Ruim 12.000 gladde ijzers gisteren in Molentocht Hervormd Oegstgeest heeft centrum nodig BENDER Garnaal mag binnen drie dagen geveild Toelatings- en eindexamens ME (J WE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 27 DECEMBER 1962 IJs op Wijde Aa niet betrouwbaar Op Kerstavond gevat Twee jeugdige Lissers pleegden 50 inbraken Aan de reeds lange tijd verscherpte surveillance van de politie in Lisse is waarschijnlijk maandagavond een einde gekomen. In de loop van de avond wer den namelijk twee jeugdige inbrekers van 15 en 17 jaar op heterdaad betrapt bij het inbreken in het Luxor-theater achter hotel De Witte Zwaan. Dit theater heeft al enkele malen last van ongewen ste bezoekers gehad. Ten einde voor de feestdagen hun poTtemonnaie te vullen, hadden de knapen zich nogmaals onge oorloofd toegang verschaft, waarbij zij echter in de kraag werden gevat. Bij het verhoor od het politiebureau aan de Heereweg vielen de jongens al gauw door de mand. Ze waren de tel kwijt geraakt van het aantal malen dat zij ergens hun slag hebben geslagen, maar de politie bleek over een beter geheu gen te beschikken. Zii werden met een vijftigtal inbraken geconfronteerd, die zij niet konden ontkennen. Het tweetal zal morgen voor de officier van justitie in Haarlem worden voorgeleid. De Lisser politie heeft eveneens be- kend gemaakt dat elders in ons land nog twee andere, niet uit Lisse afkomstige inbrekers zijn gevat die vandaag al zul len worden voorgeleid. Ook dit duo heeft toegegeven in Lisse te hebben in gebroken. Hiermee hoopt men dat de golf van inbraken in Lisse zal zijn af gelopen Kw 196 in brand in Scbeveningse haven In de machinekamer van de Katwijk 196, gemeerd in de Tweede Binnenha ven te Scheveningen, vóór de oude vis. loods, is maandagavond om ongeveer zeven uur een begin van brand ontstaan. De wachtsman de enige aan boord werd wakker van zware rook. Hij ging op onderzoek uit en ontdekte onraad in de machinekamer. De wachtsman holde de wal op en sloeg alarm. De brandweer bluste het vuur met een nevelstraal. De oorzaak van de brand is sluiting in de elektrische installatie van de olie- stook in de machinekamer. De schade aan de Katwijk 196. eigendom van de Katwykse rederij Viking, is gering. Ook in Leiden hebben velen in de afgelopen dagen de schaatsen ondergebonden. Hier een ijs tafereel in Leiden-Zuidwest. Links op de achtergrond de toren van de Bevrijdingskerk, rechts de flats langs de Churchilllaan. Foto N. van der Horst DE KAAG Jongeman verdronken Op tweede Kerstdag is de 19-jarige jon geman Griekspoor uit Nieuw-Vennep bü het schaatsen op het Kagermeer in een wak gereden en verdronken. In de loop de dag zijn er zes kinderen door het an het Kagermeer gezakt. Ze konden zes worden gered. Na de diensten in de Groene of Willibrordkerk en de Pauluskerk kwamen zondag de hervormde gemeenteleden van Oegstgeest in twee samenkomsten bijeen om in principe hun antwoord te kennen te geven op de vraag: „Krij gen wij een gemeentecentrum?" Na de dienst in de Groene kerk gaf de heer B. J. Huurman een toelichting op deze vraag en in de Pauluskerk was het het prof. dr. A. J. Rasker, die de lidmaten op hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de gemeenteleden wees. Een piano is een prachtig bezit voor heel het gezin Ook voor u is dit ideaal beslist bereikbaar. Kom gerust eens bij ons kijken naar de vele merken en praten over de talrijke mogelijkheden. Wij geven u graag alle gewenste inlichtingen. