V.S. en Rusland eens over Cuba Vervoer van radio-actief afval thans geregeld China „reageert positief' op plan van Colombo Ultimatum aan 't adres van Tsjombe verwacht Voetreis naar Rome ht een. &ati£e Ky, Een miljoenste seconde DINSDAG 8 JANUARI 1963 OPROER IN ASIEL Het Tweede Kamerlid, jkvr. rar. C. W. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) heeft schriftelijk aan de minister van justitie gevraagd of hij bereid is mededelingen aan de Kamer te doen over de feitelijke toedracht en oor zaken, die geleid hebben tot de incidenten in het rijksasiel in Groningen in de avond van 6 januari. Indien het onderzoek ertoe leidt, dat bepaalde maatregelen worden getroffen ter voorkoming van herhaling, wil de minister dan deze even eens ter kennis brengen van de Kamer, zo vraag het Kamerlid. INKOMSTENBELASTING Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de inkomstenbelasting en van de loonbelasting. Voorgesteld wordt de aanslaggrens dit is de grens die beslist of ten aanzien van loontrek- kenden kan worden volstaan met het heffen van loonbelasting, dan wel of zy tevens in de inkomstenbelasting dienen te worden betrokken te verhogen van 8000 tot 8650. Weliswaar is bij de Tweede Kamer ook aanhangig een wetsvoorstel om de aanslaggrens belangrijk verder te verhogen, nl. tot 12.000, maar dat voorstel is vervat in het ontwerp van wet op de inkomstenbelasting 1960, en zal pas tegelijk met die wet in werking kunnen treden. Intussen dient zoveel mogelijk voorkomen te worden dat werknemers ten aanzien ▼an wie tot nu toe met de heffing van loonbelasting wordt volstaan, enkel door de ontwikkeling van het loonpeil voortaan in de inkomsten belasting zouden worden betrokken. VOOR 1370 MILJOEN In de periode van 1 januari 1962 tot en met 30 september van dat jaar Is ten behoeve van de drie krijgsmachtonderdelen voor 1370 miljoen aan orders geplaatst. Orders ten bedrage van 917 miljoen werden onder gebracht bij de Nederlandse industrie. Voor 453 miljoen aan materiaal werd in het buitenland besteld. Voor de marine werd in ons land f 254 miljoen, voor de landmacht 201 miljoen en voor de luchtmacht 462 miljoen besteed. De bestedingen in het buitenland waren voor die krijgs machtdelen respectievelijk 64 miljoen, 178 miljoen en 211 miljoen. Dit heeft minister Visser meegedeeld in zijn memorie van antwoord op de begroting voor 1963 van zijn departement. KORTERE DIENSTTIJD Per 1 januari van dit jaar is de duur van de eerste oefening voor bepaalde categorieën dienstplichtigen bij de marine teruggebracht tot 21 maanden. Dit deelt minister Visser mee aan de Tweede Kamer in zijn memorie van antwoord op de begroting van defensie voor 1963. Voor dienstplichtigen van de landmacht geldt die maatregel niet. De minister zegt dat de regering de internationale spanningen nog van dien aard acht, dat niet kan worden overgegaan tot het terugbrengen van de duur van de eerste oefening tot die van voor de Berlijnse crisis. Dat voor sommige categorieën dienstplichtigen bij de marine de dienst tijd kan worden teruggebracht tot 21 maanden is een gevolg van het beschikbaar komen van personeel uit Nieuw-Guinea. De bewindsman verschaft ook gegevens over de duur van de eerste oefening van militairen uit landen die zijn aangesloten bij het Warschau-pact. Voor de land strijdkrachten is die 24 tot 36 maanden en voor de marine- en luchtstrijd krachten 36 tot 48 maanden. TIJDELIJKE TOESLAG De heer J. G. Suurhoff (soc.), Lid van de Tweede Kamer, heeft schrif telijk aan de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van maatschappelijk werk gevraagd of overwogen wordt in verband met de huidige barre weersomstandigheden een tijdelijke toeslag te geven op de uitkeringen krachtens de onderscheidene sociale uitkeringsregelingen van de departementen van beide bewindslieden. MATERIEEL LANDMACHT Alle parate en mobilisabele N.A.V.O.