Pastorie voor hen, die er „niet bij zouden horen" Publikatie over Edward geeft verkeerde indruk „Brief van Chroesjtsjef lasterlijk en kwetsend" MARTINI 1963 Laat Castro de duizend mensen niet *raan? Jjn een hojnte Ky Zonnevlekken en economie ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 BLANCO VERSLAG MAMMOETWET Gisteren is het zgn. blanco eindverslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs verschenen. De commissie acht, na kennisneming van de memorie van antwoord op het voorlopige verslag de openbare behandeling van dit wetsontwerp voldoende voorbereid. BETREKKINGEN MET INDONESIË Het beleid van de Nederlandse regering ten aanzien van de betrek kingen met Indonesië is gericht op een blijvende en wezenlijke verbete ring van de verstandhouding. Na een herstel van de diplomatieke betrek kingen zal de regering gaarne zoveel in haar vermogen ligt tot zulk een verbetering actief bijdragen. Dit zegt de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de begrotingscommissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer. In het voorlopige verslag was gevraagd of het „open staan" van de regering voor de verbetering van de betrekkingen met Indonesië een passieve of actieve politiek om toenadering tot stand te brengen betekent. In antwoord op de vraag of de regering thans niet de tijd gekomen acht om de republiek der Zuid-Molukken te erkennen, antwoordt de minister dat het afwijzende standpunt van de regering wat dit betreft, nooit verband heeft gehouden met haar beleid ten aanzien van westelijk Nieuw-Guinea. Er is dus geen reden te veronderstellen dat de over- I dracht van westelijk Nieuw-Guinea wijziging zou brengen in het stand- I punt van de Nederlandse regering, aldus de memorie van antwoord. AFTREDEN VAN MINISTER LUNS De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zegt in zijn memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de begrotings commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer, dat hij, aan gezien hij thans geen ontslagaanvrage overweegt, zich niet heeft verdiept in de mogelijke internationale consequenties, die zo'n beslissing zou kun nen hebben. In het voorlopige verslag was de vraag gesteld in hoeverre een eventueel besluit van de minister om af te treden thans nog tot gevaarlijke situaties van internationale aard aanleiding zou kunnen geven, nu de overdracht van westelijk Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties tot stand is gekomen. NIEUWE VISSERIJWET De ministers Marijnen en Beerman hebben enkele wijzigingen aan gebracht in het ontwerp voor een nieuwe visserijwet, dat enige tijd geleden bij de Tweede Kamer is ingediend. Zo hebben zij het b.v. alsnog mogelijk gemaakt in de kustwateren met ten hoogste twee gewone hengels te vissen. Het maximaal aantal haken van een gewone hengel is alsnog bepaald op drie. De minister van landbouw en visserij kan er echter niet aan meewerken, dat vergunningen voor de visserij op het IJsselmeer aan sportvissers worden uitgereikt, daar dit afbreuk zou doen Daar hebt u dan „de" nieuwjaarskaart, niet getekend, maar écht. Na een flinke Zwitserse sneeuwbui ziet een dorpje er dus zo uit. Dat die afgezaagdenieuwjaarskaarten, vaak met goud opgelegd, dus geen ver tekend beeld brengen wordt met deze foto wel bewezen. De opname is gemaakt in het plaatsje Miirren, kanton Bern. Worclt lezer-van-de-daad (Van t - redacteuren) Ex-koning wijst kritiek af De hertog van Windsor (die in iatregelen tot sanering van de IJsselmeervisserij. Het in het 1936 enige maanden over Enge- wetsontwerp voorgestelde verbod tot het verwonden of doden van vis land geregeerd heeft als koning met bepaalde middelen zal ook gelden voor het bedwelmen van vis. Edward VIII) heeft gisteren ge zegd dat het zo juist verschenen rapport van de hertog van Coburg aan Hitier, waarin deze onder meer vermeldde