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60 A deskundig in klank Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam PRODUKTSCHAP VIS STELDE VAST: A AN de Steenstraat in Leiden was het gisteren een ware stormloop enthousiaste schaatsers van beiderlei kunne. Dc radio had nog geen mededeling gedaan of duizenden stroomden toe van heinde en ver om aan hét schaatsevenement van de Rijnstreek deel tc nemen. Om één uur moest men de inschrijving echter staken, omdat men anders de kans zou lopen, dat de deelnemers in het donker moesten rijden. Dit was niet ver antwoord, daar het ijs op verschillende plaatsen zwakke en zelfs open plekken vertoonde. De Wijde Aa was zelfs nog niet eens dicht gevroren, zodat het traject van 50 tot 30 kilometer moest worden teruggebracht. Niettemin hebben ruim 5900 paar schaatsen de toch volbracht, terwijl de schaatsers met volle teugen van de ijspret hebben genoten. Het weer werkte gelukkig mee. Ei was vry weinig wind en de temperatuui lag doorgaans maar iets beneden het vriespunt. Toch eindigde de tocht enkelen nog voortijdig, daar zij bh' beeld met teveel snelheid door een bocht Bingen en door de afzetting heen in wak reden. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Reeds bij de Vaarsloot direct na de controle bij de bekende Rode Wipmolen. Om de volgende hoek was namelijk een wak niet helemaal duidelijk aangegeven. Waardoor er al spoedig enkelen kopje ender in het ijskoude water verdwenen. Gelukkig wist men hen weer op het iis te trekken, maar de lol was er voor hen toch goed af. In de Rode Wipmolen wa ren de molenaar en zijn vrouw zo vrien delijk de drenkelingen van droge kleren te voorzien en konden zij hun kleren bij de kachel drogen. Gezegd moet worden, dat dit ook de dissonant van de gehele dag is geweest Er was overigens niets dan lof en men bad. of men nu boven of onder de vijf tig telde, machtig veel plezier. Vooral zij die de tocht in de morgenuren maak ten hebben bovendien nog van heerlijk VOORSCHOTEN IJswedstrijden Vrijdag om 2 uur worden op de baan van de IJsclub Voorschoten wedstrijden om het kampioenschap van Voorschoten gehouden. Als deelnemers kunnen zich dames van alle leeftijden en heren boven de veertig jaar opgeven. Zaterdagmiddag om 2.30 uur zijn er nationale afvalwedstrijden. De eerste vier prijzen zijn geldsommen van resp f 100, f 75. f 50 en f 25. Er is een extra premie voor de best geplaatste Voor schotenaar. Raadsagenda Morgenavond (vrijdag) om 8 uur ver gadert de gemeenteraad van Voorscho ten De agenda vermeldt onder meer de volgende punten: benoeming leden van de commissie van advies woonruimtewet; verhoging wethouderssalarissen; om bouw centrale verwarming Ds. Fortgens- school; vaststelling bedrag per leerLing voor openbaar en uitgebreid lager onder wijs voor 1963; vaststelling getal weke lijkse lesuren vakonderwijs voor open bare scholen voor lager c - derwijs: be noeming lid commissie tot wering van 'oboolverzuimwijziging intercommunale Z.A.-regeling: tussentijdse pachtontbin- oing met de heren J. Rijsdijk en F Kamst. beiden te Voorschoten, in het Plan Boschgeest. Commissie tot wering van schoolverzuim B. en W. stellen de raad voor tot her benoeming over te gaan van de leden ''er commissie tot wering van school verzuim. Dit betreft: mevr. M. Groot- Kingma en de heren A. Boesveld, G. van der Hulst, P. G. Niersman en dr. Sirks. weer genoten ook. In de middaguren be- gon het heel licht te sneeuwen en boven dien groeiden de riien wachtenden bij de stempelplaatsen toen ook nog al aan Ingekort Het inkorten van de route tot 30 km. waardoor het gedeelte Wijde Aa en de stempelplaats „De Brasem" van de heer Zegers kwam te vervallen, was dan voor de laatste misschien wel sneu, maar ver standig was het in ieder geval, want het water van de Wiide Aa lag de dag voor Kerstmis nog op tal van plaatsen open en omdat de organisatoren niet graag over één nacht ijs laten rijden besloot men dus tot een verkorte Molen tocht. In Rijpwetering. waar men binnen kwam over een klein stukje van de Koppoel. leek het veel op een invasie Vooral bij de stempelplaats in het cen trum ondergebracht in café Bakker kon men de overstelpende drukte nauwelijks aan. Prettig vooral was de medewerking van de bevolking, die er voor zorgde dat bij de oversteekplaatsn, dus daar waar de rijders(sters) het ijs even moes ten verlaten voldoende