Het laatste volle jaar Leidens burgemeester hield nieuwjaarsrede Goed spel van TIG voor gevulde Stadsgehoorzaal Ds. De Vries nam afscheid van Geref. Kerk (Vrijg) Leiden Duitse diepzeevisserij komt goed op gang Schotse trawlersreders in moelij ke positie NIEUWE LEIDSE COURANT 4 MAANDAG 21 JANUARI 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Vebo-feest- avond m.m.v. Sempre Avanti. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Toneelgroep Ensemble met „Naar het u lijkt". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Ned. Stu denten Orkest o.l.v. Jan BruSsen; solist: Jan Wijn, piano. Diligentia, 8.15 uur: Geza Frid, piano. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Nieuw Rotter dams Toneel met „De leugenaar", van Goldoni. voor K. en O. Doelenkazerne, 8.15 uur: Vereniging „Koninginnedag", filmprogramma over Koninklijk Huis. Bovenzaal Geref. kerk, Oude Vest, 8 uun Jeugd en Evangelie. Reisimpressies met. dia's van ds. De Boer. Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 28a. 7.15 uur: Ruilavond De Phila telist. Remonstrantse kerk, 12.30 uur: Samen komst week van gebed. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Kleu rendiafantasie door Walther Benser. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint" Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera o.Lv. Arrigo Guarnieri met „Lucia di Lammermoor" van Donizetti. Diligentia, 8 uur: Residentie Kameror kest oJ.v. Frederic Goldbeck; soliste: Yvonne Léfebure. piano. Mauritshuis, 8.15 uur: Gerard English, tenor en Marinus Voorberg, klavecimbel. Woensdag Schouwburg. 8 uur: Toneelgroep En semble met „Een maand op het land", door I. Toergenjew (K. en O.). Old Dutch, 7.30 uur: Expogé. kap. H. J. M. Stoelinga met kleurendia's. Oud-Katholieke kerk. 12.30 uur: Sa menkomst week van gebed. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Leidsche Ver eniging van Postzegelverzamelaars. Zuiderkerk, 8 uur: Arjos Leiden. H. v. d. Drift over onderwerp studieconferen tie. ge minnaar". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Bruno Maderna; solist: Christian Ferras. viool. Diligentia, 8.15 pur: Richard Morris draagt „Hamlet" van Shakespeare voor. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest o.Lv. Bruno Maderna; solist: Christian Ferras, viool. Foyer Stadsgehoorzaal. 9.30 uur: Jaar vergadering KI-vereniging „Vita Nova". Nationale Levensverzekeringsbank, Ra penburg 8, 3.305.30 uur: Receptie t.g. eeuwfeest maatschappij. Doopsgezinde kerk. 8 uur: Bezoek Kerkenkring Oecumenische raad Leiden. Doopsgezinde kerk, 12.30 uur: Samen, komst week van gebed. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Ned. Comedie met „De lankmoedi ge minnaar". Diligentia. 8 uur: Jeannette Haien, piano. Gemeentemuseum. 8.15 uur: Veronika Hampe, viola da gamba en Gustav Leon- hardt, klavecimbel. Vrijdag Stadsgehoorzaal, Bernard Kruysen, ba riton en Jean Richard, piano (Mij. voo Toonkunst). Den Burcht, 7.45 uur: Propaganda, filmavond Leidse Bond van Volkstuin- dersverenigingen, met prijsuitreiking. Gemeentelijke HBS voor meisjes, Ga- renmarkt la, 2.30 uur: Beroepenvoor- lichtingsbijeenkomst. Petruskerk, 7.15 uur: Samenkomst week van gebed. Oegstgeest, Groene of Willibrord- kerk, 8.30 uur n.m. oecumenische ge bedssamenkomst vóór jongeren. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". Zaterdag Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondgebed voor Hervormden en Gereformeerden. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8,15 uur: Haagsche Comedie met „Venus be- SPGebóuw K. en W„ 8.15 uur: Residentie- Orkest oJ.v. Bruno Maderna m.m.v. Al- fons en Aloys Kontarsky, piano, Frans van der Kraan en Willem Heesen, slag werk. Kurzaal, 8 uur: Sonny Rollins Kwar tet, jazzconcert Diligentia. 8 uur: Mariemma en haar gezelschap met Spaanse dansen. Pulchri Studio. 2 uur: Haags Barok Trio. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooi gracht 48. tel. 21060. De dienst van apo theek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens door deze Leidse apotheek waargenomen. Films T)URGEMEESTER Vari Kinschot heeft vanmiddag de vergadering van de gemeenteraad van Leiden de eerste in 1963 geopend met de traditionele Nieuwjaarsrede. Hij begon daarin met een persoonlijke be schouwing van het begrip „tijd". „De tijd blijkt een zeer kostbaar gegeven te zijn", aldus de heer Van Kinschot. „In materiële zin zegt men wel eens: Tijd is geld. In geestelijke zin zou ik het echter zo willen zien: iedere se conde, iedere minuut, ieder uur enzovoort kunnen wij maar één keer