Met wrakken van auto's toch in het drukke verkeer 42 Haagse pensiongasten door brand verjaagd Donner heeft alleen leiding genomen de Nederlaag voor Jan Halfweg Derde etage uitgebrand Lente in keuringszaal te Haarlem LSG 2 handhaaft zich aan kop van klas 1 Alsnog kerstliederen in Noordwijk aan Zee -NIEUWE LEIDSE CÓURANt DINSDAG 15 JANUARI 1963 Kantongerecht te LEIDEN GISTEREN had zich voor het Leidse kantongerecht te verantwoorden een 51-jarige verhuurder van bakfietsen uit Den Haag. Hij bleek zich niet tot bakfietsen te hebben beperkt, maar om een goede vriend terwille te zijn, had hij deze een autootje verhuurd. Toen de vriend door de politie werd aangehouden, bleek dit wagentje zoveel gebreken te vertonen, dat het in beslag moest worden genomen. De stuurinrichting vertoonde teveel speling, de carrosserie was doorgeroest, terwijl ook de banden niet aan de eis voldeden. De officier van justitie eiste tegen de niet-verschenen bestuurder een boete van f 30 of 10 dagen en tegen de ver huurder een boete van f 100 of 20 dagen met onttrekking van de auto aan het verkeer. Het vonnis van de kantonrech ter luidde ten aanzien van de verhuur der f 150 of één maand hechtenis, terwijl de auto zal worden vernietigd. Tegen de huurder werd het vonnis f 25 of 5 dagen hechtenis. Terzake van eenzelfde overtreding stond een 22-jarige Leidse student te recht. Hem was ten laste gelegd, dat hij met een auto had gereden door de Leid se straten, terwijl dat voertuig de naam auto eigenlijk niet mocht dragen. Uit de opsomming van de gebreken bleek, dat ondere andere niet alle banden aan de eisen voldeden, het stuur had te veel spe ling, één van de richtingwijzers bleef hangen, deurstijlen waren doorgeroest, de vöorrtiit was versplinterd. De verdachte verklaarde, dat het voer tuig wel de geschetste gebreken ver toonde. maar hij beweerde alleen met hét vehikel te hebben gereden om te onderzoeken of het al rijp was voor de sloop 'of dat er nog een bruikbaar wa gentje van te maken was. Volgens zijn verklaring had hij hoogstens 150 meter afgelegd. De auto was door de politie in beslag genomen, maar deze had geen kans gezien de motor aan de gang te krijgen. De officier van justitie eiste een boete van f 50 of 10 dagen hechtenis en ont trekking aan het .verkeer van de auto. Ook de kantonrechter meende, dat ver wijdering van de weg het belangrijkste was. Het vonnis luidde onttrekking aan het verkeer van de auto. terwijl de boe te beperkt werd tot f 10 of 2 dagen hechtenis. Geen voorrang Een 30-jarige stoffeerder uit Leiden stond terecht omdat hij met een auto op de Voldersgracht bij de kruising met de Oude Vest geen voorrang had verleend aan een van rechts komende scooter. Bij de botsing was de berijdster van de scoo ter zodanig gewond, dat zij geruime tijd niet in staat is geweest haar werk te verrichten. Thans, ruim drie maanden later, is zij nog niet geheel hersteld. Verdachte verklaarde, dat hij de scoo ter niet had zien aankomen. Desge vraagd zei hij ten tijde van de botsing niet verzekerd te zijn geweest. Hij moest loegeven ook nu nog geen verzekering te nebben lopen. In verband met de ernst van het geval eiste de officier een boete van f 60 of 12 dagen en voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor één jaar. met een proeftijd van één jaar. met de bijzondere voorwaarde, dat verdachte zich voor de auto zal hebben te verzekeren. Het vonnis werd een boete van f 40 of 16 dagen hechtenis en voorwaardelij ke ontzegging van de rijbevoegdheid voor één jaar. met een proeftijd van één jaar. terwijl verdachte een civiele vor dering van f 100 zal hebben te betalen. Een 47-jarige poelier uit Zoeter- woude stond terecht, omdat hU er reen sorg voor had gedragen, dat een hem toebehorende pony niet los kon raken: op een vorige zitting had verdachte er twijfel over geuit of het zijn pony wol was geweest, die door de verbalisanten op de openbare weg waa aangetroffen. Thans Maren bel de verbalisanten ter zitting en eens luidend verklaarden ze. dat zij bij donker, mistig weer de pony van verdachte, die ook later weer door hen was herkend, liggende op de Broekweg te Zoeterwoude hadden aangetroffen. Na een eis van f 36 boete, werd het vonnis f 25 of 5 da gen hechtenis. Een 52-jarige bloemistarbeider uit Leiden was ten laste gelegd, dat hij zo wel