Nieuwe Leiclse Courant PARIJS doet niet mee aan Navo-kernmacht Commentaar Engeland breekt gesprek niet af Xl J Sneeuwroet in het Elfstedeneten r De Gaulle: Wij kunnen niet op Amerika aan „Mislukking gesprek Londen geen drama' Schade in bouwsector: 13,5 miljoen per dag Tsjombe wil overgave ■h. i j Dinsdag 15 januari 1963, 43ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „StantvsJtigh is gheblevan ^ie pagina mijn her» in teghenspoet" 2 miljoen ha bos per jaar verdwijnt PRESIDENT DE GAULLE van Frankrijk heeft gisteren tijdens zijn pers conferentie twee keer een krachtig „nee" laten horen en zo weer duidelijk gemaakt, dat Frankrijk zijn eigen politiek voert en zijn eigen weg wenst te gaan. Nee, zei De Gaulle tegen de Amerikaanse regering, toen hij meedeelde, dat Frankrijk niet'mee zal doen aan het Amerikaans- Britse akkoord over een atoomstrijdmacht in Navo-verband. Frankrijk zal een eigen nationale kernmacht opbouwen met een grote vernietigings kracht. Nee, zei De Gaulle in feite eveneens tegen de Engelse regering, toen hij verklaarde, dat Engeland alleen tot de E.E.G. kan toetreden wan President De Gaulle aan het woord op de persoon)erentie die hij gisteren in het Elysée te Parijs hield om zijn zienswijze op de Franse defensie te geven. de Britse economie geheel aangepast. Een andere belangrijke verklaring van de Franse president voor de 850 journalisten was, dat de samenwer king tussen Frankrijk en de Westduitse bondsrepubliek nog nauwer moet worden. Frankrijk wil juist een eigen sterke atoommacht, zo zei De Gaulle, omdat de Verenigde Staten door de Russische kern die het Europese vasteland is Nieuws in een oogopslag te delijk gebleken laatste persconferentie van president De Gaulle. Daarom wenst hij een eigen atoommacht en geen kernmacht samen met de andere NAVO-landen, on danks het Amerikaansp aanbod van de Polaris- raketten. Engeland pro beerde de Franse presi dent. uit het Europa van zes te houden, door de eis te stellen, dat dit land aan alle EEG-voorwaar- den moet voldoen De woorden van de Franse president zijn voor al in Londen als een bom ingeslagen. Maar de eer ste, gelukkige reactie was. dat men de onderhande lingen over de toelating in Brussel niet eepzijdig zal afbreken. De onderhandelaars in Brussel over de toetre ding van Engeland tot dp EEG hebben zich intus sen uitermate pessimistisch uitgelaten over de opvat tingen van de Franse pre sident- Minister Luns kon een gevoel van teleurstel- ning niet onderdrukken. Vandaag zouden de Britse delegatie enerzijds en de EEG-landen anderzijds bij eenkomen om een rapport derzoek afzonderlijk te bespreken. President Kennedy heeft gistermiddag in zijn derde „State of the Union" voorstellen aangekondigd tot omvangrijke belas tingverlagingen. Hij was verder van mening dat. zowel in' communistische als in niet-communistische landen veranderingen te bespeuren zijn voor wat betreft het behoud van de wereldvrede. De voormalige pre mier van Togo. Grunitzky, heeft zich bereid ver klaard een nieuwe rege ring te vormen, die de de regering van de ver moorde president Olym- pio. Hoewel er nog mili tairen patrouilleren in de straten van Togo's hoofd stad Lome, is de toestand toch bijzonder rustig. Premier Chroesjtsjef is gisteravond in een nerveus afwachtend Oost-Berlijn aangekomen waar van daag het partijcongres van de Oostduitse communis ten is begonnen. Voorzo ver bekend is dit het eer ste bezoek dat Chroesj tsjef aan Oost-Duitsland brengt sinds het oprichten van de Berlijnse muur in augustus 1961. Na de of ficiële begroeting heeft Chroesjtsjef een tijdlang voor de vuist weg gespro ken en onder meer de muur een succes voor het communisme genoemd- Algemeen