stro aanwezig was ter bescherming van de ijzers te gen de harde bestrating. Morgen weer Er waren er ook die de tocht wel twee en zelfs drie keer hebben gere den. Zij beschouwden het als een goede Concert in Bethlehemkerk werd afgelast Het door Jaap Remmelzwaal zaterdag avond in de Leidse Bethlehemkerk te geven orgelconcert, waaraan Tineke Flin- terman-De Jong (mezzo-sopraan) en J Broekhuis (trompet) zouden meewerken, werd even voor het begin afgelast. De zangeres deelde dit de ongeveer twintig belangstellenden mee. Zij wenste niet zo'n klein publiek te zingen. De beide heren, die wél wilden spelen, za gen zich toen genoodzaakt haar voor beeld te volgen Senaat Catena De senaat van de studentenvereniging Catena te Leiden is voor het verenigings- jaar 1962—1963 als volgt samengesteld: D. E. Wentink, praeses: P. Dijkhuizen, ab-actis. Rapenburg 127; H. F. Dank- meijer. quaestor; R. L. J. Toet. assessor I: H. A. Happel. assessor II. Door ijs gezakt De 37-jarige M. Sand zakte op Tweede Kerstdag door het ijs van de Witte Sin- geL Voorbijgangers zagen het ongeval cn het lukte hen het slachtoffer met een reddingsboei uit het water te halen. De heer Sand liep geen letsel op. Controlepost 2 was bij de be kende rode wipmolen in de vaarsloot bij Oud-Ade. Er en voorbij deze molen kwam de be kende Alphense atleet Nico Ver kade in een wak terecht. Het molenaarsgezin voorzag hem van droge kleren, de molenaars kachel deed de rest. de eventueel te 1 Voor vandaag heeft het bestuur van het Merendistrict geen tocht uitgezet, maar bij aanhoudende vorst zal er voor morgen in ieder geval weer een ver korte molentocht en misschien wel de normale Molentocht kunnen worden gereden. Wat de Merentochten betreft vult nog weinig goeds te vertellen, om dat het ijs op de meren zeer ongelijk feitelijk, tenminste wat grote ge deelten van het Braassemermeer be treft, onberijdbaar is. Zo men al de komende dagen aan een der tochten gaat deelnemen, raad het bestuur met klem aan, vooral binnen de ingegeven routes te blijven rijden en daar niet van af te wijken. ring en Visprodukten i3 een belangrijke verordening tot wijziging van de gar- nalenverordening vastgesteld. Deze wijziging houdt in dat de garnalen niet meer onmiddellijk na de aanvoer, maar binnen een tijdslimiet van drie marktdagen ter beschikking van de veiling moeten worden gesteld. Voorts wordt het door deze wijziging moge lijk de garnalen te verkopen en/of af te leveren door veiling op een andere visafslag of door tussenkomst van een andere agent dan in de aanvoer plaats. Op voorstel van de Garnalenadvies- commissie is door de wijziging tevens de mogelijkheid geopend dat ook de gar nalen. die binnen 24 uur bij de tweede afslag doordraaien, na te zijn terugge nomen of opgehouden, toeslag wordt verleend indien de tweede aanbieding plaatsvindt door tussenkomst van een andere afslag of agent Deze wijzigingen ziln aangebracht, om- dat de garnalenvissers steeds meer de Het heeft gisteren storm op het inschrijf bur eau in café restaurant Bellevue aan de Steenstraat. Rond 6000 schaats liefhebbers lieten zich inschrij ven, een groot aantal moest na één uur worden teleurgesteld. dat het voorschrift, dat de gevangen garnalen onmiddellijk ter beschikking van de veiling moeten worden gesteld in de plaats van aanvoer, niet meer be- vordelijk geacht kan worden voor de prijsvorming. Thans kunnen de garna- lenvissers een gunstige markt afwacti- ten. Ook wordt verwacht dat er door deze wijziging minder garnalen zullea doordraaien. Aan het begin van de vergadering hield de voorzitter een korte rede, ge- wijd aan de nagedachtenis van koningin Wilhelmina, die door de aanwezigen staande werd aangehoord. HARING Uit de mededelingen van de voorzit, ter bleek weer dat de haringvangst van 1962 aanzienlijk geringer was, dan de vangst van 1961. In totaal zijn er dit jaar 175.000 kantjes haring minder aan ae wal gebracht dan vorig