-eenheden (en dus ook de Neder landse) zullen de beschikking krijgen over de mag-mitrailleur (mitrail leur a gaz). Dit wapen wordt gemaakt door de Belgische FN-fabrieken. Het ls geschikt om verschillende soorten mitrailleurs te vervangen. Dit deelt minister Visser mee in zijn memorie van antwoord op de begroting van defensie voor 1963. Hij zegt verder dat zich technische moeilijkheden voordoen bij de verwerving van de Carl Gustav, een anti tank wapen. Tweeduizend DKW-jeeps zullen een zelfde aantal, nog uit de tweede wereldoorlog stammende jeeps gaan vervangen, 340 stuks 3-ton Daf-voertuigen komen in de plaats van verouderde GMC-voer- tuigen. Een deel van het 25-ponder geschut kan worden afgestoten door dat AMX-materieel wordt ingevoerd bij drie afdelingen veldartillerie. De minister heeft nog geen beslissing genomen over het type van te bestellen helikopters. Amerika en Rusland hebben bi deze brie! is overigens niet gezegd welke geschilpunten zijn gebleven, maar gisteravond een gezamenlijke duidelijk is dat men geen overeenstem- brief aan de secretaris-generaal' ming heeft bereikt over inspectie ter der Verenigde Naties, Oe Thant, ^„ba™ gezonden, waarin zij verklaren, valswapens. Amerika heeft dan ook niet dat de overeenstemming, die ttSlH^M. zi>" Politieke.» economische waken tegen het opnieuw Buck Proctor, 20-jarige Ame- j' rikaanse le0er-l°a' 1overeenstemming, me sYrïjd Vgén het regime ven Castro te chauffeur, heeft hebben bereikt ten aanzien van staken, maar of men nog een invasie zal de dood gevondende regeling der Cubaanse crisis, ondernemen blijft een open vraag, onder riin derfin I j -i j tr De Cubaanse afgevaardigde by de Ver onder ztjn dertig- verdere activiteiten van de Vei- enigde Naties, dr. Carlos Lechuga, he<*t ligheidsraad op dit punt overbo- in een brief aan secretaris-generaal Oe j- i4 Thant verklaard, dat de onderhandehn- ais» maant. gen tussen de Sowjetunie en de Ver- enigde Staten „niet geleid hebben tot een De twee regeringen spreken de tM°P eM?rtic!Ve overeenk?mst waarin de vre- Ult, dat de reeds ondernomen acbes om lde jn he, Caribische gebied blijvend iendên verzekerd en de bestaande span- tonner, toen hij het Franse dorpje Guignes twee meisjes op de weg wilde ontwijken. Proctor verloor de macht over het stuur en de zware vrachtwagen kap seisde tegen de pui van een huis. De twee kinderen bleven gespaard. Trailer eens per maand langs bedrijven Ceylonese premier nu naar Nehroe China heeft „positief gerea-l geerd" op de voorstellen van de zes landen van Colombo die een plan hebben opgesteld ter re geling van het geschil tussen India en China. China's reac tie op de voorstellen zal echter niet worden gepubliceerd voor dat de premier van Ceylon, me vrouw Bandaranaike, die het plan van de Afrikaanse en Azia tische landen moet overbren gen, heeft gesproken met pre mier Nehroe en het resultaat van het overleg meegedeeld is aan alle zes landen, die in Co in het communiqué, uitgegeven door premier Tsjou En Lai en mevrouw Ban daranaike. staat verder, dat beide pre miers het eens zijn geworden over de voorwaarden die volgens hen zouden bij dragen tot oplossing van het geschil. Het overleg is in een hartelijke sfeer gevoerd en werd bijgewoond door minis ter Soebandrio van Indonesië. Een even tuele regeling van