P.v.d.A. doet wellicht mee als ze winst boekt 9 De Treffers stelde teleur tegen UBTl (5-5) Herstel van rooms-rode coalitie Vuur verjoeg bewoners uit cafe en woningen Ontwapenaars mogen in Kamer tegenstemmen NIEUWE LEIDSE COURANT 7 MAANDAG 21 JANUARI 1963 Schaak-vraag 337 Niet eenvoudig, maar door zijn rechtlijnigheid toch wel op te lossen en in ieder geval bijzonder fraai is dit eindspel van de Zweed V. Claussen. De opgave luidt: wit speelt en wint. De studie won in 1950 een eerste prijs in „Tidskrift". Oam-vraag 337 In het probleem van B. de Kleer te Maastricht was de stand als volgt: Zwart: 4, 7, 11, 14, 19, 21, 24, 25, 27, 31, 37. Wit: 23, 28, 30, 34, 36, 38, 40, 43, 44, 47, 50. Wit wint door de volgende zetten: 43—39, 24x35; 47—42, 37x48; 39—33, 48x30; 44—39, 30x32; 28x6, 19x39; 6— 1, 35x44; 1x16 via 39, 44—49 gedw; 36—31, 49—35 gedw; 50—44, 35x49; 31—27, 49x21; 16x5, 25—30; 5—23, 410; 23x5, 3034; 528 maar óók naar 32 brengt winst Bridge Het juiste bod in het u voorgelegde beeldprobleem, is: 4 klaveren. Hiermee geeft u een juist beeld van uw spel: 2 sterke vijfkaarten met interesse voor de manche in één van beide kleuren. In de praktijk bood Noord hierop 5 klaveren. Een uitstekend contract, want ziehier de gehele kaartverdeling: 863 C? A 10 5 4 2 AH 7 O AH 10 9 7 «f. H V 8 6 3 West kwam met schoppen uit, ge nomen met het aas. Hierna dwong Zuid troefaas eruit, verloor nog één slag in ruiten en maakte het contract precies! Ook na een uitkomst in harten, is het spel te winnen. Probeert u het eens JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel ■1 2 3 4 S 6 7\ 8 10 11 12 13 u 1 IS 16 17 18 19 20 21 22 ÏT ic, 2S~ 26 Horizontaal. 1 ontwerp, 4 holte in een muur, 7 keer, 8 ongaarne, 9 oud ste bijbelvertaling, 11 lichaamsdeel, 12 in de richting naar omlaag, 14 mu zieknoot. 15 plechtige gelofte. 16 voor zetsel, 17 binnenste deel van een si gaar, 19 denkbeeldige inhoudsmaat, 21 herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen, 23 zwaardvis, 24 ju belkreet bij de Bacchusfeesten, 25 keurig, 26 vlug. Verticaal: 1 term bij het schaakspel, 2 wandeldreef, 3 niet vergezeld, 4 Europeaan, 5 wereldtaal, 6 muzikale hulde, 7 rietfluitje, 10 meisjesnaam, 13 lieden van adel, 17 vloeistof, 18 gift, 20 vreemde munt, 22 zandheuvel. Oplossing vorige puzzel 1 gelegen, 2 agentes, 3 legende, 4 nergens, 5 genegen, 6 Berlage, 7 me lange, 8 slinger, 9 tergend, 10 bege rig, 11 agenda's, 12 geleerd. Zaalhandbal Niloc uit de strijd om Europabeker Het Amsterdamse Niloc is uitgescha keld voor de Europabeker-zaalhandbal (dames). Nadat Niloc de eerste wedstrijd uit de tweede ronde tegen IFK Frederiks- borg met 717 had verloren, leden de Amsterdamse dames zaterdag in Kopen hagen een 2510 nederlaag. Bij rust was de stand 15—7 voor de Denen, die in 10 min. een voorsprong van 62 hadden. Vijf min. later had Niloc weliswaar aansluiting verkregen (68), maar de rustige speelwijze en de grote int. ervaring van de Deense meisjes zorg den ervoor dat Niloc geen ogenblik de leiding kon overnemen. De doelpunten werden voor Niloc ge scoord door Will Gillissen 5. Annie Buyse on Truus Haasdonk, beiden 2. en Cary Filler 1. Zaalhandbal. De zaalhandbalwed strijd tussen Frankrijk en Denemarken, die zaterdag in Parijs werd gespeeld, met 22-19 door de Fransen gewonnen. Bij rust hadden zij een 15-11 voorsprong Wat er precies aan de hand was L'Amie zaterdagavond in Hilversum weet niemand. Een feit is, dat hij in de ere klaswedstrijd tegen UBTV driemaal eer nederlaag te slikken kreeg en zodoende de oorzaak was van het gedeeltelijk fa- pan zijn ploeg De Treffers uit Roe- lofarendsveen (55). Indirect was hij bovendien aanleiding tot het verliezen het dubbel, want dat werd thans door de gelegenheidscombinatie Heems- kerkA'an Ruiten gespeeld en verloren. Gelukkig stak Van Ruiten in goede vorm. Hij versloeg Du Buy (1821. 