Staatscourant moderner Liebrechts bouwde bijna onaantastbare positie op Verzwakt Hokij klopte gehavend Hannover Vele dorpen nog steeds geïsoleerd Twee NS-werkers onder trein Roomboter voor militairen Na vandaag is jacht verboden Slepers gaan dik rivierijs te lijf In Engeland eist koude reeds zeventien levens Geen hogere broodprijs IB fl Bé M ÉL MAM I I 'Ei B iB 1" *L BJB B B B 7 DONDERDAG 3 JANUARI 1963 Schaleen in Hastings Gligoric en Kotof aan de leiding In het jaarlijkse schaaktoernooi vé Hastings heeft de Rus Kotof woensdag avond een goede slag geslagen. Eerst won hij na acht en een half uur spelen de af gebroken partij uit de vierde ronde tegen de Belg Van Seters en vervolgens kwam hij in de zesde ronde na zeventien zetten remise overeen met de Zuidslaviër Maro vic. Aangezien de partij tussen Gligoric en Smyslof na vijf uur nog niet tot eer beslissing was gekomen heeft de Rus nu samen met Gligoric de leiding. De uitslagen van de zesde ronde waren: Alexander (GB)Van Seters (Belg) Vi; Marovic (Z SI)Kotof (Rusland) '2—Tan (Ind)—Hollis (GB) 1—0; Litt le wood (GB)Clarke (GB) afg; Gligoric <Z SI)Smyslof (Rusland) afg. De stand na de zesde ronde luidt; 1/2, Gligoric en Kotof beiden 4 pt en 1 afg; 5. Marovic 4 pt; 4. Smyslof 3 pt en 1 afg: 5. Alexander 3 pt; 6. Clarke 2M pt en 2 afg; 7. Tan 2% pt; 8. Littlewood 2 pt en I afg; 9/10. Hollis en Van Seters beiden 1% pt. Simultaan schaak FENOMENAAL SPEL VAN BRONSTEIN De resultaten van de simultaamved- strijden die woensdag in Rotterdam zijn gehouden luiden: Bronsteln Averbach Donner Jongsma Wathuis Door de 40 21 15 40 33 6 30 25 4 30 20 6 78 sterke tegenstand van do Rotterdammers moesten, in verband mei het late uur, vele partijen worden ge- arbitreerd. Dit verklaart de ietwat merk waardige score, vooral die van Aver bach. Alleen de schitterend en onver stoorbaar spelende Bronstein scheen van deze handicap geen enkele hinder te on dervinden. Jeugdschaaktoernooi Coen Zuidema won van Norbert Dieter In Groningen is woensdagavond een sterk bezet int. jeugdschaaktoernooi b»- gonnen, dat tot 10 januari zal duren. De uitslag van de eerste ronde was: Coen Zuidema (Ned.)Norbert Dieter <Lux.) 10; Dick van Enk (Ned.)Mark Bratzlavski (Belg.) 1—0; Eddie Schol (Ned.)Sijbold Roorda (Ned.) 10, Ernst Abbing (Ned.)Keith Richardson iGB) liPeter Ostermeijer (WDld) Marinus Riemersma (Ned.) 10. SCHAATSEN Riekje Tuinema kampioene kortebaan Groningen Met groot machtsvertoon is Riekje Tui- nema-Ruben uit Emgelbert woensdag te Groningen kortebaan kampioene van de provincie Groningen geworden. Haar totaaltijd in de finaleritten bedroeg 41,20 sec. De uitslag was verder: 2. Grietje Dieterman-Schuur (Finster- wolde) 43,55 sec.; 3. Geertje Hoven- Brink (Groningen) 45,46 6ec.; 4. lekje Hoekstra-Seinstra (Groningen) 47.53 Nationale schaatskampioenschappen in Groningen De weinige Groningse-betalende-toeschouwers, met bontmutsen getooide officials cn door tintelende vingers geplaagde tijdwaarnemers hebben na enig rekenwerk kunnen constateren, dat Rudie Liebrechts zich een bijna onaantastbaar puntentotaal heeft brjeengereden tijdens de eerste dag van de nat. schaatskampioen schappen op het ijs van het stadspark in Groningen. Na twee afstanden, de 500 en 5000 meter, verreden om de kampioens titel van Nederland 1963, staat hij met twee punten voorsprong (99.630 pt.) op zijn ernstigste rivaal Arie Zee als eerste gerangschikt. Na deze eerste dag van de twee dagen durende strijd, waarvoor Henk van der Grift zijn training in Fager- ness niet wenste te onderbreken, volgt Cees Verkerk uit Puttershoek als derde en Chris Meeuwisse als vierde. rustte. Prcies 9.2 seconden later dan zijn finish moesten de klokken Van Adrichem worden ingedrukt. Tijd voor Verkerk 9.7,8. Na zijn 48.8 sei de 500 meter bezet Verkerk dan zij zijn derde plaats op de vijf kilometer ook de derde plaats in het klassement, achter Zee (101.700) en voor Chris Meeuw' (103.610) met 103.580 punten. Klaas Renes duidelijk tekort stayerskwaliteiten had aan een rit op de sprint niet genoeg. Hij protesteer de na afloop, omdat hij last zou hebben ondervonden van een fotograaf. Even later bewees hij met recht sneller te kunnen. Zijn tweede 500 meter bracht hm een tijd van 46,2 sec. Als snelste van het 24-tal rijders, dat zich deze dag naar de start had moeten reppen waarbij zich Laurens in plaats Roozendaal bevond. Uitslagen: 500 meter: 1 Klaas Renes (Nieuwpoort) 46.2. 