Nieuwe LeMse Ccraramm Driekwart van tv-bezitters elke avond 2 kijkt uur Commentaar Over Engeland-E.E.G. zal spoedig worden beslist Nieuwbakken graaf nu tuinman af Radio betekent steeds minder Kind ontvoerd Televisie blijkt typisch stadsverschijnsel Vier kinderen verbrand, beide ouders gered Terwijl Italië lonkt naar Britse leeuw Wordt as Rome-Londen opgericht Hoogspanning trof isoleerder Dinsdag 8 Januari 1963, 43ste jaargang A De klompjes doen het nog steeds CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasligh is ghobleven nijp hert in teghanspoat" V Zie pagina 7 58936 Abonnementsprijzi Nieuws in oogopslag een Uit een ondemzoek dat he^ Centraal bureau voor de statistiek heeft inge steld naar de gewoonte van televisiekijkers en ra dioluisteraars blijkt o.m. dat in de laatste twee jaar het aanital tv-toestellen in ons lairiid met 62 pet is toe genomen en dat de tv de radio duidelijk heeft te ruggedrongen. Slechts een vierde van de bevolking luistert 's avonds nog naar die radio, tegen een derde twee jaar geleden. In een brief aan Oe Thant hebben de V.S. en Rusland verklaard, dat zij in zoverre overeenstem ming hebben bereikt over de regeling van de Cu baanse crisis, dat verdere activiteiten van de Veilig heidsraad overbodig zijn. De twee regeringen hopen dait het akkoord zal leiden tot vermindering van de spanningen die een oor logsdreiging kunnen vor- Premier Macmillan zal op korte termijn een be zoek brengen aan Italië om te spreken over een toenadering tussen beide landen als een tegenhanger tegen de groeiende toena dering tussen Frankrijk en West-Duitsland. Boven dien heeft minister Heath opdracht gekregen na te gaan welke kansen er zijn dat Engeland spoedig kan toetreden tot de E.E.G, De V.N. zullen Tsjombe waarschijnlijk het ultima tum stellen de mijnstad Kolwezi zonder tegenstand over te geven. Indien hij toestemt zou hij provin ciaal prentier van Katan ga blijven. Weigert hij. dan zullen de V.N.-froepen een militaire actie tegen Kolwezi beginnen. China heeft positief ge reageerd op de voorstellen van de zes landen van Co lombo die een plan heb ben opgesteld ter regeling van het geschil tussen In dia en China. Intussen is gisteren in Bombay hel lossen begonnen van het eerste Amerikaanse schip met wapens voor India In Tsjechoslowakije zijn vier ministers ontslagen en vijf nieuwe benoemd. Pre sident Novotny heeft ver klaard, dat het afgelopen Jaar een van de slechtste in de jongste geschiedenis is geweest. Het is al geen plezier voor je als leeuw, je leven in een die rentuin te moeten slijten, maar "is er dan ook nog sneeuw in je verblijf ligt, moet je heimwee naar het hete woestijnzand wel bijzonder hevig worden.... De sneeuw-leeuw werd gisteren Gefotografeerd in de dierentuin ran Whipsnade. Bedfordshire, Engeland. Nieuw plan ingediend? „KLM moet zich op DC-8 concentreren" De heer E. H. Larive, de nieuwe di recteur van de KLM, is vanmiddag op het KLM-hoofdkantoor in Den Haag ge weest om kennis te maken met directeu ren, onderdirecteuren en bedrijfshoofden. Het is de bedoeling dat de heer Larive zo spoedig mogelijk, waarschijnlijk deze week nog, zijn plaats op het hoofdkantoor zal innemen. Morgenochtend neemt hij afscheid als bestuurslid van de Konink lijke Nederlandsche Reedersvereniging. Dit gebeurt in een bestuursvergadering, die morgen in het KNSM-kantoor in Amsterdam wordt gehouden. Een. woordvoerder van de KLM deelde vanmorgen mee, dat de nieuwe directie zich direct zal zetten aan besprekingen over de sanering van het bedrijf. Op het ogenblik is nog geen enkele beslis sing genomen, zo werd gezegd. Deson danks is aan de stroom van geruchten nog steeds geen einde gekomen. Zo zot nu bij de regering een plan zijn inge diend. waarin de aankoop van nieuw« vliegtuigen wordt aanbevolen. Om eer grote uniformiteit te bewaren en de kos ten te drukken zou zijn geadviseerd zich te concentreren op één type en wel op de DC-8. Dit toestel zou niet alleen op de grote afstanden, maar ook op de mid denafstanden Europa en het