DE DOKTER aan 'f woord Vrijzinnige 50 jaar hervormden vereend Vluchtgang in Vaticaan werd gerestaureerd Wetsontwerp tot oprichting „vrijwillige sociale dienst" Een woord voor vandaag In de Hervormde Kerk nu 2189 predikantsplaatsen Veroordeeld Spaans soldaat na een jaar vrijgelaten Drinkwater en tandbederf DINSDAG 8 JANUARI 1162 4\DERZ1JDS MOELIA-VALLEI Enige maanden geleden schre ven wij over het werk van de zendingszuster Rie Dedecker uit Dordrecht in de Moelia-vallei. In het zendingsblad der Ned. Herv. Kerk schrijft dokter M. van Rhijn over het werk en het leven van de Danis, de inheemse bevol king aldaar. Dokter Van Rhijn, die ook na de bestuursoverdracht bleef is verbonden aan het Ame rikaanse zendingsgenootschap de TJnevangelised Field Mission. Dokter Van Rhijn schrijft: ls de laatste jaren bijna de geworden. Men deed het zelfs in valleien waar nog nooit een zendeling was geweest. De zendelin gen zijn niet altijd erg blij geweest met de verbrandingen van de fe- tischen. Want het bleek al gauw dat de bevolking het niet alleen deed, om te tonen dat zij het oude le ven vaarwel zegde en daarmee be loofde een nieuw christelijk leven te willen leiden. Men associeerde de blanken met een mytisch wezen, dat voor het ontstaan van de blan ken in de Baliem geleefd had. maar later was weggetrokken. Bo vendien leefde er een mythe over de onsterfelijkheid. Men hoorde de zendelingen spreken over de on sterfelijkheid en men hoopte deze van de zendelingen weer terug te krijgen. Dokter Van Rhijn stelt duide lijk in zijn artikel dat men reke ning moet houden, vooral ook in Moelia, met de oude mythische achtergronden. Het zou onjuist zijn, aldus dokter Van Rhijn, de gebeurtenissen in Moelia te wil len interpreteren zoals we zou den denken dat ze beleefd zouden worden. In juli 1961 werd een bijbelschool geopend. De aanvankelijke bedoe ling was. dat uit enkele belangrijke dorpen een gezin zou komen voor bijbelonderricht. De opkomst was al direct groot, maar de zendelin gen dachten dat er na verloop van tijd velen weg zouden blijven en weigerden niemand. Nu ruim een jaar later is het aantal nog steeds groeiende, ruim 100 mannen en vrouwen komen de eerste drie da- ben voor bijbelonderricht en een voudig vormend onderwijs. Er worden lessen in lezen en schrijven gegeven. iets verteld over de wereld buiten Moelia. De meesten weten dat er iets is als Indonesië, Holland en Amerika. Het belangrijkste is echter het onder richt in de bijbelverhalen. Ook le ren zij de 10 geboden, de woorden van Christus aan het Kruis, het On ze Vader etc. De bedoeling is hun een grote parate kennis bij te bren gen van de belangrijkste verhalen en van de belangrijkste bijbel spreuken en woorden. Het medische werk groeide zo sterk, dat er een nieuwe polikliniek moest worden gebouwd. Simavi stuurde een aluminium polikliniekji waarin een apotheekje, likh- niekkamer, een onderzoekkamer en een verloskamer. Het werk op de polikliniek wordt zo druk dat er versterking moet komen. De Dienst van Gezondheids zorg staat hiervoor af Augustina Deda, een dorpsverzorgster, een meisje dat opgeleid is voor de ..zorg voor moeder en kind". Wan neer zr. Dedecker in maart weg gaat wordt zij vervangen door een papoese vroedvrouw. Toen dokter Van Rhijn na een tocht in Moelia terug kwam, hoorde hij dat een van zijn man nen had rondverteld dat de zen deling hem in vertrouwen had medegedeeld, dat Christus zou terugkomen en dat de doden op zouden staan. Dokter Van Rhijn verteld hierover: Men verkeerde in de veronderstel ling dat de doden uit Hollandia zou den terugkomen. Nu was er op dat ogenblik toevallig geen zendeling op de post, alleen maar de twee meisjes en een vrouw van een der zendelingen. Het gerucht deed de ronde dat de laatste zendeling te rug zou komen met de doden. Van heinde en verre kwamen de mensen. Vermoedelijk was ik daar nog indirect schuldig aan, want het gerucht was mede verspreid door mijn tochten in de omgeving. Over al rondom Moelia werden nieuwe huizen gebouwd, want allen wilden er bij zijn om hun doden te kun nen ontvangen. En zo kwam de kleine Cessna binnen, opgewacht door een grote schare, die vol ver wachting keek wat er wel uit de Cessna zou komen. Nu