Nieuwe Leiclse Courant Nederland is verontrust over stagnatie Brussel Commentaar „Paradijs der stilte" bleek een hel r Tsjombe ten strijde voor VN-troepen uit Overleg met Engeland in gevaarlijke fase Kolen genoeg maar de bezorging is vertraagd Donderdag 10 januari 1963, 43ste jaargang ■s De spreeuwen KLAGEN NOG NIET CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD V._ Zie pagina 6 J 58936 Abonnementsprijzen °er taxi van Monnikendam naar Iarken v-v. Op zichzelf niets rijzonders. Maar als dit ritje mo- lelijk wordt over de ijsvlakte •an de Gouwzee, dan vinden we weldat deze winter er zijn mag. tiewws in. een Tussen Engeland en de E.E.G.-landen wil het maar niét boteren. De onderhan delingen over de toetre ding tot de Europese markt van hét Verenigd Koninkrijk zijn verstard, zo zed gisteren een sombere minister Luns in de Twee de Kamer. De leden van de Kamer wilden, voor zover dat in hun vermogen ligt, hier iets aan doen, en na men een motie, waarin wordt aangedrongen alles in het werk te stellen de toetreding van Engeland te bevorderen. Staatssecretaris Van Houten deelde in dezelfde Kamervergadering mee, dat de regering alle ver trouwen heeft in de belof ten van de Verenigde Sta ten betreffende de verde diging van West-Europa. De mens is de hongeren de vogels te hulp gekomen. Vliegtuigen van de Kon. luchtmacht hebben boven de dn de Biesbosch en het rivierengebied samenscho lende dieren grote hoeveel, heden voedsel uitgegooid. President Tsjombe van de Kongolese provincie Katanga blijft maar zorgen voor spanning in de we reld. Gisteravond dreigde hij de kostbare installaties van de Union Minière te laten opblazen. De strijd krachten van de V.N. leg den hem toen huisarrest op en vervolgens verliet hij zijn woning om naar het strijdtoneel te vertrek ken. Hopelijk om een nieu- we oorlog te voorkomen. Hoewel de wereldhandel in het afgelopen jaar groeide, verbeterde de po sitie van de zeescheepvaart niet, blijkt uit een over zicht van de Koninklijke Nederlandse reedersver- eeniging. De omvang van de opgelegde scheeps- ruimte was eind 1962 vier keer zo groot als in het begin van het jaar Het ziet ernaar uit. dal Rood-China de voorstellen van de Colombo-landen toch zal aanvaarden als basis voor de onderhande lingen met India. De voor stellen zouden hierop neerkomen, dat China te- i gemoet komt aan de eiser» van India betreffende de oostelijke sector van do grens tussen Tibet en Noordoost-India. India moet dan op zijn beurt akkoord gaan met de gede militariseerde zone in La- dakh. Het drama van het neer storten van het K.L.M.- vliegtuig Sirius bij Kairo herleefde gisteren voor de Raad van de luchtvaart De directeur-generaal van de luchtvaart zocht de oorzaak van het ongeluk bij de gezagvoerder, de Engelsman K. J. Reynolds en eiste het ontnemen van de bevoegdheid gedurende I drie maanden vliegen. j Deze vordering venvon- derde de verdediging zeer. I omdat Reynolds bij de ramp ernstig werd ge wond en nooit meer zal kunnen vliegen. V.N.: „Eerst Kolwezi, dan pas praten sident Tsjombe, de kostbare in stallaties van de Union Minère te laten opblazen, heeft een snelle ac tie van de zijde van de V.N. tot ge volg gehad: gisteravond hebben de strijdkrachten opdracht gekregen Tsjombe onder huisarrest te stellen. Intussen schijnt dat geen.maatregel van lange duur te zijn geweest, daar de Katangaanse president vanmor gen, gevolgd door zwaar gewapende gendarmes naar het strijdtoneel is vertrokken in de hoop een eventueel nieuw ontbranden van de strijd te voorkomen. Later deelden VN-kringen mede, dat Tsjombe vóór de VN-kolonne uitrrijdt. Deze laatste was vanmore gen reeds zestig kilometer op de 220 km lange weg naar Sakania gevor derd. Tot dusver werden geen be richten over tegenstand ontvangen. •De Katangaanse president heeft volgens deze kringen geen VN-ge- leide. Een woordvoerder van de VN heeft gisteravond bekendgemaakt dat er geen sprake van nader con tact met Tsjombe zal zijn, tenzij deze een tastbaar bewijs levert van goede wil door toe te