Verkoud heid ASPRO' Voorzichtig optimisme bij beoordeling van concilie ONGEVRAAGD DRUKWERK /[I Prof. Jonkers keert zicli tegen omstreden artikel Doorwerken bij vorst en regen in bouwbedrijf Een woord voor vandaag Gouden legpenning voor Waalse gemeente Delft Wordt .De Drommedaris' per 1 april opgeheven? Met VELPON le ei geen barst van! Sm —gSS» Vo.&tang.e.ds ZATERDAG 12 JANUARI 1963 Kwestie-vrijlating misdadigers De Leidse oud-hoogleraar in het strafrecht prof. mr. J. E. Jonkers heeft zich in het Nederlands Ju ristenblad gekeerd tegen het plei dooi van prof. mr. J. M. van Bem- melen en prof. mr. W. P. J. Pom- pe, hoogleraren in het strafrecht en de criminologie te Leiden en en invrijheidsteling van de vier Duitse politieke delinquenten die Utrecht, voor gratieverlening aan in Nederland nog een levenslange gevangenisstraf uitzitten. Deze vier Duitsers Aus der Fünten, Kotalla, Fischer en Lages noemt prof. Jonkers prominenten op het gebied van de oorlogsmis drijven. De hoogleraren Van Bemmelen en Pompe hadden vorige week in het Ne derlands juristenblad in hun eerste ar gument voor gratiëring aangevoerd dat men steeds van de gedachte is uitgegaan dat politieke delinquenten hun straf op dezelfde wijze moesten ondergaan als commune delinquen ten en dat het b\j commune delinquen ten „vrijwel" r?qel is dat tot levens lang veroordeelden na een zekere pe riode op jaren worden gesteld. Prof. Jonkers wees op het woord „vrijwel" en zei juist bii deze politieke delin- 3uenten aanleiding te zien een uit zon ering op deze regel te maken. In hun tweede argument weren de hoogleraren Van Bemmelen en Pompe op de zware druk waaronder deze Duit sers hadden gestaan en op de zedenver wildering door de oorlog. Prof. Jonkers bestreed dit argument door tezgegen dat e ook in de oorlog nog grenzen zijn en dat die door deze delinquenten ver zijn overschreden. Uitermate be zwarend voor deze delinquenten is het feit dat zij gebruimakend van een ge weldige overmachtspositie zich op beest achtige wijze hebben vergrepen aan ab soluut weerlozen." Het derde argument, nl. dat reclasse ring bij levensland zinloos is als de straf geheel ten uitvoer wordt gelegd, is slechts ten dele juist, ,,Het is eerder Voprkom Rillerig? Onprettig? Vlug: de Duitse grens worden gezet, omdat al- e contro e op hun verder doen en 'aten dan ontbreekt. Als zij niet bekeerd zijn van de dwalingen huns weegs, maar verbitterd, kan dit zelfs funest zijn." Over het beroep op edelmoedl-he'd van het Nederlandse volk schreef prof. Tonkers: ,,Zou echter een evenuele gra tiëring van deze vier oorlogsmisdadigers ~an edelmoedigheid getuigen teven- de tallozen, d'e door hun mlsdadi ge handen en hun duivelse geest vielen? Ik geloof van niet." 50-jarig bestaan van Hogere Landb.school herdacht In de Stadsschouwburg te Groningen is gisteren een herdenkingsbijeenkomst gehouden te gelegenheid van het 50-ja- rige bestaan van de Rijks Hogere Land bouwschool. Professor dr. ir. G. Ham ming, hoogleraar te Wageningen, sprak .en rede uit over „Vrijheid en geweten Hij critiseerde fel de vrije markt Hij meende, dat deze „mensen zonder weer standen" vraagt mensen dus, die bereid zijn vrij van hun geweten te handelen. De konsekwentie van de vrije markt is naar zijn mening, dat bij een lange reac tietijd de vrije markt gemakkelijk veran dert in een monopoliepositie voor enke len. Juist het agrarische bedrijf kenmerkt zich door een grote traagheid, gebonden aan het ritme van de natuur. De voort gaande mechanisatie en automatisering maken de reactietijd steeds langer. Het omschakelen zou voor de boer dus bij een vrije markt nog moeilijker worden. De reactietijd is dan te lang om de prijzen van de vrije markt als een indicatie