had de zen deling o.a. geiten gekocht, omdat men wil proberen wat meer vee te krijgen, en zo de bevolking wat meer eiwitten te verschaffen. Ve len waren wat onthutst toen er 7 geiten uit de Cessna kwamen, an deren meenden dat hun doden mis schien als geiten teruggekomen wa- De twee meisjes hadden een ang stige tijd doorgemaakt, want zij waren de enigen die enigszins be grepen dat er iets was misgegaan. Ze vreesden dat de bevolking in eens naar de wapenen zou grijpen, nu ze zo in verwarring was. Zij hadden ook opgemerkt dat de man nen op een bepaalde manier rond liepen. Zij meenden hand in hand te moeten rondlopen, en zo liepen er de hele dag groepen mannen hand in hand met gelukzalige ge zichten. De zendeling werd echter gauw ingelicht en deze hielp de mensen op een kerkdienst uit de Dergelijke ontsporingen ko men, aldus dokter Van Rhijn, op alle zendingsvelden voor, en de ze ontsporing was nog een vreed zame. Het klinkt ons allemaal enigszins vreemd in de oren, te gelijkertijd leert het je veel, o.a. dat deze mensen die je zo ver trouwd zijn geworden toch van uit een volkomen andere achter grond leven. Het zal veel tijd kosten hun duidelijk te maken wat het Evangelie wél beoogt, aldus dokter Van Rhijn. Vreugde over noodsituatie (Van onze kerkredactie) Dit jaar zal het feit herdacht worden, dat de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden in Neder land een halve eeuw bestaat. Op 6 en 7 september zal men te Amster dam bijeenkomen om dit feit te gedenken. Op 8 september zal men dan in eigen gemeente of afdeling het jubileum vieren. Prof. mr. A. Mulder vraagt zich in een artikel in „Kerk en Wereld" af of er wel aanleiding tot feest-vieren bestaat. Is de behoefte aan het bestaan van een modaliteitsvereniging niet' hoogstens een nood-zaak? Wie kan nu met vreugde constateren, dat wij al 50 jaar in een noodsituatie verkeren? is „van de nood „Het gaat mij te ver om onze vereni ging zonder meer met een deugd gelijk te stellen. Daarvoor deugt er te veel wordt met veel geestdrift gestuwd door alle leden van de commissie, die haar opzetten. Waar blijft echter de brede ba sis? Nog slechts in enkele provincies von den we weerklank in de besturen. Neen, deugdelijk is het nog geenszins Er zijn stellig lichtpunten, aldus prof. Mulder. Toch blijft de vraag of het be staan van de vereniging wellicht een zaak der nood is. Die nood is dan, al dus prof. Mulder, dat grote groepen in de Nederlandse Hervormde Kerk niet de ruimte willen of kunnen geven voor geloofsbeleving, die de vrijzinnigen met de kerk verbindt. Anders gezegd dat de vereniging zou moeten bestaan als tegen wicht tegen het drijven van de Gerefor meerde Bond en dat deel van de confes- ionelen dat met ds H. G. Groenewoud spreekt van „de Hervormde Kerk met de vrijzinnigheid en de andere gebreken". Bestaansrecht „Als we deze gedachte volgen zouden wij tot de conclusie kunnen komen, dat onze vereniging slechts bestaansrecht heeft, zolang sommige leden van de kerk zichzelf als volwaardig (vol aarheid") achten en anderen zlnnigen) als minder of nfcts-i (de vrij- irdig be- I schouwen. Zou deze conclusie de onze zijn, dan zouden wij niet over feestvieren rtptP(lR,,r[IlnP cfmffvtfv op 6 en 7 september 19G3 durven spreken. GEREFORMEERDE GEMEENTEN We zouden veeleer treurig moeten s'il-Tweetal: te Middelharnis: P. Blok, te staan bij de gedachte aan het voortdu- Dirksiand en C. Wisse, te H.I. Ambacht. de nood", aldus prof. Mulder. be.oe^en te Zaanaam: C. Wisse, te H.I. (Advertentie) Venhcufc zacht-bros beschuit Romeins vicariaat naar paleis van de Lateranen Paus Johannes XXIII heeft in een audiëntie aan de burgemeester van Ro me. Glauco della Porta, het voornemen te kennen gegeven, de bureaus van het Romeinse vicariaat over te brengen naar het paleis der Lateranen, dat elf eeuwen lang tot de psusen in de 14e eeuw voor korte tijd hun residentie te Avignon vestigden de zetel van de pausen is geweest. De basiliek van Sint Jan van Latera nen. de kathedraal van Rome, ls de ze tel van de Paus in zijn hoedanigheid van Bisschop van Rome. Het bestuur van het diocees is in handen van het vicariaat, dat zijn bureaus heeft in de omgeving van het Pantheon te Rome vlak tegen