be steden. Welk een verantwoordelijkheid moet deze gedachte dan wekken bij degene die erop uit is, de tijd werkelijk goed te besteden". De burgemeester stond vervolgens stil bij de veranderingen in het bestuur van de gemeente na de verkiezingen van 1962 Hij wees er de gemeenteraad op, dat ook het einde van zijn eigen ambtsperiode in zicht komt „Ik hoop, bijzondere omstan digheden voorbehouden, op 1 november 1964 in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de voorzit tershamer voorgoed neer te leggen. Met het jaar 1963 ben ik dus mijn laatste volle kalenderjaar als burgemeester van Lei den binnengetreden". In het vervolg van zijn rede zag de voorzitter terug op verschillende mar kante gebeurtenissen in het gemeente lijke leven. Maar hij zag ook vooruit. Verkeer en sneeuw De raad zullen binnenkort voorstellen worden voorgelegd tot een verder door voeren van het eenrichtingverkeer in Leiden. Het college vertrouwt, dat de ge deeltelijke verplaatsing van de woensdag- iterdagse markt, die hiervan het gevolg is. deze markten op den duur niet ongunstig zal beïnvloeden. De laatste maanden is herhaaldelijk ge ijverd voor het verkrijgen van de rijks- de Tennisclub .Roomburg" vierde feest In de versierde onderofficierskantme /an de Doelenkazerne heeft de tennis club „Roomburg" zaterdagavond haar jaarlijkse clubfeest gevierd. De uitrei king van de prijzen, behaald in het on derlinge clubtoernooi, vormde een van de hoogtepunten. voorzitter, de heer A. P. M. Aelst, sprak een welkomstwoord. Hierna amuseerden de feestgangers ch een uur lang met een non-stop baretprogramma, dat onder het motto „Luchtballonnen" werd gepresenteerd door Corrie van der Linden, Jos Brink Hans Karsenbarg. drie jonge leden de NRU-hoorspelkern. In hun pro. gramma kwam een reeks vermakelijke parodieën voor met als hoogtepunten ,De Nozems" „Het comité van aanbe veling" en „De radio-huilzuilen". Behalve voor de wijze waarop de drie artiesten, begeleid door de pianist Char les Bogman, hun nummers brachten, verdienen zij een woord van lof voor de toepasselijke kostumering. Na de pauze bleven de feestganger» nog geruime tyd gezellig bijeen. De, Leidse Studenten Jazz Band zorgde voor de muzikale omlijsting. De toernooi-uitslagen luiden: heren, enkel: 1. L. Karamoy; 2. J. Monod de Froideville; 3. R. Kasten; 4. D. Bouman: dames-enkel: 1. J. Overdijkink; 2. A Pina; 3. M. Wiekiks; 4. E. Heijmans; ge- mengd-dubbel: 1. mevr. J. Kasten-Ku- kier en de heer R. Kasten; 2. mej. M. Wieriks en de heer D. Bouman; dames- dubbel: 1. mevr. J. Wieriks-van Eijsden en mej. A. Pina; 2. mej. M. Wieriks en mej. F. Sta verman: heren-dubbel: 1 L. Karamoy en P. Kwestro: 2. H. Mul der en R. Kasten. De prijzen bestonden uit gebruik»: voorwerpen, langspeelplaten en boeken- bonnen. Molentochten Dinsdag, woensdag, donderdag er vrijdag worden weer Molentochten ge houden. Gestart wordt steeds 's gens om half tien. Voor de 40 e kilometer zijn de startplaatsen: dinsdag Bellevue aan de Steenstraat, woensdag Zomerzorg aan de Stationsweg, donder dag Bellevue, vrijdag Zomerzorg. Ex tra startplaats voor de 60 kilometer: Oude Wetering. Idem voor de 40 kilo meter: Rijpwetering. onveiligheid. Er waren 2592 ongevallen •van 8 me*, dodelijke afloop. In 1961: respectievelijk 2440 en 5. De heer Van Kinschot deelde mee. dat. ijs en weder dienende, de eerste paal voor het' bad Voorschoterweg waarschijnlijk in februari zal kunnen worden geslagen. Het streven zal zijn opening van het bad bij het begin van het zwemseizoen 1964. Bezien wordt, in hoeverre door gecoör dineerd handelen van verschillende ae- meentelijke diensten aan winterperikelen als wij thans beleven beter het hoofd kan worden geboden. Het onteigeningsplan FortuiHwijk door de Kroon goedgekeurd. Wa; de nering betreft zal alle inspanning ten eerste worden gericht op de wiik tussen Herengracht en Zijlsingel. Teleurgesteld betoonde de burgemees ter zich over het feit. dat de grenswijzi ging nog steeds niet haar beslag heeft verkregen. NS-advies aan minister Minister bekijkt plan-Jokinen niet eens De Nederlandse Spoorwegen hebben de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, vol strekt afwijzend geadviseerd over het door de Amerikaan D. A. Jokinen ge publiceerde plan inzake de stationskwes tie. De spoorwegen houden dus vast aan het geplande centraal station in het Bezuidenhout Het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid deelde ons desgevraagd mede. dat er officieel niet eens een plan-Jokinen bestaat Deze planoloog heeft in dienst van de Pro vinciale Planologische