voor een maximale productie te kunnen zien. Vervolgens pleitte prof. Hamming er voor. om de produktie, zoals met name in Amerika en Europa gebeurt, niet te beperken maar de overschotten nog op te voeren teneinde de 400.000.000 mensen, die honger lijden, beter te kunnen voe den. Omgekeerd zouden de ontwikke lingslanden dan industriële produkten moeten geven. Dat dit de positie van de eigen industrie zou aantasten achtte de hoogleraar onwaarschijnlijk. Professor Hamming meende, dat een welvaartsver hoging het gevolg zou zyn, omdat de voedseloverschotten. naar zUn mening, de Westerse landen economisch gezien maar weinig behoeven te kosten. Werktijden voor kantoorpersoneel De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool- vink, heeft in verband met de Invoering van de vijfdaagse werkweek de werk tijden voor het administratief personeel van achttien jaar en ouder van han delsbanken en centrale kredietinstellin gen nader vastgesteld. Wanneer op zaterdag niet wordt ge werkt zal dit personeel op maandag, dinsdag en woensdag maximaal negen uur per dag mogen werken en op don derdag en vrijdag maximaal 8Vi uur per dag. De beschikking van de staatssecreta ris, die duk ëeq afwijking betekerlt van het bepaalde in de Arbeidswet 1919, zal Dr. De Ridder voor Ned. Prot. Convent: Niet heersen derlands Protestants Convent, -i dr. C. A. de Ridder te Utrecht, die 171(1 flV fllPIlPTI ter gelegenheid van het Vaticaans ,II/U/U/I CllVIWIl Concilie naar Rome is geweest, concilie zich ontpopt heeft ais meent dat een voorzichtig opti misme inzake de resultaten van dit concilie zeker gewettigd is. Er zijn vooral onder de Westeurope- se protestanten en rooms-katho- lieken velen die zo ongeveer een volledige capitulatie van de r.k. kerk inzake een aantal punten begeerden. Die zullen na deze eerste zittingsperiode al dadelijk teleurgesteld zijn. Maar wie met enige nuchterheid de gang der dingen heeft gevolgd, kan zich op bepaalde punten stellig verheugen. Er bestaat hoop dat in de volgende zittingsperiode deze verheuging on vermengd kan blijven. Want dan ko men eigenlijk pas de zaken aan de or de. die vooral voor andere kerken van belang zijn: godsdienstvrijheid, ge mengd huwelijk, e.d. Dat voorzichtig optimisme waarvan dr. De Ridder gewaagde, is o.a. gegrond op de manier waarop paus Joannes het concilie leidde. Er bleek in het con cilie ruimte te bestaan voor het uiten kritiek op theologisch zeer eenziidige schema's, b.v. inzake de openbarings- ronnen en inzake de kerk. Invloeden Voordat het concilie begon hebben ..progressieve" r.k. theologen in Neder land er nadrukkelijk op geweten, dat niet zoveel van het concilie moest verwachten. Dat kon ook amper, want van de concilievaders moest men over het algemeen veronderstellen, dat hun inzichten afstamden van een theologie uit de periode tussen de twee wereld oorlogen. Het bleek echter dat de invloed der moderne theologie zich bij de con cilievaders wel degelijk had laten gel den. Dat is in de diverse uitingen en be slissingen wel naar voren gekomen. Er was ook geen sprake van dat dit Advertentie Reeds 13 partijen voor strijd om Kamerzetels Dertien politieke partijen zijn van plan deel te nemen aan de Tweede-Kamer verkiezingen in mei, terwijl drie partijen nog geen besluit hebben genomen of zij al of niet een poging zullen doen een of meer afgevaardigden in de Kamer te krijgen. Het grootste aantal partijen dat na de oorlog kandidaten heeft ge steld, is dertien, namelijk in 1952, en, als men twee veroonden lijsten als twee telt. in 1959. In 1948 namen twaalf en in 1946 en 1956 tien partijen aan de ver kiezingen deel. Behalve de acht partijen die in de huidige Kamer vertegenwoordigers heb ben. zijn de