2 Rudi Liebrechts Loebrechts kan dus met een gerust hart en een gevoel, dat ..het wel zal lukken" aan zijn supporters in Vlaar- dingen denken. Vlaardingen, waar hel met kouder kan zijn dan in deze door gure oostelijke winden geteisterde noor- delijkste provinciehoofdstad. Op de ongezellige, spiegelgladde ijs- vljver waar de baan is uitgezet, was hel voor ons ongerieflijk toeven, en met ons waren er velen, die zo dachten. De rij ders ook. Zij ondervonden zoveel last van de op sommige baangedeelten pa) tegen staande wind, dat prestaties het baren van veel opzien, uitgesloten Verschrikking Jeen van der Berg, de Friese school- meester, die dit seizoen goede tijden neeft laten afdrukken, vond die een verschrikking. „Sommige rijders treffen het wat beter dan de andren", zl hij ons in de behaaglijke kantine „Maar een ontzaglijke last hebben zo vooral in die ene bocht linksvoor de kleedruimten allemaal wel. Ikzelf werd soms volkomen verblind door de op stuivende sneeuw". Ook de Leidenaar Karstens was te leurgesteld. Boos bijna, ,,'t Ging net zo lekker op de 5000 meter. Alles volgens plan. een schema van 9 min. 18 seca Maar in de laatste ronde kwam ik bijna meer vooruit in die bocht en dat kost je heel wat seconden." Bewondering voor Liebrechts' tijd op te vijf kilometer 8.52.3) behoeft dan ook volstrekt niet alleen maar geveinsd te worden. Bij deze weersomstandighe den bleek een tijd van beneden de ngen minuten alleen maar mogelijk voor Lie brechts en Arie Zee (8.54). Het had er tijdens de rit ZeeRenes na tien ronden veel van weg dat Zee onder de tijd van Librechts zou blijven. Zee zag al spoe dig de rug van Klaas Renes. die hij na •nkele ronden voorbij ging. Hij had echter niet genoeg kracht in die laatste ronden om voldoende energie uit zijn strak tricot gehulde body te persen, die hem in staat zou stellen een betere tijd dan de Vlaardïnger te maken. Verkerk derde Cees Verkerk (puttershoek) toonde met ferme slagen, dat zijn overwinning fh 's-Gravendeel op V?n Adrichem niet en gunstige speling van het lot be- IJSHOCKEYSHOW WERD 7-4 ZEGE Toen acht spelers van de ijshockeyclub uit Hannover gister middag per trein in Den Haag arriveerden voor de wedstrijd, die zy in de Houtrusthal tegen het Hokij-team zouden spelen en bemerkten, dat hun vijf ploeggenoten, die de reis per auto zouden maken, nog niet waren aangekomen, namen zij direct frf.- contact met Hannover op. Telefonisch vernamen zij, dat de 1 auto met het ontbrekende vijftal hij Osnabrück over de kop was geslagen en dat de vijf spelers gewond waren, waarvan enkelen zo ernstig, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het onthutste achttal besloot echter zijn contrac tuele verplichtingen na te komen, doch het bestuur van de Haagse IJshockey Stichting kwam met de spelers uit Hannover overeen, dat het de Canadese Hokij-ers Picco en Jannone aan de ploeg van Hannover zou uitlenen, teneinde een eenzijdige vertoning te voorkomen. En zo geschiedde. Het Hokij-team miste gisteravond dus Pico en Jannone; bovendien was doel- verdediger Millman wegens een opge lopen blessure niet in staat te spelen en ten slotte moest halverwege de wed strijd Forster met een oogverwonding de baan verlaten, zodat van de Canade zen alleen Pat Adair de hele ontmoeting in het Hokij-team speelde. Desondanks wónnen de Hagenaars met 74 en daar mede is tevens bewezen, dat het wel zeer goede spelers moeten zijn