Dienst zijn denk beelden wereldkundig gemaakt. Deze denkbeelden zijn nooit uitgegroeid tot een plan. waarover aan de minister dooi Ged. Staten advies is uitgebracht. De minister zal zich dus alleen uitspreken over het door de gemeenteraad vastge stelde plan voor Bezuidenhout C waar over door Ged. Staten advies is uitge bracht. Men verwacht, dat de minister begin maart hierover zijn beslissing zal Hll.LEGOM Burgerlijke stand GEBOREN: Jolanda Cornelia Maria, dr van Th. C. Semp en K. M. Th van der Burg: Rudolf Franciscus Maria, zn var F. M. W van Nobelen en J M. van de* Hulst. ONDERTROUWD: G. Roelofs en L. M Datema GETRÓUWD: C. Baljaards en L. C M Brouwer: A. J Bakker en G. E. M Barbiers. OVERLEDEN: F. Seis. echtg. van C de Jong, vr., 62 jaar. „Gasten in eigen huis" Het beleggen van bijeenkomsten, van welke aard dan ook, vormt in deze win terse tijd een riskante onderneming. Veel verenigingen kunnen echter de eenmaal besproken zaal niet meer afzeggen en zijn dus aangewezen op de liefde die dona teurs en leden voor hun vereniging koes teren. Bij de toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" blijkt deze zeer sterk, gezien het grote aantal belangstellenden dat zaterdagavond ondanks de spiegel gladde wegen naar de grote zaal van de Stadsgehoorzaal was gekomen Voor de eerste maal stond T.I.G. onder regie van de heer I. Boom. Men had een slechtere keus kunnen doen. Gezien de de eerste keer op de planken), pasi hier zeker een woord van hulde. „Gasten in eigen huis" van Dick van Maasland, is een kluchtig geval tegen een wat triest decor. Een gezin, bestaande uit vader, moeder en dochter 9taat op het punt te emigreren. Eén dag voor het ver- trek, blijkt opa. de vader van de vrouw des huizes, met meeneming van de pas sagebiljetten, de reisohèques en het geld te zijn verdwenen echter met achterla ting van de boodschap „een oude plant verpot'men niet". Het huis-is verkocht en de nieuwe bewoners dienen zich aan. Hel zou echter geen blijspel zijn als er voor die moeilijkheden geen oplossingen wer den gevonden. De adspirant-emigranten ontdekken als de boot reeds is ver-, trokken dat zij in een loterij een splin ternieuw huis hebben gewonnen, opa laat weten aan een tweede jeugd te be ginnen door zich een nieuwe levensge zellin te zoeken (en te vinden) en de dochter vindt haar bestemming in de armen van de zoon van de kopers van het oude huis. De verschillende tonelisten apart te be spreken lijkt ons niet nodig. Zij konden allemaal de kritiek, aangepast aan het di- lettantentoneel. ruim doorstaan. Voor de heer J. A. Bodestaff willen wc een uit zondering maken. In de rol van Clovis Kraay zette hij een heel geslaagd en ko. misch type op de planken, dat niet wei nig heeft bijgedragen tot het succes dat T.I.G. oogstte. Het enthousiaste applaus van de zaal was een waardige honore ring voor het spel en de moeiten die re gisseur Boom zich heeft getroost. Men bleef hierna nog geruime tijd gezellig bijeen. Enige dagen geleden heeft een van onze lezers zich via een open brief in dze krant beklaagd over de zijns inziens veel te hoge huur van de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. „Het is haast niet meer te doen voor dc kleine verenf- gingen", zo schreef hij. Deze mening is Casino: '2 en 7.3( paradis (18 jaar). Lido: (2.30, 7 e val (aj.). Luxon (2.30, 7 uur): Les enfants du 9.15 i De over- I 9.15 uur): Vrouwen in de nacht (18 jaar). Rex: (2.30, 7.15 en 9 uur): Invasie op Guam (14 jaar): donderdag: Het geheim van het leven (18 jaar). Studio: (2.30, 7 en 9,15 uur): Verleden Jaar in Mariënbad (18 jaar). Trianon: (2,30. 7 en 9.15 Gods Geuzen (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, Figuratieve Kunst (tot 21 januari). Rijksmuseum voor Volkenkunde „Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). Bijkantoor chr school Obrechtstraai volw. dinsdag en donderdag van 6-30—b uur nm. zaterdag 26 uur: jeugd: elki woensdag 2—5 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5-10 uur. woens dag en zaterdag van 12 tol 4.30 uur er vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 630 tot 830 uur s avonds Leeszaal en bibliotheek Keuvens. Bree straat 27 maandag en voensdag van 1 tot 530 en van 7 tot 9 uur. dinsdag 1 tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 530 van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—530 u TAS. IV. G. DE VRIES heeft gisteravond afscheid genomen van de Geref. Kerk Vrijgemaakt te Leiden. Voor deze dienst bestond veel belangstelling. Ook waren er de heer P. S. Harmsen. die als wethouder het