Nieuwe Leid.se Courant CHAOS WAS GROTER DAN OOIT Commentaar Moeilijkheden vooral in de westelijke provincies Dr. ir. Den Hollander zal voorlopig K.L.M. leiden Besneeuwd Nederland bedekt door spekglad ijslaagje LOPEN was het parool Voetgangers opgepast Veel vertraging bij bezorging van kranten (""O Bunche naar Kongo voor ordeherstel Vrijdag 4 januari 1963, 43ste jaargang Eerder in New York dan Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Giro 58936 Abonnementsprijzen „Stantvestigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" .m. 2,80, p.kw. 8,25 Zie pagina 7 in Groningen Klachtendienst bezorging 18—19 DE als spiegels blinkende wegen, die beter als glijbanen kunnen worden aangeduid, hebben van gister middag af een zee van overlast veroorzaakt, vooral in de provincies Noord- en Zuid-Holland. Een ijslaag van drie tot vier centimeter bedekte vanmorgen rijbanen en trottoirs, waardoor het in elk opzicht tot een grote chaos kwam. Alleen daar was stevig gepekeld was, kon gereden of gelopen worden. De moei lijkheid was dat de ijzel niet ophield zich te vormen. De neerslag, die als dunne, onderkoelde regen uit de wolken viel, bevroor totaal en onmiddellijk. In grote steden als Den Haag, Amsterdam en Rotterdam kwam het ver keer in een bijna onontwarbare knoop te zitten. Duizenden automobilis ten kwamen bij het van huis gaan tot de conclusie dat het gekkenwerk was in een voertuig te kruipen dat tot een wegprojectiel was gedegra deerd, nog afgezien van het feit dat het enorme moeite kostte de ongewoon dikke ijslaag van de ruiten te krabben. Op de spitsuren was het leger van mensen, dat van een openbaar voertuig gebruik moest maken, dan ook tot een ontstellende massa glibberende figuren uitgegroeid, die slechts met de grootste moeite en vaak met uren vertraging kon worden weggewerkt. Vieuws in één oogopslag De chaos in het verkeer als gevolg van het winter weer is in de morgenuren groter geweest dan ooit te voren. Een ijslaag van drie tot vier centimeter bedek te de rijbanen en trottoirs en de gladheid was niet te bestrijden met pekel of zand, omdat de ijzelvor ming voortdurend aan hield. In Katanga hebben VN- troepen (tegen de bedoe ling in) het belangrijke mijncentrum Jadotstad be zet. De installaties van de Union Minière waren vrij wel onbeschadigd. Dr. Ralph Bunche, de bekende Amerikaanse plv. secreta ris-generaal van de V.N., ls naar Leopoldstad onder weg om in de V>N-organi satie in Kongo orde op za ken te stellen. De raad van commissa rissen van de KLM heeft op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ont slag verleend aan de pre sident-directeur di-s. E, H- van der Beugel. De presi dent-commissaris, dr. ir. F. Q. den Hollander, zat rijn plaats voorlopig inne men. MAO TSE-TOENG boos op Russen De Rood-Chinese dicta tor Mao Tse-toeng heeft zich zeer kritisch uitgela ten over het Russisch com munisme en het marxis tisch leiderschap van Chroesjtsjef betwist. Er wordt een onderzoek Ingesteld naar de bewering van de 32 Russische boe ren, dat zij aan godsdienst vervolging zouden bloot staan. Dit is officieel door het Russische ministerie van buitenlandse zakeD meegedeeld, nadat de bop- ren voor de Amerikaanse ambassade hadden gede monstreerd. De voorzitter van de SER, prof. dx. G. M. Ver- ryn Stuart, heeft van morgen in zijn nieuwjaars rede geen pessimistisch geluid laten horen. Hij zei, dat het conjuncturele klimaat enigszins was ge wijzigd, maar dat er geen sprake was van een reces- Nu de directe loonsver hogingen minder hoog zul len zijn, moet meer aan dacht worden besteed aan de winstdeling, zo menen de drie werknemersvak bonden, het CNV, de KAB en het NW. Deze kwes tie zal in 1963 in het bij zonder de aandacht heb ben van de vakbeweging. Oog om oog Op een Israëlische