Commissaris der Koningin op werkbezoek in Katwijk f Jong en Jolig op tournee Met Carmirelli-kwartet enigszins matte avond Voor u, mevrouw.V een stuk Castella Schoonheidszeep V GRATIS Mr. CJ.G.J. Vinkesteijn secretaris-generaal Dr. Kortenhorst in de beide Kamers herdacht Schaatsarmoe in om Falderie JflEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JANUARI 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag: Logegebouw, 3 uur: „De Natuur vriend". Prytaneum, 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde, Caltex-avond. Rijksmuseum voor Volkenkunde, uur: lezing dr. D. G. Jongmans „Bedoeï- nen in de twintigste eeuw". Schouwburg. 8 uur: Opvoering „Nachl van de 16e januari" door Rembrandt lyceum. Kleine stadszaal, 8 uur: Ned. Reis- Vereniging, „Wegwijs op vakantiereis' Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nederlandse Comedie met „Gijs- brecht van Aemstel". Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Radio Filhar monisch Orkest o.l.v. Willem van Otter- loo. solist: Hubert Barwahser. fluit. Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur Christenvrouwen Leiden-Zuidwest. mr H. R. Goudsmit uit Leiden over „Adop- Cabaret Frans Herv i 9.15 uur): De overval Doelenkazerne, 8 uur: Dumee. Oegstgeest, Irene. 8 uu wijkgemeente T" 'roest or of rr Nagel over: ..Enkele gedachten ontwikkeling van de mens". Den Haag, Kon Schouwburg. 8.15 uur: Haagscne Comedie met „Venus be- jpied". Gemeentemuseum. 8.15 uur: Nel Oost hout draagt voor: St. Joan", van Shaw Pieterskerk, 715 uur: Gebedsbijeen komst „week der gebeden". Aula rijksmuseum voor Volkenkunde. 8 uur: Filmlezing dr. H H Frese „Leven zij anders dan wij?": voor K. en O. Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen Centrum, ds. H. S. Kalff, Bennebroek, over „Het Humanisme". Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. J. P. Murr'e, gewoon hoogleraar in de wiskunde. Van der Heijden 8 uur: Nirla, „Corro- liebestrijding". Den Haag, Kom Schouwburg. 8.15 uur: Haagsohe Comedie met „Venus be spied". Diligentia, 8.15 uur: Radio Filnarmo- nisch Sextet m.m.v. violoncelli en Ma rilyn Tyler, sopraan. Op Gouden Wieken. 8.15 uur: Quartet- to Carmirelli. Zaterdag Bevrijdingskers 715 uur: Gebedsby- eenkontót „week oer gebeden" Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagscne Comedie met „Soldaat Schweyk". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v Bernard Haitink; so list: Paul Badura Skoda, piano. Op Gouden Wieken. 8,15 uur: Toneel groep Het Masker met „Le6 Romanes ques". Dagelijks Gebouw K. en W 8 uur: René Slees- wijks Revue „Harten Troef" (t.i j&ttuari). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza-apotheek, Doezastraat 31. telef 21313, en Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Haven-apotheek. Filnu Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): The sin ger, not the song (18 jaar) Lido (2.30. 7 (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De drie honderd Spartanen (14. jaar). Rex (2.30, 7.lij en 9.15 uur): Maciste de sterkste man ter wereld (14 jaar) donderdag: Zolang er mensen zijn (14 jaar) Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Eva (18 3 Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): He: zwaard van Zorro (14 jaar): donderdag: Gods Geuzen (14 jaar). Leidse jongen terecht Vannacht om half 1 heeft de Utrecht ss politie in een pension de 14-jarig» Nicolaas de Kleyn uit de Pres. Steyn- «Iraat te Leiden aangetroffen, die sinds maandagmorgen werd vermist. Vandaag zou de jongen naar Leiden worden over gebracht, waar de politie hem enige vragen over zijn avontuur zou stellen De jongen ging maandagmorgen naai school maar keerde niet in de ouder, lijke woning terug. Aangezien een on geluk werd gevreesd, werd het berichi over zijn vermissing gisteravond door de radio