bleekt ooru SUNIL blauwt en SUNIL nylon-actief SUNIL Sociale begeleiding is bij hulpverlening vereist Verzot op belastingen Mijnwerkers zijn „bang" voor aardgasvondsten -Berlijr NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL Een ivoord voor vandaag Feestelijke herdenking 400 jaar catechismus kou gevat? DONDERDAG 21 JANUARI 1963 ANDERZIJDS WOORDGEBRUIK In „Hervormd Nederland" wordt een aanval gedaan op het, naar de mening van „Goodwill", onzinnig gebruik van bepaalde onbepaalde woorden. Hij schrijft: MOET u es goed luisteren: ik dacht, dat 't zo was, dat èrgens de moderne mens.... Deze uit on zin bijeengeharkte zin bestaat uit een paar samenstellende delen, die elk voor zich als onkruid door de huidige spreektaal en zelfs door de schrijftaal woekeren. De eerste vermaning, over dat goede luisteren, wordt mij enkele malen per week via de telefoon voorgehouden. Dat is dan ene me vrouw Happelepup. die ik nooit ge zien of gesproken heb noch zij mij. maar die haar verhaal bij wijze van aanloopje begint met: moet u es goed luisteren. Het zou haar ver bazen, als ik daar ser.eus op ant woordde en beloofde: ik zal mijn best doen, mevrouw, ik hoop dat ik u zal kunnen volgen. Wordt 't erg ingewikkeld? Het ontgaat haar èn meneer Hup- saké èn mej. Kiedewiet en wie mij verder met deze introitus in de loop van een week aan boord komen, dat zij de situatie diverse tientallen ja ren terugdraaien. Naar de tijd. dat mijn moeder mij leerde hoe je als zevenjarige peuter een pond suiker haalde. Die begon dan ook met: nu moet jij es góed luisteren, als een gróte jongen.... Maakt mijn stem aan de telefoon zo'n slaperige en verstrooide indruk, dat men mij al direct moet oppor ren er goed met mijn gedachen bij te zijn? Of hebben die opbellers ook allengs ervaren, dat de meeste niet werkelijk luisteren deze tijd? Of zijn ze zo vervuld van hun boodschap, dat ze mij er met de haren willen bijsle pen, opdat ik toch maar één en al oor zal zijn voor wat zij mee te de len hebben? Nu zijn het duidelijk de argeloze eenvoudigen van geest, die deze ba- rokversiering in de conversatie aan brengen. Daarentegen is het «uiter aard) meer het denkend deel der natie, dat zich tegenwoordig graag bedient van de zinloze tierelantijn: ,.Ik dacht, dat...." Men kan dat horen in officiële redevoeringen van overigens intelligente persoonlijkhe den en ook wel in preken, voor de vuist weg uitgesproken. Is fat we tenschappelijke of theologische be scheidenheid. die bedoelt te zeggen: het is zo maar een gedachte van me....? In elk geval doet het aan als een verzwakking van het stand punt, dat men nu juist naar vo ren wil brengen. Of zijn we zo hui verig voor het poneren van een dui delijke en heldere overtuiging, dat wij ons bijna verontschuldigen voor onze mening: nu dacht ik, dat 't zó is, dat èrgens...? Heerlijk geklets van deze tijd, waarin wij intussen al meer ver leren de dingen klaar en eenvoudig te zeggen. Daarom zeggen we: „er gens..." en laten aan de lezer of de luisteraar over om te ontdekken waar dat „ergens" dan is. Is het voorliefde voor vaagheid? Onmacht of luiheid om duidelijker te formu- Laat in de avond vroeg ik naar een bepaalde straat aan de enige voorbijganger in de uitgestorven, nieuwe wijk. Ik had geen notie, waar 't ergens was. Maar die man zei aanmoedigend: moet u es goed luisteren. U gaat hier rechtdoor ep kunnen i Dèt de eerste straat rechts. Conferentie Internat. Chr. Vakverbond: TpkE economische hulp, die tal- rijke regeringen verlenen aan de zogenaamde ontwikke lingslanden, is weinig effectief en in een aantal gevallen zelfs ge heel zinloos, zolang het karakter van de hulpprogramma's niet drastisch wordt gewijzigd of al thans dusdanig wordt aangevuld dat de beoogde ontwikkelingen in de economische sector bewust kunnen worden geleid door een doeltreffende sociale vooruitgang, opdat de volkeren zelf daadwer kelijk en zichtbaar bij de uitvoe- Nog zeer veel verschil van mening (Van onze soc.