geweest, die in de verongelukte auto zalen, want Hannover, versterkt met Picco en Jan none kwam geen ogenblik tot redelijk tegenspeL Niet dat Pico en Jannone hun best niet hebben gedaan. Zij hebben hun sportieve plicht'uitstekend vervuld. Pic co zwoegde als altijd en Jannone heeft zelden tevoren zich zo uitgesloofd als gisteravond. Sportief hebben de reste rende Hannover-spelers partij gegeven, doch zij konden blijkbaar niet beter, waarbij wij dan gaarne in aanmerking nemen, dat zij door het verongelukken van hun teamgenoten een morele klap hebben gekregen. Grossier Adair Niettemin: wanneer dit verzwakte Ho kij-team gisteravond met tien doelpun ten verschil zou hebben gewonnen, zou niemand zich daarover hebben verwon derd. Pat Adair bouwde talrijke aan vallen op, doch voor liet nannover-doel zette hij met het oogmerk andere spe lers een goede scoringskans te geven, niet door. Hij fungeerde als grossier in het weggeven van kansen; kansen, die slechts zelden werden benut. Zo werd het meer een ijshockey-show dan een ijsihockeywedstrijd. In de twee de periode verwondde Arie Klein zijn tegenstander-teamgenoot Jannone, die enige tijd de baan verliet en in de derde periode kregen de Hokij-ers Picco en Bakker gisteravond eikaars tegenstan ders het met elkaar aan de stok, juist Op het moment, dat van elk team al één speler op de strafbank zat. De ge lederen werden gedund: tweemaal twee in de penalty-box en tweemaal drie op het ijs Forster opende de score na 2 min.: 1—0, waarna in de 5e min. Picco voor Hannover een kapitale blunder van Van Dommelen afstrafte (11). Vijf min. later ondernam Picco een solo, die Well- ner met een doelpunt afrondde, zodat Hannover zelfs de leiding kreeg, doch even later maakte Forster gelijk (22). Loret zorgde voor 32. In de tweede periode bracht Forster met een snelle aanval de stand op 42. Kort daarna moest hij gewond de baan verlaten en hiervan maakte Wintermei- er gebruik door 43 te doen aantekenen. Direct na de aanvang van de derde pe riode stelde Klein Adair in de gelegen heid te scoren (53), doch in de 11e min. werd de Hokij-voorsprong geredu ceerd door.. Jannone, die een kans van... Picco kreeg en scoorde (54). Rob van Oei benutte de volgende minuut een kans van Adair (64) en twee min. later mocht Bakker een kans van Adair in een doelpunt omzetten (74). Door de lucht boven de Waddenzee, één compacte ijsmassa, zijn reeds enige tientallen passagiers en vele tientallen kilogrammen post vervoerd door de Beavers van de Koninklijke Lucht macht, die sedert het uitvallen van de bootdiensten de verbinding met Schier monnikoog en Ameland onderhouden. Van Schiermonnikoog werd o.a. een zieke opgehaald. Op dit eiland moet worden geland op het strand, daar er hier geen vliegveld is. Een sneeuwschuiver en personeel van de vliegbasis Leeuwarden, waar de Beavers van de luchtbrug thuisho ren, zijn op verzoek van de commis saris van de Koningin in Friesland ,ter beschikking gesteld om in samenwer king met de provinciale waterstaat ge. isoleerde dorpen te helpen. Reeds werd hulp verleend aan Hennaarderadeel. De bewoners van Marken hebben gisteren een pad gebaand over de bevro ren Gouwzee. De boeren hebben over dit pad de melk naar Monnikendam ge bracht. De stevige wind maakte de terug tocht bijna onmogelijk. Men kan er eigenlijk nog alleen maar over het ijs lopen met klompen met spijkertjes er onder. Alle Markers die aan de wal wer ken, zijn gisteren reeds thuis gebleven. De Markers hebben het sinds zaterdag zonder post en kranten moeten stellen. Alle mannen van het Noord-Hollandse dorpje Zuidenvoude. die de schop kun nen hanteren, hebben gisteren van de \Toege ochtend tot in de middag gewerkt om de toegangswegen naar hun woon plaats begaanbaar te maken, 's Middags waren zij hiermee klaar en was de ver binding met de buitenwereld over de weg hersteld. Met behulp van een bulldozer is de dienst gemeentewerken van Brummen er