Oudjaar SCHAAKRUBRIEK I 1 i n A 1 UT ■J 'H 3 rm i»id i i R W A L fii s 1 1 ft A Hi J "AS mm mwm «r DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 DE WERELD' 25 JAAR GELEDEN door G. PUCHINGER Gedurende het gehele jaar 1937 heeft dat gedeelte fan het mensenras, dat in zijn ontwikkeling een zekere hoogte heeft bereikt, zijn bewapening versterkt op een wijze, zoals men zich nimmer te voren had kunnen voorstellen. Alle toebereidselen in de jaren vóór het uitbreken van de Wereldoorlog geschiedden in vergelijking hiermede op een betrekkelijk kleine schaal WINSTON CHURCHILL Uit artikel: „Europa smeedt zijn wapenrusting". In: „Algemeen Handelsblad" (25 December 1937) „De hoop op een algemeene verbetering der conjunctuur is verzwakt en die op ver mindering van handelsbelemmeringen is verdwenen. Daarom acht ik over het algemeen den toestand thans ongunstiger dan een jaar geleden." DR. H. COLIJN Interview aan „Agence Economique et Financière". (December 1937) ALS EEN GEDACHTE, schreef de redactie op de be grafenisdag van Koningin Wil- helmina, op zaterdag 8 decem ber 1962, in onze bladen, WIJ VOLEINDIGEN ONZE JAREN ALS EEN GEDACHTE... Deze wijsheid van psalm 90 ondervinden velen die het ge beuren van vijfentwintig jaar geleden, voor zover ze het nog bewust hebben meegemaakt, overdenken. Gebeurtenissen die eens he vige beroering wekten, span ningen die de mensheid lang durig bezig hielden, autoritei ten die met hun woord het le ven en de toekomst schenen te beheersen, zijn voor het over grote deel vergaan, en naar het lijkt kan alleen de arbeid van de historicus herinneron aan de glorie en macht die eens ons allen trof. Wat des tijds ons leven beïnvloedde en stimuleerde, wat ons geluk be dierf of vernietigde, wat ons voldoening schonk of ons ideaal vormde, het gaat alles voorbij en keert niet terug. Dat treft wel in het. bijzonder wanneer wij de winst en het ver lies tegen het jaareinde van 1962 vergelijken met de stand van za ken tegen het einde van het jaar 1937, nu vijfentwintig jaar gele- Wie kent nog. Volgen wij de lijst van doden uit het jaar 1937, dan valt ons op hoe niet alleen destijds zeer be kende personen, maar naar het woord van psalm 103, ook hun plaats is verdwenen: opvolgers van hun opvolgers ziin reeds weer in de meeste gevallen aangetre- Enkelen ziin in de kring wagr- in zij optraden nog wel bekend. Daar is de op 8 maart 1937 óVer- leden dichter-hoogleraar Albert Verwey, wiens Leidse opvolger P. N. van Eyck reeds weer se dert jaren is opgevolgd door P. Minderaa. De dichtwerken van Albert Verwey zullen, mede dank zij de complete uitgave daarvan door P. N. van Eyck. in de lite ratuur blijven voortleven, maar zijn „plaats"? Daar is de op 13 juli 1937 ge storven organist-componist Jan Zwart, wiens orgelwerken door zijn zonen en de bekende organist Feike Asma nog geregeld op or gelconcerten worden ten gehore febracht, en wiens composities innen Christelijke kring nog een algemene bekendheid genieten. Maar zijn „plaats" in ons midden is reeds verdwenen! En wie van het grote publiek herinnert zich nog de op zondag morgen 19 december 1937 te Bloe- mendaal overleden mr. G. Visse ring, die van 1912 tot 1931 presi dent van de Nederlandse Bank was? En toch schreef het Alge meen Handelsblad op 20 decern' ber bij zijn dood: „Waarlijk een leven, waarvan men bij het einde zeggen kan, dat groote begaafd heden land en wereld tot nut en r gestrekt hebben" Veldhuizen (overleden 5 januari 1937), de oud-secretaris van dr Colijn. mr. dr. H. H. A. van Gyb- land Oosterhoff (overleden 