het grensgeschil tus- aen China en India moet er een zijn in de geest van de conferentie van Ban doeng. waarop aangedrongen werd op vreedzame co-existentie. Inmiddels heeft premier Nehroe op zijn landgenoten een beroep gedaan om eensgezind te zijn en hard te werken om aan de noodtoestand, die is geschapen door de Chinese agressie, het hoofd te bieden. Hij zei dit bij de opening van de met Amerikaanse hulp gebouwde Ri- hand-dam. De bouw hiervan heeft 347 miljoen gulden gekost, waarvan de V.S. ruim 60 procent voor hun rekening heb- BINNENKORT zal op de Neder landse wegen een grote, gele trekker met oplegger verschij nen, die door middel van waar schuwingsborden laat zien dat er radio-actieve stoffen in worden vervoerd. Door het feit, dat de trailer wordt ingezet om afval stoffen naar het reactor-centrum te Petten te vervoeren, kan van een opheffing van een noodtoe stand worden gesproken, die ten aanzien van het wegwerken van bedoelde residuen bestond. Tot nog toe moesten de firma's, die in het bezit van een vergunning warenradio-actieve stoffen te ge bruiken (in totaal zijn tot nog toe ongeveer driehonderd vergunningen verleend), het met een onder eigen verantwoordelijkheid vallende opslag doen. Slechts één keer kwam het voor dat een speciaal beveiligde i huiswagen als een soort vuilniswagen een rit langs de onderscheidene fa brieken en instellingen maakte. Uit overwegingen van openbare vei ligheid en volksgezondheid is besloten dat de overheid het beheer over de op haaldienst voorlopig in handen houdt. Het vervoer is dan ook opgedragen het Korps Controleurs Gevaarlijke Stof fen van het ministerie van verkeer waterstaat. De trailer, die eens maand een rit langs de bedrijven zal maken, die radio-actieve stoffen verwer ken, en die zeker de eerste jaren, niet aan alle vraag zal kunnen voldoen, is het geesteskind van genoemd ministerie en dat van sociale zaken en volksge zondheid, van de commissie voor atoom energie. de Rijks Automobiel Centrale en DAF, die voor de bouwkosten onge veer een halve ton vroeg. Halveringstijd In aanmerking voor verwijdering ko- I men slechts die afvalstoffen (laborator!- ummateriaal, zomede andere vaste stof- regering geheim gehouden, hoewel de fen en vloeistoffen, die bij de Overh eid houdt beheer in handen vap andere tussen hen bestaande schillen en tot een algemene verminde ring van de spanningen, die een oor logsdreiging kunnen vormen". In de brief wordt verder gezegd, dat ondanks de ..graad van onderlinge overeenstem ming" die tussen de beide regeringen met betrekking tot regeling van de cri sis is bereikt en de mate van voortgang van de toepassing van deze regeling, het voor de twee regeringen nog niet mogelijk is geweest alle vraagstukken die door deze zaak zijn ontstaan, op te De Amerikaanse gedelegeerde bij de V.N., Adlai Stevenson e nde Russische eerste onderminister van buitenlai zaken, Koeznetsof, hebben de brief dertekend. Zij hebben hun delegaties geleid bij de pogingen alle verschilpun ten die door Cuba zijn gerezen, uit de wereld te helpen. Beide staatslieden drukken hun waardering uit voor de per soonlijke inspanningen van Oe Thant om de regeringen te helpen de ernstige be- De Cubaanse regering is van mening dat de onderhandelingen niet tot voor Cuba aanvaardbare overeenkomsten heb ben geleid „omdat de regering van de Verenigde Staten, met afziet van haar agressieve en inmengingspolitiek. Novotny wijzigt zijn regering President Novotny van Tsjecho-Slo- buitenlandse wakije heeft zijn regering gereorga- Kr":'# ""-j niseerd. Vier ministers zijn ontsla gen en vijf