volgende partijen van plan aan de verkiezingen deel te nemen: 'net Gereformeerd Politiek Verbond, de Boerenpartij, de Partij van Vrije Bur gers, de Nieuwe Democratische Partij en de Christelijk Nationale Volkspartij. Met uitzonderinf van laatstgenoemde partij zijn al deze partijen van plan in alle achttien kieskringen met een lijst uit te komen. De drie partijen die hun beslissing nog in beraad hebben, zijn de Vrije De mocratische Unie. de Nationale Unie en het Legioen van Gepensioneerden en Be jaarden. De samenstelling van de huidice Twee de Kamer is als volgt: KVP 49 zetels. PvdA 48. WD 19. ARP 14. CHU 12. CPN 3, SGP 3 en PSP 2. Dr. ir. Hidde Nijland stichting opgericht Mevrouw E. Hidde Nijland geb. jkvr. van der Meer de Walcheren echtgenote van de tn februari van vorig Jaar over leden Dr. Ir. Hidde Nijland. stichter van de elektrotechnische industriële onder neming N.V. Coq te Utrecht en doctor honoris causa van de Technische Hoge school te Delft heeft een belangrijk be drag beschikbaar gesteld Minister neemt gesprek weer op hoogheid gezeten gezelschap, dat zich slechts op autoritaire wijze tot de kerk richtte. Het concilie wilde „pastoraal" zijn. Al is deze aanduiding niet verder toegelicht, het concilie beeft getoond dat het, overeenkomstig de boodschap waar- In het zijn bedoelingen samenvatte, niet wilde heersen maar dienen. Onveranderlijke dogma's Zo zijn er dan binnen de r.k. kerk enige besluiten genomen, die de gelovi gen aldaar zeker dienen Zoals de mo gelijkheid tot ruimer gebruik van de volkstaal in althans een deel van de mis. De beslissing daarover moet in elke dio cees door de bisschop worden genomen. Ook daarmee wordt de kerk gediend, want decentralisatie was wel zeer ge wenst. wilde dienen blijkt ook uit waarop de waarnemers uit andere kerken zijn ontvangen. Niet veel kon er aangaande den gepubliceerd, geluisterd en dat hun aanwezigheid op sommige beslissingen van invloed staat vast Dit zijn allemaal goede dingen. En toch, aldus dr. De Ridder, kan men niet anders spreken dan van een „voorzich tig" optimisme. De nieuwe theologische inzichten zijn tot gelding gekomen, maar om het vanuit de protestantse gezichtshoek te bekijken die nieuwe inzichten zijn nog allerminst „reforma- VOORBEELD: de mariologie. Men gaat Maria in die nieuwere theo logie wel andere zien als type der kerk) maar men conformeert zich desondanks aan de dogma's haar be treffende zoals haar ten hemelopne ming). Bovendien is er duidelijk de tendens om allerlei volksdevoties aan gaande Maria theologisch goed te pra ten, waarbij de buitenstaander soms sterk de indruk .krijgt, dat dit inleg kunde is. Svmbool Een exempel hiervan: het in proces- e meevoeren van Mariabeelden iets aaraan nooit een reformatorisch chris ten zal wennen wordt goedgepraat („theologisch gefundeerd") omdat dit een symbool is van de wijze „waarqp Maria als onze moeder naar ons toe^ En vooral de verhouding schrift er traditie komt in de nieuwere theologie niet bevredigend uit de verf. Wel gaan de theologen meer nadruk leggen op de schrift dan voorheen, maar de traditie (Van steigers gaande le houden, al is er tnurlijk wel tempoverlies. Of de bespre kingen tussen de minister en de bouw wereld deze keer de gewenste resulta ten zullen opleveren is niet te voor- spellen. Daarvoor is de problematiek te Inhalen in zomer? In kringen van aannemers, vooral op het terrein Van de wegenbouw, en bij de overheid begint ook het probleem van een langere werkweek gedurende voorjaar en zomer weer actualiteit te De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de bespre kingen met de werkgevers en werk nemersorganisatie in het bouwbedrijf over de mogelijkheden van doorwer ken op grote schaal