Steeds meer moeilijkheden voor de vogels Texel geïsoleerd: nu luchtvervoer Tiengemeten nog in isolement Fred Kaps goochelt in Amerika J oedering uit de lucht Kongo Luchtmacht-hulpactie in ijzel gestrand Rijdt toch niet zo snel Lichte dooi verdringt de vorst in Europa Landbouwgrond wordt weer woest gemaakt VRIJDAG 4 JANUARI 19M (Vervolg van pagina 1) Er bestaai echter ook een andere ver- y laring voor het stopzetten van de actie <a «en verklaring van de V.N. in New Yort is gezegd, dat het niet de bedor ling is geweest. Jadotstad te bezetter. Het V.N.-leger had achter de Loefar»- rlvler moeten blijven. Door het uitvallen van de verbindingen tussen New Yom en de V.N.-missie in Leopoldstad kon de opmars naar Jadotstad niet worden voortomen. De vrees, dat in elke straat van de stad gevochten zou worden en dat "de installaties van de Union Minièr» vernietigd zouden worden, is echter ni#i bewaarheid. Blikbaar om orde op zaken te stellen heeft Oe Tharit zijn plaatsvervanger Ralph Bunche (de bekende Amerikaans* neper-diplomaat) naar Leopoldstad e» ronden. Bunche. die al eerder in Kongo heeft geopereerd, zal wellicht de leiding op zich nemen bij de uitvoering vat» het herenigingsplan van de Verenigd» Naties. Volgens berichten uit New York zal het bezoek van Bunche echter vat. korte duur zijn. De val van Jadotstad betekent intu»- •en een zware slag voor de voortvluch tige premier Tsjombe. Engeland staat niet langer achter hem. Flet zou nu vol komen achter de V.N. staan in de op vatting, dat Tsjombe het herenigingsplas van de V.N. al enige malen heeft aan vaard en dat er dus niet meer over on- d rhandeld hoeft te worden. Wel Is En geland voor de terugkeer van Tsjombe naar Elizabeths tad, omdat men hem on misbaar acht bü het oplossen van de moeilijkheden in Katanga. (Van onze speciale verslaggever) In deze zo grimmige ijs- en sneeuw- periode van het winterseizoen zou de eerste vogel voedering uit de lucht vandaag een feit worden. De plaat sen van dropping liggen in de pol ders rondom Amsterdam, waar dui zenden land- en watervogels honge ren. Reeds gisteren heeft een vlieg tuig van de Koninklijke Luchtmacht een verkenningsvlucht gemaakt. Dui delijk is dat het voer. dat naar be- wül king te stellen. In de duinstreken achter Den Haag. en Leiden trachten leden van de Vogel wacht uitgeputte en hongerige landvo gels te vangen. De eerste slacht offers zijn hier al bü tientallen tegelük gevallen. Het zün koperwieken, die tot de lüsterachtigcn behoren, en die voor- namelijk van bessen leven. De sneeuw heeft deze vrü schuwe dieren van hun voedselbronnen afgesneden. Heizelfdt geldt voor de kramsvogels, die er even eens slecht aan toe zyn. - Het grote probleem van tal van vo oeden zou worden gegooid, slechts gelvrienden is dat zij de plaatsen, waai als enkele druppels op een gloeien- grote concentraties land- en vooral de Dlaat moet worden beschouwd. De hulpacties, die georganiseerd den door het Comité Wintervoeding Vo gels en plaatselijke afdelingen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, concentreren zich voorna melijk in het Westen van het land. waar door het dichtvriezen van sloten en poldervaarten veel watervogels de brede stukken open water zijn ge vlogen. Politie-agenten. ijswachters. ge meentewerkers en particulieren helpen enthousiast mee om het lyden van d< dieren te verlichten. Op talloze plaat sen van voerinnamebureaus geopend, waarbij veelal van kantoren van open bare diensten wordt gebruik gemaakt. Dtig en nacht Van Vlaardingen tot Hoek van Hol land langs de open Waterweg dus zijn vijftig tot zestig vrywilligers van de Dierenbescherming dag en nacht in de weer om voer te verzamelen en naar de voederplaatsen te brengen. In een plaats als Vlaardingen ondervindt men veel steun van padvinders, die met handwagens langs de deuren gaan. ter- Kleine zeeschepen onder