Midden- Oosten moeten worden gebruikt. Onren dabele toestellen zoals de Electra (waar mee de KLM nooit zo gelukkig heeft gevlogen) en de Convair, zouden moeten worden afgestoten, aldus de geruchten. Tsjombe terug in Elisabethstad President Tsjombe van Katanga (zie ook pagina 6) is vanmorgen om elf uur uit Kolwezi naar Elisabeth stad vertrokken, waar hij zich in ver binding zal stellen met vertegenwoor digers van de V.N. De militairen, die zich in Tsjombe's paleis bevonden, hebben zich teruggetrokken, teneinde de Katangaanse president volledige vrijheid te verlenen. Er gaan geruchten, dat de Verenigde Naties van plan zijn Tsjombe de post van provinciaal Kongolees president toe te vertrouwen. De recherche In Helmond heeft de 20- jarige mejuffrouw E. G. aangehouden, die ervan wordt verdacht met Kerstmis haar zoontje uit de vrouwenkliniek Moe- derheil in Breda te hebben ontvoerd. Mejuffrouw G. is inmiddels naar Breda gebracht. Zij zal eerdaags voor de of ficier van justitie worden voorgeleid. er redacteuren) de statistiek heeft in november van het vorige jaar weer een onderzoek ingesteld naar de gewoonten van de televisiekijkers en radioluisteraars. Vandaag is een rapport gepubliceerd de volgende opvallende conclusies zijn opgenomen: (Van een JJET CENTRAAL BUREAU n L In de afgelopen twee jaar is het aantal televisietoestellen in Neder land met 62 pet toegenomen. Dit betekent, dat bijna de helft van al le Nederlanders van 12 jaar en ouder naar de televisie kan kijken. Twee jaar geleden was dit minder dan een derde. De televisie is snel in alle groepe ringen van de bevolking doorge drongen. Alleen de agrarische be volking. de gereformeerde bevol kingsgroep en de groepen met de laagste inkomens en met een in komen tussen de f 7000 en 12 000 hebben naar verhouding minder televisietoestellen De televisie heeft de radio duide lijk teruggedrongen. Luisterde in 1960 gemiddeld nog een derde van de bevolking 's avonds naar de radio, nu (eind '62) is dat nog maar een vierde. Voor de bezitters van de televisie speelt de radio slechts een onder geschikte rol- Zelfs zij, die hun televisie vier jaar of langer heb ben, luisteren op den duur niet vaker naar de radio, noch wat betreft het aantal luisteraars noch wat betreft de luistertijd. Een interessante conclusie is verder, dat 70 pet. van het aantal televisiebezit- ters elke avond kijkt en wel gemiddeld gedurende twee uur en tien minuten. Een uitzondering vormen nog steeds de zogenaamde leidinggevenden en wel- gestelden, die hun toestel minder vaak aanzetten en bovendien ook korter kij ken. Het rapport komt tot de conclusie, dat, het kijkgedrag gedurende de eerste vier jaar niet verandert Pas na het vierde jaar wordt minder vaak naar het beeldscherm gekeken. In het algemeen wordt op het agrarische platteland, waar 33 pet. van de bevolking van 12 jaar en ouder de beschikking heeft over een te levisietoestel minder gekeken. De ach- terstand met het landsgemiddelde (biina de helft) is opvallend. Het cijfer van de gereformeerde be volkingsgroep springt nog meer in het oog. Van deze groep bezit niet meer dan "1 pet. een toestel. In het algemeen kan deze conclusie worden geformuleerd, dat de televisie veel sterker is verbreid onder hen. die geen lid zijn van een kerk. Namelijk 56 pet. Vergeleken met 1960 is het schil zelfs groter geworden. Onder de leden van de kerk is hetzelfde verschijnsel geconstateerd. Van de „onkerksen" heeft 53 pet. televisif en van de ..kerksen" 41 pet. „Onkerks' worden in het rapport zij genoemd, die in de twee weken voorafgaand aan het interview niet naar de kerk zijn geweest Zoals we reeds schreven, komt op het agrarische platteland de televisie relatief minder voor. Zelfs mag het zo gezegd worden, dat, naarmate de ver stedelijking groter is, het tv.