over het Vaticaan aan de overzijde van De Paus zeide dat het doel van de overbrenging naar Sint Jan van Late ranen was. de aandacht van Rome en de wereld op de basiliek te vestigen. Hij zeide dat deze overbrenging, waardoor een einde zou komen aan de fysieke scheiding van diocesaan bestuur en de kathedraal van Rome, ook symbolisch Rome en vooral de wereld zou „aan moedigen tot een oplossing van vele pastorale problemen, die door de mo derne tijd worden gesteld". Het Vaticaan heeft weer een vluchtgang. De restauratie van deze eeuwenoude gang van het Vaticaan naar Castel Santangelo is slechts geschied uit historische overwegingen en niet om de paus een laatste redmiddel te bieden tegen aanvallen van een woedende conservatieve curie. In de afgelo pen maanden heeft paus Johannes duidelijk laten zien dat hij een tegenstribbelende curie wel weet te leiden. De gang loopt van het St. Pietersplein naar het kasteel aan de oever van de Tiber, dat oorspronkelijk is gebruikt als mausoleum voor de Romeinse keizer Hadrianus. Later werd het tot fort bouwd. De vluchtgang wordt vaak als een tunnel omschreven, maar loopt in feite hoog boven de straten langs de top van een muur. Vanaf de straat kon men aan de kleine vensteropeningen zien waar de gang loopt. Deze dateert uit de 13de eeuw. In 1527 maakte paus Clemens VII ge bruik van de gang. toen Franse troe pen onder Karei V Rome belegerden. De Franse soldaten schoten met hun haakbussen, wanneer ze achter de men iets zagen bewegen. De gaten de loden kogels heeft men laten zitten als een herinnering aan het stormach tige verleden van Rome. aldus prof. Adriano Prandi, die het restauratiewerk heeft geleid. Plan van Duitse christen-democraten In de CDU-fractie te Bonni*"»" «n ukfeM. De iegei.Kand.rj bin- nen en buiten de CDU betwijfelen me- wordt op het Ogenblik een wets- de door d.e regeling of daarmee het per- ontwerp voorbereid for oprichting manente personeelstekort in verpieegin- richtingen noemenswaard kan worden van een „vrijwillige sociale opgeheven. Ze vinden, door het verwach- dienst". Het behelst een voortzet- te serins, result..! van het plan de I moeilijkheden die het ontwerp ongetwij- Hng van het inmiddels ontstane feid zal veroorzaken, belangrijker. ontwerp over de invoering van dienstplicht voor meisjes L. G. M. Baas Becking Doel van het ontwerp dat behalve door een kleine kring socialisten ook ]\ed. bOtaiUCUS - door vrouwe'i'ke leden van de fractie gesteund wordt, is het ernstige perso- neelstekort in de ziekenhuizen sanato- 0\ 6l 10 Cl 011 ria en bii kinderrijke gezinnen te ver minderen Ook probeert men op deze De Nederlandse botanicus L. G. M. wiize het sociale gevoel bij de vrouwe- Baas Becking is vandaag in Canberra in lijke jeugd aan te kweken. jAustrallë overleden. HU is 68 jaar gewor- Hoewel men rekent op grote tegen den Sedert het einde van de tweede we stand van bepaalde groepen staat de mi |reldoorlog was hU in Australië woonach- nister van volksgezondheid mevrouw dr. I tig. De heer Baas Becking is onder meer Schwarrhaupt volledig achter he ont-ihoogleraar geweest aan de Stanford uni- werp Het ontwerp beoogt een dienst versiteit in Californië. De laatste jaren van minimaal een half aar in zieken- werkte hij aan het Australisch instituut huizen, en daarnaast te werk stellingvoor mineraal onderzoek ln een gezin met ten minste twee kinde- Tüdens de oorlog ls de heer Baas Bec- ren onder de veertien laar Hiermee king door de Duitse bezetters gearres- hooot men ook de vorming tot een die-jteerd bij een poging nend beroep te bevorderen. naar Engeland uit te Hel ligi iï de bedoe'lee dat de matei- samen me de eerste Nederlandse agent lineen waar de jeugd gaat werken dc Van Hamel ln de nacht van 13 op 14 okt. ongevallenverzekering voor nun reke- 1940 aangehouden op het Tjeukermeer nil?a nemen Va" Hamel is na een proces door de Inhere gefusilcerd Baas Becking heeft lier oe pin gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ouo-Beijerland (vac. E. J. Schimmel.): P. J. Bos, ie Sprang. VER. VRIJZINNIG HERVORMDEN Bedankt voor xvrimpen a. Lek en Klunzen a. d. iJssei: mej. C. de Jong, te Overschie. GEREF. KERKEN Beroepen ie wiunaiium: C. J. Lange- vetd, kano. te Brandwijk; te Scnaien- dijKe: A. Al. Brouwer, kand ie Uirecnc; ie rjnmen-Z. twijk Angersio): K. Ubels, te v ruomsihoop. Bedankt, voor Andijk: C. Brillernan, te Treebeek. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Gramsoergen Luiten: J. Bomnoi, te Marknet.se. CRIST. GEREF. KERKEN Beroemen ie Broek op Langedijk: J. P. 'de 1 Geels, te Haarlem-C. Bedankt voor Eae: J. Brons, te Buil molen; voor Zaamslag: G. Blom, te Meerkerk. Doch mij hebt gij niet aangeroepen, O Jacob", zegt God via de mond van Jesaja tot Israël. Er klinkt verdriet door in de stem van God, die zij verwaarloosd hebben (Jesaja 42:22). Een zelfde geluid vinden wij ook in de brief van Jacobus in het Nieuwe Testament: „Gij hebt niet, omdat gij niet bidt." God wil onze Vader zijn. Dat is de geweldige boodschap van het evangelie. Maar dan moeten wij toch op zijn minst Zijn Vaderrechten erkennen. Wij kunnen geen kind van God zijn en toch langs Hem heen leven. Van een kind wordt verwacht dat hij 's morgens zijn ouders groet met een „goede morgen" en dat hij 's avonds voor het naar bed gaan „welterusten" komt zeggen. Dat is toch wel het minste wat verwacht wordt. Hoe vaak zijn we niet geneigd om de dag te beginnen zonder ook maar een woord tot Hem te richten. En 's avonds komen we aan een gesprek met onze hemelse Vader niet toe, want we zijn te moe en vallen plompverloren in bed. Ons geestelijk leven wordt een sleur en voor we het weten leven we langs God heen. Dan wordt God een Redder in noodgevallen, in plaats van een Vader, Die blij wil zijn als wij blij zijn. Zakgeld to de bedoelin„ - -T.-~ fclui salaris uitbetaald krijgen. Hoog-|vrU<L lange tijd gevangen gezeten ln het tucht- ment Groningen Arbeiders van dc technische dienst an het Vaticaan hebben het puin uit de gang verwijderd. Het was voor een groot deel afkomstig van de ingestorte binnenmuren. De muren werden her steld en bepleisterd. Ook werd electrisch licht aangelegd in de gang. De restauratie geschiedde op histori sche gronden. Het werk is deze week gereedgekomen op het laatste stuk bij het kasteel. De reden dat het laatste stuk nog niet gereed is is gelegen in geschil over de kosten. Er is nog niet uitgemaakt of de kos ten van de restauratie van het laatste deel door het Vaticaan of door de Ita liaanse regering moeten worden gedra gen. Dr. Homer Payne directeur B.E.Z. (Van onze kerkredactie). Tot directeur van de Belgische Evan gelische Zending in België is benoemd de Amerikaan dr. Homer Payne. HU volgt in die functie de huidige directeur dr. J C. Winston, op Dr. Payne heeft gestudeerd aan het Amerikaanse semi narium te Dallas en daar ook zijn doc torstitel behaald. HU is enkele jaren predikant geweest in de Verenigde Sta ten en was UJdens de oorlog legerpredi- kant Sedert zijn promotie in 1948 is dl Payne verbonden geweest aan de bybel- school in Yennes. bij Lausanne in Zwit serland. De Belgische Evangelische Zending is voortgekomen uit de Nortonzending Dit vanuit Amerika geleid zendingswerk heeft overal in zowel Frans- als Vlaams- sprekend België gemeenten gesticht- De gemeenten vormen op het ogenblik de grootste prostestantse gemeenschap van België Meredith vraagt meer garanties De negerstudent James Meredith, die als eerste gekleurde tot de voorheen blanke universiteit van Mississippi werd toegelaten, heeft medegedeeld niet voor een tweede semester te zullen inteke nen als zijn situatie niet verbetert. Vol gens Meredith een 29-jarige ex-vlie ger houdt dit in, dat hij „onder de huidige omstandigheden" geen college zal lopen, maar niet dat hij zijn studie afbreekt. Meredith, wiens toelating tot bloedige relletjes heeft geleid, staat nog steeds onder bewaking van federale po litie. De Amerikaanse minister van justitie. Robert F. Kennedy, heeft een beroep gedaan op „enkele autoriteiten van de universiteit, die hun verantwoordelijk heid niet nagekomen zijn om het voor Meredith mogelijk te maken zijn studie voort te zetten. Het is hun plicht en van hun die de wetten van de staal moeten toepassen, het de heer Meredith mogelijk te maken zijn studie zonder onderbreking voort te zetten". Nederlandse academici doen hun en tree in het bedrijfsleven vaak later dan collega's ln het