Nieuwe LeMse Courant RIJKSPREMIE VOOR SPAARDERS Brussel mist manneken Commentaar Beneden 12 mille inkomen barre kou Elfstedentocht maar zwakke N.O.-wind Frankrijk wenst geheim gesprek Al is vergissen dan menselijk r Vijftig gulden toe op een inleg van f 250 Wegen blijven nog glad Brand op kustvaarder: drie mannen gewond Donderdag 17 januari 1963, 43ste jaargang Geschiedenis van „de" tocht CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh i> ghablavan Zie pagina 9 mijn hert in teghentpoet" -J Abonnementsprijzen Klachtendienst bezorging 18—19 Vieuws in één oogopslag De sneeuwbuien van gisteren en de aanhoudende strenge vorst zijn er de oor zaak van dat de toestand van de wegen in vrijwel het gehéle land slecht tot zeer slecht is. Ook de wa terwegen zijn bijna niet meer bevaarbaar. De le vensmiddelenvoorziening van de geïsoleerde eilan den laat te wensen, ook al kan nog niet van een tekort worden gesproken. In Friesland stelt men alles in het werk om het schaatsevenement van het jaar, de Elfstedentocht, zo goed mogelijk te doen verlopen. Extra treinen zullen worden ingelegd om de duizenden schaatslief hebbers naar het hoge noorden te vervoeren, terwijl enthousiaste mili tairen voor dit festijn twee vrije dagen krijgen. Staatssecr. Schmelzer heeft bij de Tweede Ka mer een algemene premie- Bpaarwet ingediend. Per sonen van 25 tot 60 jaar kunnen aan deze spaar regeling deelnemen, indien zij echter een inkomen hebben dat kleiner is dan f 12.000. Per persoon kan jaarlijks maximaal f 250 worden gespaard. Indien het geld vier jaar heeft gestaan, krijgt men in het vijfde jaar twintig pro cent premie over het spaarbedrag van het eer ste jaar. Met spanning zien dp onderhandelaars in Brua- sel uit naar de bedoelin gen van de Franse minis ter van buitenlandse za ken, Couve de Murville, die gisteren onverwacht een geheim gesprek heeft gevraagd over de organi satie der werkzaamheden van de conferentie tus sen Engeland en de EEG. De ministers hebben gis teren de meningsverschil len over de financiering van het gemeenschappe lijke landbouwbeleid be handeld. De Tweede Kamer heeft gisteren opnieuw zijn ernstige bezorgdheid geuit over het landbouw beleid van minister Ma- rijnen. Ook spraken vrij wel alle woordvoerders hun teleurstelling uit over de rede van president De Gaulle, waarin deze zich uitsprak tegen toetreding van Engeland tot de EEG onder de huidige omstan digheden. (Van i parlementsredactie) Het korps Rijdende Artillerie/ Gele Rijders bestaat weer. Op ie appèlplaats van de Oranje- birerne in Schaarsbergen las de chef van de generale staf. generaal .4. V. van den Wall Bake, het Koninklijk Besluit "oor, waarbij de heroprichting "ii het korps is bepaald. Op de foto verwisselen enkele mili tairen van de elfde afdeling Ttldartillerie hun baret voor de wartiermutseen getrouwe kopie ran het hoofddeksel, dat de Gele Rijdersdroegen. Personen van 25 tot 60 jaar met een inkomen van 12.000 of i der per jaar zullen kunnen deelne men aan de Algemene Premie spaarregeling, die staatssecretaris Schmelzer heeft ontworpen. Het ontwerp voor een Algemene Premie- spaarwet, reeds lang geleden aange kondigd, is thans door de minister president, prof. dr. J. de Quay, de staatssecretaris van algemene zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, de minis ter van financiën, prof. dr. J. Zijl stra, en de staatssecretaris financiën, dr. W. H. van den Berge, bij de Tweede Kamer ingediend. Op grond van deze regeling zal het rijk een belastingvrije premie van twintig procent verstrekken op het in gelegde spaarbedrag. Het maximum spaarbedrag, waarop de premie wordt verstrekt, bedraagt f 250 per persoon per jaar, en voor echtparen met een gezamenlijk inkomen van f 12.000 of minder f 500 per jaar. De premie wordt pas verstrekt, als men het ge spaarde bedrag gedurende vier jaar na het jaar, waarin het is gespaard, onaangeroerd heeft gelaten- De uitke ring heeft dus plaats in het vijfde jaar na het jaar, waarin is gespaard. De premie kan ten hoogste f 50 per spaar- jaar bedragen en voor echtparen f 100. Men kan kiezen tussen vier