treiler in volle zee is het kortelings ..oog om oog'' gegaan tussen het schip zelf en een der opvaren den die een staalsplintcr in zij" oog had gekregen dat daardoor ernstig gevaar liep verloren te gaan. Een van de scheepsoffi cieren wist raad hij demon teerde het radaroog vu .d,e treiler en slaagde erin met be hulp van de sterke magneet van dit apparaat de splinter "it het oog van de zeeman tc trekken. Binnen enkele uren was deze laatste toen weer in staat om te helpen bij het op nieuw monteren van het -scheepsoog'. Alleen de oude, vertrouwde trams bleken het als vervoermiddel niet op te geven, hoewel ze ver buiten hun tijdschema en met knisperende kort- sluitingsvlammen reden. De bussen „hadden 't niet meer", of waren niet eens uitgereden. Een nieuwe overbe lasting dus voor de rammelende wa gons, die stevig in de steeds weer ge pekelde rails verankerd lagen. Valpartijen Op de trottoirs, die gladder waren dan de straten ook al omdat daar geen rulle sneeuw meer lag is het tot tal loze valpartijen gekomen. Verstuikte, zelfs gebroken ledematen, zijn schering en inslag geweest, evenals hersenschud dingen. Vooral voor oudere mensen het moeilijk zich te voet voort te bewe gen. Velen zijn dan ook thuis gebleven, of schuifelden, met sokken over de schoenen, langs de gevels of de trottoir banden. Behalve het lokale, is ook het inter lokale verkeer door de ijzel vastgelopen. Door bevriezing van wisselstukken bovenleidingen stagneerden de treinen, waardoor tienduizenden dikwijls uren t€ laat op hun werk verschenen. Grote bus diensten als de W.S.M., de Citosa er Maarse en Kroon hadden hun materieel op stal gehouden, daar de gladheid het rijden tot een bezoeking en een levens gevaarlijke onderneming maakte, dere tienduizenden werden hierdoor weer gedupeerd. Een groot deel van her was vandaag niet in staat aan de slag tc gaan. daar er geen enkele verbindings mogelijkheid met het werk was. Hoewel er op de rijkswegen flink gepekeld was, maakte de regen, die niet ophield te bevriezen, de rijbanen steeds weer tot ijsbanen. Autoverkeer was vanmorgen op vele plaatsen to taal onmogelijk. Het merkwaardige ivas dat de secundaire wegen, door de zware sneeuwval tot gisteren toe moeilijk berijdbaar waren, mee\ mogelijkheden tot voortbewegen had den dan de autosnelwegen, waar d< barricades vormende stuifsneeuw- massa's met zoveel moeite waren ruimd. IJzel op asfalt blijkt een heel wat gevaarlijker vijand voor voertuig te zijn dan ijzel op sneeuw. Waren de wegen in de provincies Noord- en Zuid-Holland spiegelglad, die in de provintie Utrecht en op de Veluwe werden vanmorgen als zeer glad ge kwalificeerd. Redelijk berijdbaar w weer de wegen in het Oosten van Gel derland, in de provincies Overijssel. Drente, Groningen en Friesland, in het zuiden van Noord-Brabant en in grote delen van Limburg en Zeeland. Door de gevaarlijke ijzelvorming op vleugels en op motoren is er sinds termiddag niets van het vliegverkeer terecht gekomen. Van Schiphol en Zes tienhoven steeg geen machine meer op. terwijl het landen ook vrijwel onmo gelijk was. Grote wegen De dooilijn sneed vanmorgen Ne derland in tweeën, ongeveer ter hoogte van de Gelderse Vallei. De verwachting was dat de dooizone vandaag nog iets naar het oosten zou verschuiven, doch hoopvol ziet het er nog altijd niet uit. De bovenlucht, waaruit die zoveel hindernissen ge vende regen valt, was vanmorgen al weer iets kouder dan gisteren. Het zit er dan ook in dat Nederland en ook grote delen van West-Europa het in de komende dagen nog met veel vorstmisère moeten doen, daar regen De Nederlandse vereniging Bescher ming Voetgangers vestigt de aandacht erop. dat de voetgangers er bij deze weersgesteldheid terdege rekening mee dienen te houden, dat de afstand welke een voertuig noaig