bij vorst of re gen hervat. De omstandigheid dat bij vorst en regen een groot deel van de bouwcapaciteit wordt lamge legd is voor alle bij de bouw betrok kenen al vele Jaren een doorn in het J I oog. Over de hiermee verbonden hoop dat de werknemers na een lange .'dig. besprekingen op hoog niveau dan normaaj-, SOepeler zu Zoals bekend is heeft de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers het vorig jaar reeds krachtig naar een dergelijke werktijdverlenging gestreefd, doch de werknemersbonden gingen er niet meë akkoord. Zij dreigden zelfs met stakin De werkgevers hebben echter goede jange gehouden. Ook zijn, al of niet met medewerking van het ministerie, reeds tal van proeven gehouden, die het doorwerken in vorst en regen- periode's mogelijk moesten maken. Dé methodes heeft men echter nog niet gevonden en zo ligt ook nu vrijwel al het buitenwerk en een groot deel van het „open binnenwerk" in de bouw volkomen stil. Er zijn nog geen reële cijfers bekend over het produktiever- lies, dat de huidige vorstperiode tot dus ver heeft opgeleverd. In elk bouwpro gramma wordt natuurlijk bij voorbaat rekening gehouden met vorst en regen en het is. hoewel de winter deze keer vroeg is ingevallen, momenteel nog niet met zekerheid te zeggen of het produc tieverlies veel groter zal zijn dan in andere jaren. Het is best mogelijk dat de „strop" zal meevallen, want niemand kan met zekerheid zeggen dat deze win ter nog een aantal maanden zal aan houden. Intussen zijn er In diverse plaatsen van het land aannemers, die profijt heb ben gelrokken van de doorwerk-proeven en kans zien het werk op hun bouw- behoeve .„rde ontwikkeling van wetenschap en onderwijs op het gebied van de elektro techniek. speciaal v d. sterkstroorotech- niek, aan deze hogeschool. Zij heeft dit gedaan door de oprichting van een stichting die de naam draagt van Dr. Ir. Hidde Nijland. De samenstelling van het bestuur is zodanig, dat een nauwe band met de Technische Hogeschool t< Delft verzekerd is. De stichting stelt zich voor. haar doel «telling o.m. te verwezenlijken door het beschikbaar stellen van prijzen voor dle- Eenen' die op het onderhavige gebied ijzondere prestaties hebben verricht, alsmede door het organiseren op gezette tijden, van ..memorial lectures". Kerk in Hollandia opgeleverd De nieuwe kerk in Hollandia op Nieuw- Guinea. die contractueel pas od 1 maart opgeleverd zou moeten worden. Is door veler inspanning nog vóór de kerst ge reed gekomen. t Vele Hollanders op Nieuw-Gumea heb ben tot de verwezenlijking van de bouw financieel bijgedragen Ook vanuit Ne derland is er geldelijke steun verleend. De Hervormde Kerk en de Gereformeer de Kerken droegen ieder f 25.000 bij. Ook nadat de zendingspredikant ds. H. J. Teutscher het een en ander over de bouw verteld had. kwamen er giften van particulieren. A s. zondag zend de N.C.R.V. om 19 00 uur nog enkele flitsen uit van de ope ning van het kerkgebouw, tussenliggende periode zal dan. eveneens Door veler medewerking kon de kerk om de vier jaren, een memorial lecture practisch schuldvrij worden overgedra- worden gehouden, waarvoor hetzij een gen. De scriba van de synode, de Ne- voorannMnand Nederlander, hetzij een derlandse ored;kant Rieters. kon na de buitenlander zal kunnen worden iritge- inwijdi«esdienst med-deVn. dat hij een nodigd. 