TWEE TEMPELS Pony's zonder mopperen, hele winter buiten T 1 l uit de Romeinse tijd onder de kerk van Eist Paardrijden niet kostbaar meer ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 Oudst bekende stenen bouwwerk van ons land Rondom de eeuwenoude kerk staan nieuwe woningen. Bij na der inzien heeft het godshuis ook iets van deze tijd, hoewel i het gebouw al- de conclusie kunnen Inhouden, dat onze voorouders eeuwen geleden, zo omstreeks 1450 de kerk hebben gebouwd. De Hervormde kerk van Eist In de Over-Betuwe is in de laat ste jaren van de oorlog prak tisch geheel verwoest, zodat een restauratie van de funda menten tot aan de nok nood zakelijk was. Op zichzelf is dit niets bijzonders, omdat zovele kerken op het ogenblik worden gerestaureerd en in oude glorie worden hersteld. De verrassing van dit kerkgebouw betreft iets geheel anders en... ligt enkele meters onder de vloer! Tijdens de restauratie heeft men daar zeer belangwekkende zaken ontdekt. Tussen de fundamenten vond de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort flinke overblijfselen van twee tempels uit de Romein se tijd. Met deze vondst had men o.a. overblijfselen van het oudste in ons land bekende stenen bouw werk gevonden. Binnenkomend in de kerk ademt men de eeuwen oude rustige sfeer. Zelfs de front- pijpen van het orgel heeft men in deze sfeer betrokken, door hen een tint te geven, die zich aan past aan de overheersende bruine houtkleur van het kerkinterieur. In een muur van een van de zij beuken zit een klein deurtje, waar achter zich een trapje van een kleine 20 treden 'bevindt, dat naar beneden gaat. Aan het eind van de trap bevindt zich weer een deur. Als men deze deur doorgaat en de schakelaar van het elec- trische licht heeft omgedraaid, staat men imidden in de eerste «euw na Christus. Eigen geschiedenis Men dwaalt tussen de muren van de door de Romeinen en Ba taven gebouwde tempels, waar tussen men overblijfselen uit die tijd heeft geëtaleerd, zoals bouw- fragmenten, stukken geprofileerde kalksteen en zelfs een middel eeuwse sarcophaag. Men heeft uit een zeer groot aantal vondsten, waaronder prachtige muurschil deringen, een volledige recon structie kunnen maken van deze heidense heiligdommen. De 'bouwresten onder de kerk vloer van Eist hebben een geheel eigen geschiedenis te vertellen, een geschiedenis van overheer- ling en vrijwording der Bataven. soort militair bondgenootschap gesloten. De inheemse bevolking leverde al kort na het begin van onze jaartelling hulptroepen ter versterking van de Romeinse le gers. Volgens het met de Romei nen gesloten verdrag behoefden de Bataven geen enkele belasting te betalen, als zij maar voldoen de manschappen ter beschikking stelden. Dit bondgenootschap bracht de Bataven ook nog iets anders, zon der dat dit nader was bepaald of omschreven. De inheemse stammen stonden open voor de nieuwe cultuur, die de Romeinen vanuit Gallië met hun legers mee naar het westen brachten. Vele vooraanstaande Bataven, de adel, ontving het Romeinse burgerrecht en zij namen zelfs Romeinse na men aan. De bekendste van hen is wel Julius Civilis. De verbin ding tussen de Romeinen en de Bataven werd gevormd door deze edelen en het is wel vanzelfspre kend, dat ae Romeinen met deze adel vriend moesten zien te blij ven. wilde men permanent vat houden op de inheemse bevolking. De eerste tempel de oudste dus onder de vloer van de Hervormde kerk van Eist kan men dan ook niet anders zien, dan als een resultaat van het nauwe contact van de Romeinen en de Gallo-Romeinse cultuur met De fundamenten tan de zwaar getroffen kerk norden aan een nader onderzoek onderworpen, VERRASSING LAG ONDER DE VLOER Romeinse steenmateriaal, dan had men deze kerk vermoedelijk