in mei als in december 1962 zich in kennelijke staat van dronkenschap op de openbare weg te Leiden had bevon den. Verdachte was ip 1961 terzake van gelijksoortige feiten veroordeeld. Hil verklaarde bij het ontmoeten van ver keerde vrienden de verleiding niet te hebben kunnen weerstaan. Daar wegens de herhaling de mogelijk heid van principale hechtenis groot was. werd voor verdachte een pleidooi ge voerd door de chef van het bloembol- lenbedrijf waar hij werkzaam is, terwyl tevens een brief van de directie van dal bedrijf werd overgelegd. Zowel zijn di recte chef als de directie roemde ver dachte als een goed werkman. Zij na men op zich toezicht op hem uit te oefenen en om hem te bewegen zich onder controle te plaatsen van een Bu reau ter bestrijding van alcoholisme. In verband met deze steun verklaar de de officier van justitie zich bereid de verdachte nog één kans te geven. Ter zake van de ten laste gelegde feiten riste hij twee geldboeten van f 1 en •an f 10. Ook de kantonrechter wilde de verdachte nog een kans geven en hij veroordeelde hem tot tweemaal f 7.50. met de voorwaarde, dat hij zich onder toezicht van de reclassering zal plaatsen Een 24-jarige chauffeur uit Oegstgeest stond terecht omdat hij als bestuurder van een autobus op de Langevelderweg te Noordwijkerhout bij een wegversmal ling enkele wielrijdsters had ingehaald Beide meisjes, die aanvankelijk naast elkaar reden, waren, toen zij de bus hoorden aankomen, achter elkaar gaan rijden. Daar de voorste inhield, was de achterste bij het passeren van de bus naast de weg in het zand geraakt en ge vallen. waarbii haar fiets onder de bus kwam. Nadat de beide meisjes en een inzit tende van de bus waren gehoord, meen de de officier, dat verdachte, die blijkbaar met vrij grote snelheid had gereden, ter plaatse niet had mogen passeren, gezien de wegopbreking. De eis werd f 40 of 8 dagen hechtenis, het vonnis f 15 of dagen. Schaatswedstrijden 19 januari: Leiderdorp: Nat koppel- wedstrijd. 16 januari: Wissekerke: Gew. kampioen, schap schoonrijden dames, heren en pa ren. Tevens B-wedstrijd voor dames, heren en paren. 17 januari: Breda: Gew. kampioenschap •choonrijden dames, heren en paren. Te vens B-wedstrijd voor dames, heren er paren. 18 januari: Vinkeveen: jubileum be kerwedstrijd langebaan heren; 500. 1500 en 3000 meter. 16 januari: Veesaen: Nat. kortebaan- wedstrijd voor dames. 16 januari: Oud-Alblas: Jeugd toertocht tot en met 18 jaar (17 km). 17 januari: Kalenbcrg: Nat. kortebaan- wedsfcrijden vrouwen. 16 januari: Federatie Noord-Westhoek Overijssel. Toertocht 45 km. 17 januari: Badboevedorp: Nat. korte- baanrwedstrijden Kleine gratificatie Rijkswaterstaat De directeur-generaal van Rijkswater, staat heeft de personeelsleden die in vorst en sneeuw onder zeer ongunstige omstandigheden bijzonder dienstbetoon aan de dag hebben gelegd, een kleine gra tificatie toegekend. Deze toeslag staat naaet de betaling van de overuren en de gratificatie, die normaal ter beschikking wordt gesteld voor het zich beschikbaar houden voca glidif idsbestrijding. Te snel Een 30-jarige assistent uit Amsterdam as ten laste gelegd, dat hij op Rijksweg onder Voorschoten, bij het passeren jn het kruispunt aan het Haagse Schouw met te grote snelheid had ge-, reden. Hierdoor was hij in botsing ge komen met een Volkswagen. Hij ver klaarde. dat hij als regel rijdt met een snelheid van ongeveer 90 kilometer per uur. Bij het naderen van het kruispunt had hij zijn snelheid terug laten lopen tot ongeveer 60 kilometer. Toen hij de overstekende Volkswagen zag, had hij geremd, maar daar de remmen blok keerden, gleed de auto met onvermin derde snelheid door Een der getuigen zei, dat hij nooit eerder een auto zolang met gierende remmen had zien rijden Bij de bot sing werd de vrouw van de bestuur der uit de Volkswagen geslingerd. Zij is thans nog niet geheel hersteld. De officier van justitie eiste een boete van f 100,of 20 dagen hech tenis. Conform de eis werd het von nis. Een 51-jarige stomer uit Leiderdorp stond samen met zijn vrouw terecht. De vrouw was ten laste gelegd, dat zij een auto had bestuurd zonder dat zij in het bezit van een rijbewijs was en dat zij de bocht van de Berkenkade naar de Kastanjekade naar rechts te ruim had genomen, terwijl haar man zich had te verantwoorden, omdat hij