l Verwoest Perzisch dorp begint een 1 nieuw leven Baptisten beginnen landelijke cursus „praktische gemeentekunde" DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 12 JANUARI 1963 Vergoelijken Dezer dagen kwam ons weer een» een artikel onder ogen, waarin het bekende boek van Slmone de Beau- voir besproken werd. Daarin haalt dete Franse vrouw herinneringen op uit haar leven. In het bij zonder bleef het citaat bij ons haken waarin zij zegt: „Een God kan vergeven, door de vingers zien. ver goelijken; maar wanneer God niet bestaat, zijn de fouten van mensen door niets goed te maken." Simone de Beauvoir beschrijft in dit boek haar afval van het geloof en haar weg tot het wijsgerig existen tialisme i la Jean-Paul Sartre. Ze is goed rooms- katholiek opgevoed. In een bepaalde periode van haar leven ging ze tweemaal per maand biechten, driemaal per week ter communie en las ze elke morgen een hoofdstuk uit de „Navolging van Christus." Haar woorden zijn bij ons blijven haken, omdat zij te gelijkertijd verraden dat deze vrouw niets begrepen heeft van het evangelie, maar onbewust begrijpt wat de consequenties zijn van haar wijsgerigheid. Het woord ..vergeving" is een door en door bijbels woord. Maar wij spreken er lang niet immer op bijbel- i Simone de Beauvoir heeft kennelijk allerminst een door de vingers zien. Vergoelijken is iets wat verkeerd is goed praten, het niet zo heel erg vinden. En dat Juist kan God beslist niet. Dit is in strijd met Zijn karakter, misschien be ter gezegd: met Zijn wezen. Wie dus de zonde niet wil zien, zoals God deze ziet in al zijn verschrikking, gaat God omvormen tot een god naar eigen beeld en gelijkenis. Dan wordt God een oude man die telkens weer zegt: Het is zo erg niet. Als Simone de Beau voir een god de rug heelt toegekeerd dan is het deze god. En omdat zij de werkelijke God nimmer ont moet schijnt te hebben, heeft zij zichzelf nimmer kunnen zien zoals God haar ziet. God kan zonde niet vergoelijken. God wil de zonde uitdelgen. Schuld kan niet door de vingers worden ge zien. maar moet worden betaald. Juist daarom is Christus geboren. Juist daarom is de Zoon van God en zoon des mensen gestorven. Dat was de prijs van on ze zonde. Vergeving mag niet losgemaakt worden van het kruis van Christus. Vergeving is alleen op de basis van het kruis mogelijk. Juist daarom zijn de fouten van mensen door niets goed te maken. Niet omdat er geen God zou zijn. zoals kwaad kunnen opwegen. Maar Gods eis is en blijft: Weest heilig want Ik ben heilig. Met minder is Hij niet tevreden (en vinden wij dus geen vrede bij God). Het opbouwwerk ion Esmatabad wordt geleid door de heer Habibullah Giahi, die door de 1 Wereldraad is aangesteld als de directeur van het hulpcomité. Deze man ran Perzische na tionaliteit git aan een Uifel hoed vóór hem) met een aantal overlevenden van de ramp. Aan deze kant van de tafel sit de christen-Pakistaan Inayat Masih, die als vertegenwoordiger van de Oecumenische Raad van Pakistan ook zijn krachten wijdt aan het opbouwwerk. ESMATABAD wordt door kerken opgebouwd (Van onze kerkredactie) In het Perzische Esmatabad wordt hard gewerkt. Lang zaam maar zeker verrijst dit dorp, dat door de ontzettende aarbeving van enkele maanden geleden geheel met de grond gelijk werd gemaakt, weer uit haar puin op. Het wordt een dorp gebouwd door kerken, honderden kerken uit de gehele wereld, maar in het bijzonder toch wel door Nederlandse kerken, die niet minder dan 1.200.000 gulden bijeen hebben gebbracht. Esmatabad is een van de 1980 verwoeste dorpen. Vijf ennegentig procent van de huizen werd met de grond ge lijk gemaakt, de andere vijf procent ernstig beschadigd. Slechts 27 gezinnnen overleefden de ramp. Reeds in november kom met de herbouw worden begon nen en de eerste huizen zijn al onder de (lage) kap. De huizen worden zo gebouwd dat een aardbeving ze niet meer onmiddellijk kan vernietigen. De