ijs Voor het eerst in deze barre win terse periode is het eiland Texel ge ïsoleerd. Tot nu toe hadden de ver bindingen met dit Waddeneiland normaal gefunctioneerd, maar gis teren kon de post- en passagiersboot de tocht van Den Helder naar eiland niet maken. Zieken kunnen in geval van nood per helikopter naar het vasteland worden gebracht, tenminste als de boot van daag even weinig succes heeft als gis teren. De commandant zeemacht Ne derland heeft vliegend materiaal ter beschikking gesteld. Voedsel en brand stof zijn ruim voorhanden, evenals vee voeder. De bootverbindingen van Terschelling en Vlieland naar Harlingen konden gis teren maar in één richting, en wel naar Harlingen. worden uitgevoerd. De boot deed zes uur over de tocht Normaal maar twee uur. De bootverbindinuf Anna-Jacoba—Zilpr is gisteren weer gaan varen. Het veei ZierikzeeKats vaart alleen maar over dag. De sitnatie op Overflakkee en speci aal bij Ooltgensplaat is nog tamelijk benard. De veerboot Gorlnchem V, die gisteren van Dintelsas naar de sluislia- ven trachtte te komen, is in het Volke rak. samen met de begeleidende iisbre- ker, op een krib gelopen. De passeren de sleepboot Broedertrouw uit Zwiln- drecht heeft de veerboot naar Dintel sas kunnen terugliepen. Er waren ook drie sleepboten vooi nodig om de zandzuiger Aiioy uit het Volkerak naar Dintelsas te slepen. Het isolement van Ooltgcnsplaat is in zover re opgeheven, dat post en kranten, ais- mede levensmiddelen, met zware vracht wagens het dorp bereikt hebben. Brand- •toffen zijn nog voorradig. Vandaag zou getracht worden het veer naar Sluisha- ven te hervatten met twee sleepboten Slagzij Op de Noordzee hebben vooral de kleine schepen geweldige hinder dervonden van de vorst en de harde wind. Vele schepen kwamen dik onder het jjs LJmuldcn binnenvalen. daarmee aantonend dat zij ook hun deel van de ellende meegekregen hebben. De geweldige ijsmassa's (meestal be vroren buiswater) zetten zich vast op dek, mast, brughuis en in het want Een schip moest zelfs terugkeren, de Vlaar- dingse trejler VI. 7, de Ada, omdat het schip slagzij begon te maken door de grote hoeveelheid bevroren buiswater. Slechts enkele van de honderden vis- ters9chepen die me. de Kerstdagen en met Nieuwjaar In Dmuiden zijn geweest om de bemanning gelegenheid te geven de feestdagen thuis door te brengen, ziin gisteren en eergisteren weer uitgevaren. De Ada was een van de weinige vaar tuigen die het er op waagde. Maar ter hoogte van Terschelling was het al zo ver. De schipper besloot om terug te ke ren. De bemanning had alles geprobeerd Op en tbc ontdekt in Noordbrabant In de Oostbrabantse gemeente Erp is bü enkele mensen die in de dorpen Kei donk en Boerdonk wonen open tbc ge constateerd. Omdat bij zulke gevallen het besmettingsgevaar bijzonder groot is. zal in de gehele gemeente nog deze maand een massaal bevolkingsonderzoek plaats vinden. De kosten van dit onderzoek neemt de gemeente voor haar rekening. Er zal huis aan huis een rondschrijven verspreid worden om de bevolking op het besmettingsgevaar en de belangrijk heid van deelname aan het onderzoek te wyaea. om het ys weg ;e hakken, terwyl het machinekamerpersoneel door het leeg pompen van de watertanks de slagzij poogde te veitninderen. Terugkomst naar IJmuiden wa6 echter onvermijde lijk. De aanhoudende vorst heeft in de Amsterdamse haven nog maar weinig moeilijkheden opgeleverd. Het ijs op het hoofdvaartwater wordt constant openge broken. Ook op het Noordhollands ka naal en het Amsterdam-Rynkanaal blij ven de yJbrekers Walvis en Ijsbeer een geul open houden. Toch zijn deze kana len slechts voor de sterkste binnensche pen bevaarbaar. De overige en dat zijn er vele tientallen moeten werk loos in de haven blijven liggen. tervogels verblijven, door de opgestoven sneeuw en de zo hinderlijke ijzel moei lijk kunnen bereiken. Ook