dat koning Ed ward een alliantie tussen Duits land en Groot-Britannië een „dwingende noodzaak" vond. „over het algemeen een verkeer de indruk" geeft. „Men heeft mijn uitlatingen verdraaid om bij Hitler in de gunst te komen", aldus de hertog van Windsor. Het rapport is gepubliceerd in het jongst verschenen deel van in be slag genomen Duitse documen- Mening Westduitse regering: T ASTERLIJK EN KWETSEND I gedurende het afgelopen jaar is beze- L geld. Cuba heeft het bewijs geleverd dat zgn de twee termen waarmee de ponti.k vln vastberadenheid en na- van de zijde van de Westduitse raatheid van het westen juist i i heeft i jI opnieuw het belang van de Navo duide- regermg is gereageerd op de - - - - brief - - - j lijk gemaakt", aldus bondskanselier jongste brief van premier Adenauer in het intervii Chroesjtsjef aan bondskanselier Adenauer, waarin hij het West duitse staatshoofd ervan beschul digde de wereld naar nieuwe con flicten te leiden die het leven van miljoenen mensen in gevaar bren gen. Chroesjtsjefs brief vormde het antwoord op het schrijven van Adenauer over een grensinci dent aan de Berljjnse muur. BOM ONTPLOFT Voor de derde maal deze maand gisteren in de Amerikaanse sector van West-Berlijn, dicht bij de muur, een bom ontploft. De bom sloeg een gat in de muur van een 'vierkante meter, ook werden ongeveer 1500 rui ten aan de westelijke zijde van de muur vernield. Om een einde te ma ken aan verdere bomaanvallen heeft men in West-Berlijn Een der ..meest groteske, absurde weCe bevolen dat de grenspatrovMles kwetsende beschuldigingen die van Westberlijnse politie worden ten. ooit jegens de kanselier en de rege ring uit die hoek zijn geuit was de bewering dat de Westduitse politiek tot een Duitse burgeroorlog zon kun nen leiden". aldus de regerings woordvoerder Karl Günther von Ha- se. die verder opmerkte dat Chroesj tsjef oorzaak en gevolg door elkaar heeft gehaald maar overigens bracht hij geen nieuwe gezichtspunten naar De bondsregering zal met haar bond genoten blijven streven naar een oplos sing van de Berlijnse crisis waardoor veiligheid, vrijheid en levensva'baarheid van Berlijn worden gewaarborgd, zo ver klaarde Von Hase. VER. STATEN Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken zei het te betreuren dat Chroesjtsjef „voor zijn al eerder gedane propagan- da-uitlatingen een tijdstip heeft gekozen, waarop bepaalde mogelijkheden aanwe zig schenen te zijn voor een verminde ring van de internationale spanning". Volgens hem schijnt echter geen specia le betekenis aan de brief van Chroesj-j tsjef te moeten worden toegekend. Ook de burgemeester van Wcst-Ber- liin. Willy Brandt, heeft zijn licht over de brief van Chroesjtsjef laten schijnen. Hij meent dat de brief overduidelijk aantoont dat men in h-?t geheel geen il lusies moet koesteren. „De Russische premier is bliikbaar verkeerd ingelicht over de gebeurtenissen aan de grens van West-Berlijn, want hij acht de verkeer de mensen hiervoor verantwoordelijk". joor Albert Watson, heeft de slagen gisteren in krachtige termen ver oordeeld. Hij noemde de ontploffingen gevaarlijk en vooral nutteloos. Het Oost- duitse bewind heeft in een verklaring de westelijke mogendheden verantwoorde lijk gesteld voor de explosie van giste ren Van die ziide verklaarde men dat het tijd wordt dat de situatie in West- Berlijn wordt genormaliseerd. van koning Edward VIII. De Daily Mirror daarentegen doet een felle aanval op de nazi-sympathieën van de koning. „De omstreden koning was duidelijk pro-Duits en dat niet alleen, hij was ook een bewonderaar van de principes van Adolf Hitler, die er zich op beroemde de democratie te ont zenuwen. Zij die meenden dat de koning een idealistische jonge man was, geze gend met patriottische opvattingen en i die in staat zou zijn het Britse rijk veilig door de oorlog te loodsen, hebben nu het ongelijk