zijn vrouw had laten rijden in een auto waarvan drie van de vier banden geheel glad waren. Mevrouw gaf de feiten toe. Haar echtge noot voerde aan dat de banden niet ge heel, maar nagenoeg glad waren. Terwijl zij conform de eis werd veroordeeld tot tweemaal f 25 of tweemaal vijf dagen hechtenis, werd tegen hem, na een eis van f 75 of 15 dagen, een vonnis ge wezen van f 50 of 10 dagen hechtenis. Hoogoveiischaaktoern ooi Donner leidt met de prachtige score van 5 nit 6. Dat is wel het belangrijkste feit na de zesde ron de van de groot- meestergroep. De Ned. kampioen H. L. Tan, en onze kandi daat-meester C. B. van den Berg ztfn verder op weg naar een meesterresultaat, dat z(j verkrUgea wanneer rij 6»4 pont behalen. Donners zege op Stahlberg was alles zins Imponerend. In eeh Franse partij verwierf hij vrij spoedig overwicht om daarna, met het paard op e6, een pion uit het hart van de zwarte stelling te slaan. Vari dat moment af vocht de Zweedse crack voor een verloren zaak. hoe ingenieus hij overigens nog tegen spel traohtte te verkrijgen. Tan en Langeweg kwamen via een oud-Indiër op de 27e zet remise overeen De stelling was vrij gecompliceerd, toen een herhaling van zetten tot puntenver deling leidde. Grote aandacht genoten Robatsch en Pilnik. Reeds-in de openingsfase van de Siciliaanse partij toonde wit zich zeer actief en in het middenspel kwam Ro batsch' spel tot volle ontplooiing. Oo knappe wijze leidde de Oostenrijker een koningsaanval in. die terwijl zwart in hevige tijdnood verkeerde een matslot te zien gaf. Van den Berg speelde een sterke par tij tegen Trifunovic, die de partij Spaans opzette. Reeds op de twintigste zet had onze landgenoot een pion veroverd, doch hij moest een stelling aanvaarden, die technisch hoge eisen stelde. Er kwam ten slotte een vier-toreneindspel op het bord met een plus-pion voor wit. Hel is echter de vraag, of er voor Van deD Berg winst is 'te bereiken. Over de remisepartijen is weinig in teressants te vertellen. Opmerkelijk was. dat Bronstein hoewel hij tegen Gere- ben enig overwicht had voor het af breken niet verder wist te komen. De afgebroken partij Van Schel tin gaMata- novic in een toreneindspel, waarin onze landgenoot voor remise moet vechten. Tan 'Ind.»Langeweg (Ned.) Vi Ivkof (Zuidsl.)Averbach (Rust.) 'a Pirc (Zuisl.)Milic (Zuidsl.) 'aV. O'Kelly (Belg)Parma (Zuidsl.) Vs'-j; Donner (Ned.)Stahlberg (Zweden) 1-0: Bron stem (Rusl.)Gercben (Israël) af- gebr.: Van den Berg (Ned.)Trifunovic (Zuidsl.) afgebr.; Robatsch (Oostenr.) Pilnik (Arg.) 1—0: Van Scheltinga (Ned.)Matanovic (Zuidsl.) afgebr. De stand luidt nu: 1. Donner 5 pt; 2. Bridgeclub ..Saus Atout" van de bridgeveremging ..Sans Atout" Groep zwart: team Goutierteam Stik- voort 06; team Aenmeijteam Zeeuw 06: stand: team Stikvoort 5 team Aenmeij 515; team Goutier 5 team v. d. Zeeuw 5—12. Groep zwart-wit: team Bernardteam Crama 6—6; team v. d. Oevertear Lau 42: stand: team Crama 525; team La Lau 521: team Bernard 510: team v d. Oever 54. Groep rood: team Kinsteams Sijpe- steyn 06: team v. d. Driftteam Mol- lema 60: stand: team v. d. Drift 522; team Sijpcsteyn 5—20: team Kins 518; team Mollema 50. Groep groen ruststand: team Schippen —team Al tink 5123; team Schippers— team Verkerk 675; team Al tink—team Verkerk 4822; stand: team Schipper: 413; team Alhnk 418: team Verkerk DCL-KWZ 13-7 Voor de overgangsklasse ap< D.C.L. 1 tegen K.W.Z. De uitslag luidt: J Slingerland 'DCL)- T v d Plas (KWZ) 2—0: P Olivier-P Meyvogel 11; K Brouwer-T Herbert 2—0; W v d Reijden-B v Rijn 1—1; N Blom-K de Best 1—1: A B v Hoove-Chi Heemskerk 1J: W F Olivier-C v Duijn 20: C Hekemulder-C Ouwehand 02: W Nijenhuis-C J v Duivenvoorde 11; J de Vink-A Kuijt 2—0; totaal 13—7. Parma 4'i pt: 3. Tan 4 pt; 4/5/6: Ro batsch, Stahlberg en O'Kelly allen 3fi pt; 7/6/9: Van den Berg, Matanovtc er Ivkof allen 3 pt en 1 afg.: 10. Averbach 8 pt; 11 en 12: Trifunovic en Bronsteli belden 2>i pt en 1 afg.; 13. Pilnik 2ü p' 14. Pirc 2 pt; 15. Milic 1H pt en 1 afg.: 16. Langeweg l'j pt; 17. Van Scheltinga 1 pt en 1 a ff.; 18. Gereben 'i pt SCHAKEN Wereldkampioene uit Rusland in ons land Ietwat verlegen glimlachend is maan dagmiddag Ruslands nieuwste schaak- wónder, de 21-jarige Nona Gaprindasj- vili. dochter van een onderwijzer uit rbilasi in de provincie Georgië, uit Mos