had men in Londen de indruk, dat de opmerkingen van De Gaulle scherper en onverzoenlijker waren dan ooit tevoren. Maar, zo werd er geruststellend aan toegevoegd, Engeland zal ook nu niet de onderhandelingen in Brussel eenzijdig afbreken. Londen wil dit niet doen, omdat De Gaulle zou streven naar een terugtrekken van Engeland uit de onderhandelingen in Brussel in de hoop dan de schuld op Londen te kunnen laden. De Engelse politieke commentators beschrijven Frankrijks president als een man die lijdt aan „grootheidswaanzin". Zij menen ook dat hij niet de mening van het jongere geslacht in Frankrijk weergeeft. Enkele grote voorpaginakoppen luiden: „De Gaulle verspert de weg". De Gaulle werp de deur dicht" en „De Gaulle veroorzaakt een splitsing in het westen". De (conservatieve) „Daily Mail" meldt dat premier Macmillan thans voor de eerste maal ernstig is gaan denken over een andere mogelijkheid dan een Brits lidmaatschap van de Europese gemeen schappelijke markt. Dit blad schrijft dat medio april aa. te Londen een nieu we conferentie van staten-gemenebest- leden zal worden gehouden, „waarop be wezen zou moeten worden dat een breuk met de „zes" voor Engeland verre van rampzalig zou zijn. Ook de onafhankelijke „Daily Express", die zeer gekant is tegen een Brits toe treden tot de E.E.G., meldt dat mogelijk op korte termijn een conferentie van gemenebestleden zal worden uitgeschre ven. De politieke commentator van dit blad meent: „Het ziet ernaar uit dat de onderhandelingen tussen Groot-Bri- tannië en de E.E.G. tot niets hebben De (liberale) „Quardian" schrijft on der meer: „Het is voor Groot-Brittannie ondenkbaar om toe te treden tot het Europa, dat president De Gaulle voor Als een nachtkaars ,.Dc zaak ging als een nacht kaars uit", aldus dr. J. A. van Belkum, geneesheer - directeur van het noodasiel voor psycho paten, dat aan de Groningse ge vangenis verbonden is. Zijn woorden hadden betrekking op het „oproer", dat daar uitbrak op zondag 6 januari. Een tiental ernstig gestoorde gevangenen smeet een uur lang inet stoelen, tafels en kiebeltonnen in liet rond, terwiil een begin van brand uitbrak en er enkele waar. schuwingsschoten moesten wor den gelost. Een onzer redacteuren heeft een onderzoek ingesteld naar de achtergronden van deze, voor Nederland unieke rel. die thans bij het onder het ministerie van justitie ressorterende directo raat-generaal van het gevange niswezen in behandeling is. In zijn eerste artikel, dat we van daag plaatsen, worden de grie ven aan de kaak gesteld, die vooral in kringen van gerechte lijke psychiaters worden ge voeld. In een volgend artikel wordt o m. ingegaan on de mo gelijkheden en moeilnkheden van het Nederlands ?ev?»«renis- wezen ZIE PAGINA 7 ogen zweeft. In laatste aanleg is Enge land eerder een afilantische, dan een Europese mogendheid. De banden met de Verenigde Staten zijn voor ons min stens even belangrijk als die met de staten van het Europese vasteland". De (onafhankelijke) „Times" meent: ,Een schrikbeeld verlaat de Franse pre sident nimmer, namelijk een herleving van de Brits-Amerikaanse overheersing van het gewestelijk bondgenootschap als in de afgelopen oorlog het geval was. De Gaulle meent, dat de Britten en Amen- kanen de belangen van Europa in het algemeen en van Frankrijk in het bijzon der in de Tweede Wereldoorlog slecht hebben behartigd. De Gaulle heeft maandagavond de be sprekingen te Brussel niet gesaboteerd. Hij heeft gemaakt, dat de uitslag van het overleg er niet meer toe doet." De Franse ochtendbladen van dinsdag zijn het er algemeen over eens, dat de opmerkingen, die president De Gaulle op zijn persconferentie van maandag avond heeft gemaakt, neerkomen op een krachtige afwijzing van de voorwaarden, die Groot-Brittannic heeft gesteld voor een toetreding tot de Europese gemeen schappelijke markt. „Paris-Jour" meent, dat een Brits E.E.G.