Nieuwe Leidlse Courant WINTER zal met straffe hand blijven regeren Commentaar Kolenaanvoer dreigt spaak te lopen Zelfs op de Waterweg zet het ijs zich vast Vrijhandelszone voor industrie in Europa Koningin nam film mee Stijging employés groter dan die van arbeiders Kolwezi gevallen "lilllllielilli? Maandag 21 januari 1963, 43ste jaargang r Eenzijdig MENU Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zie pagina 5 J 58936 'Abonnementsprijzen T~\E strenge tot zeer strenge vorst zal voorlopig nog voortduren. Zaterdag bereikte de koudegolf een ongekend dieptepunt toen de felle oosten wind Nederland veranderde in een Poolgebied. Dit was gelukkig maar korte duur. zodat gisteren de temperatuur weer wat .behaaglijker" hoewel het toch nog in vrijwel het gehele land vijf tot tien graden vroor. Een kleine storing, die zich nu hoven de Oostzee bevindt, èteweegt zich in de richting van ons land. Sneeuw van enige betekenis wordt voorlopig niet verwacht. Het Nederlandse Studenten- orkest heeft een uitvoering ge geven. in de Fairfield Hall in Croydon. Bij aankomst op het Liverpool Station in Londen werd de stationschef R. Clem- mett zaterdag door de 21-jarige Alma Weeda uit Den Haag een kaasje 'aangeboden. Enige leden het orkest brachten een fanfare. Vieuws in één oogopslag Het afgelopen weekein de is de barometer weer gaan stijgen. Bovendien heeft de felle oostenwind voor veel ongerief ge zorgd. Vele wegen werden weer onbegaanbaar door de stuifsneeuw, vijf Zuid hollandse dorpen kwamen tijdelijk zonder water te zitten, Katwijk moest het zonder gas stellen, waarop de bevolking soep van de vliegbasis Valkenburg Valkenburg werd uitge- werd uitgereikt en voor het eerst in de geschiede nis werd de veerdienst Oostende-Dover gestaakt. Premier Chroesjtsjef heeft president Kennedy doen weten dat de Sowjet- unie bereid is akkoord te gaan met twee of drie in specties ter plaatse per jaar bij een eventuele overeenkomst over het stopzetten van de kern proeven. In Washington toonde men zich verheugd over het feit, dat Rusland opnieuw akkoord gaat met het principe van de con trole. Frankrijk zou reeds zeer spoedig een voorstel lanceren tot het instellen van een uitgebreide Euro pese industriële vrijhan delszone, omvattende de zes landen van de EEG, Engeland en de andere landen van de EVA Topn Engeland vier jaar gele den een dergelijk voorstel deed. wees Frankrijk het van de hand. Meer dan duizend In diase militairen van de VN zouden vandaag de belangrijke Katangese miinstad Kolwezi binnen trekken. Tsjombe is za terdag reeds naar Kolwezi gegaan voor een laatste instructie van ziin troe pen. Hii zou de VN-troe- pen buiten de stad tege moet komen. De Amerikaanse haven arbeiders hebben gister avond het voorstel van de presidentiële commissie aanvaard om een eince te maken aan de havensta king langs de Oostkust en de Golf van Mexico. De reders beraden zich nog over het voorstel. India en China zullen zeer waarschijnlijk op ba sis van het Colombo-plan hun geschillen gaan be spreken. Eerst heeft de Chinese regering bekend gemaakt dat zij het voor stel accepteert, daarna verklaarde premier No- hroe dat het „onbeleefd" zou zijn niet te willen praten. De Amerikaanse opper bevelhebber in het gebied Van de Stille Oceaan heeft verklaard dat China bin nen een jaar of twee een kernbom tot ontploffing bKengt. Ministers bijeen over Europa (Van onze parlementsredactie) Het kabinet komt vanavond in bij zondere ziting bijeen om zich te beraden over de jongste ontwikkelingen met be trekking tot de EEG. Het behoeft niet te verbazen, dat de nieuwe Franse plan nen aangaande een Europese vrijhandels zone in Den Haag met ontstemming ziln vernomen. Ook het bezoek