ramp in Perzië had zulke vreselijke gevolgen, omdat de huizen uit nauwelijks meer bestonden dan losse stenen die door leem bij elkaar werden gehouden. IN TIEN PLAATSEN TEGELIJKERTIJD (Van onze kerkredactie) „De bijl zal naar twee kan ten hakken. Het gemeente- lid wordt beter dienstbaar in de gemeente en tevens in de wereld". Met deze woorden geeft ds. H. Sikkema, predikant dTe van de baptistengemeente zeer belangstelling voor hadden. Rotterdam. Om De baptisten komen door deze op- werpen zet met een primeur: Geen wijk- stalte - i paar onder- Wezen en ge- de gemeente, plaats gezamenlijk studeren maal zullen uitvoerig worden be spreken over vraagstukken sproken. Nieuwe plannen Dag in, dag uit zijn ijzervlechters bezig met hun werkDe huizen krijgen fundamenten van gewapend beton, dat bestand is tegen aard schokken. allen van belang zijn. De opzet van de Pernis de bedoeling weer van in de veertien dagen op de het initiatief van de Commis- terdagmiddag twee predikanten Voorbereiding inleiding te laten houden, Overigens zit de Commissie van ïreiding en Dienstbetoon al boordevol nieuwe plannen. ganiseren van de cursus „prac- tlsche gemeentekunde". Dit is een eerste pogen op landelijk m__. niveau tot kadervorming voor dagmiddag. Leggen de gemeentelijke arbeid in rui mere zin. jn nieuwe icuai jf drie uurtjes op de zater- het volgend jaar zullen worden t ,J" T geen be- aangetrokken. Dus de organisatie F Sikkema. Op het ogenblik zijn „Ook in mijn gemeente blijkt plaatsen in Nederland slag op de zaterdagavond" aldus zai worden uitgebreid. Maar ook is er reeds gedacht aan wat er "en moet gebeuren met hen die toe dat wikkeling vele leden zijn die de ont- terdagmiddag 12 januari de eer ing van de laatste jaren ste „les" van start gaat, w at betreft vraagstukken als de in het totaal hebben zich al 222 De Commissie wil v.» de deelnemers laten inschrijven waar- een hen een stap l" - IC 1— u.» gerust met de nieuwe parate ken nis zich dienstbaar willen maken de gemeente of daarbuiten. het wezen gemeente niet kunnen bijhouden' vertelt ds. Sikkema. Men besloot js Zee m de zomer van het afgelopen kema, jaar tot het houden van een cur- maar sus in de eigen gemeente deze vraagstukken. 0te zijn 15 in Rotterdam. „Het hen in staat te stellen hun ei pvallend", zegt ds. Sik- thousiasme onmiddellijk om at niet alleen ouderen kunnen zetten in daden. Samen vooral de jongeren belang stelling voor de cursus hebben. Zij zijn veel zekerheden laatste j1 Dit plan tot het organiseren van cursus „practische gemeente- kwijtgeraakt en ho- kunde" Is voor de baptisten een genis als getui- primeur, groeperingen beslist niet i Opvallend is de practische op- woord op vele vragen die hen be- giaat beschuldigen wanneer het plan. Het was spronkelijk de bedoeling de 's houden maar het bleek al spoedig dat de de andere gemeenteleden er even- Sikk zighouden, te vinden. WÊ In Rotterdan, de enige plaats ambtsdragers, in het westen van het land, zal dit voortreffelijke idee overneemt. „Mijn stellige verwachting ls dan ook, dat dit werk verder zal groeien", aldus ds. Sikkema. Nieuwbouw Daarom worden de huizen ook niet herbouwd. Er worden ge heel nieuwe fundamenten ge legd van gewapend beton, waar op nieuwe huizen worden opge trokken. Toch gaat het wérk zo snel, dat iedere zes dagen er een huis klaar komt. Een grote moeilijkheid in het begin was, dat toen de werkzaamheden be gonnen, een natte periode inzet te die het werk ernstig belem merde, omdat de aarde één gro te modderpoel was geworden. Later ging het echter beter, maar de laatste weken heeft men veel last van de koude 's nachts. Ook werd het werk in het begin ernstig geremd doordat het Wereldraadteam door een auto-ongeluk om het leven kwam. Tijdelijk hebben de in woners van Esmatabad onder dak gevonden In tenten. Enge land stuurde er 103 die elk twee gezinnen kunnen herbergen. Dagenlang heeft de machine