In overstroomd Marokko al circa 40.000 daklozen Zelfs Russen wachtten vergeefs op Cliroesjtsjef Macmillaii: „Ik vraag me af wat De Gaulle denkt" Socialisten in Hongarije in rechten hersteld KennedyV.S. maken zich niet geliefd in wereld President boos over publikatie 1,50 De vertraagde wereld VRIJDAG II JANUARI 196! PSYCHOPATEN ASIEL Het Tweede-Kamerlid J. H. Scheps (soc.) heeft de minister van justitie vragen gesteld naar aanleiding van de ongeregeldheden van zondag in het rijksasiel te Groningen. De heer Scheps wil weten hoeveel terbeschikking- gestelden hier worden verpleegd en of het waar is, dat onder deze ver pleegden patiënten zijn, die na het uitzitten van hun, ook wel betrekkelijk licht vonnis, jarenlang in de gevangenis verblijven. De heer Soheps in formeert verder naar het verschil van behandeling tussen delinquenten die hun vonnis uitzitten en patiënten die verpleegd worden en of het waar is dat patiënten in dezelfde soort primitieve cellen vertoeven al: delinquenten. Blijven deze patiënten gevangeniskleding dragen en krijgen zij voor arbeid dezelfde vergoeding als delinquenten, zo vraagt de heer Scheps, die zich afvraagt of het verdedigbaar is, mensen, die hun vonnis hebben uitgezeten, jarenlang uitzichtloos vanwege de regering te plegen in inrichtingen als het rijksasiel te Groningen. De heer Soheps vraagt tenslotte of niet moet worden overgegaan tot het inrichten van een huis, geheel losstaand van enige gevangenis en voldoende aan de eisen die op het gebied van de verpleging van terbeschikkinggestelden. in deze tijd moeten gelden. GEEN VORSTUITKERING Er bestaat geen aanleiding om van rijkswege in verband met de huidige weersomstandigheden een bijzondere algemene maatregel tot het geven van een tijdelijke toeslag op de uitkeringen krachtens de sociale uit keringsregelingen te overwegen. Dit zeggen de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, en de minister van maat schappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid J. S. Suurhoff (soc.). Sinds enige jaren wordt aan werkloze werknemers ingevolge de sociale voorziening uitsluitend een uitkering op basis van een percentage van het door de betrokkenen verdiende loon verleend. Het behoort echter tot de bevoegd heid van de gemeentebesturen zo nodig aanvullende hulp in verband met de weersomstandigheden van de laatste weken te verstrekken, aldus het antwoord. Verschillende gemeentebesturen hebben op die grond reeds een toeslag uitgekeerd. DURE NOOTJES TUINBOUW Het Tweede-Kamerlid E. J. M. Kolfschoten (kath.v.) heeft de ministers van economische zaken en van landbouw en visserij schriftelijk gevraagd maatregelen te nemen tegen de prijsstijging en kwaliteitsdaling van anthraciet voor de glastuinbouw. De heer Kolfschoten signaleert, dat anthraciet-nootjes-6 op het ogen blik worden geleverd tegen een prijs die 20 tot 25 gulden per ton hoger ligt dan in het begin van het stookseizoen en dat de kwaliteit van het geleverde inferieur is. Ten bewijze van dit laatste heeft vragensteller een monster van bedoelde nootjes aan de minister van economische zaken gezonden. INVALIDITEITSRENTE Met ingang van 1 januari is het ouderdomspensioen dat een aantal gehuwde vrouwen op grond van de Algemene ouderdomswet genoot, daar zij als kostwinner waren aan te merken en hun echtgenoten de leeftijd van 65 jaar nog niet hadden bereikt, ingetrokken. Het Tweede- Kamerlid mr. Th. J. A. M. van Lier (soc.) neemt aan, dat deze intrekking verband houdt met de invoering van de interimwet-invaliditeitsrentetrek- kers, aangezien ten gevolge daarvan het jaarlijkse inkomen van de be doelde echtgenoten is komen te liggen boven de norm gesteld in de beschikking van de minister van sociale zaken en volksgezondheid dd 4 december 1956. De heer Van Lier heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid nu schriftelijk gevraagd of de invoering van de interim- wet-invaliditeitsrentetrekkers dientengevolge voor een aantal gezinnen een achteruitgang in inkomen met zich mee heeft gebracht. Hij vraagt de minister te bevorderen dat door wijziging van de beschikking of op andere wijze de achteruitgang in inkomen ongedaan wordt gemaakt. NEDERLANDERS IN NIEUW-GUINEA In 236 gevallen zijn de per 1 januari afgelopen contracten met het tijdelijk V.N.