Grenzen stad gaan van de grote vervagen Minister tevreden over Starfighters In Peru 300 communisten gearresteerd Alle generaals zijn nodig NAVO prijst defensie Sterkte Korps Mariniers een kwart minder In hoofdgroep strijden elf grootmeesters Werving krijgsmacht is maar weinig effectief SorryBoys in Rijnsburg MEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 8 JANUARI 1963 Andere sociale structuur van de randgemeenten (Van een onzer redacteuren) TVE grenzen van de grote stad vervagen steeds meer. De bevolking vloeit verder uit over de randgemeenten, die de laatste jaren sterk zyn ge groeid. Op den duur ontstaat er, vooral in de omgeving van plaatsen Den Haag en Rotterdam een enorm groot-stedelijk gebied. Dit proces is niet meer te stuiten. In het laatste kwartaalbericht van het Economisch-technologisch Insti- tuur voor Zuid-Holland wordt aan deze interessante ontwikkeling speciaal aandacht besteed. Dit artikel is een poging tot nadere bestudering van de nieuwe verhoudingen, die tu^en de kernstad en de randgemeenten zijn ontstaan. Een goede Jcennis van deze verhoudingen, zo wordt gesteld, is noodzakelijk om in de toekomst een goed beleid te kunnen voeren geheel andere beroepen uit. Duidelijk is, dat de vrschuiving in sociale beroeps, groepen vooral de sterke groei van de groep employés valt op) voor de rand gemeente belangrijke consequenties heeft. Omdat de employés nog in de stad werken, ontstaat er een intenser woon werkverkeer tussen de randgemeenten en de kernstad. Dit forensisme maakt de banden met de stad veel sterker. In het E.T.I.-artikel. dat „Stedelijke randgroei" is genoemd, worden de ge meenten van 500 tot 20.000 en van 20.000 tot 50.000 inwoners apart onder de loep genomen. Juist deze plaatsen boekten in de periode 19551959 èen sterk ves tigingsoverschot. Dit vestigingsoverschot werd niet al- Leen bereikt door de Hagenaars en Rot terdammers, die zich in de randgemeen ten vestigden, maar ook door de plaatse lijke (industriële) activiteit. Dit geldt dan vooral voor plaatsen als Voorburg en Vlaardingen, maar ook voor Ridder kerk, Zwijndrecht en Dordrecht. Oorzaken 1. De plaatselijke industriële ontwikke ling. 2. De woningnood in de groe steden Vele jonge gezinnen wilden niet lan ger wachten en zagen kans in een randgemeente op korte termijn een huis te krijgen. 3. Het verlangen van de sledeling naar een eengezinswoning. 4. De toeneming van het auto-bezit. 5. De betere openbare vervoersverbin- dingen. De ene randgemeente is sterker be trokken op de grote stad dan de ander cn heeft meer of minder inwoners uit de stad gekregen. De afstand tot de stad speelt hierbij een grote rol. Maar toch is deze oriëntatie lang niet altijd een kwestie van kilometers. De reistijd is ook een belangrijke factor. Voor het par- ticulier vervoer geldt dan of er al of niet een storende verkeersbarrière aan wezig is in de vorm van een tunnel of brug. Bij het openbaar vervoer speelt vooral de frequentie van de verbindin- Betere niet te krijgen (Van onze parlementsredactie) MINISTER VISSER is tevreden over de gang van zaken bij de produktie van de Starfighters. Dit deelt hij de Tweede Kamer mee in de me morie van antwoord over de begroting van defensie voor 1963. Tien F 104 G trainingsvliegtuigen zullen in de tweede helft van 1963 door de fabriek zijn afgeleverd. Het totaal aantal Starfighters, dat Nederland zal bezitten, bedraagt 120. Momenteel bedraagt