omgeroepen en aan de telex- dienst van het A.N.P. doorgegven. P. Barendse overleden Op de leeftijd van 62 jaar is in Leiden de Iheer P. Barendse overleden. In de kring van de plaatselijke christelijke vakbeweging was de heer Barendse een bekende figuur. Vele jaren bekleedde bij het voorzitterschap van de afdeling Leiden van de Chr. Metaalbewerkers- bond en van oktober 1939 tot mei 1962 was hij bestuurslid van de Leidse Chris telijke Besturenbond. De heer Barendse maakte indertijd ook deel uit van de leiding ener stu dieclub. Hij was werkzaam bij de Grof smederij en werd bij een jubileum onder scheiden met de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau. Vrydag 18 januari om half een is de begrafenis op Rhijnhof Philatelica Leiden tevreden Gisteravond werd in de kantine van Clos en Leembruggen de eerste jaarver gadering gehouden van de afdeling Lei den van de internationale postzegelver- *amelaarsvercniging Philatelica. Nadat de secretaris een jaaroverzicht had gegeven, was het woord aan de penningmeester, dip meedeelde, dat de inhoud van de kas er "iet op achteruit gegaan is. Het hoofd van het rondzend verkeer gaf als zijn oor deel te kennen, dat het rondzendverkeCr onder de leden goede vruchten heeft af geworpen. Nadat het huishoudelijke gedeelte van de bijeenkomst was afgewerkt, bleven dp leden nog bijeen voor het onderlinge rui len. Men kan terugzien op een gezellige avond. Feestavond „Roomburg" in de Doelenkazerne Zaterdagavond gaat de tennisvercni- ?'ng „Roomburg" de jaarlijkse feest end in de onderofficiersmess van de Doelenkazerne houden. Medewerking verlenen het cabaret-ensemble .Jos Brink" en de Leidse Studenten Jazz.band. Het bestuur van „Roomburg" deelt verder mee, dat in het komende seizoen jvoer gelegenheid zal zijn enige scnior- in te schrijven. Gio TEREN heeft de commissaris der Koningin in de provmc.e Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, vergezeld van zijn echtgenote, een werk bezoek aan Katwijk gebracht, 's Morgens om negen uur kwamen de hoge gasten bij het raadhuis aan. Zij werden begroet door het college van B. en W. van Katwijk en door mevrouw A. C. W. Duiker-van Hasselt, de vrouw van de burgemeester. Terwijl mr. Klaasesz zich met de burgemeester en de wethouders in het gemeentehuis terugtrok voor een bespreking, brach ten mevrouw Klaasesz en mevrouw Duiker een bezoek aan de boetzolder van de N.V. Rederij en Haringhandel N. Parlevliet. De heer N. Parlevliet begroette de beide dames en lichtte het werk van de nettenboetsters toe. Voorts brachten de dames een bezoek aan het Rijnlands Revalidatiecentrum van het Rotterdams Zeehospitium. Hier werden zij ontvangen door prof. dr. P J Gaillard, voorzitter, mevrouw J. N. A Hudig-Turk, bestuurslid, notaris A. W. C. Verhees, secretaris, en de geneesneer- direoteur, dr. E. H. J. Warns. Bijzondere belangstelling hadden mevrouw Klaa sesz en mevrouw Duiker voor de kin deren die in het revalidatiecentrum ver toeven. Na zich uitvoerig te hebben laten voorlichten over de in het centrum toegepaste methodiek, bood Klaasesz enkele grammofoonplaten bestemd voor de discotheek van centrum. Rondrit Mr. Klaasesz en het college van I W. maakten, na de bespreking rondrit door Katwijk aan Zee. waarbij zowel de nieuwe woonwijken als de oude dorpskern werden bezocht. Speciaal werd aandacht geschonken, aan de in aanbouw zijnde torenflat in het uitbrei dingsplan Nieuw-Zuid, aan de in aan bouw zijnde gebouwen en paviljoens van [JET MANDOLINE- en toneelgezel schap Sempre Avanti te Leiden heeft in de eerste helft van dit. jaar weer een uitvoerig programma af tr werken. Wij mogen het muziek- cn toneelensemble in het bijzonder wel een goed vervoer naar de verschil lende zalen toewensen in deze grim mige tijd. 18 jan.: Jong en Jolig voor personeel* vereniging Stadhuis in foyer Gehoorzaal 21 jan.: Jong en Jolig in grote zaa) Gehoorzaal voor de VEBO. 23 jan.: toneelgroep in Irene Leider dorp voor afdeling C.B.C. met toneelstul» „Blijf zitten waar je zit". 