig blijken, dat in het bijzonder naar deze categorie onze zorg zal moeten uitgaan". „We hebben er geen moeite mee" TYE HEER KOOY. directeur van het Hervormde bejaarden tehuis aan de Kaarsenmakersstraat, trad ons tegemoet alsof de lenite hem al in haar volle pracht had toegelachen. „Het is in ons huis heerlijk warm. En dat is een van de belangrijkste dingen. Op de slaap zaal is het wel eens te warm ge weest. „Kunt u niet een raam open zetten?", vroeg iemand mij toen De gezondheidstoestand van d* bewoners laat in het algemeen ge sproken niet te wensen over. In ieder geval zijn er niet méér zieken dan gewoonlijk. Twee op een aantal van bijna honderd is toch niet veel. En die zyn dan nog maar licht ziek. De mensen blijven natuurlijk wel wat meer binnen. Maar zij kunnen zich heel goed. vermaken. Kaarten, kienen, ganzeborden, sjoelen, domi noën, dammen en lezen zijn zo de dingen waarmee ze de dag vullen We hebben er helemaal geen moeite mee. Dat blijkt ook wel uit het feil dat men soms tot half 11 op blijft Dat doe je niet als je je verveelt. En dan zijn er meer contact- avonden dan normaal. De program ma's daarvan bevatten zang, mu ziek, toneel, goochelen, dia's en films. Deze week houdt de heer Erades, zoon van de koster van de Oostericerk. nog een lezing met licht beelden over zijn reis naar Pales tina. Voor die avonden Is altijd veel belangstelling. Er wordit goed gegeten. Over be zoek hebben de mensen over he' algemeen niet te klagen. Morgen bijvoorbeeld hebben wij een verjaar dag en daar kunnen we dan zeker dertig gasten verwachten. Het is te begrijpen dat met deze slechte straten het bezoek van kinderen, kleinkinderen en andere familieleden wat minder dan anders kan zijn" Van diaconale zijde hoorden wii nog, dat aan mensen die mede aan de hoede van de diaconie zijn toe vertrouwd, extra kolengeld word' verstrekt. Het totale bedrag hier voor heeft al een behoorlijke hoogte bereikt. Het moeten binnen blijven werkt deprimerend VUSTER Van der Sluijs, directri ce van het Gerei rusthuis „Groenhoven" aan de Witte Rozen straat, verstrekte ons de gegevens die in grote trekken overeenkwamen met wat de heer Kooy ons had ge zegd. „Wy hebben hier gelukkig weinig last van ziekte. Wel vinden de be woners het jammer, dat zij minder naar buiten kunnen dan an ders. Er zijn er op wie dat ietwat deprimerend werkt. Maar men maakt elkaar wel- Allerlei spelen zijn weer voor de dag gekomen en er wordt onder elkaar veel gepraat. Het voordeel voor onze bejaarden is, dat zij in een tehuis wonen. Zij hoeven niet de straat op om contact met anderen te hebben". Dat zei dus zuster Van der Sluijs Oproep centrale H.V.D.'s WIJ kwamen ook nog terecht bij mevrouw B. G. KloekPott leidster van de centrale van Herv vrouwendiensten in onze stad, die ook veel bemoeienis heeft met de b'ejaardensociëteit van de wijfcgi meente „Staahvijk". „Zolang het kan laten wij de sociëteit doorgaan; an ders hebben de mensen die er nog gebruik van maken, helemaai i meer aan ontspanning. Het bezoek is wel sterk verminderd. Dat komt niet zozeer door de kou als wel door de gladde straten. Wij krijigen nu nog wat mensen uit de directe omgeving", Overigens deelde mevrouw Kloek ons mee, dat in het Hervormde Kerkblad dat vrijdag uitkomt, een oproep staat van de centrale der Hervormde vrouwendiensten tot per soonlijke steun met name aan jaarden. „Er zijn bejaarden die moeilijk zelf kolen kunnen scheppen, die hun A.O W. niet kunnen opha len, die geholpen moeten worden bij het afsluiten van de waterleiding, voor wie eens een boodschap moet worden gedaan. Kortom, in alle mo gelijke variaties kan in deze tijd hulp worden geboden- Wij leven waf dat betreft