staan dat de V.N. Kolwezi bezetten. In Kolwezi is momenteel maar een vonk nodig om aanleiding te geven tot paniek en schietpartijen. Er rijden dron ken troepen dn trucks rond. Zij schreeu wen en gillen terwijl bezorgde blanken zwijgend toekijken. In een poging om de wanordelijkheden enigszins aan banden te leggen worden nu alle bars na vijf uur 's middags ge sloten. Een bekendmaking geeft de sol daten opdracht hun wapens achter te la ten voor zij hotels en restaurants bin nengaan. Eerder op de dag had Tsjombe zijn befaamde persconferentie gegeven. Hij kondigde daarbij aan dat hij de taktiek van de verschroeide aarde zou toepassen wanneer de V.N.-troepen Kolwezi zou- V oedselvoorraad vogels uitgeput Vliegtuigen van de Koninklijke Lucht macht hebben hun voedseldroppings voor de hongerige vogels in de Biesbosch, langs een gedeelte van de Friese kust, langs de gehele Afsluitdijk en bij wak- ken in het IJsselmeer voortgezet Al leen reeds de toestellen van Ypenburg hebben gisteren ongeveer 2000 kilo gram voeder uitgeworpen boven vogel concentraties. De vliegers, die gisteren de gehele dag constant in de lucht zijn geweest, meldden in de Biesbosch de aanwezig heid van vele groepen van duizenden vogels van allerlei aard. Dit is ook het geval met de Brielse Maas, de Botlek en ander water- en ijsgebieden in Zuid-Holland en Zee land. De luchtmacht wil ook deze vo gels, waarvan het op vele plaatsen zwart ziet, gaan helpen, maar dit zal ervan afhangen, of er door het publiek weer voeder beschikbaar zal worden gesteld. De gehele hoeveelheid voeder, die het Comité Wintervoedering Vogels ter beschikking had gesteld, is giste ren namelijk op gegaan. Het Comité Wintervoedering Vogels is zelf ook ongeveer door zijn voorraad heen en ziet zich voor de taak gesteld, nieuwe voorraad te vinden voor de Konink lijke Luchtmacht en allerlei andere organisaties en instanties, die vogels willen voederen. den aanvallen. Tsjombe zei dat alle be langrijke industriële installaties van springladingen waren voorzien. Deson danks bleef hij volhouden van goeden wille te zijn. Hij kondigde aan vandaag naar Mo- kambo aan de grens met Noord-Rhodesië te zullen gaan om daar leden van zijn regering te raadplegen. Het was zijn be doeling duizenden vluchtelingen die naar die streek zijn uitgeweken mee terug te nemen. Direct na de persconferentie acht ten waarnemers van de V.N. het evenwel al onwaarschijnlijk dat de volkerenorga nisatie Tsjombe zo maar zouden laten vertrekken, daar men juist doende is ter plaatse enkele verzetshaarden op te rui- (Zie vervolg pagina 6> Apeldoornse raad: Monument voor kon. Wilhehnina De gemeenteraad van Apeldoorn heeft de burgemeester voorgesteld, dat Apel doorn het initiatief neemt tot het op richten van een monument ter herinne ring aan koningin Wilhelmina. Het mo nument zou in de vorm en de allure, die deze grote vorstin passen, moeten worden uitgevoerd, aldus het voorstel. (Van onze parlementsredactie) UE onderhandelingen in Brussel over de toetreding van Engeland tot de E.E.G. en de andere Europese gemeenschappen zijn in een ge vaarlijke fase beland. De standpunten raken bevroren en er is duidelijk van een stagnatie sprake. Als hierin geen verandering komt moet gevreesd worden, dat een mislukking van het overleg zich aankondigt". Deze som bere waarschuwing liet minister Luns gistermiddag in de Tweede Kamer horen bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken. De bezorgdheid van de bewindsman werd door de Kamer ten volle gedeeld, want aan het slot van het debat aanvaardde ze z.h.s. een motie, waarin het trage tempo van het Brusselse overleg wordt betreurd en de Neder landse regering wordt verzocht alles in het werk te stellen om de toe treding van het Verenigd Koninkrijk krachtig te bevorderen. Mr. Luns be groette deze uitspraak als een welkome ondersteuning van het regerings beleid. De motie werd ingediend door de KVP-er Blaisse en was mede- ondertekend door de heren Van der Goes van Naters (soc.), Biesheuvel (a.r.), Van Dijk (lib.) en Diepenhorst (c.h.). het Britse subsidiestelsel Klachtendienst bezorging 18—19 i De minister vreesde met de Kamer, at een mislukking: van de onderhande lingen met Engeland ernstige gevolgen zal hebben, met name ook in politieke zin. De E.E.G. zou dan enkele stappen achteruit doen in plaats van vooruit, ei het brede, sterke Europa zou geen ge stalte krijgen. Europa zou integendeel nog verder verdeeld raken. Diplomaat als hij is vermeed de minister een dui delijk antwoord op de vraag var Kamer welke landen verantwoordelijk voor de stagnatie in het gesprek met de Britten. Wel ging hij uitvoerig in op de aard jn de recente moeilijkheden in Brus sel. Zo wees hij erop, dat de onderhan delingen in details dreigen te blijven steken. Daarom is het noodzakelijk, dat op basis van de verkregen gegevens spoedig definitieve beslissingen op hoofdpunten worden genomen. Het over leg duurt nu al vijftien maanden en de tot dusver bereikte overeenstemming gering in vergelijking met de tijd die aan is besteed. Vanzelfsprekend had de minister dan ook geen moeite mei in de motie-Blaisse gedane verzoek voorrang aan deze onderhandelin gen te geven en er bij de lid-staten op in te dringen dit evenzeer te doen. Een hinderpaal achtte mr. Luns ook de onderhandelingsmethode in Brussel De Nederlandse regering heeft destijds tevergeefs geopteerd voor een perma nent voorzitterschap. De weinig soepe- ang van zaken met het wisselend presidium heeft haar in het gelijk ge steld. Het voornaamste struikelblok ;en nog steeds de landbouwvraag stukken, waarbij het gaat om de aan- Een opgewekte Tsjombe keerde gisteren terug in de hoofdstad van Katanga, Elisabethville. Breed lachend accepteert hij het hulde betoon van een Europese vrouw passing aan het E.E.G.-systeem en om de port van agrarische produkten Nieuw-Zeeland. Een speciale tracht nu onder leiding van dr. Mansholt de agrarische problematiek op te los sen. maar het valt helaas niet te ver wachten dat deze procedure ook tot d? andere vraagstukken zal worden uitge breid. De minister zette dan ook zichtigheidshalve een vraagteken bij de overigens door hem onderschreven suggestie in de motie-Blaisse, de Europese Commissie bepaalde machti gingen te geven om voorstellen te doen voor de oplossing van de nog hangende geschillen. (Zie vervolg pag. 6) Kwartje extra voor de gladheid (Van een onzer verslaggevers) Er zijn in Nederland zeker de eer ste twee, drie weken voor iedereen nog kolen genoeg. De handel kan tot nu toe nog redelijk worden voorzien. Het enige struikelblok vormt de be zorging van de handel aan dc klant Kou en sneeuw hebben de bezorgings capaciteit van de kolenwagens mei gemiddeld 75 procent doen teruglo pen, wat uiteraard vertraging van aflevering betekent. In de grote ste den moet men daardoor rekening houden met een bestcltermijn vaD twee a drie weken. Er is echter be slist geen sprake van dat de kolen- voorraden zijn uitgeput, aldus de Ne derlandse bond van handelaren In brandstoffen. Wel wordt aanbevolen niet meer dan drie a vier mud tege lijk te bestellen. Dat bevordert een snelle distributie. Ook adviseert de bond bestellingen tijdig op te geven De felle kou maakt vooral de kolen- voorziening op de Waddeneilanden moeilijk. De kolenlichters kunnen door het ijs de eilanden niet bereiken. Daar om heeft een brandstoffenhandelaar op Terschelling besloten een coaster te chanteren, die zaterdag over zee 120 ton naar het eiland zal brengen. Op vele plaatsen hebben de brand- stoffenhandelaren in verband met de bezorgingsmoeilijkheden besloten een kwartje per mud extra in rekening te brengen. De bond van brandstoffen- handelaren heeft het ministerie van economische zaken hiervoor om goed keuring gevraagd. De aanvraag ls nog in onderzoek. Hoewel op dit punt nool» een officiële regeling heeft bestaan, is het berekenen van een extra toeslag, zo meldt onze sociaal-economische redac tie, voor de bezorging van huisbrand bij sneeuw, ijs of ijzel historisch ge groeid. De bezorgers zijn