Afrika en Zuid-Amerika geen partij in geschil Duits verzet tegen maximum-snelheid V.N. trekken samen met Tsjombe Kolwezi binnen Havenarbeiders in V.S. accepteren voorstellen Barre koude in Europa India en Cliina schijnen te willen gaan praten China kan een kernhom tot ontploffing brengen Voor u, mevrouw.V een stuk Castella^ Schoonheidszeep GRATIS /ft eea fcoftfce hJy Eenzijdig menu 5 MAANDAG 21 JANAURI 1963 Op congres in Oost-Berlijn: Ch roes jtsjef: raket blUvei blijft gericht Het Oostduitse partijcongres heeft zijn vertrouwen uitgespro ken in de partijleiding en in eer ste secretaris Walter Ulbricht. Een voorstel van Honecker, dat er op neerkomt dat het centrale comité nog grotere politieke in vloed krijgt (het ontwerp van de nieuwe statuten wordt grondwet van het optreden der partij) werd met algemene stemmen aangenomen. Inmiddels duurt de strijd tussen China en de Sowjetunie buiten de congreszaal voort. De afgevaardigden van China. Noord-V.etnam en Noord-Korea zijn niet Het gemeentebestuur van Terneuzen meer op ae vergadering geweest, sinds heeft van de minister van economische Van VkC ,i zaken de toezegging gekregen van een Rusland en China^ proberen elkaar j subsidie van 1.735.000 gulden voor de lanleg van een spoorwegtracé langs de lieu we oostelijke oever van het kanaal Terneuzen—Gent. waarin de waarde van de Russische hulp in twijfel wordt getrokken, omdat de Russen revolutionaire doeleinden zouden hebben opgegeven. In dit verband noe men de Chinezen Noord-Vietnam en Laos. waar een compromis met .,het kapitalisme werd aangegaan." Premier Chroesjtsjef heeft weer eens krachtige taal gesproken. In Eisenhütten- stadt (vroeger Stalinstadt) zei hü. dat de Sowjetunie weliswaar 40 raketten uit Cuba had teruggetrokken, maar da misschien wel meer, op het Westen gericht. Hij voorspelde dat bin-j Grondprincipe van strafrecht omgedraaid (Vai correspondent te Bonn) zo snel heeft gereden". Daarmede wordt het strafrecht omgedraaid", zeggen de automobielclubs. ,,tot dusverre moest de officier-van-justitie de beklaagde diens schuld bewijzen. Nu moeten de beklaagden hun onschuld bewijzen, nl. dat zij zich aan de richtsnelheid hebben gehouden of waarom zij meenden die te kunnen overschrijden!" Volgens het ministerie van verkeer, maken de automobielclubs zioh druk om niets. ..Maar 3 procent der automobilis ten rijdt op de Autobahnen sneller dan 120 km per uur. 95 procent behoeven zich derhalve van de nieuwe paragraaf niets aan te trekken!" Nieuwe spoorlijn langs kanaal Terneuzen-Gent vliegen af te vangen bij de partijen de Afrikaanse en Zuidamerikaanse lan den. Deze willen zich nog niet aansluiten _...a cJe ^wee blokken. De Sowjet- 1 hulp heeft aangeboden te zorgen in ruil voor steun, maar deze jonge partijen staan daar enigszins hui verig tegenover. Het economisch mach tige Rusland imponeert hen, maar aan de andere kant maakt China's mankracht en de^ revolutionaire doctrine ook veel China laat documenten circuleren. Vooruitgang in gesprek over kernproef stop Chroesjtsjef heeft president Kennedy in een brief laten we ten, dat de Sowjetunie bereid is akkoord te gaan met twee of drie inspecties ter plaatse per jaar, bjj een eventuele overeenkomst over stopzetten van de kernproe ven. In Washington waar de desbetref fende briefwisseling gisteren werd gepubliceerd, werd ook een verkla ring uitgegeven. Hierin wordt ge zegd, dat de V.S. ermee ingenomen zijn, dat Rusland opnieuw akkoord gaat met het principe van de con trole ter plaatse. Uit de briefwisseling blijkt overigens, dat Kennedy jaarlijks acht controles" wel het minimum vindt. Aanvankelijk hield Amerika vast aan twaalf tot twin tig inspecties. Volgens Chroesjtsjef had de Amerikaanse onderhandelaar Dean aan de Russische vice-minister van bui tenlandse zaken Koeznetsof gezegd, dat twee vier inspecties acceptabel wa ren. Kennedy heeft nu geschreven, dat dit op een misverstand moet beirusten. De besprekingen over de beëindiging der kernproeven, die in New York worden gehouden (ze dragen nog slechts een informeel karakter) schijnen niet onbemoedigend te verlopen. Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft tenminste bekend ge maakt. dat Engeland zal gaan deelne men aan hei gesprek. Afgesproken zou zijn, dat dit pas zou gaan gebeuren als er vorderingen waren gemaakt. Het feit, dat Engeland nu zijn ambassadeur in Washington, sir David Ormsby-Gore, heeft opgedragen aan het overleg deel te nemen, wordt dan ook door waarne mers „bemoedigend" genoemd. Reacties l. aeanbod van premier Chroesjtsjef om inspectie ter plaatse op Russisch grondgebied toe te staan werd in de En gelse pers toegejuicht als een dramati sche doorbraak b(j de moeizame pogin gen om een Oost-West verdrag voor een verbod op de kernproeven tot stand te De Engelse bladen zagen het als een belangrijke ommekeer in de Russische politiek, waarbij zulk een inspectie al tijd is afgewezen als een pure spionage- manoeuvre van het Westen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken gaf een verklaring uit waarin de concessie van Chroesjtsjef voorzichtig een „belangrijke ontwikkeling" werd ge noemd. Grote koppen op de voorpagina's van de Engelse kranten maak'.en me'ding van nieuwe hoop dat er nu tenslotte een overeenkomst op het gebied van de kernproeven tussen Oost en West in zicht kan zijn De Daily Mail noemde de stap van Chroestsjef een „dramatische salto mor- tale". Het blad schreef dat zijn conces sie de weg had geëffend voor een over eenkomst die alle kernproeven verbiedt. De Daily Express schreef dat Chroesj tsjef do hoop heeft gewekt dat slotte een kernproevenverbod Via Gedeputeerde Staten van Zeeland had het gemeentebestuur een subsidie in 2.100.000 gulden aangevraagd. Volgens de thans bestaande plannen m rijkswaterstaat zou bij de uitvoering der werken voor de verbreding en ver dieping van het kanaal TerneuzenGent de nieuwe spoordijk op de oostelijke ka naaloever een tracé volgen waardoor de terreinen voor de industrie en haven projecten der gemeente Terneuzen. zoals die door ir. Snijders te Amsterdam zijn ontworpen, in twee helften zouden wor den gesneden. Dit zou een ernstige hin derpaal zijn voor de uitvoering van deze werken, die de verlenging van een twee tal bestaande havens en het graven van ;n nieuwe haven omvatten. Rijkswaterstaat heeft zich met het ge wijzigde plan accoord verklaard op voor waarde dat de gemeente Terneuzen de meerkosten, groot 2.100.000 gulden, voor haar rekening neemt. Het ministerie van economische zaken wil daarvan 85 procent betalen. De bewoners van Duluth in de Amerikaanse staat Minnesota konden aan de oever van het Bo- venmeer een ongewoon schouw spel gadeslaan. Ook dit deel van Amerika heeft van strenge kou te lijden en in de haven dreven complete ijsbergen, die op het grote meer waren gevormd en door een noordoostenwind in de richting van de stad waren gedreven. Ontploffing in Uithoorn Zondagavond om ongeveer kwart over negen is een deksel van een reactor in de P.Z.A.