25 jan.: Jong en Jolig voor personeels vereniging Grofsmederij in Ancomua- clubhuis. I febr.: toneelgroep met „Blijf zitten aar je zit" in hotel Het oude Raedt- huys te WoUbrugge voor afdeling C.B.B. 8 febr.: Jong en Jolig voor Oranjever eniging Leiderdorp in het Dorpshuis II febr.: Jong en Jolig voor Herv vrouwengroep in Maranathakerk. 21 febr.: Jong en Jolig naar Alblas- serdam. 22 febr.: toneelgroep in Uithoorn mei ..Blyf zitten waar je zit". 8 maart: Jong en Jolig voor gepen sioneerden van de N.Z.H. in Antonius- clubhuis. 14 maart: Jong en Jolig voor afd. Was senaar Alg. Bond Ouden vaon Dagen ln gebouw chr.-sociale belangen. 15 maart: Jong en Jolig in grote zaal Gehoorzaal voor afd. CAI.B 4 april: Jong en Jolig speelt voor Als Bond Ouden van Dagen (afd.) in Cul tureel Centrum Voorschoten. 19 april: Vola-avond in Gehoorzaal mei Jóng en Jolig. 22 april: grote zaal van Krasnapolsky Amsterdam. Jong cn Jolig voor de P.C.B. 14 mei: voetbalvereniging N.Z.H ln Antomus-clubhuis met Jong en Jolig mei: eigen schouwburgavond dooi toneelgroep. 5 juli: Jong en Jolig voor Chr. Wan- delsportvereniging Utrecht. Vele aanrijdingen Gisteren registreerde de Leidse po- tie in de stad 17 aanrijdingen als ge olg van de gladheid. Om 8 uur 's mor gens werd op de Hoge Morsweg do 43-jarige mevrouw J. Rijpma-Bleeker. wonende te Leiden, nadat zij met haar fiets was geslipt, door een bestelauto aangereden. Zij viel tegen de rechter voorkant van de auto, kwam eerst to gen de voorruit terecht, vervolgens op de kap en ten slotte op de weg. Mei hersenschudding cn schaafwonden het r pijn de inrichting vo< bejaarden en aa aan het Bosplein. Het gezelschap verliet in het sanerings- gebied de voertuigen en maakte een wandeling in de omgeving van he' Parlevietslop en de Freek van Rhoon- straat. Er volgde een bezoek aan de vis verwerkende industrie van Ouwehand's Rederij en Visverwerking N.V. aan de Tramstraat. De directeuren, de heren D. en A. Ouwehand, leidden de gasten By het bezoek aan de groentevei ling „Katwijk en omstreken" aan de Sandtlaan te Katwijk aan den Rijn. hadden mevrouw Klaasesz en mevr. Duiker zich weer bij het gezelschap aangesloten. Het bestuur van do veling leidde het gezelschap rond. if Comnu.jjans Klaasesz en Zj.t vrouw bij hun bezoek aan de sociale werkplaats te Katwijk aan den Rijn. Foto D. Kruyt. waarbij meer in het bijzonder wer den bezichtigd de grote neerzethal en een peenpakkerij. De dames kre gen groente en fruit. Ten slotte bezichtigde men de be schutte werkplaats voor minder valide arbeidskrachten. Wethouder C. van dei Plas. werkleider E. Hofstee en de chef van de afdeling saciale zaken, de heer P. Proost, gaven toelichting. De plannen voor de nieuw te bouwen werkplaats werden aandachtig bekeken. Het college van B. en W. maakte me: mr. Klaasesz een rit langs de in uitvoe ring zijnde bouwobjecten in de Hoorne- sepolder. Intussen waren de dames naar de ambtswoning van de burgemeester aan de Nieuwe Duinweg gegaan, waai mevrouw Klaasesz kennis maakte met de echtgenoten van de wethouders. Het werkbezoek van de commissaris werd besloten met een bespreking in het raadhuis. Omstreeks één uur. vertrok ken de commissaris en zijn echtgenote. Leidse Kunstkring Voor Allen T-JET derde concert van de Leidse Kunstkring „Voor Allen" bracht ons *--*■ het Carmirelli-kwartet, zo genoemd naar de eerste violiste Pina Car mirelli. Naar we menen, hadden we dit ensemble al vroeger te Leiden ge hoord. Het feit, dat eindelijk weer eens in de Stadsgehoorzaal een strijk kwartet te beluisteren viel, had blijkbaar niet weinige liefhebbers van de kamermuziek geïnspireerd tot een