van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat in touw om aan de wensen van het publiek zo veel mogelijk tegemoet te komen. Zij doen hun werk met groot plezier, zegt de bond: mede omdat het publiek hen omringt met blijken van waardering in de vorm van hoge fooien, koffie en si- Geruchten als zouden de mijnen de vraag niet meer aankunnen, worden door de bond ontkend. Trouwens, de brandstoffenhandel be trekt slechts ongeveer dertig procent van haar totale huisbrandafname van de Nederlandse mijnen. De rest wordt geïmporteerd. Sinds vorig jaar is Ne derland zelfs de grootste afnemer van Engeland. Ook uit Duitsland worden veel kolen geïmporteerd. De aanvoer van deze kolen levert weinig moeilijk heren op omdat ze geschiedt of per schip of per trein. Over klachten van veel klanten dat de kwaliteit van de huisbrand slechter zijn dan normaal zegt de bond, dal de kolen in sommige gevallen worden gemengd met een ander soort. Dit ge beurt wel meer 's winters als de vraag groot is. De andere soort kolen is ech ter in geen enkel opzicht minderwaar dig. Naar de mening van de bond zul len de mensen wat meer zorg aan het stoken moeten geven. Nootjes duurder Inmiddels heeft de minister van eco nomische zaken erin. toegestemd dat de Willem-Sophia-mijn in Kerkrade de prijs van de zeer veel gevraagde nootjes 4 en 5 in prijs verhoogt. De nootjes 4 zullen met drie gulden per 1000 kg in prijs mogen worden ver hoogd. de nootjes 5 mogen 3,75 duur der worden. Deze prijsverhoging heeft niets te ma ken met de kou. Reden is de hoogwaar, dige kwaliteit van de antraciet uit de ze mijn. De mijn had er bezwaar tegen gemaakt dat haar kolen tegen lagere prijzen moesten worden verhandeld dan de meeste buitenlandse soorten, die veel minder van kwaliteit waren Om dezelfde reden verhoogde enkele maanden geleden, zoals bekend, de Do- miniale mijn in Kerkrade haar huis- brandprijzen over de hele linie. yOOR de buitenwereld was het onge twijfeld een verrassing, dat de Ne- derlandsche Bank afgelopen dinsdag haar discontotarieven met een Jé procent heeft verlaagd, waardoor het wisseldisconto op 3Jé pet is gekomen. Een verrassing, omdat een verhoging of een verlaging van het disconto een aanwijzing is, dat de directip van onze centrale bank het gewenst ach( onze economie öf af te remmen öf aan te moedigen. Op 25 april 1962 werd het disconto met een Jé pet verhoogd tot 4 pet. Het ging toen te snel bergopwaarts en de Neder- landsche Bank wilde voor afkoeling zor gen door het geld duurder te maken. Het is namelijk zo, dat een stijging van de rentetarieven voor de handelsbanken be tekent, dat zij hogere kosten moeten ma ken als zij voorschotten bij de Neder- Iandsche Bank opnemen. Na zo'n verho ging zullen de handelsbanken ook de rente voor hun debiteuren, bedrijven en parti culieren die kredieten opnemen, omhoog brengen. De Nederlandsche Bank hoopt in dit geval dus, dat er door de hogere rente minder kredieten opgenomen zullen worden en dat er daardoor minder geld (krediet is ook geld) in omloop wordt gebracht. Dit zal de economische bedrijvigheid wat temperen. De angst voor overspanning is thans ver dwenen. Er zit zelfs enige kentering van de conjunctuur in de lucht als gevolg van de kostenstijgingen en de daaruit voort vloeiende daling van de drang tot in vesteren. Van een recessie is gelukkig nog geen sprake, maar wij zullen er rekening mee moeten houden, dat er onzekerheden opdoemen. Dit is voor de Nederlandsche Bank waar schijnlijk aanleiding geweest het roer om te gooien. Zij heetf het geld thans wat goedkoper gemaakt. Of dit in de praktijk betekent, dat de kredietverlening wordt opgevoerd, moet afgewacht worden. Over het algemeen toch is het bedrijfsleven voor een wat hogere of lagere rente niet bijster gevoelig. Wij zien de huidige verlaging dan ook vooral als een psychologische maatregel, als een teken dat de Nederlandsche Bank een uitbreiding van de kredietverlening niet gevaarlijk meer acht. Onze economie kan zo'n uitbreiding dus verdragen zonder dat dit spanningen oproept. Een