-fabriek van de chemische in dustrie Uithoorn N.V. (Cindu), die onder een te hoge spanning had gestaan, met een geweldige knal van de reactor ge sprongen. Een hoge steekvlam, veroor zaakt door de toevloeiing van zuurstof, volgde. De bedrijfsbrandweer van Cindu. de N.W.M. en de vrijwillige brandweer van Uithoorn rukten uit. Er viel weinig te blussen, want de leden van de nacht ploeg van de fabriek hadden de toevoer naar de reactor afgesloten. De knal was zo hevig geweest, dat er hulp werd aangeboden door brandweren uit Aalsmeer en Amstelveen waar men de explosie had gehoord. Persoonllijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Gestolen seliilderijen Soekarno sticht een hulpraad President Soekarno heeft veertien mannen aangewezen om hem te helpen de wet en de orde in het land te hand haven als de zes jaar oude militaire wet in mei herroepen wordt. Soekarno zal aan het hoofd van de groep staan waarin ook zitting hebben de leider van de communistische partij, D. N. Adit en zes vooraanstaande mi litaire figuren. Eerste minister Djoeanda Kartawid- jaja. plaatsvervangend eerste minister Roeslan Abdoelgani en drie andere le den van het kabinet maken geen deel uit van de groep. Krachtens de staat van oorlog die in 1957 is uitgeroepen na de z.g. opstand der kolonels, heeft Soe karno bij decreet kunnen regeren. Een zegsman van de regering verklaarde dat de nieuwe commissie, die aange duid wordt met de naam hulpraad van het revolutionair leiderschap, geen blij vend verschijnsel in het Indonesische politieke leven zou zijn. Er heerst grote spanning in Kon go en Katanga. Meer dan duizend Indiase militairen van de V.N., gesteund door pantserwagens, trek ken vandaag de belangrijke mijn- stad Kolwezi binnen, president Tsjombe's laatste bolwerk. Nu zal blijken of het leger werkelijk aan Tsjombe zal gehoorzamen die met de V.N. regelingen heeft getroffen Tor gier van brand in Rijksdag overleden Ernst Torgler. de communistenleider lie in 1933 door een gerechtshof der na- u's vrijgesproken werd van de beschul- liging van een samenzwering tot brand stichting in het rijksdaggebouw, is zater dag aan de gevolgen van een ziokte te Hannover overleden. Torgler, die 69 jaar oud geworden is, leidde een rustig leven sinds hij in 1936 door de nazi's op vrije voeten gesteld werd. In 1933 werd hij vrijgesproken we gens g orek aan bewijs. Hetzelfde hof veroordeelde Hendrik van der Lubbe als brandstichter ter dood woensdag Franse kunst werden geroofd. voor een vreedzame inname van de stad. Zelf is hij zaterdag naar Kolwezi gegaan voor een laatste instructie en hij zal de V.N.-troepen even buiten de stad tegemoetko men om samen met hen Kolwezi binnen te komen. President Tsjombe heeft tijdens zijn besprekingen met de V.N. een akkoord ondertekend, dat voorziet in de toegang van de V.N. tot de mijnstad. Om zijn aanhangers op de komende capitulatie voor te bereiden is hij zaterdag naar Kol wezi gegaan. Niemand weet of de spring ladingen weggehaald zijn van de mijn installaties. Men vermoedt, maar het is niet meer dan een vermoeden, dat hier mee een aanvang is gemaakt Indonesische V.N.-militairen hebben na een kort gevecht het vliegveld van Bou- dewijnstad, ongeveer 480 kilometer ten noordoosten \'an Elisabethstad, bezet. Zij kwamen in boten van Albertstad over het Tanganjikanmeer. Eerder was ge meld dat er paniek in de stad was uit gebroken omdat de stad geheel omsin geld was door troepen van het nationale Kongolese leger. Er had zich ook een schietpartij voorgedaan met de Katan- gaapse gendarmes. President Tsjombe heeft de bevolking via de radio opdracht gegeven zich niet In het gebied van Kongolo in Noord- Katanga heeft de plaatselijke bevelheb- ;ber van ae gendarmes zich overgegeven aan de V.N. De Kongolese generaal Mo- boetoe zei dat zijn troepen twee steden hadden veroverd. Geld nodis Staking is nog niet beëindigd De Amerikaanse havenarbei ders hebben gisteravond het voor stel van de presidentiële commis sie aanvaard om een einde te ma ken aan de 29 dagen oude staking in de havens langs de Oostkust en de Golf van Mexico. Vanmor- De vijf kunstwerken, een Van Gogh. §en zouden de reders zich nog be- een Cézanne. een Picasso, een Braque raden over het Voorstel, en een Gauguin, vielen