in de Bies bos is dit het geval. Duizenden eenden, meerkoeten, ganzen en waterhoentjes hokken daar zielig bij elkaar op afge legen plekken open water. Als deze noodtoestand nog enkele dagen aaD- houdt, zullen, evenals in 1956. droppings uit de lucht noodzakelijk ziin. Perslucht By Kamerik onder Utrecht wordt een plas opengehouden, die daar voor de aanleg van een weg gegraven is. Men doet dit door middel van lucht, die on de bodem uit een huis wordt geperst Eenden en meerkoeten houden het nu eenmaal langer in open water uit dan op sneeuw- of ijsvlakten. Aan de andere kant is het zo dat een eend. die niet voldoende voedsel kan vinden, na een paar dagen niet meer in staat is z'n vetklieren te gebruiken. Als gevolg hier van bevriest bij vorst z'n veren pak. wat uiteindelijk tot zijn dood leidt Grote concentraties watervogels be vinden zich ook in de buurt van Gor- kum en Gouda, in de Haarlemmermeer, op de Vinkeveense plassen, in de kop van Noordholland en in het wijde wa tergebied van Kampen. Bij duizenden te- gelijk zyn ze neergestreken, in de hoop log wat schraal voedsel te vinden. Behalve de koperwieken en de krams vogels zijn de landvogels er tot no2 toe iets beter aan toe. De minder schu- ïezen, roodborstjes, merels en win terkoninkjes om van de brutale mus- i en spreeuwen maar niet te spreken wagen zich tot in de tuinen van de steden, waar in 't algemeen rijkelijk wordt gestrooid. i kamer om bij te ko»- men. Het beenderenstelsel van een vogel bestaat voor een groot deel uit lucht, die bij een snelle overgang van koude naar warmte spanningen ver oorzaakt, waardoor de dieren alsnog Reigers in 's-Gravenzande en Hei- loo verkeren enkele scholen in nood moeten met vis. visafval of vis meel worden gevoederd. Hulpdienst voor de Noordzee Men is thans doende met hët ten uit voer brengen van een Zweeds-Noors- Deens plan voor inrichting van een ge zamenlijke weer- en hulpdienst voor schepen i« het noordelijke deel van de Noordzee. Deze dienst komt onder Noor? beheer en de kosten worden door de drie genoemde landen gedeeld. Men 2 thans nog naar een geschikt schip dat voor deze dienst gecharterd kan worden Dit moet een stalen schip van 300 a 350 brt met een krachtige machine zijn. Men zou willen beginnen met een dergelijk schip te huren voor een periode var oktober dit jaar tot april daaraanvolgend Het zal worden gebruikt als moederschip dat kleine herstellingen aan vissersboten kan uitvoeren, hetgeen een langé reis naar de haven overbodig kan maken. In hoofdzaak zal het schip echter dienen om de belangen van de vissers te verzor gen en schepen-in-nood bij te staan. Ook vet Dat vogels niet alleen bij brood kun ;n leven, schijnen 'de meeste mensen goed te beseffen. Spekvet zwoerd, gra- zaad. pinda's, vetbollen, aardap pels en levertraan men kan 't alle maal in de besneeuwde tuinen zien lig gen, terwyl uitgehongerde vogels er woedend om vechten. Enkele adviezen van het Comité Win- tervoedering Vogels en de Dierenbe scherming: 1 Zoek als voeder liefst een sneeuw vrij plèkje op, nooit op of bij een weg. en zo ver mogelyk verwijderd van nieuwsgierige mensen. 2 Strooi 's morgens vroeg en tegen het vallen 111 de avond, opdat de vogels :en gevulde maag de nacht tege- kunnen gaan. (Van onze speciale verslaggever) De telefoon is de enige verbinding, die het in het Haringvliet gelegen Tiengemeten nog met de buitenwe reld heeft. Door een telefoonlijn kun nen helaas geen kranten en post worden geschoten. Dit spijt de 150 bewoners van het eilandje 't meest, want aan voedsel zal de eerste da gen geen gebrek bestaan. De zware ijsgang heeft het pontje, dat de verbinding met het Beijerlandse onderhoudt, zoveel hindernis gegeven dat het uit de vaart moest worden ge nomen. Indien de vorst aanhoudt en zelfs tijdens de eerste dagen van de dooi zullen de schotsen niet ophouden naar de zee af te stromen. Vandaar dat het isolement waarschijnlijk langere tiid zal duren dan van dorpen en buurt schap pen. die op het rasteland makten ingesneeuwd. „Ja", baste de zware stem van land bouwer Jan Hage door de telefoon, „we hebben ermee gerekend, hoor. We heb- ben dat doen we trouwens altüd in de winter voldoende voorraden inge slagen. Vooral degenen met een diep vries hebben geen centje pijn. 