'bedrag van 184.000 had overgedragen. zijn dan normaal) soepeler zullen zijn. Er wordt reeds overleg gepleegd met de minister van economische zaken. G. Dekker waarnemend directeur G.S.I. Na het overlijden van prof. dr. R. van Dijk, in leven directeur van het Gereformeerd Sociologisch Instituut, heeft het bestuur van dit instituut zich beraden overde situatie, die hierdoor is ontstaan. Het beraad leidde tot de benoeming van drs. G. Dekker tot waarnemend di recteur met ingang van 1 februari 1963 Verder zal er een hechtere samenwer king zijn met verschillende kerkelijke de Gereformeerde kerken moet worden genoemd. Deze samenwerking die de zelf standigheid van het G.S.I. overigens niet aantast zal tot gevolg kunnen heb ben. dat in de toekomst de onderzoeken een meer fundamenteel dan toegepast wetenschappelijk karakter gaan dr: daar de practische aspecten meer de deputaatschappen kunnen worden be hartigd. De richting, waarin het G.S.I. zich op deze wijze kan ontwikkelen, acht het bestuur gunstig. Het heeft het volste vertrouwen dat het instituut ook in de toekomst zijn taken zal kunnen vervullen. Frankrijk en Laos zijn het er over eworden dat Frankrijks militaire ;n die- n Laos. be- antal Franse militaire instruc- ieurs in het neutrale Laos zullen blijven voor de opleiding van de Laotiaanse strijdkrachten. Binnenkort zullen onder handelingen gehouden worden om de voorwaarden vast te leggen voor het uit voeren van deze besluiten. In Tilburg is een nieuwe studenten- verenieing bij de Katholieke Economi sche Hogeschool ontstaan, die „Asciba" heet en thans honderd leden telt. Deze verenieing wil niet mee doen aan wat zij noemt „zinloze ontgroeningspraktij ken". wordt niet uitgeschakeld als openba ringsbron. Dit al.es maant tot voorzichtigheid. Want dogma's zijn onveranderlijk. Men kan wel proberen de dogma's op bepaalde manier te exegetiseren, r men kan onmogelijk deze dogma's tegengestelde laten zeggen van wat zij uitspreken! En de mariale dogma's zul len voor protestanten altijd onaanvaard baar blijven. De voorzitter van het Ned. Protestants Convent, ds. G. P. Post te Eindhoven, had vooraf verklaard dat het convent zijn werkzaamheden bevordering der pro testantse belangen geestelijk zowel als materieel voortzet. Er wordt n; lijk wel eens geopperd of, gezien de c menische verhoudingen, dit werk wel op zijn plaats is. Ds. Post meende wel. Stellig kan men een oecume nische lente waarnemen, maar aan oog sten is men nog niet toe. Intussen is de sfeer veel beter ge worden. Van protestantse zijde kan gewagen van een grotere openheid ten aanzien van de r.k. kerk. Omgekeerd geldt dat al evenzeer. Het convent kan door zijn studiesecretariaat de ontwik keling van de r.k. theologie en het leven volgen. Daaraan heeft men i dan aan een vage welwillendheid. Bovendien kan het convent via d ven aangesloten organisaties materiële steun blijven verlenen aan bedreigde of geïsoleerde protestantse gemeenten. N.C.S.V. en V.C.S.B. vormen associatie De Nederlandse Christen Studenten vereniging. de Vrijzinnig Christelijke Studentenbond en de Protestantse Ge spreksgroep te Eindhoven hebben be sloten met ingang van 1 januari nauw te gaan samenwerken. Daartoe hebben zij de Christen Studentenassociatie in het leven geroepen, welke onder een gemeenschappelijk i estuur zal zorgdra gen voor de coördinatie van het werk an de verenigingen en voor de uitvoe ring van de gemeenschappelijke werk zaamheden. Deze werkzaamheden zullen voc melijk liggen op het terrein van publi- katies, studiebijeenkomsten en het or ganiseren van een jaarlijks congres ir het kader van de wereld-studentenge bedsdag. Het eerste congres zal in fe bruari worden gehouden in een nog na der aan te wijzen plaats. De drie vereni gingen, die in elke studentenstad een af deling hebben, omvatten in totaal 4 000 studenten. De associatie in haar huidi ge vorm is voor de tijd van drie jaai aangegaan. Daarna zal worden bezien hoe de samenwerking het meest vrucht baar kan worden voortgezet. Prins Bernhard zal eind april naar Mexico gaan, onder meer voor het hou- van een voordracht op het