bezoek aan de concertzaal. Wel, over samenspel van niveau, over een doorgaans doorzichtige klank en degelijke strijkerstechniek viel niet te klagen. Mozarts Dissonantenkwartct in C. K. V. 465, uit 1785, met zijn hoogst oorspronkelijke adagio-inleiding mei voorhoudings-dissonanten die vele tijd genoten aan drukfouten hebben doen geloven, klonk in de snelle delen niet onplezierig. Het andante viel wat tegen door gebrek aan diepte. We vermoed den toen al, dat deze musici wat voor bij zagen aan de diepgang van de kamermuziek der grote Weense klas sieken. Het wat te vibrerende en soms wat dominerende spel van de pnimaria bleef wat te uiterlijk. In een werk uit het eigen land, Mali- piero's eerste kwartet, zal het wel beter gaan, meenden we. Doch dit viel niet helemaal mee: Malipiero heeft in 1920, bij het eerste van zijn 7 strijkkwartet ten. „Rispetti e Strambotti", willen proberen het genre te vernieuwen en niet de gebruikelijke sonate-vorm, doch een naast elkaar zetten van korte, motivisch vaag verwante fragmenten gebruikt. Het idioom, gekenmerkt door voort durend van centrum veranderende polytonale diatoniek. bevat weinig mogelijkheden tot expressieve contras ten en die zijn er dan ook niet. Het heel doet verouderd en bijzonder steriel aan en daarbij ook nog langdradig. Het werk getuigt van veel ijver en door zettingsvermogen, doch van weinig Jammer, dat deze vier musici zoveel arbeid aan dit opus besteed hebben, er zou wellicht iets beters in de huidige Italiaanse muziek te vinden zijn ge- Ook Beethovens eerste zgn. Rus sische kwartet op 59 no. 1 in F viel wat tegen. Dit onsterfelijke meester werk onder de hoogtepunten der kwar tet-literatuur (men denke aan het diep- melancholische adagio en de meester lijke finale) bleef vrij vlak eens heel zuiver van- intonatie, De toegift, de finale van eer in d van Boccherini, stelde o zins schadeloos voor het matte karak ter va deze avond. Haagse politierechter Na aanrijding lichtmast doorgereden De Haagse politierechter constateerde, dat een 37-jarige chauffeur uit Alphen aan den Rijn niet zo'n vreselijke mis daad had bedreven, toen hij met zijn vrachtauto op een rijksweg een licht mast aanreed, doch erg was, dat hij verder reed zonder zich aan de politie bekend te maken. Er waren echter personen geweest, die de aanrijding hadden gezien cn zo was de dader al spoedig gevonden. De kantonrechter had reeds 50 boete opgelegd vanwege de aanrijding en nu kwam nog de „rekenine" voor het door rijden. Er was ƒ250 schade aangericht welke inmiddels door de verzekering is vergoed. De officier wilde met de boete van de kantonrechter rekening houden en eiste 25 boete. De politierechter deed er nog wat af en legde 15 boete oo. Geen brommer maar benzine gestolen vrijspraak ..Nu." zei de Haagse politierechter. ,.u boft, want ik moet u om juridische re denen vrijspreken." Aan een 20-jarige elektriciën uit Lei den was nl. ten laste gelegd, dat hij een bromfiets had gestolen, die onbe heerd op straat stond. Het bleek echter iat het verdachte alleen maar om de benzine te doen was geweest, want dc bromfiets had hii een eindje verder in de straat achtergelaten. De officier van justitie, die niet erg aver verdachte te sproken was. eiste weken gevangenisstraf voorwaardelijk, doch de politierechter constateerde, dat vel diefstal van de bromfiets ten laste was gelegd, doch niet van benzine. En omdat de bromfiets niet was gestolen •rod het vriispraak. Rijnsburger liad een nare verjaardag Een 24-jarige monteur uit Rijnsburg was op 24 oktober jarig en had alles gereed gemaakt om zijn feestgenoten te ontvangen. Doch er kwam niemand op dagen. Daarover had hij zich zo kwaad gemaakt dat hij alleen aan het drinken sloeg en vervolgens een geparkeerde 3uto nam en daarmee een toertje door Riinsburg maakte. Doch in de Zandlaan