-bestuur in Nieuw-Guinea door Nederlandse ambtenaren verlengd. Van hen verlengden 22 hun contract tot eind januari, 11 tot eind februari, 31 tot eind maart en 172 tot eind april, het einde van het Untea-bewind. Los hiervan staan contracten met leerkrachten van het gesubsidieerd onderwijs. Deze werden voor onbepaalde tijd afgesloten met 21 Neder landers van de missie en 55 van de zending. Hierbij dient te worden aangetekend dat beide partijen de contracten steeds'met een opzegtermijn van acht dagen kunnen verbreken, zodat de cijfers meestal iets lager liggen. V yw-t-- Het aantal Nederlanders in particuliere werkgelegenheid in functies op.Nieuw-Guinea, is ivet,bekend maar grof geschat is dit een 300-tal. WEDDEN GEDEP. STATEN De jaarwedden van de leden van Gedeputeerde Staten zijn met terug werkende kracht tot 1 juli 1962 met vierduizend gulden verhoogd, aldus blijkt uit een in het Staatsblad gepubliceerd besluit. De leden van Gedeputeerde Staten van Noord- en van Zuid-Holland ontvangen op grond van de nieuwe regeling 22.000 en die van de overige provincies 20.000. De Technische Hogeschool van Berlijn heeft een eredoctoraat verleend aan de raketdeskundige dr. Wemher von Braun, die, zoals men weet, een vooraanstaande plaats inneemt in de ontwikkeling van de Amerikaanse ruimtevaart. Op de foto: v.l.n.r. de rector prof. Koelb, dr. Von Braun en prof. Oberth, aan wie eveneens een eredoctoraat werd verleend voor zijn verdienste op het gebied van raketonderzoek Duisternis heiemmerde reddingswerk De grootscheepse Marokkaanse en Amerikaanse reddingsopera ties in het duizenden vierkante kilometers grote overstroomde gebied in Marokko, moesten gis teravond voorlopig worden be ëindigd. De duisternis maakte (iet onmogelijk verder te gaan. Voor honderden boeren en hun gezinnen betekende dit nog mins tens een nacht van ellende, die zij moesten doorbrengen op da ken of in de gunstigste gevallen op hoger gelegen gronden. Marokkaanse autoriteiten, die krachtige steun ondervinden van de Amerikanen, die hun luchtmacht laten helpen, hebben medegedeeld, dat mins tens twaalfduizend personen nog van de buitenwereld zijn afgesloten door de zwaarste overstroming, die het land in de laatste veertig jaar heeft getroffen. De geredde slachtoffers zijn naar nood woningen overgebracht, zo snel dit maar mogelijk was. Zij waren opgehaald door Amerikaanse helikopters en Marokkaan se reddingsploegen op rubber reddings vlotten. De autoriteiten hebben ook verklaard vrezen dat het dodencijfer, dat de twintig al gepasseerd is, sterk zal stij- gëh; tenzij de hulpverlening nog sneller Krachtige steun van Amerikanen Advertentie De Amerikaanse luchtmacht heeft ook al noodrantsoenen verstrekt en meer dan drieduizend tenten geschonken. Die hulp is ook bitter hard nodig. Velen van de naar schatting veertig gisteren al vijftienduizend vluchtelingen duizend verdrevenen hebben alles herbergde. De Amerikanen lieten zelfs hulp ko en van hun bases in Duitsland. Grote transporttoestellen voerden legerhelikop- Generaal-majoor David Wade, die het bevel voert over de zestiende strategi sche luchtmacht in Spanje en Marokko, heeft bevel gegeven, dat nog meer heli kopters van Spaanse bases moeten ko men om vandaag te helpen als het red dingswerk wordt hervat. wat zij bezaten, verloren. Sommige Marokkanen weigerden echter hun overstroomde huizen te verlaten, met als enige hoop dat het heldere weer gisteren het dalen van het wa ter heeft aangekondigd. Uw leven is in Privé-gesprekken in Polen komst van premier Chroesjtsjef in Warschau geweest. Zijn de communistische leiders anders nogal