echt in de tijd van de kleine dingen. Als ieder daaraan iet* meer aandacht gaat geven, zal de winter voor velen niet zo streng meer zijn als hij zonder die hulp Bezoek was zonnestraal TN het Sint Annahofje aan d* Zeegersteeg maakten wy ten slotte een praatje met de heer L/agerwerf. die met zijn vrouw het huisje nr. 8 bewoont. Men heeft hem onlangs gevraagd, of hy in dit hofje de normale portierswerkzaamheden wil verrichten, ofschoon hij niet het oortiershuisje bewoont. Bejaarden zijn in deze gladde en koude tijd aan huis gebonden. Daarom stellen zij bezoek van familieleden, vrienden en ken nissen op hoge prijs. De thee staat al onder de muts! Toen wij even spraken met het echtpaar Lagerwerf in het St. Annahofje Zeegersteeg (midden en rechts) was er net bezoek, van mevrouw Vogelaar uit Beyerland, bij wie Lagerwerf vele jaren als mede werker op de boerderij heeft ge werkt. Foto N. v. d. Horst „Acht jaar geleden zyn we hier komen wonen", vertelde de heer Lagerwerf. „Wij kwamen van het platteland; vele jaren heb ik op een boerderij onder Oud-Beyerland ge werkt. We bewoonden vlakbij de boerderij een kleine arbeiderswoning Toen ik met pensioen ging, moest ik het huisje n atuurlijk verlaten voor ni'n opvoLger. Aangezien een zoon van ons met zijn gezin in Leiderdorp woont, probeerden wij een huisje in deze omgeving te krijgen. En dat i» gelukt. Dit is een woning var diaconie". „Gelukkig z\jn wij nog met z'n tweeën", vulde mevrouw Lagerwerf, die nogal last van bronchitis heeft, haar man aan. „Ik ben al een hele tijdniet buiten geweest. Al sinds oktober niet. Als ik op straat zoi komen, kreeg ik het zo weer te pak ken. Dan ga ik weer zo hijgen". Zt tikte een paar keer op haar borst. ,Als het zacht is buiten, durf ik net even naar de buurvrouw. Maar daar moet ik me dan helemaal op kleden. In ons huisje kunnen we het nog wel redden. Als je de zaak een beet je regelt en verdeelt, komt het nog wel voor elkaar. Ik loop eens «ai boven en dan weer eens naar keuken, om er toch een beetje bi weging in te houden. Want echt. ziek hen ik niet. Je zou toch zo graag naar buiten willen om frisse lucht tt happen". Lagerwerf doet de boodschappen Op straat is hij uiterst voorzichtig, hy weet, dat zijn vrouw beslist nie' zonder zyn hulp kan. De Zeeger steeg is een tochtkoker, maar toch loopt hij er doonheen met de groot Nieuwe voorzitter voor Expogé, Leiden Met algemene stemmen koos de afde ling Leiden van de „Nederlandse cniging van cx-politicke gevangenen uit de bezettingstijd" tijdens de gisteravond in „Old Dutch" gehouden vergadering in de vacature, ontstaan door liet over lijden van de heer L. Questroo, tot voor zitter de heer F. Voorzaat te Katwijk, die tot nu toe tweede voorzitter was. Tot bestuurslid werd de heer A. Plek- kringa gekozen. Dc vergadering werd ook bijgewoond door mr. G. Chr. Aalders uit Dordrecht, voorzitter van het hoofdbestuur. Deze sprak enige woorden ter nagedachtenis in de heer Questroo. Uiteraard kwam het dit jaar in Lei den te houden congres weer ter sprake. Er hebben zich reeds velen opgegeven, die tijdens het congres logies kunnen verschaffen. In totaal zijn al 90 bedden beschikbaar Na de pauze liet kapitein H. J. M. Stoel inga, lid van het hoofdbestuur, een aantal dia's zien van de opening der Sta ten-Generaal, een raketbasis van de NAVO in Duitsland en natuuropnamen uit Luxemburg. sfce behoedzaamheid. En als hij om op de Doezastraat te komen de hoge Molensteegbrug en Vlietbrug moei passeren, houdt hij zich aan het hek vast. „Ik haal als het gilad is bood schappen voor drie dagen. Elke dag zo'n tocht zou me teveel worden" In het hofje zijn enkele waterlei dingen in verband met bevriezing