veroorzaakte hij een aanrijding met een geparkeerde auto. Er was hem nu „joy riding" ten laste gelegd en rekening houdend met de omstandigheden eiste de officier 14 dagen gevangenisstraf, mede omdat verdachte al eens eerder met de justitie in aanraking was geweest een dergelijk feit bij aankoop van 3 stukken f Met ingang van 1 februari is mr. C. J. G. J- Vinkesteijn tot secretaris generaal van het ministerie van keer en waterstaat benoemd. Hij volgt mr. A. H. C. Gieben op, die rechter ii Coevorden is geworden. Mr. Vinkesteijn werd op 29 sept. 1911 in Utrecht geboren. Hij doorliep daar het gymnasium en studeerde rechten aan de Rijksuniversiteit in zijn ge boort estad. Toen de heer Vinkesteijn op 18 jan. '37 als adjunct-secretaris in dienst trad by de bevrachtingscommissie in Rotterdam, werd daarmede in feite de basis gelegd Senaat herdacht mr. Vixsehoxse (Van parlementsredaotle) De Eerste Kamer heeft gistermiddag het heengaan van mr. G. Vixseboxse hei dacht. De heer Vixseboxse die deel ui maakte van de c.h.-fractie," is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Als plv voorzitter van de Kamer bevorderde hij in belangrijke mate de goede gang var zaken, aldus de voorzitter van de Se naat. mr. J. A. Jonkman in zijn her denkingswoord. „De heer Vixseboxse schonk ons hei gelukkige voorbeeld van een man. dit bereid was, zijn kennis en inzicht ook in dienst te stellen van de volksvertegen woordiging". Minister Toxopeus, di« zich namens de regering bij de woor den van nagedachtenis aansloot, sprak als zijn overtuiging uit, dat een volk mannen als mr. Vixseboxse niet kan ontberen. „Zijn leiding een geruststellend kompas In aanwezigheid van acht ministers, tal van staatssecretarissen en de ge volmachtigd ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen heeft de Tweede Kamer gistermiddag haar overleden voorzitter dr. L. G. Korten horst herdacht In doodse stilte luisterden de Kamerleden van wie velen een donker kostuum hadden aangetrokken-naar de woorden van de tweede voorzitter der Kamer J. Bommer (soc.)'en daarna naar minister president De Quay, die namens de regering van het Koninkrijk sprak. Na de redevoeringen besloot de Kamer ten teken van rouw vandaag niet verder te vergaderen. Voorzitter Bommer zei. dat er naast verdriet om het verscheiden van dr. Kor tenhorst er ook dankbaarheid is voor wal hy de Kamer en de Nederlandse samen leving heeft geschonken. „In de geschie denis van het Nederlandse parlement zal Op deze foto ziet men de enige plek in Hillegom waar men schaat sen kan. Een stukje Haven. Er zijn, naar men ons meedeelde, wel twee „ijsclubs" in Hillegom. Bij infor matie bij de ons opgegeven adres sen hoorden wij dat men wel als donateur stond ingeschreven maar er verder niet mee te maken had. Zo is het niet te verwonderen dat er ook niet is gepoogd een goede ijsbaan te maken. Vorig jaar liet de gemeente de rolschaatsenbaan ondergelopen en was er een ijsbaan. Maar het tekort op de begroting van openbare werken liet dusda nige uitspattingenniet meer toe. werd ons gezegd. Wel zou een ver eniging, die daartoe vergunning vroeg, toestemming gegeven zijn een ijsbaan te maken op de rol schaatsenbaan of de tennisbanen. Maar er is niemand geweest die daarom heeft gevraagd. Als men ziet wat omliggende plaatsen op dit gebied presteren, komt Hille gom wel erg achter dr. L. G. Kortenhorst worden vermeld als een van de meest briljante voorzit ters, die het in de loop der jaren heet't gehad", aldus sprker. Hij meende, dat een glorievolle loopbaan een naar selijke maatstaven gemeten passend slot zou hebben gevonden als de overledene zyn ambtsperiode zou hebben kunnen uitdienen. Het is anders geschied. „Wy zijn getuigen geweest van 'n soms heroïe ke strijd, die de heer Kortenhorst voerde tegen de krachten die zijn lichaam sloop