duidelijk aan hun zijde ge- kregen", aldus de Daily Mirror. Amerika a ns- Europese samenwerking ruimteproeven De V.S. onderzoeken of het mogelijk is om met West-Europa samen te wer ken bij de uitvoering van het Europese ruimteprogram. Dit is vrijdag In Wash ington meegedeeld door een woordvoer der van de NASA het Amerikaanse bureau voo- lucht- en ruimtevaart- Zoals bekend is hebben Engeland. Frankrijk, West-Duitsland. Nederland, België, Italië en Australië een gemeen schappelijk. ruimteprogram opgesteld. Men wil in de zomer van 1965 van het nroefterrein bij Woomera in Zuid-Austra- i 'ië een kunstmaan de ruimte inschieten De eerste trap van de aandrijfraket zou dan gevormd worden door de Britse Blue Streak", de tweede door een nieu we versie van de Franse raket ..Dia- Verscheidene Britse dagbladen hebber, mant" en jie derde door een Westduit- uitvoerig commentaar geleverd op de gf g§ onthullingen over de hertog van Wind sor. De Daily Express staat duidelijk achter de ex-koning. Volgens dit blad heeft het rapport van de hertog van Coburg in het geheel geen waarde als bewijs van de nazi-gezinde opvattingen van Edward. ..De koning is zijn gehele leven trouw gebleven aan Engeland en hij heeft onze belangen tot het uiterste In een door het secretariaat van de hertog uitgegeven verklaring wordt het rapport absurd genoemd. „Hoe wel er in deze berichten veel onjuist heden voorkomen, moet er aan wor den herinnerd dat de hertog, niet de meerderheid van het volk aan wie het belang van Groot-Britannië ter harte ging, streejde naar enig onderling be grip met Duitsland, ondanks het feit dat Hitier aan de macht was. om de «cc ifump van een Tweede Wereldoorlog erheids-ite voorkomen", aldus het secretariaat van de hertog, die op het ogenblik in Parijs verblijft. COMMENTAREN ROSSO. BIANCO EN EXTRA DRY Vi fles f6.95 Va flee f3.55 het de oostelijke regering over herenigen van de' gescheiden gezi in Berlijn hadden verworpen, en zei graag aan Chroesjtsjef dp ^hrifteli'kc bewijzen te willen verschaffen wanneer hii er zeker van kon zijn dat deze inder daad in diens handen zouden komen. De beschuldiging dat Adcrouer had getracht een gewapend conflict tussen de Verenigde Staten en de Sowje'.un.e om Cuba te doen ontstaan, heeft de bondskanselier zelf in een interview rnet het Westduitse blad Poütisch-Soziale Korrespondenz als ..onzinnig" van de hand gewezen. Adenauer zei Ohroesjtsief als een zeer realistische politicus te be- maar hij betreurde zijn on- nrpMistische po'itiek ten oo- Wcst-Duits'and. ..Ons l?no Brandende vraag in Havanna: o Premier Fidel Castro zou zijn aan- die gelegenheid zouden de Cubanen hur bod om nog duizend Cubanen toe- j vaandel („hun grootste schat aan de stemming te geven het land te ver-1 P««l<le..t ten geschenke geven, laten en naar de Verenigde Staten te gaan hebben geannuleerd. Dit ver nam Associated Press vrijdagavond van diplomatieke zijde in Havanna. Castro had eerder (bij de vrijlating der ruim 1100 gevangenen) gezegd, dat hun familieleden ook Cuba do rug mochten toekeren. Verleden week zondagavond. Ra dioklankbeeld van het IKOR. geti teld „Kruis of kalkoen". Vragen over de betekenis van het Kerst feest aan een heel erg uitgeputte en blijde moeder in het ziekenhuis, die pas een babu ter wereld gebracht heeft: aan de vader die blij is dat het kind niet op een der Kerstdage i is geboren want „hij is niet bij een kerk": aan een prostituee uit de hoofdstad (vroeger ging ik nog wel naar de kerk, maar nu ik in „het leven" ben komt er niet meer van), aan een fabrieksarbeider die moet iverken tijdens de kerst (een fijn huiselijk feest en ik geloof dat het ook iets te maken heeft met Jezus Christus of zoiets) en den, vrij on verwacht, de prettige stem van de domineeHoe eerder deze Kerstda gen voorbij zijn, hoe liever het mij isZei dat?" Kortom: een flitsend, typisch