-lidmaatschap slechts kan worden aanvaard, indien dit „niet gevaarlijk is voor de samenhang der Europese ge meenschappelijke markt en de eenheid onder de Zes". macht direct wordt bedreigd. Wij weten dus niet of Amerika in alle gevallen Europa kan verdedigen en steeds Europa in de bres zal springen. Heel duidelijk stelde de president, sprekend over zijn eigen land: „Voor een groot volk is het absoluut vereist om een eigen volledige macht te hebben. Als mcr macht verliest, al is het maar voor korte tyd, dan krijgt men haar nooit terug." Over de EEG zei De Gaulle, dat hij het beslist geen drama zou vinden wanneer de onderhandelingen met Engeland in Brussel zouden mislukken. Om zijn woor den wat te verzachten, voegde hij er aan toe, dat geen enkele politieke strijd, geen enkele grenskwestie en geen enke le rivaliteit Engeland en Frankrijk schei den. Engeland kom steeds dichter bij het vasteland. Dat is de verdienste van „mijn vriend Macmillan". Maar verder kreeg Engeland van De Gaulle te horen dat zijn systeem van er en van subsidiëring van de land bouw niet in overeenstemming is met het systeem van het Europa van de zes Engeland, aldus de president moet aan; alle voorwaarden voldoen Inmiddels kunnen na de duidelijke positiebepaling van Frankrijk reeds de volgende ontwikkelingen worden gemeld: 1 De Westduitse regering heeft in na volging van Engeland, beloofd mee te werken aan een multilaterale atoommacht binnen de NAVO. Dit was het succes dat de Amerikaanse onderminister van buitenlandse za ken. George W. Ball, in Bonn be haalde. 2 De vroegere bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten, generaal Lau- ris Norstad. heeft in een poging om Frankrijk toch nog nauwer bij de NAVO te betrekken, voorgesteld een klein uitvoerend orgaan van de NAVO in het leven te roepen. Dit orgaan, waarin de Ver. Staten, En geland en Frankrijk zijn vertegen woordigd, zou kunnen beslissen of in geval van nood de NAVO-kern- macht kan worden ingezet In Friesland wordt hard ge werkt om de route voor de Elfstedentocht van de ergste obstakels te ontdoen en zo schoon mogelijk te maken. Baanvegers in actie onder de rook van Leeïiwarden. Beste verstandhouding blijkbaar tussen Walter Ulbricht. de Oostduitse communistische leider, en Wladyslaw Gomoelka. zijn Poolse collega, op het station van Oost-Berlijn. Gomoelka was (gisteren) juist ge arriveerd voor het bijwonen van het partijcongresen Ulbricht verwel komde hem. Duizenden zijn „uitgevroren Duizenden bouwvakmensen zijn „uitgevroren". Dat kost ons land handen vol geld. De directe schade voor de nationale economie door produktieverlies kan worden becij ferd op 13,5 miljoen per dag. Exacte gegevens zijn nog weinig of in het geheel niet beschikbaar om met enige zekerheid de omvang van de na delen vast te stellen. Dat hier en daar geheel of gedeelte lijk. de nieuwbouw stil ligt. betekent verschillende toeleveringsbedrij :n voordeel. Deuren-, ramen- en kozijnenfabrieken kunnen de tijd ge bruiken om achterstanden in te lopen of weg te werken. Overigens heeft dit seizoen de vorst periode tot nu toe nog geen extreme aangenomen. De maand decem ber volgt wel heel nauwkeurig de sta tistieken voor de bouwsector. Die maand werd er dertien dagen gewerkt. Dit aan tal komt overeen met het gemiddelde, dat voor december wordt aangegeven. Deze statistiek wijst voor Januari elf werkdagen aan. Een kwakkelwinter of een strenge winter hoeft geen verschil te maken in het aantal dagen, dat