be ter naast de tempelruïne kunnen optrekken. De ligging van de fun damenten van de grote tempel is om technische redenen zeker niet doorslaggevend geweest, bij de keuze van de plaats voor de kerk. Welbewust Welbewust moet men de plaats van de tempel hebben gekozen om er de kerk te bouwen. Daar bij heeft men enerzijds recht streeks gebruik gemaakt van de tempelfundamenten, doch ander zijds heeft men verschillende technische moeilijkheden moeten overwinnen, moeilijkheden, die werden veroorzaakt door de tem- pelresten. Men heeft de indruk, dat de kerk te midden van en op de resten van het heidense heilig dom is gebouwd om zo in bouw kundige opzicht de kerstening tot uitdrukking te brengen van een plaats, die weliswaar bij de komst van het Christendom niet meer SS H De maquette ran de tweede Romeinse tempel in Eist. De resten van deze ter onder de kerkvloer van de Nederlandse Hervormde ker) npel zijn te bewonderen werd gebruikt voor een heidense Christendom op het heldendom, tempel- en eredienst, maar nog Het Christendom heeft in Eist be- wel volgens de opvatting van de slag gelegd op ..de" heidense cul- inheemse bevolking van bijzonder usplaatsen, niet alleen uit prak- groot belang was als een oude tlsche, maar ook uit propagandis- .heilige" plek. tlsche overwegingen. Later heeft men deze eerste kerk afgebroken. De kerk is dus gebouwd op een Onder de huidige kerkvloer kan plaats, waar ze een symbool kon men nog enkele zijn van de overwinning i het bouwwerk zien. Een nieuwe kerk werd gebouwd en ook die werd weer verbouwd en uitgebreid. De laatste kerk werd in 1944 geheel verwoest, doch weer op dezelfde plaats en in oude stijl opgebouwd. Zo hebben de Romeinen en Ba a- ven in Eist de eerste fundamen- een van de eerste Christelijke ten in letterlijke zin gelegd voor kerken in ons land. rmde kerk in Eist. De oorlogsteonden een grondige restauratie praktisch r. Onder de vloer van deze kerk lig- Hen van tuee Romeins-Bataafse tempel- Zo zag de kerk er na de beschieting in 1944 uit. Weinig kon men toen vermoeden nat voor be langwekkende ontdekkingen men nog zou doen. speciaal de bovenlaag van de Ba taafse bevolking, de edelen, die tevens militaire leiders en groot grondbezitters waren. Politieke redenen Deze tempel is om politieke re denen door de Romeinen voor de Bataven gebouwd als een centraal en ook nationaal heiligdom voor een inheemse Germaanse bevol king, die zelf het tempelgebouw pas door de Gallo-Rome'inse cultuur heeft leren kennen. Doch deze tempel is waarschijnlijk nog meer geweest. Men kan vermoeden, dat het gebouw het symbool is ge weest van de vriendschap tussen de Romeinen en de Bataafse ede len. Als zodanig kan de tempel zeer goed een nationaal Bataafs heiligdom zijn geweest. Uit de onderzoekingen is wel gebleken, dat de tempel te Eist een centrale plaats heeft ingenomen in de cul tus der Bataven. Onder dit tem pelgebouw heeft men tijdens de onderzoekingen vondsten gedaan, die er namelijk op wijzen, dat op dezelfde plaats een ouder, zuivere inheemse, d.w.z. Bataafse, cultus plaats, heeft gelegen. Het paard, dat op de boerde rijen steeds meer verdrongen wordt door tractoren, is op een ander front, als rijdier, stevig In opmars. Op de Veluwe, in Dren the en Brabant, maar ook in het Amsterdamse bos worden ma neges gesticht voor de recreatie- zoekende mens en bovendien vin den tientallen pony's hun weg naar boerderijen en buitenhuizen. De pony's die bij het herove ren van het voor het paard ver loren gegane terrein een grote rol spelen, zijn rechtstreeks af stammelingen van de oerpaarden, Sobere en makke paardjes veroveren Nederland Welshpony, die in ons land is ge- introduceerd door de secretaris van het Noordnederlandse Warm