op de ze tijd en de moderne mens (meestal buitenkerkelijk, maar lang niet altijd afgestemd radioprogramma, waarbij op zijn onverwachtst de radiopastor bij iedereen in de huiskamer kan komen. Zijn radde stem gaat. verder: ..Er zijn momenten dat een mens er bui ten komt te staan. En als het dan Kerstfeest wordt, wanneer iedereen samen wil zijn. zich thuis wil voe len. dan vindt het misschien allemaal niks en denkt: was zij er nog maar. Zat hij hier nu maar weer. Waar om denken de kinderen zo weinig meer aan mij? Dat was vroeger heel an ders. En die kerstmuziek, daar wordt u ook zo akelig door van binnen. „Ik kan mo zo goed voorstellen", al dus aan 't slot van zijn radiogesprek de dominee, „dat u in uw zoeken, in uw alleen-zijn, in uw verwondering, in uw hopeloosheid de ander nodig hebt. Ik heb niet voor niets met u gepraat. Stapt u gerust over alle gevoelens heen. Zullen we dat afspreken? Als u nie mand heeft, belt u mij. Ik ben de hele avond thuis. Straks hoort u mijn tele foonnummer. En als u liever rustig schrijft, doet u dat. Want: ondanks al les zijn we toch samen. U hoort er óók bij. Bij het Kind. bij ons." Als de dominee even later, na de studio verlaten te hebben, thuiskomt, blijken er al twee mensen hem te heb ben gebeld. Ze bellen opnieuw en na hen vele anderen: de hele avond Is dc dominee aan de telefoon gekluisterd en ook de volgende dag komen nor ver scheidene gesprekken binnen, die in duur variëren van vijf tot dertig mi nuten. Daarna komt dan nog de post. Allemaal naar aanleiding van dat kor te persoonlijke woord vla de luidspre ker. Er is een eenzame vrouw door getrof fen die juist borstplaat stond te maken. Haar man ls leng geleden gestorven en haar enige dochter verblijft in een in richting. Ze had zo gehoopt haar met de Kerstdagen thuis te hebben, maar de doktoren hadden nog geen uur gele den meegedeeld dat ze het niet verant woord achtten de patiënte ditmaal te laten gaan.... De vrouw wil haar ver driet anderen niet opdringen, maar och, dominee, ze moet het even kwijt. Er is een radeloze man door dit korte woord geraakt, die het afgelopen jaar zijn rechterarm moest missen, ander werk vond en toen zijn vrouw bij de ge boorte van zijn eerste kindje verloor. Nu heeft hl j niemand meer. Waaróm dominee, waaróm? Zijn omgeving vindt hem flink, maar hij wéét het niet meer, hij kan er. zeker in déze dagen, niet meer tegenop.... Er is.... moeten we verder gaan? Er is. kort en goed, weer een zee van el'ende die aan de dominee voorbij gaat. Hij luistert, hij praat, hij ge tuigt, hij maakt als dat nodig blijkt een afspraak voor nader contact. En als hij dan na midernacht naar bed is gegaan, rinkelt om drie uur, half vier de telefoon opnieuw. Hij hoort slechts een klik als de haak is opge nomen. Een „grap"? Vijftien minuten later wéér die bel: werontschuldigin- gen over het eerder lastig vallen. Akkoord, akkoord zegt de (slaperige! radiopredikant welwillend, om zich na opgehangen" te hebben af t«. vragen: Was het misschien tóch een aarzelen de poging van die man om over de brut te komen? Want velen bellen of zoeken op andere wijze contact, maar anderen doen dat niet. Eenvoudig omdat ze het niet kunnen Die mensen zijn er im mers ook? Zuiver technisch gezien een ..gelukkige" omstandigheid, want het aantal gevallen waar de radiopastor COMMENTAAR VAN Ds. A. KLAMER Ken nodende radio-uitzending jl., die volgde op een bijzonder realistische en indringende uit zending over de waarde van liet ker-tfee-t, heeft ons ditmaal naar «is. A. Manier te Hilversum over zgn werk. dat zulke mach tig mooie rontactmogelijkheden geeft, heeft willen vertellen. Het commentaar van de radio; bijgaande r, -rkt. Het jaar van grote veranderingen I A.P. had deze plotselinge weigering vernomen van een Zwitserse diplomaat, die zich bezig had gehouden met de 1 voorbereidingen van het vertrek van