na een vuurge vecht in handen van de politie. Er werd een aantal arrestaties verricht. De schilderijen zijn eigendom van Fran- Jretaris-generaal Oe Thant heeft een beroep gedaan op de leden van de cratische senator Wayne Morse latent V.N. 19 miljoen dollar bfjeen te brengen weten dat zij de nieuwe regeling accep-iom Kongo te helpen, nu de bezetting teert. Indien de reders alsnog besluiten Kolwezi feitelijk hot einde betekent van niet mee te werken zou dat tot een op- j de militaire oneratie. Nu zullen de V.N. treden van het Congres kunnen leiden. zich kunnen beperken tol de taak van Een woordvoerder van de vakbond Kongo weer een normale staat te maken, havenarbeiders heeft verklaard, dat Automobilisten, hun organisa ties en verkeers-deskundigen ■zijn eensgezind in hun verzet tegen de plannen van de West- duitse minister van verkeer ir. Hans-Cristoph Seebohm om op de Westduitse Autobahnen" een ..richt-maximum-snelheid" van 120 km in te voeren. Deze „richt- maximumsnelheid" is een van de nouveautés in het ontwerp der nieuwe wegverkeers-ordonnantie, die de minister voornemens is te voeren NIET VERBODEN iet is daarbij niet uitdrukkelijk ver boden om op de „Autobahnen" sneller dan 120 k.m. per uur te rijden. Het is echter zo. dat deze snelheid als „te hoog" moet worden aangemerkt, wan neer niet „bijzondere omstandigheden" haar rechtvaardigen. Tot deze „bijzon dere omstandigheden" behoren, dat het verkeer sneller rijden dan 120 km toelaat, de bestuurder in goede licha melijke conditie is. de auto die hij be stuurt geen enkel gebrek heeft, het weg dek droog is en het zicht goed. Het is een rubber-paragraaf: de auto mobilist kan op de „Autobahnen" har der rijden dan 120 km. Daarvoor zal hem geen bonnetje worden gegeven, zo lang hij niet in een verkeersongeval be trokken geraakt. Wanneer dat wel het geval is, zal worden nagegaan in hoe- re hij met een hogere snelheid dan km het verkeer in gevaar heeft ge bracht. ACHTERDEUR Algemeen ziet ;n streven van de wetgever om langs de achterdeur toch een snelheids-beper king op de „Autobahnen" in te voeren. Bovendien wordt, naar het inzicht van i de juridische deskundigen van de West duitse automobielclubs, het grondpi pe van het strafrecht omgedraaid. „De j redden Het" iis in de Deense wateren automobilist njdt, alleen op eigen risieo ^edTsn"edikUker walrdoor het «heep! VOORRECHT De „richt-maximumsnelheid" is een van de nouveautés in de vooral, zeer sterk vereenvoudigde wegverkeersordon- nantie, waarvan het aantal paragrafen van (vroeger) 61 tot (thans) 35 is te ruggebracht. Nieuw is o.a. een para graaf die voorschrijft dat een verkeers deelnemer onder gegeven omstandighe den van zijn voorrecht moet afzien, wan neer de verkeerssituatie dit eist. Deze paragraaf is vooral bestemd voor de ..stoere" automobilisten, die onder alle omstandigheden (bijvoorbeeld) op hun voorrang staan. Lichtsignalen mogen volgens de nieuwe ordonnantie al leen buiten bebouwde kommen en uitslui tend ter waarschuwing van vrachtauto's en autobussen worden gebruikt om een inhaalmanoeuvre aan te kondigen. Stop pen en parkeren wordt thans toegestaan op 5 meter afstand van zebrastrepen of kruispunten, teneinde meer ruimte te scheppen. Autoverlichting mag niet ver vuild zijn. Voor- en achterruiten mogen niet beslagen, bevroren of volgesneeuwd zijn. Heen en weer rijden in bebouwd® kommen wordt verboden (dit gaat te gen de „brom-nozems"). In vele delen van Europa heeft de voortdurende koude, gepaard met sneeuwval en krachtige wind, hei ver keer nieuwe belemmeringen in de weg gelegd. Uit Zweden werden sneeuwstor men en zwaarder wordend pakjjs ge meld. Een autoveerboot liep by Marie- bamn op de Aaland-eilanden aan de in deze naraeraaf *rond- De 44 passagiers konden veilig H paiagraai ...orden ,ebracht. land worden gebracht. In Denemarken kwamen twee broer tjes van vier en acht jaar om het leven, doordat de auto van hun vader In de 1 baai van Flensburg door het ijs zakte. De vader e MÉÉT''mét -!