-econ. redactie) Benoemingen van hoogleraren Bij onderscheidene koninklijke beslui ten zijn benoemd: tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te Seven in de Italiaanse taal en letterkun-1 e, dr. M. H. J. Fermin, thans lector en bijzonder hoogleraar aan deze universi-; teit, met ingang van de dag. waarop hij zijn ambt zal aanvaarden; in de faculteit wiski/nde en natuurwetenschappen aan de Rijksuniversiteit van Groningen, om onderwijs te geven in de fysische tech nologie der toegepaste scheikunde, ir. S. Stemerding. thans research ingenieur bij het Koninklijke Shell Laboratorium te Amsterdam. Verwoeste kerken in lijn hersteld Animo voor het vak daalt sterk De Nederlandse mijnwerkers vragen van de regering een dui delijke uitspraak over het toe komstig energiebeleid in Neder land. Onder de mijnwerkers is met name angst gerezen sinds de recente publikaties over be langrijke aardgasvondsten. Men kan met recht spreken van een „aardgas-psychose", die nog eens extra remmend werkt op de belangstelling voor de kolen mijnen. Dit verklaarde de voorzitter van dt Nederlandse Katholieke Mijnwerkers- bond, de heer F. S. Dohmen, op een persconferentie. De Limburgse mijnen behoren tot de modernste van Europa en behoeven geen uitzichtloze toekomst tegemoet te gaan. als maar bepaalde overheidsmaatregelen worden getroffen, die het de ondernemer mogelijk ma ken beter te concurreren en de positie van de mijnwerker sterker maken, als loon, arbeidsvoorwaarden en s< le voorzieningen. In Haarlem is vandaav de aete van de M"r het belangrijkste Is wel, aldus „Stichting Academie 63 notarieel ver- Je^em^T^e^VfmUr^^rnHnr leden. Deze stichting stelt zich ten doel Limburgse mljnbe- la Haarlem een Vrije Academie op te richten. De docenten zijn: Mar. Andties- Seeei.S. d. ELSLEi Om sen. W. Kouzijn. Nic. Jonk. Ger Lataster. A' Theo Mulder en Koes Verwev aar n,et te sPreken van de psychologl- H"t dagell ks beslSr heeft stappen demomeS om voor de Vrije Academie k"l*ld. b?*"_ÏÏL zo spoedig mogelijk subsidietoezeggingen raag hl de mijnen zouden willen krijgen. De Vrije Academie zal half Ken* Kompels gemaakt dat alle door de laatste reldoorlog beschadigde of verwoeste ker ken in de stad nu geheel hersteld zijn. Van de 110 protestantse kerken van voor de oorlog, bleven er maar vijf on beschadigd. 33 werden zwaar beschadigd cn 5 totaal verwoest. Alle zijn nu her bouwd. Aan dit aantal zijn er na de oor log 22 toegevoegd. Van de 81 in het tegenwoordige Oost- Berlijn zijn er 8 totaal verwoest in de oorlog en 35 zwaar beschadigd. Er zijn er daar 68 hersteld maar er is maar een nieuwe protestantse kerk in die tijd, bijgekomen. Haarlem krijgt een rije Academie Vrijf juni beginnen met een zomercursus, die twee maanden zal duren. Het dagelijks bestuur bestaat uit mr. dr P. J. Witteman uit Overveen. voor zitter. de heer A. H. G. van Arkel uit Heemstede, penningmeester, mevrouw E. Wenckebach-van der Hoeven uit Noord- wijkerhout en A. Neelissen uit Haarlem, secretarissen. onder de jeugd voor het vak van ondergronds mijnwer ker is de laatste jaren zo sterk gedaald, dat van de 120 die een cursus beginnen, er slechts twaalf overblijven. En over een paar jaar mag men blij zijn als hiervan viertal