gesteld op openbaar ver toon, Chroesjtsjef is gisteren vol komen onopgemerkt Polen bin nengekomen. In een van de bui tenwijken van Warschau stapte hij uit waar hij werd begroet door premier Gomoelka en andere hoge Poolse leiders. De journa listen waren door de Poolse nieuwsmedia naar verkeerde stations gestuurd. Zelfs sommige Russische journalisten werden hiervan de dupe. stische leiders reden per auto de stad binnen en passeerden on opgemerkt. Er viel een lichte sneeuw. Gomoelka en Chroesjtsjef zonderden zich onmiddellijk met hun adviseurs af in een landhuis midden in de bossen, ge legen in de provincie Olstyn. Zij zullen gedurende drie dagen be sprekingen voeren. Waarschijnlijk over de kwestie-Berlijn en de komende top conferentie in Oost-Berlljn op het par tijcongres, zij het dat communistisch China niet op het hoogste niveau zal zijn vertegenwoordigd. Janos Kadar van Hongarije zal waarschijnlijk wel komen. Aan een woordvoerder van de Rus sische ambassade in Oost-Berlijn werd nog gevraagd of het mogelijk is dat Chroesjtsjef West-Berlijn zal bezoeken, indien hij daartoe door bu-gemeester Brandt zal worden uitgenodigd. Hij antwoordde ,,De heer Chroesjtsjef heeft geen uitnodiging van burgemees ter Brandt nodig om West-Berlijn te Sami Schinasi, een 29-jarige Frans- n die schuldig bevonden is aan het verstrekken van inlichtingen aan een Russische agent toen hij bij het Ame rikaanse leger in Fontainebleau werk te, is tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld en 1200 frank boete. (In Fon tainebleau bevindt zich het Europese hoofdkwartier van de N.A.V.O.) gevaar. iOSRAM Een Engels medisch tijdschrift, Medical News, heeft een medische proef op zes proefpersonen, die ten onrechte te horen kregen dan hun leven in gevaar onmenselijk genoemd. De zes maa: hadden in hun arm een injectie met adrenaline gekregen tijdens een proef neming in de universiteit van Belfast (Noord-Ierland). Even later zei men tegen de proefpersonen dat zij een verkeerde dosis hadden ontvangen en dat hun leven gevaar liep. Het doel van de proef wa hun reacties hierpp waar te nemei >m de uitwerking van adrenaline, dat de hartslag versnelt, te bepalen bij emo tionele spanning. De verschrikking duur- de kort. want even later zei men tegen ide proefpersonen dat zij geen enkel ge- jvaar liepen. Medical News noemt deze proef ..een buitengewoon afschuwelijke ervaring. |Men kan zich moeilijk een onmenselijker proefneming voorstellen". Couve: Frankrijk Russisch bijtje" vliegtuig voor korte afstanden De Russen ontwikkelen een klein vlieg tuig voor reizen over korte afstanden. Zij hopen dit vliegtuigje te gebruiken voor het verkeer tussen plattelandssteden en boerderijen. Het toestelletje is heel toepasselijk Pchelka (bijtje) gedoopt Het is een vliegtuig met acht plaatsen, dat op een klem veld of een landweg kan neerstrijken. Volgens de ontwerpers is voor de start slechts 60 meter nodig en inaien er een behoorlijke tegenwind staat slechts de helft van die afstand. Amerikanen willen eerst naar Mars Hét Amerikaanse plan om in ;n tweede „schot op Venus" te w voorlopig van de baan en in p voorrang gegeven aan ruimtevaartuig Partelet het officiële blad van ^en- die thans_ reeds vooraanstaande j Mars. Het Amerikaansej bureau de Hongaarse communistische partij, heeft bekendgemaakt, dat niet schuldig Zowel de Franse als de Engelse regering hebben nogmaals hun mening te kennen gegeven over Engelands toetreding tot de E.E.G Voor Engeland was dit premier Macmillan die in een televisie interview waarschuwde, dat de onderhandelingen zich niet kun nen blijven voortslepen. Minister Couve de Murville zei, dat Enge land een offer zou moeten brengen door de „gemeenschappelijke" (hij j legde de nadruk op gemeenschap pelijk) landbouwpolitiek van de E.E.G. te aanvaarden, maar dat dit offer onvermijdelijk was. Macmillan die het zevende jaar van zijn premierschap ingaat, zei dat de kwestie tot een oplossing