De ondergraving Vandaag vrachtboot met dekens naar Algerije Kerkelijkheid in V.S. met 0,2 procent gedaald Een woord voor vandaag ARP gaf Van Beiuiekom een te lage plaats Schip overgedragen voor Mission to Seamen" 2 WOENSDAG 16 JANUARI 1963 ANDERZIJDS VOLKSKERK Naar aanleiding van de uit de cijfers van de volkstelling blij kende achteruitgang van het aan tal leden in de Ned. Hervormde Kerk en de daaruitvoortkomende commentaren als zou de her vormde kerk haar ..volkskerk-il lusie" gedwongen zijn op te ge ven, geeft ds. F. H. Landsman hier zijn mening op. Ds. Lands man schrijft: We moeten, om misverstanden te vermijden, vooropstellen, dat het woord „volkskerk" op verschillen de manieren kan worden gebruikt. Als we onder een „volkskerk" die kerk moeten verstaan waar het grootste deel van een volk. hoe dan ook. toe behoort, is de hervormde kerk. statistisch gezien, al sinds vele 'aren geen volkskerk meer. Dit is te meer te betreuren omdat niet alleen afscheiding en doleantie daar de oorzaken van zijn. De Rooms-Katholieke Kerk is per centueel zich zelf ongeveer gelijk gebleven en komt nu. na de terug gang in het midden en inde van de vorige eeuw. weer terug op het peil van 1830. Naar de kerk van Rome zijn de hervormden niet uit geweken. Wel nam de onkerkelijk heid toe. Al zeggen getallen dan ook niet alles, toch moet het voortgaande verlies aan leden de hervormde kerk tot nadenken brengen en tot bezinning over de vraag waarom ze haar greep op zovelen heeft verlo ren en wat ze kan doen om weer het geestelijk huis te worden voor de velen die van haar vervreemd- len en niet alleen onkerkelijk maar. wat erger is. ook ongelovig zijn ge worden. Eén weg om in een bepaalde zin weer „volkskerk" te worden heeft de hervormde kerk gelukkig zelf af gesneden. Ze wil geen kerk zijn waarin ieder mag „geloven" en zeggen wat hij wil. Ze heeft in haar kerkorde uitgesproken belijdende kerk te willen zijn. Maar in dezelf de kerkorde heeft ze ook gezegd in welke betekenis van het woord ze in elk geval wèl weer wil trachten volkskerk te worden. Als kerk. die niet alleen tot het gehele volk het evangelie wil rich- geleiden en helpend wil dienen. Als we zo toch nog het begrip volkskerk willen vasthouden, doen we dit niet om op een listige manier verlies als winst voor te doen komen! Wèl omdat we van mening zijn dat de volkskerkgedachte zoals de ze in de oorlogsjaren door „Ge meenteopbouw" is gepropageerd en in de hervormde kerkorde uitge werkt is. meer in overeenstemming is met de Heilige Schrift dan de volkskerkideeën die in de vorige eeuw werden verdedigd. Ook voor het kritisch begeleiden en helpend dienen van het leven van een volk, is het belangrijk of een kerk veel of weinig leden telt. Ook of veel of weinig leden van deze kerk haar taak in het leven van volk en vol keren verstaan en in regering en parlement daarvan blijk geven. Is bovendien voor een kleine kerkge meenschap het gevaar niet veel groter dan voor een „grote kerk" geheel op te gaan in haar interne leven en in de zorgen van het pas toraat en van de eredienst? Maar in beginsel kan ook een „grote kerk" verworden tot een pië- t.st.sche sekte en kan een „kleine kerk" door de kracht van haar ge loof en haar getuigenis „volkskerk" worden. Daarom heeft het dan ook geen zin dat dc hervormde kerk het volkskerk-zijn zou opeisen en zich déardoor van de andere kerk gemeenschappen zou willen onder scheiden. Wel mag en moet zij er voor werken en erom bidden, zoveel mogelijk met andere kerken, die de zo begeerte ook hebben, volkskerk te worden: een gelovende en getui gende gemeenschap, die in de we reld van de machten de heerschap pij van Christus verkondigt en Hem gehoorzaam wil zijn. Zo'n kerk kan juist daardoor in bepaalde momen ten van de geschiedenis wel eens heel erg onpopulair (populus volk) worden door haar getuigenis, maar niettemin dan eerst recht volkskerk zijn. Dan blijkt de geest belangrijker te zijn dan het getal. Maar het zou wel eens kunnen zijn dat dan óók weer het woord van de Heer be waarheid zal worden, die heeft ge zegd: „zoek eerst het Koninkrijk van God en Zijn gerechtigheid en dit alles zal U bovendien geschon ken worden". CMatth. 