't Enige •mee we knijp kunnen komen te zitten, is brood, want bakken doen we hier niet" Melk Ls er nog wel. zy 't niet in over daad. Dit zo moeilijk te ontberen znivei- produkt is oP bet eiland coöperatief op gekocht en in een speciaal gebouwde koelcel opgeslagen. De voorraad bedroeg ïorgen enkele honderden liters genoeg dus voor een dag of drie, vier. Kapot ..Ook de verbindingen onderling zün leeht". zei landbouwer Hage. „We heb ben nog geprobeerd er met een tractor door te komen, maar in de hoge hopen stuifsneeuw rijden we de machines on- herroepelük kapot. Te voet gaat het hier en daar nog wel, zfj 't moeilijk, maar met de telefoon houden we natuurlijk goed contact met elkaar." Door de radio had men op tiengeme ten gehoord dat de jacht in verband met de sneeuwval en de vorst was ver boden. In het jagersdorado, dat het ei land is. had men zichzelf overigens al de nodige beperkingen opgelegd. „Het is onsportief", yerklaarde de heer Hage. „op wild te jagen, dat ver zwakt is en daarom weinig of geen ver weer meer heeft Ik ben al met het voe ren van de beesten bezig geweest, want het wemelt hier op 't ogenblik van een den. ganzen en fazanten". Landbouwer Hage achtte zich gelukkig dat Tiengemeten op het moment van het gesprek geen ernstige zieken telde, en ook geen vrouwen die binnen enkele dagen een blijde gebeurtenis verwachten. Hü sprak verder als hoop uit dat er mis schien no«g wel een üsbreker of een heli kopter langs zou komen, wat bü vorige isolementsperiodes herhaaldelijk is ge- De Biesbos (Van een onzer verslaggevers) De luchtmachtactie om zieken uit door de sneeuw geïsoleerde dorpen met behulp van helikopters te trans porteren, is in het ijs gestrand. Gis teravond kondigde de chef van de luchtmachtstaf deze actie aan, waar- Ook het centrum van de Biesbos was vanmorgen van de buitenwereld afgeslo- ten. Landbouwer Glerum van de Ganzen- wei vertelde ons ..Er is nu geen doorkomen meer aan. De eerste dagen hebben we de weg naar Werkendam open kunnen nouden. maar op sommige plaatsen 'Lgt de stuifsneeuw op dit moment vaak enige meters hoog. Gebrek heb ben we niet. want we hebben de moei- .ijkheden aan zien komen. Voor de kachels hebben we voldoende olie in huis kunnen halen terwyl we in Wer kendam voor een dag of wat brood hebben gekocht". Minister Korthals (Van onze parlementsredactie) Opnieuw heeft de minister van ver keer en waterstaat, drs. Korthals, erop gewezen, dat veel autorijders bij slechte weersomstandigheden verantwoordelijk hard rijden. De be windsman merkt dit op in antwoord op vragen van het e h. Eerste-Kamer lid, ir. Geuze, die informeerde, of welke wijze op de beruchte vijfde de cember van het vorig jaar op dc rijksweg Den HaagRotterdam d« gladheid is bestreden. Nadat de rijksweg Den HaagRotter dam in de nacht van 4 op 5 december regelmatig op gladheid was geïnspei teerd. is omstreeks 7 uur 's morgens, toen een eerste begin van gladheid werd geconstateerd, met de bestrijding '.aarvan begonnen. Hiermee is zonder ■nderbreking doorgegaan tot ongeveeT vier uur 's middags, zulks in verband met de omstandigheid, dat de mis1 gelmatig weer ijsafzetting op de veroorzaakte. Het is evenwel te betreuren, schrijft de minister, dat nog zoveel weggebruikers zich hun verantwoor delijkheid onvoldoende bewust zijn Ook op 5 december moest weer den geconstateerd, dat ondanks slechte weersgesteldheid (mist gladheid) op de rijksweg Den Haag Rotterdam door velen met onverant