spaarvor- 1. storting van gelden bij een spaarin- stelling; 2. betalingen t.b.v. de aankoop van ef fecten; 3. betaling van levensverzekeringspre- een hypotheek op een onroerend goed (huizen, be drijfspanden, grond). Voor de vraag, of men beneden de in komensgrens van f 12.000 blijft, zal wor den uitgegaan van het belastbaar inko men in het jaar, voorafgaande aan het jaar waarin de besparing wordt verricht. De ontworpen regeling heeft tot doel om die groepen, die tot nu toe nog niet in de gelegenheid waren, deel te nemen aan een of andere vorm van gepremieerd sparen, daartoe thans in staat te stellen. De indieners van het wetsontwerp gelo ven, dat deze spaarregeling er toe kan bijdragen, de vorming van duurzaam per soonlijk bezit bij grote groepen van de bevolking te stimuleren. (Voor vervolg zie pag. 61 in de nacht van dinsdag op woensdag is gevallens plaatste het verkeer voor de zoveelste maal deze winter voor nieuwe moeilijkheden; vele wegen werden^ spiegelglad, busdiensten^ werden automobilisten moesten hun reagens langs de weg 2 tussen Amsterdam t J^HB lonberijdbare weg laten staan. Stuifsneeuw op rijks- i Utrecht, schrikbeeld voor iedere weggebruiker. Op de foto lijkt het de Sahara.... op Ameland Particuliere luchtbrug Een machtig hogedrukcentrum, dat vanmorgen boven Zuid-Noor- wegen lag en nog steeds dichter bij komt, is er de oorzaak van, dat de strenge vorst blijft aanhouden met alle nare, maar ook wel prettige gevolgen van dien. Een nadelig gevolg van de maar aanhoudende vorst is, dat de toestand .van de wegen maar slecht blijft, dat gisteren en ook vandaag in de grootste steden van ons land een grote chaos in het verkeer ontstond, dat de levensmiddetenvoorziening van de E.E.G.-overleg in Brussel In Brussel tasten de vijf partner- landen van Frankrijk in het duister over de bedoelingen van minister Couve de Murville. Deze heeft gis teren onverwacht een „geheime ge- dachtenwisseling" gevraagd over de „organisatie der werkzaamheden" van de conferentie tussen de E.E.G. en Engeland. De Franse minister lichtte zijn voorstel niet nader toe, maar verzocht wel. dit beraad in beperkte kring te doen houden. Dit betekent, dat alleen de ministers bijgestaan door een enkele ambte naar, het gesprek kunnen bijwonen. Couve de Murville arriveerde gisteren te Brussel. Hij deed zijn voorstel tij dens een vergadering van de zes, waar op getracht werd, onderling tot over eenstemming te komen over de finan ciële regelingen voor het gemeenschap pelijk landbouwbeleid. Onder de andere delegaties verwekte zijn suggestie nog al verwondering, zeker tegen de ach tergrond van de verklaringen die de Gaulle deze week heeft afgelegd. Het wordt uiteraard mogelijk geacht, dat de minister een zuiver technisch gesprek over de verdere gang van zaken beoogt. Maar helemaal gerust is men daar in Brussel niet op. De ministers hebben gisteren een groot deel van de middag en avond be steed aan pogingen, een oplossing te vinden voor hun meningsverschillen over de financiering van het gemeen schappelijk landbouwbeleid. Er was geen merkbare vooruitgang geboekt. Een compromis is nog mogelijk, omdat van daag verder zal worden overlegd aan de hand van een nieuw werkdocument. De financiële regeling kan pas met de Brit se delegatie worden besproken, nadat de zes het onderling eens zijn gewor den. Het tweede onderwerp van giste ren was de bespreking van een aantal tariefskwesties. De Britse onderhande laar, minister Heath diende ccn voor stel in als bijdrage tot een compromis inzake de Britse wensen voor rechten vrije invoer van zesentwintig produk- ten en groepen van produkten uit Britse Gemenebestlanden, die thans vrije toe gang tot de Britse afzetgebieden heb ben. De EEG heeft daarentegen voor deze produkten een gemeenschappelijk douanetarief ingesteld. Alleen over een aan Engeland voor te leggen regeling voor de invoer van krantepapicr be reikten de ministers overeenstemming. Vermelden we nog, dat de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg haar stem heeft verheven in het koor van protesten tegen de op vattingen van De Gaulle