6 vs. 33). (Van onze kerkredactie) Vandaag vertrekt van Amster dam een vrachtboot naar Philip- peville in Algerije met een grote zending dekens en kleding. Te vens zal datzelfde schip een zen ding van de Zweedse organisatie voor oecumenische hulpverlening meenemen. Er is grote behoefte aan deze zending, omdat ook in dat land sneeuw gevallen is en het er kouder is dan gewoonlijk in de winter. Dank zij het werk van een student kwam in Leiden alleen al 40 ton dekens en kleding bijeen. Reeds eerder zijn dekens naar Algerije gezonden. Dank zij een gift van de Ge reformeerde Kerken van 25.000 konden in Engeland dekens gekocht worden die reeds op tweede kerstdag in Philippe- ville zijn aangekomen. Aan giften voor Algerije kwam in totaal meer dan 93.000 gulden bijeen tot nu toe. Ook het medische team is zijn w zaamheden in dit land begonnen. De Nederlandse arts dr. Grootes is ingezet in de streek rond Zoui ten zuiden van Constantine. Voor de 40.000 mensen in die omgeving is geen arts beschikbaar. Hij maakt gebruik van een van de nieuwe mobile klinieken, die geschonken zijn door de Duitse en Zwitserse kerken. Hij werkt in dit gebied samen met een Zweedse, een Zwitserse en een Neder landse verpleegste-. In datzelfde gebied werkt ook de Ne derlandse verpleegster Yta Stelma git Bloemendaal. Zij is reeds enkele jaren Algerije werkzaam. In het dorpje Belkitane heeft ze een kleine polikliniek opgezet. Tevens is Riet van der Wal nu naar dat dorp met duizend inwoners gekomen om Yta daar te gaan helpen. Het is nu ook mogelijk in twee dorpen op een afstand van 10 en 20 km van Belkitane zitting te houden In een brief schreef zuster Van deri Wal dezer dagen: „De meeste kinderen.Een federale grand jury heeft dinsdag- Prof. Harting wordt gehuldigd Prof. dr. P. N. U. Harting. aan wie met ingang van 1 september wegens het bereiken van de leeftijdsgrens eer vol ontslag werd verleend als gewoon hoogleraar in de Engelse taal- en letter kunde aan de universiteit van Amster dam, zal 19 januari worden gehuldigd. Een comité van oud-leerlingen onder voorzitterschap van prof. dr. J. Swart zal hem die dag (van 17 tot 20 uur) een, receptie aanbieden in het American ho tel. Prof. Harting, te Batavia geboren op 15 januari 1892. studeerde na het Amers- foortse gymnasium te hebben doorlopen, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Ne derlandse taal- en letterkunde. Hij promoveerde in 1922 aldaar op een sanskrit-onderwerp. Van 1920 tot 1925 was hij als reader In Nederlandse taai en letterkunde verbonden aan de univer-l siteiten van Londen en Oxford. Vanj daaruit aanvaardde hij een benöemingl tot hoogleraar aan de Rijksuniversiteit, te Groningen. Deze leerstoel heeft hij, tot 1937 bezet. In dat jaar werd hij be noemd aan de Universiteit van Amster-, dam, waaraan hij dus juist 25 jaar de Engelse taal- en letterkunde heeft gedo ceerd. Voor het eerst in honderd jaar Uit een statistiek in het Jaar- kerken lieten ook een daling zien van 3.1 procent in het totale zondagsschool In een rapport van de r.k. missie in het jaarboek wordt tevens het totaal aantal rooms katholieken over de gehe le wereld vermeld. Er zijn 558 221 000 rooms katholieken, dat is 18.2 van de totale wereldbevolking Dit aantal laat een stijging zien van acht miljoen, maar een percentagevcTlies van 0.10 procent. Het jaarboek verdeelt de Verenigde Staten in 6 grote godsdienstige groepe ringen met ae volgende ledenaantallen; Boeddhisten met 60 000 leden: Oud ka tholieken. Armeense kerk van Noord Amerika, de Poolse nationaal r.k. met 572 897 leden: de oosterse kerkei boek van de Amerikaanse kerken 1963, van de Nationale Raad van Kerken,blijk t dat voor