bloed Paardenstamboek, de heer J. K. Wiersema. Mozartstraat 7 in Groningen. Deze deskundige meent dat geen enkel ponyras de eeuwen geleden vanuit het Welsh zijn drie 'bewegingen, de Verre Oosten naar Europa kwa men en in afgesloten delen van het toen nog met het continent verbonden Engeland, op de Shet- land-eilanden en op IJsland voor een indrukwekkend nakomeling schap zorgden. In glorie hersteld Tijdens de opstand van de Ba taven onder leiding van Julius Civilis in de jaren 69 en 70 na Christus, werd de tempel tijdens het oorlogsgeweld met de grond gelijk gemaakt. Bij de vredeson derhandelingen wisten de Bataven zeer gunstige voorwaarden te verkrijgen en de band met de Romeinse overheerser weer in volle glorie hersteld. Ook onder de kerkvloer is dit te zien: er werd op de diepe trap, plaats van de eerste een t\ tempel gebouwd. Het werd bouwwerk, groter en mooier dan het eerste. Het blijkt te toehoren tot de meest imposante gebou- t men onder de kerkvloer alzo an de eerste tempelrechts ee, n de achtergrond uordt gevormd door Christelijke kerk. (De foto's bij dit teerden welwillend afgestaan door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort.) Dit is een fragment van u krijgt. Links een gedeelte van het tweede heiligdom plaats moet hebben i genomen. Hoe heeft deze tempel buiten gebruik geraakt er uit gezien? vervallen toestand terecht geko men. Een van de redenen, waarom Beschrijving de eerste kerk van Eist op het heJ- De dieren danken hun plotselin ge populariteit aan hun beschei den afmetingen, hun makheid hun soberheid, waardoc bij temperaturen tot het vriespunt, ook wanni de weilanden bedekt, buiten kun nen blijven. Ze krabben de sneeuw dan weg en voeden zich, zonder te mopperen, met diepvriesgras. Wanneer ze in hun domein door middel van een kleine overkap ping of een sterke begroeiing wat luwte kunnen vinden, staan ze de ruimte in de stal graag af aan Christus is de tempel hun grotere, door menselijke be- draf, de stap en de galop kan benaderen, laat staan overtreffen. En de heer Wiersema staat in z'n oordeel niet alleen. Grote aan tallen Welsh-pony's zijn al naar de Verenigde Staten en Canada ge ëxporteerd en nog geregeld wor den nieuwe dieren over de oceaan gebracht. Het grootste Duitse vak tijdschrift op hippologisch gebied, dat een reporter naar de dit na- zelfs ^aar te Utrecht gehouden Welsh- nnHpr pony-keuring zond, prees de die- ren om hun rijkwaliteiten en noemde ze enthousiast „Arabie ren in klein-formaat". De Welsh- pony's komen in drie groottes voor en kunnen daardoor zowel door kinderen als door volwassenen worden bereden. invloeding veel wekere familiele- Doordat de pony's zo sober en in onderhoud weinig kostbaar zijn, liggen ze binnen het bereik van een tamelijk groot publiek. Welshpony leinse tijd werden gebouwd. Spoedig de Betuwe hersteld was men met de bouw van dit heiligdom begonnen. Tijdens de onderzoekingen in de jaren na de dense tempelterrein is gebouwd, Het met steen opgetrokken ge- ongetwijfeld gelegen in de grote werd bouw heeft op een soort podium hoeveelheid stenen die daar be- gelegen van ongeveer 1.20 meter schikbaar was en afkomstig van de in verval geraakte tempel. Het ongeveer zeven de men heeft geweten tweede treden móet hebben gehad: vol- dat men bouwde op de plaats, waar jareniang de gens de leinpelbouwvoorschriften eens een Romeins-Bataafs heilig- derland aanwezige pony is ge- van de Romeinse bouwmeester Vi- dom had gelegen. Daarbij kwam weest, heeft na de oorlog gezel- truvius, mocht men geen even aan- nog het feit, dat de plaats een- schap gekregen van de New Fo- tal traptreden hebben. Rondom traal was gelegen ten opzichte restpony, de IJslandse pony en de Ro- het podium hebben 40 rijk