i Het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel 1925 Kamer van Koophandel kan haar plannen in Leiden uitvoeren TERLENKA PANTALONS Leidse veemarkt stevig op zevende plaats Een goed begin in 1963 24." NIEUWE LEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 4 JANUARI 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". Diligentia, 8 uur: Rita Wolfensberger, piano. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Toneel groep Het Masker met „De onschuldige". Zaterdag Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 jur: Haagsche Comedie met „Venus be spied". Diligentia, 8.15 uur: Ellen MacGillavry fluit. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Toneel groep Het Masker met „De onschuldige". Diligentia, 2.30 uur: Eduardo del Pueyo, piano. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Go naked in the world (18 j.); donderdag: De Roverssymphonie (a. L). Lido: (2.30, 7 en 915 uur)De overval (a. L). Luxor: (2.30 7 en 9.15 uur): Sabrina (a.l.) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De gebochel de van Rome (18 j.); donderdag: Meis jes van de Mambo-bar (18 j.i. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Dol, driest dogstig (14.j.). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Romance a la carte (a. L). Tentoonstellingen Lakenihal, Figuratieve Kunst (tot 21 januaTi). Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag. t dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm. zaterdag 25 uur: jeugd: elke woensdag 25 uur. Rijksgoedkeuring voor bouw aan Stationsplein verkregen IN een rede tijdens de vanmiddag gehouden Nieuwjaarsvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, in het ste delijk museum De Lakenhal, deelde de voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek, mee, dat de rijksgoedkeuring op de nieuwbouwplannen is verkregen en dat binnen afzienbare tijd met de uitvoering zal worden begonnen. De vergadering werd weer bijgewoond door vele belangstellenden, onder wie vertegenwoordigers van gemeen telijke diensten, het bedrijfsleven in Leiden en omgeving en tal van ge meentebesturen. Na een verslag van de voornaamste werkzaamheden der Kamer ter uitvoe ring van de haar wettelijk opgedragen taken volgde een beknopt overzicht van de toestand van handel en nijverheid in 1962, waaruit als algemene "indruk is te distilleren dat de produktiekosten vooral door de voortgaande stijging van lonen en sociale lasten sneller oplopen dan de uit de produktie verkregen opbrengst, waardoor de winstmarge daalt. Vanuit vrijwel alle sectoren van het bedrijfs leven wordt een steeds scherpere concur rentie. zowel op de binnenlandse als op de buitenlandse markt, gemeld, waardoor het soms niet mogelijk is een noodzake lijk geworden verhoging der verkoop prijzen door te voeren. Bij de verdere ontwikkeling van de Euromarkt ver wacht men een toespitsing van de con currentiestrijd Bezorgdheid Vijf kaarsen De ijzel bedekte gisteren en vandaag de autoruiten met zo'n dikke laag, dat de ontdooiings- installatie wel zeer krachtig moest zijn om enig uitzicht te verschaffen. De chauffeur van een vrachtauto van een Leids expeditiebedrijf had dit opge- j lost met vijf brandende kaars- jes op het dashboard. Het was geen gezicht mische welvaart in West-Europa zeker niet gepaard is gegaan met een welvaren van de Westeuropese democratie. Van vryheid en in vrijheid aanvaarden van gezag worden variaties gehoord, die ver ontrustend ver van het eigen, vaste the ma verwijderd zijn geraakt. Sprekers be zorgdheid daarover wordt verklaard uit de aanraking en soms de spanning tussen enerzijds de economische bepaaldheid van het bedrijfsleven en anderzijds poli tiek beleid en besluit op het nationale en evenzeer op het Europese vlak van de Economische Gemeenschap. De thans ook ten onzent veelvuldig voorkomende politieke apathie vormt een directe be dreiging voor een goed functioneren van het democratisch bestel, waarmede de economische functie van het bedrijfsleven te zeer is verbonden dan dat dit gevaar zou kunnen worden genegeerd. Ernstige bezorgdheid koestert de voorzitter der Kamer ten