staan stampen. De buizen moesten n dan honderd meter in de zandige bodem, met zijn rotsachtige dergrond, worden geslagen eer water werd bereikt, maar werkt de brón en geeft voldoende water voor het gehele dorp. doende heeft voor de mensen en voor de bouw. de leiders van perzjë js een mohammedaans land. Er wonen in het gehele land nog geen 4000 protestanten. Er zal dus ook een moskee moe- ten komen. Deze zal echter niet door de kerken worden gebouwd. In het nieuw te stichten dorps huis zullen bijvoorbeeld maat schappelijke werkers worden opgeleid voor de gehele omge ving; vrouwen zullen er naai les kunnen komen nemen, en er zal een landbouwkundig consu lent worden benoemd om de boeren te adviseren. Als straks de 500 huizen er allemaal staan, het worden steeds twee wonin- Sen onder een dak, dan zal de ulpverlening dus nog voortge zet worden. Nieuwe toekomst Scholen Natuurlijk moeten niet alleen wo ningen gebouwd worden. Er moeten ook twee scholen komen- en een gemeenschappelijk dorps huis. Èr moet een landbouwcen trum komen en voor alles een nieuwe bron. Al die andere din gen kunnen nog wel wachten tot de hulzen er zijn, maar de bron moest voorrang hebben. De pijpen moesten honderd me ter de grond in gedreven wor den eer men water vond, maar nu is er een voortdurende stroom water, zodat men vol- Hulpverlening Het werk dat nu ln dit dorp wordt gedaan, is nog maar een begin. De hulp van de Wereldraad van Kerken zal uiteindelijk een hulp op langere termijn moeten wor den. Met nieuwe woningen is men er niet. Er zal ook op an dere wijze geholpen moeten wor den om de mensen een kans te Esmatabad een nieuwe toekomst is aangebroken. Want niet slechts de kerken maar ook de rijke landeigenaren van Perzië en zeker die uit de omgeving van dit dorp hebben hun mede werking toegezegd. Velen heb ben Teeds land toegezegd voor de boeren uit de plaats, zodat zij straks niet slechts in eigen Zo zullen de huizen van Esmatabad in de toekomst er u ieder huis gullen twee gezinnen worden ondergebracht. Nai maatstaven zijn de huizen betrekkelijk klein, maar voor di van dit dorp wordt het een geweldige verbetering. Velen die hun leven lang woonden in lemen hutten zullen voor het eerst hun intrek nemen in een stenen huis. Waarom Chroesjtsjef naar het partij-congres in Oost- Berlijn gaat Collectieve discussie in het nadeel van communistisch China Eventuele nieuwe span ning om Berlijn een afleidingsmanoeuvre? Chroesjtsjef naar Berlijn om er het partijcongres van de Oostdnltse communisten bij te wonen. En het ls duidelijk, dat hij deze gelegenheid zal aan grijpen om weer wat leven In de brouwerij te brengen. Daar heeft hij dan ook verschillende redenen voor. Hij heeft het vooral na het Cubaanse debiele niet gemakkelijk. De pogin gen van communistisch China, de positie van de Sowjetunle als onbetwistbaar leidster van het Internationale communisme te ondermijnen, kosten hem veel hoofdbrekens. Want het gaat niet alleen om de vraag, wie het bij het rechte eind heeft wat betreft de wijze, waarop de rode wereldrevolutie moet wor den verwezenlijkt. Er staat voor de Sowjetunle veel meer op het spel: als er nog meer satelliet staten het voorbeeld van Alba nië zouden volgen en met Mos kou zouden breken, dan zou de veiligheid van de Sowjetunle daardoor indirect worden onder mijnd. Vandaar de wedijver, die thans aan de gang is om de gunst van deze staten. Vandaar het bezoek, dat een Russische delegatie deze week heeft ge bracht aan Buiten-Mongolië, een bufferstaat tussen de Sowjeb- unie en communistisch China, waarin de Russische invloed steeds zeer groot is geweest en welks regering volgens de be richten van de afgelopen dagen thans ook in het Russisch-Chi- nese conflict de zijde van Chroesjtsjef heeft gekozen. Korea In Noord-Korea waren de Chi nezen er al in geslaagd, een ein de te maken aan de overheersen de positie, die de Russen daar innamen. Dat