van Ade nauer aan De Gaulle wordt met bezorgde belangstelling gade geslagen. Volgens een bericht van Antara uit Balikpapan, heeft de Britse politie in Noord-Borneo alle Indonesische dagbla den verboden. Zowel het wegverkeer als het trein- en bus ver keer heeft het afge lopen weekeinde veel tot plaatselijk zeer veel hinder van de stuifsneeuw ondervonden. Zo was Rijksweg '13 zaterdag maar aan een zijde berijd baar, terwijl de Afsluitdijk voor her verkeer geheel onbegaanbaar was Dat we nu in een koudeperiode zit ten zoals in mensenheugenis niet is voorgekomen bewijst wel het feit dat de scheepvaartlijn Oostende- Dover zaterdag voor het eerst sinds de oprichting moest worden gestaakt Ook op de Nieuwe Waterweg begin» het ijs zich nu vast te zetten. De wind. die zaterdag dwars op de Waterweg stonud dreef het ijs samen op de Zuid- oever, waar het onmiddellijk aan de wal vast vroor. De vaarweg van de zee naar Dord recht via de Oude Maas moest zater dag worden afgesloten. Voor de kust vaarders, die in hoofdzaak van deze vaarweg gebruik maken, is er alleen nog een weg via Rotterdam en de Noord, welke laatste nog bruikbaar is Kom t Frankrijk met oud plan Hardnekkige geruchten doen in Parijs de ï-onde, dat Frankrijk reeds zeer vlug een voorstel zal lanceren tot de instelling van een uitgebreide Europese industriële vrijhandels zone, omvattende de zes landen van de EEG, Groot-Brittannië en de an dere landen van de EVA. Een dergelijk plan is in studie Het is niet nieuw, want vier jaar geleden heeft Groot-Brittannië dit voorstel gedaan, maar toen is hel door Frankrijk van de hand ge- Op verzoek van TV.-man Dank zij enkele malen Koninklijke medewerking heeft - zo is thans pas bekend geworden - een camera man van de Ned. Televisicstichting de aankomst van koningin Juliana en prinses Beatrix vrijdag te Leeuwarden kunnen filmen, waar zij het slot van de Elfstedentocht wilden roeemaken en de film op tijd in Bussum kunnen krijgen Zijn verhaal luidt als volgt. De camera man was in Franeker shots vsui de Elfstedentocht aan het maken, toen in zijn nabijheid een helikopter landde, waar Prins Bernhard uitstapte. Na dit feit 'ilmisch te hebben vastgelegd, maakte de cineast een praatje met de- Prins, die hem onthulde, dat zijn echtgenote per helikopter naar Leeu warden zou komen. Onmiddellijk holde de cameraman naar zijn auto, racete zo snel als de sneeuw het hem toeliet naar Leeuwarden, kwam precies op tijd om Koningin en Prinses uit haar machine te zien stap pen en volgde haar verder met de camera in de Friese hoofdstad. Maar nu was zijn moeilijkheid nog hoe de film zo snel mogelijk in Bussum te krijgen. „Wie niet waagt, die niet wint" moet de man hebben gedacht, want hij sprak Hare Majesteit aan en vroeg haar of zij wellicht zo vriende lijk zou willen zijn Koningin en Prinses vonden het enig om als koeriersters te fungeren en zo be landde de film enkele uren later reeds Op Soesterberg waar een NTS-auto reeds stond om de rolprent in ontvangst te nemen. Overigens om welke reden dan ook werd de film niet vrijdag, maar pas zaterdagavond vertoond om nieuwe moeilijkheden te vermij den. Alleen een regeling voor indus triële produktcn, waarbij voor elk produkt een afzonderlijke paragraaf. Het plan zou afkomstig zijn uit de koker van de Franse industrie, die zeer gereserveerd was tegenover toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG. Voor namelijk omdat de industriëlen vreesden, dat dit de deur zou openen voor con currentie van Amerika, Japan en andere landen. Aan de andere kant zou de Franse industrie van mening zijn dat de uitbreidingsmogelijkheden van de EEG vrijwel uitgeput zijn, zodat uitge keken moet worden naar andere afzet