15— 21) en ook Blom en Beun Verder zorg de Heemskerk via beide laatsten voor twee punten, genoeg voor halve winst (5—5). Scylla kwam in Eindhoven met 02 vóór door overwinningen van Van Zoe- len op Mascini (1221, 1921), Verkerk op Racz (21—18, 18—21, 12—21) en Bak ker op Coumans (1321. 15—21). Geheel onnodig verloor Scylla het dubbel en dat gaf 13. Het effect van Racz was te moeilijk voor Van Zoelen (24) maar ondanks een wat slordige tweede game maakte Bakker met 1421, 2123 de stand 24 voor Scylla. Verkerk was niet bij machte de aanval van Coumans vol doende laag te retourneren (34) maar hoewel Racz gameverdeling forceerde tegen een te woest slaande Bakker, zette de laatste tijdig genoeg de bakens voor halve winst <35). Coumans bracht PSV dichter bij Scylla (45). Verkerk stelde de zege aanval lend veilig met een twee-games-zege op Mascini <46). De hoofdklasser Docos, ditmaal spe lend met Van Veen, Bisschop en Kal lenberg als invaller voor Van Steen bergen kon tegenover Never Despair slechts twee tegenpunten scoren vóór de gastheren de beslissende zes overwir gen boekten. De twee Leidse lichtpuntjes kwamen resp. van Bisschop en Van Veen. Toen de nederlaag een feit werd de wedstrijd afgebroken wegens het late uur (6—2). In de overgangsklas verloor Scylla 3 van het bezoekende Wilhelmus (37). Uitslagen Uitslagen tafeltennis 1419 januari. Dames 2de klas: Docos 1Unitas 3 8—2. Heren 1ste klas: TOV 1Docos 2 82: 2de klas: Rustenburg 1Docos 4 64, DDC 7—Pit '54 1 2—8; 3de klas: PTT(L) Docos 6 82, Pit '54 2Docos 5 73, Scylla 6Wibo 7 100; 4de klas: Docos 7Salamanders 13 73, De Treffers 6 Tennico 82. Junioren: Jongens 3de klas: De Tref fers 4—Play Fair 8—2. Uitslagen ereklas: AMVJAMVJ 2 91, WiboBatswingers 46. Smash— DTTC 8—2, NedLloyd—Povac 6-A, PSV —Scylla 4—6, UBTV—De Treffers 5—5 Standen ereklas: AMVJ 1325, Ned Lloyd 13—23, Scylla 12—18, De Treffers 13—17, Smash 13—16. Wibo 13—14, Povac 13—10, PSV 13—9, DTTC 12—8, AMVJ 2 13—6, Batswingers 13—5. UBTV 13—3 Programma landelijke klassen 26 jan: Ereklas: ScyllaSmash, Hoge Morsweg 12, Leiden. 7 uur; De TreffersPSV Pancratiuszaal Roelofarendsveen 7 uur; Hoofdklas: DocosBelcrum: Potgieter laan 7, Leiden, 7 uur; Overgangsklasse: MaccabiRTC, Amsterdam, 7 uur. Vrijdagavond: Scylla 2Salamanders 3. Hoge Morsweg 12. Leiden. 7.45 uur. KVNSTRIJDEN Duitse ploegen voor kampioenschappen In Berlijn zyn dc ploegen bekend ge maakt. die West-Duitsland zullen verte genwoordigen op de Eur. en wereldkam pioenschappen kunstrijden. ZIAN werd derde in Schiedam De Bredase club Surae heeft zaterdag ivierkamp gewoi die werd gehouden ter geh genheid van het 50 jarig bestaan van d« Schiedamse Zwem vereniging SZC. Het zou oorspronkeliik een vyfkamp zijn geworden, PC uit Heemstede kon wegens de glad de wegen niet naar Schiedam komen liet verstek gaan. Surae werd nu eerste ),1 pt; PSV (Eindhoven) tweede met 3372,S pt; Zian (Den Haag) derde met 3415,9 pt en de organiserende vere niging vierde met 3514,4 pt. De belangrijkste uitslagen van de in dividuele nummers waren: 100 meter vrije slag dames: 1 Pauline van der Wildt (SZC) 1.06,5; Heren: 1 Ab Lindemans (PSV) 58.3. 100 meter rugslag dames: 1 Marina van Gorp (Surae) 1.19.5. Heren 1 Peter Koning (SZC) 1.06.7. 100 meter schoolslag dames: 1 Betty Heukels (PSV) 1.21.0, 2 Liesbeth van Glabbeek (Surae) 1 25,6. Heren: 1 Wieger Mensonides (ZIAN) 1.12,2: 2 H. Vriens (Surae) 1.15.0. 100 meter vlinderslag dames: 1 Betty Heukels <PSV) 1.15.0. Heren: 1 Hans van Hemert (Surae) 1.09,5. SPORTFLITSEN Marathonloop. Op 19 mei van dit jaar zal in Griekenland een marathon worden gehouden met internationale deelneming. Het markante is, dat deze marathon wordt gelopen over het oor spronkelijke marathonparcours naai Athene. Olympisch kampioen Bikila Abe- be zal waarschijnlijk tot de deelnemers behoren. Skiën. Zaterdag zijn op de Lemeler- berg nat. skiwedstrijden gehouden. Win naar bij de heren werd in de afdeling over 1.500 meter H. Verhagen uit Velp ip, 8 min. 24 sec., gevolgd door J Pool (Vroomshoop) in 8.26 en J. de Jong (Bla- ricurn) in 8.40. Bij de dames ging de over winning naar Gerda Meihuizen (Soester- berg) in 11 min 52 5 sec Voetbal. In het Wembleystadion te Londen zal op 23 april van dit jaar de finale worden gespeeld van het jeugd- toernooi van de NEFA. dat van 13 april tot 23 april in Zuid-Engeland zal plaats- bruari in Boedapest): dames: Karin Gude Heren: Manfred Schnelldorfer. Sepp Schoenmetzler en Hugo Duemler. Paren: Marika Kilius-Hans Juergen Baeumler. Sonja Pfersdorf-Guenther Matzdorf. Si- grid Riechmann-Wolfgang Danne IJsdan- Helga en Hannes Burkhardt, Rita en Peter Kwiet irtkampioenschappcn (28 februari- 3 maart in Cortina d'Ampezzo): Dames: Karin Gude. Heren: Manfred Schnelldor fer, Sepp Schoenmetzler en Hugo Duem ler. Paren: Marika Kilius-Hans Juergen Baeumler, Sonja Pfersdorf-Guenther Matzdorf. IJsdansen: Helga en Hannes Burkhardt. Kunstrijden in Duitsland Inge Paul onttroond Bij de Duitse kunstrfjkampioenschappen werd de titclhoudster Inge Paul zater- dncavond onttroond door Karin Gude uit Dusseldorp. De plaatscijfcrs waren zeven tegen acht. De uitslag: 1. Karin Gude pl c 7-246.2 pt.: 2 Inge Paul (Riessersee) 8-245.5: 3 Angelika Wagner (Neurenberg) 15-231.7 De titel bij de heren ging voor de ze- ende maal naar Manfred Schnelldorfer. lie ondanks enkele onzekere momenten n zijn kuer boven Sepp Schoenmetzler indigde. Volgens de verwachtingen hebben Mari ka Kilius en Hans-Juergen Baeumler de Duitse titel schoonrjjden voor jaren be- Kring-ivaterpolo De LGB hield goed stand tegen LWV Het eerste zevental van de Leidse Water, vrienden bezet na de 47 overwinning, die het donderdag in dc Overdekte op De Golfbrekers behaalde, met ruime voorsprong de eerste plaats in dc B-afdeling van de Leidse waterpolocom. petitie van de kring Gouwe-Rijnstreek. Een competitie met een overigens nogal onoverzichtelijk ver loop. Tegen de tien gespeelde wedstrij. den in de B-afdeling staat er in de A-af- deling slechts één Toch heeft de LGB in de zomercom petitie drie klassen lager spelend meer tegenstand geboden dan de uitslag wellicht doet vermoeden. Na een in de eersite helft gelijk opgaande strijd, waar bij het verschil in doelpunten steeds tot één beperkt bleef, kwam de rust met een 3—4 voorsprong voor de LWV. Direct na de hervatting bracht Van Noort de par tijen weer op gelijke voet en ook nu was er van enig klasse-verschil nog steeds niets te merken. De grotere routine van de Watervrienden-ploeg ging echter een woordje meespreken en gaf uiteindelijk de doorslag. Van der Hulst en De Kruis bepaalden de eindstand op 47. Een zeer verdienstelijk debuut van het jonge LGB-zevental, dat zaterdagavond werd bevestigd. Tegen het reserve-team van De Zijl (dat met zes man opkwam) behaalde de Golfbrekers een verdiende 0—2 overwinning. Het zag er in het be- gin niet naar uit, dat de LGB zou zege vieren en de rust ging met een dubbel- blanke stand in. Na de wisseling was het Piet Verburg die het snellere Golfbre kers-zevental met twee fraaie doelpun ten aan de eerste zege hielp. In de C-afdeling wisten de DKD-reser- ves zaterdagavond hun eerste overwin ning op LWV 2 te behalen. Fred Laman en Robert Reck scoorden in de eerste helft voor de Leiderdorpers (20), ter wijl er na de hervatting niet meer werd gedoelpunt. De eveneens voor zaterdagavond vast gestelde damesontmoeting Sleutelstad 1 DKD 1 vond geen doorgang. Standen: Heren B: 1. LWV 1 5-8; 2. Sleutelstad 2 3-3; 3 De Zijl 2 4-3; 4 LGB 1 2-2; 5. LZC 3 3-2; 6. DKD 1 3-2. Heren C: 1. LGB 2 1-2; 2. LWV 2 2-2; 3. DKD 2 3-2. SKIËN Egon Zimmermann won in Kitzbühel De Oostenrijkse wereldkampioen reuze slalom. Egon Zimmermann heeft zater dag in Kitzbuebel dc afdeling van de in(. lahnenkamm ski rennen gewonnen. Hij legde het 3500 meier lange parcours, dat en hoogteverschil had van 870 meter en aarop 16 poorten waren uitgezet, af in 2 min. 20.6 sec. Zimmermann verbeterde het pisterecord van dc Fransman Duvil- mden. landgenoot Hugo Nindl bezette de tweede plaats met 2.23.6. De uitslag luidt verder: 3. Bartels (Did.) 2.24.1. 