het eerst in bijna honderd jaar het percen tage van de Amerikaanse bevol king dat aangesloten is bij kerk of synagoge, gedaald is. In 1961 be droeg het totale aantal aangeslo tenen 63.4 procent van de bevol king, in 1960: 63,6 procent. Dit is een daling van 0,2 procent. Het ledental van een der tien groot ste kerken in de Verenigde Staten, de United Presbyterian Church gaf een da ling te zien van 3 242 479 naar 3 259 011 lidmaten. De Protestant Episcopal Church daalde van 3 444 265 naar 3 269 325. Uit een vergelijking met tabellen van voorgaande iaren blijkt dat de vorige daling in 1870 plaats vond In plaats van een bord gebruiken de leraren in de moderne talen aan het koninklijk atheneum van Sint Gilles in België tegen woordig bandrecorders en kop telefoons. Iedere leerling heeft een aparte luisterbox. Voor de leerlingen is het een nadeel dat ze aan propjesschieten niet meer toe komen, maar een voordeel is dat ze niet meer geconfron teerd worden met het accent waarmee de leraar de taal spreekt, maar de authentieke uitspraak te horen krijgen. Hcroepingswerk NED. HERV. KERK. Beroepen door gen. syn tot pred. voor buitengewone werkzaamheden (arbeid onder afro-aziatische studenten in Ned.i: F. van Nieuwpoort, zendingspredikant, wonende te Oegstgeest; die dit beroep Blanke opruiers tegen negers voor de rechter die je hier ivond vier personen in verband zwakken gaan desegregatie relletjes op de Universiteit de levensomstandigheden van Mississippi in staat van beschuldi- wat je noemt, ideaal. In gjng gesteld. De 23 blanken, die in de Belkitane zie je door een jaar werkengrand jury zitting hebben, bestudeerden Yta weinig echt ondervoede kin- de aanklachten die als gevolg van de rei- irustbarende dingen. Kom echter niet in de omringende dor pen, waar Yta twee maal per weck heengaat. Daar zie je nog werkelijk hartverscheurende dingen". Nederland ge en analyste zou i zeker enige uren be rillen hebbei ZU i werk te doen, zoals dc administratie van de apotheek bijhouden en helpen fn de huishouding. Dc stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, Corn. Houtmanstraat 17 te Utrecht geeft ver dere inlichtingen. Oud-Klokkenbergers herdachten P. Oosterlee (Van i 1 correspondente' Oud-leerlingen v an de kweekschool De Klokkenoerg te Nijmegen hebben op de begraafplaats Rustoord te Nijmegen in een plechtige bijeenkomst de .roegere directeur van De Klokkenberg, de hon derd jaar geleden geboren Piet Ooster lee herdacht. In de aula van Rustoord, waar de herdenking werd gehouden, sprak de heer P. van Aalten denkingsrede uit. i her- De heer Van Aalten schetste heir het portret van de man. die van 1906 tot aan de dertiger jaren de oudste christelijke kweekschool van ons land heeft geleid eri die zijn taak zag als een opdracht van God. Volgens de spreker heeft hij niet alleen grote verdiensten gehad voor het christelijk onderwijs, maar ook voor het Nederlandse onderwijs in het algemeen. Bij het graf werden twee kransen ge legd, een namens de vereniging van Oud-Klokkenbergers en een namens het bestuur van de school. Dat gebeurde in aanwezigheid van familie van de her dachte directeur. In het jongensinternaat van de school sprak prof. dr. G. C. van Niftrik Uit Amsterdam, die voorzitter is van het schoolbestuur. Deze zei onder meer dat het tijdperk-Oosterlee een „levend verleden" is. dat wil zeggen: men is zijn periode, die zo heilzaam is geweest voor de ontwikkeling van het christelijk kweekschoolonderwijs, niet als een afgedane zaak vergeten. Er zal binnenkort een boekje ver schijnen over de figuur Oosterlee en diens betekenis voor de Klokkenberg. letjes op 30 september bij dc aankoms van de neger James H. Meredith op de campus tegen tien personen werden in gediend. Een van deze personen was de oud-generaal-majoor van het Amerikaan se leger Edwin A. Walker. De grand jury heeft thans Meivin Bru ce. die een beroepsagitator genoemd wordt, Philip Lloyd