ten, om zijn voornemen door te zetten" zo vervolgde de heer Bommer. Hy herin nerde eraan, dat de overledene op 14 december j.l. nog een herdenkingsrede over dr. D. Bos hield. De tekst gaf nog r>iyk van een sprankelende geest, maav het uitspreken van de woorden was de spreker een zo zware opgave, dat hy na afloop zyn bed moest opzoeken. Dr. Kor- tenhorst's sterkste kwaliteit achtte de heer Bommer het vermogen om mensen en groepen met elkaar in contact te brengen en te doen samenwerken, eer eigenschap die in het parlement van zc fundamentele betekenis is geweest. Dankbaarheid Minister-president De Qua;- wilde dat hij thans over het redenaarstalent de overledene kon beschikken om hem naar waarde te gedenken. Prof. De Quay dacht met persoonlijke dankbaarheid terug aan de wijze, waarop dr. Korten horst zyn taak als Kamervoorzitter heeft uitgeoefend. Zijn leiding was voor velen een geruststellend kompas. Rusteloos heeft hij gezocht naar oplossingen tei verbetering van het parlementaire sys- Eens schreef hy: „Wanneer ik erin ge slaagd mocht zyn een bindend element te zijn in ons volksleven, dan zou ik mij zeer gelukkig achten". Dat bindend ele. ment is Kortenhorst stellig geweest, z< meende de minister-president Hij wa: een wijs, mild en blijmoedig man. die zich zelden verontwaardigd toonde, i wel als naar zijn mening dt rohten de volksvertegenwoordiging werden getast. Prof. De Quay besloot met de wens, dat Kortenhorst's invloed tot ver nieuwing en verhoging van het aanziet: van de Kamer nog lang moge door werken. De herdenkingsplechtigheid werd ook bijgewoond door familieleden van de overledene. Morgen zal te zijner nage dachtenis een rozenkransgebed worden gehouden in de RK. Paschalis Baijlon Kerk. Over de opvolging van dr. Kortenhorst nog geen beslissing genomen. Ver moedelijk zal tydelyk tot aan de kiezingen in de vacature worden Eerste Kamer Ook de Eerste Kamer heeft gistermiddag de overleden Tweede-Kamervoorzitter herdacht. De voorzitter van de Senaat, mr. J. A. Jonkman, schonk aandacht aan de veelzijdigheid, die dr. Kortenhorst kenmerkte. „Wij willen hier getuigen ons medeleven met het grote ver lies, dat niet alleen de Tweede Kamer, maar de hele Staten-Gencraal heeft ge troffen." Dankbaar herdacht mr. Jonk man de collegiale samenwerking, die er steeds tussen beide voorzitters is geweest Namens de regering van het Koninkryk sloot de minister van binnenlandse za ken. mr. S. H. Toxopeus, zich bij deze woorden aan. voor zijn verdere ambtelyke loopbaan. Op 1 juni 1941 kwam hij als hoofdcom mies by de sectie binnenscheepvaart van het toenmalige ministerie van waterstaat. Op 1 juni 1945 werd mr. Vinkesteyn bevorderd tot referendaris en benoemd tot hoofd van het bureau vervoer te wa ter bij het Directoraat van het Vervoer Vijf jaar later volgde zyn benoeming tot hoofd van de afdeling juridische za ken van het directoraat-generaal van het verkeer in de rang van administrateur. Het was in deze functie, dat aan mr. Vinkesteyn werd verzocht de verdere voorbereiding van de wet autovervoer goederen en de wet goederenvervoer bin nenscheepvaart ter hand te nemen. In de totsandkoming van beide belangrijke ver- voerswetten heeft de heer Vinkesteijn dan ook een groot aandeel gehad. Zyn verdiensten voor deze legislatieve arbeid werden door de Koningin beloond met zyn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau op 15 februari 1954. In hetzelfde jaar volgde zyn benoeming tot directeur van het verkeer en op 1 juli 1956 tot die van directeur-generaal van het verkeer, als opvolger van mr. G. H. Dykman van Gunst. Op 30 april '62 werd mr. Vinkesteijn opnieuw koninkUjk onderscheiden door zyn benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Al van ver zag ik het oude vrouwtje, haar karbies tegen zich aangeklemd, ko men aanschuifelen