over de Euro pese gemeenschappen en de toetreding van Engeland en andere landen tot de EEG. Ingeleid door de Nederlandse se nator ir. H. Vos en de Franse oud- premier Pflimlin tebben Britse, Duitse, Nederlandse, Luxemburgse, Oostenrijk se en Skandinavische afgevaardigden zich en bloc tegen een beperking van de Europese integratie tot de huidige ge meenschap van de zes gekeerd. Ook JJJean MonneJtJ, deJJ „gJeesJtJelijke vader van het Verenigd Europa", heeft er bij de onderhandelaars in Brussel op aangedrongen, spoedig tot een ak koord te komen, ondanks de woorden van generaal De Gaulle. geisoleerde eilanden steeds meer zor gen baart, dat de scheepvaart op de binnenwateren alleen voor zeer ster ke schepen hier en daar nog mogelijk is en dat maar dit komt niet zo in de openbaarheid in bepaalde individuele gevallen door gebrekkige huisvesting en andere oorzaken veel wordt geleden Een plezierig gevolg voor de en- thousiaste schaatsliefhebbers is, dat de befaamde Elfstedentocht morgen eindelijk doorgaat. Op het ogenblik z(jn de hon- derden en honderden deelnemers al op weg naar Leeuwarden. Zij zullen het we ten, waaraan ze zijn begonnen. Want men verwacht, dat het de barste schaatsmara- tlion uit de geschiedenis zal worden. Het Üs is minder gunstig en voor vannacht wordt twaalf tot dertien graden vorst venvacht. Een voordeel is weer dat er morgen niet veel wind verwacht wordt. De enige verbinding met het vasteland van Schouwen-Duiveland is het veer ZijpeAnna-Jacobapolder. Maar gisteren heeft de boot weer twee vaarten minder kunnen maken dan de vorige dag. De rij van wachtende auto's is dan ook weer aanmerkelijk gegroeid. Meer dan eens is het gebeurd, dat de chauffeurs, die de hele dag al bij het veer hadden staan wachten, pas de volgende dag konden worden overgezet. Kwamen ze, na er gens overnacht te hebben, weer bij het veer. dan was hun plaats door een ander ingenomen. Om dergelijke onaangenaam heden te voorkomen is de politie nu volgnummers gaan uitreiken. Eilanden Het wachten duurde gisteren ook extra lang, omdat de voorrangsregeling voor de levensmiddelenvoorziening voor het eerst van kracht was. Wagens met brand stoffen e.d. kregen voorrang op het veer. Hoewel ons van het eiland Goeree- Overflakkee klachten bereikten over trage aflevering van brandstoffen e.d. verzekert men ons uit handelskringen op het eiland, dat er genoeg levensmiddelen op het eiland zijn. Er is geen enkele re den tot ongerustheid. Precaider is de situatie op de Wadden, eilanden. Hoewel van overheidszüde reeds een luchtbrug naar Ameland was ingesteld, zijn enkele particuliere onder nemingen overgegaan tot massaal vervoer i van levensmiddelen door de lucht naar het geïsoleerde eiland. Gisteren z(jn on geveer 14.500 kg kruidenierswaren door de lucht naar het eiland gebracht. Een lading van 2500 kg margarine is recht, streeks van Schiphol naar Ameland ge vlogen met een DC-3. Vandaag heeft deze Dakota eveneens een aantal vluchten naar het eiland gemaakt. Van het eiland nam het vliegtuig 3000 kg boter mee voor de zuivelfabriek in Hollum. Intussen zijn de oester- en mosselkwe kers in Yerseke als gevolg van de strenge vorst evenals in 1947 weer ernntig ge troffen. De schade is nog niet nauwkeu rig te bepalen, maar wordt op twee mil joen gulden geschat. Vijfhonderd staan nu op wachtgeld. Manneken Pis, de oudste „burger" van Brussel, wordt sinds vanochtend VToeg vermist. In zijn plaats heeft men een dubbelganger van gips gevonden. De vermissing van het kleine bron zen beeld, in de hele wereld beroemd als een bekend punt in Brussel, werd door een onbekende telefonisch opgegeven aan het Belgische persbureau Belga. Een onderzoek bij de fontein, dat al vele jaren door Manneken Pis gevuld werd, heeft dit bevestigd. De politie neemt aan dat het een stu dentengrap is. Volgens een ooggetuige liep een groep van ongeveer twintig studenten, waaronder twee meisjes, ten tijde van de diefstal in de omgeving van de fontein rond. De voorzitter van de vereniging van .Vrienden van Manneken Pis' Leo Schal- okens, werd woedend bij het vernemen van de