is overgebleven. Dat in de Nederlandse mijnen vorig jaar met grote verliezen was gewerkt, weet de heer Dohmen voor een groot deel aan het tekort aan arbeiders. Zelfs het tewerkstellen van buitenlandse ..kompels" kan dit niet opheffen. Voor namelijk in de ondergrondse afdeling is ;n tekort van ongeveer 5000 jonge lijnwerkers. Maar het knelpunt schuilt volgens de heer Dohmen in de concurrerende posi tie van het Nederlandse mijnbedrijf, die door de verkapte overheidssteun in dere landen van de EGKS verzwakt scheef getrokken is. Hij hoopte dat het overleg met minister De Pous uitkomst zou geven, en als optimistische conclu sie voegde hij hieraan toe. dat alle an dere Westeuropese mijnen uitgeschakeld moeten zijn. voordat de uitstekend g< outilleerde Limburgse mijnen het moe de hoofd neerleggen. Geen burgerrechten in Sowjetiinie De Amerikaanse minister van justitie, Robert F. Kennedy, heeft gezegd dat de burgerrechten in de Russische grondwet „dezelfde weg opgegaan zijn als menig nieuw jaarsvoornemen". *11 "A" Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het ver- geien van nylon e.d. tegen. Niet tevreden? Dan 2 x uw geld terug I Neem zelf de proef. Vergelijk Sunil met welk ander was middel ook. Mocht u niet tevreden zijn over Sunil, schrijf dan waarom en stuur uw aangebroken pak aan Lever's Zeep-Maatschappij n.v.Postbus69 5Rotterdam U krijgt dan tweemaal het aankoopbedrag van het pak per postwissel overgemaakt. Kennedy sprak ter gelegenheid de tiende herdenking van de stichting van het Amerikaanse centrum voor de mocratische instellingen, en citeerde de tegenstellingen van de Amerikaanse en Russische regeringsactiviteiten op ge bied van burgerrechten. In Amerika moet er nog heel veel gedaan worden voor de Amerikaanse ne ger. de Amerikaanse Indiaan, de losse arbeider en voor andere minderheids groepen. Er is echter vooruitgang ge boekt op dit gebied. Wat zien wij daarentegen achter de schaduw van het Kremlin? Wij zien meer dan 100 terechtgestelden. de mees te Joden, in het afgelopen jaar wegens economische misdaden. Wij zien dat het de christelijke gods diensten moeilijk gemaakt wordt, en dat de christenen vervolgd worden. Wij zien een wet waarbij elk „niet ge machtigd" vertrek uit het land tot ver-, raad uitgeroepen wordt, en een ongeluk- kig verhaal van een Joodse vrouw die in febr. J.l. tot de dood voor het vuur peloton veroordeeld werd wegens gelde lijke transacties, na eerst in Siberië tot drie jaar gevangenis veroordeeld te zijn wegens een poging om naar Israël te ontsnappen. De Russische grondwet bewijst een „bemoedigende woordendienst" aan de principes van vrijheid, van godsdienst uitdrukking pers en vergadering. Zij zijn echter dezelfde weg opgegaan als menig nieuwjaarsvoornemen. De Britten heb ben bewezen dat een grondwet niet zwart op wit hoeft te staan. De Russen heb ben bewezen dat een grondwet meer moet omvatten dan beschreven papier, aldus de minister van justitie. Robert Kennedy. Eén luchtvaartschool voor West-Europa beslist L j beuren. De minister vindt het idee I een luchtvaartschool voor geheel West- Europa aantrekkelijk. Hij is van mening dat bij een bespreking op regeringsni- gen. Dit standpunt van de minister valt te lezen in het eindverslag van de vaste Tweede-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat dat deze commissie heeft uitgebracht op de begroting van verkeer en waterstaat. „Geen Duitsers meer in de Sowjetunie" Het Russische persbureau Tass heeft verklaard, dat een Westduits memoran dum over het vasthouden van Duitse krijgsgevangenen in de Sowjetunie leu genachtig en