gisteren in geslaagd de buurtschap Cortenoever, die eveneens was geïsoleerd door de sneeuw weer vrij te krijgen. Anders is het met de buurtschap Tonden, die nog steeds volkomen van de buiten wereld is afgesneden. Men zou daar van daag met man en macht de strijd aan binden tegen de sneeuw. De voorzitter van de plaatselijke bakkersbond in de gemeente Wehl in de Gelderse Achterhoek heeft meegedeeld dat de bakkers en melkboeren aldaar deze week niet meer zullen bezorgen. Het vliegverkeer van en naar de Rotterdamse luchthaven was gisteren normaal. Alleen het KLM-toestel dat om kwart voor één in Rotterdam zou landen is naar Schiphol uitgeweken. Vanaf vandaag is de veerdienst Nleu- wendijk-Tiengemeten v.v. gestaakt we gens zwaar drijfijs in het Vuile Gat (Vlaardingen 46.4 3 Arend Boers ('s-Gra- venzande) 47.0. 4 Nico Houter (Opmeer) 47.3, 5 Peter Nottet (Loosduinen) 47.8, 6 Geale Lourens (Zutfen) 47.9. 7 Cees Jan Kroon (Ter Aar) 48.0, 8/9 G. Timmer man (Grambergen) en Chris Meeuwis se (Voorburg) beiden 48.1. 10 Arie Zet» (Hoogwoud) 48.3, 11 Jeen V/ester (Eer- newoude) 48,7, 12/13 Jan Hoorneman (Brummen) en Kees Verkerk (Putters hoek 48.8. 14 Gerben Karstens (Leiden» 49.1, 15 Jan Halfweeg (Westerlandi 49.3. 16 L. Meyering (Arnhem) 49.4, 17 Jeen van der Berg (Nijebeets) 49.5. 18 J Koops (Borgercompagnie) 49.6. 19 Jan Hopman (Egmond aan de Hoef) 49.9, 20 E. Holwerda (Coevorden) 50.0. 21 Cees van Adrichem (Den Hoorn) 50 3, 22 Joop van der Berg (Woerden* 50.8. 23 VaD der Kreke Cs-Heerarendskerke) 51.1. Van Manen (Rhenen) 57.1 (gevallen) 5000 meter: 1. Rudi Liebrechts 8 52.3; 2. Zee 8.54.0; 3. Verkerk 9.07.8; 4. Meeu wisse 9.15.1; 5. Hoorneman 9.15.6; 6 Wester 9.20.3; 7. Karstens 9.25.5; 8 en 9 Hopman en Jeen v. d. Berg 9.26.6; 10 Van Adrichem 9.29.9: 11. Timmerman 9.31.0; 12. Meyering 9.31.2; 13. Van Ma- nen 9.32.5; 14. Lourens 9.35.3; 15. Kroon 0.39.2; 16. Nottet 9.39 8; 17. Houter 9.40.1; 18. Joop v. d. Berg 9.41.3; 19. Boers 9.46.7; 20. Holwerda 9.47.1; 21. Halfweeg 9 50.0; 22. Koons 9.59.4; 23. De Kreek 10.14.0; 24. Renes 10.30.4. Klassement: 1. Rudi Liebrechts (Vlaar dingen) 99.630; 2 Arie Zee (Hoogwoud) 101.700; 3. Kees Verkerk (Puttershoek) 103.580; 4. Chris Meeuwisse (Voorburg) 103.610; 5. Jan Hoorneman (Brummen) 104.360; 6. Jeen Wester (Eenrewoude) 104.730; 7. Gerrit Jan Timmerman (Gramsbergen) 105.200; 8. Nico Houter (Opmeer) 105.310; 9. Geale Lourens (Zutphen) 105.430: 10. Gerben Karstens (Leiden) 105.650; 11. Arend Boers Cs-Gravenzande) 105.670; 12. Peter Uot- tet (Loosduinen) 105.780; 13. Cees Jan Kroon (Ter Aar) 105.920; 14. Jan van der Berg (Heerenveen) 106.160; 15. L. Meyering (Arnhem) 106.520; 16. Jan Hop man (Egmond aan de Hoef) 106.560; 17. Cees van Adriohem (Den Hoorn) 107.290: 18. Jan Halfweeg (Westerland) 108.300; 19. E. Holwerda (Coevorden) 108.710; 20. Joop v. d. Berg (Woerden) 108.930); 21. Klaas Renes (Nieuwpoort) 109.240; 22. J. H. Koops (Borgercompagnie) 109.540; 23. Cor de Kreek (Rilland Bath) 112.500; 24. Alberg van Manen (Rhenen) 114.350. Schaatswedstrijden 4 januari: Wateringen-Kwinlsheul. Heulweg 34: Ned. kampioenschap korte baan junioren. Ter Aar: Nat. afivalwedstrijd. 5 januari: Kralingen: Gew. kampioen schap langebaan dames: 500, 1000 en 1500 meter. Genemudden: Langebaan-wedstrijd voor heden: 500 en 3000 meter. Nieuwe Niedorp: Nat. wedstrijden lan gebaan heren: 500, 1500 en 3000 meter. Gisteravond heeft een in het station Uitgeest binnenlopende trein een onder ploegbaas van de dienst weg en werken van de Nederlandse Spoorwegen, de heer J. Admiraal uit Krommenie aange reden. De man is vanmorgen in een zie kenhuis in Zaandam overleden. Een half uur later reed een trein, die het station in Oss binnenliep, 'n wegwerker van de Nederlandse Spoorwegen aan. Hij was op slag dood. De 39-jarige J. van Opbergen uit Venray is gisteren, terugkerende van een Nieuwjaarsbezoek aan zijn ouders, op de provinciale weg