Miles, Line Lamar May en Richard Hays Hinton in staat van beschuldiging gesteld. Zij zullen zich moeten verantwoorden wegens belemme ring van de manschappen van dé fede rale politie in de uitoefening van hun functie en van de inschrijving van Mere dith. De vier zullen in mei voor de Ameri kaanse federale rechtbank in het noor delijk district van Mississippi moeten schijnen. Er mende dagen nog r jury in staat van worden gesteld. kans. dat in de ko- eer personen door de beschuldiging zullen Pauhis moet een hartstochtelijk mens geweest zijn, bezeten van de opdracht, van de taak, die hij ook zichzelf had gesteld en die zijn hele leven plaatste in dienst van zijn God. Het lijkt wel of de stem, die tot hem kwam op de weg naar Damascus, nooit meer uit zijn oren is verdwenen. Hij spreekt indringend, overredend, het is alsof hij zijn toehoorders zijn eigen geestelijk bezit in het hart wil duwen. Hij moet ver teerd zijn geworden door een heilig, onblusbaar vuur. Men leze er de brieven aan de Corinthiërs maar eens op na. Paulus, de man, die visie had. Die door de schijn van het heden kon heen kijken naar de werkelijkheid van het leven na de dood. Paulus, de man, die zijn geluk in Christus als het ware uit schreeuwde. Hoort zijn hartekreet: „In naam van Christus vragen wij u: laat u met God verzoenen" (2 Corinthe 5 21). Het is de kreet van een mens. die ziet hoe zijn medemens verloren gaat. Laat u met God verzoenen. De eeuwen door heeft deze roep de mens begeleid, tot op de dag van vandaag. Mensen, ook: mensen van deze tijd, staart u niet blind op het hedenlet op het toekomende. Alles in het heden gaat voorbij, de welvaart, prachtige gebouwen, mooie steden, indrukwekkende landen. Het is alles vergankelijk. Eén ding blijft: de stad van de toe komst, het land, waarin wij geen vreemdeling meer zullen zijn. Laat u met God verzoenen en wordt deelgenoot van de be loofde heerlijkheden. Ja, laat u met God verzoenen. Knielt neder, buigt het hoofd en vouwt de handen en bidt: Godhelp mij, zondig mens. Wil in mijn hart komen wonen en geef mij hét uitzicht op Uw gouden stad. Dr. La Fleur klaagt over kandidatenlijst Zendingsarbeid op Mozambique door regering bemoeilijkt Prof. Van den Broek verlaat T.H. Delft Prof. ir. J. H van den Broek, sinds I september 1954 gewoon hoogleraar in. de architectuur aan de Technische Ho^p- i school te Delft, zal binnen afzienbare tijd deze hogeschool gaan verlaten. Bij in- formatie deelde hij ons mee. dat hij mo menteel voorbereidingen treft om over omstreeks een jaar als hoogleraar af tel treden. ..Ik heb een groot bureau", zei, hij 'zoals bekend is prof. ir. Van Der,, Broek directeur van het architectenbu-1 reau van den Broek en Bakema te Rot-i terdami ..en daarom wil ik niet tot mimi zeventigste jaar hoogleraar blijven. De combinatie van het hoogleraarschap en| leider van een architectenbureau gaa: opj het ogenblik nog heel goed. maar ik he' het gevoel dat ik. als ik er mee door gi mijn werk in Delft niet rr nfn doen als ik liet graag V.S. verwachten meer toeristen De Amerikanen, die meer gewend zijn :elf toerist te zijn dan toeristen te o .angen. spadnen zich thans bijzonder >m meer bezoekers naar hun land te trekken. Het aantal toeristen dat naar Amerika komt is van 516.000 in 1961 in 1962 ge stegen tot 620.000 en voor 1963 wordt een verdere stijging met 15 tot 20 procent verwacht. De Hiltonhotels laten de bedienden een eenvoudige begroetingsformule voornaamste vreemde talen leren. Ook zal in elk hotel een functionaris worden aangesteld, die zich speciaal moet bezig houden met de wensen van buitenlan ders. De Lee-hotels hebben de chefs dc réception opgedragen, Japanse gasten mogelijk een kamer met een kuipbad te geven, aangezien zij dit liever hebben dan een douche. In Los Angelos is een organisatie ge vormd om een lijst te maken van ge zinnen, die een vreemde taal spreken er bereid zijn gasten van overzee te ont vangen. Als