lasterlijk van inhoud is. Het persbureau merkt op, dat de schrij vers van het memorandum beter weten dan wie ook, dat zelfs Duitse oorlogs misdadigers uit de Sowjetunie zijn ge repatrieerd. ..Het is een feit, dat duizen den en nog eens duizenden Duitse sol daten uit de tweede wereldoorlog ver mist blijven, maar de schrijvers van het memorandum ziin aan het ver keerde adres als zij de Sowjetunie om inlichtingen vragen. Zij moeten het hun vragen, die de Duitse soldaten een mis dadige oorlog hebben ingestuurd", al dus Tass. rikaanse landen in dit opzicht nog krach tiger uit. ,,In deze landen is door hulp verlening via de regeringen niets te be reiken, omdat de regeringen onbetrouw baar zijn en wat het opvangen en „door geven" van hulpmiddelen te vergelijken zijn met dictatoren", zo stelde hij en de heer Goldsack voegde daaraan toe dat hulpverlening slechts werkelijk zin heeft, indien men bij de uitvoering der hulpprogramma's kan steunen op de me dewerking van democratische organisa ties, waarin de belanghebbenden verte genwoordigd zijn. Ook deze vakbondsleider stelde dat vrijwel alle hulp .boven de hoofden der bevolkingen" blijft hangen. „Daaronder" worden de volken klein gehouden. Even als de heer Buu dat gedaan had gaf hij een indruk van de wijze, waarop het communisme wél de onderste lagen der volken bewerkt. Latijns-Amerika wordt overstroomd door bedekte Marxis ring der hulpprogramma's wordt betrokken. Bij het huidige sys teem van economische hulpver lening blijft door allerlei oorza ken, waaronder politieke, teveel van de hulp „in de lucht" han gen. Op deze wijze zijn reeds tal rijke westelijke hulpprogramma's falikant mislukt. Ziehier de trieste balans, die het Internationaal Christelijk Vakver bond gisteren heeft opgemaakt in een internationale conferentie over de hulpverlening aan de ontwikkelings landen. Het is bekend dat over de doelmatigheid van de huidige ontwik kelingshulp een aantal zeer belang rijke, fundamentele meningsverschil len bestaan tussen de leidende krin gen in de hulpbehoevende landen zelf en degenen, die zich in meer begun stigde landen met officiële- of par ticuliere initiatieven voor hulpverle- deze landen zon dan ook vooral gericht ning bezig houden. j moeten zijn op het verlenen van steun i aan het streven der vakbeweging, die Resultaat overigens eveneens „onder druk" staat. j „Voor elke dollar werven wij twee nieu- Teneinde ene beter inzicht te versprei- we leden", aldus Goldsack. de werkelijke stand van zaken op w - Gilbert Pongault kwam tot een soort gelijke conclusie. „De bilaterale hulp verlening is weinig doeltreffend geble ken", zei hij en ook deze zwarte Afri kaan pleitte voor een grootscheepse so ciale begeleiding, opdat de bevolking deel kan hebben aan de vooruitgang. Hij noemde enkele voorbeelden van eco nomische hulp, die t.a.v. bepaalde pro jecten volkomen is „verdwenen" in de voorbereidingen er van. Diverse pro gramma's kwamen niet eens tot uitvoe ring omdat ze de „aansluiting" bij de belanghebbenden misten. En het behoeft geen betoog dat het volk van dergelijke hulp weinig of niets merkt. kranten, boeken, films enz. Reeds dan 2000 leiders maakten op uitnodiging een gratis reis naar deze landen. De economische hulpprogramma's van het westen schieten op dit punt hun doen geheel en al voorbij. Sociale revolutie De heer Goldsack concludeerde dat het In de Latljnsamerlkaanse landen moet komen tot een grootscheepse ciale en menselijke revolutie. Hulp dit moent. had hét I.C.V. drie verschillende continenten uitgenodigd om uit hun mond te vernemen wat nu eigen- lijk_ het