buitenland. Internationale ondernemingen ondervinden hierdoor moeilijkheden bij het aantrekken jongere krachten. Een verkorting de studieduur bij het wetenschappelijk onderwijs in Nederland is in dit band gewenst. Dit zei de heer F. J. Tempel, zitter van de raad van bestuur Unilever NV. gisteren in Groningen op een lunchbiieenkomst van het departe- van de Nederlandse Nijverheid en Handel, causerie nieuwe ele- het personeelsbeleid. Het bestaan der vereniging kan onge twijfeld ook positief worden benaderd. Prof. Mulder denkt hier in het bijzon- de oecumene. Op theologen, ju risten en anderen is een appèl gedaan orde voor een nieuwe kerk op te stellen. Hoewel we ons hiermee re- eel moeten bezighouden stelt prof. Mul der het als noodzakelijk dat men blijft beseffen dat voor een dergelijke kerk, als voor de bestaande, het be staan van modaliteiten en modaliteits verenigingen een onmisbare vereiste ls. „Wil een groot geheel zijn werk in alle richtingen kunnen uitstrekken, dan zal dit. naar mijn vaste overtui ging, slechts slagen, indien er groe pen functioneren als transformators de stroomverbinding. Zonder de ze zal kortsluiting of overspanning niet ontbreken. Onze vereniging een dergelijke transformator zijn de bestaande kerk: zij kan ook dienst doen, indien deze in een grotere kerk opgaan. Met het oog op een der gelijke toekomst gericht valt er in september a.s. werkelijk wat te vie ren", aldus prof. Mulder. Ook 50 In dc „Waarheidsvriend" meldt prof. dr. J. Severljn dat dit blad van de Ge reformeerde Bond de vijftig jaargangen in 1962 heeft volgemaakt. Ook hij vraagt zich, evenals prof. Mulder, af hoe lang de reeks zal worden. „Het zou verblijdend zijn als de doelstellingen de bond binnen afzienbare tijd gewij zigd konden worden", aldus prof. Seve- Russische orth. kerk vierde kerstfeest Patriarch Alexei, hoofd van de Rus sische Orthodoxe Kerk heeft vandaag aangedrongen op wereldvrede. Hij sprak tijdens een nachtmis ter gelegenheid van de viering van Kerstmis door de Ortho doxe kerk. De 85-jarige patriarch van Moskou en geheel Rusland deed op al le priesters en gelovigen een beroep om te bidden voor eeuwige vrede. De met kaarsen verlichte kathedraal van Moskou was stampvol met gelovi gen ondanks de temperaturen onder het vriespunt en de sneeuw. Het grootste deel van de kerkgangers bestond uit vrouwen. Het merendeel was bejaard maar er was toch ook een flink aantal jonge vrouwen. De Orthodoxe kerk viert het kerstfeest volgens de oude kalender, twee weken na het kerstfeest in het Westen. Het kerstfeest is ook in andere kerken in Moskou en elders in Rusland gevierd. In Moskou was er geen openbaar ver voer voor en na de kerkdiensten. On der het communistische systeem vinden de meeste wereldlijke feestelijkheden van kerstmis plaats op oud- en nieuw jaar. Onder de kerstbomen in de wonin gen worden dan geschenken uitgewis seld en voor de kinderen komt vaak vadertje vorst, de Russische versie van de Kerstman. Taalonderzoek ln onze tijd, door dr. A. J. B. N. Reichling, dr. E. M. Uhlen- beck, dr. B. van den Berg, dr.A. A. Weljnen, dr. F. J. M. L. de Tollenaere en dr. C. Soeteman. Lezingen voor School voor Taal- en Letterkunde. Uitgave Ser- vire, Den Haag. Ambacht. Beaankt V Lisse. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Beroepen te Leeuwarden (2e pred. pL): M. NU kamp, te Gouda. UNIE VAN BAPTISTENGEMEENTEN Bedankt voor Hengelo-O.; G. Brongers, te Leeuwarden. CHRIST. GEREF. GEM. IN NEDERLAND De heer D. C. Overduin te Sliedrecht r Oostkapelle: H. i Gilst, (Van een onzer medewerkers) I Gereformeerde Bond. namelijk 121. Opnieuw hebben wij het jaar- P,PS lijkse overzicht ontvangen van het aantal predikantsplaatsen in de Nederlandse Hervormde Kerk. Het blijkt, dat er op 1 januari van dit nieuwe jaar 2189 predikantsplaat- waren tegen 2143 op 1 januari u. i— uveiuuin iv; jucuict.m io - spreekconsent, hem verstrekt van het afgelopen jaar. Tot de V1TJ door de Ger. Gem. in Ned. Hersteld Ver- zinnige modaliteit behoren 310 nhriet a*r J> standplaatsen en tot die van de band, overgekomen naar de Christ. Ger. Gem. in Ned. om hiervoor verder te wor den opgeleid tot de dienst des Woords en der sacramenten. Afscheid directeur Nutsseminarium