was een grote te genslag voor Chroesjtsjef. maar ook voor de Verenigde Staten, op wie min of meer de verant woordelijkheid rust voor het handhaven van de vrijheid en onafhankelijkheid van de repu bliek Zuid-Korea. Wat dit laat ste betreft moet president Ken nedy er rekening mee houden, dat de communistische Chinese leiders er eventueel niet voor zullen terugschrikken om in Ko- Een regeling van het Kore aanse conflict was In 1953 nog mogelijk, omdat de Sowjetunle het toen nog ln Noord-Korea voor het zeggen had. Zo ls het thans niet meer. Als China Zuld-Korea binnenvalt, plaatst het de Sowjetunle voor een nog moeilijker probleem dan het reeds heeft gedaan, toen het zijn agressieve actie tegen In dia begon. Terugdringen Maar dat terzijde. Het gaat er thans om. dat Chroesjtsjef de invloed van communistisch Chi na zo veel mogelijk probeert te rug te dringen. Dat blijkt ook zonneklaar uit de hoofdartike len. die de laatste tijd in de Rus sische kranten zijn verschenen we in onze nieuws- iners ran Esmatabad die de ramp overleefden zijn onderge- i tenten, die door Engeland uerden geschonken. In iedere tent wee gezinnen. Zij kunnen haast niet wachten tot hun nieuwe huizen gereed zijn. de Chinezen heeft doen toekomen om de ideologische geschillen te bespreken. Deze Interpretatie is zeker niet uitgesloten, maar zij ligt naar onze mening niet zo voor de hand, als men wel zou denken. De Russische premier doet het inderdaad voorkomen, alsof hij de kwestie aan de conferentie- tafel wil uitpraten. Maar het is de vraag of hij dit werkelijk wenst en of zijn bedoelingen niet van geheel andere aard zijn. Discussie De betreffende zinsnede luidt: „De communistische partijen hebben een beproefde methode om omstreden punten te be slechten door collectief overleg. De communistische partij van de Sowjetunie is er stellig van overtuigd, dat collectieve discus sie van de belangrijkste kwesties van de ontwikkeling in de mo derne wereld het mogelijk maakt, de samenhang van de internationale communistische beweging te verzekeren." Dat klinkt met in de eerste plaats als een uitnodiging, dachten wij, maar als een terechtwijzing aan het adres van de Chinese com munisten. van wie de Russische premier weet. dat zij er weinig voor voelen, aan een derge' jke collectieve discussie deel te ne- Voor de Chinese communisten heeft een dergelijk „gesprek" inderdaad geen zin, omdat zij in het grote rode gezelschap slechts een kleine minderheid zijn. Zij hebben nl. Albanië, Noord-Korea en wellicht ook Noord-Vletnam achter zich staan. Maar daar ls waarschijnlijk alles mee gezegd. Oost-Berlijn De publikaties in de Russische bladen hebben ook veel te ma ken met het partijcongres van de Oostduitse communisten, dat begin volgende week in Oost- Berlijn begint en dat ook door Chroesjtsjef zal worden bijge woond. Behalve Russen zullen ook delegaties uit andere (com munistische en niet-communisti- sche) landen aanwezig zijn. En Chroesjtsjef krijgt in Berlijn dus weer eens een prachtige gele genheid om de relaties weer eens wat te versterken en de politie ke denkbeelden van de Sowjet unie over de ontwikkeling van de moderne wereld te verkopen. Dit neemt echter niet weg, dat de Russische premier ln Berlijn ook nog andere zaken aan het hoofd heeft. Want de situatie in de Sowjetzone van Duitsland is bepaald niet rooskleurig. En al Is het waarschijnlijk nog niet zo ver. dat Chroesjtsjef van plan Is, drastische veranderingen in de Duitse satellietstaat door te voeren, verwacht mag worden, dat er met Ulbrlcht en de zij- i harde noten gekraakt zullen Spanning bij heeft gehad, te laten weten dat hij zelf naai Oost-Berlijn gaat. Het zal iedereen opge vallen zijn, dat men over het al gemeen in de westelijke landen sinds de Russische nederlaag met betrekking tot Cuba reke ning heeft gehouden met de mo gelijkheid, dat de Russische pre mier in en om Berlijn de span ning