resultaat van jarenlange hulp- geweest. verlening Welnu, hun woorden, die bewogen op klonken in het Congressenpaleis te Brus sel, logen er niet om. Zowel ran Quoc Buu. voorzitter van het Vietnamese Vakverbond (één der belangrijkste vak organisaties van Azië voor 90 pro cent bestaande uit Bhoedisten), als Jo sé Goldsack, voorzitter van het Latijns- amerikaanse Verbond van christelijke bewegingen, en Gilbert Pongault, secre taris-generaal va, het Panafrikaanse Verbond van gelovige arbeiders, kwa- me ntot de conclusie, dat er in de wijze van hulpverlening op de korst mogelijke termijn wezenlijk verandering moet ko- En daarbij is voor de vriie vak- Mislukt systeem De heer Tran Quoc Buu constateerde dat het grootste deel der westelijke hulpprogramma's in de Aziatische lan den, in vergelijking o.m. met de com munistische werkwijze, falikant is mis-l lukt. Dit is niet te witjen aan het volume. I het systeem der huipver- Indien in de Afrikaanse landen geen vrije vakbeweging tot opbloei kan den gebracht, wordt de toekomst Afrika in ernstige mate gecompromit teerd". aldus Pongault, die het streven naar een door de overheid beïnvloede „eenheidsvakbeweging'-' Ifrazjbtig veroor deelde. Willen de vrije vakorganisaties helpen dan moet de steun in de eerste plaats op deze strijd om de vrijheid v organisatie in Afrika worden gericht, besloot de heer Pongault. die de sug gestie deed een Europees Sociaal Ont wikkelingsfonds te stichten. Vrije meningsuiting - m de discussie werd steeds lening. gewezen op het grote belang dat moet f«it„ j -„ worden toegekend aan het verlenen van inr-.H.n *17 £1"' ,L de prioriteit van de sociale infrastructuur incidenteel bepaalde eco-|S, de 0„|wikkelingsprosramma's. hoewel omschrijving van de opzet daarbij worden betrokken en mede daar- l3? rak- beweging hier wezenlijke taken heeft. Het heeft heer o nomische projecten uit te voeren, indien niet ook de werkelijk belanghebbenden i ^f'^n nTét "kwam^wëf daarbij worden betrokken en mede daar. b|®"an n,e' »»at? ,wf> door „warm" worden gemaakt voor de ve mogelijkheden ir, de toekomst Op dit punt bleef er een belangrijke kloof, zodat nauwelijks één hulpprogr: in staat bleek de .have-nots" oc der vooruitgang te brengen, zo deze Vietnamees bewogen uit. „Indien een volk zelf niet daadwerkelijk in de vooruitgang wordt betrokken, blijft de hulpverlening, hoe mooi en belangrijk op zichzelf ook. in feite „in de lucht han gen" door corruptie en onvermogen om de opgestelde programma's ook uit te voeren, door gebrek aan technici bij voorbeeld of door „gebrek" aan interes se. De hulp dient aan te sluiten bij de stand van de ontwikkeling in het be trokken land, en anders profiteren in feite slechts bepaalde kleine groepen er an, ten koste van het volk". Met nadruk betoogde de heer Buu, dat de vrije vakbeweging hier belang rijk werk kan verrichten. „Haar eerste gevecht moet dan gericht worden tegen het onbegrip dat er bij regeringen en bevolkingen in Azië over de vakbewe ging bestaat. Voorts moet zij de econo mische hulpprogramma's zoveel moge lijk sociaal begeleiden door de volke- renmassa's, inzonderheid de landarbei ders (90 procent der beroepsbevolking) uit hun apathische en passieve levens houding te halen en hen op deze wijze bij de vooruitgang te betrekken. Zonder deze gerichtheid heeft economische hulp verlening nauwelijks zin" De heer August Vanistendael, secreta ris-generaal van het I.C.V., wees daarbij op dat het uiterst moeilijk is tot een zinvolle sociale begeleiding komen, o.m. gezien het gebrek aan ternationaal erkend recht, zodat praktisch nauwelijks een