dan een vreemdeling kennis wil maken met de levenswijze van dt Amerikanen, zal een lid van de organi satie hem te eten vragen en hem de bezienswaardigheden van zijn woonplaats laten zien. In Fort Worth in Texas is de raad voor internationale aangelegen heden met een overeenkomstig dienst betoon begonnen. Warenhuizen in New! York en Los Angelos stellen bezoekers, i slaan, zullen pijnlijk beseffen die geen Engels kennen, voor het win- verlies zijn heengaan voorr ons onderwijs kelen gidsen, die vreemde talen spre- betekent. Bij dit alles komt nu nog, dat ken, ter beschikking. I het Centraal Comité van de partij (Van onze onderwijsredactie) In een artikel in het „Christe- lijk gymnasiaal en middelbaar onderwijs" het wekelijks orgaan van de Vereniging van leraren bij het christelijk v.h.m.o., klaagt dr. A. la Fleur over de kandidaten lijst van de Anti-Revolutionaire Partij. Daarop is het Tweede Ka merlid, de heer van Bennekom een veertiende plaats toebedeeld: „Dat betekent dat deze onderwijs- specialist op de wip - komt te zitten." Dr. La Fleur wijst er in zjjn artikel op dat de Christelijke H'storische Unie de onderdirecteur van de christelijke H.B.S. te Aalten dr. H. A. Schuring wel op een verkiesbare plaats heeft gezet. Hij concludeert daaruit diat de CHU de heer Schuring wil zien als de nieuwe ortderwijsspecialist in de komende Twee de Kamerfractie. Hij zal daar dus in die functie de opvolger worden van dr. H. W. Til-anus. De onder wijsspecialist van de a.r.- fractie, mr. A. B. Roosjen, zal na de verkiezingen niet in de Tweede Kamer terugkeren. De heer La Fleur schrijft: „Zijn beroemde, uiterst persoenliik ge tinte redevoeringen zullen straks in 's lands vergaderzaal niet meer worden gehoord. Allen die het genoegen heb- zijn aan de kiesverenigingen met het oog op de samenstelling van de kandidaten lijst uitgebracht advies het raadzaam geacht heeft aan Van Bennekom de 14e plaats toe te kennen. Dat betekent dat deze onderwijsspecialist met betrekking tot zijn verkiezing op de wip komt te Vragen Dr. La Fleur vraagt dan: „Acht men in de kringen van het Centraal Comité bet onderwijs van zulk een onderge schikt belang, dat een duidelijk verkies bare plaats er voor Van Bennekom niet meer af kon? Is men helemaal verge ten, dat de A.R.P. aan de schoolstrijd haar ontstaan en opkomst te danken heeft gehad? Heeft men nu echt met beseft welk een miserabele indruk dit advies in onderwijskringen moet ma ken? En is men vergeten, dat vooral door het enthousiasme van dc mensen van het onderwijs en door de werfkracht die daarvan het gevolg, is geweest, de invloed van de partij in het volksleven een factor van betekenis is géworden? Zoals men weet werd de heer Van Bennekom, die directeur van de kweek school te Middelburg Is, bij dc vorige verkiezingen tot lid van de Tweede Ka- mer gekozen. „Het Is moeilijk hier aan vaardbare motieven te vinden, die het Centraal Comité bij het opmaken van zijn advies tot richtsnoer hebben gé- diend," schrijft dr. La Fleur nog, die er aan toe voegt dat het te hopen is dat-de leden van dc kiesverenigingen straks wijzer zullen blijken te zijn dan de leiding van de partij. De zendingsarbeid op Mozambique on dervindt grote moeilijkheden van de Portugese autoriteiten op het eiland. Dit 40*1 leden: Joden gemeenschappen j deelde de bisschop van de methodisten 5 365 000 leden: rooms katholieken kerk voor Angola. ^Mozambique 42 876 665 leden en de protestanten i Rotterdam. I reid en de oDdracht aan werf Damen heeft verleend, alsmede twee verslag-! gevers van de Wereldomroep. li willen. Dat wil vrijma- de reden dat ik mij Naar aanleiding van het gerucht, dat hij zich na zijn aftreden als hoogleraar in het buitenland zou vestigen, zei prof Van Den Broek, dat deze geruchten grond missen. „Er bestaan wat dit be treft zeker op dit ogenblik bepaald geen plannen", zei hij ons. Advertentie met 64 434 966 leden. Prof. H. C. Riimke