de prijs iets minder dan f 6,2 miljoen gulden per stuk. gen i rol. Zo liggen, om een voorbeeld te noe men, Hendrik Ido Ambacht en Zwijn drecht op even grote afstand van Rot terdam als Oud-Beijerland en Heinen oord. Deze twee laatste gemeenten zijn veel minder op Rotterdam georiënteerd dan Hendrik Ido Ambacht en Zwlj drecht, die over uitstekende verbindin gen beschikken. Een conclusie is dan ook. dat een aan tal gemeenten tussen Den Haag en Rot terdam juist sterk zijn gegroeid door de ligging aan de spoorlijn. Belangrijk is ook en dat is een merkwaardige ervaring de visue le indruk, die een randgemeente maakt. Een buitenwijk van de stad, die op een gelijke afstand (in kilome ters) ligt als een randgemeente, er vaart men als dichterbij. De aaneen gesloten bebouwing suggereert een kortere „afstand" dan wanneer een duidelijke open ruimte bestaat. Verschuiving De (militaire) regering van Peru heeft zaterdag alle In de grondwet verankerde waarborgen Ingetrokken en driehonderd arrestaties verricht, nadat men een com munistische samenzwering had ontdekt, waarvan de aanstichters te vinden zou den z(jn in Moskou, Praag en Havanna. De leiders van alle Peruaanse politieke partijen behalve die van de Volksactie, waarvan een aantal leden in arrest is ge steld hebben gisteren vergaderd met de leden van de regering en hun goed keuring gehecht aan de door de junta tegen de communisten genomen maatre gelen. De leider van de junta, generaal Ricar- do Perez Godoy, heeft op de bijeenkomst verklaard dat de regering tot actie was overgegaan omdat zij niet van zins was af te wachten tot het communisme nieuwe misdaden zou hebben begaan. Hij voegde hieraan toe, dat de arrestanten zo schappelijk mogelijk zullen worden behandeld. De opschorting van de grond wettelijke vrijheden, aldus de president, zal ..geen dag langer dan nodig is" blij ven gehandhaafd. In elk geval zo be loofde hij zullen in juni algemene ver kiezingen worden gehouden. Hij wekte de politieke leiders op mee te werken aan het tot bedaren brengen van de ge moederen. In het gehele land is het ove rigens rustig, Politie in Nw.-Gninea nu onder Indonesiërs De politie in Nieuw-Guinea heeft be kend gemaakt dat dc Nederlandse aan duidingen voor rangen en functies door Indonesische vervangen worden. De Indonesische drs. Hartono is benoemd tot onderhoofd van de politie recht streeks onder de Brit Robertson. Ook de hoofden van de politie in de zes re sidenties zijn allen Indonesiërs en er zijn in de hogere rangen geen Neder landers meer werkzaam. De achttien Philippijnse politie-ambtenaren •Ilea teruggekeerd. Om een voorbeeld te noemen: Van de gemeenten Voorschoten Hendrik Ido Ambacht blijkt meer d de helft van de employés naar andere gemeentere gaan. Voorschoten trekt naar Den Haag en Leiden en Hendrik Ido Ambacht zij het rela tief wat minder naar Rotterdam. Ridderkerk en Zwijndrecht nemen wat het forensisme betreft een tussenposi- in - - fi- -rke oriën'atie op de grote stad is hier ook duidelijk. randgemeenten veelal een stedelijk» mentaliteit hebben, zodat de sociale structuur van de plaatsen sterk wljzlgd Naarmate hogere sociale groeperingen in de bevolking sterker zijn vertegen woordigd, neemt ook de gerichtheid op de grote stad toe. Immers, men wil cul turele ontspanning. Bij de aanschaffing van duurzame goe deren doet zich hetzelfde verschijnsel voor. De autochtone bevolking neemt ge noegen met het assortiment