de duizend. Zoals bekend is, vertrok reeds een groep familieleden van de gevan genen met de ..African Pilot" naar Flo rida Ook werd verklaard, dat er geheime besprekingen tussen Zwitserse diploma tieke functionarissen en Cubaanse auto riteiten gaande zijn over de vrijlating i van 21 Amerikaanse staatsburgers, die in Havanna worden vastgehouden. Dan wordt ook nog gesproken over de terugkeer van ongeveer tweehon derd Amerikanen (de meesten van hen hebben Cubaanse ouders en zijn in de V.S. of in Puerto Rico geboren) naar de Verenigde Staten. Dc Zwitserse am bassade heeft, sedert de betrekkingen lussen de V.S. en Cuba verbroken wer den. de Amerikaanse belangen in Ha- vanna behartigd. In Palm Beach (Florida) zouden de vrijgelaten gevangenen vandaag president Kennedy paraderen. BIJ schouwer zichte v streeft t Europa", zo zei voor is de Duit: Fanfani: komt tijd- komt raad Premier Fanfani van Italië heeft vrij dagavond verklaard, dat Italië de kwes tie van deelneming aan een multilaterale Navo-kernmacht zou bestuderen als het vraagstuk aan dc orde wordt gesteld. Het zou verkeerd zijn haast te maken in deze aangelegenheid Fanfani hoopte, dat de groeiende betrekkingen tussen Frankrijk en West-Duitsland de eenwor ding van de EEC -'anden. of Engclands toetreding tot de E.E.G. niet zouden be lemmeren. I De Haarlemmers (en misschien ook nog wel tal van andere Nederlanders) zullen liet nieuwe jaar met zeer oud brood moeten be ginnen. Vandaag moesten de Inwoners van dc Noord hollandsc hoofdstad voor een halve week brood te gelijk inslaan, omdat er maandag niet gebakken wordt. Proffessor Lars Eng- strand. oen Zweedse chl- rure, meent, dat hij de kaalhoofdige mannen over de hele wereld juist voor het einde van het jaar nog een sprankie hoop mag ge ven voor een toekomstige haardos-verbetering. Hij heeft ontdekt, dat kaal hoofdigheid in negen van de tien gevallen wordt ver oorzaakt door verminde ring van de bloedcircula tie in dc hoofdhuid. Dat komt. zegt hij, omdat de ..galea", het dunne elasti sche membraan, dat dc schedel bedekt, dik en hard wordt. Door een in- snijding denkt de prof. de ze verharding tegen te baring. Voor degenen, die a> vijf jaar of langer kaal ziin. wil professor Eng- strand reen enke'o hoop 1 Een hond, die tijdens de Kerstdagen ook wel eens Iets anders wilde eten, is in de dierentuin van Praag gedroi :eft zich daar aan twee kangeroc vergrepen. De dieren sneu velden aan de hondebctcn en de eigenaar van de hongerige hond zal nu 3500 schadevergoeding moeten betalen. Een ander bont en kost baar bericht kwam uit on ze eigen hoofdstad Am sterdam. Uit een bontzaak •an de Heilige weg werd vla een ingeslagen ruit een nertsbontmantel van 11.000 naar bulten gc- hzaH en meegenomen. m Xabtf Taslkert In Oez bekistan (Soivjetunle) zul len volgend jaar kunstma tige aardbevingen worden veroorzaakt om de weer stand van gebouwen te beproeven. Van verschil lende materialen en op ve le manieren zullen daartoe woningen worden ge bouwd, die aan de schok ken zullen worden bloot gesteld. I Vrijdag bereikte een be richt over de geboorte van een vijfling de voorpagi na's van de ochtendbladen In Buenos Aires. Het vijf tal 7ou in een afgelegen stadie In een verre pro vincie het levenslicht heb ben aanschouwd. Vandaag moesten de bladen mel den. dat zij hot slachtof fer van een grap waren geworden. 