21 ja nuari 1937), de parlementair re dacteur van „De Standaard" J. Hollander (overleden 22 maart 1937). de oud-rector van het Am sterdams Gereformeerd Gymna sium dr. C. Schaink (overleden 22 maart 1937), de door een auto ongeluk omgekomen predikant van het Hersteld Verband P. A. E. Sillevis Smit (overleden 20 ju ni 1937), de vroegere redacteur van „De Standaard" en medewer ker van dr. Kuyper, R. C. Ver- weyck (overleden 27 juni 1937) en de minister van financiën uit het kabinet Kuyper, daarna nog jaren lid van de Raad van State mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg (over leden 5 juli 1937)? De zelfde vraag valt te stellen over diverse vooraanstaande figu ren die in het buitenland stierven. Staatslieden als de Britten Ram say MacDonald en Philip Snow- den, de oud-president van Frank- rijk Gaston Doumerque en de oud- president van Tsjecho-Slowakije Thomas Masaryk waren in hun ac tieve jaren persoonlijkheden van het eerste plan. Maar ook minder internationaal bekende politici als de Belgische gezant in Nederland Ch. Maskens, de Fransman Frank lin Bouillon en de Belg L011I9 Franck genoten ruime bekendheid buiten hun eigen landsgrenzen. Dan zijn daar nog de Duitse theo loog Rudolf Otto, de Franse orga nist W'idor, de Engelse literator Drinkwater, de Amerikaanse mil jonair Rockefeller, de Oostenrijk se psychiater Adler en de Franse componist Ravel, om niet te spre ken van de Spaanse generaal Mo- la. de Amerikaanse politicus Kel- log en de Duitse generaal Luden- dorff. Zij allen, eens in ruime kring bekend, weiden door miljoenen herdacht, maar hun probleemstel lingen zijn merendeels achter haald. hun naam bij het opkomend geslacht voor een deel niet be kend. voor een deel veracht December 1937 Aan hoeveel dat voorbijging, waarvan de roem taande, worden wij niet herinnerd, wanneer wij de gebeurtenissen van het tweede deel van december 1937 langsgaan. Op woensdag 15 december werd Louis van Tulder, bij zijn 25-jarig zangensjubileum benoemd tot Offi cier in de Orde van Onanje-Nas- sau. Vele ouderen en mensen van middelbare leeftijd herinneren zich nog de sublieme Christuspar tijen die hij zong bij de vele uit voeringen van de Mattheus-Pas- sion. Wat was vijfentwintig jaar geleden een Mattheus-Passion waarbij Louis van Tulder het Evangelie niet zong? Hij is nog niet vergeten, maar als vanzelf sprekend treden thans anderen in zijn plaats. De Franse minister van buiten landse zaken Delbos arriveerde midden-december, na een reis naar Belgrado, Boekarest en War schau. in Praag, waar hij ,n een toespraak tot minister Krofta sprak: „Onze volken zijn beide vastbesloten alle offers te brengen voor de verdediging en de hand having van de vrede". Hij werd door 200.000 Tsjechen in Praag toegejuicht, en bezocht te Lany het graf van Masaryk. terwijl hij overal spandoeken zag met „Vive la France", maar wie kon voor zien dat Frankrijk nog geen jaar later Tsjechoslowakije zou prijs geven aan Hitier? Op 16 december 1937 vierde de oud-minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, de hoog leraar in het Romeinse Recht van de Vrije Universiteit mr. V. H. Rutgers zijn zestigste verjaardag. Niemand kon ook maar vermoe den hoe in 1945 zijn einde zou zijn: als dapper verzetsman stierf hij in Duitsland in vreemde ge vangenschap, nadat hij gedurende de bezettingsjaren duizenden be moedigd had door zijn dappere Op 18 december werd ook dc Utrechtse hoogleraar in de oude geschiedenis H. Bolkestein zestig jaar. Zijn leerlingen, ook zij die zijn socialistische idealen niet