4. Lacroix (Fr.) 2 24! Wagnerberger (Did.) 2.25.7 72 skieërs uit 15 landen deze wedstrijd deel Vondeling over nieuw kabinet (Van onze parlementsredactie) WIJ weten met zekerheid, dat do grote meerderheid van ons volk vindt dat de Partij van de Arbeid weer deel moet hebben aan de regering. Welnu, de kans daarop wordt vergroot als er meer leden van ons in de Kamer komen". Dit zei zaterdagmiddag de socialis tische fractieleider prof. dr. A. Von deling in een rede, die hij hield aan het slot van het PvdA-congres in de Haagse Dierentuin. Met deze uitspraak richtte hij zich met name tot de K.V.P. en de r.k. Volkskrant, die de laatste tijd pleit voor een herstel van de sai werking tussen de K.V.P en de socia listen. De mogelijkheid van zo'n her stel wordt volgens prof. Vondeling groter als de P.v.d.A. straks naar vang en invloed sterker uit de Kamer verkiezingen tevoorschijn komt. kan gemakkelijk wanneer nog meer vooruitstrevende katholieken hun stem geven aan kandidaten van P.v.d.A." „Die vooruitstrevende kiezers, die be weren dat zij ons goed gezind zijn, die toch hun stem geven aan de K.V.P. of aan de A RC.H. of P.S.P. verkleinen zodoende de mogelijkheid dat er ministers komen uit onze rijen." aldus prof. Vondeling. Hij liet zich niet over de vraag hoe de P.v.dA. tegenover een hernieuwde deelname aan de rege ring zal staan indien ze bij de komende verkiezingen verliest of gelijk blijft. Ook voor het overige onthield hij zich speculaties over verkiezingsuitslag kabinetsformatie. Hij herhaalde zijn uit- Zeven gezinnen gedupeerd Een felle uitslaande brand heeft terdag de gehele derde verdieping de zolderétage verwoest van een huis de Daniël Stalpertstraat in de Am sterdamse volksbuurt De Pijp. De be- het echtpaar Wimmers, waren bij familie op visite toen de brand uit brak. Alleen de kat. die vermoedelijk de rook is gestikt, was aanwezig Het gedupeerde gezin, dat geen kinde- heeft, is tegen brand verzekerd. Het heeft nu tijdelijk onderdak bij fa milie. De eerste en tweede verdieping lie- ?n een flinke waterschade op. Op ad- es van de brandweer hebben ook vier gezinnen op de bovenvcrliepingen het huis moeten ontruimen, omdat er niet: kan worden gestookt door de water schade. Sociale zaken is ingeschakeld onderdak voor een bejaard echt paar. De andere drie gezinnen vonden zelf tijdelijk onderdak. Ook het dak gelegen huis kreeg brandschade. Bij de nabiussing kreeg een brand wacht een deur op zijn hoofd, die colle- beneden wierpen. De man liep enkele snijwonden op. maar kon Het gezin A. Struijk te Drachten, bestaande uit man, vrouw en zes kinde ren, is dakloos geworden toen hun woonwagen zaterdag door brand werd verwoest. Ook een tweedehands perso- nénauto ging verloren. Het gedupeerde gezin heeft tijdelijk onderdak gevonden bij de andere be woners van het woonwagenkamp te Drachten. Men vermoedt dat de Drand is ontstaan door oververhitting van een kachel. De heer Struijk was verzekerd. Zaterdagnacht is in Bolsward de vanouds bekende ijsherberg. tevens wa tersportcafé. The White Corner tot de grond toe afgebrand. Omstreeks een uur werd het vuur ontdekt. Het vuur breid de zich zo snel uit. dat er aan het red den van de inboedel niet meer viel te denken. De bewoners, de familie H. F. van der Kley, die juist vorige maand het bedrijf hadden overgenomen, kon den zich ternauwernood in veiligheid stellen. De brandweer van Bolsward kreeg bij het blusslngswerk spoedig assistentie van die van Sneek. In het ijs van de nabijgelegen gracht werd een bijt ge hakt om water te krijgen. De brand weer van Sneek, die het vuur van de andere zijde bestreed, kon gebruik ma- van een eendenbijt. Rotterdams water l bij P.v.d.A. c (Van onze parlementsredactie) Op het P.v.d.A.