basis is. Het wordt in elk geval hoog tijd, al dus de heer Vanistendael, dat de vrije wereld een grootscheepse campagne gaat voeren in de strijd voor vrijheid van organisatie en meningsuiting. De conferentie werd geleid door de voorzitter van het I.C.V., de heer Mauri ce Bouladoux. Te Kapérnaüm is een hoveling wiens zoon ziek is. We mogen aannemen, dat hij alle doktoren uit zijn omgeving heeft ge raadpleegd en dat zij niet hebben geweten wat te doen. Daar staat dan de hoveling, man van aanzien en van geld niets kan hem helpen zijn zoon gezond te maken. Hij moet radeloos van verdriet zijn geweest. Dan hoort hij dat Jezus naar Galiléa is gekomen en, misschien dat ziende als laatste middel gaat hij naar Jezus toe om Diens hulp in te roepen. Tot zover is alles nog direct begrijpelijk. Nhtuurlijk, een vader laat geen middel onbeproefd als het er om gaat zijn zoon te redden van de dood. Het vreemde voor de hoveling komt daarna. Hij vertelt de Here wat er aan de hand. is en hij vraagt Hem: „Zoudt U met mij willen meegaan en naar mijn zoon willen kijken?" De vraag is logisch. Zelfs als deze Jezus zo rede neert de hoveling de macht zou hebben mijn zoon te ge nezen, zal Hij hem toch moeten zien. Maar Jezus geeft tot antwoord: „Ga heen, uw zoon leeft" (Johannes 4:50). En daar kan de hoveling het dan mee doen. Ga maar naar huis, het is allemaal al in orde. De hoveling gaat naar huis, niet als een teleurgesteld, man, omdat Jezus niet aan zijn verzoek voldoet, nee, als een man die juicht omdat hij weet dat zijn zoon genezen is. Uw zoon leeft. Dat is geloof! In de grootste nood tot Jezus gaan en vertrou* wen op Zijn genade. Op universiteit van Heidelberg Precies 400 jaar na de dag waar-fdoor documenten opgeluisterde verduide. op Frederik de Derde, keurvorst1 8eschiedenl» van de -c-a' van de Palts, de inleiding tot zijn catechismus ondertekende, her dacht de Heidelbergse universiteit op voorstel van de Theologische faculteit dit feit met een acade mische feestdag. Volgens prof. dr. Fritz Ernst is dit belijdenisgeschrift namelijk van niet te schatten waarde geweest voor een groot deel van de christelijke wereld. Reeds aan de vooravond van de jubi leumdag hadden al vele binnen- en bui tenlandse eregasten zich in de „Heilige Geestkerk" verzameld om met de ge meente te luisteren naar een rede van dr. Gustav Adolf Benrath. professor te Heidelberg, over „Het bijzondere van d reformatie in de Palts en de voorge schiedenis van de Heidelbergse catechis- Dr.Benrath'noemde deze reformatie „De hervorming zonder hervormer" en een „reformatie in stilte". Frederik de Derde op wiens bevel de catechismus ontstond zocht de „vol strekte hervorming" aan de bijbel ont leend en onaanvechtbaar. Daarbij ging het hem om Gods eer. Hij wilde de leer met het leven in overeenstemming brengen, aldus prof. Benrath. Andere festiviteiten waren nog een hoogtepunt was ongetwijfeld de rede van prof. D. Otto Weber van Göttingen t „analytische theologie" Een groot jubileumfeest zal op Initia tief van de raad van de „Evangelische Kirche" in Duitsland van 8 tot 10 juni Heidelberg Zieke kinderen in Arnhem krijgen onderw ijs thuis Prof. dr. F. de Roos rector magnificus Als rector magnificus van de Vrije Universiteit voor het cursusjaar 1963 '964 is aangewezen prot. dr. F. de Roos. (Bij de aanvang van de nieuwe cursus al hij het rectoraat overnemen prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. L.P.G. met dieselolie niet schadelijk voor de gezondheid Het R.A.I.-T.N.O.-instituut voor w transportmiddelen te Delft, dat al ruime tijd in opdracht van de Neder landse L.P.G.