viert 70ste verjaardag desië. Ralph E. Dodge, mede. De zendingsscholen moeten veel al gesloten worden, en de beheerders van deze kolonie weigeren nieuwe zen- delingen de toegang tot het eiland Ook op ander gebied worden de activiteiten! Rho- Ver koud heidsbaclllen Washington z;jn als de dood voor I se afgezanten in Washington scherp pro- a3lin* W3S 30 M Vandaag viert prof. H. C. Rümke. test aangetekend tegen deze gang van ir*.a,.i «Atmr.i *i« hoogleraar in de psychiatrie aan de zaken. Volgens hem staan de gebeurte- Rijksuniversiteit in Utrecht, zijn 70ste nissen in Mozambique in direct verband ka.ho.ieken een toeneming yanhet aan- verjaardag Prof Rümke stamt uit een met de moeilijkheden in Angola, maar medici. Zelf behoort hij tot hij hoopt, dat het op Mozambique niet tal leden bekendmaken, blijkt dat in verhouding met de bevolkingsgroei de daling van 0.2 procent toch juist is. Voorbehoud De samenstellers van het jaarboek leggen de nadruk op het feit dat de statistieken onder voorbehoud bekeken onder hun lidmaten. Het jaarbcek bevat gegevens van 258 religieuze stro mingen. familie ISPHP de derde generatie van artsen drie tot een openlijke breuk tussen kerk van zijn broers zijn medicus en ook zijn regering zal komen. kinderen zijn allen arts. In Angola wordt de zending van de Prof. Rümke werd in Leiden geboren methodisten, volgens bisschop Dodge _.i studeerde mediciinen in Amsterdam. ..Volkomen verstikt". Gedurende twee Reeds op heel jeugdige leeftijd wist hij jaar zijn er geer. inreisvisa voor zen- dat hij psychiater wilde worden. In 1918 delingen verstrekt. Van de 33 zendelin- •erd hij verbonden aan de Valeriuskli-| gCn die oorspronkelijk in Angola Pinksterconferentie Geref. kerken op 4 en 5 juni De evangelisatiecommissies van de Geref. kerken zullen hun pinksterconfe rentie op „Woudschoten" ditmaal hou den op dinsdag 4 en woensdag 5 juni a.s Dinsdagmorgen zal een advies- en voor lichtingsdienst gehouden worden over vormingswerk, jeugdzorgwerk doosje betekentl protektie tegen infektiê Belangstelling Het gezelschap bezichtigde de w- Voor dienst in Lagos De in vele havensteden wer- nieuwe service bieden aan setae-1 vi5Sh'^cüóciit voor de" ijsgang. Hel pelingen die Lagos aandoen. Op is een eenvoudige open vlet. met de rede zal een afhaaldienst gesteld worden, om de opvaren- tegen de hitte den naar de tehuizen van The Mis- sion to Seamen in Nigeria's hoofd" stad te vervoeren en terug te brengen naar hun schepen. Gebouwd te Hardinxveld-Giessendam -S. mogen bases op Azoren blijven gebruiken Dr. Beerenkamp volgt mr. Vixseboxse op De conrector van het Menso Alting Lyceum te Hoogeveen, dr. J. W. Beeren kamp. zal. zo vernemen wij, naar alle waarschijnlijkheid worden benoemd als opvolger van het vrijdag overleden eerste-kamerlid mr. G. Vixseboxse (c.h.l. De heer Beerenkamp is in 1917 geboren. Tot 1959 was hij Nederlands hervormd predikant. In dat jaar werd hij benoemd tot leraar aan hét Lyceum. Hij is lid van de provinciale staten van Drente. de tropenzon. Aan de met teakhout, is veel aandacht besteed. Er is op het schip geen stuurhut gebouwd. De overdracht vond plaats aan een lunch in Hotel Het Lange Veer waar de heer J. Damen namens de bouwers izijn dank betuigde voor de opdracht. Daarbij zal gebruik gemaakt worden Het verheugde hen dat zij op deze wijze de Tugwell. een motorvlet die ge-1 min of meer konden meewerken Londen en Rotterdam naar de werf. om de blauwgeschilderde „Tugwell" te be zichtigen cn officieel van de bouw met het bouwen van kleine. schepen. De Tugwell zal op 21 januari functionaris van het Londense hoofd kantoor en W Popman Hosford. kape- gang de scheepv laan van de Rotterdamse organisatie. - Tevens waren bij deze overdracht o.r aanwezig de heer W. v. d. Graaf vz aanvaarden. Als de ijs- vaart blijft bemoeilijken, zal het scheepje op een trailer van Har- i. dinxveld naar Rotterdam vervoerd n I