over de bevroren stoep. Ze leek zo anachronistisch, daar tussen de moderne flats van zuidwest, net of ze uit een ver en rustig verleden ineens was overgeplant naar onze snelle tijd en nu om hulp roepend rondschar- Hulp had ze trouwens wel nodig in de nu al vallende schemering van een winterdag. De bijna onbegaanbare voet paden met hun keiharde hobbels en bobbels leverden een moeilijk te nemen hindernis op voor haar moede voeten- Mijn verschijning moet haar zijn voor gekomen als die van een engel in de nood, want ze stevende nu met ver nieuwde kracht voorwaarts. Haar vraag trof me zo onder de gordel dat ik haar allerdwaast moet hebben aangekeken, want ze herhaalde de woor den, nu met een gejaagde ondertoon „Meneer, ik zoek al zo lang, weet u misschien de Fiederaldiestraat Dat laatste woord klonk zo eigenaardig uit die oude mond. dat een rilling over mijn rug liep. De lettercombinatie heetl iets vlinderachtigs. Zij roept een beeld op van een zonnige zomer, met jongens en meisjes die op een door struweel omzoomde plek in het bos een ronde dansje uitvoeren, waarbij feeën en elfen slechts node op het appèl ontbreken. De adem van het oude vrouwtje vorm de wolkjes in de lucht. Ze ontsnapten haar als kleine, speelse zeepbelletjes die een kleine jongen laat opborrelen uit de ronde kop van een wit kalken pijpje. De FiederaldiestraatVoor ons rees het beeld op van de degelijke Leidse raadzaal, waar stemmige dames en he ren zich buigen over het volgende voor stel de benoeming van straten in zuid west. De wat krakende stem van burgemees ter Van Kinschot: „En, dames en heren, nu we toch de componisten bij de kö-. èh.... het hoofd hebben, stel ik voor er eens een luchtig nootje tussendoor te werpen De Fiederaldiestraat", De ve-slaggever zou er dan, al naar zijn stemming, een kenschotsje aan kun nen toevoegen „Instemmend gemompel" of „afkeurend rumoer", of, wat nog waarschijnlijker zou zijn„verbaasd stilzwijgen". Neen, zoiets kan alleen maar in een fantastische droom werkelijkheid wor. den. Nu moest het vrouwtje worden ge holpen aan de Vivaldistraat, waar haar zuster zo prachtig moet wonen, ver trouwde ze me toe, toen ze aan mijn sterke arm de richting insloeg van de Italiaanse componist. Op de hoek van twee lanen zag ik nu een tweede vrouwtje naderen, precies het evenbeeld van mijn metgezellin. Met een vastberaden blik in haar felle oog jes stevende ze op ons af, een volkomen indentiek karbies onder de arm. „Nee, nee", schreeuwde mijn binnenste, maar het was alt te laat. „Och meneer, ik zoek al zo lang, weel u misschien waar dc Rivelstraat is „Nee Maurice", stootte ik uit. „dit mogen ze je niet aandoen", en ik snelde weg, ravélend over de straat. De vrouw tjes staarden me ontsteld na en zagen mijn zwarte schim in de Beethovenlaan Toen stortten zc zich weeklagend in eikaars armen en ravelden fiederal- diënd weg. weg uit dit duistere zuid west en deinend op een sinister stukje oallesmuziek, gecomponeerd door Anto nio en Maurice voor twee violen en groot orkest. GERARD. Bedrijfstechnische school In verband met zijn benoeming tot wethouder heeft ir. J. J. G. van Hoek zijn tyenoeming tot lid van de commi*. sie v3n toezicht op de gemeentelijk» bedrijfstechnische school niet aangeno men. B.cn W. bevelen ter voorziening «n deze vacature aan: 1 de heer C. Swe at te Leiderdorp, 2 de heer C. F. Meer- poel te Leiden. zijn geslaagd ind. L wis. F M A M Schuur- n A Koorevaar ituurkunde- (Leiden); kand B luurkunde: de lieer G M W Zaaijer (Lel- i); kand. A' wis. en natuurkunde: a« :r H R de Beun (Leiden); kand. A wi»- natuurkunde: ine). A de Leeuw van wis- en natuur- (Den Haag), ir d Sande H J Munter (Delft) kand. K' wis. cn natuurkunde: H E Picters (Leiden); kand. geneeskunde: van der Snoek (Oegstgeest).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3