1090 Nu er eeu zeker verband Is geconstateerd tussen de weersge steldheden lilcr op aarde on het op treden van zonnevlekken, waardoor temperatuur, sneeuw- en regenval en luchtstromingen beïnvloed wor den, ligt het eigenlijk in de reden dat ook dc planten- en dierenwe reld hiervan invloed ondergaan. De plantengroei is immers In sterke mate van de weersgesteldheden af hankelijk, terwijl de dierenwereld voor een belangrijk deel weer op de planten is aangewezen. Interessant Is in dit verband. dat Douglas, van de universiteit van Arizona. In dc jaar ringen van bomen een duidelijke af spiegeling heeft ge constateerd van de perloden van zon nevlekken - maxi ma en -minima. Door jarenlange studie heeft hij kunnen vaststellen dat in verschillende bomen groepe ringen van 10 a 12 ringen optraden, die wezen op snelle groeiperioden, welke dnldelijk te onderschelden wa ren van rlngen-groeperlngen die op langzame groeiperioden wezen. Hier door was het verband tussen natte en droge jaargetijden enerzijds en het optreden van zonnevlekken aan nemelijk gemaakt. Aan de hand hier van wist hij een hele zonnevlekken- chronologie op te stellen over een zeer lange periode. U kunt zich voorstellen, dat vele moderne onderzoekers nogal scep tisch tegenover deze mededelingen stonden, en toen prof. Maunder van het observatorium te Greenwich In oude kronieken gegevens aantrof, waaruit bleek dat tussen de jaren 1645 en 1715 zeer weinig zonnevlek ken waren geconstateerd, leek dit een ongekochte geleeenheid eens en vooral af te rekenen met de theo rie van Douglas. (Maunders was wel iswaar op de hoogte met Douglas' belangstelling voor zonnevlekken en met de theorieën die hij daarover had opgesteld, maar alle gegevens die Douglas daarover had gepubli ceerd, waren hem onbekend). Hij schreef Douglas dus een brief en maakte hem er op attent dat. In dien zijn boomringentheorie juist was. de periode van weinig zonne vlekken In de jaren 1645 tot 1715 toch in die boomringen tot uitdruk king had moeten komen. Deze be leefde, maar vinnige opmerking, be tekende dc zegepraal voor de theorie van Douglas, want deze onderzoeker had te voren reeds gepubli ceerd. dat hij de in vloed \-an de zonne vlekken over vele eeuwen in de laatste 3000 jaar in boom- ringen had kunnen behalve over de periode van 1645 tot 1715! Kan door wijziging van de kllma («logische omstandigheden (vooral regenval) een samenhang tussen het al dan niet optreden van zonnevlek ken aannemelijk worden gemaakt, het is evenmin uitgegoten dat er in weinig gecompliceerde economische samenlevingen een zeer ingewikkeld verband bestaat tussen zonnevlek ken en economische crises. Dal gaaf 1an volgens de lijn: zonnevlekken gewijzigde weersgesteldheden, slech te landbouwoogstcn. Iiogc prijzen die de arme man niet kan betalen honger en armoede. Dit zou de sa menhang verklaren die dc econoom Jevons in de vorige eeuw reeds heeft gesignaleerd tussen zonnevlekken en economische depressies. En nu een interessante vraag: Is een beurscrLsIs oorzaak of gevolg van een economische crisis? Daarc Nadruk verboden. volgende keer. mee te maken heeft neemt bij wijzo van spreken c ke dag toe: „Ik begrijp nu pas de volle betekenis van Jezus' woord: ..Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad", kan hij (gelukkig) zeggen. Wat Is dat tocli precies voor radio werk, dat van dominee Klamer? Zo maar ev». n wat vluchtige contactjes na een m'n of meer geslaagd Indringend, „stichtelijk" woord en dan weer uit: ..ships that pass In the night" en daar mee basta? HIJ zegt er zelf van: „Vla de radio kom je bij de mensen binnen om 'ze ,.on (e zoeken". Ongevraagd: ze zijn niet bij jou In de kerk. maar je bent hïin gast. Zo kom je bij hen met het Evangelie. Maar.... z ij zijn de baas. Ca je weer weg, geef dan nadrukkelijk gelegenheid tot nadere re actie, onder het motto: U luisterde naar ons? Wij luisteren naar u! Via dc telefoon, vla briefwisseling of door persoonlijk bezoek. Want mijn opdracht Is deze radiocommunicatie ook wiir te maken". Zo ontstaan de contacten dan. Met Met al die die tóch niet bij horen", dat zijn de radelozen, die op de een of an dere wijze geslagen zijn door het le ven: door sterfgeval, huwelijksmisère, financiële nood. dat zijn de vergeten groepen waar de kerk vreemd tegen over staat, zoals de enorme groep der homosexuelen (400.000 in Nederland), de