gebieden. Verwacht wordt, dat premier Macmll- lan vandaag de Franse president van re pliek zal dienen tijdens een grote rede in Liverpool. De plaatsvervangend leider van de Labourpartij, George Brown, verklaarde dat Engeland niet kan ingaan op De Gaulles voorwaarden. Brown toonde zich echter geen tegenstander van een Brit» toetreden tot de EEG, maar de vijf moeten Frankrijk bewegen een andere toon aan te slaan. De Franse minister van landbouw PI- sani zegt van de debacle in Brussel dat de moeilijkheden niet zozeer lagen op landbouwgebied. Voor vervolg zie pagina II argeul, door ijsbrekers ge Ge en s?e. liool Vijf Zuiöhollanse gemeenten heb ben zaterdag enige tijd zonder water gezeten door het uitvallen van de wa tervoorziening van het Oudbeijerland- se hoge druk waterleidingbedrijf. Om vier uur zaterdagmiddag slaagde de brand\veer er in water uit het Spui m de leidingen te brengen. De gemeente Katwijk kwam door een ontploffing in een gasfabriek zon der gas te zitten. Door het overmatig gebruik van elektriciteit viel ook dit enige tijd uit. In Barendrecht is men er inmiddels toe overgegaan de lessen van de Lagere Tuinbouwschool stop te zetten. Dit besluit is mede geno men met het oog op de onvoldoende verwarmingsmogelijkheden. Een groot aantal dorpen In het noor den en enkele dorpen in het midden en westen van ons land zijn het afgelopen weekeinde van de buitenwereld afge- sloten geweest. Zo waren de dorpen Kamerik. Zegveld en Waarder fin de omgeving van Woerden) slechts bereik baar via de weilanden. Ook de toe gangswegen tot het plaatsje Werkhoven, tussen Utrecht en Wijk. waren door hef opgewaaide stuifsneeuw onbegaanbaar In Groningen waren het de dorpen Opwierde. Bierum, Garsthuizen, Oude schip, Woldendorp en Jukwerd, die ge durende kortere of langere tijd volle dig waren geïsoleerd. In Drente betrof het de dorpen Sleen, Schoonoord, Zwee- loo. Wachtum, Barger Compascum en Roswinkel. De bewoners van het plaats je Didam in de Gelderse achterhoek zouden vandaag verstoken blijven van brood, daar de bakkers niet in staat zijn de wegen naar he.t dorp te berijden Do Wadden De Waddeneilanden, die reeds enige dagen van de buitenwereld zijn afgeslo ten, worden dagelijks zoveel mogelijk via een luehtbrug bevoorraad. Een par ticulicre luchtvaartonderneming maakte zaterdag een tiental vluchten naar Ame land. Vanaf de vliegbasis Leeuwarden is zaterdag en zondag niet naar hel eiland gevlogen, zodat er geen post en passagiers van en naar het eiland kwa men. De vliegtuigen van de particuliere onderneming vervoerden alleen maar brandstof. (Vo volg zie pagina 11) De prinssesen Beatrix. Irene. Margriet en Marijke hebben zaterdagavond met enige vrien dinnen in de Hilversumse Expohal een voorstelling van de Weense lJsrevue bijge woond. Dit bezoek was het slot van een intiem feestje ter ge legenheid van de verjaardag van prinses Margriet. De prin sessen BeatrixMargriet en Marijke in gesprek met de ster van de revue, Joan Haanappel. (Prinses Irene gaat schuil ach ter haar zuster Beatrix). Klachtendienst bezorging 18 19 Ook vandaag ondervond Katwijk nog volop de gevolgen van de ont ploffing die vrijdag de gasfabriek buiten werking stelde. Enkele uren van de dag werd gas geleverd. Gisteren nog niet. Op zes plaatsen in het dorp werd zondag snert uitgegeven door vrijwilligers van het Rode Kruis. Het eten werd aangevoerd van de Marine vliegbasis Valkenburg. Grote verschuivingen in beroepsbevolking Tussen de volkstelling van 1947 en die van 1960 hebben zich belangrijke verschuivingen voorgedaan in de sa menstelling van de Nederlandse be roepsbevolking. De beroepsbevolking nam toe met acht procent en steeg van bijna 3.9 miljoen in 1947 tot bijna 