-vereniging aan een onder zoek werkt inzake de toepassing van L.P.G. als aanvullende brandstof voor dieselmotoren, is thans met dit onder zoek zo ver gevorderd, dat over onge- maand een proefauto zal wor den uitgerust met een dieselmotor, die op een mengsel van gasolie en L.P.G. zal gaan rijden. De aanleiding tot dit onderzoek i feit, dat de uitlaten van het gemotori- correspondente) iseerde wegverkeer veel onafgewerkts In Arnhem zullen de schoolkinderen, gassen in de lucht brengen, die scha- zodra ze vier weken ziek derwijs hoeven te missen, omdat de derwijzers hen thuis komen opzoeken, grond van een besluit van de Arnhemse gemeenteraad Burgemeester Matzer heeft in de raad zaal van zijn stadhuis de stichting onderwijs aan zieke kinderen geïnstal leerd. Alle groeperingen van de onder wijsinstellingen doen eraan mee: protes- s-katholieke en de geen on-, delijke stoffen voor de gezondheid bevat- i-|ten. De in het onderzoek tot dusve reikte resultaten zijn van dien aard. dat Rol van Stalin weer verkleind De rol van Stalin in de verdediging in Stalingrad in de tweede wereld oorlog is nogmaals officieel verkleind. Dit werd tijdens een vergadering te Moskou ter herdenking van de 20ste ver jaardag van de Duitse nederlaag te Sta lingrad gedaan door maarschalk Vasily Zjoekof, commandant van de Sowjet- landstrijdkrachten. „Als commandant van het 62ste leger (te Stalingrad) heb ik niet eenmaal met Stalin gesproken", aldus Zjoekof. met vrij grote zekerheid mag worden aangenomen, dat de toevoeging van bepaald percentage L.P.G. aan brandstof aan dit euvel een einde zal Philips-Duphar wil produktiecyclotron De N.V. Philips-Duphar. te Amster dam. voert op het ogenblik onderhande lingen met het Reactor-Centrum Neder land over een eventuele vestiging van haar afdeling nucleair-farmaceutische preparaten en radio-actieve isotopen op de terreinen van het reactorcentrum in Petten. Het bedrijf heeft besloten een eigen produktiecyclotron aan te schalfen. Het zal daardoor de enige particuliere on derneming ter weseld zijn, die hierover beschikt. Met de naam nucleair farmaceutische preparaten wbrden de radio-actieve ele menten, stoffen en isotopen aangeduid, die in de geneeskunde worden aange wend o.m. ter bestrijding van ziekte (leukemie bijvoorbeeld). Daarnaast wor den radio-actieve isotopen vervaardigd voor wetenschappelijk speurwerk en on derzoek. Zo kan men radio-actieve stof fen aanwenden om bijvoorbeeld in de Deltawerken de verplaatsing van zand door golfstromen te constateren en te meten. lieroepingswerk EVANG. LUTHERSE KERK Beroepen te Enschede, als predikante I met bijzondere opdracht: mej. da. J. A. P. Ris. te Woerden. Aangenomen naar Purmerend, m j com. met Zaandam: J. Hallewas. te Zaandam. f-fOE VREEMD het ook klinken moge, er be staat een groep mensen, die gek op belas tingen zijn. Wel te onderscheiden van hen, die er gek van worden, en die naar men zegt de eerste soort verre in aantal overtreffen. Hun def tige naam luidt „philatelisten", of postzegelver zamelaars, en dat een beetje nieuw-modische Griekse woord is samengesteld uit het werkwoord „philein" dat we ook bijvoorbeeld in Theophilus tegenkomen, en dat met liefhebben vertaald mag worden, en uit een woord, dat op officiële kosten vanwege de staat slaat. En aan dat post- zegelgedoe houd ik heel wat vreugdevolle herin neringen. Eigenlijk dateert deze liefde al uit mijn aller prilste jeugd. Dat kwam omda* de rector van een zendingsschool in die tijd overstroomd werd met mapjes, brieven, dozen en kisten postzegels van de gevers, die zich verbeeldden dat zulke