tweede stap in het zelfde vlak is nog, dat onze centrale bank de regeling, waar bij de kredietverlening door de banken aan een plafond werd gebonden, heeft op geschort. De banken hebben hierdoor wat meer bewegingsvrijheid gekregen. De teugels zijn dus weer iets gevierd, waarbij vermoedelijk ook op de achter grond zal hebben gestaan, dat onze eco nomie geleidelijk aan rijp is geworden voor heel voorzichtige prikkels. De tijd voor afremmen heeft plaats gemaakt voor kleine beetjes gas geven, waardoor gun stige voorwaarden voor een versterking van de bedrijvigheid worden geschapen. (RITA) „Ik ga de badkamer even schoonmaken." /GISTERAVOND, vannacht en van- ochtend heeft het bijna overal in ons Zand streng gevrorent hied en daar in het midden en noorden van het land zelfs meer dan 15 graden. De laagste temperatuur, namelijk min 18 graden, werd gemeten op het vliegveld Leeuwarden. Ook in Duitsland, Polen en Scandinavië kwam strenge tot zeer strenge vorst voor. De vorslgrens, die de laatste dagen vrijwel stationair langs de lijn Porijs-Wenen lag. begint nu heel langzaam naar het zuiden te ver plaatsen. Dit hangt samen met de op. vulling van een depressie ten westen 16.51 van de golf van Biscaje. De vorst kan daardoor in oiize omgeving nog ver- Hoogwater Scheveningen scheidene dagen aanhouden. Wel, zal. 11 januari: 4.03 v.m 16 15 n m in verband met wolkenvelden, de vorst komende nacht over het algemeen iets Rapporten hedenmorgi Stationair zeven uur De Bilt verdacht tot vrijdagavond Bewolkt weer met enkele verspreid voorkomende opklaringen en geen neer- z. '"C"~ slag van betekenis. Zwakke tot matige vii's."1" wind uit oostclüke richtingen. Matige Eeldé tot strenge vorst. (Opgemaakt te 11.15 De Bilt uur). m Ten per. I Station I J^steWh. g-c ii 5È H ,d im SFEERVOL DINEREN v.a. ƒ5,50 in 't OUDE KOKINGSHUYS van 1628 Hongaarse gerechten. BAR tot 2 uur. TEL. 8240 - SASSENHEIM Woensdags gesloten. T")E FRANSE Robinson Cru soe, Georges de Caunes, een verslaggever van de Franse radio en T.V., heeft zijn droom, om evenals de held uit de roman van Da niel Defoe, alleen op een verlaten eiland te leven, in volkomen uitputting en een gewichtsverlies van zestien kilogram zien opgaan. In september vorig jaar werd De Caunes aan land gezet op Eiao, het meest dorre en onvruchtbare eiland van de Marquesas-archipel in Frans Polynesië, midden in de Stille Oceaan, Eiao is oorspronkelijk een vulkaan eiland geweest, met een op pervlakte van omstreeks vijftig vierkante kilometers. Het heeft vroeger als ver banningsoord gediend, doch werd in 1880 ontruimd in verband met de grote on herbergzaamheid. zijn uit voorzorg meege brachte voorraad blikken met conserven opsloeg. Tot zijn verdere uitrusting be hoorden vismateriaal, een huisapotheek, wat gereed schappen cn een grote hoe- waarop hij planten hoopte te telen. Al spoedig ervoer hij, dat de „Operatie Stilte" niet zo prettig was als hij zich had voorgesteld. Niet alleen had hij te lijden onder de bran- veelheid hoeken en papier, dende en ten slotte deprime- En ten slotte een kleine diozender. waarmede hij el ke dag zijn Franse radlo- Toch wilde De Caunes op luisteraars in uitzendingen de kust onveilig maakten droomd, hem tot een hel werd. Dezer dagen heeft hij het hoofd voor de werkelijkheid moeten buigen. Volkomen uitgeput en zestien kilogram lichter geworden moest hij van Eiao worden gehaald. Hij werd overgebracht naar mede de talloze haaien die het eiland Noekoehiva, het eilandje de avonturen van Robinson Crusoë op nieuw beleven. Hij bouwde daar een hutje, waarin hij 'ijf minuten van zijn ervaringen op de hoogte hield. Ook had hij nog wat rivierzand meegebracht, visvangst bemoeilijkten, werkten er toe mede dat het „Paradijs der Stilte", waarvan De Caunus. had ge- hoofdeiland van quesas-archipel, een ziekenhuis de Mar- vaar hij in verd opge- Eirxdhovon Zd.-Limb. Helsinki Stoekh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Indstil -4 -14 lndstl-".4 -17

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1