aanzien van de voor ontwikkeling van de industrie aanwezige plaatsruimte. Het district is buitengewoon gunstig gelegen voor toeleveringsindustrie en distributie tus sen Europoort en IJmond. Maar dan is het noodzakelijk dat meer industrie terrein wordt gemaakt. Het reeds ja ren geleden opgerichte intergemeente lijke industrieschap „De Grote Polder" dient metterdaad tot leven te komen. Een intensiever contact tussen de Ka mer en de gemeentebesturen acht de heer Van Hoek daarom een wens, aan de ver vulling waarvan de Kamer gaarne haar krachten zal geven. Breestraat TAE ONDERVOORZITTER de heer C. F. Meerpoel begon zijn op merkingen over de middenstand met een waarschuwing tot de autoriteiten ervoor te waken dat de Breestraat haar karakter van voornaamste winkel straat van Leiden niet verliest en de gradeert tot verkeersweg, waardoor de grote in de winkelhuizen geïnvesteer de bedragen verloren zouden gaan. Ook voor de middenstand baart de steeds voortgaande styging van directe en indirecte kosten zorg, al geeft de om zet in geld geen reden tot klagen. Seeds meer branches worden getroffen door wijzigingen in de koopgewoonten. De heer Meerpoel pleitte voor het vol ledig afzonderlijk belasten van de inkom sten van echtgenoten, in de omliggende E.E.G.-landen reeds lang een feit. Hij in troduceerde bij zijn toehoorders het be grip „discretionaire marge", d.w.z. dat deel van het inkomen, dat na vervulling van de allereerste levensbehoeften over blijft voor bevrediging van persoonlijke Weer is Leiden niet achtergebleven op het gebied van de verkeersongelukken. Uit de vandaag door de Leidse polkie vrijgegeven cijfers blijkt, dat 1962 2838 aanrijdingen heeft opgeleverd. Dat be tekent een toeneming van bijna 200, want in het voorgaande jaar waren er 2649 Het aantal ongevallen op de weg met dodelijke afloop bedroeg vorig jaar acht varen 513 aanrijdingen, waarbij men- lichamelijk letsel opliepen. "PJIT wordt het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland aan de Stationsweg te Leiden. Eerst zal het tegenwoordige ge bouw worden afgebroken, want het nieuwe komt op dezelfde plaats. Voor de uitvoering van de plannen is nu de rijksgoedkeuring ontvangen. Omstreeks maart van dit jaar zou met het werk worden begonnen. Gedurende de bouw zal de Kamer van Koophandel zijn gehuisvest in het vroegere pand van de Duinwatermaat schappij aan de Stationsweg. Laten wij een kort bezoek aan het nieuwe gebouw, nog in ont werp brengen. Beneden is in de eerste plaats een souterrain waar ruimte is voor het archief en de centrale verwarming. Op de parterre krijgen behalve de receptie de telefonisten een plaats alsmede de afdeling han delsregister (met balie). De eerste verdieping bevat de afdeling voor de middenstands- wetten, een leeskamer en ver scheidene werkvertrekken waar onder dat voor de boekhouding en de postkamer. Op de tweede verdieping is het secretariaat. Men vindt daar ook een grote commissiekamer voor kleinere vergaderingen. De kamer van de voorzitter is op de derde verdieping, die voorts een kantine en de grote verga derzaal bevat. Deze vergader zaal loopt door via de vierde ver dieping en heeft een dubbele hoogte. Daardoor werd op de vierde verdieping de projectie van een publieke tribune moge lijk. Belangstellenden zien dus op de vergadering neer. De laatste verdieping heeft ook een con ciërgewoning en een terras. Ten slotte: door het hele ge bouw loopt een lift. Ontwerper van het gebouw, is, is ir. M. P. Schutte te Leiden. „Gelegen tegenover de nieuwe huisvesting van het bestuurlijke en administratieve orgaan van de universiteit hoopt de Kamer dat deze nieuwe zetels van activiteit van academie en bedrijfsleven een positieve en vruchtbare na buurschap zullen opleveren. Uiter aard vragen de voorbereidingen en met name de tijdelijke behui zing en inrichting daarvan extra zorg en acticiteit van secreta riaat en medewerkers van de Ka mer. Het perspectief van een goe de kantooroutillage zal bij de gestaag toenemende vraag naar informatie, documentatie, advies en oordeel zeker wel het tijde lijke ongemak voor lief doen ne- Aldus de voorzitter