kou op Schiphol aangekomen. Sinds de afgelopen herfst is ze we- reldkapmoene schaken. Als grootste fa voriete voor de titel komt ze in ons land deelnemen aan het Hoogovenschaaktoer nooi, dat voor de dames donderdag be gint. Anderhalf jaar geleden won Nona in Zuidslavië het internationale damestoer- nooi en verwierf daarmee het recht in een tweekamp uit te komen tegen de toenmalige wereldkampioene Elisabeth Bykova. De laatste gir.g tegen het pittige meisje uit Georgië met 92 vrij roem loos ten onder Schaatsen in Nederland Marinus Pronk heeft vtU onverwacht beslag gelegd op de overwinning in de langebaanwedstrUd, die maandag In Wervershoof werd gehouden. HU ver sloeg zUn sterker geachte rivaal Jan Haifweeg, die zich op het zachte Us niet beoren bleek te kunnen verweren meter: 1. M. C. Pronk (Warmen- huizen) 52.4 sec.; 2. Jan Haifweeg (Wie- ringen) 53.7 sec.; 3. O. Nijboer (Medem- blik) 55.2 sec. 1506 meter: 1. Pronk 2.48.1: 2. Haifweeg 2.49.4: 3. P. Modder (Warmenhuizen) 1.00.4 3006 meter: 1. Haifweeg 5.36.8: 2 Pronk 6.015: 3. J. Dekker (Bovenkarspel) 6.035 Algemeen klassement: 1. Pronk 168.650: Haifweeg 170.134: 3. E. van der Heij den (Julianadorp) 178067. Bii de dames luidt het eindklassement- l. Tini Wittink (Groningen) 202.117: 2 fini Hanstra (Amsterdam) 205.5S3; 3. R Heddes (Wervershoof) 212.633. Breda De schaatsenrijders uit Haarsteeg (Langstraat) hebben de boventoon ge voerd in het maandag te Breda gehou den gewest. langebaankampioenschap van Noord-Brabant. ZM bezetten drie van de eerste vier plaatsen en in hun midden hadden zü ook de kampioen Wim van Heljst. Met de bekende lange-afstandrijder Anton Verhoeven uit Dussen kon slechts de prof-wielrennner Bas Maliepaard zich met hen meten. Maliepaard, die de beste .ijd maakte op de 1500 m (2.42.9) e: ïén na de snelste was op de 500 m ree.), reed echter buiten mededinging nee. Zijn tijd op de 5000 m bedroeg 9.53.7. waarmee hij vierde zou zijn ge- ■orden. 500 m: 1. W. van Heijst (Haarsteeg) 50.2 sec.: 2. A. Verhoeven (Dussen) 51.-: 1. T. Verhees (Breda 51.2: 4. J. van Heeswijk (Haarsteeg) 51.5: 5. J. van dei 4a 'Haarsteeg) 51.6. 1500 m: 1. J. van Heeswijk. 2 43.7: 2 A Verhoeven 2.45.6: 3. J. van dei- Aa 2.47.6: 4. T. Verhees 2.48.2; 5. P. van Zandvoort 'Eindhoven) 2.49.-. 8000 m: 1. W Vanheijst 957.9: 2. J van Heeswijk 957.5: 3. A. Verhoeven 0.53.4; 4. P van Zandvoort 9.53.9: 5. J. Wilhelm 'Waalwijk) 9 58 5. Eindklassement: 1 en kampioen van Noord-Brabant W. van Heijst 163.560 pt; 2, J. van Heeswijk 163 817 pt: 3. A. Ver hoeven 165 540 pt; 4. J. van der Aa 168.447 pt; 5. T. Verhees 163 437 pt. Koppelwedstrijd in Kaagdorp Woensdag 16 januari wordt in Kaag- dorp een nationale koppelwedstrijd ge- In paniek straat op gevlucht Tweeënveertig mensen vluchtten gisteravond om acht uur in paniek de straat op toen brand uitbrak in tot de laatste vierkante meter bewoond pension aan de Lange Beestenmarkt in Den Haag. Een aantal van de kleine gezinnen, echt paren en alleenstaanden, die de eenentwintig pensionkamers bevolk ten, zijn alles kwijt. Daaronder zijn de bewohers van de derde etage, die binnen een half uur geheel uitbrandde. De tweede etage heeft veel brand- en ook zware water schade Op de eerste etage is eveneens veel door bluswater vernield. De brand ontstond op de kamer van de doof stomme los-werkman Tatenhoven (57). Het was de hoekkamer op de bovenste verdieping. Waarschijnlijk heeft de man de petroleumkachel niet goed afgesteld, maar het is ook mogelijk dat de kachel is omgevallen De bewoners van de vier kamers vooraan op de bovenste etage konden nog net op tijd ontsnappen. Even later was de enige weg naar buiten over de trap door de vlammen afge sneden. De 24-jarige serveerster E, v. d. Veen wilde vanuit het raam van haar kamer naar het platte dak vluohten. De afstand was evenwel te groot, zodat zij in nachtkleding in het raamkozijn bleef hangen. Een buurman, de heer Heystek, klom op het dak en slaagde erin haar vast te pakken. Hij tilde haar door een raam zijn huis binnen Gezocht heeft men ook naar de 18- jarige olieman Koos Jouvenaar. Later bleek dat hij op het moment dat de brand uitbrak, niet thuis was. Terra, een poedel, waarvan men aan vankelijk dacht dat hy in de vlammen was omgekomen, werd later jankend en met de staart tussen de benen onder de keukentafel