-congres in de Haagse Dierentuin hebben partij- bestuur en pers zaterdagmiddag met een vies gezicht water uit de S Rotterdamse waterleiding ge- dronken. Dit om zijn onaange- name smaak en reuk langzamer- 5 hand berucht geworden vocht c werd hun voorgezet door de l 5 voorzitter van de socialistische fractieleider in de Tweede Ka- l mer. prof. dr. A. Vondeling, die het helemaal naar Den Haag had laten brengen. Hij wilde namelijk j g zijn stelling bevestigd ziendat l er „in ons land op het gebied van de watervervuiling ronduit i ontstellende toestanden bestaan". Daarvan wilde hij overigens niet 'i i de regering de schuld geven, l 5 maar wel meende hij dat de l watervervuilers in ons land „en dat zijn vooral bepaalde fa- brieken" tot nu toe met flu- X welen handschoenen worden aangepakt. Dat noemde prof. Vondeling „een staaltje van een- zijdige producentenpolitiek van het allerzuiverste water!" Onder S zijn gehoor bevond zich op dat moment ook de Rotterdamse bur- gemeester Van Walsum. spraak, dat de socialisten „zo mogelijk" ln het nieuwe kalbinet zullen stappen, maar „zo nodig" hun taak als oppositie zullen voortzetten. De nieuwe socialisti sche Kamerfractie zal in de eerste plaats moeten uitmaken wat ten deze wenselijk, mogelijk en nodig is. Daargelaten hoe de komende rege ringsconstellatie er uit zal zien, hoopte prof. Vondeling op de totstandkoming van een kabinet, „dat op een voldoend brede en degelijke meerderheid in de Kamer kan rekenen voor de uitvoering van de hoofdzaken van zijn program. „Een kabinet met een duidelijk vooruit strevend program met de verwezenlijking waarvan ernst en spoed wordt gemaakt. Een regering waar pit en lijn in zit." „De uitslag van de verkiezingen zal in hoofdzaak bepalend zijn voor de vraag of er zo'n kabinet komt." Op het kabinet-De Quay had prof. Vondeling veel kritiek. Internationaal heeft het niet de nodige initiatieven dur ven nemen, omdat het in het algemeen verbeeldingskracht en spankracht mist Zonder twijfel heeft deze regering op verschillende terreinen goed werk ge daan (minister Luns b.v. ten aanzien van Engeland), maar een inspirerend voorbeeld voor het Nederlandse volk is ze niet geweest. „In ons volk," aldus prof. Vondeling, „is niet de indruk ont staan, dat de regering krachtig leiding gaf aan de oplossing van een aantal grote problemen van deze tijd. Er zat ook geen goede samenhang, geen duide lijk verband in. Van enige bezieling was geen sprake. Vrijwel iedere planmatig heid ontbrak eraan, mede door gebrek aan leiding by de minister-president." Wat dit laatste betreft verweet spre ker prof. De Quay, dat deze niet het ini tiatief heeft genomen tot het opstellen van een urgentieprogram voor de wets voorstellen die op behandeling door de Kamer liggen te wachten en waarvar nog een groot aantal vóór de verkiezin gen zou moeten worden afgedaan. De verschillende ministers willen elk hun voorstellen nog op de valreep doordruk ken, maar de Kamer kan de springvloed onmogelijk aan. De minister-president is gebreke gebleven de wensen van de overige bewindslieden vroegtijdig te coördineren en de gewenste volgorde ast te stellen. De Kamer moet nu een keuze uit het geheel doen. „Maar zo re geert men volk en land toch niet." aldus prof. Vondeling. Overheidsuitgaven Van een ernstig gebrek aan eenheid in de regeringspolitiek moet volgens de P.v.d.A.-fractieleider worden gesproken wanneer men het beleid t.a.v. de over heidsuitgaven in ogenschouw neemt. Vóór het optreden van het kabinet-De Quay heeft met name de V.V.D. van de daken gepredikt, dat aan de toeneming die uitgaven paal en perk moei worden gesteld en dat de belastingdruk- dient te worden verlicht. Minister Zijl stra is in het een nocht het ander ge- Laatste dag P.v.d.A.-congres (Van onze parlementsredactie) Er verandert weinig of niets aan d< positie van die P. v. d. A.-parlementa- riërs. die als anti-atoombomsocialisten eenzijdige nationale ontwapening voorstaan. De P. v. d. A. als geheel wijst een dergelijke ontwapening af, maar zij laat de betrokken Kamerle den de vrijheid om in voorkomende gevallen in de Kamer blijk te geven van hun afwijkende standpunt. Dit kwam zaterdag vast te staan tij dens de slotzitting van het P. v, d. A.