deelden, denken met dank en hoog achting aan hem terug, omdat hij ^o'n groot menselijk pedagoog was. die ook middelmatige stu denten wist in te leiden in de Klassieke Oudheid. Hem zouden nog vijf jaar gegeven zijn om zijn levenswerk voort te zetten. Op zondag 19 december vierde de populaire burgemeester van Amsterdam dr. W. de Vlugt zijn 65ste verjaardag. Hoe lang is het geleden dat de Anti-Revolutionai ren aanspmak konden maken op de burgemeestersplaats in de hoofdstad! In alle stilte zou hij tegen het einde van de bezetting, ontzet uit het ambt waarin hij zo veel aanzien en vertrouwen ge noot. heengaan. De zeer critische Menno ter Braak (die in mei 1940 stierf) hield in deze decembermaand een lezing over de grote Nederlandse romanschrijver Arthur van Schen- del. waarin hij opmerkte: „Ik hecht niet veel waarde aan de symboliek van den Nobelprijs voor Letterkunde; maar óls men die symboliek een inhoud wil ge ven. moet men Arthur van Schen- del. wiens werk de Nederlandse geest ademt door boven de be perkt Nederlandse eigenschappen uit te stijgen, den aangewezen candidaat achten voor deze onder scheiding." In die zelfde decembermaand wendden de hoogleraren in de Ne derlandse Letterkunde De Vooys, Van Eyck en Donkersloot zich tot het Nobelprijs-comité met het verzoek Arthur van Schendel de ze onderscheiding te willen schen- hebber uit de eerste wereldoorlog Lndendorff, die helaas tevens be kendheid verwierf als bondgenoot van Adolf Hitler en als groot pro pagandist van het atheïsme. Zijn omgang met Hitier kende vele spanningen, maar ook vonden ver zoeningen plaats. Hitier bezocht hem gedurende zijn laatste ziek te in het Rooms-Katholieke zieken huis waar de generaal verpleegd werd. Toen Hitier een kruisbeeld boven het bed van de patiënt ont dekte, vroeg hij hem, wetende hoezeer de generaal het kruis haatte, of hij geen bevel zou ge ven het te doen verwijderen. Lu- dendorff antwoordde echter: „Neen, laat maar hangen, ik zou niet gaarne de gevoelens der ka tholieke zustefs, die zulke goede verpleegsters zijn, willen kwet sen en ten slotte hindert dat cru cifix mij in het minst niet." Dit is wellicht één der weinige woorden die de generaal in zijn leven ten bate van het kruisteken gesproken heeft, maar de vraag van Hitler is typerend! In Nederland besliste de rege ring het Italiaans keizerrijk (en dus de verovering van Abessinië) niet de jure maar wél de facto te erkennen. Zwitserland had het, onder leiding van zijn gezagvolle minister van buitenlandse zaken Motta, evenzo moeilijk om met Italië op redelijke voet te blijven, sinds Mussolini de Volkenbond had verlaten. Beide neutrale lan den brachten zware offers aan hun rechtsbeginselen ter handha ving van hun neutraliteit. De jonge koning Faroek van Egypte ontsloeg eind december 1937 het kabinet Nahas Pasja. Thans denkt bijna niemand meer met respect aan deze overtollige vroeg oud geworden „rijke, jonge ling". Grootvorstin Kyra van Rusland en prins Louis Ferdinand van Ho- henzollern (de kleinzoon van ex- Keizer Wilhelm II) verloofden zich in déze decembermaand. Zij zou den hun bruiloft in 1938 op Huis Doorn vieren, in tegenwoordigheid van prinses Juliana en prins Bern- hard. Op 8 december 1962 woon de dit keizerlijk echtpaar de begra fenis van koningin Wilhelm in a bij. Herinnert iemand zich nog dat de bekende emeritus hoogleraar prof. dr. F. J. J. Buitendijk aan de Vrije Universiteit doceerde? Het dagblad „De Tijd" meldde in december 1937 dat hij te Gronin gen was overgegaan tot de Rooms- katholieke Kerk. ec-n stap waar toe de