op de eerste verdieping weer gevonden. „Er uit dan Kamerverhuurder Witenberg zat g: teravond na het eten met zijn vrou en 8-jarig zoontje in zijn keuken c de tafel en dronk een kop koffie. Bij hen was ook de heer Tatenhoven. Mevrouw Witenbsrg liep voor alle zekerheid even naar boven om te zien of met het petroleumkacheltje alles in orde was Zij kwam terug, het was in orde. Om streeks acht uur ging de heer Tatenho ven naar zijn kamer terug. Tien middags be- j later stond hij druk gebarend I beneden. Moeilijk bracht hij uit, het brandde. Vlammen van vier me ter en meer loeiden boven al over de gang toen de heer Wittenberg daar van deur tot deur ging om zijn huurders te waarschuwen Ook andere bewoners joegen de anderen, die soms met te grote risico's eerst hun spulletje? wilden redden, de trap af cn rie straa' op. Onder hen waren de heren Heystek Verbaan en Van Loyen. ..Zijn er hier nog mensen, eruit dan", schreeuwden ze Het was een onoverzichtelijke toestand maar ongelukken zijn er gelukkig niet gebeurd Sneller kon niet Een ambulance van de G.G. en G.D kwam voorbij. Broeder G. A. Zeeuwsi zag de vlammen. Hij stopte en met de mobilofoon in zUn wagen waarschuwde hij de centrale van de G.G. en G.D.. die over de directe telefoonlijn de brand weer alarmeerde. Vlugger kon het al niet. Met groot materieel rukte de brand- Met kracht werd het blussingswerk aangepakt. Ook werd met de torenstraal (een straal van een uitgeschoven ladder van de ladderwagen af. volop water van boven, door het brandende dak. in de vuurzee geworpen. Meters hoog laaiden de vlammen boven de daken uit. De rose schijn van het ïr cn de vonkenregens waren tot ver de omtrek zichtbaar. Het bluswater dat op straat stroomde, bevroor meteen, want het kwik wees zes graden onder nul. De reinigingsdienst kwam daarom de glibberende glijdende brandweer te hulp en strooide zand en pekel. Alles kwijt Dezelfde G.G. en G.D.-ambulance aarmee de brand werd gemeld, bracht ook bewoner Van Loyen naar het zie kenhuis Zuidwal. Bij het waarschuwen van zijn medebewoners en by het red den van wat belangrijke bezittingen, had hij zoveel rook gehapt dat hij onwel was geworden. De toestand van het slachtoffer is niet ernstig. Serveerster mejuffrouw E, van Veen kon niets meer redden Zij bezit niet meer dan de kleren die zij aan heeft Huilend stond zij in de sneeuw. Zelfs haar portemonnaie met f 45 die in een rieten mandje op een kastje lag, kon zij niet meer meenemen. Musicus F. Ch. Leurs is ook alles kwijt. Hij is nu in •Limburg en gisteravond wist hij nog van niets. Olieman Jouvenaar heeft alles verloren. Geen van deze gedupeerden is verze kerd. Ook verreweg de meeste andere kamerbewoners waren niet tegen brand of waterschade gedekt. Wel verzekerd was kamerverhuurder Wittenberg. De meubelen en de stoffering van zijn een entwintig kamers had hij voor twintig mille gedekt Het pand, eigendom van een dame in Zeist, thans in huurkoop overgegaan naar de heer Wittenberg, is ook verzekerd. De schade bedraagt f 60 000. Sneeuw, vorst en gladde wegen overal in het land, maar in de keuringssaai van het Krelagehuis was het gisteren lente. Tientallen soorten tulpen had men te kijk gezet en men kon ook bij zonder mooie narcissen bewonderen. Om met de tulpen te beginnen: de puntig gevormde Christmas Marvel za gen we in beste conditie van verschil- lende inzenders: C. A. van Paridon. Noordwijkerhout toonde deze aanwinst cie uitstekend op het water moet hou den en P. N. Jonkheer uit Hillegom bracht hem ook, evenals Jac. Tol uit St. Pancras. Eén van de meest bewon derde tulpen van de expositie was de gele Cup Final van de fa. van Paridon. Een juweel van een aanwinst! Wamaar Co., Sassenheim, had veel succes met Wedstrijden in Leidse Schaakbond IN de eerste klas van de L.S.B. werden vorige week de volgende wed strijden gespeeld: Voorschoten 1L.S.G. 2 voorl. IV27V2, Noord- wijk 1L.S.G. 3 voorl. 6Vz2Vz, Boskoop 1Philidor 3 voorl. 5\b3%. Met een verrassend grote overwinning op Voorschoten, wisten de L.S.G. 2-ers dus de eerste plaats te behouden met 4 gewonnen wedstrijden, en nog geen verlies. Van slechts één tiental hebben de L.S.G.