en de kwa liteit. die in de eigen gemeenten worden geboden Maar de hogere inkomengroe- pen stellen andere eisen en blijven win kelen in de grote stad. De mentaliteit van de gehele bevol king verandert dus Maar de nieuwe lingen zijn hiervan niet alleen de oor zaak. Vergeten mag niet worden, dat een deel van de autochtone beroepsbe volking in de grote steden werkt (pen delarbeiders) en dus dagelijks met het stedelijke milieu in aanraking komt De oriëntatie van de randgemeenten op de grote stad wordt sterker. Maar dit, zo mag wel verondersteld worden, zal niet zo blijven. De bestaande voorste den en randgemeenten zullen verder groeien. En deze ggoei betekent, dat er op den duur meer lokale voorzieningen komen, waardoor de oriëntatie op de grote stad weer wordt afgeremd. De minister schrijft, dat het vuur leidingssysteem van de Starfighter, waarop van verschillende zijden kri tiek is geoefend, voldoet aan de eis, dat het vliegtuig voor meerdere doel einden kan wordeh ingezet. Naar ver dere verbetering wordt door de ont werper van dit systeem gestreefd, maar de kosten en de tyd, die daarmee zijn gemoeid, worden door de be windsman afgewogen tegen het nut, dat de aanschaffing van het vliegtuig kan opleveren. De Starfighter is, zo schrijft de heer Visser, naar het eensluidende oordeel van de bevoegde autoriteiten het meest volmaakte en waardevolle vliegtuig, dat thans verkrijgbaar is. De produktie, waarbij vijf landen samenwerken, loopt uiterst bemoedigend. Vijf squadrons van de luchtmacht zullen met Starfighters worden uitgerust. De draadgeleide antitankprojectielen voor de landmacht, die met grote ver wachtingen zijn beproefd, blijken niet aan de eisen te voldoen. Mede gezien de hoge kosten is besloten, tot- invoering Niet teveelmeent Visser (Van onze parlementsredactie) Er zijn niet teveel generaals bij de 'andmadbt, zo laat minister Visser de Tweede Kamer weten in de van antwoord over de defensiebegroting voor 1963. De bewindsman wijst erop. dat verschillende taken bij de landmacht zijn verzwaard. Het aantal opperofficie- ren (brigade-generaal en hoger) bedroeg in 1950. 1956 en 1962 bij de landmacht resp. 26. 36 en 53. en bij de luchtmacht resp. 3. 13 en 17. De bewindsman deelt mee. d wijzigingen worden voorbereid mogelijk te maken, officieren zo nodig op 55-jarige leeftijd ontslag te verlenen. Het kan voorkomen, dat het aanblijven van oudere officieren de promotie van jongeren in de weg staat Pas als voor officieren een bevredigende regeling tot stand zal zijn gekomen en ei ring daarmee is opgedaan, zal een rege ling inzake vervroegde pensionering beroepsmilitairen beneden de r. tweede-luitenant in overweging genomen. Minister Beerman bezocht asiel justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft gistermiddag tussen vijf en acht uur een bezoek gebracht het rijksasiel te Groningen in verband met het oproer van zondagavond. De minister was vergezeld van de inspec teur van het gevangeniswezen, mr. M. A. Petersen, alsmede van dr. G. H. Veringa, hoofd van het stafbureau we tenschappelijk adviezen van het minis terie van justitie. De minister heeft be sprekingen gevoerd met de directie het rijksasiel en een bezoek gebracht aan verscheidene cellen. Omstreeks acht uur verliet het gezelschap het rijks- Ontkend is dat in het asiel lijke huisvestingstoestanden zouden heer sen. Voordat het asiel zijn huidige be stemming kreeg, werd het als