geheel afgesloten. „Met wat emmers waiter helpen wy elkaar nu. Familjp- leden van de bewoners komen we' eens wat helpen. Meer zieken dan anders zijn er niet". De kachel is voor de bewoners het belangrijkste voorwerp in huis. „Als we maar warmte hebben, dan hou den w e het wel", zei de heer Lager werf. „Wij gaan 's avonds maar vroeg naar bed negen uur en staan '3 morgens niet zo vroeg op 8 uur. En we slapen beneden. Bo ven. is het veel te koud." Met deze sobere gegevens van een man-van-weinig-woorden (de een voudige boerenarbeider van de Zuid hollandse eilanden, of hij nu gepen sioneerd is of niet, geeft zijn erva ringen en gedachten niet zo gauw- prijs) werd ons een oppervlakkige blik gegund in het leven van twee Leidse hofjesbewoners. Verrast en gelukkig waren zij toen zij gistermiddag net tijdens ons gesprek bezoek kregen van de familie Vogelaar van de Beyerland- se boerderij waar Lagerwerf tiental len jaren de dieren heeft verzorgd. Wij hebben gezién, dat zo n' be zoek in het gemoed uitwerkt als een onverwachte zonnestraal door een grijze wolkenmassa. En wij zou den alle kennissen van bejaarde mensen willen toeroepen: Loop eens bij hen langs, dan weten zij weer. erbij te behoren, ondanks hun „huis- Rijiisburgerweg 37 wordt verbouwd De architecten K. Bik en H. Krone- man te Leiden hebben voor de Stich ting Studentenhuisvesting het verbou- van het pand Rynsburgerweg 37 opgedragen aan de firma C. W. Linden- hoff te Leiden. getiteld ..Opmerkingen over Rechtsweten schap en logica", de heer J Rombach. ge boren te Haarlem in :919 en thans wonende te Vorden. Promotor was prof. mr. J F Glastra van Loon. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld ..Kraurosis lichtei vulvae" de he Amsterdam ln Leiden Promot i D Suurrnond. geborc X en the natuurkunde op proefsrhr Sehiff-reactle in de 1 M J Hardonk. geborc jrof. i E Ha\ ,LeideiSUn Pror (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ruime keuze in alle prijzen. Gedeputeerde Van der Kwaak deelt mee: Bij debehandcling van de begroting door Provinciale Staten heeft gede puteerde D. v. d. Kwaak gistermiddag meegedeeld dat dit jaar in Zuid- Holland duizend woningen $xtra zullen kunnen worden gebouwd. Hiervan zuilen er 500 in Den Haag, wellicht 125 in Dordrecht en de overige in Delft en enkele andere gemeenten werden gebouwd. Ook in 1964 en 1965 krijgt Zuid-Holland duizend huizen extra; de verdeling over dc gemeenten zal dan ongeveer gelijk zijn aan die van dit jaar. De woningen zullen worden gebouwd in de vrije sector; vijftig procent er van zal worden verhuurd, terwijl de rest te koop zal worden aangeboden. De extra woningen heeft de provincie te danken aan de Exploitatie Maatschap pij Scheveningen (E.M.S.). die van <J minister van volkshuisvesting en bouv nijverheid toestemming heeft gekregen om 6000 ongesubsidieerde woningen drie jaar te bouwen. Deze woningen val len buiten het landelijk contingent, dat arbeidsbesparende methoden worden toegepast. Ged. Staten hebben zich, zc deelde de heer v. d. Kwaak mee. onmid dellijk met de EM S. in verbinding ge steld. nadat het college hiervan had nomen. Het resultaat was dat de provin cie drie achtereenvolgende jaren duizend woningen extra krygt. De andere drie duizend woningen zullen worden ge bouwd in Noordbrabant en Zeeland. Naar aanleiding van de kritische op merkingen van de staten over de wo ningbouw ging de gedeputeerde vr\j uit voerig in op de totstandkoming van he' provinciaal woningbouwcontingent. Oor spronkelijk zouden aan Zuid-Holland 16.970 woningen worden toegewezen. Het provinciaal bestuur diende een verzoek in dit aantal te verhogen. De minister bleek niet ongevoelig voor