nieuwe benoemd. Dit be richt volgt op de verklaring van No votny van nieuwjaarsdag, dat „het afgelopen jaar een van de slechtste in onze jongste geschiedenis is ge weest". De belangrijkste wijzigingen betroffen Eerder kwam het bericht, dat Steven- ton in een geheii aarbj nog komt dat het he-1 ^TS^nisatie de minister van handel. Krajcir, die tot vice-premier werd benoemd, en het ont slag van de minister voor zware indu- bijeenkomst van de I strie en het vervoer. Dit is een gevolg stofdicht, waarbj nog komt dat het he-1 Organisatie van Amerikaanse staten j van de ernstige kritiek op deze onder- lemaal dubbelwandig is en van twee en (O.A.S.), de Latijnsamerikaanse lan-j delen van de economie. Hun namen wa- één milimeter dik staalplaat is vervaar- den er van °P de hoogte zou hebben ge- ren al verdwenen van de lijst van kan- digd. Zelfs bij slippen in een slootde st€ld, dat er geen vorderingen warendidaat-leden van het centrale partij/co- toegestane maximum-snelheid gens zestig kilometer per uur kan geen radio-actieve stof verloren gaan. merikaans-Russische be-|mité. 5 speciale verslaggever) Amerikaanse ambassadeur Galbralth de komst van het schip reeds een week te voren had aangekondigd. Per luchtbrug zijn reeds wapens ter waarde van 15 miljoen dollar aange voerd. Men verwacht dat de Britse en Amerikaanse wapenzendingen een waar de zullen vertegenwoordigen van 100 tot 120 miljoen dollar. De Britse zen dingen zijn schenkingen. De Amerikaan se zendingen worden volgens een gehei me overeenkomst gedeeltelijk betaald maar dan in roepies. king van radio-actief materiaal besmet zijn en niet kunnen worden gereinigd), welke een halveringstijd hebben vijftien dagen of meer. Indien de halveringstijd (afneming het stralingsgevaar) minder dan vijf tien dagen bedóagt, kunnen de stoffen ter plaatse van de produktie bewaard worden, tot de activiteit zodanig is af genomen dat lozing langs de normale weg toegestaan kan worden. De afvalstoffen, die voor geheel Ne derland per jaar ongeveer vijfhonderd Ontvoerder van kind Russen halen deel veroordeeld - De 22-jarige Joodse godsdienstonder- veroordeeld igens ontvoering t het c zijn neefje en twee jaar voor het plegen van meineed. Sjtraks zou zijn 10-jarig neefje hebben ontvoerd om er zeker van te zijn, dat de jongen een godsdienstige opvoeding kreeg. In novemfber van het vorig jaar werd Sjtraks uit Engeland gewezen we gens kinderroof en meineed. De jongen, i juli in New York ontdekte, bij zijn ouders in Israël. (Advertentie) kOSRAM Spoetnik af 5 september 1962 op Amerikaans grond gebied neergekomen is. Een woordvoerder voor het Amerikaan se departement van buitenlandse zaken heeft maandagavond verklaard, dat de Sowjetambassade tenslotte een Ameri kaans aanbod aanvaardde en zaterdag bezit nam van een stuk metaal, dat te Manitowic gevonden is. De overdracht heeft zonder enige op hef plaats gehad. Een ondergeschikte ambtenaar van de staf der Sowjetambas sade vervoegde zich zaterdagmorgen op het departement van buitenlandse za ken en vroeg naar het stuk metaal dat in een doos verpakt was.