-ers nog gevaar te duchten, van Philidor 2, dat ook nog geen verlies leed, maar nog een zware inhaalwedstrijd (17 januari) voor de boeg heeft tegen Alphen 1. Mocht Philidor 2 deze wedstrijd win- nen. dan zal in deze afdeling de degrada tiestrijd zo mogelijk nog spannender wor den dan de kampioenswedloop. Op het ogenblik lijkt het vonnis over LSG 3 praktisch geveld, gezien de zware strijd, die deze ploeg nog te wachten staat. Ook de tientallen van Voorschoten 1. Philidor 3 en Alphen 1 worstelen nog steeds om zich uit de staartgroep los te werken. In klasse 2A bleef Alphen 2 na een voorlopige 72 overwinning op Bodegra ven 2 de grootste concurrent van het eer ste tiental van Bodegraven. Alphen 2 boekte drie overwinningen, maar de twee overwinningen (uit twee wedstrijden) van Bodegraven 1 waren met grotere cij fers. Verder boekte in deze afdeling Nieuwkoop 1 een verrassende 4% overwinning op Leiderdorp 1. Door deze eerste winst kunnen de Nieuwkopers wat ruimer ademhalen. Nu is Leiderdorp 2 in het grootste gevaar gekomen, In klasse 2B stond alleen de wedstrijd RoelofarendsveenKatwijk 1 op het pro gramma, maar gezien het slechte weer durfden de Katwijkers de verre reis niet te ondernemen. De wedstrijd werd uit gesteld tot 22 januari Klasse 3 a In klasse 3A werd om dezelfde reden Nieuwkoop 2Alphen 4 uitgesteld tot 17 januari. Wel gespeeld werden de wed strijden Koudekerk 2Aarlanderveen. voor het kampioenschap niet meer van belang, en de bijzonder belangrijke strijd tussen de twee koplopers Revanche en Hazerswoude. Beide teams waren na drie wedstrijden nog zonder puntenverlies, zo dat de wedstrijd beslissend kon zyu voor het kampioenschap. Het team van Hazers woude toonde zich met een 73 overwin ning duidelijk het sterkst. Voor het kam pioenschap komen nu waarschijnlijk al leen Hazerswoude en Alphen 4 in aan- merking. In klas 3B won RUnsburg 2 de ove rigens onbelangrijke wedstrijd tegen S.P.W. 2 met 6—2 (voorl.). Leithen 2 behoudt nog steeds uitstekende kam. pioenskansen door een voorlopige 63 zege op Voorschoten 3. In klas 3C werd Katwijk 3Sassen heim 2 uitgesteld tot 21 januari. Het lei dende Philidor 5 beg ng geen misstap en versloeg V.T.L. met 72 (voorl.). Philidor 5 bleef hiermee nog steeds ongeslagen, evenals Black and White, dat echter één wedstrijd minder gespeeld heeft. L.S.B.-jeug(lkampiocns«'ha(> Kijne nu alleen aan de leiding Gisteravond werd de tweede ronde ge speeld in de finalevierkamp van het Leidse schaakkampioenschap. De span ning is nu aanzienlijk gedaald doordat favoriet J. Kijne al zeker is van ten minste een gedeelde eerste plaats. Hij wist namelijk in de tweede ronde te winnen van B. van Erussel, die in een gelijke stelling een stuk weggaf en moest H. Verberg, die de eerste ronde won. verloor nu vrij regelmatig van H. Gieske. die na kwaliteitswinst weinig moeite had het punt te veroveren. De stand na de tweede ronde is: 1. J. Kijne 2 pt; 2. cn 3. H. Verberg en H. Gieske 1 pt; 4 B. van Brussel 0 pt. Vanavond wordt op de clubavond van L.SG. de derde en laatste ronde gespeeld met de partijen H. Verberg-J. Kijne en B. van Brussel-H. Gieske. Mocht Ver berg van Kijne winnen, dan is het goed mogelijk, dat deze twee spelers met Gieske gelijk eindigen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat Kijne die aan remise voldoende heeft om de titel te veroveren, ia de laatste ronde nog zal stniikelen. de kisten uitstekende Pink Glow en Golden Trophee. terwijl deze firma ook de fraaie rode Diorama naar voren De warm-rode Capt. Carlsen werd door P. Hopman Zn. Hülegom. ten tonele gevoerd en van Ant. Nijssen wa ren naast de hier al meerdere malen genoemde Monte Carlo en Stockholm aanwezig Hector en Spotlight, beiden eeel met rode tekening. Van de impo sar.te groep tulpen die C. Colijn Zn. Voorhout, ten tonele voerde, willen we vooral noemen de kloeke Danseuse, de lilarode Cantor en de mooie Eurovisie. Van der Hoeks B roei proevenbed rijf. Oude Niedorp. was met een enorme col lectie aanwezig. Een greep uit het moois: de heerlijk geurende Winter Queen, de beste witte Snow Star, de fonkelend oranjerode, maar helaas klein van stuk zijnde International, die a'tijd weer aparte Apricot Beauty, de witte, purperrood gevlekte Beauty of Volendam. de rode Topscore, de lila- ourperen Gander, de vrolijk gekleurde dubbele Abodement. de rode Victor Mundi, de boeiende rode parkiettulp Scralet Cardinal en de meest opvallen de uit de gehele groep: Best Seller. Hamingorose met oranje, héél