woord hoge snelheden werd gereden. In dit verabnd wijst de minister er nog op, dat een beijzelde weg. ook nadat deze met zand en zout is afge gooid. aanmerkelijk minder stroef is dan een droog wegdek, zodat bij het berijden ervan steeds extra voorzichtig heid is geboden. Heel wat Rijnschippers hebben naar andere bezigheden moeten zoeken nu hun schepen in het ijs zijn blijven steken. In Sankt Goarshaussen hakken schippers, onder wie Nederlanders, bijten in het ijs om, al wachtende op dooi. een visje te verschalken. De Amsterdamse politie heeft de 75- jarige alleenwonende mevrouw M. E Verhaaff dood in haar woning in de Cor- nelis Springerstraat, zittende in een stoeL aangetroffen. De vrouw is vermoedelijk al op Tweede Kerstdag overleden. Bu ren hadden de politie gewaarschuwd om dat zij de vrouw al enige dagen niet hadden gezien. In sommige d e li het licht, maar op het verkeer nog e In het noorden ryk vriest het van Europa doolt eet plaatsen wordt itlg gehinderd. oosten van Frank- De wegen zijn glad. Elders dooi. In het noordwesten een gordei van warr ts het 15 graden oove oen is de temperatuu punt en zijn sneeuw massa'6 veranderd, het lenteachtig. De Zwitserse autoriteiten hebben moe ten optreden tegen het neerschieten van wild. dat door de kou naar de dorpen is gedreven. De vorst is in Moskou niet meer zo streng, de temperatuur is tot zeven graden onder nul gerezen. Het Kattegat tussen Zweden en het dit land heerst lichte n Italië viel nat- an het land ligt in ne lucht. In Rome m nul. Ook in We- ir boven het vries- en ys in moddc- In Zwitserland Ij Deense eiland Jutland moet met iisbre- kers van pakijs worden bevrijd, iets wat sinds 1946 niet meer is gebeurd Een 70-jarige gepensioneerde in Karls- krona. Zuid-Zweden, die had meege holpen bij het sneeuwvrij maken een station, is op weg naar huis dood gevroren. In de omgeving van Oslo vroor het gistermorgen 23 graden. Oost-Noorwegen ongeveer 30 graden. Door het uitvallen van de verv mlngsinstallatie in de diergaarde Barcelona zijn een rhinoceros, een giraf- fa. een geit. drie apen en een aantal vo gels gestorven. Engeland werd gisteren opnieuw door een sneeuwstorm getroffen, die in noord- oostenlijke richting naar de Schotse grens trok en over het reeds begraven landschap nog meer sneeuw losliet. In Londen en sommige gedeelten van Zuld- Engeland dooide het licht, maar er wordt nog meer sneeuw en in elk geval mist verwacht. bij werd meegedeeld dat men voor aanvrage telefonisch contact diende op te nemen met de luchtmachtstaf in Den Haag (tel. 070-824321 toestel 3073, na 17.15 uur toestel 3140) vo&r de noordelijke provincies de vliegbasis Leeuwarden. Vanmorgen moest de luchtmacht echter meede len dat geen enkel vliegtuig kon op stijgen vanwege de ijzel. Het aanbod geldt echter nog steeds Zodra de temperatuur enigszins is ge stegen en de helikopters weer kun nen vliegen zullen de aanvragen (mits voorzien van een medisch advies) in behandeling worden genomen. Tot nu •oe heeft de luchtmacht geen enkele aanvraag binnen gekregen. Behalve de luchtmaoht ondervindt ook de K.L.M. hinder van de ijzel. Gister avond en vanmorgen is geen enkervlieg tuig van Schiphol opgestegen, als gevolg van het gevaar van ijsafzetting op de toestellen. Wel zijn enkele vliegtuigen geland. Vanmiddag zou worden bekeken in hoeverre vliegen weer mogelijk zou Toen gisteren op rijksweg 2 (Amsterdam Utrecht) deze sneeuwblazer van Schiphol werd ingezet in de strijd tegen de sneeuwduinen, kwam er pas goed schot in het weer begaan baar maken van deze belang rijke verbinding. Eis 4 jaar tegen messetrekker Wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel hoorde de 30-jarige grondwerker K. J. van G. uit Eindhoven voor de Haarlemse rechtbank een ge vangenisstraf van vier jaar m.a. tegen zich eisen. Eind oktober van het afgelopen jaar werkte de man in de suikerfabriek in Halfweg tijdens de jaarlijkse suikercam pagne. In de kantine ontstond een ruzie tussen verdaohte en de 35-jarige chauf feur R. van K. uit Kloosterzande. Van G nam een groot mes en stak daarmee de chauffeur in het linkeroog. Ondanks ope ratief ingrijpen bleef het oog blind. Verdachte verklaarde door het ge bruik van een groot aantal glazen bier onder invloed van drank te zijn geweest en zidh niets van het gebeuren te kun' nen herinneren. Uitspraak: 17 januari. 