mensen die in concubinaat leven, kinderen hebben en ze eigenlijk wel zouden willen laten dopen, maar hoe? De reacties die regeimatig komen uit artiestenmilieus wijzen er anderzijds al even zéér op. dat ook zij het gevoel hebben er ..niet bij te horen". Bij dat waar maken hoort derhalve ook dc ..nazorg", die één dominee on mogelijk alleen afkan. Geleidelijk aan is er. verspreid over geheel Nederland, een net van voor dit doel zorgvuldig geselecteerde medewerkers(sters) ont staan, die indien nodig „er op afgaan": om te praten, om te helpen. Deze me dewerkerskring stelle men zich overi gens niet TE organisatorisch gebonden voor. Die medewerkers weten dat er op de raarste tijdstippen door ds. Kla mer een beroep op hen kan worden gedaan. Soms is er een jaar „niets", soms zijn er in een week enkele gevallen voor zo'n medewerker (ster). gevoel dat heel veel interessante ge sprekken over wat er allemaal gedaan zou kunnen worden aan vernieuwing, aan het wijzen van de weg, aan hulp, aan eenheid, enthousiaste aanlopen zijn zónder sprong. De vlotte start strandt op een zwaar hijgen en blazen. Dat zware hijgen en blazen vindt dan een knappe camouflage in ellenlange ver gaderingen en In zwaarwichtig gepraat. Zullen we ons daarom maar Instellen op die sprong?" levende lezers (1800) die het huisor gaan van de radiopastorie ontvangen. Van hen wordt niet alleen belangstel ling zonder meer, maar daadwer kelijke belangstelling in het werk verwacht. Het huisorgaan, „Mensen" geheten, een eenvoudig gestencild blaadje, bevat behalve mededelingen over het werk en de tekst van radio gesprekken. regelmatig allerlei verzoe ken. Verzoeken aan deze lezers indien mo gelijk hun huis ooen te stellen voor hen die eenzaam zijn en de feest dagen graag met anderen willen vie ren; verzoeken om te helpen bij het aanschaffen van een bandrecorder voor een ongeneeslijk ziek meisje, verzoe ken om advies over geschikte lectuur voor mensen die helemaal „van niets" weten (die lectuur is nl. bijna niet voorhanden), maar ook verzoeken om met mensen in contact te komen die goede financiële adviezen kunnen ge ven: tenslotte verzoeken om advies voor het karakter van de komende ra diouitzending. De ervaring met de lezerskring is steeds geweest dat alle gevraagde hulp en méér dan dat spontaan werd dat we de wijze waarop u lezer „Mensen" kunt worden (en zoals ge zegd. méér dan dat) graag onder de aandacht brengen. Het is vrij simpel: men gireert 2.25 op gironummer 40 000 van hef IKOR in Hilversum met op het strookje de vermelding „Voor Mensen 1963". Het bedrag kan ook in postzegels of per postwissel worden overgemaakt. (Doorlopende abonne menten kent men niet; wie niet gireert voor het nieuw? jaar krijgt de num mers ook niet meer. Dit om de activi teit te prikkelen). De ..resultaten" van het radiopasto raat? Ze zijn er. maar blijven onge noemd. Ds. Klamer zegt: „Het wordt toch te dwaas elkaar uitvoerig uit te gaan leggen waarom we door God op een aners werg worden gebracht? Ik vind zoiets oneerbiedig". Dat daarnaast een schat van prakti sche ervaring wordt opgedaan voor het pastoraat-ln-het-algeméén. waar om het nog maar zachtjes -te zeggen vele leemten zijn o\«?r „wat er in de wereld al'emaal te koop is" menen we u zónder Inlichtingen van ds. Klamer wel te kunnen vertellen. Het Is er nog te vroeg voor. de tijd van praktijk met het radiopastoraat is Immers nog maar kort: drie on een half jaar. In de toekomst zullen echter zeer zeker nreA'kanten-opleidingen van de radio- pastorale ervaringen kunnen profiteren. Egyptische raketten voor .lemen Jemen ter beschikking gesteld. De t'en zim in het geheim binnenge bracht en kennen worden gebruikt om zowel he nnieis van koning Saoed (in Saoedi-Arabië) als dat van koning Hoessein (in Jordanië) te bestoken, zo werd er bij gezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5