moet ko men. Gevraagd of hij dacht dat pre- veertien voormalige sociaal-de mocratische leiders hun lidmaat schapsrechten herkregen hebben. Het blad schrijft, dat zij ten tijde van de persoonsverheerlij king ten onrechte gevangen ge houden zijn. Bij de veertien bevinden zich enke- President Kennedy schijnt nog al ontstemd te zijn over- het feit, dat enige Britse bladen gedeel ten hebben gepubliceerd van een vertrouwelijk vraaggesprek dat hij gehad heeft met 35 journalis ten in zijn vakantiehuis in Palm Beach. Bij dit onderhoud heeft Kennedy gezegd dat de V.S. in de toekomst 1 meer en meer rekening moeten hou den met tegenstand van bondgenoten in de wereld en dat dit een gevolg is van het feit, dat de V.S. het lei derschap in de vrije wereld voor zich opeisen. Het is, aldus de Ameri kaanse president, nu eenmaal onmo gelijk een krachtig beleid te voeren zonder wrijvingen op te wekken. Kennedy vroeg zich af of het ver langen van andere Europese landen dan Engeland en Frankrijk naar grotere zeggenschap over een onaf hankelijk atoommacht bevredigd zal worden. Engeland zou de kern wor den van deze multilaterale NAVO- kernmacht die onafhankelijk zou zijn in tijden van nationaal gevaar. Het Witte Huis heeft nu grote gedeel ten van het onderhoud voor publikatie vrijgegeven om verdere misverstanden uit te sluiten. Kennedy zou zo kwaad zijn dat betwijfeld moet worden of hij in de toekomst nog zulke vertrouwelijke gesprekken met journalisten zal voe- De journalisten was verboden om Ken nedy te citeren, of zelfs te zeggen dat hij de zegsman was geweest. Zij konden slechts de opmerkingen van de presi dent toeschrijven aan de ipeest gezag hebbende zijde of vrienden van de pre- Kennedy zei verder dat de grote vraag van 1963 is of het westelijk bondgenoot schap in nationale verdedigingen zal uit eenvallen of dat er regelingen kunnen worden getroffen die Europa een groter gevoel van veiligheid geven. Na de tweede wereldoorlog vormden de sociaal-democraten de op een na grootste partij van Hongarije. In 1948 werd de sociaal-democratische partij krachtens een akkoord tussen de communistische partijleiding en de link se sociaal-democratische leiders Arpad Szakasits en Gyoergy Marosan samen gesmolten met de communistische par tij. Uit protest tegen deze fusie verlieten verscheidene vooraanstaande sociaal-de mocraten Hongarije, terwijl anderen op de beschuldiging van een samenzwering tegen het bewind gearrresteerd werden. Szakasits werd vervolgens president van Hongarije, terwijl Marosan benoemd werd tot plaatsvervanger van de com munistische partijleider Matyas Rakosi. In 1950 gelastte Rakosi echter hun ar restatie op beschuldigingen, die thans vervalst geacht worden. Begin 1956 wer den zij vrijgelaten en gerehabiliteerd. Szakasits. thans een bejaard man. be kleedt verschillende hoge functies in partij en regering. Marosan, tot 14 ok tober plaatsvervanger van partijleider Janos Kadar. is onlangs uit de partij gezet ..wegens insubordinatie tegenover de partijresoluties". Hij heeft bij zijn heengaan een groot pensioen gekregen. reden hiervoor op ,.het volledige ces" van de Mariner-2. die de planeet Venus op 14 december op een afstand van ruim 34.000 kilometer passeerde. De inspanningen zullen nü gericht worden op „andere projecten zoals een tocht naar Mars die ook voor 1964 is voor zien", aldus de bekendmaking. Douane in VS te veel bedrogen Het hoofd van de Amerikaanse doua- Philip Nichols, heeft bekendgemaakt dat plannen bestaan voor het verlagen van de waarde van geschenkzendingen die vrij van invoerrechten de Verenigde Staten mogen binnenkomen. In plaats van maximaal tien dollar zouden deze zendingen nog slechts een waarde van ten hoogste een dollar mogen hebben. Ni chols verklaarde dat de douane deze maatregel overweegt omdat op grote schaal misbruik wordt gemaakt van de thans geldende bepalingen Op allerlei manieren wordt getracht het voorschrift te ontduiken zoals het aangeven van een alige sociaal-democratische kle.nere waarde of valse facturering, vakbondsleider Odon Kishazi is thans mi- het verzenden van postorderbestellingen nister van arbeid. Een andere voorma-1 als geschenken, het splitsen van zendin- lige sociaal-democratische leider Rezso gen om het overschrijden van de grens Nyers, was tot november 1962, toen hij van tien dollar te voorkomen en het el- een hoge partijfunctie kreeg, minister kaar zenden van ..cadeaus door samen van financiën. 