- congres in de Haagse Dierentuin. Met Hij bracht zijn vingertoppen aan zijn voorhoofd. Zo zat hij vijf minuten en hij dacht diep en moei zaam na. Ten slotte vatte hij zijn gedachten samen in woorden. „Als we naar bwama Coeman rijden om rapport uit te brengen van wat we ontdekt hebben, zal hij van de gelegenheid gebruik ma ken om de blanken te halen", zei hij. „Het is beter dat we niet naar het kamp gaan." „We moeten hier blijven!" stelde Christaan voor. Enock schudde zijn hoofd. „Nee", zei hij, ..We moeten de Mwami inhalen. Misschien is hy van nacht teruggekeerd en dan geven we de jagers de kans hem te schieten. Bwana Coeman zal het ons kwalijk nemen, dat we geslapen hebben". Verontrust startte hij de motor en de jeep reed hobbelend uit de wegberm. Christiaan bleef om kijken en rapporteerde van minuut tot minuut, wat Kasimba deed. „Hij stapt in de auto", zei hij. Toen de stofwolk te dicht werd, verzocht hij: „Rijk even zachtjes!" En direct daarna: „Hij rijdt achter ons aan" Enock gaf vol gas en de jeep sprong vooruit. „Zoek de Mwami!" gebood Enock. Christiaan draaide zich om en tuurde voor zich uit. De zon was warm en ze hadden dorst. De jeep joeg voort in een dikke stofwolk. Het leek alsof ze op de vlucht waren voor de oude auto van Kasimba. Na een wilde rit van omstreeks tien kilometer, riep Christiaan: „Polé-polé!", maar op hetzelfde moment had Enock zijn voet al op de rem, want in een wijde bocht stond de olifant dwars op de wegen hij slingerde traag met zijn slurf. Zijn. lin kerachterpoot steunde licht op de grond. Enock liet de wagen uitlopen tot op vyftig pas afstand. De olifant scheen het niet te merken. „Hij zal sterven", zei Christiaan somber. Hij keek om. De rode stofwolk verdunde zich tot een doorzichtig gordijn. Niet ver bij hen van daan was ook de kleine auto gestopt. Enock zette de motor af en ze luisterden. Het gezoem van de andere wagen drong tot hen door. Ze keken elkaar aan, diepzinnig en onzeker. Christiaan herhaalde: „Mwami zal toch dood gaan Enock ging staan en overzag het terrein aan weerszijden van de weg. Het zou mogelijk zijn, om te passeren en de andere zou hen onmoge lijk kunnen volgen. „We zijn niet in het park", drong Christiaan aan. De aanwezigheid van Kasimba, zwijgend en vastbesloten, verontrustte hem. Toen Enock niet antwoordde, zei hij. „We kunnen aan bwama Coeman rapporteren, wie op de Mwami gescho ten heeft". Het noemen van de conservator had een zicht bare uitwerking op Enock Kamendi. Hij keek verrast om en zag het geweer liggen. Zonder aarzelen greep hij het wapen en spande de haan. „We jagen hem op!" zei hij duister. Hij richtte het geweer in de lucht en schoot. De olifant wierp zijn slurf omhoog en draaide zich in hun richting. Enock schoot voor de tweede maal en liet zich toen ijlings achter het stuur vallen, om zo nodig achteruit te kunnen wegrijden. Maar na het tweede schot stond de olifant stil, trompetterde andermaal en draaide zich om. In een moeizame, schommelende draf vluchtte het dier zijn kudde achterna. „Hij loopt!" zei Enock verbaasd. Christiaan zat met bange ogen naar het vluchtende dier te staren. Zijn handen lagen om zijn donkere kniecn en hij bracht geen woord uit. Enock schakelde in en keek toen om. „Hij gaat weg!" riep hij triomfantelijk. De kleine auto was gedraaid en verdween ach ter een wolk stof, dae hoog de lucht in wervelde. Zij konden èlleen de stofwolk zien. maar het was genoeg. De negers grijnsden naar elkaar. Enock voelde zich beven van trots en voldoening. Nooit eerder had hij zó hevig naar een weerzien met bwana Coeman verlangd. Hij zette de jeep in beweging en reed langzaam achter de olifant aan. Ik heb geschoten, dacht hij en de Mwami is gaan lopen. Bwana Coeman za] vragen, hoe ik de olifant naar het park gejaagd heb en ik zal zeggen: „Ik heb in de lucht geschoten, bwana!" Hij begon hardop te