tussen Venray en Horst met zijn auto geslipt en tegen een tegenligger gebotst. Hij was op slag dood. Zijn echtgenote en de jongste van zijn drie kinderen werden gewond naar het ziekenhuis te Venray gebracht. De echtgenote is in levensgevaar, het kind niet. (Van onze parlemcntsredactie) Zowel met de afzet van boter als van rundvlees staat het er niet somber voor. zo blijkt uit de memorie van antwoord van de landbouwbegroting van minister Marjjnen aan de Tweede Kamer. De bewindsman is er blij over. dat het bedrijfsleven de laatste tijd zoveel doet voor de vergroting van de boter- afzet. Er is thans overleg met de be voegde militaire instanties gaande ten einde te bereiken, dat boter voor mili tairen beschikbaar wordt gesteld. Bij een vrij stabiel prijspeil is de binnenlandse afzet van boter de laatste jaren aan merkelijk gestegen. De gemiddelde afzet per vier weken bedroeg in 1960 4185 ton, in 1961 4462 ton en in 1962 7702 ton. Wegens de weersomstandigheden heeft het ministerie van landbouw het nood zakelijk geoordeeld ter bescherming van het wild de jacht te sluiten. Van 4 januari af zal er nu op geen enkele soort wild meer mogen worden gejaagd. De jacht was vrijwel uitsluitend nog open op waterwild. Dit wild verkeert thans in grote nood en de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging wil nu de watervogels te hulp komen. Zestig af delingen van de vereniging in het land zullen aan het werk gaan om op de plaatsen, waar de in nood verkerende: vogels zich ophouden, voer te strooien, i Prinses Beatrix had longontsteking Prinses Beatrix is herstellende van een lichte longontsteking, zo heeft een zegsman van de Rijksvoorlichtingen. dienst verklaard. Hij legde er de na- druk op. dat de aandoening niet ernstig van aard was. en dat de Kroonprinses teeds zover herstellende was. dat zU het bed had kunnen verlaten. In de da gen rond Kerstmis heeft zij op paleis Soestdijk het bed moeten houden. Kritiek punt in de Biesbos Zware slepers zijn vanmorgen uit gevaren om het opstoppende drijfijs op het Hollands Diep en de Nieuwe Merwede te breken, waardoor het ijs van de Waal naar zee zal kunnen afvloeien. De zeven schepen zijn vlak voor ebtij begonnen om zo lang mogelijk van snelle afvoer van broken ijs naar zee te kunnen profi teren. Iedere „breektorn" duurt on geveer 13 uur. Het ijsbreken blijft ook ditmaal be perkt tot het open houden van de ge noemde waterwegen en de Waal. Door de Waal stroomt ongeveer de helft van het uit Duitsland aangevoerde Rijnwater Voorzover gisteravond bekend, bevond zich alleen op de Nederrijn ijs, dat lastig was voor de scheepvaart. Slaagt men er in het >js hier los te houden, dan kan het, zonder veel schad© aan te richten, naar zee worden gespuid. (Later wanneer het Haringvliet zal zjjn afgesloten, zullen de thans in aanbouw zijnde spuisluizen voldoende capaciteit hebben om dergelijke ijsmassa's af te voeren). Sleepboten Tot de vloot van ijsbrekers behoren twee schepen van rijkswaterstaat, name lijk de Chr. Bruinings, die een special® boeg heeft voor ijsbreken. en de kleiner® Jan Blanken, die een speciale ijsbreekuit. rusting kreeg aangebouwd. Verder nemen vijf gehuurde sleepboten, waaronder do Turkije en de Ijsvogel, aan de operatie deel. Het gevaarlijkste punt waar het U® zich kan vastzetten, is het rivierstuk in de Nieuwe Merwede tussen Kop van 't Land in de Biesbos (tegenover Dub beldam) en Gorinchem. Bij Werkendam, waar de kentering uren duurt, vriezen schotsen snel aa kaar. Bij tien graden onder nul breidl dit ijsdek zich met een snelheid va tot 25 kilometer per etmaal uit. Door iedere dag het ijs los te maken kan bij zeer gunstige omstandigheden zelfs be reikt worden, dat de Waal over 150 ki- Italianen kunnen zonnebaden Engeland in de laatste eeuw heeft meegemaakt, heeft tot nu top zeventien mensenlevens geëist en honderden koeien en schapen. Mili tairen en helikopters van de lucht macht zijn in actie