jaar. In de maand november is 1700 ton ver se haring gevangen, tegen vorig jaar 3400 ton. De gemiddelde prijzen van de haring lagen dit jaar twee drie maal zo hoog als in het voorgaande jaar. In de maand november lag de gemiddelde prijs op 65 cent per kg. Vorig jaar was net 27 cent per kg. MAKREEL Voor makreel ligt de prijs over de maand november precies drie maal zo hoog als vorig jaar. terwijl de aanvoer vorige maand ruim vijf maal zo klein was als in november vorig jaar. Aan voer makreel '62 123 ton, in '61 668 ton legen de gemiddelde prijzen van respec tievelijk 66 en 22 cent per kg. KABELJAUW Voor kabeljauw is de aanvoer gelijk gebleven, terwijl ook de prijs ongeveer die van het vorige jaar was. In Schelvis was de aanvoer vorige maand iets gro ter dan vorig jaar. de gemiddelde prijs naaide in vergelijking met november '81 met 10,15. In de schol is ongeveer het zelfde beeld te zien. Dus vooral in de haringsector, is de vangst enorm tegengevallen. Dit betekent dat de vis-conserven- industrie met grote moeilijkheden te kampen zal krijgen. Aan de grote vraag naar haring in West-Duitsland kan. eenvoudig omdat er niets voor radig is. niet worden voldaan. Dertienduizend gulden Delftse th-ambtenaar verdacht van fraude De Delftse recherche heeft maandag morgen om tien uur de 34-jarige T.H.- ambtenaar D. H. in zjjn woning aldaar gearresteerd. De man wordt verdacht van fraude voor een bedrag van dertiendui zend gulden. In de afgelopen twee jaar diende hij gefingeerde voorschotten in op naam van bij de Spaarregeling voor ambtenaren aangesloten T.H.-employés, na de beno digde papieren van valse handtekeningen te hebben voorzien. Van het geld is niets meer over. De man kocht er o m. een auto Merwede: De heer H. J. Schlömann uit Den Haag is tot directeur benoemd in plaats van wijlen de heer Chr. Hoen derkamp, en de heer C. J. van der Vlies is tot onderdirecteur en mr. Schnijder te Noordwijk tot commissaris benoemd. Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 mr: Haagsche Comedie met „Schweyk n de tweede wereldoorlog". Vrijdag De Turk, 34.30 uur: Receptie t.g.v. 10-jarig bestaan N.V. M. den Os en Zo- De n Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 lur: Haagsche Comedie met ..De Grot". Diligentia. 8 uur: Haags Vocaal En semble o.l.v. A. Oribio de Castro. Zaterdag Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondgebed in Hervormden en Gereformeerden. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister' Gebouw K. Ballet. Diligentia, 8 W.. Scapino lur: Jan Wijn, piano. Films Klopjacht in H Casino (2.1 land (alle leeftijden) ondeugend vrouwtje (18 jaar). Lido (2.30 en 8 uur): Boccaccio '70 (18 jaar) Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): De zoon van Captain Blood (14 j.). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): tot maan dag: Zeven mannen zonder vrees (14 jaar); van maandag tot en met donder dag: De Titanen (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Crook* anonymous (alle leeftijden). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Romance a la carte (alle leeftijden». Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en dc Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Freest Smallenburg te Leiderdorp wordt aargenomen door de Haven-apotheek. Tentoonstellingen Lakenhal, Figuratieve Kunst (tot 21 januari). Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Vreemde volken", kindertekeningen tot 2 maart) Lakenhal, geselecteerde schilderijen voor Wedgwoodprijs 1963 (t/m 16 dec Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4 30 uur er. vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6-30 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27. maandag en voensdag van l tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag vai I tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur: zaterdag van 105.30 uui Bijkantoor chr. schooi Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.30—9 uur njn. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. ontmoetingspunt, aangezien het dicht bij het centrum van Oegstgeest ligt en de drie wijkgemeenten hier op elkaar aan sluiten. Voor de aankoop van de grond, de bouw van het centrum en andere kosten is een totaalbedrag van f 800.000 nodig, waarvan f 600.000 voor rekening van de kerkelijke gemeenten moet komen. De Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en het Groene Kruis nemen ook aan de stichtings- en exploitatiekosten van het centrum deel. De besprekingen met de Gereformeerde Kerk van Oegstgeest tot deelname zijn helaas vastgelopen. Da medewerking van het Groene Krui* maakt het te bouwen centrum dubbel rendabel, overdag wanneer er geen ker kelijke activiteiten in het gebouw plaats- Be slissing De burgerlijke gemeente wil binnen afzienbare tijd een beslissing van de hei - vormde gemeente vernemen omtrent al of niet aankopen van de grond. Daartoe werd gisteren van de gemeente een ant woord gevraagd, terwijl bovendien alle gemeenteleden een circulaire ontvingen. Aan het centrum is dringend behoefte. ,.30 jaar geleden bouwden wij de Paulus kerk, enkele jaren geleden restaureerden wij de Groene kerk, er kwamen een der de predikant en een wika. Deze dingen waren indertijd ook waagstukken Dn activiteiten van de gemeente breidden zich uit. en de behoefte aan een gemeen tecentrum werd en wordt steeds groter. Wat zal de jeugd van thans later zeggen van de ouders, indien deze nu niet de noodzaak van het centrum inzien?" aldus prof. Rasker. De kerkvoogdij heeft een jaarlijks be drag van f 20.000 nodig om tot bouw- en exploitatie over te gaan. Indien dc ge meenteleden een half procent van hun inkomen beschikbaar stellen, kan de kerkvoogdij een gunstige beslissing op zich nemen. Ook kan ieder gemeente lid een of meer m2 grond (a f 40) kopen. Naar aanleiding van de reacties van gisteren, is men van mening dat de her vormde gemeente de verantwoordelijk heid voor de jeugd aanvoelt. Men hoopt en verwacht, dat ook de gisteren niet aanwezige gemeenteleden dit zullen doen. cn dat het zozeer benodigde en gewenste gemeentecentrum er zal komen. Burgerlijke stand GEBOREN: Rentier Alexander Nico- laas. zn van G. Broekhuis en M. van der Bend; Arie. zn van L. de Kluijver en A. Verdoes; Elly Francoise Julia, dr van J J. W. Borleffs en E P. M. Kuysten: Theodora Geerdina. dr van C. D. de Mooij en G. van Starkenburg. GETROUWD: J. W. van Voorthuijzen en J. S. de Zwaan; W. E. van Duijn en M. L. Steenbergen; A. II. Sollewijn Gelp- ke en E. M. Visser; W. Vianen en H. F. Epker. OVERLEDEN: A. P, Degens, w.v. J. de Boer; A. S. Kok, w.v. J. van Til; J. Armstrong, c v. P. van Oudga arden; W. Versteeg: J. C. de Waal. w.v. P. J. Elen- baas; J. van Egmond. e.v. J. Geervliet: F. M. P. Gründemann Gevaarlijk ijs op Leidse singels De Leidse politie deelt mee, dat het ijs van de Openbare IJsbaan aan de Zoeterwoudse SingelWitte Singel zeer slecht berijdbaar is De maximum dikt# is slechts vijf centimeter. Op tal van plaatsen is het water nog maar net be vroren. Het is dus gevaarlijk zich op het ijs te begeven In 1963 zal het schriftelijke gedeelte van de eindexamens aan de openbare ■n de bijzondere dag- en avondscholen voor VHMO. en van de staatsexamens HBS A en B en gymnasium worden afgenomen op de volgende dagen: Gymnasium A en staatsexamen gymna sium A: 7 t.m. 10 mei; gymnasium B en staatsexamen gymnasium B: 7 t.m. 10 mei; HBS A en staatsexamen HBS A: 7 t.m. 10 en 13 t.m. 15 mei; HBS B cn staatsexamen HBS B: 7 t.m. 10 en 13 mei; MMS: 7 t.m. 9 mei; Handelsdagschool met drie-jarige cursus: 7 Lm. 10 mei; Han- delsdagschoal met vier-jarige cursus: 7 Lm. 10 en 13. 14 mei; Handelsavondschool met drie-jarige cursus: 13 t.m. 16 en 20 t.m. 22 mei; Handelsavondschool met vijf-jarige cursus: 13 t.m. 16 en 20 t.m. 22

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3