->- kinderen konden zich harder dan 120 km" zo zegt het ministerie van verkeer in Bonn. ..In geval van een verkeersongeluk betekent Volgens een V N.-verklaring zal de na druk worden gelegd op de opleidingen om de Kongolezen in staat te stellen de essentiële diensten over te nemen en het land technische en bestuurskaders te verschaffen die voor een nationaal onU Amerika trekt. De politie overviel de bende, toen zi] trachtte de schilderijen naar een vei liger plaats in Caracas te brengen. Er vielen twee gewonden. Het schijnt, dat de schilderijen dieven met hun daad po litieke oogmerken wilden nastreven. zelfs als dé reders het (foorstel zouden accepteren de staking niet als beëindigd kan worden beschouwd voor alle haven arbeiders, ook aan andere delen van de Amerikaanse kust, dezelfde loonsverho ging wordt aangeboden. «w cc.. .«uuih De onderhandelingsleider voor de werk-1 wikkelingsprogramma nodig zijn. gevers, Alexander P. Chopin, heeft toe-1 gezegd, dat de commissie voor arbeids- zaken van de Newyorkse scheepvaart- j vereniging het voorstel morgen zal be-1 studeren. De oorspronkelijke eisen van de haven- j arbeiders kwamen neer op een verhoging i In het voorstel voor een totale ver-! van het uurloon met vijftig dollarcent, de j hoging (lonen en bijkomstige vergoe-1 reders boden daartegenover slechts 22 ct. dingen) met 39 dollarcent is een ver- hoging van het uurloon met 24 cent begrepen. De onderhandelingsdelegatie van de havenarbeiders heeft zich ruim twee uur over het voorstel beraden, terwijl de re ders eveneens beraadslaagden over de nieuwe voorstellen. De delegatie van de havenarbeiders heeft ten slotte de demo- Morgen Groote Beer Het s.s. Groote Beer van de Trans oceaan, dat vanmorgen in Rotterdam ver wacht werd, heeft als gevolg van zware oosterstormen circa vierentwintig uur vertraging. Het schip dat ongeveer 250 passagiers aan boord heeft, voornamelijk ouders van emigranten in Australië en Nieuw-Zeeland, wordt nu morgen in Rot terdam verwacht. Algerije: vakbond onder „controle" Het F.L.N. in Algerije trekt alle macht aan zich. Tijdens het eerste congres dat het enige Algerijnse vak- erbond in Algiers heeft gehouden, Op basis van het z.g. Colomboplan Bredere kloof tussen Tunesië en Algerije De kloof tussen Algerije en Tunesië is verbreed doordat de Algerijnse di plomaten uit Tunesië zijn teruggeroepen Russen kunnen ongerust zijn" Admiraal Harry Felt, Ameri-f yan 10.000 kilowatt hebben die in staa kaans opperbevelhebber in bet duceren^Er^ouden0 251Uk°ik)Urp]utonHjm| 3en Belia heeft president Tito uitge> gebied van de Stille Oceaan, heeft] nodig zijn om een atoombom te maken 1 nodigd zo gauw mogelijk een bezoek gisteren verklaard dat het wes ten moet verwachten dat China binnen een jaar of twee een kern bom tot ontploffing brengt. Het ziet er naar uit, dat China heeft het F.L.N. de volledige macht i en India, op basis van het zg. Co- 1 -ver dit verbond overgenomen. j lomboplan, hun geschillen zullen Het congresgebouw werd omsingeld gaan behandelen. Eerst heeft de 80 afgevaardigden die bekend ston den om hun onafhankelijke ideeën, von den hun plaatsen reeds ingenomen door F.L.N.