worden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van landsverdediging heeft dinsdag te Washington medege deeld dat dc Verenigde Staten en Por tugal overeen' zijn gekomen dat Ame rika de strategisch belangrijke luchtba- ses, die het op de Azoren, een Portu gese eilandengroep in de Atlantische oceaan, bezit, maig blijven gebruiken. De onderhandelingen over een verdraeg, waarin dit zal worden vastgelegd, wor den voortgezet De Verenigde Staten mochten de ba ses gebruiken volgens de bepalingen van een voor vijf jaar gesloten verdrag, dat 31 december jl. afliep. Er waren in dertijd berichten over moeilijkheden over het sluiten van een nieuw ver drag. omdat de Portugese regering van mening was dat de Amerikaanse hou ding in het vraagstuk-Angola niet in overeenstemming was met de tussen de Verenigde Staten en Portugal be staande Navo-banden. Van welingelichte zijde werd nog te Washington vernomen dat de Verenig de Staten de bases op de oude voet zul len mogen gebruiken, totdat terzake een nieuwe overeenkomst .zal zijn gesloten. niek. waar hij tien jaar werkte, kelijk als assistent, daarna als genees heer en ten slotte als wetenschappelijk assistent Prof. Rümke promoveerde in 1923 op een proefschrift „phaenomeno- logische en klinisch-psychiatrische stu- e over het geluksgevoel". In 1933 ving hij zijn Utrechtse periode in als bijzonder hoogleraar in de ont wikkelingspsychologie en conservator aan de psvchiatrische-neurologische kli niek. Drie jaar later volgde hij prof. L. Bouman op als gewoon hoogleraar in de psychiatrie. Sinds 1950 is prof. Rümke lid van de Koninklijke akademie van we tenschappen. Van zijn hand verschenen in de loop der jaren talrijke wetenschap pelijke publikaties, maar ook onder pseu doniem een dichtbundel. Oecumenische gebedsdienst voor radio •ijf op hun posten HHVWPPHL naar hun land gaan, krijgen geen inreisvisum meer. Ook hun familie, die in verband met de gevechten in Angola geëvacu eerd waren, mochten niet meer terug. Geref. kerken stellen commissie van vertrouwen in (Van een onzer medewerkers) Het beroepingswerk blijft met name in de Geref. Kerken een zaak met meer dan één moeilijke kant. Predikanten ple gen nu eenmaal niet te solliciteren en soms is het in belang zowel van hen als van de gemeenten, dat zij eens van plaats veranderen. Daarom is in de Geref. ker ken nu een vertrouwenscommissie in het leven geroepen, waartoe zowel predi kanten als kerkeraden zich kunnen wen- Zij is In het kader van de Internationale Ge- 'met een bedsweek die gehouden wordt ondergraaft als het ware het wat gezapige, al te burgerlijke kerkgebouw, waarin tot dan de christenheid heel gerust en zelfverzekerd heeft gewoond, terwijl ze met luider stemme kapittel de al wie niet deèd als zij. Het zijn speciaal twee volksstammen, die hun ge zanten narr het hoge Noorden zenden om daar de stad op stelten te zetten: Britten en Belgen. Om met de eersten te beginnen: het zijn militairen, die bij nadering van de vijand geen kans meer gezien heb ben om naar hun vaderland terug te keren, en die een zekere dood of krijgsgevangenschap ontweken door zich in het neutrale Holland te laten interne- In de middagvergadering spreekt de heer A. Pool te Assen over: „De verhouding vsn de georganiseerde en ongeorganiseerde evangelisatie", terwijl ds. G. Assies 's avonds een causerie houden zal over het evangelisatiewerk od het platteland. Woensdag 5 juni wordt een jeugddag gehouden. De morgen en middag is ge wijd aan een inleiding van mej. A. J. II. Wartena over „Creatief spel in verband met de vertelling", 's Avonds spreekt prof. dr. J. T. Bakker van Kampen «ElSTH schl,««r,-ml,li«*n: ™.r die karnen deetijd, SST'hS* e^ lorum™ï.p«lSl pff.U Óed.orode Voorg.nger» .IJn d,. J. G. OTode en «e.cM worden In breSe Xrmt toch m veel langzamer tempo en den vooral slechts ,v,r h«t onderwerp van prol. B.kker. -- Ze vormen een boeiend schouwspel en brengen een vrolijke, cosmopolitische noot in