lachen. „Zag je dat hij er eerst over dacht om ons aan te vallen?" Christiaan knikte. De schrik verlamde zijn tong. De olifant had hen kunnen verpletteren want de auto stond stil en de motor stond stil. maar ik schoot wéér!" zei Enock. Hij kon niet meer ophouden met lachen. „We brengen hem thuis!" riep hij overmoedig. „En Kasimba is gevlucht, omdat ik schoot! Hij wist, dat ik ook op hem kon schieten en toen is hy gevlucht!" een grote meerderheid van 2641 tegen 86 stemmen aanvaardde het congres de resolutie van het partijbestuur over het vraagstuk van oorlog en vrede. Tevoren was het omstreden punt 6 van dc resn lutie, waarin de eenzijdige nationals ontwapening wordt afgewezen, met 2128 tegen 307 stemmen aangenomen. Daarna kwam het verkiezingsmanifest 1963 aan de orde, waarin o.m. wordt gesteld dat de P. v. d. A. in eenzijdige nationale ontwapening geen bijdrage tot de vrede, maar integendeel een verstoring van machtsevenwicht ten nadele van Westen ziet Over deze formulering ontstonden moeilijkheden. Enkele congressisten drongen aan op schrapping en hun voor naamste tolk was he t Tweede-Kamerlid Fedde Scliurer. Hij noemde de passage een „uitvoerige diskwalificatie van de minderheid". Beseft het partijbestuur wel hoe moeilijk ze het ons heeft gemaakt om eerlijk en enthousiast met dit ver kiezingsmanifest op tournee te gaan?" zo riep hij uit. Partijvoorzitter Suurhoff antwoordde, dat de P. v. a. A. geen twee politieken kan hebben. Ze kan maar één standpunt verdedigen en dient daaromtrent de kie zers niet in het onzekere te laten. Reso lutie en verkiezingsmanifest geven dat standpunt weer. Er bestaar. echter in ae partij vrije uitingsmogelijkheden. De controverse tussen minderheid en meer derheid bracht de heer Suurhof terug tot een „zakelijk meningsverschil". Vnn een diskwalificatie van de minderheid is z.i. geen sprake. Kamerleden, die het minderheidsstandpunt vertegenwoordi gen, zijn immers weer op de kandidaten lijst geplaatst. Als hun geweten hen zulks gebiedt mogen zij in de Kamer tegen de atoombewapening stemmen en daarbij korte stemmotivering geven. „Zo is eest. zo zal het blijven en zo moet het ook blijven". Het verkiezingsmanifest (op een enkel onderdeel geamendeerd) werd hierna met algemene stemmen aanvaard. Het Tweede-Kamerlid drs. J. M. den Uyl. wethouder van publieke werken van Amsterdam, gaf 's morgens nog een toe lichting op het rapport „Om de kwali teit van het bestaan", dat door de Wiardi Beckmanstichting is opgesteld. Dr. W Drees kondigde aan het slot van het congres een grote wervingscampagne voor het verkiezingsfonds aan en maakte daar bij de opmerking, dat de P. v. d A. de verkiezingsstrijd met goede, slaagd, maar hij hoopt dat het in de naaste toekomst wél zal lukken, want daarvoor heeft zijn beleid, volgens hem. de basis gelegd. Wat is nu de gedragslijn van de V.V.D.-ministers Toxopeus, Kort hals en Visser in dit opzicht? Zij heb ben niet alleen geen van drieën kans gezien in hun eigen sector de overheids uitgaven te drukken, maar zij bepleiten nu zowaar (onbezwaard door het V.V.D.- urgentieprogram van '59) een verhoging van het uitgavenpèil. Prof. Vondeling stelde vast, dat dus blijkbaar geen overleg heeft plaats ge had tussen prof. Zijlstra en zijn drie liberale collega's. Hieruit blijkt z.i., dat de eenheid in het regeringsbeleid ont breekt en dat „voor iedereen hoorbaar met minstens twee monden wordt ge praat." Het zou interessant zijn om te weten of de pleidooien voor toekomstige uitgavenverhogingen, zoals die met name door de ministers Korthals en Visser worden gehouden, de instemming hebben van de minister van financiën. „Zo ja, dan is diens hele gefilosofeer en gespe culeer over de toekomstige ruimte, die hij gemaakt heeft voor belastingverla ging, een zeepbel (dat is een lege ruimte met een heel mooi aantrekkelijk vliesje). En een zeepbel heeft veelal geen lang leven zoals iedereen weet," aldus de P.v.dA.