opnieuw zou opvoeren om revanche te nemen. Ook om streeks de jaarwisseling in en beschouwingen naar aanleiding van het aanbreken van het Jaar 1963 klonk de vrees door, dat dt Sowjetunie nu toch eindelijk wel eens op een beslissing in de Ber- lijnse kwestie zou aansturen. En toen het nog niet zeker was, of Chroesjtsjef zelf naar het partijcongres ln Oost-Berlijn zou gaan, werden er verwachtin gen uitgesproken, die de Rus aan Berlijn gaat, zo werd gezegd, dan gaat hij de Beriljnse crisis weer op de spits drijven. Gaat hij niet, dan zal het voorlopig nog wel rustig blijven in de vroe gere Duitse hoofdstad. Afwachten Chroesjtsjef had het dus maar voor het zeggen en als hij nog niet voldoende redenen had ge had om de reis te gaan maken dan had hij er nu een, die hei alleen al de moeite waard zou maken. Binnen enkele dagen was bekend, dat de Rus zelf naar Berlijn zou gaan. En nu moeten we maar weer afwachten of de politieke weervoorspellers, die al sinds november 1958 verkon digen. dat „nu de beslissende fa se in de Berlijnse kwestie is aan gebroken" gelijk krijgen. Daar bij dient te worden opgemerkt, dat Want het Is steeds de gewoon te van de Sowjetlelders geweest, een Internationale crisis teweeg te brengen, als zij „binnenlandse problemen" hebben. Nn die heeft de Rnssisohe premier volop, want de Chlnees-Rnsslsche tegen stellingen vinden hun weerslag in Moskou, waar de positie van Chroesjtsjef kan staan of vallen met de wljse, waarop dit con flict tenslotte wordt ultgevoch- Rookgordijn Wanneer de Sowjetunie de spanning rondom de Berlijnse crisis weer gaat opvoeren, dan moeten we daar niet meer be tekenis aan hechten dan nodig er verantwoord is. Dan moeten we die verhoogde spanning zien als een rookgordijn, waarachter be paalde manoeuvres verborgen moeten blijven, waar de Russen liever niet mee te koop lopen Dan moeten we eventuele nieu we dreigementen zien als pogin gen om de vastberadenheid en de eensgezindheid onder dc drie westelijke mogendheden, die een taak in Berlijn hebben, opnieuw op de proef te stellen. Wat Cuba betreft stonden de Russen op het beslissende ogenblik alleen tegen een oorlog met kernwapens. Wat Berlijn aangaat liggen de zaken heel anders. Opschieten De Amerikanen bevinden zich daar ook niet in zo'n voordelige positie als met Cuba het geval was. De rollen zijn hier als het ware omgekeerd. Maar de uit slag van een eventuele kracht meting (die uitsluitend uit drel- Sende verklaringen zou kunnen estaan) behoeft niet onzeker te zijn. als het antwoord van het Westen even vastberaden Is als de Amerikaanse houding inzake Cuba. Dit neemt niet weg, dat de wes telijke mogendheden thans meer haast moeten gaan maken met het zoeken van nieuwe wegen om uit de Berlijnse impasse te kun nen geraken. Het zijn vooral de Duitsers en de Fransen, die zich hiertegen verzetten. De vraag is slechts, of er in West-Duitsland in de afgelopen maanden iets verahderd is. Te oordelen naar de moeilijkheden, die Adenauer ook in zijn eigen partij onder vonden heeft, is die mogelijkheid niet uitgesloten. Men zou dit ook kunnen aflei den uit de verklaring, die dezer dagen te Bonn werd afgelegd, nl. dat de Westduitse regering overweegt, of zij Chroesjtsjef voor een bezoek aan West-Ber- lijn zal uitnodigen, als hij vol gende week in Oost-Berlijn ver toeft. Mogelijk zal ook oen lid van de Westduitse regering zich naar Oost-Berlijn begeven om met de Russische premier te spieken. Het is, wel een heel ander ge luid. dan we van de Westduitse regering gewend zijn... Bijdrage kan de spanningen binnen het westelijke bondgenootschap, die de laatste tijd zijn vergroot als gevolg van de Amerikaanse stappen inzake Cuba, Kongo en de Skyboltaffaire, belangrijk doen verminderen. Zij zon er toe kunnen bijdragen, dat aan even tuele Russische dreigementer bij voorbaat alle kracht wordt ont-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14