de aangevoer de argumenten en putte uit de landelijke Ambachtsscholieren en -leraren schaatsten Op vrijdag 18 januari werden schaats wedstrijden voor de leerlingen van de Leidse ambachtsschool aan de Haagweg gehouden op de ijsbaan te Leiderdorp Vanwege de snerpende kou kon hel programma toen niet worden voltooid, doch gisteren konden de resterende on derdelen (waaronder een wedstrijd voor de leraren) worden afgewerkt. deze keer op de tennisbaan Roomburg te Leiden De vijfhonderd meter voor 16-jarigen kon vrijdag nog worden verreden een gelukkige omstandigheid in verband met de lengte van de baan in Leiderdorp Winnaars waren: 1 Oosterom 3 MF.; 2 Molema 3 M.F.; 3 Meskers MET 30; 4 Schelvis MET 3-A. De overige nummers (alle over 160 meter) werden verreden op Roomburg Winnaars in groep A (tot en met 13 jaar) werden: 1 R. Kikkert (1 F); 2 W. Iter- son (ID); 3 J. v. Leeuwen (timmern 2D>: 4 P. Verhoogt (1 G). Groep B (14 jaar): 1 Timmers 'met 2 B); 2 W. Stijger itimmeren 2B); 3 Salman (schilderen 2); 4 v. d. Ploeg (meub. 2D). Groep C (15 jaar): 1 D. v. Leeuwen (timmeren 3 A); 2 R. Vis (timmeren 3C); 3 Erardus «met. 2B> en 4 Van Ooyen metaal 2 A). Groep D (16 jaar en ouder: 1 Tuithof (autohersteller 3); 2 M. Haas (m. 2 C) 3 Penning (m. F 4) en 4 H. Kuiters (m. 2 C). De wedstrijd voor de leraren veroor zaakte veel hilariteit: veel jongens za gen voor het eerst hun leraar een sche ve schaats rijden. Niet alle leraren had den hun schaatsen meegebracht, maar spontaan zorgden de leerlingen voor gladde ijzers. Van degenen die uitein delijk aan de start verschenen, was de heer Hofland de (trotse) overwinnaar Om elf uur kon de heer D. Hartig, directeur van de school, de legpenningen en oorkonden aan de winnaars uitreiken Door weer soms tandigheden: de Haagse Dierentuin antwoord op vra gen, die hen door fractieleden van Pro vinciale Staten waren gesteld. Mr. H. v. Riel (lib.) merkte hierby op dat de pro vincie door de huidige winteromstandig- heden driehonderdduizend gulden extra had moeten uitgeven, welk bedrag nog groter zal worden. Het provinciale per soneel, dat in deze tyd veel werk heeft verzet, beloofde hy een gratificatie. Mr. Van Riel antwoordde op vragen van de K V.P.-fractie, dat de provincie het verkeersprobleem ziet als het grote probleem. Men denkt aan wegen meer dan 10 miljoen gulden per jaar te be steden. Over het vervoer van gevaarlijke stof fen over de weg lag, naar hij zei, geen verantwoording (maar wel interesse) bij de provincie, maar bij de gemeente. Op aanmerkingen over het nieuwe provinciehuis, dat meer kost dan het ge raamde bedrag, zei hij dat verschillende duurdere materialen gebruikt moesten worden dan men van plan was Ondanks betere verf. vloerbedekkings- en ander materiaal zou het provinciehuis sober van opzet blijven. Hij zei te hopen bin nenkort de eerste vergadering in het gebouw te houden. Het leek mevrouw mr. Ch. A. de Ruij- ter-de Zeeuw (soc.) noodzakelijk nieu- sterke woongemeenten te bouwen. Deze randsteden moesten dan. complee* met eigen voorzieningen, niet wedijve ren met de grote stad Zij sprak zich uit voor een groot ontspannings- en koop centrum in de grote stad. In verband met de toenemende lucht verontreiniging merkte ze op bang te zijn dat vooral veel jonge mensen omee- vingen met onfrisse lucht zouden ver mijden en hun woon- en werkgelegen heid elders zouden zoeken. Verscheidene fractieleden uitten van morgen op een vergadering van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland hun Is er iemand in uw gezin muzikaal? Dan is het heerlijk om een piano in huis te hebben. De aanschaf zal u meevallen. Komt u maar eens informeren naar de vele merken en