-bezit aanzienlijk stij-gt. Het televisiebezit kan dan ook een typisch stedelijk ver schijnsel worden genoemd, dat zich vooral in de grote en middelgrote ste den openbaart Van het aantal mannen met televisie thuis keek gemiddeld elke avond 70 pc* De vrouwen zitten minder vast aan het beeldscherm gekleefd. Van haar keek gemiddeld 69 pet. (Voor vervolg zie pag. 7) .Als je een sneeuwpop maakt, moet je het goed doenmoet de 16-jarige Roddy Stuart uit Aberdeen hebben gedacht, toen hij deze „wolken- krabber-van-een-sneeuwreus" bouwde. De hoogte van het gevaarte is maar liefst 5.75 meter, dus het zal wel even duren voor het helemaal weggedooid is. Vader gewond bij reddingspoging De vier kinderen van de familie Hol m Nieuw-Vennep in de Haarlemmer meer zijn vannacht in de ouderlijke woning in hun slaap verrast door een felle brand en omgekomen in de vlam men. Het zijn Robbie (11), Ada (10), Wim (8) en een baby van zes maan den. Hun lijkjes zijn geborgen. Dc ouders van de kinderen konden zich in veiligheid stellen. De vader heeft echter bij een reddingspoging ernstige brandwonden aan gezicht en rechter arm opgelopen. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Haarlem. Hij zowel als zijn vrouw, hebben nog niets over het tragische ongeluk kunnen vertel len. Van de woning resten nog alleen dé geblakerde muren. De familie Hol bewoonde de linker helft van een dubbel woonhuis aan de Hoofdweg (o.z.), bestaande uit een woon gedeelte en een horlogewinkel. Mevrouw Hol was naar bed gegaan en haar echt genoot was nog in zijn werkplaats be zig met het repareren van horloges. De brand moet omstreeks half drie 's nachts zyn ontstaan. De heer Hol rook een brandlucht en begon „brand" te roepen. Hierdoor werd z(jn vrouw ge wekt. De man rende de trap op naar de verdieping waar zijn vier kinderen slie pen. H(j heeft hen waarschijnlijk niet meer kunnen bereiken, want hij sprong even later uit een raampje naar buiten om een ladder te gaan halen. Hij had toen al ernstige brandwonden opgelo- De inmiddels door mevrouw Hol ge waarschuwde politie en brandweer wa ren snel ter plaatse, maar zij stonden machteloos tegenover de laaiende vuur zee waarin de woning was veranderd. De kinderen konden niet meer gered worden. Het enige wat de brandweer nog kon doen was voorkomen dat het andere deel van het dubbel woonhuis ook afbrandde. Dit perceel liep echter toch nog veel schade op. Het hoofd van het parket te Haarlem, mr. L. H. Feitsma, en de substituut-offi cier van justitie, mr. J. van den Oever, Rusthuis afgebrand Gistermiddag heeft een brand de helft van het rusthuis voor bejaarden „Hom- hoeve" te Dirkshorn gemeente Haren karspel vernield. Doordat de brandput ten bevroren waren, kon de brandweer van Harenkarspel niet tijdig ingrijpen, zodat het snel om zich heen grijpende vuur in korte tijd het oude gedeelte van het rusthuis, waarin twaalf van de vier entwintig bejaarden verpleegd worden, totaal vernielde. Er kon niets van de inboedel worden gered. Het nieuwe gedeelte van het tehuis, waarin eveneens twaalf bejaarden woon den, bleef gespaard, doch kan voorlo pig niet worden verwarmd. De bejaar den werden aanvankelijk bij omwonen den ondergebracht Later konden zij worden gehuisvest in een rusthuis te Tuitjehorn, in een bejaardentehuis te St Maarten en verder bij familie en kennis- De brand is op de bovenverdieping ontstaan. Alle bewoners bevonden zich beneden, waar zij juist de thee hadden gebruikt. De 79-jarige heer S. Groen veld, die naar boven was gegaan, om iets in zijn kamer te halen, liep vrij ernstige brandwonden op over zijn ge hele lichaam en werd evenals de minder ernstig gewonde T. Jonker naar het ziekenhuis te Alkmaar gebracht. De brandweren uit Schagen, St. Maarten en dc Heer Hugowaard waren gealarmeerd, doch konden weinig uitrichten. Alles wijst erop dat Engeland een beslissende poging gaat doen de be sprekingen in Brussel over het toe treden van Engeland tot de E.E.G. te forceren. Premier Macmillan heeft een uitnodiging aanvaard op zeer korte termijn een bezoek aan Italië te brengen. Het aanvaarden van de uitnodiging van de Italiaanse rege ring komt juist op het tijdstip, dat de Italiaanse minister van financiën, Ugo La Malfa, bij premier Fanfani zou hebben aangedrongen