strafge vangenis gebruikt. Een deel van het ge bouw is gemoderniseerd. De opstand brak uit in het niet-gemoderniseerde deel. Een verdergaand verbouwingsplan wacht nog op uitvoering. deze projectielen niet over te gaan. De tankbestrijding op divisieniveau zal thans berusten bij drie antitankbatte- rijen AMX, nl. een per pantserinfan teriebrigade. Achthonderd ideeën, waarvan er on geveer 450 werden beloond hebben het ministerie van defensie een besparing van f 2.000.000 opgeleverd. De geschatte besparingen in geld lopen uiteen van enkele honderden guldens tot f 120.000 per idee. Bij alle ideeën zijn nog niet eens op geldswaarde geschat de voordelen die zijn verkregen door voorkoming van mogelijke ongelukken, tactische en stra tegische voordelen en veiligheidsaspec ten t.o.v. de burgerbevolking. Nog enkele tekorten (Van onze parlementsredactie) In het kader van het driejaarlijkse NAVO-onderzoek, dat in 1962 heeft plaats gehad, is ten aanzien van de Nederlandse defensie - inspanning waardering uitgesproken. Een zeer gunstige beoordeling kregen de ope ratieve standaard van de marine, de maatregelen, die door de landmacht werden getroffen om beter te voldoen aan de paraatheidseisen, en de ge vechtsgereedheid van de squadrons vliegtuigen en geleide wapens van de luchtmacht. Wel werden aanbevelin gen gedaan om enkele tekorten, die nog bestaan, op te heffen. Minister Visser 9chrijft dit de Tweede Kamer in de memorie van antwoord over de defensiebegroting voor 1963. Hij gaal onder meer in op het plan, dat de NAVO voor de jaren 1964 t'm 1966 heeft op gesteld. Dat plan eist van Nederland verdere modernisering van de strijd krachten. zodat de komende jaren de defensielasten zwaarder zullen moeten De bewindsman zegt toe, te willen bijdragen tot vergroting van de sa menwerking binnen de NAVO. Zon der een verbetering van de NAVO- samenwerking zal. zo meent hij. een afdoende gezamenlijke westerse ver dediging op de duur niet meer zijn te handhaven Het nieuwe NAVO-plan omvat geen wijzigingen in de sterkte van de Neder landse krijgsmacht. Wat. de Landmachl betreft, blijft de gewénste bijdrage van ons land gehandhaafd op twee parate en twee mobilisabele divisies. Het zal ons. zo schrijft de minister, slechts mogelijk zijn. vijf van de zes gevraagde brigades voor de twee parate d'visies te leveren En wat de mobilisabele ondersteunings- strijd'krachten betreft, in plaats van twee divisies zullen slechts één divisie en drie gevechtsgroepen kunnen worden gefor- Gewijzigde omstandigheden brengen met zioh mee. dat organisatie en samen stelling van het Korps Mariniers moe ten worden aangepast. Omdat de taak in Nieuw-Guinea volbracht is, ten koste van de taken in Nederland en de Neder landse Antillen, is het thans weer moge lijk deze laatste op bevredigender wijze te vervullen. Dit zal evenwel gepaard gaan met een reductie van de vredes- sterkte van het korps van ruim 4000 tot ongeveer 3000 man. Dit merkt de minister van defensie op In zijn memorie van antwoord op de be groting van zijn departement voor 1963 Hij zegt verder dat de bezetting in de Nederlandse Antillen op de oude sterkte zal worden gebracht. Voorts zullen be- wakings- en beveili-grng®dienstcn in Ne derland volledig bezet worden. Ook zul len aan boord van schepen van de Ma rine (van onderzeebootjagers af) mari niers worden geplaatst als deel van de scheepsbemanning en als kern van een landingsdivisie. Hoogovenschaaktoernooi