gekomen om in de ergste gevallen uitkohist te bren- geïsoleerde dorpen van voed sel te voorzien. Het openbare leven begint dan ook te stagneren; twee van de grootste automobielfabrieken zijn reeds stilgelegd en gevreesd wordt dat andere bedrijven zullen volgen In Dartmoor, in het Westen van Engeland, liggen de kadavers van hon, derden schapen en ponnies als zwarte vlekken in de sneeuw. De luchtmacht heeft een noodlnchtbrug ingesteld on> In de ergste nood te voorzien, maar een van de piloten heeft na een ver kenningsvlucht verklaard, dat de hulp weinig meer zal baten Op sommige plaatsen ligt de sneeuw ondertussen bjjna acht meter hoog. Gisteren zUu twee leden van sneeuwploegen die aan het ruimen waren onwel geworden en kort na elkaar gestorven. In Devonshire, waar tientallen dorpen volkomen van de buitenwereld zijn af gesloten wordt voortdurend voedsel ge dropt. Ook is er een groot gebrek aan medicijnen, waarin men spoedig hoopt te voorzien. In een herberg zitten nu reeds dagenlang zestien mensen opge sloten; -Zij waren gekomen om warmt© cn voedsel te zoeken. In de Londens® winkels zij nde groeniteprijzen tot onge kende hoogte gestegen en ook dreigt er gebrek aan melk te komen Blauwe hemel In andere delen van Europa lijkt he' zwaarste leed nu geleden. In Zwitserland wordt bij heerlijke temperaturen de ski- sport bedreven en de Italianen gaan on der een blauwe hemel naar hun werk of liggen te zonnebaden. Een Duitse gevangene die er op Nieuw Jaarsdag in geslaagd was uit de gevan genis van Helmstedt te ontvluchten kwam gisteravond op een politieman Brunswijk toe. Hij vroeg of hij alstu blieft weer naar de gevangenis mocht „Het is buiten zo koud". In de wachtka mer van het station zaten vier van zijn kameraden rondom de gloeiende kachel te wachten tot ze gearresteerd zouden wonden Ze hadden alle vijf tijdens hel vuurwerk op oudejaarsavond de tralies van hun cel doorgezaagd. lometer tot Lobith geheel open blijft. Deskundigen waren van mening dat breken op de IJssel geen zin heeft, om dat het IJsselmeer toch dichtvriest en dan geen ijs meer kan opnemen. IJ swollen Naast het breken in Hollands Diep en Nieuwe Merwede moet er zoveel mogelijk voor worden gezorgd dat wei nig ijs in de bochten vast komt te zit ten. Hierdoor kunnen namelijk gevaar lijke ijswallen dwars door de rivier ontstaan die alleen met springstoffen zijn weg te krijgen. Wat het üs op de waterwegen verder betreft: Bij gunstig weer zal men vandaag bij Heerde te voet over de IJssel kunnen gaan. Op de grote rivieren komt veel drijfijs voor, in het bijzonder op de Be neden Merwede, de Noord en de Kil Veren Wat de veerdiensten betreft: de veer dienst Middelharnis-Hellevoetsluis wordt maar eenmaal per dag onderhouden. Er zijn geen vastgestelde tijdstippen. Het veer bij Schoonhoven vaart niet meer en wordt onderhouden door een sleepboot die voetgangers en fietsers overbrengt Bij Numansdorp en Willemstad zijn dó veren gestremd, Het veer van Dintelsas naar Ooltgensplaat vaart zeer onregel matig. Het veer van Gorinchem naar Woudrlchem is gesloten. Het veer Krim pen aan de Lek naar Kinderdijk ver voert nog auto's, maar alleen overdag. De boten van de Waddeneilanden vioé- versa varen zeer onregelmatig. Zo goed en zo kwaad als het gaat worden de Wad deneilanden door de lucht gefourageerd. Met ingang van maandag 7 januari zal in tegenstelling tot andersluidende berichten de broodprijs niet met nog een cent omhoog gaan. De bloemprij- zen blijken namelijk met twee gulden en zelfs meer per honderd kilo te zijn gedaald, zodat de bakkers de toegezegde extra cent thans reeds ontvangen via deze verlaging van dc grondstoffenprijs. Zoals bekend had minister De Pous begin december er in toegestemd dat de broodprijs zou worden opgetrokken tot een niveau dat drie cent boven dat van juni 1962 lag. Per 7 januari zou de brood prijs bovendien nog met een cent om hoog mogen, indien althans de