-mensen. Ben Bella zelf kwam in het gebouw om zijn invloed aan te sven- den. De minderheid gaf nog niet toe. Daarop liet de regering een aantal werklozen opdraven die de „koppige" vakbondsleiders uitjouwden. Het congres werd bijgewoond door het Westen. Dit echter geen onmiddellijke invloed op de militaire situatie heb ben. zo verklaarde hij. De Russen zouden over deze ontwikkeling onge ruster moeten zijn dan het westen. Hij zei dit naar aanleiding van be- richten in de Japanse pers dat de Ja pans-Amerikaanse raadgevende veilig heidscommissie was meegedeeld dat China al twee kernbommen heeft. Kendjiro Sjiga, directeur-generaal vai 0„het Japanse Jefensicbureau. die volgent de Tunesische ambassadeur Algerije de Japanse pers had verklaard dat dit heeft verlaten. i bericht door de commissie was bespro- rede voor radio en televisie heeft ken. zei later dat men hem verkeerd de Algerijnse minister van buitenland se zaken Mohammed Khemisti ver klaard, dat Tunesië dit uitgelokt heeft. Het was de eerste stap van Algerije sinds president Habib Bourguiba van Tunesië vrijdag de beschuldiging uit sprak dat de onlangs gepleegde aanslag op zijn leven gedeeltelijk vanuit Al gerije geleid was. Wetsontwerp Kennedy ten behoeve van de reehten der negers President Kennedy zal het Congres een Wetsontwerp doen toekomen ter verze kering en bescherming van de stem rechten der negers. Nadere bijzonderhe den over dit wetsontwerp zijn niet be kendgemaakt. De aankondiging van het wetsontwerp kwam in een tv-interview met een aantal vertegenwoordigers van vakbonden, werkgevers en andere groeperingen ter gelegenheid van de tweede verjaardag van Kennedy's bewind. In dit interview werd o.m. door de di recteur van het Amerikaanse instituut voor opinie-onderzoek verklaard, dat als Eivolg van Kennedy's succes bij de *p- ssing van de Cubaanse crisis het per centage Amerikanen dat achter de pre sident staat, gestegen is van 61 tot 76. begrepen - het bericht ..slechts een van de berichten v< geheime dienst die het defensiebureau had ontvangen". Het was bekend dat de Chinezen dert 1958 in Peking een atoomreactor zoals boven Hirosjima is gebruikt. aan Algerije te komen brengen. Men gelooft dat de voorraad plutonium China laat zich niet onbetuigd, ge- groot genoeg is om tenminste twee enTien de aankomst van een Chinese mili- mogelijk vier atoombommen te vervaar-i taire missie om het Algerijnse leger te digen. I adviseren. (Advertentie) .volledig ongegrond" schonden noemd. Verder heeft China zaterdag geprotes teerd tegen een schending van het lucht ruim boven Tibet. Ook heeft het met klem verzocht Chinese schepen in India toe te laten om Chinezen, die „slacht offer zijn geworden van bepaalde maat regelen" op te halen. vaartverkeer zelfs met de steun brekers sterkt wordt bemoeilijkt. De meeste veerdiensten zijn gestaakt. In Noord-Noonvegen geraakten vis sersdorpen door een zware sneeuwstorm geïsoleerd. In Engeland zijn in 80 van de 88 graaf schappen door opgewaaide sneeuw we gen onbegaanbaar. In delen van Schot land en Oost-Engeland heeft men de strijd tegen de sneeuw opgegeven. Tot dusver is slechts één weg tussen Enge land en Schotland berijabaar gemaakt. In Italië is het verkeer ook op vele plaat sen stilgelegd door zware sneeuwval. In Zuid-Slavië is gedurende het week einde vrijwel overal aanhoudend sneeuw gevallen, waardoor bepaalde gebieden geneei zijn geïsoleerd. De hoofdweg van Belgrado naar net Zuiden is geblokKeerd. Tussen Mostar en Jabanica is zateraag een trem aoor een lawine van de buiten wereld afgesneden. Een hulplocomotief liep uit de rails. In Oost-Duitsland vroor het zondag te Angermuende 33 graden. In Noord-Italië in de Dolomieten stond het kwik 25 gra den onder nul, terwijl het in Moskou. Stockholm, Genève, Londen en Parijs resp. mm 24 graaen. min 7. min 1 en om streeks net vriespunt was. In Spanje en Portugal was het bijzon der zacht weer. Ten zuiden van Alicante z ommen toeristen in zee Grote delen van de Ver. Staten hebben te lijden van een felle koude, die zelfs tot in Californië en Nieuw Mexico is doorgedrongen, waar