weer van start Gistermiddag is het 25ste Hoogoven- schaaktoernooi offi cieel geopend. Zoals bekend, bestaat deze iubileumwedstriid ten, namelijk een drieweeks toernooi van de hoofdgroep van achttien deel- liendaags toernooi van zgn. tienkam- hoofdgroep telt niet minder dan elf grootmeesters en behoort tot de categorie la, de hoogste kwalificatie die ereldschaakbond (FIDE) kent. en een halve punt, behaald in dit toernooi, geeft reeds recht op de inter nationale meestertitel, een titel die alleen drs. C. B. van den Berg en de Indonesiër H. L. Tan nog niet in hun bezit hebben Tien punten zijn voldoende voor het behalen van de grootmeestertitel en van Nederlandse zijde komen daarvoor in aanmerking de internationale meesters Th. D. van Scheltinga en Kick Langeweg. Voorts ook nog de wereldjeugdkampioen Jeugdschaak in Groningen Zuidema alleen aan de leiding Gisteravond zijn de partijen gespeeld voor de zesde ronde van het Int. jeugd schaaktoernooi in Groningen. De uitslagen waren: Roscam Abbing (Ned)-Zuidema (Ned) 01; Ostermayer (Did)-Van Enk (Ned) 10: Riemersma (Ned)-Diertich <Lux>- afgebr.; Noorda (Ned)-Richardson (GB) afgebr; Scholl (Ned)-Bratzlavski (Belg) afgebr. De stand na de zesde ronde luidt: 1. Zuidema 5 pt; 2. Richardson 4 pt en afg. partij; 3. Scholl 3*4 pt en 1 afg. partij. Heeft U al eens ervaren dat het U meer ont roert als Uw kind eenvoudig stukje op dc piano speelt dan wanneer een groot pianist een concert geeft? Weet U wat het betekent, als U 's avonds wat piano speelt en hoe U dan als het ware even in een betere wereld leeft" Misschien spijt het U dat U niet kunt spelen, maar zoudt U het uw kinderen dan niet gunnen? Publi Ze leren op school wel tekenen, maar geen pianospelen en mis schien doen ze dat later toch meer. Daar kunt U voor zor gen! Duur is het nieti Uw auto kost meer in één jaar dan uw piano in vijftig. Wist U dat iemand die in 1900 of in 1930 een piano kocht, nu nog vaak dezelfde prijs terug ontvangen kan? En een Rippen piano heeft eigenschappen die hem nog duurzamer ma ken dan ouderwetse piano's. I «NOFAIRIIK Dat is slechts één van de oorzaken, waar door in 25 jaar tijds het fabrikaat Rippen in Europa de leiding heeft gekregen. Tien jaar na de introductie in Duitsland wordt daar reeds in 15 van de 100 gevallen een Rippen gekozen. In byna alle Europese landen van en in alle werelddelen zijn Rip pen piano's bij de meest gere nommeerde pianozaken te vin den. U kunt een lijst van Ne derlandse adressen en catalogi aanvragen bij de fabriek in Ede (Reehorsterweg) waar dc in strumenten in de toonzaal ook te horen zijn. Een Ripppn kan ook de trots van Uw woning worden! U behoeft Uw kin deren geen Rippen te ontzeggen: ze verslij ten hem heus niet en een mooie piano animeert! Parma <Z. SI.), die reeds eenmaal een grootmeesterresultaat behaalde. De tienkampen, die op 17 januari be ginnen. zullen twee meestergroepen om vatten, benevens een damesgroep met o. a. wereldkampioene Nona Gaprindas- viii (Rusland) als deelneemster. Naast deze belangrijkste groepen zul len nog ongeveer driehonderd spelers in vier- en tienkampen uitkomen. De groot- meestergroep speelt dinsdag de partijen voor de eerste ronde. De paring luidt dan: Drs. van den Berg (Ned)Tan (Ind), Robatsch «Oos tenrijk)Bronstein (Rusland), Van Schel tinga (Ned)Donner (Ned), Matanovic (Z SI)O'Kelly de Galway <Belg>. Pil- nik (Arg)Pirc 'Z SI), dr. Trifunovic 