'reizende toeristen. KL00STERBALSEM verzacht en v» doeningen var spieren. Huisapotheek in 1 potje sident De Gaulle verantwoordelijk ivas voor de stagnatie, antwoordde hij: „Ik vraag me af wat hij denkt. Laten wij er mee verder gaan de zaak tot een goed einde te brengen". Hij geloofde dat Engelands toetreding een sprong voorwaarts zou betekenen voor de Britten, hoewel zij enige sou- vereiniteit moesten prijsgeven. Zodra de EEG geregeld was en zodra het duidelijk was dat er geen socialistische regering zou komen, zouden de zakenlieden weer gaan investeren. Vooral de jongeren waren, naar zijn mening, voor de EEG. Zowel in het Poolse partijorgaan als in het orgaan van de Italiaanse com munistische partij is premier Chroesjt sjef veel steun toegezegd in zijn strijd tegen de Chinese communisten. Vooral de invloedrijke Italiaanse communisti sche leider. Palmiro Togliatti drukte de Chinezen op het hart toch vooral weer realistisch te worden en met schelden op te houden. „Vreedzaam naast el kaar bestaan" is volgens hem de enige het te handhaven tegenover het kapitalisme. Hij dreef de spot met de opvattingen van Peking. Kind verijdelde vlucht in Berlijn Een Oostberlijnse was er, met haar kind van drie jaar, in ge slaagd ongemerkt plaats te nemen in een wagon vee van een trein naar West-Berlijn. Alles ging goed tot de controle bij de sectorgrens tus sen Oost- en West-Berlijn. Deze con trole was voorbij en alles was goed verlopen, totdat het kind plotseling begon te huilen. De leden der Oostberlijnse volks- politie, die de controle hadden uit geoefend, keerden prompt op hun schreden terug. Zij arresteerden al le inzittenden van de wagon, name lijk de moeder, haar kind en twee Nog geen uitzicht in geschil van India met China De premier van Ceylon, mevrouw Siri- mavo Bandaranaike. is gisteren in New Delhi aangekomen voor besprekingen met premier Nehroe over het grensge schil tussen India en communistisch China. Zij zal de Afrikaans-Aziatische voorstellen toelichten die onlangs op een conferentie in Colombo zijn opge steld. Mevrouw Bandaranaike heeft de- voorstellen, waarvan de inhoud nog iet is bekendgemaakt, al in Peking iet Chinese leiders besproken. Kort voor haar aankomst was in New Delhi de tekst bekendgemaakt van een Indisch memorandum, waarin opnieuw werd aangedrongen op herstel van de toestand van voor het begin der vijan delijkheden op 8 september. ,,Er is geen overleg mogelijk zolang India gedwon gen wordt een willekeurige grenslijn te aanvaarden, die zuiver en alleen is ge baseerd op de jongste Chinese agres- e", aldus het memorandum. Een woordvoerder van het Indische ministerie van buitenlandse zaken deel de mee, dat Chinese troepen tussen 2 november en 2 december hun eenzijdig afgekondigd bestand in het noordooste lijke grensgebied vierendertig maal heb ben geschonden. Kernmacht kern- Parijs' gesprek De permanente NAVO-raad ls van daag in Parijs bijeengekomen om het verslag aan te horen van de Amerikaan se onderminister van buitenlandse za- Bril de besprekingen Couve de Murville (die vandaag de Britse delegatieleider Heath op bezoek heeft) zei. dat Britse aanvaarding van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek noodzakelijk was voor Engelands toe treding. Verder was het niet Frankrijk, dat jle onderhandelingen zo moeilij'k j ^acht De Gaulle heeft zich nog steeds niet ten volle uitgesproken over de Polaris- de Amerikanen. Couve de i gemeenschappelijk Hij