op speciale be trekkingen tussen Italië en Engeland, dit als tegenhanger tegen de steeds verdergaande samenwerking tussen Frankrijk en West-Duitsland. De En gelsen beweren weliswaar niets af te weten van de stap van La Malfa. maar zij verhelen hun vreugde over der gelijke berichten niet. vooral op dit tijdstip. Minister Heath, de Engelse onderhan delaar in Brussel, heeft van premier Macmillan opdracht gekregen nu eens precies na te gaan welke de kansen zijn dat Engeland spoedig kan toetreden tot de EEG. Daartoe is onder meer de West- duitse minister van buitenlandse zaken, Schroder, naar Londen gegaan om met de Engelse regering in de beslotenheid van het landgoed Ohequers besprekingen te voeren. Tegelijkertijd kan Schroder ingelicht worden over de conferentie van Nassau tussen Macmillan en Kennedy. Premier Macmillan heeft reeds infor meel te kennen gegeven, van mening te zijn, dat de onderhandelingen in Brussel kunnen mislukken tenzij tegen het einde van februari in principe positieve over eenkomsten kunnen worden bereikt over belangrijke vraagstukken. Juist daarom kunnen de Engelsen zo verheugd zijn over de berichten als zou den de Italianen bevreesd zijn voor de hechte Frans-Duitse eenheid en de Fran se vertragingstaktiek bij de onderhan delingen. Daarom zou Italië Engeland willen benaderen over een denkbeeld, dat ge richt is op politieke, economische en culturele banden, een soort as Londen- Rome. De woordvoerder van premier Fanfani in Rome ontkent dergelijke be richten echter ten stelligste. Volgens de Italianen zou het bezoek van Macmfiftan aan Italië een tegenbe zoek zijn. Fanfani heeft verleden jaar Londen bezocht. Macmillans tegenbezoek zou zo lang zijn uitgesteld door allerlei moeilijkheden, maar nu zou het dan eind februari of begin maart plaatsvinden. Hoe het zij, de Engelse houding zal voor een groot deel afhangen van de houding die de Westduitse minister Schroder bij zijn besprekingen in Lon den aanneemt. Schröder staat bekend als iemand die overtuigd is van het belang van een spoedige Britse toetreding tot de E.E.G. Als Engeland West-Duitsland volledig mee heeft dan blijft alleen Frankrijk nog over dat in Brussel nog altijd het meest starre standpunt heeft ingenomen. LIET GEBRUIK dat de communisten van de pers maken is opmerkelijk. Nu en dan verschijnt er in een Amerikaanse krant een levensgrote advertentie, geschre ven door Chroesjtsjef zelf, waarin hij hel Amerikaanse volk op de hoogte brengt van zijn denkbeelden. Zulk een adverten tie kan als bron van inkomsten de krant in kwestie alleen maar welkom zijn. Advertenties in eigen kranten hebben de communistische machthebbers niet nodig. Die kranten immers staan geheel tot hun beschikking. Daar poneren zij hun opvat tingen per hoofdartikel. Per hoofdartikel ook bestrijden zij elkaar. Zodat thans de merkwaardige situatie zich voordoet, dal de machthebbers in China en in Rusland elkaar per hoofdartikel van het eigen ge lijk trachten te overtuigen. Welke de verschillen zijn tussen de Chi nese en de Russische opvattingen is be kend. De Chinese communisten verwijten de Russische, dat dezen het kapitalisme niet langer bestrijden, doch daarmede ln vrede wensen te leven. Naar het oordeel van de Chinese communisten is in de Rus sische politiek weinig meer terug te vin den van de oorspronkelijke onverzoenlijke Marxistische leer. Dit laatste is uiteraard een bijzonder ernstige aanklacht. Nu hebben de Russische communistische machthebbers zich gehaast, ook weer per hoofdartikel, te betogen, dat het bij hen met die ontrouw aan dc klassieke Marxis tische leer bijzonder meevalt. Zij blijven van mening, dat het kapitalisme nog altijd onvermijdelijk moet instorten en zij hou den vast aan de wereldheerschappij van het communisme als doel. Vooral deze laatste mededeling is leer zaam. Er zijn ook in de westerse wereld die menen, dat het Russische communisme niet slechts van methode, doch ook van doelstelling is veranderd. Het zou zich hebben neergelegd bij het bestaan van een