'Z SI)Ivkof (Z SD. Gereben 'Israël) Langeweg (Ned). Stahlberg (Zweden) Averbach 'Rusland), Parma (Z SD— Milic (Z SD. Een fris partijtje... Voor het eerst Is er Amerikaans voetbal gespeeld aan de Zuidpool. Op de landingsbaan van de Amerikaanse zeemacht in het pool gebied slaagde een elftal van de „Navy Seabees" erin om met 60 te winnen van een team, dat was samengesteld uit Amerikaanse wetenschapsmensen. De weersomstandigheden waren nu niet direct ideaal. Naast de koude hadden de spelers ook te kampen met ademnood: Op het meer dan 3000 meter hoog gelegen (jsplateau stond een snijdende wind. N.V. C. C. BENDER Hogewoerd 90 Telefoon 20097 Minister Visser geeft toe: De minister van défensie erkent dat onder de huidige omstandighe den enige twijfel gewettigd is be treffende het slagen van pogingen om beroeps- en semi-beroepsperso- neel voor de krijgsmacht in grote aantallen aan te werven. De weliswaar geringe aanwas van per soneel door werving is er echter ten dele wel oorzaak van dat aan dc ver mindering van de sterkte een eind is gekomen. Als een andere oorzaak van net tot stand komen van die vermin dering ziet minister Visser de invloed die is uitgegaan van verbeteringen van primaire en secundaire arbeidsvoorwaar den voor het personeel van de krijgs macht. In zyn memorie van antwoord op d» Degroting '63 aan de Tweede Kamer, waarin hjj deze opmerkingen maakt zegt de bewindsman verder, ook in de toekomst geen spectaculaire aanwas van het personeel tengevolgè van werving te verwachten. Een lichtpuntje ziet hij in het feit, dat de leeftijdsgroep op wel ke de werving is gericht, tengevolge van de geboortestijging na de oorlog groter wordt. HU is van mening dat de wer vingsactie niet mag verslappen, alleen al reeds terwille van het op peil houden van de personeelssterkte. Een resultaat van niet te onderschatten betekenis noemt minister Visser dat als gevolg van de «verving in algemene zin een evenwicht kon worden bereikt tussen aannemen en ontslag van personeel. Over de grotere lichtingen die te ver wachten zijn 'gevolg van stijging van het geboortecijfer) merkte hij op dat die geen uitbreiding van het aantal dienst plichtigen toelaten. Wel zullen ze worden benut om het „vooruit grijpen" naar jon gere lichtingen, zoals dat thans moet sehieden, geleidelijk achterwege te ten. Een wijziging van dc dienstplicht wet ter verhoging van het aantal dienst plichtigen wordt niet overwogen. Uit cijfers, die dc minister verschaft blijkt dat van 1 maart 1961 tot 1 no vember 1962 de werving bij dc land macht en dc luchtmacht 1803 kort verband vrijwilligers en 568 vrijwillig nadienen heeft opgeleverd. Daartoe behoorden 685 adspirant-officieren, 1556 adspirant-ondcrofficieren cn 130 korporaals en manschappen. Tot dus verre is een bedrag van rond 600.000 aan werving besteed Minister Visser noemt enkele factoren, die vrijwillige dienstneming ongunstig beïnvloeden. Een ervan ligt volgens hem in de in sommige kringen bestaande be zwaren van godsdienstige, ethische en politieke aard tegen de doelstellingen van de krijgsmacht. Dc minister heeft de indruk, dat de invloed van deze be en zich uitbreidt cn dit er o a. toe leidt, dat vrijwillige dienstneming als militair dikwijls door ouders, onderwij zers. leraren of predikanten wordt ont raden. De minister is niet bereid, vrijstelling van militaire dienst te verlenen aan dienstplichtigen, die enkele jaren in ont wikkelingslanden