dat al te orden telijke vorig-eeuwse stadsleven te weeg. Zo opgewekt marcheren ze langs de singels en de pleinen; zo leutig pijpt hun muziekcorpsje z'n opgewekte wijs jes: zo dandy-achtig flaneren hun officieren met ende rotting langs de gelederen. En als de tot"25 januari, zal de KRO zondagmid- Dijk. emeritus-hoogleraar te Driebergen, *eledoedelzakken.of de schaarse fluiten dat beroem- 20 januari) een oecumenisch', ds. R J. Gons. em. predikant van de de l'ed over de lange lange weg naar Tipperary f jj. a d. n I inzettpn. dan salmen al die vele honderden soldaten vlotte wijs die heel Groningen gebedssamenkomst uitzenden voor de kerk van Apeldc r.et;0 te Hollandse Rading. em. predikant - - De dienst wordt om half vi'f gehou- de kerk van Assen, die allen bij herha- meteen overneemt. Niet dat we daar anders de diver- in de Ned. Hervormde kerk in Sint ling lid geweest zijn van de generale 1 Trode Vooreaneers ziin ds. J. G. synode en geacht worden In brede kring da Pater en pastoor A. Klessens. ihet vertrouwen te genieten. m vertaalde vorm naar ons toe. En nu opeens kwam de grote wereld als het ware zijn songs voor ons huis spelen! Die Britten brachten nog een andere verrassing mee: ze speelden bij alle mogelijke gelegenheden in hun kampement, maar ook in de schouwburg en weet ik waar toneel. Ze deden dat voor allerlei liefdadige doeleinden; soms in het belang van de eigen troepen en soms in dat van noodlijdende Ne derlandse groepen. Ze stuurden uitnodigen, ze stuur den vrijkaartjes aan ieder notabel ingezetene, en hoogleraren vielen daarom ook in hun gunst. En daar zat nu zo'n ondergravend element, want zeker voor de kerkse Groninger was het theater een alles behalve aanvaardbare instelling. Toneelspelers deug den niet in hun ogen en de comedie was 'n voorge borchte van de hel. Maar hoe zit het nu, wanneer je deze ijdelheidskermis ziet opgezet ln dienst van de naaste? En hoe moet het, wanneer je merkt dat al die honderden mannen met officieren en voor al met veldpredikers incluis op die manier nog een beetje zinnige tijd\-ulling vinden? Is het dan nóg verkeerd? Mijn ouders zeiden: „Ja!" en ze kieper den de entreebiljetten in de prullemand. Maar zo langzamerhand ging ik er het mijne van denken. Nog voor een heel ander probleem stelden ons de Belgische vluchtelingen. Ze kwamen aan in lange doffe stoeten, en ze schenen soms niets gered te hebben dan kussenslopen, waarin ze een schamel bezit meetorsten. Meteen zette de stad z'n hart wijd open. Ieder had wel wat te missen WUKPREDIKAHTI bouwen waarin deze ongelukkigen waren onderge bracht: adspir.ant barmhartige Samaritanen met een geweldige neiging om de stumperds eens wel te, doen. Lag if.? hun ogen nog niet de verschrikking die ze hadden doorleefd? Waren ze bijna niet letter lijk in de hand'van moordenaars gevallen? Dat onze liefdadige belangstelling wat opdringerig was, haa rlet in de gaten! Maar spoedig kregen iets heel anders wèl in de gaten. Die arme Belgen mochten dan duizend maal onze evennaasten zijn, maar ze gedroegen zien beslist niet als de geknakte lelies waar wij hen voor wilden aanzien. Ze maakten plezier. Ze zongen en ze sprongen en ze dansten. Verbeeldt u: ze dans ten. En dat laatste was nu precies wat helemaal niet in de Groninger kraam te pas kwam. Zo sloeg de stemming van vandaag op morgen om. De voorwer pen van onze meewarigheid werden ons tot een aan stoot. En kleine jongentjes werd de pin op de neus gezet om je vooral niet met zulke mensen in 14 laten: „Ze deugen niet, hoor!" Voor kleine jongeties pleegt zo'n ouderlijke uit-, Kraak de grootst mogelijke aanbeveling te zijn- vinden de Belgische jolijt derhalve verrukkelij* en de Groningse degelijkheid duf. Maar ze zijn nog te klein om dat onder woorden te brengen, nog ye« te klein om hun sympathie in daden om te zetten. Alleen wordt hun kerkgebouw wel verder ondergr*-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2