4.2 miljoen op 31 mei 1960. Het aan tal personen, dat werkzaam is in de landbouw en visserij, daaflde met acht procent en bedroeg in 1960 nog slechts bijna elf procent van de ge hele beroepsbevolking. Het aantal handarbeiders steeg met ruim tien procent, een stijging, die dus net iets groter is dan de toeneming van het totaal aantal beroepsbeoefenaren. ZU vormen thans 49 pet van de totale be roepsbevolking. Alle verschuivingen worden echter overtroffen door die binnen de groep employés. Het aantal employes steeg tussen 1947 en 1960 met bijna zestig procent. Zij vormen thans büna 30 pet van de totale Nederlandse beroepsbevolking tegen bijna 20 pet In 1947. Dit bljjkt uit gegevens, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd. Het percentage, dat alle beroepsbeoefe- iren uitmaken op de gehele Nederland- bevolking is echter gedaald en wel in 40,7 tot 36.4. Deze daling is onder eer veroorzaakt door het feit, dat de leeftijdsopbouw van de Nederlandse be volking is gewijzigd (veel jeugd, veel bejaarden), meer jongeren voortgezet on derwijs zijn gaan volgen (zodat ze pas op latere leeftijd een beroep kiezen) en tenslotte de beroepsarbeid onder bejaar- ïn is afgenomen. Er hebben zich nog andere belangrij kc verschuivingen voorgedaan. Het aan tal personen in dienstbetrekking nam toe van 70 tot 80 pet., terwijl het aantal bedrijfshoofden daalde van 19 tot 15 pet Het aantal medewerkende echtgenoten i dochters en het aantal vrouwen, dat erkzaam is in huiselijke diensten nam af. Daarentegen is het aantal vrouwen. dat werkt in fabrieken, ateliers of kanto ren. sterk toegenomen. De toename geldt vooral de laatste groep. Bijna de helft van de vrouwelijke beroepsbevolking, n.l 119.000 is werkzaam als employé. In de landbouw werkten in 1960 41.000 vrouwen (was 169,000 in 1947), in de overige bedrijfstakken 888.000 (was 775.000). Is dus sinds 1947 het totaal aantal werkende vrouwen gedaald, de ze daling komt alleen op rekening van de verminderde medewerking van vrouwen en dochters in de bedrijven van hun echtgenoot resp. vader. Nog enkele cijfers: In landbouw en visserij waren in 1960 nog slechts 447.000 werkzaam tegen 728.000 in 1957. Het aantal beroepsbeoefenaren in de nij verheid steeg van 35 tot 42 procent, in handel, bank- en verzekeringswezen en tot 23 pet. bij de over heid en maatschappelijke en zakelijke dienstverlening van 17 tot 19 pet. Het aantal medewerkende gezinsleden in en buiten de landbouw werd gehalveerd van tien tot vijf procent. De redacteur en militaire deskundige van het Westduitse weekblad Der Spie gel Hans Schmelz is gisteren vrijgelaten Van allen die in verband met de Spiegel- affaire waren gearresteerd, bevindt zich i§ Rudi Aug- LTET GAAT er nu toch op lijken, dat op korte termijn een einde komt aan het jarenlange geharrewar over de vraag, of de zogenaamde ocsterprocf in het Veerse- gat al of niet zal doorgaan. Minister Marijnen (die ook visserij „be heert"), heeft een motie op zijn tafel ge kregen, ondertekend door leden van de grote Tweede Kamer-fracties en de S.G.P. Voorlopig is de stemming over deze motie aangehouden. Maar het staat wel vast, dat zij met grote meerderheid zal worden aangenomen na het gesprek, dat mr. Ma- rijnen met zijn collega van verkeer en waterstaat, drs. Korthals, zal voeren mei de Kamercommissie voor de Visserij. Ten zij te verstaan wordt gegeven, dat de proef zonder meer doorgaat. Men kent de achtergrond. Door de afslui ting van de Oosterschelde is de befaamde oestercultuur ten dode opgeschreven. Ten zij elders een plaats wordt gevonden, waaf de cultuur misschien volgens andere methoden kan worden voortgezet. Daar bij wordt gedacht aan de Grevelingea Maar daaromtent