gemeentebestuur verte genwoordigde. en ds. H. J. A. Haan. predikant van de Evang. Lutherse Ge meente. De tekst voor de afscheidsprediking in ds. De Vries was Hebreeën 13 vers en 21: „De God nu des des vredes, die _.ize Here Jezus Christus, de grote her der der schapen, door het bloed van een eeuwig verbond heeft teruggebracht uit de doden, bevestige u ln alle goed, om Zijn wil. terwijl Hij aan ons doe wat in Zijn ogen welbehaaglijk is door Jezus Christus. Hem zij de heerlijkheid in alle eeuwigheid. Amen" Wij hebben elkaar in deze zeven jaren goed leren kennen", aldus ds. De Vries. Velen zijn gedoopt hebben belijdenis afgelegd en hebben hun huwelijk hier bevestigd gezien. Ons gebed moge zijn dat God u en mij bevestige in alle goed werk. Op een betere manier kunnen wij elkaar niet loslaten". Ds. De Vries preekte over .De God des vredes bevestige u naar Zijn vrede- kracht, naar Zijn welbehagen en Zijn heerlijkheid". De predikant wees erop, dat de Kerk niet zó in de put kan zitten of Christus redt haar eruit. Hij heeft vrede gemaakt door het bloed van het kruis. God heeft met ons een verbond gesloten; Hij heeft ons Zijn plannen des heils bekendge maakt. En Gods plannen falen niet, daar Christus uit de doden is teruggebracht. Ds. De Vries meende, dat deze Ge meente niet herderloos werd. Hij op het gezag van het ambt. *De grote Herder waakt door middel van de her ders, die in het ambt staan. Als Christus een massief fundament onder Zijn Kerk legt, wat moet er dan een machtig ge bouw kunnen verrijzen. God vraagt van ons. dat wU naar Zijn Woord hem die nen. Hij geeft, ook waar twijfelmoedig heid heerst, moed en krachten. Na de zegen sprak ouderling Terpstra woorden van dank tot wethouder Harm sen. ds. Haan en afgevaardigden va kerkeraad van Voorschoten voor aanwezigheid. Op zijn verzoek zong de Gemeente ds. De Vries psalm 125 vers I toe. Ook sprak de predikant nog per soonlijke woorden. Men zong ten slotte psalm 72 vers 11: Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen. zaterdagavond onderstreept door de zitter van de Leidse toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen", die daar een voering gaf. Deze nu ruim 32-jarige vereniging heeft steeds getracht (en daar vrijwel altijd in geslaagd) drie uitvoeringen per seizoen tc geven. Met ingang van heden is men echter genood zaakt dit in te krimpen tot twee stellingen. ..Omdat", aldus de voorzitter van T.I.G.de heer Arends „de zaalhuur zo hoog is, dat het onverantwoord zo zijn de drie voorstellingen te handhaven hield een lyceumvereniging in de Foyer haar jaarlijkse feestavond. Hoewel de pauzehet toneelspel nog enigszins te volgen was, na de pauze konden slechts de eerste rijen verstaan het toneel werd gezegd. Grote verliezen Jt overzichten blijkt dat de oliege- stookte stoomtrawlers werken tegen een gemiddeld verlies van 7200 pond per schip per jaar, de mótortrawlers mei een gemiddeld verlies van 3200 pond per jaar. De WFA heeft vastgesteld dat slechts 26 van de 124 Schotse traw lers voldoende hebben verdiend om hun verplichtingen ten volle na te komen. Op 30 september van het afgelopen jaar waren de eigenaars van 71 trawlers achter. Op 31 maart was de achterstand in Engeland en Wales 152.000 pond. in Schotland 143.000 pond, op 30 september in Engeland en Wales 413.000 pond er in Schotland 283.000 pond. Grotere be manningen. zwaardere uitrusting en grotere brandstofkosten hebben elk voordeel van het accoord met IJsland teniet gedaan. Het ziet er niet naar uit dat men ir toekomst de vangsten zal kunnen ver groten. omdat men alle belangrijke vis gronden bij IJsland en de Far Oer heeft verloren. Door de EFTA en GATT over- jenkomsten zyn de visinvoeren op een alarmerende manier gestegen. De prijzen zijn daardoor sterk gedaald en het ziet er naar uit dat ze nog ver der zullen dalen, zelfs als de Britse aan voer groter zou worden. Hogere uitgaven De uitgaven moet onvermijdelijk gro ter worden wanneer de schepen ouder worden en hetzelfde gevolg hebben dc- inflaitoire tendenzen, zoals kortere werk tijden en hogere lonen. Toch is de poli tiek van de Britse regering er op ge richt, dat de vloot zich over tien jaar kan bedruipen. Vandaar dat de subsi dies elk jaar met 10 percent van de hoe veelheid van 1962/1963 worden vermin derd De vertegenwoordigers van de traw lerreders hebben nog eens gewezen op het memorandum van de Aberdeen re dersorganisatie van vissersschepen. Men is van mening dat de visserij de zelfde garanties op lange -termijn be hoort te krijgen als de landbouw. De subsidies zouden op behoefte moeten