bloem- pryzen onveranderd zouden blijven. Dit laatste is niet het geval zodat per 7 januari de broodprijsverhoging niet door gaat. Inmiddels heeft minister De Pous eind vorig jaar ook een prijsstop voor brood afgekondigd in acht provincies, omdat de bakkers zich daar niet bleken te houden aaq de richtlijnen van de mi- (Van onze parlementsredactie) GISTEREN is de eerste Staatscou rant in nieuwe gedaante van de persen van de Staatsdrukkerij ge komen. „Met ingang van heden", zo kan men lezen, „verschijnt inge volge een beslissing van de Raad Ministers de Nederlandse Staats courant in een nieuwe vorm en in deling. Tevens zal met ingang van deze jaargang een begin worden ge- Ook inhoudt wordt aangepast maakt met een vernieuwing in re dactionele opzet. Het ligt in het voornemen de berichtgeving in de Nederlandse Staatscourant meer vol ledig te doen zijn en meer te doen beantwoorden aan de eisen welke daaraan thans moeten worden ge steld". De blanke keek wezenloos opzij. Als in een droom stak hij de Tutsi zijn geweer toe en wag gelend liep hij naar zijn boy. Hij knielde neer en schoof het roerloze lichaam voorzichtig onder de slurf vandaan. Daarna liet hij zijn hand even rusten op de plaats van het hart en toen hij het ritmisch slaan voelde, nam hij ten overvloede de pols en zocht met bevende vingers de slagader. Zijn hele lichaam trilde en hij sloot zijn ogen. Nu was het bijna gebeurd, nu was Yalala bijna dood geweest. Hij herinnerde zich in een flits, hoe de jongen hem had aangekeken, toen ze zich over hem ontfermden, bijna zeventien jaar ge leden. De jongen was meer dan alleen maar een boy, hij was hun kind en ze zouden het land niet verlaten zonder hem. Toen de flauwte zakte keek hij op. Kasimba stond bij hem, met een vaag lachje op zijn gezicht. Langzamerhand kreeg de blanke zichzelf weer in bedwang. Hij sloot zijn mond en bekeek het lichaam van de neger. Het zat aan borst, hoofd en armen vol doorns en de ademhaling ging on regelmatig. Vermoedelijk zijn z'n ribben ge kneusd, dacht hij, ik moet hem vlug naar huis brengen. Hij graaide in zijn broekzak. „Haal de wagen gebood hij de Tutsi. Ook de inlanders, die de kudde olifanten de laatste tijd bewaakt hadden, waren tevoorschijn gekomen. Domgiële Kasimba zei tegen z'n broer: „De olifanten vluchten!" Voordat hij wegging, hurkte Kasimba neer en hij zei dringend aan hei oor van de blanke: „De olifanten vluchten, bwa- D Saelens vloekte. „Haal die kar!", schreeuwde hij woedend. Kasimba sprong overeind. Hij droeg het ge weer in zijn rechterhand en de autosleutels in zijn linker en hij draafde. Pas toen hij de achter struikgewas verborgen auto naderde, besefte hij wat hij deed. Hij had zich laten overdonderen door de garagehouder. Hij smeet het geweer achterin. Een Hutu!, dacht hij hoofdschuddend, wie had ook kunnen bedenken, dat een blanke op deze manier van een Hutu hield. De Landrover schommelde over het oneffen terrein naar de oever. Een aantal negers was bezig de kop van de olifant van de romp te scheiden. Anderen verzamelden bebladerde tak ken. om in de auto een ligplaats te maken voor de gewonde. De blanke stond recht overeind. Zijn gezicht had geen uitdrukking, maar het vel leek strakker over zijn wangen te zijn getrok ken. Hij gaf aanwijzingen, hoe ze Yalala in de auto moesten leggen en waar hij wilde dat de oli- fantskop zou worden vastgebonden. Toen alles gereed was, keek hij peinzend naar het geweer. ..Hier, neem jij dat ding mee en berg het op", beval hij Ernest Kasimba. „Ik kom er met die kop en die jongen wel door, maai niet met een geweer. Ik zal zeggen, dat ik het van jou geleend heb." Hij sprong achter het stuur en wuifde even met zijn hand. „Misschien kom ik morgen te rug". zei hij. „Het zou jammer zijn om die bul te laten lopen De jonge neger achter hem kreunde. De man keek om en gaf gas. Kasimba legde een hand op het portier en zei: „De koe had haar kalf verloren, anders had