omgang met Jacques Mari- tain, Romano Guardmi en Max Picard hem mede had gestimu- Het Vaticaan bleef tegenover het Nazi-Duitsland afwijzend staan. Op 24 december 1937 sprak paus Pius XI tot de kardinalen in een „Voor het aangezicht der gehele wereld moeten wij plechtige en omlijnde woorden spreken, een woord over een feit en een woord over een beginsel. Het eerste be staat hierin dat er in Duitsland een werkelijke godsdienstvervolging is, ten spijt van hen die het tegen gestelde beweren. Het woord over het beginsel bestaat in het ontken nen van de beschuldiging, die som migen tegen de kerk inbrengen, dat zij niet de godsdienst, maar de politiek op het oog heeft." Hel Koningshuis Nederland leefde in die decem bermaand 1937 zeer met zijn Vors tenhuis mee, dat wegens het auto ongeluk van Prins Bernhard het Kerstfeest vierde in het Amster damse Burgerziekenhuis. Gere geld reisde de Koningin heen en weer tussen haar paleizen en het Temeer was dit het geval om dat de geboorte van een Oranje telg aanstaande was. Daardoor groeide de verwachting uit tot spanning; het meegevoel van het volk was in die maand een wer kelijk meeléven! Toen op 1 januari 1938 de Prin ses uit het Burgerziekenhuis plots naar Paleis Soestdijk vertrok, ver wachtte men de geboorte spoedig. Maar nog een maand zou Neder land moeten wachten. Gelukkig keerde Prins Bernhard in de vroe ge morgen van 5 januari 1938 per luto terug naar Soestdijk. Blijde verwachting, vertrouwen en span ning vormden de sfeer waarin rondom het Koningshuis in Neder land de jaarwisseling 1937-1938 plaats vond. Winston Churchill Eén der weinigen die vandaag nog in ons midden is, verhief reeds 25 jaar geleden zijn stem met groot gezag. Hij had in tal loze ministersfuncties zijn land gediend, maar dat zou alles ver bleken vergeleken bij de taak die hem nog wachtte. Dat was de Engelse staatsman Winston Churchill, die als gedurig opposant tegen het Engelse Kabinet zich voorbereidde op zijn taak om lei- Ging te geven aan het vrije Euro pa. Hoewel Hitier zich ook in 1937 binnen Europa nog betrekkelijk rustig had gehouden, liet Churchijl nimmer na te waarschu wen tegen de toenemende macht van Duitsland, en het verloop van zaken heeft hem bitter gelijk ge- In het Algemeen Handelsblad schreef hij op Eerste Kerstdag 1937 een typerend artikel „Europa smeedt zijn wapenrusting" waarin hij met grote nuchterheid zijn standpunt uiteenzette. Daarin heet te het onder meer: „Onder den gewonen uiterlijken schijn van partij- en parlementaire kibbela rijen bestaat er wat de hoofdzaken betreft méér eenheid onder het Franse en het Britse volk. dan vredestijd heeft geconstateerd. Ten slotte ook de goede gezindheid der Ver. Staten jegens de vrije regeringen in Europa in de loop der jaren dui delijk aan het licht getreden. Wij hebben daarom geen aanlei ding. ons ongerust te maken over het jaar 1938 en moeten allen trachten in dat jaar een gezonder oorlogsgeweld' Winston Churchill, die I reeds met klem waars tegen de toenemende ma I Nazi-Duitsland atmosfeer en e toestand te doen ontstaan." Geen aanleiding ons ongerust te maken? Hier schijnt het wijs te herin neren aan een woord van Colijn in december 1937 in een interview voor een Frans blad: „Men moet er aan denken, dat een minister geen profetische gaven bezit en er eiken dag dingen gebeuren, die zelfs wel gefundeerde verwach tingen overhoop werpen." Het jaar 1938 toch zou een de finitieve wending brengen in de buitenlandse politiek van Duits land. Van beklagenswaardige, overwonnen staat ontwikkelde het zich