collec'ies in staat waren om de altijd noodlijdende brandkas ten van het zendingswerk met één klap te vullen. Behalve postzegels bevatten al deze liefdegaven dan verder ook nog zilverpapier, loodjes waarmee aller lei waren verzegeld waren geweest, dunne blaadjes tin die gediend hadden om thee of koffie tegen weersinvloeden te beschermen en voorts de meest krankzinnige collecties draadjes, garens en vooral stof, stof en nog eens stof. Voeg daarbij dat de post zegels bijna nooit behoorlijk afgeweekt waren, en vaak op een zo ondeskundige manier afgescheurd dat ze bij voorbaat waardeloos werden, dan kan men zich een voorstelling maken van de onzegbare ben de. die zo eens per maand bij ons thuis werd afge leverd Maar men mag gegeven paarden niet in de bek kijken en het zou daarenboven toch mogelijk kunnen zijn dat ergens een schat onder zoveel puin schuil ging,.. dus, jongens, het moet wor den uitgezocht. En we zochten het uit! We sorteer den alles soort bij soort Draadjes bij draadjes in de prullemand; stof bij stof in onze oren, neus, ogen en longen; zilverpapier bij zilverpapier en postzegels bij postzegels. Honderd gelijke postzegels kregen een draadje om zich heen; duizend gelijke gingen geza menlijk in een doosje; tienduizend gelijke brachten samen misschien wel 'n kwartje op. Laten we daar bij de dorsende os niet muilbanden: laten we onder hand zelf ook een verzamelingetje opzetten. Het werd een machtige verzameling. Van alle landen ter wereld de totaal waardeloze exempla ren. maar dat laat een kleine jongen koud. Hij genie: mateloos van al die kleine 6tukjes papier en de ouders zien er allerlei waardevolle paedagogische elementen in: verzamelen betekent ordenen en net heid en onderscheidingsvermogen. En aangezien er reeds toen allerlei postzegelwinkels bestonden, waar men een collectie kon aanvullen met belang rijke exemplaren, kon er bovendien een com pleet premiestelsel ontworpen worden voor lovens waardige prestaties van hun zoon. Terwijl die zoon altijd opnieuw met nooit verflauwende ijver aan viel op nieuwe barmhartigheidszendingen, want je kon toch niet weten, er kon eens een zeldzaamheid tussen zitten! Helaas, zeldzaamheden worden nooit weggegeven: zó ver strekt de liefdadigheid nu ook Tien jaar lang heb ik die postzegels gekoesterd als een ware schat. Mijn vader had een losbladig al bum ontworpen, want hij had óók al een tik van de philatelistische molen beet. En mijn moeder deed al even lustig mee. Toen opeens was mijn aardigheid eraf. Ik weet het moment nog. Het gebeurde in een klein Gronings winkeltje, waar ik mijn collectie trachtte te completeren. Maar de oorlog werd plotseling zo royaal met verschillende typen en op drukken dat ik er de moed bij verloor. Er was geen benadering der volledigheid mogelijk. En op die dag heb ik het hele bezit mijn moeder ten geschenke gegeven. Vele jaren later ontdekte ik dat zij rustig was doorgegaan met kopen en inplakken. Volwassenen kunnen er tegen dat volmaaktheid buiten hun be reik ligt: ze waarderen de lacunes als een teken van het leven zelf. dat ook vol gebreken blijft. De lege plekken in hun album verwijzen naar de leeg te. die ons altijd begeleidt tot de Volheid zal ge komen zijn. Ik heb dat tenslotte ook leren verstaan en heb die oude verzameling weer voortgezet. Dank baar en ootmoedig. De zeldzame exemplaren mis ik nog altijd, al tref ik soms mensen die me ho gelijk verrassen met een of andc.e Franse, Duit se, Oostenrijkse cf Zwitserse rariteit uit de oude doos. Maar dat gebeurt slechts héél zelden!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2