apart. Narcissen Narcissen waren er ook te kost e keur. Blikvanger nummero één vermoedelijk wel de erootkronige Eddy Canzoni. die door Warnaar Sc Co. door G. B. de Vroomen Sc Zn. beiden •lit Sassenheim. in een excelleute kwa l'teit werd eeëxposeerd. We zagen deze fraaie srootkroniee aanwinst ook van de fa. C. A. van Paridon uit Noord wi j - kerhout. maar deze waren nog wat rauwer en imponeerden niet zo sterk, hoewel ze ook best waren Warnaar bracht daa'-naast nog de mooie redcup Orar>«e Bell en Sun Chariot, terwijl de fa. De Vroomen nog de prachtige gele trompet Aeathon en de warmgele t Det Golden Truimohator presenteer den. Van Ruieroks Broeiproevenbedi Hille-rom. waren het vooral de groot- kronige Cavaliero Better Times en Gold Flake, die de aandacht trokken. P. Da mes Lisse. sloot de ril met de elegante Peening Tom en February Gold. Bii de hyacinten was men snel uitge keken. Noas» de uitstekende rose Eros van M. Veldhuvzen van Zanten Zn M.V. te Lisse stonden nog wat multi- Clora's van P. Dames. Lisse. Onder meer: van Carnegie en van Drifts Blauw. Een speciale vermelding verdienen ten slotte ch kleinbloemige. maar zeer charmante insjes Danfordiae van de fa. Reus uit Grootebroek. Elf Merentocht gaat wel door De Elf Merentocht, de traditionele voorloper van de Friese elfstedentocht tal morgen worden gehouden. De start plaatsen voor deze tocht zUn Langweer en Sneek. Voetbal De ontmoeting Nederland- Luxemburg. voor de eerste ronde van het toernooi om het militaire voetbalkam pioenschap. is uitgesteld. Oorspronkelijk zou de wedstrijd donderdag 24 januari in het sportpark ..De Vliert" in Den Bosch worden gespeeld. ITET Noordwijkse Lidotheater zat duidelijk niet zo vol als andere jaren, toen het „Knapen- en Mannenkoor van Zee" er gisteravond zijn uit voering gaf. Nou ja, neem het de wegblijvers eens kwalijk, dat ze de war me kamer verkozen deze keer. Maar toch hadden de in r.k.-kring kennelijk populaire zangers over belangstelling nog niet te klagen. Menige vereni ging zou er jaloers op zijn. Wie zeer veel concerten moeten bezoeken, gaat op den duur vanzelf onderscheid maken, naar belangrijkheid en persoon lijke voorkeur. Hierbij moet worden opgemerkt, dat deze beide niet nood zakelijk behoeven samen te vallen. Een belangrijk concert kan soms ver- of een onbelangrijk amuseren. Het „Knapen- en Mannenkoor van Zee", stijlvol gekleed, in het zwart respectieve- zwart-met-witte blouses, heeft ons nu niet vermoeid of verveeld, hoewel het zong. toch niet steeds belangrijk en er vooral op de stijl hier en daar wat aan te merken viel. Maar dit zingen klinkt gezond, levendig en altijd muzikaal: het is geen stijve of zwaar wichtige bedoening (zoals men dat nog wel eens bij mannenkoren ervaart), er gaat wat van uit. het houdt de aandacht vast. Dirigent L. H. P. Pepters kén het: hii doet niet overdreven en zijn mannen en jongens begrijpen hem toch. ze zingen zichtbaar graag onder zijn leiding. Het jongenskoor fungeert vaak als sopranen- en alten-complement. Dan ver andert het geheel in een gemengd koor Hier helpt de kerkzangers-routine, zoals in de voordracht van zuiver kerkelijke werken het bij rooms-katholieken aange boren gevoel voor wat liturgisch goed klinkt. De heer Pceters kondigde zelf aan en lichtte toe. Hij waarschuwde het publiek voor de dissonanten in het Kyrieen Gloria uit de „Messe solennelle pour chanter Notre Dame" van Dierickx. de Tourcoing'se componist uit de „verloren provincie". Het was al eens in de kerk gezongen, maar ja. daar werd dan niet zo stil geluisterd als bij deze concert ge legenheid. Inderdaad was de klank, bo venal in het Kyrie nieuw, zo in de stijl van Poulenc, met heldere, pregnante lijnen en voornaam vrome sfeer or pende akkoorden als modern gebrand schilderd glas. Op den duur bleek echter bij Dierickx de natuur sterker dan de leer; het Gloria ging althans steeds disso nant vrijer klinken. Maar het was toch een mooie compositie, die zeer toegewiid en stijlvol werd verklankt. Reeds in deze uitvoering werkten solisten - uit - eigen - gelederen mee: twee mannen en twee jongens. Deze beide knapen en later nog één zon gen bijzonder overgegeven, met dui delijke uitspraak, vrijmoedige voor dracht en goed begrip van waar-het- om-ging. Omdat de kersttijd juist de zondag tevoren was geëindigd, stond het