heeft om tot stil stand te komen veelal tien maal groter is dan normaal en dat slipgevaar voor de hand ligt. Anderzijds verzoekt de vereniging het rijverkeer de zebra met nog grotere aan dacht te naderen dan anders. Bejaar den wordt aangeraden het huis niet dan met grote noodzaak te verlaten, daar de kans op ongevallen met de jaren stijgt. en sneeuw, zomede de vorst en dooi, elkaar afwisselend zullen verdringen. (Zie ook pagina 6). Meest eervol ontslag voor directeur (Van een onzer verslaggevers) De raad van commissarissen van de K.L.M. heeft gisteren in een speciale vergadering, die de hele dag en de avond duurde, het grote aantal proble men waarmee de maatschappij thans kampt, diepgaand besproken en tevens het ontslag aanvaard, dat de president-directeur drs. E. H. van der Beugel heeft aangeboden. Het ontslag is op de meest eervolle wijze ver leend met bijzondere dank voor de goede diensten door hem aan de K.L.M. bewezen. In de loop van de volgende week zal de raad van commissarissen over de samenstelling van de directie nadere mededelingen doen. Verwacht wordt namelijk dat nog meer directeuren ontslag zullen nemen. Hoewel over de nieuwe koers van de K.L.M. in het korte communiqué dat na afloop van de vergadering werd uitgegeven, niets werd bekend gemaakt, wordt aangenomen dat be sloten is pogingen te doen om te ko- tot een nauwe internationale samenwerking en voorts der te gaan bezuinigen. De president commissaris dr. ir. F. Q. den Hollan der zal voorlopig de plaats van de afgetreden president-directeur inne- Wat die verdere bezuiniging betreft: hoewel men tijdens de laatste bezuini gingsactie (waarmee men startte toen een beroep op de overheid om finan ciële steun moest worden gedaan) reeds 2000 personeelsleden heeft kunnen laten afvloeien, verwachten insiders dat nog vele andere leden van het personeel ontslag boven het hoofd hangt. Gespro ken wordt over nog eens enkele dui zenden. Onder meer zouden er ook 200 piloten te veel zijn. Die bezuiniging zou ook andere fa cetten van de maatschappij omvatten. Zoals bekend wordt in het rapport van het Amerikaanse efficiency-bureau de aanbeveling gedaan de maatschappij drastisch in te krimpen tot een bedrijf ter grootte van de Zwitserse luchtvaart- Troepen van de Verenigde Na ties hebben gisteren de belang rijke Katangaanse mijnstad Ja dotstad bezet. Indiase VN-militai- ren klauteren over een brug, die door de Katangaanse gendarme rie is vernield, tijdens de opmars naar Jadotstad- maatschappij Swissair. Dit zou kunnen betekenen een verkleining van het lij- nennet en bovendien wordt in dit ver band gesproken over het afstoten van nevenbedrijven zoals autobusbedrüf en restaurants Van Konijnenburg terug Hoe de meuWe samenstelling van de directie, die uit zes leden heeft bestaan, zal worden is niet bekendgemaakt. Voorlopig zal dr. ir. Den Hollander het heft in handen houden. En .aangenomen mag worden dat hij op de gisteren ge houden vergadering belangrijke vol machten heeft geëist om krachtige maatregelen te kunnen nemen ter sa nering van de maatschappij. Van hem is bekend dat hij een groot voorstander is van toetreding van de K.L.M. tot de Air Union, die een nauwe samenwerking beoogt tussen verschei dene Europese luchtvaartmaatschappijen Voorts zou hij het herstel van de lucht- verbinding Amsterdam-Djakarta van groot belang achten. Aangenomen wordt dat hij veel betekenis hecht aan de reis die dr. Van Konijnenburg dezer dagen naar Djakarta onderneemt om de enkele maanden geleden begonnen on derhandelingen met Indonesië over herstel van deze verbinding af te ron- Zoals bekend heeft dr. Van Konijnen burg enkele weken geleden ontslag als onder-directeur gevraagd en gekregen omdat over de kwestie Djakarta on enigheid zou hebben bestaan tussen hem