plots tot agressieve en sterk militaire mogendheid waarvoor de rest van Europa bevreesd was. In één jaar zou Duitsland twee staten likwideren: Oostenrijk en Tsjechoslowakije. terwijl het ge heel Centraal-Europa, de Donau- en Balkanstaten in een toestand van onzekerheid kwamen te ver keren. Oudejaarsavond 1938 zou een avond van grote zorg zijn! Des te boeiender zijn de woor den waarmee Churchill zijn artikel afsloot „Laat ik eindigen met een ge dachte, die een beroep doet op al len. Op Eerste Kerstdag 1914 staakten de Duitse soldaten aan het westelijk front het vuur. Zij plantten kleine kerstboompjes voor hun loopgraven en verklaar den, dat er die dag vrede en goede gezindheid onder de lijden de mensheid moest zijn. Beide partijen kwamen uit hun loopgra ven en ontmoetten elkaar bi het afschuwelijke Niemandsland. Zij drukten elkaar de hand, wissel den geschenken en vriendelijke woorden. Gezamenlijk begroeven zij de doden, die men tot dusver niet had knnnen naderen en die verstoken waren gebleven van een begrafenis volgens de gebruiken, die de mens onderscheidt van het dier. Laat niemand, die de naam van menselijk wezen waard is, dit ver heven denkbeeld uit zijn gedach- Veel is veranderd, maar niet de bange zorg over en het verlangen naar VREDE En de zekerheid van de Bijbel dat alleen Gód die kan schenken, als het moet ook temidden van oorlogsgeweld! I 123, Den Raag. Oplossingen Hieronder volgen de op lossingen der opgaven, wel ke in onze rubriek van 8 december jl. werden gepu bliceerd onder de titel ..Nog maals: Olympisch schaak". 1. FarboodPanno: Op 1-Kfl? volgde heel drastisch 1. Dh4l en wit kon het opgeven, daar hij f2 niet meer dekken kan. Op 2Pxh4 volgt Txf2 mat. 2. Del CorralBalcerow- kai: De zet 1. T2g8? be nam de eigen koning een belangrijk vluchtveld. Er volgde: 2.Txh5t! Pxh5 3.Th7 mat 3. SafvatZwaig: Zwart staat wel heel goed. maar moet toch beletten dat wit zich door middel van Ld2-e3 bevrijdt. Vandaar 1. Dc2ü 2.Dd2 Te2ü en nu is het uit. Er volgde 3.Pa3 en nu kon zwart zowel met 3. Txd2 als met 3. Dxd2 winnen. Hij koos in de partij de laatstgenoemde zet 4. OlssonPulg: Wit won door l.Tle6ü Tc8 2.h3, Tc5 3Lb3 Kh8 4.Txgfl! Telt 5.Kh2 d5 en nu volgde het knaleffect 6.Dd4!l, waarna zwart het opgaf. Onderbreking van lijnen Af en toe vindt men in gewone schaakpartijen mo tieven of ideeën, welke nor maliter in problemen voor komen, en dus meestal aan problemisten voorbehouden zijn. In de onderstaande vier stellingen, welke wij in Schach-Echo vonden, treedt zo'n probleem-idee op, nl. het openbreken van lijnen. Daarmede is eigenlijk alles gezegd wat er ter toelich ting van onze vier opgaven nodig is. Toch willen wij er wel op wijzen, dat in het bijzonder stellingen 3 en 4 bijzondere aandacht en bestudering verdienen vanwege de zij wegen, welke voortdurend Ingeslagen kunnen worden en die men toch eigenlijk wel goed „door"' moet heb ben alvorens men er zeker van kan zijn dat men de goede oplossing gevonden heeft. m w a i k a m A s 1 w^wmm \&i - i i kk k 'M fjf ÈL M, mm: m tJÊJfJÊ k ffilè k k k W •A £v ft Wit aan zet won. Hoe? India en Pakistan hebben een kans om de strijdbijl te begraven Een referendum, maar waarover? Moskou en Peking kijken met spanning toe. - Indonesië en de opstand in Broenei - Alles verkeken? tlngcn is in de afgelopen week het gesprek tussen India en Pakistan in Rawalpindi (te genwoordig de hoofdstad van Pa kistan) begonnen. Uit de officië le verklaringen, die ter gelegen heid van de opening van de con ferentie werden afgelegd, zou men kunnen opmaken, dat