9 De Sociedade General de Commercial Industria Transportes Sari te Lissabon is toegetreden tot de Portugal North Continent Conference (northbound). Bestemd voor recreatie (Van onze parlementsredactie) EEN van de mogelijkheden om de moeilijkheden in de landbouw te ver zachten is verkleining van het aantal landbouwbedrijven en vergro ting van de overblijvende bedrijven. Minister Marijnen meent, dat het pas ingestelde Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw, samen met de stichting Beheer Landbouwgronden en de ruilverkavelings- en voorlichtingsautoriteiten, op dit gebied stimulerend zal kunnen optreden. Wellicht is het mogelijk, de grond, die beschikbaar komt doordat land bouwers met het boeren ophouden, te bestemmen voor recreatie (open luchtontspanning), aanleg van wegen en kanalen, woningbouw e.d. Minis ter Marijnen schrijft dit in zijn lang verbeide nota over het landbouw beleid. F\E Nederlandse wereld- den worden uitgezonden, de zaal niet mogelijk is". publiek valt geloof ik dc voorstellingen in het buiten- kampioen goochelen Fred tweede is „levend", dus een „Ik ben niet van plan in zout-truc het meest in de land, zoals onlangs zelfs in Kaps uit Utrecht, thans 36 directe uitzending en wel de toekomst weer aan g00- smaak." dat is dan een truc, Sint James' Palace te Londen voor de televisie van het ehelconcoursen deel te "ne- waarbij cen onafgebroken voor de bijna voltallige Britse Central Broadcastingsystem men," deelde Kaps voorts stroom zout uit zijn lege hand koninklijke familie. In Ne. van New York. mede. „Ik ben driemaal we- blijft stromen, tot de hele derland treedt Kaps tegen- „Optreden voor de tv biedt reldkampioen geworden en vloer ermee bedekt is. woordig op in het cabaret de goochelaar vele voorde- vind het niet nodig het nog „Ik heb geen enkele ambi- van Rens van Dort, waarmee len," vertelde Kaps voor zijn eens een vierde keer te pro- tie om in Amerika te blijven," hij op 18 januari 's avonds vertrek. „Je kant het pu- beren ook". zegt hij verder Nederland ook op de Nederlandse tcle- gen op de band opgenomen bliek close ups laten zien van Gevraagd naar zijn beste bevalt hem nog altijd en ge- visieschermen kan worden en zal pas over enkele maan- je handen, hetgeen voor een goocheltruc zegt hij „Bij het regeld geeft hij trouwens bewonderd. jaar oud, is gistermiddag Schiphol naar New York ver trokken. Hij zal daar twee voorstellingen geven, ieder van 5 minuten voor de be roemde Ed Sullivan televisie- show. De eerste wordt mor In -deze nota wordt overigens de grootste verantwoordelijkheid gelegd bij de landbouwers zelf. Bedrijfsbeëin diging dient geheel vrijwillig te ge schieden. Wel verstrekt de overheid premies voor bedrijfsbeëindiging. Thans nog alleen in gebieden, waar een ruilverkaveling zal plaats vinden, maar in de toekomst wellicht ook op ruimere schaal met behulp van de middelen van het saneringsfonds. Gezien de verantwoordelijkheid, die minister Marijnen aan de landbouw zeil toekent, noemt hij slechts een betrek kelijk klein aantal maatregelen, dat van overheidswege zou worden overwogen: betere voorlichting, onderwijs, onder zoek; meer ruilverkavelings- en streek- erbeteringsprojecten; het toekennen -an bedrijfsbeëindigingspremies, hier-! boven reeds genoemd, en het aankopen minder goede landbouwgrond. Vooral laatstgenoemde maatregelen zul len kunnen