mogelijkheden die wij u bieden. U kunt verzekerd zijn van een verantwoord advies. Be/ of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 AmtUrdam Arnhem Breda Rotterdam ueskundig in klank wensen ten aanzien van het provinciale begrotingsontwerp 1963. De heer F. S. G. Spieksma (kath. v.) vroeg zioh af of de provincie wel ge noeg deed om het groeiend verkeer de baas te blijven. Opvoering van het tempo in de wegenbouw vond hij nodig. Dit niet zozeer in uitbreiding van bestaande hoe veelheid, maar vooral verbetering van bestaande drukke wegen. De heer G. van Praag (c.p.n.) sprak over het krottenprobleem van Den Haag. De 60 000 krotten, die Den Haag heeft, zou te danken zijn aan het feit dat in de tweede helft van de vorige eeuw hof jeswoningen werden gebouwd op ruim ten, die werden ingesloten door grote blokken herenhuizen Genoemd aantal van 60.000 zou de naam woning niet waard zijn. Te eenzijdig Over de provinciale taak in de verde ling van woningen sprak de heer N. van der Buppe (a.r.). H|i benadrukte, dat de provincie in twee Jaar twintig proeent woningen minder te verdelen had. Door dit geringere aantal zou het aantal krot ten eerder toe- dan afnemen. De motie, die de P.S.P. gisteren Indiende, om het toegewezen aantal woningwetwoningen te verhogen, vond hü te eenzijdig. Hü vroeg zich af waarom geen verhoging In de andere sectoren van de woningbouw zou worden gevraagd. Gistermiddag werden nog vragen ge steld door de heer H, J. A, M, Vrouwen- velder (kath. v.), Hij vond de komende begroting er minder gunstig uitzien dan vorige. Ook dit jaar zou nadruk gelegd worden op de recreatie, waaraan zijn fractie grote betekenis hechtte. Namens de P.S.P. diende de heer M. van Pelt een motie in. Hiermee zal wor den getracht het aantal van 8.170 woning wetwoningen. dat dit jaar in de provincie zou worden gebouwd, te verhogen tot 12.000 ..Te beperkt in opzet en daarom ramp zalig." noemde dr. J. Winsemius (soc.) de grenswijzigingsvoorstellen in de Leidse agglomeratie „Doorvoering hiervan zou Leiden tot een uitgesproken slechte woonplaats maken", zo vond de fractie. In Leiden zouden slechts arbeiderswo ningen worden gebouwd, terwijl aan grenzende gemeenten weinig of geen wo ningen voor minder draagkrachtigen zou den bouwen. Industriële ontplooiing in de randgemeenten zou door een tekort aan arbeiderswoningen onmogelijk wor- reserve, speciaal ten gunste van de Rot terdamse agglomeratie. Het contingent werd verhoogd van 16.970 tot 17.600. Door de toewijzing van het E.M.S.-contingent wordt dit nu dus 18.600, terwijl het con tingent verleden jaar 19.300 woningen omvatte. Sprekende over dc toewijzing van 9.000 woningen aan de Rotterdamse agglomeratie, merkte de heer v. d. Kwaak op dat het verzoek daartoe van de Rot terdamse wethouder mr. H. Bavinck is uitgegaan. Het provinciaal bestuur stelde zich achter het Rotterdamse gemeente bestuur onder voorwaarde dat andere gemeenten hier niet onder zouden lijden. Mede daarom gaf de minister een toe wijzing uit de landelijke reserve. K rotopru itn ing Inderdaad, zo gaf gedeputeerde v. d. Kwaak toe. is de opruiming van 3.000 krotten in 1963 onvoldoende. Hy wees er in dit verband op dat tal van ge meenten bij de krotopruiming heel goede resultaten hebben geboekt. Te noemen zijn Vlaardingen. Dordrecht. Maassluis, Rotterdam en het eiland Goeree-Over- flakkee. Andere gemeenten talmen even wel met het uitvoeren van plannen, zodat moet worden gezegd dat het veelal de schuld van de gemeentebesturen is dat er weinig of helemaal geen krotten wor den opgeruimd. In Rotterdam gebeurt dit wel; in tien jaar tijd waren het er niet minder dan 4.500. Jaarlijks wordt het aantal groter: 335 in 1958. 