de winters gewoon lijk zacht zijn. IJzel maakt op vele wegen in het zuiden der V.S. het verkeer on mogelijk. bij aankoop van 3 stukken Chinese regering bekendgemaakt het voorstel te accepteren en later noemde de Indische premier Neh- roe het „onbeleefd" om niet te willen praten. Het voorstel kwam vandaag aan de orde in een buiten gewone zitting van het Indische parlement, waarvoor vijf dagen is uitgetrokken. De inhoud van het plan, dat Bir ma, Cambodja, Ceylon, Ghana, In donesië en Egypte in Colombo heb ben opgesteld, is inmiddels gepubli ceerd. Het houdt in. dat aan het westelijke front de Chinezen twintig kilometer te rugtrekken (wat zij al hebben aangebo den). waarna in de gedemilitariseerde zone een Chinees-Indisch burgerlijk be stuur kan komen. In de oostelijke sec tor zou de toestand ongewijzigd kunnen blijven, terwijl over de middensector werd voorgesteld de problemen daar met vreedzame middelen op te lossen. Voorop staat, dat de aanvaarding van het plan als gespreksbasis de partijen in geen enkele opzicht bindt. Inmiddels heeft India in een nota China ervan be schuldigd. dat het al enkele maanden troepen bij dc grens met het Indische protectoraat Sikkim samentrekt. In de- I zelfde nota wordt de Chinese bewering, als zouden Indische troepen van Sikkum uit het Chinese grondgebied hebben ge- geheel teruggetrokke gebied van Ealong. aan het oostelijk Chinees-Indische grens,! 1 stellingen ten noorden Bennie Mcintyre is xas wegens aanran- i banke vrouw in april 1961 e elektrische stoel ter dood gebracht. Een journalist vroeg de boerenknecht Volgens het persbureau wa ruiming 15 januari voltooid te liegen. Ik ben schuldig en bereid de ont-jom te sterven". Hij zei, dat hij spijt had I van van het gebeurde. De Russische tafelten niskampioen Averin is van zijn titel „rfieester der sporten" beroofd, om dat hij van plaatselijke valutaspeculanten dollars heeft gekocht. Voorts werd hij ervan beschul digd dat hij in 1960 goe deren uit de V.S. heeft meegebracht en deze op de zwarte markt in Mos kou heeft verkocht, en van een uitgesproken voorliefde voor het kij ken naar Amerikaanse tv-shows. I De Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Ma rijke hebben zaterdag samen met enige vrien dinnen de voorstellingen „Kapriolen" van de Ween- se ijsrevue in de Expohal in Hilversum bijgewoond. Dit bezoek was het slot van een intiem verjaars- feestje ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Margriet op Soest- dijk. Tijdens de pauze spraken de Prinsessen met de ster van deze Weense show, Joan Haan appel. i Er is iets mis in de autofabriek van Minsk. Zeswieiige vrachtwagens verlaten de fabriek op vier wielen. Volgens de Prawda van zaterdag heeft een partijsecretaris deze klacht laten horen en ook gezegd waar het aan ligt: de stamperij zou systematisch in gebreke blijven voldoende wielen- te produceren. Dan de wagens maar op vier wielen laten rijden, dat gaat ook. I Het Russische persbu reau meldde dat de Rus sen nu een champagne hebben welke beter is dan de beste uit Frankrijk of Duitsland. I In maart zal worden be gonnen met het bergen van de laatste vier sche pen van de Duitse vloot, die na dc wapenstilstand van 1918 bij Scapa Flow tot zinken werd gebracht. Het zijn drie schepen van 26.000 ton en een van 5.000 ton. Hoofdzakelijk teenagers en fans waren aanwe zig bij het huwelijk van de Amerikaanse zanger Frankie Avalon met een 25 - jarige tandartsassi stente. Buiten de kerk werd het bruidspaar haast onder de voet gelopen door enthousiaste bewon deraars. Overval Amerikanen op taxichauffeur In het huis van bewaring te Roermond zijn zaterdagmiddag drie Amerikaan se soldaten ingesloten, nadat zij vrij dagavond door een patrouille van do gemeentepolitie te 