diefstal. Hij zei dat hij de burge meester van Brussel en de autoriteiten vragen zal stellen over ,de onvoldoende politiebescherming voor het meest ge liefde erfgoed van de stad'. Sohalckensis ook gemeenteraadslid van Brussel. Het bronzen beeld dateert uit 1619. Naar gezegd wordt bestond voor die tijd een stenen beeld. Manneken Pis is al eerder gestolen. Dat was rond 1800, en de dief werd in het openbaar gekastijd. Er zijn verschillende pogingen tot dief stal van het Manneken gedaan. De laats te poging van betekenis was in 1925. Onlangs is er een speciaal alarmsysteem geïnstalleerd om de politie te waar schuwen als er aan het ijzeren hek, dat het beeld beschermde geknoeid mocht worden. Waarschijnlijk deed dit alarmsysteem het niet Mataram in Bangkok ernstig beschadigd Het ss Mataram van de Koninklijk» Rotterdamse Lloyd, 12.00 brutoregister ton is gisteren op de rede van Bangkok aangevaren door het vrachtschip Silver- lake, afkomstig uit Hongkong .De Mata ram liep ernstige schade op. Ter hoogte van ruim een en twee kreeg het schip drie flinke gaten boven de waterlijn en ter hoogte van ruim twee een flikse deuk en een behoorlijk groot gat onder de waterlijn. Met ernstige lek kage is het schip in Bangkok gemeerd waar direct begonnen is met het lossen van de lading uit de ruimen een, twe» en drie. Er deden zich geen persoonlijk» ongelukken voor. Kapitein S. van Tuin- hout'heeft zijn reder in een telegram van de gebeurtenissen op de hoogte gf» steld. Er zijn reeds experts van Lloyd en Veritas naar Bangkok vertrokken, die na zullen gaan of reparatie in Bangkok mogelijk is. De Mataram, een vrachtschip met pas sagiersaccommodatie, was op de thuis reis van het Verre Oosten via het Suez- kanaal naar Rotterdam De oorzaak van de aanvaring was, dat de uitgaande Silverlake uit zijn roer De 197 ton metende Nederlandse kustvaarder Maria W. van de Rot terdamse rederij Weber, geladen met butagas en uien, is vanmorgen vroeg in de Yarmouth Roads (Enge land) in brand gevlogen. Een red dingsvaartuig heeft drie beman ningsleden met zware brandwonden van boord gehaald. Het drietal is aan boord genomen door de Mermaid. Gemeld wordt dat twee andere opvarenden zich veilig aan boord van het Nederlandse schip Superior Trader bevinden. Het brandalarm is gegeven door iemand van de kustwacht die van land af de vlammen op het kleine schip gezien had. Een aantal opvarenden maid ging in een bootje r W. om te proberen het vu Later kregen zij hulp De Maria W. lag op de rede van Yarmouth. Gemeld wordt dat alle op- varenden in veiligheid zijn. De brand was om negen uur bedwon gen. J^IEMAND kan ontkennen, dat het spa ren een lucratieve aangelegenheid wordt, zodra de thans ingediende alge mene spaarregeling van kracht zal zijn geworden. Immers, wanneer men dan ƒ250 per jaar inlegt en voldoende geduld heeft om dat bedrag gedurende vijf jaar op de spaarbank te laten staan, ontvangt men aan het eind van die periode behalve de normale rente nog een premie van vijftig gulden. Hetzelfde geldt voor de an dere drie spaarmogelijkheden, die in het wetsontwerp zijn genoemd. De bewindslieden, die het stuk hebben ingediend, en waarvan vooral staatssecre taris Schmelzer met lof mag worden ge noemd, zijn van mening, dat de vermo- gensverschiilen, die thans nog in ons land bestaan, in eerste instantie langs vrijwil lige weg moeten worden verzacht. Omdat men door te sparen zijn vermogen kan vergroten, willen zij dus het sparen krach tig aanmoedigen. Daarbij komt, dat men sen met een bedrag achter de hand beter in staat zijn, bepaalde moeilijkheden het hoofd te bieden dan zij, die dit voorrecht missen. Ten slotte is een hoog peil van de besparingen in bepaalde opzichten gun stig voor de nationale economie. Er zijn ook andere mogelijkheden om de genoemde vermogensongelijkheid op te heffen. Te denken valt aan verhoging van de belastingdruk voor de welgestelden of het op de een of andere manier wegbelas- ten van erfenissen. Terecht is de regering deze weg niet ingeslagen. Zeker, de over- heidspremie wordt uit de belastingop brengst gefinancierd, maar deze maatregel