en drs. Van der Beugel. Insiders achten het niet uitgesloten dat hij, nu drs. Van der Beugel weg is, door dr. ir. Den Hollander zal worden aange zocht zijn functie weer op te nemen. Temeer omdat dr. Van Konijnenburg eveneens een groot voorstander van de Air Union is. Hij is meermalen genoemd als de man die voor de K.L.M. de on derhandelingen zou voeren voor toe treding tot deze unie. (Zie ook pag. 7) IJsbrekers zijn gisteren inge zet op het Hollands Diep om te pogen het water vrij van een ijsvloer te houden, waardoor drijf ijs van de Waal naar zee kan afvloeien. Op de achter grond de Moerdijkbrug. Niet alleen het transport van levens middelen zoals melk en groenten, onder- vindt-op het ogenblik veel moeilijkheden, ook de expedities van de landelijke dag bladen en dan met name die in Amster dam worden gedrukt, hebben door de on begaanbaarheid der wegen met veel ver traging te kampen. Er wordt al het mo gelijke gedaan om de abonnés toch hun krant in de bus te laten bezorgen, zij het dan wat verlaat, maar toch kan niet wor den voorkomen dat er lezers zijn die deze dagen van het nieuws verstoken blijven. De aflevering in de stad en bui tenwijken met de expeditiewagens gaat over het algemeen vrij vlot. Een groot dagblad is om een tijdige aflevering mo gelijk te maken al vroeger met het af drukken begonnen. Een andere krant heeft afspraken gemaakt dat wanneer in bepaalde plaatsen in het land de bestel wagens niet verder kunnen komen de krantenbezorgers de pakken kranten bij de auto's komen afhalen. Een aflevering ET LEEDWEZEN zal door ieder onzer zijn kennis genomen van het feit, dat onze K.L.M. zich in moeilijkheden bevindt. Daarvoor immers is zij te zeer onze na tionale luchtvaartmaatschappij. Wij voe len ons allen op een bepaalde manier aan en met haar verbonden, in voor- maar ook in tegenspoed. Haar successen spraken ons aan, haar tegenslagen raken ook ons. Over het karakter van de moeilijkheden zijn op het uur waarop wij dit schrijven nog geen officiële mededelingen verstrekt. Niettemin zijn er vermoedens, in welke richting zij moeten worden gezocht. Zij hangen samen met heel de pijlsnelle ont wikkeling die het luchtvaartwezen geno men heeft. De K.L.M. heeft, op uiterst bekwame en spectaculaire wijze haar pioniersarbeid verrichtend, een bijzonder hoge en brede vlucht genomen Dat hier echter proble men moesten verrijzen, was onvermijde lijk. Ons land zelf is klein. Veel te eisen heeft het niet. Het moet het hebben van menselijke energie en van de inzet van persoonlijke krachten. In de wereld van vandaag is dat helaas niet voldoende. Het gevolg was. dat de K.L.M. langzaam maar zeker kwam te verkeren in een po sitie waarin zij een toenemende, steeds fellere concurrentie ging ondervinden. Zij werd daarbij ook meer en meer afhanke lijk van internationale politieke factoren. En wat het luchtvaarwezen in eigenlijke zin aangaat, de toestellen werden al snel ler. maar tegelijk al duurder. Heeft men bij de K.L.M. steeds het juiste beleid gevoerd? Heeft men het teveel ge zocht in dure aanschaf? Heeft men bij de noodzakelijk gebleken samenwerking op luchtvaartgebied tezeer 't onderste uit de kan willen hebben? Kortom, is men te lang blijven leven in de oude sfeer van he succes en is men er onvoldoende In ge slaagd, de tering naar de nering te zetten? Veel zal hier in de komende tijd duidelijk moeten worden. Dat zal dan geschieden onder een andere opperleiding. De huidige president-directeur gaat heen. In hem was een man gezien, die. theoretisch econoom van grote naam en met een opmerkelijke staat van diplomatieke dienst, onze lucht- vaatmaatschappij door een donkere perio de zou kunnen loodsen. Hij is daarin niet kunnen slagen. Wij willen wel zeggen, dat onze gedach ten thans met enige sympathie