congres de Internationale kamer van Koop handel. Doorgaan het een waagstuk van die twee blinden? Ze zitten langs de weg als Jezus Jericho verlaat. Ze zullen wel opgeschrikt zijn door het rumoer, dat ze hoorden. Hem volgde een grote schare (M,attheüs 20:29 en verder). En er is niet veel fantasie voor nodig om te raden hoe het verder is gegaan. De twee blinden zullen aan de voorbijgangers hebben gevraagd wat er aan de hand was. En het antwoord zal hebben geluid: „O, dat is die Man, die zoveel wonderen heeft verricht en ons van die vreemde dingen vertelt". Op dat ogenblik moeten de blinden van vreugde zijn opge sprongen. Hier ligt een kans voor hen. Van Jezus hebben ze al veel vernomen. En als ze merken, dat de stoet vlak bij hen is beginnen ze te roepen. En hoe roepen ze nu? Niet alleen als mensen, die veel ver wachten, ook als mensen, die geloven. „Here, heb medelijden met ons, Zoon van David". En als Jezus hun de positieve vraag stelt: „Wat wilt ge dat Ik u doen zal?", geven ze ook een positief antwoord: „Here, dat onze ogen geopend wor den". De twee blinden aan de weg geloofden, dat Jezus kon helpen. Zij putten zich niet uit in langdurige smeekbeden, neen: ,Jlere, dat onze ogen geopend worden". Zegt maar tot Jezus wat ge wilt dat Hij zal doen en laat het verder aan Hem over. 121 e Dies Natalis T.H. Delft Dr. A. Bouwers eredoctor In de buitengewone openbare vergadering van de Senaat van de Teohnische Hogeschool Delft ter gelegenheid van de 121ste Inlichtingen: uw reisbureau en het OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS BUREAU VO Rokln 16, Amsterdam. Telefoon; 62188. Grote financiële moeilijkheden Geen steun van overheid „Als er niet uiterlijk per half maart 1963 een afdoende finan ciële steun voor het centrum komt, zal de 6tichting per 1 april 1963 opgeheven moeten worden. Er zou dan ongetwijfeld van een duidelijke verarming van studen ten-, cultureel en maatschappe lijk leven gesproken kunnen wor den". Deze kanttekening verge zelt het jaarverslag over 1962 van de directie, bestaande uit de he ren J. J. Rijfkogel en P. Mertz, der stichting internationaal stu dentencentrum ,,De Dromme- daris" te Enkhuizen. In het begeleidend schrijven wordt voorts opgemerkt: „Wanneer echter de heer Mertz de zekerheid heeft dat zijn culturele programma voortaan volledig gesubsidieerd zal worden 10.000 per jaar) en wanneer de heer Rijfkogel de garantie heeft dat de achterstallige bouw en inventariskosten gedekt zullen zijn 65.000) kan de stichting voortbe staan." „Het huishoudelijk gedeelte sluit finan cieel al heel behoorlijk, als de post cul tureel werk. salarissen culturele mede werkers en rente van schulden, vervalt en als de medewerkers, zoals tot nu toe, genoegen blijven nemen met een uiter mate laag salaris. Zouden we gedurende enkele jaren nok nog ongeveer* 8000 per jaar subsidie voor normalere sala riëring kunnen krijgen, dan zou dit een gezonde bedrijfsvoering wel ten goede komen. Er wordt nu teveel'geëist van dé drie mensen die de algemene organisatie drijven en van de ene man die het. cul turele werk organiseert." „Wij hebben de Drommedaris in an derhalf jaar gebracht tot zijn huidige peil. Aan gederfd salaris hebben wij vieren al tenminste 40.000 in de organisatie gestoken over drie jaren. Het ligt nu aan de gemeenschap of onze inspanning geho noreerd zal worden met continuering werk of niet." Situatie i relaas van de moeilijkheden de stichting te kampen heeft, geeft de algemeen directeur in zijn ver slag in enkele punten de situatie weer zoals ze thans is. Hieruit blijkt o.m. dat het centrum is erkend door de Ne derlands* Studentenraad, de gecombi neerde senatenvergadering, de algemene studentenvereniging Amsterdam, de