vertelde verder nog dat Adenauer t De Gaulle bij hun ontmoeting op en 22 januari een programma zouden opstellen voor een zeer grote mate van Frans-Duitse samenwerking. Couve verwachtte zeer veel van deze samen- Uit Washington wordt vernomen dat premier Fanfani van Italië reeds aan staande woensdag naar de V.S. gaat om met president Kennedy zaken van wederzijds belang te bespreken. Zoals bekend zijn er de laatste dagen berich ten dat Italië alles wil doen om Enge lands toetreding te verhaasten. Men vraagt zich af of Fanfani's reis naar de V.S. ten doel heeft Frankrijk meer steer te isoleren. Murville zei gisteren nog missie van buitenlandse aangelegenhe den in het parlement, dat de Franse re gering nog steeds geen duidelijk inzicht heeft in wat president Kennedy precies bedoelt. Het probleem voor de Fransen is welk politiek apparaat zeggenschap over de kernmacht krijgt. Een van de deskundigen die door En geland naar de V.S. zijn gestuurd om te praten over de aankoop van Polaris- raketten en duikboten, heeft gezegd dat Engeland van plan is vier duikbo ten te bouwen. Hij schatte de kosten van de Polaris voor Engeland uiteindelijk hoger dan het uitrusten van de Vulcan- bommenwerpers met Skybolt-raketten. Jjh een, &onte Kij. I In Rovaniemi, de be- stuursstad van Lapland vlak onder de Poolcir kel, gaat men een nieuw stadscentrum bouwen dat een stadhuis, een theater en een biblio theek omvat. Het laat ste gebouw wordt waai ervormig met de bu reaus in de ,,punt". I De Franse televisie houdt zich op het ogen blik in haar uitzendin gen bezig met het vei len van schilderijen ten bate van de slachtoffers van de overstromingen in Spanje van vorig jaar. De actie zal een week duren. Elke dag zenden aspirantkopers chèques aan de omroep tot het bedrag dat zij voor een der te veilen schilderijen willen be steden. De volgende dag worden de hoogste bin nengekomen biedingen bekendgemaakt, waar op liefhebbers de gele genheid krijgen chèques tot hogere bedragen in te zenden. I Vier rovers hebben gisteren met een vracht auto een gepantserde auto geramd; zij gingen er vandoor met 300.000 gulden, bestemd voor de uitbetaling van lonen. De dieven sloegen vier bewakers met ijzeren staven neer, wrikten de deur van de pantserauto af en verdwenen met een andere auto. I De filmster Marlon Brando heeft een eis tot schadevergoeding aan hangig gemaakt tegen een Amerikaans blad. Brando eist een bedrag van 5 mi|joen dollar. Hij grondt deze eis op een in het blad versche nen artikel onder de kop: „Marlon Brando hoe hij zes miljoen dol lar verspild heeft door zijn nukken bij de ver filming". Het artikel ging over de nieuwe film „Muiterij op de Bounty", waarin Bran do een hoofdrol speelt. I Meer dan een half miljoen Engelsen pers ten zich ook gisteren weer in de ondergrondse Meredith opnieuw uitgejouwd De 29-jarige neger-student James Me redith. die maandag heeft gezegd na de examens van deze maand de universiteit van Mississippi te zullen verlaten tenzij de omstandigheden veranderen, is gister avond bij het verlaten van de kantine van de universiteit door ongeveer drie honderd blanke studenten uitgejouwd. ;De demonstranten werden door de politie verspreid, terwijl enige jeeps met solda ten bij de cafetaria gereedstonden. Mere dith verliet het terrein onder zijn ge bruikelijke bescherming van drie fede rale soldaten. op weg het Londen. Zij zich er niet van bewust dat deze manier van massaal vervoer gisteren honderd jaar bestond. In theorie heeft ieder een 1563 vierkante cen timeter ruimte om op te staan, maar in werke lijkheid stonden er ve len op andermans voe ten. Dat is altijd zo ge weest sinds op 10 janua ri 1863 30.000 passagiers zich in de eerste trei nen wurmden die onder de Londense straten doorraasden en dat nu nog doen. De Britse Kroonprins Charles is in Zwitser land aangekomen voor een wintersportvakantie van tien dagen. Hij ver blijft in Ta rasp, op on geveer 20 kilometer van i