vertoeven bij de mens Van der Beugel. Bewezen is. dat ook een snelle carrière haar eigen risico's heeft. In het ontslag, dat hij heeft genomen is hij zelf het slachtoffer gewor den van verwachtingen, waaraan niet be vredigend kon worden beantwoord. tiTó. „We hebben Een oude... Jadotstad en de installaties van de Union Minière zijn de troepen vaD de Verenigde Naties gisteren vrijwel onbeschadigd in handen gevallen. Katangaanse gendarmes wilden alles opblazen en in brand steken. Func tionarissen van de maatschappij had den hen echter overgehaald weg te gaan, wat zij deden met medene ming van enige onmisbare uitrus tingsstukken. De VN-troepen beheer sen nu Elizabethstad, Kipoesji, Ka- mina en Jadotstad en daarmede ook de verbindingswegen in Zuid-Ka- tanga. Ook is nu de weg geopend naar Kolwezi, de luchtmachtbasis van de Katanganen. Over de ver blijfplaats van Tsjombe (die uit Ja dotstad is gevlucht) is niets bekend. Vermoedelijk bevindt hij zich in Kolwezi. De stad werd zonder weerstand be zet. De blanke huurlingen vluchtteD met de gendarmes voor de oprukken de V.N.-troepen uit. Tengevolge van een fatale vergissing werd een auto beschoten, waarin zich drie Belgen bevonden. Twee der inzittenden (de echtgenote van de bestuurder en haar vriendin) kwamen daarbij om hei leven. De opmars van de V.N.-strijd krachten zal wellicht worden ges taak' om leeftocht te kunnen aanvoeren en de posities van de troepen te conso lideren. (Vo, volg zie pag. 6i Auto (met patiënt tegen vrachtauto Een ziekenauto van de G.G. en G.D. te Amsterdam is gistermiddag in de bocht van de Spaarndammerdijk in Am- sterdam door de gladheid geslipt tijdens het remmen en tegen een vrachtwagen gebotst. Hoewel de aanrijding zo ernstig was dat de ambulance moest worden weggesleept, heeft de patiënt in de zie kenauto geen nadelige gevolgen van de botsing ondervonden. Met een tweede ambulance is hij naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, waar zijn gebroken enkel zal worden behandeld. Zowel de chauffeur van de ambulance als van de vrachtwagen bleef ongedeerd. O land blijft ook morgen in het angsgebied tussen de winterkoude in Noord-Duitsland en Skandinavië en de minder koude lucht in FrankrijkIn ver band daarmede blijft het in het noorden van het land overwegend licht vriezen en in het zuiden van het land lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. De kans op neerslag in de vorm wan regen of sneeuw neemt tijdelijk af. Intussen nadert een nieuwe oceaansto ring de noordwestpunt van Spanje. Deze storing zal op de dag het weer in ons land gaan beïnvloeden, waarbij opnieuw lucht zal worden aangevoerd van het vaste land. Dooi van betekenis is dan ook nog onwaarschijnlijk Tendens dalend HET WEER DN EUROPA De Bilt verwacht tot zaterdagavond: ^aPP0"en hedenmorgen zeven Zwaar bewolkt met enkele verspreid voorkomende opklaringen, hier cn daar neerslag en plaatselijk mist. In het noor- den van het land lichte vorst, elders lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Aanvankelijk zwakke wind. D~Hèl Zon en maan De Bilt Zaterdag 5 jan.: zon op 8.48, onder 16.43 u., maan op 13.45, onder 3.19 uur. Zd.-Limb! Donderdag 10 jan.: volle maan. Heisinki ningen Oslo Kopenh. Londen Telstar werkt weer De Amerikaanse communicatiesatel liet „Telstar", die sinds 23 november als gevolg van straling buiten werking is geweest, heeft gisteren weer ge reageerd op van de grond af gezonden signalen. Na dit bemoedigende succes is besloten vandaag via de .Telstar" een perscon ferentie over deze kunstmaan uit de Ver enigde Staten naar de Europese grond stations uit te zenden. gil. bei regf gh. bei Belgrado windstil -0 -0 10 indstil -1 -19 0.1 indstll 1 1 vind» til 2 0 36 inde til 8 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1