gaan werken. Koreanen gezamenlijk naar Olymp. Spelen Het Zuidkoreaansc Olympische Comité heeft gisteren in Seoel verklaard, dal Zuidkoreaansc afgevaardigden op 24 januari in Lausanne een ontmoeting zullen hebben met Noordkoreaanse Olympische officials teneinde de moge lijkheden te bespreken van de formatie van een gecombineerde Koreaanse ploeg voor de Olympische Spelen van 1964 in Tokio. Volgens dr. Sang Baik Lee. de vice- president van het Zuidkoreaanse co mité. zal de vergadering plaatsvinden onder supervisie van het Internationale Olympische Comité. Hij legde er de nadruk op- dat de Zuidkorcanen in Lausanne zullen handelen „met grote ernst", met respect voor de Olympische geest en zonder politieke bijbedoelin gen". Sedert de onafhankelijkheid van Korea in 1945, is het land alleen door Zuid- Korea vertegenwoordigd geweest bij de Olympische Spelen. Show „De bonte Duif" De Bonte Duif hield zijn show in de Kleine Burcht met 150 vogels en ge zien het ingezonden materiaal, had keur meester J. Kruzc uit Den Haag ook hier geen gemakkelijke taak. De voornaamste uitslagen waren: Beste van het geheel: W. Wolters. Mooiste oude duivin: W. Wolters. Mooiste oude doffer: W. Wolters Mooiste jonge doffer: Bink-v. d. IJssel Mooiste jonge duivin: F. J. de Haas. Beste kweekkoppel: N. Oudshoorn 180; P. de Haas 179; N. Oudshoorn 178'j pt. Klas 1: oude doffers 500 km en hoger: 1. W. Siera; 2. P. de Haas: 3. N. C. de Haas; 4 N. Oudshoorn. Klas 2: oude duivinnen 500 km en ho ger: 1. W. Wolters; 2. N. Oudshoorn: 3 W. Siera; 4. K. v. d. Berg. Klas 3: oude doffers 300 km en hoger: 1. W. Wolters: 2. N. Oudshoorn; 3 K. v. d. Berg: 4. P. de Haas; 5. N. Oudsnoorn. Klas 4: oude duivinnen 300 km en ho ger: 1. K. v. d. Berg: 2. W. Wolters; 3. N. Oudshoorn; 4. Bink-v. d. IJssel. Klas'5: oude doffers 100 km en hoger: 1. N. Oudshoorn; 2. W. Wolters. Klas 7: jonge doffers 100 km en hoger: 1. Bink-v d. IJssel; 2. G. v. Albada; 3. N. C. de Haas; 4. N. C. de Haas; 5. Bink- v. d. IJssel; 6. Bink-v. d. IJssel; 7. M. J. Noord ervliet. Klas 8: jonge doffers 100 km en hoger: 1. F. J. de 1-Iaas; 2. N. Oudshoorn; 3. K. v: d. Berg; 4. G. v. Albada; 5. K. v. d. Berg; 6. N. Oudshoorn: 7. Bink-v. d. IJs sel: 8. Bink-v. d, IJssel Klas 9: jonge doffers, onbevlogen: 1. N, de Romeyn; 2. N. Oudshoorn. Klas 10: jong«c duivinnen. onbevlogen: 1. N. Oudshoorn; 2. M. Nijsscn. De LSB-competitie In klasse III C wist Philidor 4 de kam pioenskansen te behouden door een over winning op V.T.L., dat nu geheel is uit geschakeld. Uitslag Philidor 4—V.T L.: J. de Rooy— J. H. van Dijk afg., H. VerbergJ. Brug- mans 10, W. de HaasR D. Robbers (res.) 01. drs. A. van Ginkel—A. Spek 0I, P. BouterJ. G. L. Tervooren 1—0. B. van BrasselH. J. Dingjan 10, II. G. van BurenA. Momberg 10, H. Meer- tins—C. de Laaf 1—0. G. J. van Dissel— J. Th. Hensing 1—0, A. Langezaal—W. Kan bier (res.) 1—0. Gisteravond vond in Beverwijk de loting plaats voor het 25e Hoogovenschaaktoernooi, dat daar tot en met 27 januari wordt gehouden. Om eikaars krachten een beetje te testen werd voor de loting nog gauw even een „vluggertje" gespeeld. Op de foto v.l.n.r.: E. Gereben uit Israël, II. Pilnik uit Argen tinië. wedstrijdleider H. de Graaf, de Rus Averbach, de Rus D. Bronstein, half achter hem de Nederlander Th. D. van Scheltinga., de Indonesiër H. Tan en C. B. v. d. Berg (Ned.) Schaatswedstrijden 9 jairxiariMedemblik, nart. lange'oaan heren 500, 1500 en 3000 meter, en nationale Lamgebaan wedstrijd dames 500, 1O0O en I5O0 S januariOchtcn fG kampioenschap Gelderland schoonrijden, dames, heren en paren 9 januari: Zenderen fOtkampioenschap van Nederland schoonrijdcn. dames en be ten, gevolgd door ccn a-wedstrijd voor paren en een b-wedstrijd voor dame®, heren 9 januari: Nieuwe Niedorp: lamgebaan- wedötiiljd horen 500. 