leiden tot vergroting van bedrijven, afvloeiing van overtollige arbeidskrachten en indamming van gewenste produktie-uitbreidingen. Uiteraard brengt minister Marij ook het markt- en prijsbeleid uitvoerig ter sprake, maar hier fungeert hij als voorlichter dan als de man. di plan is maatregelen te nemen. De be windsman noemt een aantal minder ge wenste toestanden, maar legt ook hier weer de grootste verantwoordelijkheid bij de landbouw zelf. Hij wyst er in dit verband op. dat de voortgang van het gemeenschappelyke Europese landbouwbeleid het dc Ne derlandse overheid steeds moeilijker maakt, een eigen markt- en prijsbeleid te voeren. Het binnenlands beleid zal dus in toenemende mate gericht moeten zijn op verbetering van de structuur van de landbouw, de aanpass landbouw aan de gewijzigd* sche en technische omstandigheden Kwaliteit Voor zover er nog een binnenlands markt- en prijsbeleid zal zijn tc voe ren, zal dit vooral gericht moeten zijn op kwaliteitsverbetering. Minister Marijnen noemt in dit verband enkele voor de consument belangrijke maat regelen. Bij de melk is een algemene kwaliteitsverbetering van dringend belang voor de toekomstige afzet zuivelprodukten. Mocht dit gewenst blijven, dan zou overwogen kunnen worden een naar kwaliteit variëren de uitbetaling in te voeren. Ook de bakwaarde van de binnen landse tarwe verdient grote aandacht omdat het in hoge mate zal afhangen van de kwaliteit van de Nederlandse tarwe, in hoeverre deze zal kunnen c curreren met de tarwe uit de overige EEG-Ianden. O .Omdat ook in ons land de vraag naar kwaliteitsprodukten toeneemt, zal onder ogen worden gezien, in welke gevallen het gewenst is, de voor de e port geldende kwaliteitscontrole ook 1 te passen op produkten, die op de bin nenlandse markt worden afgezet. Minister Marijnen overweegt voorts maatregelen met betrekking tot de z.g. rijksmerken en een onderzoek over de vraag, of de financiering van handels ondernemingen in ons land een achter stand vertoont ten opzichte van de om ringende landen. Minder vet In de noa wordt een interessant over zicht gegeven van de wijzigingen, die zich in het consumptiepatroon voor doen, wanneer de welvaart toeneemt. Naarmate de welvaart toeneemt, stelt het publiek meer belang in ver pakte merkartikelen, waarvan de ge bruiksaanwijzing op de verpakking staat vermeld Deze ontwikkeling brengt mee, dat het aandeel van de opbrengst van het produkt, dat de boer in handen krijgt, verhoudingsge wijs afneemt. In Amerika, waar deze ontwikkeling al veel verder is voort geschreden. ligt het aandeel van de boer in de opbrengst overigens nog beduidend lager dan bij ons. De verschuiving in de eetgewoonten leidt o.m. tot een afnemende vraag naar zetmeelhoudende en vetrijke produkten (aardappelen, peulvruchten, spek). De melkconsumptie blijft constant, maar die van boter en kaas neemt toe. Vooral lyken er goede vooruitzichten te zijn voor in papier verpakte melk, yoghurt- ->n vla-produktcn en consumptie-ijs. In de groenten- en fruitsector vindt een verschuiving plaats naar conser ven, kwaliteitsfruit en duurdere groen ten, ten nadele van o.a. witte en rode kool. Wat de vleesconsumptie betreft, deze neemt toe naarmate de welvaart stijgt In ons land wordt aanmerke lijk minder vlees gegeten dan in de omringende landen (Nederland 45 kg per hoofd per jaar, V.S. 85, Frankrijk 75 en West-Duitsland 55 kg). Hier zijn dus nog veel mogelykheden. In het algemeen is het perspectief voor de Nederlandse landbouw gun stig, concludeert minister Marijnen. Hij vermeldt in dit verband onder de gunstige vestigingsplaats van de Nederlandse landbouw. Wel is het nodig, dat de produktie en de afzet op meer moderne leest wordt ge schoeid. Hieraan zal, aldus minister Marijnen, de landbouw zelf nog zeer eel aandacht moeten schenken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6