|~BM doos lakoniek onder zijn dween weer. Het fragment heeft behoord tot de Spoetnik IV, die op 15 mei 1960 baan om de aarde gebracht werd. vaten met een inhoud van zestig liter bedragen, worden in Petten gesorteerd en op verschillende wijze vernietigd. Na uitwerking van de radio-activiteit een proces, dat in een speciaal beveiligd opslagplaats geschiedt volgt o.m. verbranding, of voor vloeistoffen lozing in zee. Wat het laatste betreft, behoeft overigens geen badgast zich zorgen te maken, daar de radio-activi teit van in zee geloosde, vloeibare afval stoffen niet hoger dan die van regenwa- der blijkt echter achterhaald Ook voor het bedienend personeel zijn strenge veiligheidsvoorzieningen getrof fen. Ze zijn niet alleen in het bezit van ----- verschillende soorten meetapparatuur door het gezamenlijk schrijven (inclusief als badges gedragen fotogra- I Xer^ligdf staten en de Sowjetunie flsch materiaal), maar ze moeten zich °e Thant- ook twee keèr per jaar aan een medi sche keuring onderwerpen. Overigens zijn de marges zó ruim getroffen dat ze slechts aan een straling onderhevig zijn, die het tiende deel bedraagt van die, welke nog als veilig worden aan genomen voor radiologische werkers. Het afstand houden, dat op de waar schuwingsborden van de combinatie wordt aanbevolen, geldt als een zoveel- gemaakt in de A sprekingen over Cuba. De enige verrassing was, dat de i Het vermoeden werd tevens uitgespro- nisters voor onderwijs en landbouw hun ken, dat nieuwe sancties tegen Cuba in post hebben behouden. l>e namen van eglng waren genomen. Een en an-hun opvolgers waren al bekend. ste beveiliging weg. Bij het doorkruisen steden zal bovendien de politie worden ingeschakeld. Men zal trachten een ver- gunning te krijgen door de Velser tunnel Voor vervoer in de auto wordt van te rijden wat eventueel het gedurende speciale vaten gebruik gemaakt, die,één.a Uv.ee minuten stopzetten van het uit een binnenvat van polyethyleen en verkeer inhoudt daar de pont. heel een stalen buitenvat bestaan. Voorschi^-^,e len "aeldtV°°T St°f" ?vervaren en zou de gele tru* k^et* Óp- Jen geldt per vat een maximum aan legger zwaar beschadigd in het water straling, dat uiteraard aan de veilige terechtkomen, dan zou er een moge- kant gehouden is. Tegen een geringe i Ljkheid van spreiding van de radio- vergoeding worden de vaten ter bc-jact^eve a^^stoffen zijn. schikking van de producent van het\ afval gesteld. Meer Bulgaren in de toekomst? De Bulgaarse minister van volksge- zondheid en sociale zaken, dr. Kyril Ig- het rijden op de j natof, heeft in een vraaggesprek met een grotere dagblad verklaard, dat maatregelen ge troffen zullen worden om het geboorte cijfer met 2,2 procent te verhogen, zodat de bevolking in 1980 9,3 miljoen zielen zal tellen. De minister gaf hierop geen nadere inlichting. Hij zei niets over het huidige geboortecijfer. Bulgarije telt thans 7,8 miljoen inwoners. Communistische dagbladen hadden al eerder bericht, dat Bulgarije een van de laagste geboortecijfers van Europa heeft. Deze bladen hebben de verhoging van het geboortecijfer vele malen een vader landslievende plicht genoemd. Snufjes De 10,50 meter lange combinatie is eveneens van alle veiligheidssnufjes voorzien. Het risico van brand is vrijwel uitgesloten, doch niettemin is het mo torrijtuig van een uitgebreide brandblus apparatuur voorzien. De oplegger heeft een gesloten laadruimte, die verdeeld is in twee compartimenten, waarvan het achterste voor de met afvalstoffen ge vulde vaten is bestemd. Verlies door on- ziene omstandigheden is volledig uitgesloten. Het compartiment is vloei- Luchtaanvallen op Saoedi-Arabië Radio-Mekka heeft gisteravond een officiële verklaring omgeroepen, waarin de Verenigde Arabische Republiek wordt beschuldigd van het uitvoeren van drie luchtaanvallen op Na j ran bij de noorde lijke grens van Jemen. De bommenwer pers werden door luchtafweergeschut ge dwongen hun bommen in het wilde weg af te werpen, waarna zij op de vlucht sloegen, aldus de verklaring. De bom menwerpers zouden opereren van bases in de Verenigde Arabische