worden gebaseerd en vergroot of ver kleind moeten worden naar behoefte. Men vindt dat de noodzaak van tijdelijk hulp momenteel zeer urgent is, wil men althans een grote terugval van de Schot se vissersvloot afwenden. De reders menen, dat de tewerkstel ling van 2000 trawlervissers wordt be dreigd evengoed als de toekomst van 20.000 loontrekkenden. die afhangen van de Schotse visserij-industrie. De traw lerreders hebben er op gewezen dat ze veel hebben gedaan om zichzelf uit de tegenwoordige moeilijkheden te helpen. Ze hebben geëxperimenteerd met Fran se trawlnetten en toepassingen daarvan die bij de Schotse schepen passen, bij de visgronden en de weercondïties. Ver schillende schippers hebben met hun stuurlieden trips gemaakt op Franse trawlers en sommige Franse schippers zijn instructeur1 geweest op de Schotse Haringtrawlen is uitgevoerd met een nieuw type vistuig, en ook hierbij heeft men nauw met de Fransen samenge werkt. Men heeft in dieper water ge- ti-awld en tal van vistuigen zijn gepro beerd. Niet elk experiment is geslaagd maar er zijn toch verbeteringen ge komen en de nieuwe ideeën zullen toch zeker tot betere vangsten of kostenver mindering leiden. Men heeft nieuwe electronische apparatuur geprobeerd en op veel schepen viswasmachines geze teneinde vis van de hoogste kwaliteit aan land te zetten. Ook in de bedrijver aan land heeft men zoveel mogelijk ge moderniseerd. Het mechanische vislos- sen heeft de sterke aandacht en tal var experimenten zijn op dit gebied al ge waagd. Maar als men niet voldoende finan- Gevestigde en vertrokken personen In de ivëek van 9 tot en met 16 januari Te Leiden vestigden zich: G Gressie en fam., militair. Bernhard- kade 24; T Kruijne en fam„ predikant. Lammenschansweg 16; A W de Vries en fam., arts, v. Vollenhovenplein 103; C Gressie-van Duijvenbode en fam., Mors- weg 117; C M de Rooy en fam., kwali teitscontroleur, Muldersstraat 15; M Stel en fam., inspecteur verzek.mij. De M van Streefkerkstraat 53; A P van Duuren en fam.. magazijnbediende. Boshuizerkade 90: J G A Sprakel en fam., onderwijzer Muldersstraat 49; G L van den Berg en fam.. techn ambtenaar. -Ravelstraat 12: G J Evers en fam., kelner. Madoerastr. 25: S S ter Riet-Laterveer. kantoorbediende. Morsstraat 4; G M J M Smits. Noordein- Je 50; C Kesseboom, secretaresse. Pioen- hoef 10; J I M J van Lamoen-Dommisse. Mezenstraat 5; M J KooL hulp in de huish., Hooigrt 11-29: C M Hoffmann, maatsch werkster, ab ligg. Herensingel: H J van der Steen, leraar, Vreewijkstraat 18; A J van den Berg, röntgen-assistente. Herensingel 2; J J van den Berg, militair. Noordeinde 2a; N Ansari, Klikspaanweg 14; H M Patutschnick, boekdrukker. Bernhardkade 8a H J Oostrom, koopman, •laiwossensteeg 16a; J Kouprie-Zonneveld Rek, ab. ligg. Haarl. trekvaart; L L Go- Ong. Gangetje 1: J M H van den Berg- Hector, onderwijzeres, ab. t/o Sumatra- ■srraat 66: C P de Reus. grondwerktuig- kundige. Haagweg 56; J C M Ruijs, De Laat de Kanterstraat 6a; F P J van Buij- tenen. Nieuwe Rijn 31a; A A de Ros, hulp in de huish.. Oude Vest 33a: LEP Niks, Haagweg 35; A DorrepaaL Ret Paaltjenspad 3; D Burgmans. 11. verpleeg ster. Rijnsburgerweg 10; W G van Apel doorn, Groenhovenstraat 11: GA Noest Jan van Goijenkade 1; M L van Eldik. De Laat de Kanterstraat 11; DA Hol lander. Klikspaanweg 38: S Nijholt, Rijns burgerweg 60: H von Winckelmann, Bos huizerkade 109: H J Houweling, 11. ver pleegster, Mezenstraat 2; F Limburg, 11 verpleegster. Witte Singel 27; C P Briët H de Grootstraat 3; M M T J Frijters redactie-assistente. Apothekersdijk 28: A Kapinga, tekenaar. Hoge Rijndijk 101a: P Bangma. kantoorbediende. Thorbecke- straat 50; A M de Leng. arts, v Vollen hovenplein 102; J R Wouters. Turfmarkt 6: T T van Osselen, Jan van Goenkade 11: I Podda. arbeider touwafbr.. Turf. markt 6; A M A Vernooij, 1L verpleeg ster. Hooigracht 15; M H A Goutier- Zandvliet, Oude Vest 157; W Lubach. 11 verpleegster, Rijnsburgerweg 10; Q J G M van der Klugt, Klikspaanweg 7: P 1- Keur, gereedschapmaker, Sophiastraat 66 W J M Stikkelorum. huisschilder, Verver straat 34 Uit Leiden vertrokken: C C Uildersma-v d Velden en fam Hoge Rijndijk 226, Slocbteren, Blaauw» laan 8; J C van Dijk en fam, Haagweg 110, 's-Hertogenboseh, Orthen 113; J H Schouw en fam. Plantsoen 45, Ubach over Worms, Brussummerweg 130; M van Polanen en fam, van Riebeeckhof 6 Nieuw Zeeland; H M Smith en fam, Vijf Meiplein 100. Oegstgeest, Utenwaerde. laan 8: J J Kruijt en fam. Bevrijding» plein 3, Baarn, Nieuwstr 40; A C Klerks •m fam. Lopsenstr 22, Rotterdam. Ver- boomstr 154c; N Jansen en fam, Fagei straat 38. Oegstgeest. Geversstr. 