een akkoord over de kwestie Kasj mir nu wei in zicht is. Presi dent Ajoeb Khan van Pakistan vertelde op een persconferentie, dat zijn land niet zal staan op inwilliging van zijn reeds lang geleden gestelde eis, dat de vier en een half miljoen inwoners van Kasjmir via een volksstemming in staat moeten worden gesteld om uiting te geven aan hun staatkundige verlangens. En de leider van de Indische delegatie verklaarde letterlijk, dat zijn land wellicht geen bezwaar zou maken tegen een dergelijke volksraadpleging, als men het ter conferentie daarover eens zou kunnen worden. En toch is de hoop op een akkoord nog ver mengd met een gevoel van twij fel, al is het dan geen vertwij feling. China Aan de vooravond van de con ferentie te Rawalpindi is een ver klaring gepubliceerd, waarin Pa kistan en communistisch China mededelen, in beginsel overeen stemming te hebben bereikt over de gemeenschappelijke grens van beide landen. De bekendmaking volgde op onderhandelingen, die de laatste maanden via de nor male diplomatieke kanalen wer den gevoerd, ook toen de Chine zen nog Indisch grondgebied bin nenrukten. En tot dat gebied be hoorde ook een deel van Kasj mir, waarop zowel Pakistan als communistisch China recht me nen te hebben. Het is niet be kend, wat het akkoord tussen Pa kistan en rood China over het betrokken gebied in Kasjmir (La- dakh) zegt. Het is echter wel een vreemde zaak, dat zoiets van Pakistaanse zijde is gebeurd aan de vooravond van besprekingen, die met name aan Kasjmir ge wijd zullen zijn. Referendum President Ajoeb Khan heeft een volksstemming de erkende en beschaafde werkwijze ge noemd. om geschillen als dat om Kasjmir op te lossen. Indien India echter een betere methode meent te weten, zullen de des betreffende Indische voorstellen door de Pakistaanse onderhan delaars worden bestudeerd, al dus de president. Ondanks de verklaringen niet een uitdagend karakter, die Indische leiders naar zijn mening aan de voor- avoïid "van dè besprekingen heb ben afgelegd, blijft Pakistan van mening, dat de veiligheid van beide landen afhankelijk is van het bestaan van goede betrek kingen. Van Indische zijde is slechts verklaard, dat een oplossing van het probleem Kasjmir niet tot gevolg mag hebben, dat India niet meer vrijelijk zijn verbin dingen met het grensgebied van Ladakh kan onderhouden. Dit gebied is een van de streken, waarover een grensgeschil tus sen India en China bestaat, zo als al werd opgemerkt. Amerika De meest opmerkelijke resul taten van het overleg in Rawal pindi kunnen zich voordoen in twee nevenkwesties. Een daar van, die zich als een wolk aan de horizon aankondigt, is de ver slechtering van de betrekking van de twee landen met de Ver enigde Staten en Engeland. Met name India beschuldigt beide landen er van, pressie uit te oe fenen om een regeling van het probleem Kasjmir te bespoedi gen -en in wezen te forceren. Dit kan in India de uitwerking heb ben. dat de dreiging van de Chi nese agressie wordt verdrongen door vijandige gevoelens ten op zichte van Pakistan. Niettemin blijft men zich in Washington en Londen zorgen maken over de verzwakking van de verdedi ging van het subcontinent door de vete tussen India en Pakistan, hoewel India een belangrijk deel van zijn troepen van de grens terughaalde en naar het noorden zond. Vandaar dat Amerikanen en Britten blijven aandringen op een nieuw streven naar overeen stemming. Bestand Toen in 1947 Pakistan en In dia werden gevormd uit het voormalige Brits-Indië, werd Kasjmir er buiten gehouden. Dat kwam, omdat het nooit