Republiek. De aanval was bedoeld als provocatie om de bevolking in het gebied in moei lijkheden te brengen, aldus Radio-Mekka. Winkelpersoneel mede verantwoordelijk voor gevaarlijk speelgoed winkelbediende verantwoordelijk (evenals zijn werkgever) voor de gevol gen van door hem of haar verkocht ge vaarlijk speelgoed als ouders of voogden sing was het verkopen van een pijl met een stalen punt aan een tienjarige jon gen, die daarmee een vriendje dermate had gewond, dat deze een oog moest missen. Opmars naar de grens De Ver. Naties zullen Tsjombe waarschijnlijk het ultimatum stellen, de belangrijkste mjjnstad Kolwezi zonder tegenstand over te geven. Indien hij daarin toe stemt kan hij provinciaal pre mier van Katanga blijven. Wei gert hij, dan zullen de VN-troe- pen een militaire actie tegen Kol- handel gelden ook Op de vleugelen der liefde, maar wel met bijzonder sterke voeten, heeft de 23- jarige Fransman Pascal Vildieu zich naar Rome begeven. De jonge rechtsge leerde had vorig jaar in Casablanca bij vrienden het Argentijnse meisje Vittoria Zini leren kennen. Bij haar vertrek naar Rome beloofde hij haar. als blijk van zijn liefde, de drieduizend kilometer naar de eeuwige stad te voet af te leggen. Vil dieu vertrok op 15 september uit Casa blanca en tippelde aan een stuk door. Het enige deel dat hij niet te voet afleg de was de Straat van Gibraltar. Met kerstmis kwam hij in Lyon aan, waar hij een dag in zijn ouderlijk huis bleef. Maandag is hij in Turijn aangekomen. Met een gemiddelde van veertig kilome ter per dag hoopt hij begin februari in Rome aan te komen, om daar zijn aan gebedene weer te vinden. „Herstel monarchie in Spanje belemmerd" Het officiële bulletin van de particu liere raad van de Spaanse troonpreten dent don Juan klaagde gisteren dat het herstel van de monarchie in Spanje wordt belemmerd ..door het in stand hou- afstand tussen Het Internationale Monetaire Fonds zalnin8 en het Spaanse volk zonder enige wezi beginnen. Dat zou het poli-'stad Kan,ama zonder tegenstand te ont- «ieke einde van Tsjombe be.eke-1 wege tegemoet te komen. Zij ter van mening dat de toepassing van de Kongolese deviezenmaatregelen waar schijnlijk een aantal Europeanen zal doen besluiten Katanga te verlaten. Tot nu toe mochten zij de helft van hun verdiensten naar het buitenland overmaken, maar de bepalingen van Leopoldstad voor het overmaken van gelden naar het buitenland zijn veel strenger in verband met het chronische tekort aan deviezen van de centrale re gering. Zweedse troepen van de Ver. Naties de Noordkatangaanse hebben gisteren nen, zo wordt aangenomen. Te Elisabethstad krijgt men steeds sterker de indruk, dat de Verenigde Na ties voorbereidingen treffen om haar Ethiopische troepen uit die stad naar de grens met Noord-Rhodesië te laten opruk ken. Hierdoor zou een belangrijke ver binding voor het spoorweg- en automo- bielverkeer heropend en het steeds moeil.jker wordende probleem van de levensmiddelenvoorziening van de bevol- Beroemd Weens hotel brandt ten dele uit In het parkhotel Schönbrunn, een van de grootste hotels van Wenen, heeft gis teravond een felle brand gewoed die de dakstoel en de bovenverdieping in de as heeft gelegd. De daaronder gelegen vierde verdie ping heeft ernstige schade geleden. De overige etages konden behouden worden. De brandweer van Wenen was op vol le sterkte uitgerukt om het hotel, dat internationale bekendheid geniet, voor algehele vernietiging te behoeden. Alle gasten bleven ongedeerd. Een brand weerman moest met rookvergiftiging in het ziekenhuis worden opgenomen. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. king i i Elisabethstad verlicht worden. Door een dergelijke opmars zouden de Ethiopiërs naar de grensplaatsen Ka- roembalesa en Sakania gaan, bolwerken van Katanga's minister van binnenland se zaken Godefroid Moenongo. Veronder steld wordt, dat hij in het desbetreffen de gebied een strijdmacht van 1.000 gen darmes heeft. De militaire leiders van de volkeren- Adoela i het eerste Amerikaanse schip met wapens voor India. Ook de aankomst van het schip al door de Indiase Geen revisieproces van Preston Cobb Het Amerikaanse opperste gerechts- j bof heeft geweigerd het proces te her zien tegen Preston Cobb Jr. een neger jongen die de doodstraf heeft gekregen wegens het doden van zijn blanke werk gever. Zijn enige kans om aan executie te ontkomen is nu een beroep op de gouverneur van Georgia. Cobb, die toen hij werd veroordeeld, vijftien jaar was. werd verdedigd door een blanke advocaat. Twee negeradvo caten hebben toen een nieuw proces ge elst, op grond van uitsluiting van ne gers bij de vorming van jury's. Toen dit beroep werd verworpen tekenden zij appel aan bij het hooggerechtshof, daar de verdediging onvoldoende zou zijn I Uit het Dolphin-ho tel in de Engelse plaats Southampton is een ori ginele bladzijde van de London Times uit 1805 gestolen, waarop een verslag van de slag bij Trafalgar tussen de Engelse en de Frans- Spaanse vloot stond ge drukt. De bladzijde hing ingelijst tegen de muur. I De negentigjarige Mo hammed Sekineh uit Te heran zit, zo oud als hij is, wegens huwelijks- zwendel in de gevange nis. Hoewel hij reeds ze ven vrouwen en negen tien kinderen had, vond hij dat er best nog een vrouwtje bij kon. Hij trouwde met een vijftig jarige Perzische schone, die hij had wijsgemaakt dat hij vrijgezel was. Het kwam helaas uit en de romance ging niet door. I De studenten van Eton staan tot afgrijzen van de Britse arbeids inspectie in pandjesjas en traditionele gestreep te broek achter de draaibank wanneer zij les in handenarbeid krij gen. I Een bankemployé in Honoloeloe moest van afdeling veranderen om dat hij allergisch was voor geld. De 27-jarige Foekiwara begon onop houdelijk te niezen, na dat hij was gepromo veerd tot kassier bij een Amerikaanse bank. De dokter constateerde dat hij waarschijnlijk de enige kassier ter wereld is, die van geld moet gaan niezen. I De Israëliërs hebben zich aan de Nederlan ders gespiegeld bij de aanwinning van vijf hectare land uit de Middellandse Zee bij Tel Aviv. Aanvankelijk stortte men zonder meer puin in zee maar dit werd weggespoeld. Daarna besloot men de Nederlandse werkmetho de te volgen door een dijk in zee aan te leg gen om het stortmate riaal op zijn plaats te houden. I Een Londense kunst zaal bood gisteren een schilderij aan van prins Philip in ondergoed. Het doek kost 470 gulden. De prins is gekleed in uitte onderbroek, wit hemdje met korte mou wen, zwarte sokken met sokophouders en zwarte schoenen. Premier Adoela heeft gisteren in Leo poldstad secretaris-generaal Francois Kalala van zijn ministerie van openbaar bestuur benoemd als voorlopig provin ciaal bestuurder van Katanga. Verder gaf hij opdracht het Katangaanse geld Andere punten van een bekendmaking door Adoela waren: 1. Katangaanse en buitenlandse ambte naren in Katanga hebben hun functies niet verloren. 2. Katangaanse gendar mes die voor een later bekend te maken datum zich overgeven kunnen met be houd van hun rang dienst nemen in het |r.„ Liuiiaic udiui surai onaer ae monei Een honderddertigtal raacj te Leopoldstad te staan. 