der Kamer, ir. Van Hoek vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede. wensen. Vooral na de laatste oorlog ont stond een streven naar vergroting van deze .discretionaire marge". Producenten en verkopers haasten zich aan de nieu we wensen van de consument gevolg of leiding te geven. Ook de kleinere onder nemingen zullen zich aan deze nieuwe situatie moeten aanpassen en door ver nieuwingen, samenbundeling of samen werking van gelijkgerichte bedrijven voortdurend op gang moeten blijven. In Leiden aanrii ijding' en ONTVANGEN: LANGE Marineblauw, Korenblauw Donkergroen Leeftijd 6 jaar. - 16.50 - DAMESM ATEN - 23.50 - HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179 HERENSTRAAT 9 MIDZA Kinderen genoten van jeugdfilm Gistermiddag heeft K. en O. in het Casino-theater voor de jeugd een film voorstelling gegeven. Gedraaid werd De geschiedenis van Kleine Moek (naar een sprookje van Wilhelm HauffEen voor deel voor de genietende kinderen was. dat de rolprent bleek te zijn voorzien van een in het Nederlands gesproken tekst. Hoofdpersoon is het ijverige knaapje Moek, die in wanhoop van huis wegge lopen in de woesitijn terechtkomt, waar hij zoekt naar een man die geluk ver koopt. Na allerlei fantastische belevenis sen komt Moek echter tot de ontdek king, dat goud en geld de mens niet gelukkig maken, maar wel ware vriend schap en medeleven. J. Sierat begraven Gistermiddag had op Rhijnhof de ter aardebestelling plaats van de heer Joh. Sierat. In de aula was eerst een bijeen komst waarin ds. H. J. van Achterberg, de wijkpredikanf, sprak. Hij wees erop dat de heer Sierat een man was, die leefde uit de genade. Nadat een fami lielid uit Arnhem had gesproken, her innerde de heer D. van 't Zelfde nog aan het werk van de heer Sierat voor het chr. jeugdwerk van „Prediker". Ook spra keen zoon van de heer Sierat Voor deze begrafenis bestond vrij grote belangstelling. Toestand veemarkt vrij bevredigend Dank zij intensief pekelen, sneeuwrui men en zandstrooien was vanmorgen de toestand van de Leidse veemarkt vrij bevredigend. Van de zijde van de vee handelaren zijn praktisch geen klachten gehoord; men heeft de toestand genomen zoals zij is. De aanvoer viel bepaald niet tegen. Vooral de aanvoer van schapen, onge veer 2000 stuks, was hoger dan met dit weer kon worden verwacht. Ook arri veerden ongeveer 250 runderen en een behoorlijk aantal graskalveren en vette kalveren. Zoals wij gisteren reeds be richtten was de aanvoer van nuchtere kalveren verboden. Al met al is de aan voer dus aan de hoge kant gebleven, ondanks het zeer slechte Opening Parley te Dokkum tot maart uil itgesteld Naar wij vernemen, is de opening van de Parley-wolspinnerij te Dokkum, die volgende week zou plaats hebben, in verband met de weersomstandighe den uitgesteld. De directeur deelde ons mee, dat het nu wel de tweede helft van maart zal worden. Van een fotograaf te Dokkum ont- vineen wij deze fraaie foto van de nieuwe fabriek, genomen vanaf de wa tertoren. In deze fabriek werken op het ogenblik in totaal 275 mensen, onder wie ongeveer 15 oud-Leidenaars, die allen deel uitmaken van de staf. De anderen zijn allen uit Friesland. Het aantal meisjes dat in de verschillende afdelingen werkt, bedraagt ongeveer 80- De fabriek beslaat een oppervlakte van 1300 vierkante meter. Hij bestaat uit een spinnerij, een ververij, een af deling voor de eindbewerkingen en kantoorruimten. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Marie-Claire Noëlle Claudette Odette, dr v W D Reinink en E M Meerpoel; Elisabeth, dr v J de Wolf en M Siebert; Huig. zn v J de Vogel en A T Hazenoot; Robin Edward, zn v W Pikaar en F J van Houten; Bianca Desyree, dr v W Pi- kaar en F J van Houten: Melati Djelita, dr v R S Kami en M M Sprenger; Jacqueline, dr v D A J Brugman en M C Schrama; Ragna Maryse, dr v F O van der Dussen en S S Vinke ONDERTROUWD: K van der Meulen en I Dorrepaal; W Haneveld en A van der Reijden; F G C Buijse en A F M C de Nooijer; L S Vree burg en J M de Groot; H Dongel- mans en M van Dissel; J van Zeist en A M S Planje; K van Ingen en H Otgaar; H J Zandvliet en H A Sinteur; A J de Wit en M J Bos; J Rijsbergen en M J Gijsman: M Fontein en J Beekman: H J Kamer en M A Jan sen; J Waasdorp en J Kerpershoek; J Langerak en J W C de Geus GEHUWD: G van de Water en W A M Bakker; J P J Vink en J M Sloos; N Warmerdam en W M Roe- landse; Th J van Slingerland en N de Bruijn; C de Roode en J J van der Weijden: H Groenendijk en J G Par don; F M van Mourik en M JHan- selaar: C M Smit en J van Toren: C H Meskers en M Letsch. OVERLEDEN: B J Scheerder. 