44; S Ouwersloot en fam. Zijlsingel 35. Lin- schoten. Meidoornlaan 14; J H L van Ree en fam, v Vollenhovenpl 32, Almelo. Maasstr 128; D J Borst en fam, Veiling kade 12, 's-Gravenhage, v Vlotenstr 73a. A P Lerner en fam, Nieuwe Rijn Oegstgeeste, Oranjelaan 28; M van Wiel-Hamerling en fam. Janvossensteeu 5, Noordwijk. Pickeweg 3; C Troost- Bekker en fam, Berkendaalstraatje 6 Amersfoort. Ringweg-Kruiskamp 101b P Mielekamp, Noordeinde 2a, Rotterdam ab HM „Karei oorman"'; A Verhoeven van Gaaien. Haven 58, Amsterdam, A Waldorpstr 35; R Verhoeven. Meloensti 6. Amsterdam, A Waldorpstr 35; J Reuss v Vollenhovenpl 59. Nijmegen, Hatertse weg 68; C L Spierenburg, Leemansstr I Tiel, Achterweg 17; I G Torley Du\yel Groenhovenstr 9, 's-Gravenhage Celebes straat 94;J H van Wageningen, J van Goijenkade 19, Maarn. Schoollaan 43 C C Verberg, Korevaarstr 43, Voorscho ten, Prof. Asserlaan 32; J M Vink-Sloos Raamsteeg 35. Noordwijk, Schoolstr. 3! S Veenstra. Noordeinde 2a, Doorn, Fla' Hoog Moersbergen 14; H van den Hoek Mezenstr 2, Alohen a/d Rijn, G Borge siusstr 4; F Wisselink, Rijnsburgerweg 10, Nieuw Zeeland; J I Goudsmit, Wittp Singel 8, Rotterdam, Mathenesserln 475a B Bruijn, Groenhovenstr 26, 's-Graven hage. Borneostr 8; J H Schlagwein, Hof laan 12, Noordwijk, Molensteeg 6; D van den Berg, Klikspaanweg 7, Noordwijk Kon Astrid Boulevard 42; B G Nijhuis Klikspaanweg 12, Oegstgeest, Fred Hen- drikn 25; J Dane. Rijnsburgerweg 10 Rotterdam, Groeneveld 15; V P Dekker Rijnsburgerweg 10, Uden, Narcisstr 36 M van Gameren, Rijnsburgerweg 10 's-Gravenhage, Jurr Kokstr 4; S M van der Meij, Rijnsburgerweg 10, Rijnsburg Anemonenstr 2; C P J le Nobel, Rijn» burgereweg 96. 's-Gravenhage, Hoefblad laan 68: G J M van der Vloet. Pavil joenshof 6. 's-Gravenhage, Ellekomst- 13; F W Kokke. Burggravenlaan 216 Australië; T F Krans, Hoge Rijndijk 212 Leiderdorp. Hoofdstr 109; J Overduin Schelpenkade 57. Assendelft. Kanaaldijk 16; J H M Driessen, de Sitterlaan 114 Waalwijk. Ganzerikstr 28; Jonkvrouwe T Röell. Doezastr 34, Rotterdam. Schubert- laan 27: L C d'Artillac Brill. Herensteeg 41. 's-Gravenhage, Hart Nibbrigkade 142. Agiobonus Nederl. Grondbriefbank De buitengewone aandeelhoudersverga, dering van de Nederlandsche Grondbrief- bank heeft een voorstel tot uitgifte van 100 pet om aandelen aan aandeelhouders uit de agioreserve aanvaard. Besloten i» het kapitaal te brengen op f 40 miljoen, in 400 series van 100 aandelen van f 1000. waarvan 10.000 thans geplaatst en volge- stort. Later zullen nadere voorstellen tot wijziging van de statuten volgen, aldus de heer R. Zwolsman. De gang van zaken is in 1962 zeer gunstig geweest en het di vidend ook over het nieuwe kapitaal zal niet lager zijn dan in 1961. Uit de vergadering werd tevredenheid geuit over de werkzaamheden in het bij zonder de overeenkomst met bet dagblad Parool voor bouw en exploitatie van een groot kantoorpand in hoogbouw in hei hart van Amsterdam. De Hollandsche B* ton My. is reeds bezig met het lage ge deelte. Het bestuur hoopt op verdere uit breiding der werkzaamheden betreffende bestaande en nieuwe gebouwen. hiermee niet nen de reders grote last dra- t anderen. Mer i de Euromark ciële steun krijgt zal i door kunnen gaan. it 'inden dat zij een in vergelijking rr meent ook dat intrede irote consequenties zal hebben voor dr visserij en vindt dat de minister ook dc sserii hierin had moeten kennen. Far Oër Op de Far Oër wil men zeer nadruk kelijk een twaalfmijlszone. Men kan e maar weinig vangen door de over- bevissing door Duitse en Britse schepen. De Britse vissers hebben al overgegaar ze moeten doen als weer een be langrijke visgrond wordt afgesloten. Zi overwegen een verbanning van de traw lers uit de Far Oër uit de Britse ha- Ook in Zuid-Afrika streeft :n twaalf mijlszone. Dit heeft premier °rwoerd bekend eemaakt. DE voorlopige vangst- en produktiere- sultaten van de Duitse zeevisserij 1962 tonen aan. dat de al jaren aanhou dende neiging van de vangstresultaten de diepzeevisserij om te dalen tot stilstand is gekomen. In vakkringen be staat er geen twijfel over. dat de hulp maatregelen van de regering, die voor de Duitse zeevisserij in het afgelopen jaar in werking zijn getreden, hun deel hebben bijgedragen tot het verbeterde resultaat De hulp kon daarom nu als constructief worden betiteld Waaruit bestonden de hulpmaatregelen Uit een ondersteuning bij het zoeken naar nieu- e vanggronden en bij de ontwikkeling in nieuwe vangtechnieken. uit vang- 1 kwaliteitspremies, uit slooppremies