wd. sierde kolommen gestaan. Op I n. kleiner oppervlak van dit podium kei op het buitengewoon gunstig wordt gebruikt. En tenslotte is Christus ket eigenlijke tempelgebouw gesitueerde tempelterrein had daar nog bij gekomen de uit het ctpirf pn - - U1Wales afkomstige De kleinste is de Welsh-moun- tainpony met een schofthoogte van 1.22 m., daarop volgt de Welsh pony tot 1,37 m. stokmaat, ge schikt voor dames cn niet te zwa re heren eji tenslotte is er nog een grote maat pony met een schofthoogte van anderhalve me- zijn genoeg boeren die een pony ter, door niet ingewijden van een voor enkele guldens per week als „normaal" paard nipt te onder- i" bUn Wi"m scheiden. Betalende gast Om te kunnen paardrijden kan Th °at ?V Tien naar een manege gakn of zelf tweehonderd dieren telt. dier aanschaffen. Voor het der e®_n tiental hengsten, groeit laten. Doordat de pony's zo sober zijn is een door de koeien afge graasd stukje weiland voor hen bijzonder geschikt. Het Welsh- pony-3tamboek, dat al Dit zijn Welsh-mountain-pony's, de kleinste tan de familie, die evenals hun grote neefs en nich ten zelfs bij sneeuw en barre kou buiten kunnen blijven. opgetrokken. Tussen de buitenmu- willen bouwen, met behulp van dit tempelgebouw was overkapping naar de kolom- aangebracht, zodat men een soort wandelgang tussen de tem- De leus van de boekenmensen JHH er eens u't met een boek. den op Nederlandse grond hebben De hippologen zouden er van kun- helemaal niet i stukje grasland beschikt, kan gezet, worden toch nog geregeld n wel een paard houden. Er dieren uit Engeland geïmporteerd door het oorlogsgeweld totaal vernield, heeft men zoveel ze tempel gevonden, dat constructie van dit uitz> mooie bouwwerk mogelijk de- leerde zuilen waren aan het bo mt' veneinde rijk met beeldhouwwerk dit uitzonderlijk verslerd. v'u de gevonden over- blijfselen heeft men tevens een de reconstructie van deze versierin gen kunnen maken. Tegenover de In één van de beuken vat kerk kan men een maquette het Romeins-Bataafse heiligdom grote trap bewonderen. Als men na het be- de ingangspartij kijken hiervan het trapje afgaat geflankeerd door en onder de kerkvloer vergelijkin- rijk versierde kolommen. De gen gaan trekken tussen maquette 1 en de overgebleven resten van de tempelwanden, komt men ond.r de indruk van het schone van dit bouwwerk, dat zeer zeker in die tijd in het geestelijke leven een ierkante tempel z< zich nog even boven het dak de colonnade voort, om door geveldak te worden afgesloten. dak, dat met pannen werd bedekt. De muren aan. dc binnenzijde van de tempel waren rijk met muurschilderin gen bedekt. Deze werden voornamelijk in de kleuren rood bruin, zwart en ook in rose, geel, blauw, bruin, groen en wit uitgevoerd. Bij dc opgravingen heeft men tevens zeer gro te hoeveelheden scherven van aarde werk en overblijfse len van bronzen, zil- voorwerpen gevon den. Men heeft echter niet kunnen ontdek ken, of deze tempel dienst heeft gedaan als plaats van sa menkomst van de eerste Christenen in deze streek. Om streeks de vierde De inzegening van het tweede huwelijk, door ds. R. Kaptein. Uitgave Boekencen trum N.V., 's-Gravenhage. Een tweede huwelijk na scheiding moge een persoonlijke zaak zijn, het vraagt toch om velerlei aanvaarding. Deze erkenningen vloeien niet zo natuurlijk en vanzelfspre kend uit elkaar voort als bij de eerste hu welijksverbintenis. Ook de kerk moet haar houding bepalen. Is bevestiging op haar plaats? Steeds, soms? Als ze moet worden geweigerd, welke kerkelijke figuur ontstaat er dan. Moeilijkheden genoeg. Dit geschrift helpt er grondig en serieus over nadenken. Operatie Noach, door Eric Robins cn Ronald Legge. Uitgave H. Meulenhoff. Amsterdam. Geen roman en geen