1 j. zoon: A Boterbloem. 61 j, echtgen van J Baartse: J F Raaphorst. 53 j, echtgen van J van Doro: T H Heij- nes. 89 j. wed van M P Mattheüer; J Uittenbroek. 86 j. vrouw. Vogels naar de speeltuin Met ingang van gisteren zijn talloze vogels de speelweide van speeltuinver eniging „Rondom de Watertoren" te Leiden met andre ogen gaan bekijken. De speeltuinvereniging heeft namelijk het initiatief genomen de vogels op het terrein van de speeltuin regelmatig voedsel te voorzien. Het bestuur wekt de kinderen en de ouders uit de omge ving op aan deze actie hun medewer king te verlenen. Tussen 10 en 12 uur s morgens zal de portier bij het terrein aanwezig zijn om het brood en andere etenswaren voor de gevederde noodlij denden in ontvangst te nemen. Joiigercndienst in Relioboth Met ingang van aanstaande zondag zal elke zondag in het gebouw Reho- both aan het Rapenburg een Jongeren- dienst worden gehouden, bestemd voor jongens en meisjes van 13 tot 15 jaar De heer D. Erades zal in de eerste dienst spreken De lieer J. C. Elsgeest De centrale kerkeraad van de Leid se Herv. Gemeente heeft de heer J. C. Elsgeest benoemd tot diaken met bij zondere opdracht. De heer Elsgeest zal het administratieve werk op zich nemen Zijn benoeming geschiedde in de vaca ture van de heer W. J. Batist. Ds. F. v. Nieuwpoort wordt aan Leidse Herv. Gem. verbonden Naar wfj vernemen, zal ds. F. van Nieuwpoort te Zeist aan de Hervormde Gemeente van Lelden worden verbonden voor het werk onder de Afro-Aziatische studenten in ons land. De Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk ver zocht de centrale kerkeraad van de Her vormde Gemeente een predikant vooi deze arbeid aan zijn Gemeente te ver binden, welk verzoek is ingewilligd. Ds. Van Nieuwpoort zal nu in Leiden den bevestigd en hier ook intrede doen. De Generale Synode moet het beroep Het aantal in Leiden aangevoerde schapen was hoog tegenover 1961. De steef met ruim 20% en Leiden bleef onbetwist de eerste markt voor schapen in Nederland. De varkensmarkten waren 8 maanden gesloten. De Leidse veemarkt handhaafde zich op de zevende plaats van de lijst der grote veemarkten in Neder- 1962 1961 verschil Runderen (totaal) 23S58 25800 2142 Graskalveren 132 282 100 Vette kalveren 4497 4755 258 Nuchtere kalveren 5411 5642 231 Slachtvarkens en Fokzeugen 2232 7897 5665 Biggen en lopers 14250 42954 28804 Schapen en lammeren 97454 81153 +16305 Bokken en geiten 674 723 49 Paarden en Veulens 13 44 31 Totaal: 148371 169250 20"""9 Exclusief varkens en biggen: 1962 1961 verschil 131889 118399 +13490 - 11,4 NZH-diensten Gistermiddag om half drie zag de N.Z H. zioh genoodzaakt haar diensten te staken. Om zes uur was er een klei ne opleving door herstel van de lijnen Leidenstad, LeidenKatwijk en Lei denVoorschoten. Om half tien echter moesten ook deze lijnen weer verval len. Vanmorgen tussen vijf en zes kon geen bus uitrijden. Om negen gingen de bussen Leidenstad, Leiden Katwijk en LeidenVoorschoten rijden, maar Noordwijk, Wassenaar en Den Haag bleven voor de N.ZH. onbereik baar. Vanmorgen zou worden gepro beerd Leiden van Haarlem uit te be reiken. Vanmorgen om 11 uur zijn over hele net, behalve naar Valkenburg, de diensten hervat, zij het dat de bussen met vertraging kunnen rijden. Kolendamp belaagde Leidenaars In de afgelopen nacht omstreeks kwart voor vier moest de EjH.D. uitruken we gens een geval van kolendampvergif tiging in een perceel aan de Lange- graebt, bewoond door de 64-jarige J. Ho- geveen. Diens 62-jarige vrouw was wak ker geworden, ze voelde zidh onwel bemerkte toen dat haar man en 15jarige kleindochter reeds bewusteloos waren. De slachtoffers waren