ze de jongen gedood." Saelens knikte niet begrijpend van ja. Kasim ba verklaarde: „Ze dacht, dat Yalala haar jong was, toen hij zo stil in de struiken lag ..Ja-ja-ja", zei de blanke en zijn blik gleed naar het kadaver, waarop de negers waren aan gevallen met dolken en zakmessen. Ze verdeel den het vlees in gelijke parten, opdat heel Rut- shuru zijn eerlijke portie zou ontvangen. Tijdens de rit naar huis huiverde de blanke, zo dikwijls hij aan de mededeling van Kasimba dacht. Hij sloot stijf zijn lippen en zei tegen zichzelf, dat hij toch geen andere keus gehad had. want de olifant-koe zou Yalala nooit vrij willig hebben teruggegeven en de liefkozing van een wilde olifant staat gelijk aan een paar ge- broken ribben voor een mens. De grenspolitie keek stomverbaasd naar de la ding. die de garagehouder vervoerde. „Waar heb je je wapens?", vroegen ze. (Wordt vervolgd.) Zeker, de ministerraad valt om dit be sluit te prijzen. Maar meer lof nog komi toe aan de hoofddirecteur van de staats drukkerij, de heer Th. H. Olthetcn, di® de drijvende kracht achter deze ver nieuwing is en wie het al lang een doorn in het oog was, dat de Staatscourant we) het saaiste dagblad van Nederland wordt genoemd. Nu is de inhoud van het blad niet zo, dat ieder er meteen naar grijpt. De op sommingen van de koninklijke onder scheidingen, benoemingen, reglementen onteigeningen, echtscheidingen, ontzeg gingen van de rijbevoegdheid, e.d. nodcD de niet direct belanghebbenden nie' meteen tot aandachtig lezen. Toch is hel natuurlijk niet zo. dat betrekkelijk saai officieel nieuws ook op saaie wijze in de Staatscourant moet worden gezet En dit heeft de heer Oltheten goed begrepen De opmaak van de Staatscourant Is thans veel overzichtelijker en aantrek kelijker. Het formaat is groter geworden het wapen van de leeuw in de kop fraaier. Een en ander was mogelijk dank zij het nieuwe gebouw en de nieuw* persen, waarover de staatsdrukkerij be schikt. Er zit nog meer in het vat. Zonder met de „echte" kranten te willen con curreren wordt ernaar gestreefd, het ko mende jaar in de inhoud van de Staats courant een aantal wijzigingen aan tt brengen. Hoe de Inhoud kan worden verbeterd wordt nagegaan door een missie, geleld door dr. H. J. M. Jeuken», juridisch adviseur van het ministerie binnenlandse zaken, en voorts bestaande uit de voorllchtlngschefs van enkele mi nisteries. Het streven bestaat, meer officieel regeringsnieuws te geven zelfs wordt gedacht aan het afdrukken van officiële redevoeringen en ook foto's op te nemen, die hiermee in verband staan. Het behoeft niet te verbazen, dat de verwachtingen van de zesduizend abonnees van de Staats courant hoog gespannen zijn. Schaak-vraag 330 Om zijn doel te bereiken moet wit in deze probleemstelling een uitersl merkwaardige manoeuvre maken. Dat doel is: mat in drie zetten. De maken van het probleem zijn T. en J. Warton, die hun compositie in 1935 zagen ge publiceerd in Chess. Dam-vraag 330 De 6tand in het probleem van giste ren was als volgt: Zwart: 8. 11, 12, 16, 18, 19, 25, 29. Wit: 21, 27, 30, 32. 38. 40, 50. De zes zetten diepe oplossing ver loopt als volgt: 40—34, 29x40; 32—28, 25x34; 50—44, 40x49; 27—22, 49x23; 22x2, 16x27; 2x29. Restant van èèn stuk- (naturel!) Invul.puzzel 1 Telk keer. 2 Tvoorwerp om zeis aan te zetten. 3 T aantekening. 4 T deel van een huis. 5 T werklijst ener school. 6T zeilwedstrijd. 7 T kwelling. Horizontaal woorden invullen waar in de letter „T" als bovenstaand voor komt. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1 klimop - abt; 2 Ao - mirre - er; 3 Rome - eer - Da; 4 pd - enk - eeuw; 5 esdoorn - mi; 6 roge - st - dol; 7 sport - Lien; 8 lende - e.e. - li; 9 ant - er - tres. Vert.: 1 karper - sla; 2 loods - open: 3 imme - dg - ont; 4 Mien - oer - de; 5 ore - koster; 6 pree - RT - Let; 7 a. e. - rendier; - 89 Bedum - oele; 9 tra - Wilnis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7