leidt niet tot verzwaring van de belasting druk. De huidige belastingtarieven maken deze gelukkige maatregel mogelijk en naar het ons wil voorkomen kan een ge premieerde spaarregeling de lagere inko mensgroepen minstens zoveel baat brengen als een verdere belastingverlaging. Intussen zijn er nog velen, die een zo ge ring inkomen hebben, dat zij aan sparen niet of nauwelijks kunnen denken. Dit is hard. Dat het kabinet ook deze groepen niet vergeet kan blijken uit het feit, dat minister Veldkamp de Sociaal-Economi sche Raad enige tijd geleden advies heeft gevraagd over de vaststelling van een minimumloon. Voor zover thans 'bekend wil de Christelijk-Historische Unie en waarschijnlijk zij niet alleen de noodzakelijkheid van een dergelijk mini mumloon vastleggen in haar verkiezings- program. Ook de -A.R. Partij zal speciale aandacht vragen voor de inkomens van de laagst betaalde groepen. Er is dus re den om de toekomst hoopvol tegemoet te zien. (KIT*) „Ik wacht even op mijn kauwgum. Die zit aan de leuning vastgeplakt." ar de Maria te blussen, brandweer lieden van Great Yarmouth die plaatse kwamen in de reddingsboot i Caister. Toestand Gaitskell nog steeds ernstig Een woordvoerder van de Labour- partij heeft vanocfiend vroeg gezegd dat Gaitskell een rustige nacht heeft gehad en dat hij goed heeft geslapen. In het laatste medische bulletin, dat woensdagavond over de toestand van de Labourpartijleider werd uitgege ven stond dat zijn toestand zich heel ernstig liet aanzien, tenzij er in de komende 24 uren enige reactie op de behandeling zou komen l-JET sterke hogedrukcentrum lag van morgen bij Zuid-N oorwegen en komt nog iets dichterbij. Hierdoor is da barometer bij ons al tot een vrij hogt stand gestegen. In de afgelopen nacht kwam ook hier i» het westen twaalf d dertien graden vorst voor. Via Noord. west-Duitsland dreef in de morgenuren enige bewolking binnen. Het Weer blijft ae komende vierentwintig uur rustig met overdag matige en in de nacht nog xucer strenge vorst tendens: stijging Ook de omstandigheden in Friesland tijn morgen, wat het weer betreft, gun. HTT WEER flN FÏÏROPA ttiger dan de conditie waarin het ijs a€jl W Mi» Hl LUhUrA celf verkeert. Rapporten liedcnmorge De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Tijdelijk veel bewolking, maar geen s sneeuw van betekenis. Overwegend zwak ke veranderlijke wind. Matige tot strenge vorst. (Opgemaakt te 11.15). ï>7Heldci zeven uur ZON EN MAAN Vrijdag 18 januari: zon op 8.40, onder De Ypcnl Vliss. Eelde Vergissen is menselijk, maar aan déze vergissing zal de 23-jarige en stuurde hem met een moest verschijnen had voorwaardelijke straf de zaal pleegd uit. „Dit is een waarschu- Rotterdam r.og wel wing", klonk hem nog na. De monteur, die zijn oi spijt terugdenken, maar in zijn vreugde hoorde sie even later bemerkte, de monteur dat nauwelijks, er er Enkele dagen geleden stond hij met een koffertje in de hand voor de politie rechter in de Maasstad om zich te verantwoorden voor p.n onlangs begane misstap. 6choencn meldde hij zich op niet noemen. Na enig speu- het hoofdbureau van politie, ren kon de politie de tweede waar hij wel eens meer iets man in diens woning aan bad moeten opbiechten. Nu houden. Hij had vier kos- vertelde hij het verhaal van tuums in huis en met de twee i. Het leek hem de inbraak bij een kleding, in het koffertje, dat de po- ,w:- het gerechts- het magazijn, waarvan al bij de litie later Hij had zelfs zo'n haast dal hol van de leeuw terug te politie aangifte was gedaan, gebouw meekreeg, was de hij het koffertje vergat en gaan om het vergeten kof- herenkos- fertje op Ie halen Maar ten- de slotte kwam hij tot de ovcr- inbraak, die hij tuiging dat alles toch verlo- daarin hele buit terecht. De monteur bekende niet De monteur zal straks, alleen op het dievenpad te maar dan zonder koffertje, *Ün gegaan, maar de naam wéér voor de rechter moeten De politierechter was mild kort voor hij voor het hekje ren was en met lood in de van de mededader kon hij komen -5 -11 0.2 windstil -9 -21

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1