521 in 1959, 549 in 1960 en 866 in 1961. Sprekende over de situatie in Den Haag, dat ook met een krottenpro bleem kampt, zei de gedeputeerde dat Den Haag dit jaar 1.219 goedkope wo ningen kan bouwen. Verleden jaar waren het er 927. De Haagse situatie heeft alle aandacht. Ook over Delft sprak de gedeputeerde. Hy herinnerde er aan dat een deputatie de Technische Hogeschool, de ge meente en G S. verleden jaar een onder houd met minister Van Aartsen hebben gehad. Burgemeester De Loor citerend, merkte de heer Van der Kwaak op dat Delft aan het einde van het vorige jaar 700 urgentiegevallen had, waar tegenover echter 1.400 woningen in aanbouw ston den. Kolenscliuit in Mare gezonken In de Mare is eergisteren een ko- lenschuit met een inhoud van 25 ton anthraciet gezonken. Dc kolen waren bestemd voor de firma B. Rooyakkers. Om 2 uur in de nacht werd de heer Rooyakkers uit bed gebeld dat de schuit in zinkende toestand was. Er viel toen niets meer aan te doen. Gis teren is men erin geslaagd, met een dragline 20 ton kolen uit de gezonken schuit te halen. Vandaag zou men pro beren met een kraan de schuit te lichten. Haagse rechtbank Rooftocht langs vele bezinestations Een 21-jarige chauffeur, een 20-jarige tekenaar en 'n 19-jarige monteur hebben in september van 't vorige jaar complete rooftochten ondernomen rondom Leiden, Leidschendam, Nootdorp, Alkemade. Alphen aan de Rijn en andere plaatsen, waarbij zy speciale aandacht hadden voor benzinestations en geparkeerde auto's. Op hun nachtelijke tochten roof den zij grote hoeveelheden gereedschap pen benzine enz. Het merkwaardige was echter, dat slechts een klein gedeel te van het geroofde was verkocht en het meeste terug werd gevonden in een werkplaats van de chauffeur. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank had tegen de chauffeur en tekenaar 2 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest geëist en tegen de monteur, die slechts eenmaal was mee gegaan. 6 maanden waarvan 2 maanden voorwaardelijk. De rechtbank heeft de twee eerstbe doelde verdachten veroordeeld tot 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf en de monteur tot 8 maanden waavan 3 maan den voorwaardelyk, een en ander met aftrek van het voorarrest Gevangenisstraf geëist tegen Leidse arbeider Een 38-jarige transportarbeider uit Leiden had op 27 oktober ruzie met zijn echtgenote over het feit dat hij zijn beste kostuum wilde aantrekken, het geen zyn vrouw niet goed vond. In die kwade bui ging de man naar de zolder en stak er een kast met kleren in brand. De zolderverdieping brandde goeddeels uit. Terzake van opzettelyke brandstichting had de man zich nu voor de Haagse rechtbank te verantwoorden; hy beken de de feiten. De officier wees op de gevaren, die aanwezig waren en eiste 9 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelyk. Uitspraak op 5 februari. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes zn v P J van der Zeeuw en B van der Leek; Chris tina Maria dr v W J G van der Heij den en C J van de Poll; Johannes zn v J van Helden en J C Vermeulen; Bastiaan Johannes zn v H Boer en G Overduin; Nicolaas zn v N Vianen en M Westerbos; Johanna Clazina dr v J Stokkel en H M v Egmond; Eugène Frangois zn v G S Sohoeman en J C Smits: Aldert zn v A de Vries en G Kingsbergen; Johannes Huber- tus zn v J C' F van Tol en J van der Veer; René Marius zn v J van der Meer en A Bakker; Thomas Eduard zn v T KuUvenhoven en M Hendrix; Maria Theodora Rosemarie dr v H Chaudron en A M T Buskop; Alida Maria Adriana dr v W J S Ca'spera en A C M Looyestijn. OVERLEDEN: W Janssen. 65 j, wed v H J de Vrtei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3