-fractieleider, die er nog aan toe voegde dat zijn partij belastingverlaging allerminst een vies woord vindt maar weigert met twee monden te praten. Hinderpaal Na harde noten te hebben gekraakt over de grondpolitlek cn het consumen tenbeleid van de regering kwam. prof. Vondeling tot een beoordeling van de politieke partijen die aan de verkiezin gen in mei zullen gaan deelnemen. HU betoogde, dat de confessionele partUvor- ming in ons land al lang haar zin heeft verloren. „Het is," zo zeide hü, „onze vaste overtuiging, dat de confessionele party vorming een hinderpaal, een grote sta-in-de-weg is voor de ontwikkeling van een gezonde, begrijpclüke, echt in het volk levende politiek." „Maar als er dan toch een christelijke partU moet zUn, waarom dan niet één, waarin protestan ten en rooms-katholiekcn samenwerken?" De V.V.D. is volgens spreker nooit een volkspartij geweest, noch in geestelijk noch in maatschappelijk opziicht. Het lijkt er nu op. dat ze verder van het doel afdrijft en een klasseparty wordt, wat het tegengestelde is van een volkspartij. Kan voorts de V.V.D. zich niet beter conservatief dan liberaal gaan noemen? Want van de hervormingsdrang van de grote liberaal Thorbecke is niets meer te bekennen Wat de P.S.P. betreft: zij staat aan de kant van de P.v.dA. voor zover zij zich richt tegen de kapitalistische vormen in onze maatschappij. In dit licht bezien betekent het bestaan van een afzonder lijke groep een verzwakking van de so cialistische invloed. Voor zover de P.SP. zich keert tegen het oorlogsgevaar cn dc oorzaken daarvan (imperialisme, fascis- communisme en rassenwaan) kon prof. Vondeling niet inzien wat deze partij en de P.v.dA. wezenlijk van el kaar scheidt. Blijft over het pacifisme. >r voorstanders van eenzijdige nationale ontwapening is ook in de P.v.d.A. plaats. Prof. Vondeling hoopte dan ook, dat de aanhangers van de P.S.P. straks door him stem de P.v.dA. weer tot de grootste party van het land zullen maken. Tijdens de rede van de fractieleider (die na afloop een ovatie kreeg) aan vaardde het congres met algemene stem men een resolutie, waarin verontwaardi ging en verontrusting tot uiting wordt gebracht over De Gaulle's houding te genover Engelands toetreding tot de EJS.G. Waterpolo bond HZPC kon RZC niet verslaan (Wordt vervolgd) achtige leuzen moet ingaan. HZPC kon vrijdagavond tegen RZC niet tot een overwinning komen. In de eer ste periode leverde een overwicht van de Hagenaars een doelpunt op. In de vol gende perioden liepen de Rotterdammers in en namen zelfs een 4-3 voorsprong. Juist voor het eindsignaal kon HZPC de stand nog gelijk brengen (4-4). AZPC had thuis tegen De Meeuwen veel moeite om tot een benauwde 7-6 overwinning te komen. DZV behaalde in Utrecht tegen UZSC een overwinning (8-4). Heren IB: Het Gooi-PSV 4-6; Zian-Het IJ 4-6; Nept. Amf. Zivcmlusl 5-1. Zian kreeg thuis tegen het IJ zijn twee de nederlaag te incasseren. Het IJ speel de compleet, terwijl Zian Bram Leenards moest missen, in verband met een bles sure. Zian is nu op Nept. Arnhem ach ter geraakt en zal de laatste wedstrijd tegen Nept. Arnhem moeten winnen om niet te veel in de middenmoot te eindi- IIC: lIZPC-De Sleutelstad 5-0 (regl Rotterdam-Surea 8-2, De Sleutelstad- Merwede 2-4: SZC-LZC 0-3. HID: SheJl-SNA 4-3; Raket-TZV 6-1. Dames IA: HZPC-De Robben 1-11; ODZ-Nereus 2-4. Dat HZPC-De Robben een grote ne derlaag voor HZPC zou worden was dui delijk, maar 11-1 is toch wel erg veel. LB: VZC VI.-AZPC 4-3; RDZ- PSV 4-5: HZC-Het IJ 5-1 Zian-NVA 5-1. Rotterdam-Surea 1-1; DZV-Mer- wede 1-1: Raket-ODZ 3-4 Elf steel encracks naar Ter Aar Reinicr Paping;, dc glorieuso winnaar in dc elfstedentocht 1963; Jan Uitham, de Groninger, die tweede werd, cn de winnaar van de Ronde van Loosdreeht, de in ons land woonachtige Italiaan Da- mo. behoren tot de deelnemers aan de In- vitat Ie-lange baan wedstrijden, die dinsdag middag 22 Januari op de land(Jsbaan van Ter Aar worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7