oorlogsverhaal, ten hoogste een eenvoudig stuk journalistiek, zonder enige verdere pretentie. Maar dan ook een uitermate goed journalistiek werk stuk! „Operatie Noach'' is een prachtige re portage over een vafi de meest hartver warmende daden van een ploeg bosambte- naren en woudlopers: het redden van een groot aantal wilde dieren van de meest uiteenlopende soort, dat dreigde om te ko men in het stuwmeer, dat in 1958 in Rho desia werd gevormd door de toen in de Zambesi-rivier aangelegde Kariba-stuwdam In zijn pretentieloosheid is dit boek een getuigenis van de verantwoordelijkheid, die do mens heeft tegenover de schepping. Het brandoffer, door Daniel Spicehand- ler. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Am sterdam. Het brandoffer is de titel geworden van een oorlogsroman. Plaats van handelingen is Palestina en tijd: april 1948. Lang zal het niet meer duren of Engeland zal het mandaat overdragen. Vooral de kibboets VOOR T J GELEZEN: Dror zucht onder het juk van de Arabie ren. Een Amerikaanse specialist zal de Palmach helpen bij het wegvagen van de blokkade. Het plan mislukt. Door een zwaar offer te brengen: het in brand ste ken van het bos dat de kibboets beschermt, wordt het doel toch bereikt. Na „Exodus" geeft ook dit boek, een duidelijk beeld van wat de Joden voor hun vaderland overheb ben: veel, zeer veel. Garibaldi, door M. J. Krueck van Po- turzyn. Uitgave W. de Haan Standaard Boekhandel. Zeist. Zoals we dat van de Phoenix serie ge wend zijn, munt ook dit boekje weer uit door een zo uitgebreid mogelijke informatie in l et toch niet zo omvangrijke kader van een pocket. Via deze biografie, verzorgd door een auteur die ook over o.a. Keizer Joseph en Maria Theresia schreef, leert niet alleen Garibaldi, maar ook zijn i volk kennen. En dat op een ma- e prettig en instructief mag worden In Staphorst groeit het geluk, door J. van Dorsten. Uitgave J. N. Voorhoeve. Den Haag. De streekroman bekoort niet ten onrechte grote groepen lezers; niet ten onrechte als die streek niet als een zinloos decor wordt gebruikt voor een doorgaans onwaar achtig verhaal en dat kan men van de ro man van Van Dorsten niet zeggen. De ge sloten samenleving van Staphorst laat de vluchtige bezoeker weinig gelegenheid tot aandachtige beschouwing. Van Dorsten heeft er kennelijk geen behoefte aan gevoeld ongewenste nieuwsgierigheid te bevredigen. Hij vertelt wel een zuiver verhaal over een liefde die een aantal mislukkingen heeft ge kend. En het aardige van zijn boek is dat die liefde voor wie enigszins met de streek op de hoogte is, alleen in Staphorst kan spelen. Boeiend is het werk, dat Alan Moorehead. de vooral als oorlogscorrespondent bekend seworden Britse schrijver, heeft gewijd aan een periode uit de wereldgeschiedenis, die van zo grote betekenis zou zijn voor de in ternationale verhoudingen. Een periode ook, waarover lange tijd -weinig bijzonderheden bekend zijn geweest. Alan Moorehead is er in geslaagd, aan de hand van authentieke gegevens een betrouwbaar beeld te geven van de achtergrond waartegen de Russi sche revolutie zich heeft afgespeeld. Mijn man en ik, door Sylvia en Peter Duncan. Vertaling Margot Bakker. Il lustraties Sita Jucker. Uitgave L. J. Veens N.V.. Amsterdam. Weer een hoek over alle problemen van het huwelijksleven. De schrijvers zijn in Engeland zeer bekend wegens hun mede werking aan de radio en hun bijdragen in kranten en tijdschriften. Zij hebben een huwelijk van twintig jaar achter de rug. Een gelukkig huwelijk, waaruit twee kin deren werden geboren. De man wilde dit zo. De schrijvers behandelen in gezellige leesbare trant alles wat er op het punt van het huwelijk te vertellen valt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9