sa men v/erkende instituten van kunstonder wijs te Amsterdam en door de Vorld University Service. Financiële steun is o a. verleend door prins Bernhard. Het bezoekersaantal is, vergeleken bij de overeenkomstige periodes uit het eerste jaar, meer dan verdubbeld en in som- woordt-steeds beter aan de bedoeling der directie: naar verhouding minder feesten, steeds meer conferenties, mu ziek-, toneel- en dansrepetities, studie dagen, gespreksbijeenkomsten, enz. De bekendheid in het buitenland groeit snel. Door geldgebrek nog steeds is er ge overheidssteun, op enkele zeer kle subsidies, ongeveer drieduizend gulden in drie jaren, na konden de eigen plan nen der directie nog lang niet allemaal worden uitgevoerd. Een bijgevoegde notitie bij het j. verslag vermeldt dat blijkens deling van de adjudant a de rijkspo- te Enkhuizen het totale aantal ho telovernachtingen in Enkhuizen in 1962 door de aanwezigheid van de Dromme daris vrijwel is verdubbeld. Advertentie Dies Natalis heeft de rector mag nificus medegedeeld dat de gou den erepenning van het Fond-s Gijsbertd Hodenpijl werd toege kend aan de kerkeraad van de Waalse gemeente te Delft voor zijn bijdrage in architectonisch opzicht aan het uiterlijk schoon van Delft door de restauratie van de oude kapel van het voormalige St. Agathaklooster, thans Waal se kerk. Tevens is ter gelegen heid van de Dies Natalis aan dr. A. Bouwers, directeur van de N.V. Optische Industrie ,,De Oude Delft", een eredoctoraat verleend. Het Fonds Gijsberti Hodenpijl, bij ak te van 15 januari 1913 in het leven ge roepen, heeft een tweeledig doel, n l. het toekennen van een beloning voor de restauratie van reeds vóór de acht tiende eeuw te Delft binnen haar voor- malige stadsgrachten bestaande ge bouwen en het geven van een beloning voor de beantwoording van een weten schappelijke prijsvraag. Deze beloningen kunnen worden uitgekeerd in geld of ere penningen. Reeds in 1953 is uit het Fonds Gijs berti Hodenpijl ter aanmoediging bijdrage van 350 verleend aan Waalse Gemeente voor de restauratie de Noordmuur van voornoemde ka pel, die gebouwd werd circa 1470. In 1572 werd deze huiskapel van prins Wil lem van Oranje bij zijn woonverblijf, zogenaamde Prinsenhof, getrokken, ter diende dit gedeelte der kapel 1621 tot 1635 als,.Engelse kerk en daar- it Waalse kerk. Het is een eenvpu- dige laat-Gotische baksteenbouw, staande uit ene éénbeukig schip, dat af gedekt wordt door een houten tongewelf. Eredoctoraat De promotor van dr. A. Bouwers was prof. dr. A. C. S. van Heel. Dr. Bou wers ontving het eredoctoraat in de technische wetenschap. Dr. A. Bouwers, sinds 1941 directeur van „De Oude Delft" geniet vooral bekendheid om zijn werk op het gebied van de lichtoptiek en de elektronenoptiek. Ook versche nen er verscheidene boeken en weten schappelijke publicaties van zijn hand. Dr. Bouwer ontving in 1928 de gouden medaille van de Radiological Society of North America, de zilveren medaille van de stad Parijs in 1958 de Eurotech- nicaprijs in 1960 en de gouden speur werkmedaille voor natuurkunde van h~* Koninklijk Instituut van Ingenieurs 1961. Dr. Bouwers ls voorts erelid van de Nederlandse Vereniging voor Elec- trologie en Röntgenologie. Promotor Van Heel benadrukte vooral de bezieling die van dr. Bouwers uit gaat en die het de eredoctor mogelijk maakte een nieuwe industrie met we reldnaam op te bouwen tegen de scher pe buitenlandse concurrentie in op sis van zijn eigen vindingen. „Zoals Van Leeuwenhoek en ook Van Albada beroemde optici geworden zijn, na zich als amateur in het vak van lenzen en soiegels te hebben verdiept, is ook dr. Bouwers als amateur be gonnen en een beroemdheid op dit ge bied geworden", aldus Prof. dr. A. C. S. van