de be doeling is geweest, twee afzon derlijke staten te stichten. Toen die stichting een niet te ver mijden stap was geworden, wist men dus geen raad met Kasjmir. Deze staat heeft een vrijwel ge heel mohammedaanse bevolking, maar een hindoese maharadja, die het beter vond, zich bij In dia aan te sluiten, hetgeen on der controversiële omstandighe den gebeurde. Meer dan een jaar lang heb ben India en Pakistan over Kasjmir gevochten, totdat dc Verenigde Naties tussenbeide kwamen. Er kwam een wapen stilstand, waarmede vooral Pa kistan nooit vrede heeft gehad. De verdeling van Kasjmir langs de bestaande bestandslijn liet India nl. in het bezit van het meest begerenswaardige deel van de staat: de vallei rondom Srinagar. Pressie Pakistan is van mening, dat dit deel niet aan India toebehoort, omdat de bevolking overwegend uit mohammedanen bestaat. De scheiding tussen de bevolkings groepen, die hindoe en moham medaan zijn, was destijds bepa lend voor het toewijzen van de gebieden aan beide landen. De wederzijdse haatgevoelens tussen het overwegend moham medaanse Pakistan en het over wegend hindoese India hebben er toe geleid, dat de twee landen een belangrijk deel van hun troepenmacht hebben geconcen treerd aan de grens, die beide volken verdeelt. Onder Ameri kaanse en Britse pressie kwa men Nehroe en Ajoeb Khan eind november overeen, een nieuwe poging te wagen de bestaande geschillen te beslechten, niet al leen terzake van Kasjmir, maar ook inzake enkele andere kwes ties. Beide staatslieden zullen pas in een later stadium aan het gesprek gaan deelnemen. Voor waarde hiertoe is dat eerst op lager niveau overeenstemming wordt bereikt. Keus Na het bekend worden van dq conferentieplannen is in beide landen het aantal pnverzqenlijke uitlatingen toegenomen. De poli tici hebben zich luidkeels op hun oude standpunten teruggetrok ken. Ook regeringsfunctionaris sen, die zich in het openbaar niet als spelbrekers willen laten kennen, hebben in particuliere gesprekken de traditionele eisen herhaald. Voor India betekende dit een permanente verdeling van Kasjmir volgens de be standslijn. Voor Pakistan is het een volksraadpleging in de om streden vallei. In het algemeen verwacht men, dat de bewoners van de vallei bij een volksraadpleging volgens hun godsdienstige opvatting zuilen stemmen, waardoor de vallei dus bij Pakistan zou ko men. Het is echter de vraag, of India een volksraadpleging ai- leen maar in dit licht 'wil zien. Want het kan dan even goed de vallei zonder meer aan Pakistan geven. Samen De enige richting, waarin de waarnemers kans op een oplos sing zien, is een vorm van ge meenschappelijk beheer van de vallei of van de hele staat door India en Pakistan. Dit kan ech ter ook verkeerd uitpakken, zo dat deze oplossing inplaats van een basis voor het uit de weg ruimen van geschillen een nieu we broedplaats zou kunnen wor den voor het ontstaan van nieu we conflicten. Veel hangt af van de houding van Nehroe, die zich persoonlijk nauw betrokken acht bij Kasjmir, dat hij goed kent (hij werd er geboren) en van Ajoeb Khan, die onder sterke politieke druk staat. Wat er ook uit het overleg mag voortkomen, het is voorlopig de laatste kans voor de ttvee leiders om het ge schil te regelen. Een mislukking zal tot gevolg kunnen hebben, dat deze tere kwestie in lange tijd niet aan de orde zal komen. Belang Er zijn nogal wat mensen, die het gesprek in Rawalpindi met grote belangstelling zullen vol» gen. Behalve Kennedy en Mac- millan zijn dat vooral Chroesjt- sjef en last but not least Mao Tse