Aan de directeur van het Nutssemina rium voor Pedagogiek aan de Universi teit van Amsterdam, de heer P. Post. die wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd per 1 januari aftreedt, zal op 26 januari door het hoofdbestuur van de MaatschappU tot Nut van het algemeen in het Instituut voor de Tropen een af scheidsreceptie worden aangeboden. Tijdens deze byeenkomst zullen spre ken de voorzitter van het hoofdbestuur der MaatschappU tot Nut van het alge meen. dr. H. Craandijk. de voorzitter van het curatorium van het Nutssemina rium. prof. mr. H. R. Hoetink. en de al gemeen directeur van het Nutssemina rium. prof. dr. Ph. J. Idenburg. Gereformeerde Bond 331. Als ieder jaar wordt de rest onder de noe mer middenorthodox gepubliceerd, namelijk 1557. Deze benaming is natuurlijk niet juist. Telkens weer wordt bijvoorbeeld vanuit de Con fessionele Vereniging bezwaar ge maakt, dat zij in deze statistiek midden-orthodox worden genoemd. Het blijkt dat er op het ogenblik 220 vakatures zijn, waarvan 46 vrijzinnige en 52 uit de groep van de Gerefor meerde Bond. Van de 220 vakante plaatsen zijn er 74 onvervulbaar, waar van 26 vrijzinnige eYi 9 Geref.-Bonds- plaatsen. Zuid-Holland staat met 449 predikants plaatsen bovenaan. Friesland heeft de meeste vrijzinnige plaatsen, namelijk 73 en Zuid-Holland de meeste va- J- Geweigerd tijdens mis te knielen Nu ruim een jaar geleden meld den we dat een jonge Spaanse soldaat, Genaro Redero, lid van de baptistengemeente te Man- resa, veroordeeld was door een militair gerechtshof tot drie jaar gevangenisstraf omdat hij wei gerde tijdens een r.k. mis die in diensttijd werd gehouden, te knie len. Het is thans bekend gewor den dat Genaro Redero vlak voor kerstmis 1962 is vrijgelaten. Twee dagen voor hij met groot ver lof zou gaan werd Genaro Redero ge dwongen een rooms-katholieke mis bi;' te wonen en tijdens deze mis te knie len. Reeds tweemaal eerder had mer hem gedwongen dit te doen. In beide gevallen had hij vrijstelling van deze kerkgang gevraagd op grond van het feit dat hij protestant was. In geen van beide gevallen werd hem de vrij stelling verleend. Onder dwang liet hij zich toen verleiden toch te knielen. Zijn geweten had echter gesproken toen hij voor de derde maal gedwongen werd de mis bij te wonen, besloot hij door te blijven staan te getuigen zijn geloof. Twee dagen later, juist voor hij afzwaaide, werd hij gearresteerd en hij had zich te verantwoorden voor het militair gerechtshof. Deze veroordeelde hem tot drie jaar gevangenisstraf. Tragiek Het nieuws van zijn vrijlating werd be kend via een predikant te Melilla, een plaatsje aan de noordkust van Afrika. Het staat onder Spaans bestuur. De va der van Genaro Redero had vorig jaar een verzoekschrift ingediend tot vrijla- ting van zyn zoon, maar dit werd nietj Friesland staat ook met de "meeste vacante gemeenten bovenaan de lijst. Er zijn er daar 41, waaronder 18, vfij- zinnige. De Gereformeerde Bond heeft geen enkele vakature (er zijn er in totaal 64 ln Friesland) in deze ppo- Zowel in Groningen als in Friesland zijn er 16 onvervulbare vakatures. In Lim burg is er van de 23 predikantsplaat sen maar een vacant, die bovendien onvervulbaar is. Van het totaal aantal predikantsplaat sen (2189) behoren er 32 tot de zen ding. terwijl er 185 bezet zijn voor bui tengewone werkzaamheden. In de zen ding is geen enkele vrijzinnige predi kant werkzaam. Het aantal predikantsplaatsen is sedert 1955 voortdurend gestegen. In dat jaar waren er 2007 plaatsen. Het aantal va katures daalde in diezelfde periode van 230 tot 220. Het aantal onvervulbare vakatures van 109 tot 74. Rode kritiek op Pools episcopaat Volgens waarnemers, die o.a. verwij zen naar de verklaringen van kardinaal Wyszynskl van zondag betreffende door de staat geëist toezicht op het godsdienst onderwijs, is er ln de betrekkingen tus sen kerk en staat ln Polen een hernieuw de spanning ingetreden. Afgaande op een artikel in het atheïs tische weekblad „Arguntenty" zou de door de Poolse bisschoppen op het con cilie in Rome aangenomen houding de oorzaak zyn van die verscherping van de betrekkingen. In dat artikel wordt de Poolse bisschoppen namelyk verweten dat zij in het