Heel. Rproepin sswerk CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Papendrecht: W. Steenber gen, te Meppel en M. Vlietstra, te IJtnui- den. GEREF. GEMEENTEN VANDAAG rolde de weet-ik-hoeveelste gelukkig nieuwjaarskaart in de bus. Een heel toepas selijke dit keer, met een verguld huisje in een besneeuwd land. Geen gore vastgevroren pekel- sneeuw met verraderlijke ijsruggen nu ons da gelijks uitzicht maar reine maagdelijke sneeuw. Echt weer eens helemaal wat anders. Als ik de gegeven paarden eens in de bek kijk en de stapel kaarten kritisch doorsnuffel, word ik geconfronteerd met een bonte mengeling van lelijke dingen. Wonderlijke kaarten met wanstal tige pendules, levensgrote cognacglazen of huppe lende lammetjes. Veel kaarten zijn bovendien om alle twijfel aan deszelfs smakeloosheid defi nitief de kop in te drukken kwistig besproeid met oogverblindend verguldsel. Dan had ik nog een aanzienlijke stapel visitekaartjes, waarop met snelle balpen g.n. geschreven was, met een enkele z.n. als rooms-katholieke afwisseling. Alle kaarten en kaartjes hadden de bedoeling om mij een gelukkig nieuwjaar toe te wensen. Het nare is echter, dat ik er nogal kregelig van ben geworden. Waarom? Is mijn smaak zo hoog boven alles verheven, dat ik gebelgd raak over een kaart, die ik foeilelijk vind? Ben ik serieus beledigd als iemand blijk geeft geen tijd te heb ben om voor mij voluit gelukkig nieuwjaar op zijn visitekaart te schrijvenNee. toch niet. Want als ik ieder jaar weer een kaart met enge lammetjes op een goud-glimmend grasveldje krijg van de ou de lieve werkster van mijn moeder, dan zal het mij een zorg zijn hoe lelijk ik die kaart vind. Dan telt alleen het hart, dat aan mij dacht en hoopt dat ik een goed jaar mag beleven. Nee. het is iets anders. Wat mij kregelig stemt is dat een vriendelijke traditie ook gaat ontaar- en den in een representatief geflikflooi van zaken lieden. Want ik heb ook heel mooie enveloppes gekre gen waarin op geschept papier een pittoresk straatje of ander „artistiek" prentje gestopt was. gelukkig nieuwjaar was er opgedrukt in gotische 'etters. Deze duurdere kunstwerkjes kreeg ik van diverse leveranciers. Het :s duidelijk, dat zij bij dit soort uitgaven nooit op een vaar dubbeltjes kijken, want zij mogen het zo als dat heet aftrekken. „De belasting betaalt toch de helft, joh", zegt de fotograaf tegen de wijnman. Een olijk grapje. Want als ik het goea bekijk betaal ik dus zelf aan de helft van dat fijne straatje mee. En de gothische letters verzekeren mij dat de drogist mij het beste met het beste toewenst en zichzelf weer voor een jaar aanbeveelt met zijn service. Nou voor mij hoeft het niet hoor. Het spreekt vanzelf dat ik niemand een onge lukkig nieuwjaar toewens. Maar iemand gezegen de kerstdagen en een goed jaar toewensen is een zaak van het hart en niet van een winkelomzet, die men hoopt te vergroten. Laten de h.h. zaken lieden zich niet vergissen. Ik kom toch nooit bij de fotograaf terug, die deze zomer foto's van de kinderen maakte. Al stuurt hij me straks met mijn veriaardag een nop mooiere kaartde plaatjes die hij maakte van mijn kroost waren immers slecht. En al wenst de drnaist mii in ao- tische letters van de zomer ook nog een fijne vacant ie ik kom er zo weinig mogelijk want iK vind hem rondweg een zalf. Het Hikt zo charmant duur papier fraai plaat je inclusief beste wensen èn service èn beleefd aanbevolen. En toch geef mij maar het goed kope lelijke huisje in de sneeuw zonder zakelijke bijbedoelingen De rage om aan ..geachte clientèle" dure druk werken te sturen liikt mij een ioelvaarts-mode, waar we echt niet wel bij varen. Mink van Rijsdijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2