Toeng. de Chinese dictator en diens naaste medewerkers. Dit is Ladakh, een deel van het door India en Pakistan betwiste Kasjmir. Onrust in Broenei, ondanks het feit, dat de opstand in de kiem werd gesmoord. Het beeld van de toekomst. nen belang bij, dat beide lan den geen overeenstemming be reiken. De onderlinge conflicten verzwakken de positie van bei de landen en als gevolg daarvan van het zuidelijke deel van Azië, dat toch al aan zulk een zware communistische druk bloot staat. Reeds daarom is het te ho pen, dat India en Pakistan wer kelijk de strijdbijl begraven en dat zij naar een oplossing zoe ken nu zich een prachtige ge legenheid voordoet. Dat zou wat Azië betreft 1963 een goed be gin geven., Broenei In een ander deel van Azië zal Broenei in het komende jaar zeker de aandacht blijven vragen- We hebben er in deze rubriek al op gewezen, dat de premier van Malakka, die zijn plannen voor een Groot-Malesische fe deratie in de war zag gestuurd, niet juist heeft gehandeld, toen hij Indonesië openlijk aan de kaak stelde als verantwoorde lijk voor de opstand in Broenei. Het bewijs, dat dit laatste in derdaad zo is, is nog steeds niet geleverd, ook al zijn de ver moedens in die richting ook nog zo sterk. Het enige wat vast staat is, dat Indonesië sympa thiseert met de opstandelingen en hun steun heeft toegezegd. Maar daarmede is nog niet het bewijs geleverd, dat de opstand door en in Indonesië werd voor bereid. Intussen is Soekamo de heer Abdoel Rachman erg dank baar, dat hij op zo nadrukke lijke wijze verband heeft gelegd tussen de opstand in Brits- Noord-Borneo en de rol, die In donesië daarin zou hebben ge speeld. Want van nu af aan be staat de mogelijkheid, dat Indo nesië namens de opstandelingen het gebied gaat opeisen. Azahari Uit de berichten, die de laatste tijd over de toestand in Broenei binnenkomen, valt op te maken, dat de opstandelingen een guer rillastrijd zijn begonnen om de Europeanen in deze Britse kolo nie het leven zuur te maken er Engeland op die wijze te dwin gen, naar een oplossing te zoeken, voordat het te laat is. Intussen worden er pogingen in het werk gesteld, besprekingen op gang te brengen, waaraan ook zal worden deelgenomen door premier Ab doel Rachman van Malakka (Ma- leise federatie) en sjeik Azahari, de leider van de Broeneise op standelingen. die zich nog steeds in Manilla, de hoofdstad van de Philippijnen, bevindt. We hebben er al op gewezen, dat de partij van Azahari in Broenei vrijwel alle zetels in de Wetgevende ver gadering bezet en dat h(j dus niet zo maar de eerste de beste rebel lenleider is. Hij is een politieke •oudig de grote meerder heid van de bevolking van Broenei niet kunnen negeren, die hem gekozen heeft. Mogelijkheid De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat Azahari het niet zo erg prettig vindt, dat Indo nesië thans zo openlijk zoveel belangstelling voor Brits-Noord- Borneo aan de dag legt en dat hij er niets voor voelt, dit ge bied te laten opslokken door de Indonesiërs. Azahari zou er dan belang bij kunnen hebben, dat hij enige ruggesteun heeft in zijn streven om de onafhankelijkheid van een eventuele zelfstandige staat Noord-Borneo tegenover Indonesische manoeuvres te kun nen handhaven. En zo lang niet vaststaat, dat deze mogelijkheid volkomen uitgesloten is. zal het niet verstandig zijn, zonder meer uit te gaan van het standpunt, dat er met Azahari toch geen goed garen te spinnen is en dat wat er ook gebeurt Indo nesië in elk geval de lachende derde zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 12