geheel geen gebruik zou den hebben gemaakt van kansen om tot een regeling van de kwestie der voorma- lig-Duitse bisschoppen te komen. De Poolse bisschoppen, aldus het week blad, willen zich wel telkens weer voor- doen als woordvoerders van de belan gen van het Poolse volk. In Rome hadden zy de gelegenheid om te tonen dat dit niet alleen maar propaganda was maar in hun verklaringen en herderlijke brieven zoekt men tevergeefs naar ook maar de minste toespeling op de situatie van de westelijke gebieden of op echt Poolse aangelegenheden. De resultaten van hun besprekingen terzyde van het concilie met de Duitse en andere buitenlandse bisschoppen zijn nihil Speciaal genoemd wordt de kwes tie van de bisschop van de eertijds vrije stad Danzig (Gdansk) die in het pau- selyk jaarboek niet onder de Duitse bis schoppen wordt genoemd zodat wat dit - jl betreft, volgens „Argumenty", gemak- ingewilligd. Drie maanden later stierf de keUk een regeling getroffen had kunnen vader, zonder zyn zoon te hebben gezien, kelyk worden. Het weekblad verwyt de Poolse bis schoppen voorts op het concilie niet voor hervormingen in het kryt getreden te zijn, maar steun te hebben gegeven aan de Romeinse curie en een voorzichtig-con- servatieve houding te hebben aangeno- daar deze geen verlof ontving om bij het sterfbed aanwezig te zijn. Deze vervroeg de -invrUheidstelling is het gevolg ge weest van verzoekschriften uit allerlei landen. Toch is dit geen definitief bewijs van bescherming van gewetensvryheid van protestantse soldaten in Spanje. Want op 30 aUgustus 1962 werd een andere soldaat om dezelfde redenen veroordeeld tot 6 De wereld van morgen, door Martin maanden en een dag. Deze soldaat, Jose Kojc. Vertaling W. A. Fick-Lugten. Uit- Cabrera Romero, die dienst deed in het save Servire, Den Haag. „Regiemento de Ingenieros de Santa Cruz De pinguïns van pinguïnstad. Tekst de Tenerife", zit nu nog steeds in de Gaïy Baldner, illustraties Gerhard Ober- gevangenis. lander. Uitgave Heinemann. „Vragen op medlat-h gebied zenden aan de redactie van ons blad met linksboven op de envelop: „Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rubriek gegeven, vrngen die hiervoor minder geschikt zijn worden per brief beantwoord." NEEN, het is niet zo, dat het drinkwater op zich zelf enige invloed zou uitoefenen op tandbederf Waar het om gaat is de hoeveelheid fluoride die zich in het drinkwater bevindt. Flu- oor is een element, zoals zuurstof, waterstof, na trium en chloor. Fluoor kan zich, evenals ande re elementen, binden aan bijvoorbeeld natrium. Er ontstaat dan een verbinding die men fluoride noemt. Bijna al het water op aarde bevat fluori de, doch meestal niet meer dan V4 milligram per liter. Hoe is men tot de ontdekking gekomen, dat fluoride in het water invloed uitoefent op tandbe derf? De Amerikaanse tandarts McKay ontdekte in 1900, een bepaalde afwijking van het glazuur van vele tanden van zijn patiënten terwijl in zijn praktijk aan de andere kant maar zeer weinig patiënten waren, die aan tandbederf leden. Pas na 1930 ontdekte men dat in de streken waar deze glazuurafwijking voor kwam. het gehalte aan fluoride in het water hoger was dan elders. Het verband tussen de glazuuraf wijking en fluoridegehalte werd aannemelijk, zo ook de veel belangrijker samenhang tussen fluoride en tandbederf. Latere uitgebreide onderzoekingen heb ben de hypothese kunnen bevestigen. 1 miligram fluoride in een liter drinkwater gaf reeds 50 pet. minder tandbederf! Boven de \Vz milligram fluoride in een liter water deed in vele gevallen de vlekken op het tand- en kiesglazuur ontstaan. Is een laag fluoride gehalte van het drinkwater de enige oorzaak van tandbederf? Zeker niet! In de eerste plaats is er een belangrijke erfelijke eigen schap bij het ontstaan van tandbederf, of „caries", zoals de tandarts het tandbederf noemt. In de twee de plaats speelt een grote rol de invloed van de omgeving 'dat is de mondholte) op de tanden. Het is practisch zeker dat bacteriën de oorzaak zijn, doch welke van de vele typen mondbacteriën de schuldigen zijn, is niet precies bekend. Naast de bacteriën zijn de voedselresten. die tussen de tanden en kiezen blijven kleven, van het grootste