1900 en 3üu0 meter. 9 januari: Broekerhaven (N.-H.): nat. langebaan voor heren, afstanden 500. 1500 en 3000 meter 9 januari: Gcnemulden; 1 a ngebaan wed strijd heren 500 en 3000 meter. 10 Januari: Nieuwe Niedorp: kampioen schap Nedenlaind. schoonrijdcn voor paircn. gevolgd door a-wedstrijd dames en heren en b-wedstrijd dames, heren cn paren. Nog Iwee titels voor André Kouprianoff André Kouprianoff heeft gisteren de Franse schaaUkampioenschappen op de 1.500 en de 5.000 meter gewonnen. Zater dag won bü reeds de 500 meter. Tweede dp zowel de 1500 als de 5000 meter werd Bernard Satkof. Dames-j unioren streden oni lilel van Overijsel Voor het eerst in ons land heeft de ijsclub Emmeloord gisteren kortebaan- wedstrijden voor meisjes junioren in de leeftijd 17, 18 en 19 jaar gehouden. De inzet was het gewestelijk kampioen schap van Overijssel. Er waren 10 deel neemsters, die elkaar op de 140 meter la nee baan de titel betwisten. Winnares werd mej. De Voethberg uit Marknesse met een snelste tijd van 15,8 sec. De uitslag was verder: 2. mej. B. Venema (Tollebeekt; 3. mej. M. de Lange fVollenliove); 4. mej. I. Helder (Vollen- Bridge vereniging „Sans Aiout" De uitslagen van en de standen na de vierde avond van de viertalcompetitie van de bridgeverenlging „Sans Atout", luiden: Groep Zwart: team Stikvoortteam Aenmeij 15; team v. d. Zeeuwteam Goutier 60: Stand: team Aenmeij 415; team Goutier «114; team Stik voort 413: team v. d. Zeeuw 46. Groep Zwart-Wit: team Crama team ,v. d Oever 6—0; team La Lau team Bernard 42; Stand: team Crama 419; team La Lau 419; team Bernard 410; team v. d. Oever 40. Groep Rood: team Sijpesteynteam d. Drift 60; team Mollemateam Kins 06: Stand: team Kins 418; team v. d. Drift 416: team Sijpesteyn 414; team Mollema 40. Groep Groen: team Altinkteam Schippers 60: team Verkerkteam Al- tink 06: team Verkerkteam Schip pers 06: Stand: team Schippers 418; team Altink 418; team Verkerk 40. Er stond een verwijt in de krant van gisteren aan het adres van Rijns- burgse Boys. Het zou niet zijn ko men opdagen bij het zaalvoetbal- toernooi, georganiseerd door ons zusterblad De Rotterdammer, bij SHO in Oud-Beijerland. Maar wat blijkt nu: dc heer Van Duijn, be stuurslid van Rijnsburgse Boys, is vrijdag nog in de buurt van Oud- Beijerland geweest. Op de terug weg naar Rijnsburg vond hij de wagen zo levensgevaarlijk glad, dat hij zijn bevindingen onmiddellijk aan secretaris Van Egmond heeft meegedeeld. Deze heeft op vrijdag middag om tien minuten voor vijf de redactie van De Rotterdammer gebeld, waar men klaarblijkelijk heeft verzuimd de mededeling van verhindering door te geven aan de sportredactie. We handelden te goe der trouw. Sorry, Boys. Skiën De Franse skiër Adrien Du- 'lllard heeft gisteren een goed debuut gemaakt als professional door de eerste de beste wedstrijd van het Noordameri- kaanse prof ski-seizoen in Aspen te win nen Duvillard maakte over beide afda lingen (70 poortjes) dezelfde tijd van 1 min. 5,7 seconden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5