weer bij kennis toen de E.HjD. verscheen e behoefden -niet naar het ziekenhuis te worden gébracht. Heropening Chr. Geref. kerk uitgesteld De heropening van de Chr. Geref. kerk aan het Steenschuur te Leden die, zoals gisteren gemeld, vanavond zou plaats hebben, gaat in verband met de toestand van de wegen niet door. ij is nu bepaald op volgende week vrijdag. Zondag wordt er w dienst in deze kerk gehouden. Eltax ging weer rijden De stadsbussen en taxi's van de El tax te Leiden zijn vanochtend enkele later dan anders beginnen te rijden. Om plm. 9 uur eden de eerste bussen uit alhoewel toen nog niet op alle routes was gestrooid. Afrika-fihns in Volkenkunde Zondagmiddag om 3 uur worden ln het rijksmuseum voor volkenkunde aan de Steenstraat te Leiden twee films uit Centraal-Afrika vertoond: Afrikaan se Klanken en Bakuba. Drs. J. T. P. de Bruijn leidt de films in. Inbraak aan de Herengracht Tijdens afwezigheid van de bewoners is gisteravond ingebroken aan een per ceel aan de Heregracht. Er werden een portemonnaie met f63 en drie spaar potten met een totale inhoud van plus minus f65 ontvreemd. OEGSTGEEST Geiser ontploft Bewoners van de Frederik Hendrik laan te Ogstgeest hoorden gisteren in een aangrenzende woning, waarvan de bewoners niet thuis waren, een ont ploffing. Onmiddellijk waarschuwden zij de politie die een onderzoek instelde. In de keu'ken bleek het gas uit de geiser te zijn ontploft. Dit heeft behoorlijke schade veroorzaakt De bewoners heb ben vermoedelijk de „waakvlam" laten branden, terwijl het water in de leiding was bevroren. Gelukkig hebben zich bij deze gei6erontploffing geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. 5ASSETWEIM Uitvoering „Lenteklokjes" Dinsdag 15 januari om 8 uur zal het chr. kinderkoor „Lenteklokjes" een uit voering geven in de Geref. kerk aan de Julianalaan. De leiding is in handen van de heer Dirk van Vliet de pianobege leiding verzorgt Ada v. d. Bent. Hazersivoude—Rijndijk Schaatssport Morgenmiddag houdt de ijsclub „Ha- zerswoude-Rijndijk" od de baan aan de Rijndijk nationale afvalwedstrijden; 's Avonds is er rlngrijden voor paren Zelfde interim Vliseo De N.V. P. F. van Vlisslngen en Co't Katoenfabrieken zal op de gewone aan delen 6 (vorig jaar 6) pet en op prefe rent-winstdelende aandelen 9 (9) pet interim-dividend uitkeren. Dit laatste la tevens slotdividend. Ds. Van Nieuwpoort werd in 1924 ge boren. Hij was in 1949 kandidaat in Zuid-Holland en in dat jaar ook hulp prediker te Scheveningen. In 1950 werd 'hij predikant van de Herv. Gemeente te Overschild. Zeven jaar later werd hij tot zendinigspredikant benoemd. Hij was studentenpredikant te Soerabaja. Thans is ds. Van Nieuwpoort enige weken werkzaam in Ethiopië. Binnenkort zal hij in ons land terugkeren. Zijn bevestiging tot zijn nieuwe werk zal dan zo spoedig mogelijk plaats hebben. Ijs wordt niet voor maandag gebroken Men is nog niet van plan het vaar water in en om Leiden vóór volgende week maandag te gaan openbreken. De weerberichten zijn nog te ongewis; het kan vriezen en het kan dooien. De Leidse vereniging van ijsbestrijding acht het in ieder geval niet doeltreffend vóór of tijdens een weekeinde met weinig of geen scheepvaartverkeer de water wegenopen te breken, daar deze 's nachts weer kunnen dichtvriezen. Verder moet nog worden overlegd met de zuster verenigingen uit Gouda. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hoe hun plan nen zijn. Indien de dooi zal aanhouden, zal men waarschijnlijk maandag meteen ijsbreker beginnen de rivieren en kana len vrij van ijs te maken. Als speciale nieuwiaarsverrassing deze vlotte, sportieve, oersterke enwacme SPORTCOAT VOOR JONGENS EN MEISJES. Origineel stefano-model inde nieuwste multicolors, duffel-mohai met aangeweven Eén dag betaalt U prachtige ÜSP0RTC0ATS v»a^rs t/m 6 Jaar, ALLE MATEN 7 t/m 10 jaar, 11 t/m 16 jaar, alle maten 0 Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. LEIDEN: Hniicmmtmnit ROTTERDAM: Kone Hoogio««t Kitendr.tagedljlc Weit- Kruiikade HOOGVLIET: w,^„centrum ZEIST: siotiuo VLAARDINGEN: L«—

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3