vuuuiiauge presiuem nene uoiy in je- Martina. Hij zal leren venslang veranderd. De Gaulle heeft skiën. hun gratie verleend. De Gaulle verleent aan twee Duitsers gratie De laatste twee Duitse krijgsgevange nen die in Frankrijk vastgehouden wer den voor misdaden begaan in de twee de wereldoorlog zijn half december vrij gelaten en aan de Duitse autoriteiten overgedragen, zo is gisteren bekend ge worden. Karl Oberg. hoofd van de SS en de Duitse politie in Frankrijk van 1942 tot 1944 en zijn medewerker. Elmut Ko- chen, werden gevangen gehouden in Mui- Zij werden in 1954 veroordeeld we gens moord, vernieling van openbare mo numenten en het mishandelen van ge vangenen. Beiden werden ter dood ver- i oordeeld De vonissen werden door de j voormalige president René Coty 1100) Het kan soms erg plezierig zijn de gedachten de vrije loop te laten. Vooral wanneer deze zich ln de sfe ren van de fantasie bevinden. Dat is zeer zeker het geval wanneer we trachten antwoord te geven op de vraag, hoe de wereld er bij sterk vertraagde waarneming zon altzien. De laatste keer, toen we getracht hebben een blik te slaan op de ge beurtenissen, die zich in duizendste en miljoenste delen van een seconde afspelen, was er sprake van een ver snelde waarneming. Thans staat dus het omgekeerde op het programma en zullen gebeurtenissen die een aan zienlijke tijd alt elkaar liggen moeten worden samengevoegd tot één film, de in betrekkelijk korte tijd kan worden afgedraaid. Nemen we de tijdsafstanden niet té groot, zodat conde, dan zal aarde zich aan vertonen als een die éénmaal per se- conde om zijn as draait. De boven- en onderkant van de tol zullen op be paalde plekken bovendien van kleu ren verwisselen, omdat na Iedere 90 seconden een ander jaargetijde ls In getreden, waardoor de lichtgroene, groene, bronzen, bruine en witte tin ten zullen overheersen overeenkom stig het jaargetijde. Aanvaarden we nog wat grotere tijdsruimten, dan zal het opvallen, dat ter weerszijde van de evenaar een gele streep zich geleidelijk over het landoppervlak uitbreidt en naar het noorden en zuiden steeds brede re, onregelmatig verlopende ganden vormt. Dat zijn de woestijnen van Azië. Afrika en Amerika, die als water bij stormvloed het vrucht bare land verzwelgen en oasen en dorpen onder hun huizenhoge zandgol- ven bedelven. Traag ls de golfbe weging van deze zandzee, maar dank TOCH IS HET ZO! zij onze vertraagde waarneming, waardoor een seconde overeenkomt met tientallen jaren, zijn we toch in staat te constateren dat het vas te land van bepaalde centra uit langzaam maar zeker verzwolgen wordt. In de oudheid liepen de be roemde handelswegen van het wes ten naar Centraal-Azië door grote volkrijke gebieden; thans zijn het troosteloze woestenijen van onvoor stelbare uitgestrektheid. De steppe en woestijngebieden van Arable wa ren een ruwe 5000 jaar geleden dicht bevolkte. vruchtbare gebieden, ge tooid met de welluidende naam Ara bia Felix, gelukkig Arable. De gebieden die thans door de Sa hara worden ingenomen kenmerkten zich (nog weer langer geleden) door geregelde regenpe rioden, rijke be groeiing, overvloed van dierlijk leven en menselijke be woning; ln het thans verschroeide Fezzan leefde zelfs ten tijde van Herodotus nog „het geweldige gro te" volk der Gera- menten. Ook de Lyblsche en Egypti sche woestijnen moeten vroeger aan trekkelijke gebieden met ruimer re genval zjjn geweest, andere zou het ondenkbaar zjjn dat eerst de Grieken en later de Romeinen in Afrika zo veel koloniën begeerden. Trouwens, nog In de Romeinse tijd was Afrika de korenschuur waarop een belang rijk deel van Italië teerde. Heeft de vertraagde waarneming ons de uitbreiding van de zandzee getoond, niet minder belangwekkend zou bet zUn, wanneer we een zó ver traagde waarneming konden hebben, dat we het verloop van het leven op aarde ln één scheppingsdag konden i volgende keer. Daarover Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5