er in de bouw sector niet kan worden gewerkt. Een aaneengesloten lange vorstperiode met een vrij abrupt invallende dooi kan de bouwnijverheid minder schade toebren gen dan een aantal kortere perioden, waarin het minder vriest en waarin het aantal dagen dat het vriest, zelfs min- het ononderbroken weken overheen gaan. Eerst als op ba sis hiervan gegevens beschikbaar zijn gakomen, kan een aanwijzing worden verkregen over de juiste omvang van de directe schade aan de bouwwereld dooi- vorstverlet. Hoe het deze winter de bouwwereld is vergaan of zal vergaan, Is nog op geen stukken na te bekijken. De decla raties van de bouwondernemingen ko men niet allemaal tegelijk bij het So ciaal fonds voor de bouwnijverheid bin nen. Daar kunnen weken en nog eens President Moise Tsjombe van Ka- tanga zou hebben verklaard in zijn laatste, bolwerk Kolwezi, dat „de af scheiding van Katanga van de rest van Kongo voorbij is". Volgens de berichten heeft Tsjombe te kennen gegeven bereid te zijn de Ver enigde Naties volledige bewegingsvrij-" heid te geven in geheel Katanga. Tsjombe zei volgens de berichten dat hij bereid is naar Elisabethstad terug te keren om te spreken over de manier waarop het plan van V.N.-secretaris- generaal Oe Thant (voor hereniging van Kongo) zal worden uitgevoerd. Tsjombe verzocht in zijn verklaring dat president Kasavoeboe en premier Adoela de amnestie toepassen die voor zien wordt in het plan van Oe Thant. Deze garandeert de veiligheid en vrij heid van de president en regering van Katanga en hun medewerkers. De geloofwaardigheid van de berich ten over een overgave van Tsjombe wordt versterkt door het feit dat de Rho- desische Federale premier sir Roy We- lensky plotseling naar Ndola in Noord- Rhodesië is vertrokken. teren op zijn persconferentie heeft afge legd, is, dat nu de gehele wereld haarfijn weet hoe de Franse president denkt over de multilaterale kernmacht en Engeland> aansluiting bij de Europese Economische Gemeenschap. Tegenover beide zaken staal hij volkomen afwijzend. De Gaulles stand punt ten aanzien hiervan mocht al geruime tijd weinig te vermoeden overlaten, thans heeft hij hardop men mag wel zeggen- keihard verteld hoe zijn opvattingen zijn. Die zijn zonder meer teleurstellend, om geen sterkere uitdrukking te gebruiken De Gaulle, voorstander van ouderwetse bondgenootschappen, met zelfstandig blij ven van elk der bondgenoten, is niet van plan ook maar een gering gedeelte van de Franse onafhankelijkheid en zelfstan digheid prijs te geven. Dat is de beslis sende achtergrond van zijn afwijzing. Daarbij speelt ook een zeker vertrouwen tn de „hardheid" van de Amerikaanse politiek een rol. De Gaulle heeft niet de garanties dat de Verenigde Staten gebruik zullen maken van hun kernmacht, al* Europa door het communistische blok zo danig wordt bedreigd, dat hij, De Gaulle, het ogenblik gekomen acht met kernwape nen toe te slaan. Vandaar zijn overtuiging, dat Europa lees Frankrijk zelf daar toe in staat moet zijn. liet optreden van president Kennedy in de Cubaanse crisl» heeft de Franse president blijkbaar niet veel geleerd. Vanuit zijn standpunt gere deneerd is dat ook te begrijpen: hier was immers sprake van een regelrechte be dreiging van de Verenigde Staten. Dat daarbij ook Europa het allergrootste ge vaar liep verzuimt De Gaulle in te zien. De onderhandelingen in Brussel over de Britse toetreding tot de E.E.G. zullen, nu de Franse president concreet heeft laten weten Engeland niet graag in de club van zes te zien opgenomen, nog veel moeilijker worden dan zij toch al waren. Niet Frank rijk toch al een moeilijk lid van de E.E.G. is bereid ook maar enige con cessie te doen. Die concessies