i uit leningen bij nieuwbouw. Niet alleen is de uitwerking al zicht baar geworden maar de maatregelen hebben de reders ook een stevige stimu lans gegeven. Dat blijkt onder andere hieruit dat voor het lopende jaar al een hele rij nieuwbouwschepën is ontwor pen of al in opdracht is gegeven Hoge kosten De sinds 1962 op gang gekomen ont wikkeling in positieve zin is voor de Duitse visserij zeer verheugend, maar dat betekent nog niet dat de diepzeevis serij daarmede de top al heeft beklom men. Hoewel de verliesmarge heel wal kleiner is geworden, worstelt men toch nog met het probleem van de grote kos ten. Dat is van economisch standpunt uit niets bijzonders, want een zo diep- grijpende structuurcrisis als de zeevisse rij heeft beleefd, kan nu eenmaal niet van vandaag of mongen opzij gesohoven worden. Het schijnt daarom geboden, dat de hulp van regeringswege niet hal. verwege wordt gestopt. Maar dat ze in elk geval nog twee jaar zal voortduren -*rM Nederland Dit onderwerp is voor de Nederlandse visserij zeer interessant, want ook daai is men van mening, dat de regerings steun aan de visserij veel constructievei zou kunnen zijn. Hoewel ook hier eer sterke vlootvernieuwing plaats vindt kan men toch niet van een grote spreken. Sommige ondernemers nemen kloeke initiatieven, maar er zou toch meer uit kunnen komen als versterkte regeringshulp de zaak wat grootser zou kunnen opzetten. Als éei land als West-Duitsland zijn visserij oi een dergelijke wijze steunt zal Neder land wel mee moeten doen. Rusland Rusland is van plan zijn vloot uit breiden met in Groot-Brittannië gebouw de vissersschepen. Het hoofd van de Britse delegatie die over een dergeliik contract spreekt, is Harry Dowsett. voor zitter van Dowsett Holdings Co. Hij leid de ook de delegatie, die het befaaihde contract voor de bouw van twintig traw Iers voor Rusland tekende. Het schijnt overigens, dat er kapers on de Britse kust zijn. want scheepsbou' uit vijf andere landen, inclusief Japan en West-Dultsland. zijn in Moskou het onderhandelen, omdat ook zij graag de order zouden krijgen. Men neemt aar dat het contract een waarde van .10 mil joen pond zal vertegenwoordigen. Op Sint Maarten De Japanse firma Matsusaki heeft me degedeeld. dat er op Sint Maarten een Japanse visindustrie zal worden geves tigd. Meelfabrieken zeer tevreden Bij de Meelfabrieken der Nederland, ene Bakkerij heeft de opgaande lijn ,ich in 1962 gehandhaafd en de resuL raten waren ten dele zelfs zeer bevre. Jigend. Dit kwam voornamelijk op re- Kening van de dochters, doch bij hel Hoofdbedrijf kon meii niet spreken van teleurstellende gang van zaken. De gunstige cijfers waren zowel gevolg van ieerdering van inkomstenbronnen als van grote bedrijvigheid. Onder da Ëuromarktverordeningen wordt verde- re verruiming van de afzetmogelijkhfl. Jen verwacht. Deze bieden vrijwel geen mogelijkheden van lonende uitvoer zo. dr.t de afzet voornamelijk gezocht moest worden op de zeer wisselende binnen, landse markt. Het geconsolideerde exploitatiesaldo was 7.54 (vorig jaar 5.86» miljoen en na 5,51 (4.081 min. afschrijving, o.a van alle uitbreidingen en vernieuwin- gen. en reservering was de netto-winst t 2.03 1,77 min. Voorgesteld wordt 15 fl5)r- dividend over het tot 10.665.000 vergrote geplaatste kapitaal. Van het agio werd de reserve met 7 ton ver hoogd tot 50*7 van het kapitaal en ds extra-reserve versterkt tot 6,3 min. De 'oekomst wordt met vertrouwen tege moet gezien. Giften door n.v.-en weer aftrekbaar van belasting (Van onze parlementsredactie) Giften door naamloze vennootschappen e.d gedaan aan binnen het rijk gevestig de kerkelijke, charitatieve, culturele, we tenschappelijke en het algemeen nut be- ogende instellingen zijn aftrekbaar van de winst voor zover zij tezamen f 500 te boven gaan, met een maximumaftrek van ces procent. Dit staat in de memorie van antwoord over het wetsontwerp tot wjj- ziging van de vennootschapsbelasting 1960. Aanvankelijk was voorgesteld, het percentage Op vier te stellen. De minister en de staatssecretaris van financiën houden vast aan een gediffe rentieerd tarief voor de vennootschaps belasting, waarbij de uitgedeelde winst lager wordt belast dan de ingehouden winst. Ook handhaven zij de nieuwe op- zet voor de belastingheffing van de co- operaties en de afschaffing van de afzon derlijke commissarissenbelasting. De ver zwaring van de druk op de commissa- rissenbeloningen in de sfeer van de ven nootschapsbelasting wordt krachtig ver dedigd. De bepaling van het wetsontwerp op de dividendbelasting uit 1960. waarbij