eerste orogramma deel. bij wijze van nabetrach. ting, helemaal in het teken van het grote 'eest. We kunnen niet zeggen, dat de diri gent met de kerstliederen stilistisch steeds in de roos schoot. Het Stille Nacht en „O du Fröhliche" liepen te langzaam en iets te nadrukkelijk. Bovendien vielen er vrij lange hiaten tussen de regels van het Spionagevluchten boven Indonesië? Een woordvoerder van de Indonesischr luchtmacht heeft gisteren te Djakari-t verklaard dat een onbekend land spi nagevluchten boven Indonesië laat m«» Er wordt dag en nacht gepatrouleern langs de 4300 km lange kust ten einde de indringers te pakken, hun bevel te geven te landen en neer te schieten als zU trachten te ontkomen. De woordvoerder, majoor Daddy Soewastojo, zeide volgens Antara dai Russische TU-16 straalbommenwerpers en Amerikaanse Hercules-transportvlieg tuigen van de Indonesische luchtmacht de patrouilles uitvoeren, doch niet ge schikt zyn voor dit werk. Het zijn li- enige die Indonesië hiervoor heeft. H"t patrouilleren was begonnen na de op stand in Broenei toen berichten binnen kwamen over schendingen van het lucht- eerste en was het tempo van het tweede lied onregelmatig, alles natuurlijk om gevoelsredenen, maar vanwege het volks liedkarakter echter niet verantwoord. Intussen wai-en klank en afwerking prijzenswaard. Meer bevrediging gaven ..the first Nowell" en ..Gloria in excelsis Deo", vooral het (gevoelige) eerstgenoem- Als intermezzo verraste een zeer ver zorgd ..kerstspel". Alle zaallichten waren daarbij uitgedraaid cn de als herders fun gerende jongens, in schilderachtige op stelling. elk met een brandende kaars, zongen mooie liederen (..O kindeke klein". „Ons is gheboren"). bij een échte kribbe, met een knielende devote Maria en een in stille aandacht verzonken Jozef. Een declamator wisselde de zang met sonore stem en sprekende voordracht af (in verzen o.a. van Anton van Duinker ken en Bertus Aafjes). Jongens en mannen zongen voor de pauze het zegekoor uit „Judas Macca beus". waarbij de zuiverheid der knapen nog wel te wensen overliet. Die was juist in de kerstliederen vaak opvallend ge- In het tweede concertdeel bewezen de koren hun vaardigheid en muziek vreug de o.a. in „Geschichte aus dem Wiener- wald", „Le Speranza" (Rossini) en het Bandietenkoor van Veidi. Ria Beuk was aan de vleugel steeds een •treffelijk, nauwluisterend begeleid- Joh. 1 Wolfswinkel Ned. Overzeebank bleef Nederlands Het bruto-inkomen van de Nederland se Overzeebank bedroeg in het 30 sep tember afgesloten boekjaar f 12.87 (vorig laar 11.58miljon, voor een niet -onbe langrijk deel doordat als winsttransfer uit Zuid-Afrika het slotdividend 1960 61 «sn het interim-dividend 1961 62 werd mtvangen (v. j slechts het interim 1960 611 interest, disconto, commissie en wis selkoers bedroegen f 11,12 (10.59) min- ieeinemingsba'en f 1,75 '0.98) min., on kosten f 7.6 '7,09) min. De netto-winst oeliep na reservering voor debiteuren en andere voorzieningen, doch vóór belas ting f 5.28 (4.49t min. Reeds voorgesteld is 10 (10»*/. dividend. De. lopende zaken met Afrika zijn voor het winstvermogen van het Europese be drijf van ondergeschikt belang. Buiten de leelneming in de Nederlandse Bank van Suid-Afrika. Beperk van f 16 min. is de bank geldelijk nauwelijks bij Zuid-Afri- ka betrokken. De gebeurtenissen in Zuid-Afrika hebben geleid tot aanbod van aandelen te Amsterdam, die op lager oeil door het buitenland werden wegge kocht, doch door de bank tegen beurs koers werden overgenomen om te voor komen, dat zij in ongewenste handen zouden komen. Deze zijn voor een niet onbelangrijk deel ondershands geplaatst. De pogingen om de basis te verbreden en het winstvermogen te vergroten wor- len sterk tegengegaan door de stijging der kosten, doch belangrijke besparingen zijn mogelijk door concentratie van de behuizing te Amsterdam (aan de Heren gracht) en in Den Haag Bewaking der kosten effiency en ontwikkeling der winstbronnen zijn het doel. Aku breidt uit te Steenbergen De Aku-fabriek van band- en koord- garens wordt in 1963 uitgebreid wegens de toenemende vraag, mede dank zij de Euromarkt. Het oppervlak is 1 ha en' dt- uitbreiding 0.66 ha. Er werken nu 280 mensen en het is nog niet bekend hoeveel nieuwe arbeidsplaatsen er ko-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6