moeten voor dc volle honderd procent van Engeland komen. Ondanks De Gaulles spreken over .,mijn vriend Macmillan". De Franse pre sident wil de bittere pil nog wat vergulden door de mededeling, dat hij tegen da Britse toetreding geen bezwaar zal maken, als Engeland zijn economie volledig her vormt. Hij, De Gaulle, wil uitmaken ho* andere landen zich tot in details hebben te schikken. Het is misschien, na deze rede. wat overdreven zonder meer te stel len, dat de kansen op het Britse lidmaat schap van de E.E.G. nu zijn verkeken. Een feit is echter, dat deze kansen weer heel wat kleiner zijn geworden. Resumerend moet worden vastgesteld, dat door het optreden van de Franse president de tegenstellingen in- de vrije wereld steeds groter worden en dat nu weer duidelijker dan ooit is gebleken, dat er tussen de op vattingen van de Amerikaanse en van de Franse president een kloof bestaat, die niet door een compromis is te overbrug gen. Het moge dan enige voldoening geven, dat er in dc communistische wereld ook sprake is van enorme controverses, dit is toch niet veel meer dan een schrale troost graden boven het vriespunt de afgelopen nacht kwam in het hele land weer lichte tot matige vorst voor. In Noordoost-Nederland daalde de temperatuur op het vliegveld Eelde al weer tot 16 graden Celsius. Een zwakke wind voert van de Noordzee tijdelijk iets zachtere lucht aan waardoor het kwik vandaag rond het vriespunt schommelt. Een kleine tendens: stijging depressie trekt van IJsland naar Noordzee en zal in de komende 24 1 in ons land opnieuw enige veroorzaken. Boven Groenland en Noord-Scandinavië begonnen de baro meters vanmorgen weer te stijgen. Dit zal tot gevolg hebben dat achter ge- HET WEEK IN EUROPA noemde depressie de wind opnieuw u naar noord tot noordoost gaat Rapporten hedenmorgen zeven uur draaien. Dit betekent voor ons land dat wij ook in de tweede helft i weers van deze week in de koude lucht blij- •uüon gcsteidh. I-® -is*: ven met weer een kans op toenemende Sc £e m| 1 D. Helder Dc Bilt verwacht tot woensdagavond: Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk Eeldé enige sneeuw. Zwakke tot matige, aan de De Bilt kust mogelijk vrij krachtige wind krlm- 'n pend naar zuid tot zuidoost. Aan de kust temperatuur om het vriespunt, in het binnenland overwegend matige vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Abêrdec Woensdag 16 januari: zon op 8.42, onder 1. bew EirudhoVei HET gehele traject van de ten doorgaan, kan pas worden De heer Hoogland sprak zijn Zelfs w Elfstedentocht is nog niet genomen, wanneer de gehele grote voldoening uit over de vriezen e sneeuwvrij. Daarom moest het route sneeuwvrij Is gemaakt", medewerking van de Friese be- zaterdag zal wordei verreden, bestuur van de Elfstedenvcr- aldus deelde de voorzitter van volklng, maar wees er op. dat zullen dc rijders op enkele eniging besluiten de Elfsteden- de vereniging, de heer J. L. nog twintig procent van de stukken moeten „kleunen" lo- tocht op donderdag dc voor- Hoogland mede. „Eerder kan route niet is geruimd. pen), lopig vastgestelde dag af te Reen goed overzicht van de Uiterlijk morgen zal een bc- gclasten. toestand van het ijs, speciaal slissing worden genomen of de Dat is het geval op de Luts de betrouwbaarheid aan- tocht nog deze week zal wor- in Gaastcrland. in Bols „Een besluit de tocht te la- gaat, worden verkregen". den gehouden. in Witmarsum, waar zelfs 800 20 i Een ander knelpunt Is Bartle- hiem, waar het ijs 10 cm dik Is. „Maar", aldus de heer Hoog land. „liever goed ijs van 10 cm dikte dan slecht ijs van Luxomb. Parijs driftsn. h. bcw. 1. bcw -4 -3 0.6

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1