vrijstelling van dividendbelasting werd verleend voor bepaalde naar het buiten land afvloeiende dividenden, is inge trokken. Er vloeide meer olie De Nederlandse Aardolie Mij. heeft in 1962 2.153.000 ton olie gewonnen of 5.pet meer dan in 1961. Hiervan kwam meer dan de helft of 1.313.929 ton uit het wes ten en 1.002.559 uit Sohoonebeek. In het westen is de dagproduktie nu 3500 ku bieke meter. Tot nu toe zijn in Neder land"^ exploratie- en 170 exploitatieput- ten geboord. In 1961 werd 4 km voor iKykduin in de territoriale wateren, de eerste exploratieboring verricht en in 1962 waren er 4 dergelijke boringen. Iri Zuid-Holland zijn tot nog toe 160 km pijp leiding en 120 km kabel gelegd. Kip wat teleurgesteld Het bruto-resultaat van Kip Kampeer wagens bedroeg in het 31 juli geëindig de boekjaar f 667.000 (vorig boekjaar, van 7 maanden f 548.000). De winst daalde tot f 309.694 (314.071). De omzet stelde teleur. De verkopen stegen tot f 3.09 (2,99) miljoen. Hiervan werd 13,13 uitgevoerd. De binnenlandse omzet bleei tengevolge van het weder gelijk. De op bouw van de uitvoerorganisatie werd enigszins vertraagd De f 63.000 emissie- kosten zijn ten laste van het boekjaar gebracht. De afwerking van gebouwen te Hoogeveen zal nog f 600.000 vergen, investeringen en ophoging van terrein f 100.000. De bouw van de nieuwe fa briek ondervond enige vertraging, doch eind 1962 kon het grootste deel in ge bruik genomen worden. Het aantal in het naseizoen verkochte wagens was aanmerkelijk hoger dan in enig voor gaand jaar en dit geeft vertrouwen Reeds voorgesteld is 10(10)% dividend. Het gemeentebestuur van Terneuzen heeft van de minister van economische zaken de toezegging gekregen van een subsidie van 1.785.000 gulden voor de aan leg van een spoorweg tracé langs de nieuwe oostellike oever van het kanaal Terneuzen-Gent. De Schotse trawlerreders verkeren momenteel in een heel moeilijke positie. Vertegenwoordigers van de Schotse trawlersfederatie hebben de staatssecretaris voor Schotland opgezocht en hem. de moeilijkheden in de bedrijfstak uiteengezet. Veel trawlerreders zijn achter met hun betalingen aan de White Fish Authority. De federatie heeft de staatssecretaris ge vraagd de subsidiepolitiek van het gouvernement te herzien. Als tussen- maatregel bepleitte men dat de betalingen van rente aan de White Fish Authority drie jaar zouden worden uitgesteld. De deputatie werd geleid doof de president van de federatie, mr. Richard Irvin. De federatie ver tegenwoordigd eigenaars van 166 trawlerreders in Aberdeen, Granton en Newhaven. De Schotse vloot voor de kust- en middenwateren omvat 13 oliegestooktc stoomtrawlers en 124 motortrawlers Zeven van de laatste schepen zijn nu omgezet in dieselschepen. De gemiddel de leeftijd van de overblijvende 117 mo tortrawlers is minder dan drie jaar. Er zijn twee diepzeetrawlers en 27 binnen wateren-trawlers. De trawlers voor de diepzee operern vanuit Aberdeen. Eén is een oliege- stookte stoomtrawler, die in 1950 is bouwd, de ander een motortrawler die in 1953 is gebouwd. Ze hebben dezelfde verliezen veroorzaakt als de midden waterklasse en leveren dezelfde proble men voor de toekomst op. namelijk la gere verdiensten en hogere kosten. Ze waren al gebouwd voor het „Grant and Loan Scheme" in werking trad en heb ben geen verbindingen met de White Fish Authority. De trawlers voor de binnenwateren die alle uit Aberdeen opereren, zijn wel gebouwd onder het schema, en hun ge middelde leeftijd is minder dan drie jaar. De meerderheid van de reders van deze schepen heeft zijn verplichtingen tegenover de White Fish Authority niet na kunnen komen. Een uitstel van ren tebetalingen wordt noodzakelijk geacht wil men met de schepen door kunnen gaan, Men acht het ook noodzakelijk dat het subsidie zal worden verhoogd. De kosten om de vloot te modernise ren hebben ongeveer 14 miljoen pond bedragen. De eigen bijdrage van de eigenaren was 2 miljoen, van de WFA werd 8.400.000 pond geleend tegen een gemiddelde rente van ongeveer 6 per cent. De overige 3.500.000 pond werden verkregen door schenkingen van de WFA. Leningen moeten binnen vijftien jaar worden terugbetaald. Bij de terug betalingen van ongeveer 560.000 pond in het afgelopen jaar komen ongeveer 500.000 pond als rente. Slechts als men winsten boekt zal het mogelijk zijn deze bedragen van in totaal een miljoen pond te betalen. Men vreest in Schotland dat het op deze manier komen onmoge lijk zal worden straks de vloot te ver nieuwen wanneer dit noodzakelijk zou blijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4