belang. De bacteriën vinden hierin een overmaat aan voe ding, wat een omzetting van de voedselresten tot gevolg heeft. Vooral de koolhydraten (suikers) zijn zeer geliefd en worden omgezet in zuren. Tegen deze zuren is het glazuur zeer slecht bestand, een be schadiging en langzame invreting vindt plaats. Als men bedenkt, dat in de laatste 60 jaar de Nederlandse bevolkmg bijna vier maal -oveel sui ker gebruikt, verwerkt in de dagelijkse voeding, dan behoeft het geen wonder genoemd te worden, dat het tandbederf zo'n hoge vlucht genomen heeft! Op zichzelf zou het nog geen groot bezwaar zijn als de 40 kilogram suiker, die de Nederlander ge middeld per jaar gebruikt, gelijkmatig over de drie maaltijden per dag zouden worden verdeeld, doch de bezwaren zitten juist hierin, dat tussen de maal tijden door vaak snoepjes of koekjes worden ge nuttigd, zodat gezegd kan worden dat het grootste gedeelte van de dag het glazuur der tanden blijft geconfronteerd met suikers, die door de bacteriën worden omgezet in bijtende zuren. Bovendien worden onze voedingsmiddelen steeds zachter van samenstelling, waardoor een zekere automatische verwijdering van voedselresten door bijvoorbeeld hard brood en broodkorsten eveneens achterwege blijft. Die plaatsen waar de tong nog enigszins reinigend kan optreden, vertonen ook minder vaak tandbederf. In een zeer slechte reuk staan toffees, die veel suiker bevatten, en moeilijk volledig zijn te verorberen! Vast staat dat zonder koolhydraten geen tandbederf kan ontstaan! In de oorlogsjaren was er dan ook veel minder tandbederf, als de jaren die daarop volgden Wat heeft het fluoride nu met tandbederf te ma- kan? Het fluoride uit het drinkwater wordt gedeel telijk via het bloed vervoerd naar de tanden en kiezen en hierin opgeslagen, waardoor het glazuur beter beschermd wordt tegen de inwerking van de zuren. Reeds vóór de tanddoorbraak kan deze op stapeling plaats vinden, waardoor de tanden, wan neer ze eenmaal zijn doorgebroken, al beter be schermd zijn. Daarnaast is er ook een directe opna me van fluoride vanuit het water in het glazuur waarschijnlijk, waardoor eveneens de beschermen de werking wordt verhoogd. Dat met een verant woorde opname jaren gemoeid zijn, zal duidelijk zijn. De resultaten van een extra toevoeging van fluoride a .in het drinkwater, waar tegenwoordig zo veel over wordt geschreven, zullen dan ook pas na jaren zichtbare resultaten kunnen boeken. In Amerika, waar men deze proeven reeds vele jaren geleden is begonnen, blijken reeds duidelijk deze resultaten. In Nederland zijn de eerste proeven op grote schaal begonnen in 1953 in Culemborg en Tiel, waar men het fluoride gehalte van het water bracht op 1,1 milligram per liter. Een duidelijke teruggang van het tandbederf in de genoemde dorpen is het veelbelovende resultaat. Dat men zich niet blind staart op de goede ge volgen van de verhoging van het fluoride gehalte in het water, zal men begrijpen. Juist nu er de laatste maanden zoveel geschreven wordt over de gevaren verbonden aan het innemen van medicijnen, o.a. in de zwangerschap, zal het duidelijk zijn, dat men ook moet nagaan wat voor schadelijke effecten fluoride in hogere concentratie voor de gezondheid kan opwerpen. Het ligt hier anders dan bij medi camenten, want deze behoeft men niet in te nemen, als men om de een of andere reden bezwaar hier tegen heeft. Wanneer het fluoride gehalte van het water verhoogd wordt, wordt een ieder verplicht dit te drinken, want men is voor drinkwater nu eenmaal aangewezen op de kraan! We zullen over deze on- derzoekingen niet nader ingaan, slechts worde ver meld dat de gezonheidstoestand van de miljoenen j mensen, die hun leven lang natuurlijk drinkwater met fluoride dronken, even goed is als dei van hen, die water dronken met een aanzienlijk lager fluoride gehalte. Samenvattend moet worden gesteld dat deze meest I verbreide ziekte want zo kan men het 'andbederl toch wel noemen heden ten dage goed kan wor den bestreden, al zal er technisch nog wel het één 100.000.000 terwijl slechts de helft der Neder landse bevolking hiervan „geniet"! Men zou zo zeg gen: Het moet efficiënter kunnen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2