kan pas een beslissing worden genomen, als de resultaten bekend zijn van een proef achter de zware afsluit- dam in het Veersegat. Reeds bij de behandeling van het ont- werp-Deltawet in de Tweede Kamer in 1957 Is aan deze zaak zeer uitvoerig aandacht besteed Daarna hebben twe» departementen (landbouw en visserij verkeer en waterstaat) bijna voortdurend schuilevinkje gespeeld. De ene minister heriep zich op de andere minister en om gekeerd. Maar er gebeurde niets. Ondanks alle ver togen van de betrokkenen en van het Pro vinciaal bestuur van Zeeland. Al spoedig was duidelijk, dat Rijkswater staat voor de proef niet veel voelde. Won derlijk was al direct, dat bij de aanleg van de Veersegatdam geen rekening werd gehouden met de mogelijkheid zeewater binnen te laten. Nu beroept minister Ma- rijnen zich weer op onzekerheid, wat be- (reft de technische uitvoerbaarheid van de verplaatsing der oestercultuur naar d» Grevelingen. Het stemt tot voldoening, dat thans de Tweede Kamer via een motie wil ingrij pen. Het is de allerhoogste tijd, dat er een beslissing wordt genomen. De oester- proef kost geld. Maar zij is het waard. Indien er maar een kleine kans bestaat, dat onze oestercultuur een visitekaartje van Nederland in het buitenland en bo vendien een goede deviezenbron kan worden behouden, zij het dan op een an dere plaats. Wij zijn benieuwd wat er straks uit de bus zal komen. Dc betrok ken ministers weten nu in ieder geval, dat de Tweede Kamer die oesterproef zeer beslist wenst. In ons Commentaar stond zaterdag o.m ..Gaiskell wist zich te handhaven omdat hij een geslepen partijpoliticus was, die zijn te genstanders met alle middelen, welke hem ten dienste stonden te lijf ging". De welwil lende lezer zal begrepen hebben dat aan het begin van deze zin het woordje „niet" was uitgevallen. Troepen van de Verenigde Naties zijn vanmorgen Kolwezi binnenge trokken, het laatste bolwerk van de (roepen van de afgescheiden provincie Katanga, zo meldt de Belgische radio. IFET afgelopen weekeinde is weer een dieptepunt in deze koudegolf ge weest als gevolg van de stormachtige oostenwind die het vooral zaterdag bui- tengewoon koud maakte. De barometer is opnieuw gaan stijgen en aan de lopen de band ontwikkelen zich nieuwe hoge- drukgebieden waar wij in de laatste zo mer tevergeefs op hebben zitten wach ten. De oostenwind die zwak tol matig is geworden, blijft vorstlucht aanvoeren. Vanmorgen vroor het bijna in geheel Nederland 911 graden. Ook de komende nacht zal het opnieuw streng vriezen. Een kleine storing in de Oostzee komt wat dichterbij maar sneeuw van betekenis verwachten wij voorlopig niet. Gezien de situatie op de laatste weerkaarten lijkt het er veel op dat wij ook deze week nog in het vriezende win terweer blijven liggen. De Bilt verwacht tot hedenavond: Over het algemeen weinig bewolking. Overwegend matige noordoostelijke wind. Matige tot strenge en vannacht op enkele plaatsen mogelijk zeer strenge vorst (Opgemaakt 11.15 uur). i tendens, sujging HET WEER DN EUROPA Happarten hedenmorgen zeven uur Zes kinderen in tehuis verbrand Zaterdag z(Jn zes kinderen, onder wie twee Franse jongens, omgekomen toen een van de paviljoens van een tehuis in Lavigny (Zwitserland) voor epileptici af brandde. Twee kinderen slaagden erin zonder ernstig letsel uit het houten ge bouw te ontkomen. De brandweer bleef op slechts honderd meter afstand van het paviljoen in de sneeuw steken en al de brandkranen waren bevroren zodat zij werkloos moest toezien hoe het paviljoen geheel door het vuur werd verwoest. De Bilt Twenie Eindhoven Zd.-Llmb. Aberdeen gh. beu gh. bew. gh bew. gh.bew. Madrid Mallorca Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1