niet-communistische wereld, waarmee het dan bereid zou zijn op de voet van een zekere vreeedzaamheid te blijven leven. Dezelfde mening dus als de Chinese com munisten ten aanzien van Rusland aanhan gen. met dit verschil overigens dat het voor dezen 'n oorzaak tot bittere wrevel is. Tot bemoediging stellig van de Chinezen, tot ontnuchtering echter van de al te op- timistischen in het westen, heeft dus nu het Russische communisme laten weten, dat er in feite niets in zijn standpunt ls gewijzigd. Alleen de methode is anders geworden. Het is wellicht nuttig, en niet alleen voor de Chinezen, dat het vanuit Rusland op nieuw zo duidelijk is gesteld. Voor de vrije wereld ligt er helaas de waarschu wing in, zich niet over te geven aan eeu illusie. (rSA) „Ik heb uw kentekenplaten geleend. Pap. Als er iets met mijn wagen ge beurt, dun kan ik van uw verzeke ring terugkrijgen." Tijdens werkzaamheden bij de elek- trische centrale aan de Schienaven te Rotterdam is gisteren de 37-jarige A. J. van 't Hoenderdaal van een aannemers, bedrijf uit de Maasstad om het leven ge komen. Een ander werd zwaar gewond. Zij kwamen in contact met een hoog spanningsleiding. Het tweetal was bezig met isolatiewerkzaamheden. De oorzaak is vermoedelijk dat een buis van een stoomleiding, die het slachtoffer droeg, in aanraking kwam met een rail die onder hoogspanning Prinses Josephine Charlotte van Luxemburg verwacht in de lente haar vijfde kind, zo is officieel medegedeeld. Hemul Lemke is gekoztn tot pre mier van de deelstaat Sleeswijk-Hol- 6tein als opvolger van Kai-Uwe von Hassel. die Westduits minister van de fensie is geworden. tendens: stijging rpiJDENS opklaringen daalde dc i J peratuur in het noordoosten en oosten van het land de afgelopen nacht tot 8 a 9 graden beneden het vriespunt. In het zuiden vroor het daarentegen tenge volge van bewolking slechts 2 a 3 gra den. In Duitsland nam de vorst toe en kwam er op vele plaatsen strenge i voor. Omdat de komende 36 uur de wind in Nederland oostelijk blijft zal de tem- veratuur in ons land over het algemeen nog wat lager worden en kan het de komende nacht in het noordoosten en oosten van ons land hier en daar streng vriezen. De oostelijke winden worden veroorzaakt door een hogedrukgebied. dat zich uitstrekt van Groenland naar de Noordzee en de Oostzee. Een tamelijk HET WEER DN EUROPA diepe oceaandepressie trok voorbij de Azoren in de richting van de Golf van Rapporten hedenmoreei Biscaje. Deze kan morgen geen invloed op het weer in Nederland uitoefenen, zodat de kans op neerslag klein blijft. Droog weer met bewolking voorna melijk in het zuiden en opklaringen in ïj" Ht hoofdzaak in het noorden van het land. Ypenb Matige, later nu en dan vrij krachtige Vlise. oostelijke wind. Vannacht en morgen- ochtend matige en in het noordoosten TwenU en oosten van het land hier en daar Eindh. strenge vorst, midden op de dag lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) osio Zon en maan Kopenh. Woensdag 9 januari: s 16.48, maan op 16.32, derdag 10 januari: v seven uur De nieuwe graaf van Buck inghamshire heeft gisteren meegedeeld dat hij zijn baan adviseurs, als tuinman van de gemeente bakken edelman. Londen er aan heeft gegeven Toen hem werd gevraagd Hij gaf te kennen dat hij zou of hij van plan was zitting te aandeel kan leveren." beginnen met het bijwonen nemen in het Hogerhuis, ant- Htj werd de negende graaf „Ik heb mijn beslissing ge- werk te doen in het House of graaf, op 2 januari overleed. „Het zal niet lang duren -a overleg met mijn Lords. Ik zal er niet alleen Hij was de nauwste nog ie- voor ik mij in het Hogerhuis «i heen gaan om de aanwezig- vende bloedverwant van wij- heb aangepast," zo verklaar- heidspremie te kunnen in- len de graaf en erfde auto- de hy vol goede moed over Ik geloof wel dat ik een matisch de titel van hem. zijn nieuwe status, die hem Voor hij deze titel erfde aan presentiegeld in het Ho- hij gewoon Vere Frede- gerhuis meer opbrengt dan

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1