4. De uc- passagiers van het Brit-I viezenbepalingen van de centrale rege- se schip Canberra, dat ring en haar wetten voor de buitenland met brandschade in de machinekamer in de Maltese haven Valletta ligt, heeft een stuk ge tekend waarin staat dat zij weigeren het schip te verlaten tenzij zij per schip naar de plaats van bestemming worden ge bracht. Zij willen geen gebruik maken van vliegtuigen om allerlei redenen. Koningin Juliana heeft gistermiddag in alle stilte haar jongste dochter, prin ses Marijke, van Schiphol afgehaald, waar zij met twee vriendinnen en mej. L. J. Ingen Housz terugkeerde van een wintersportvakantie. President Kennedy heeft te kennen 1097 Een seconde moge zeer kleine tijdseenheid toeschijnen, bi werkelijkheid kan in dat wel ogenblikkelijk inzien hoe belang rijk het is de vervormingen, trillin- verwringingen vast te stellen tijdsbestek toch wel heel erg veel die optreden tijdens grote ©mwente- gebeuren. In een seconde trekken24 lingssnelheden. Hoe gedragen de oog kleppen van een motor zich, welke wervelings verschijnselen doen zich voor in een cylinder waar een over springende vonk straks voor ontplof- het gasmengsel zal moeten opnamen van een film i voorbij, een auto die met een snel heid van 100 km. over de grote weg rijdt, is in die tijd 30 m verder, een vlieg heeft 200 vleugelslagen ge maakt en de centrifuge heeft 1000 zorgen, hoe is het gedrag ventelingen volbracht. Er ge beurt dan héél wat op alle mogelij ke gebied in een tljdsgedcelte dat we in onze trage alledaagsheid ge woonlijk nogal onbelangrijk achten. Alles wat een grote snelheid heeft onttrekt zich echter aan onze gezichts waarneming, om dat onze ogen nu eenmaal niet meer dan 20 beelden per seconde kunnen verwerken; daarna vloeien de beelden Ineen, waarvan bij de filmprojectie een dankbaar gebruik is gemaakt. Maar deze eigenschap van onze ogen heeft toch ook wel bezwaren, want de vleugelslag kunnen we daardoor niet in zijn op eenvolgende bewegingsstadia volgen, de vormveranderingen die TOCH IS BOET ZO! kogel die de geweerloop verlaat en welke lucht- en gasstuwingen treden vóór .*n achter het projectiel op, kor- om er zijn talloze vragen van direct practlsch belang te bedenken, die uitsluitend en al leen op te lossen z(jn door een k(jkje te nemen tijdens de uiterst korte tijds delen die onder nor male omstandighe den aan ons voorbij Dan is het niet voldoende de se conde te verdelen In tienden, vijftig sten, of honderdsten, want voor het onderzoek in de moderne techniek vlieg zijn tijdsmomenten van mlllioenste en zelfs van milliardste seconden vereist. Zo eenvoudig als dit moge klinken, zo moeilijk is het dit ten lende waterdruppel ondergaat blijft uitvoer te brengen, want met de ge- J 1 wone filmmethoden laat het mari aal ons in de steek. Het ls immers niet mogelijk een filmstrook met on beperkte snelheid door het apparaat er mensen zijn die te draaien, omdat de perforatie die belangrijk vinden, het beeld «ven doet stilstaan, het r vliegen, de drup- begeeft. Ook mechanische sluiters la- vallen en de knikker op de ten al spoedig verstek gaan. grond stuiten. Wat doet het er toe of Desondanks zijn hoogst vernuftige we al dan niet weten wat er precies methoden gevonden om de gebeurte- gebeurt? Inderdaad, deze voorbeel- nissen tijdens een mlllifgnste en een den zijn wellicht niet de meest spre- milliardste seconde voo» pns te ont- 5 verborgen en de gedragingen twee met grote snelheid op elkaar botsende lichamen blijft eveneens onzichtbaar. Nu zullen er dat alles niet Laat de vlieg maar vliegen, de drup pel t

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6