's-Hertogenbosch wa ren gearresteerd wegens de diefstal van de auto van een taxichauffeur uit Maastricht. De soldaten waren in burger en had den vanuit Maastricht een taxi geno men naar Roermond. Onderweg lieten zij de chauffeur, de 44-jarige heer L. v. d. Burgt uit Maastricht onder een voor wendsel stoppen en sleurden zij hem uit zijn auto, De drie Amerikanen reden daarna met de auto weg in de richting Amsterdam. De taxichauffeur waar schuwde de politie. De auto kon een uur later worden aangehouden. De militairen waren de 22-jarige R. C.. de 19-jarige E. van D. en de 19-jarige L. T., allen gelegerd in Mannheim (Did. 1108) Er bestaat een merkwaardig sober dier, dat op een uiterst eenzij dig menu het leven weet te houden. Dat Is de Neurospora, een mijt die in meel leeft en in de loop der tijden zich dc haat op de hals heeft ge haald van vele bakkers en van alle zorgeloze Heden, die dachten meel te kunnen bewaren voor barre tijden. Welke schade dit dier in het verle den ook mag hebben aangericht, ie der zal moeten erkennen, dat de Neurospora weinig variatie in het menu nodig heeft om bet leven te houden. Het dier tiert welig als het slechts de beschik king heeft over sui ker. een weinigje aan minerale zou ten en vitamine B. Méér heeft de Neu rospora werkelijk niet nodig, want alle andere stoffen die het dier voor een goede functio nering van het organisme behoeft, vervaardigt het zelf, zoals vetten, ei witten, aminozuren, vitaminen, en zymen, en noemt u verder maar op. Al deze stoffen weet het diertje op te bouwen uit de schamele maaltijd, die uit suiker, zouten en vitamine B bestaat. Wij kunnen hierover onze verba zing uitspreken, prof. Beadle stond niet bij zijn verwondering stil, maar gebruikte de meelmljt meteen voor een praktisch doel. Door middel van straling vernietigde hij één of meer genen en constateerde, dat zijn proefdieren dan minder voorspoedig groeiden, omdat zij niet In staat ble ken bepaalde stoffen, die zij voor hun ontwikkeling nodig hadden, zelf te vervaardigen. Voegde hij de ont brekende stoffen toe, dan zette de groei van de mijt zich normaal voort. Door een oneindige reeks van proeven slaagde bij er op deze wij ze in vast te stellen, welke genen verantwoordelijk waren voor produktie van bepaalde stoffen óók, welke stoffen dat i De hij Nobelprijs verwierf, E. L. Tatum, toonde voorts aan, dat de genen de chemische huishouding bi de ceUen leiden en dat voor elke chemische reactie, die zich in een cel voltrekt, één bepaald gen verantwoordelijk ts. Alles tezamen een monumentaal wetenschappelijk werk! Met dat al hadden deze onderzoe kers wél aangetoond, wat de genen deden, maar niet bóe zij het deden. Daarvoor was een heel team van on derzoekers nodig, klein steentje aan droeg, tot tenslot te een stevig fun dament werd ver kregen. Als belang rijkste medewer kers moeten In dit verband worden genoemd de bacteriologen, die aantoonden, dat een bepaalde stof, voor het eerst waargenomen by bac teriën die verantwoordeiyk zijn voor longontsteking, het lang ge zochte chemische instrument was. door middel waarvan de genen hun erfelijke eigenschappen op volgende generaties overbrengen. Deze stof wordt D.N.A. genoemd, de beginlet ters van DeoxyrlboNuclelcAcid. Het zou deze stof zijn, die er voor zorg draagt, dat uit de honderdduizenden mogelijkheden die zich op chemisch gebied In de cel voordoen, Juist die chemische reacties zich voltrekken, waardoor bijv. een brandnetel in derdaad een brandnetel wordt en géén dovenetel of een roos. (We stellen het momenteel een beetje simpel, want het gaat er uitsluitend om. de gedachte te bepalen). Maar nu de gevolgtrekkingen, die de materialisten hieruit trekken

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5