Afbetalingswet wordt met vjOCCl 1QCC veel animo ontdoken Iedere handelaar kent de trucs l l l Reclame-t.v. alleen voor internationale concerns noem een banaan bij zijn naam vijftig first class american cigarettes i<j.~ in slof: 200 stuks voor f 8.- cJ Korthals belooft Kamer nota draadtelevisie Vraagteken Open het Dorp KRO(Radio) herdenkt Alphons Diepenbrock T&Mef 9 VRIJDAG 21 DECEMBER 1962 Schaak-vraag 326 Deze stelling ontstond dit jaar in een partij om het kampioenschap van Hongarije tussen Rozsa (met wit) en Porlisch. Wit had hier met 1. Tf 1dl op de been kunnen blijven, maar be sloot tot 1. Pf3e5? Vanwaar dit vraagteken? Of met andere woor den hoe beslist zwart nu de partij in zijn voordeel? Wit: Kgl, Dd2, Tel en fl, Lb2 en e2, Pf3. pi a4, d4, f2. g2 en h2. Zwart: Ke8, Dd6, Tb8 en h8, Ld5 en g7, Pc6, pi a6. c4, c7, e7. f4 en h7. Dam-vraag 326 In het probleem van Piet van Dijk te Parijs was de stand als volgt: Zwart: 6, 7, 8, 9, 13, 19, 21, 24, 25, 26. Wit: 16, 27, 28, 32, 34, 36, 39, 40, 41, 43. 48. Wit wint in de volgende zetten: 2631, 26X46; 28—23, 46x35; 23X1. 21X32; 34—30, 25x34; 43—38, 32x43; 48X8, 35X2; 1—7, 2x11; 16x7. Een lange omweg van de zwarte dam! Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u ïls Noord het volgende spel: Sch. A B 10 7 5, Ha. H 3, Ru. A B 9 8, KI. B 2. West is gever, Oost-West kwetsbaar en het bieden gaat: West 1 harten Noord 1 schoppen - Oost 3 harten Zuid 3 schoppen - West 4 harten Noord Wat zou u thans bieden? JACK DIAMOND. Ver schuif-puzzel Onderstaande woorden zodanig ver-» schuiven, dat verticaal twee zegswijzen ontstaan, akkoord bananen zonnedauw totebel levertraan zevendedeel eetkamer dollarprinses talloos altoos verrassing Oplossing vorige puzzel 1. boers, 2. leest, 3. nader, 4. stuur, Lasem, 6. pekel, 7. meent, 8. maand, 1. atlas, 10. edele, 11. boort, 12. paard, '3. slaap. 0 De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd zal op 4 januari de beschikking krijgen over haar eerste tanke.r de 49.000 tons metende Doelwijk, die gebouwd werd door de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij. Met ingang van 1 januari is tot bur gemeester van Oeffeit in Noord-Brabant de heer J. I. Stuij benoemd, met toeken- g van eervol ontslag als burgemeester Putte (N.B.). Bij tientallen staan ze iedere avond in de bladen, de kleine en grote ad vertenties, waarin gebruiksgoederen worden aangeboden onder gemak kelijke betalingsvoorwaarden". T.v zonder aanbetaling", Koelkasten- verhuur met recht van koop", „Ra dio's zonder vooruitbetaling", het zo maar een greep uit de vele klan ten-wervingsleuzen, waarmee de detaillist een poging wil doen de klant over de drempel van de eer ste aanbetaling heen te helpen. Dit ondanks de vorig jaar aange nomen nieuwe wet op de afbetaling, die paal en perk wil stellen aan de uitwassen van het afbetalingssysteem en die verhuur als verkapte v afbetaling verbiedt. In vele gevallen echter is deze wet tot een dode let ter gemaakt, niet alleen door de de taillist, ook door de financieringsmaat schappijen, die de handelaar onder druk meeslepen in deze praktijken. En de Economische Controle Dienst en Justitie staan vrijwel machteloos Machteloos omdat de ter beschikking staande middelen dikwijls ontoerei kend zijn. Want wat aan de wet nog ontbreekt, dat zijn de uitvoeringsvoor schriften. Weliswaar is de SER thans bezig met dit advies, maar het pro bleem is dermate complex dat het wel tot volgend voorjaar zal duren voordat het advies zal worden uitgebracht het zal wel eind '63 worden, zo mei insiders, voördat de wet zal kunnen worden uitgevoerd. Zoals bekend bepaalt de nieuwe wet dat kopen op afbetaling van consumptie ve goederen slechts mogelijk is als men een bepaald bedrag direct bij de koop al aanbetaalt. De grootte van dit bedrag hangt af van het artikel. Bij radio- en tv.-toestellen, haarden en kachels bij voorbeeld bedraagt dit percentage 25, bij koelkasten en wasmachines 20 en bij auto's 45 tot 50. Maar de praktijk heeft geleerd dat deze bepalingen op vele ma- ieren worden ontdoken. Iedere handelaar kent de trucs. In de eerste plaats is er het zogenaamde huur contract, dat na enige tijd wordt omge zet in koop op afbetaling. De op het mo ment van de koop betaalde huur wordt dan als aanbetaling gerekend. Althans gedeelte ervan. Het gebeurt dat na jaar huur 70 procent als aanbetaling wordt beschouwd. Dat betekent dan dat de detaillist niet minder dan 30 procent rente-winst heeft geboekt a andere methode is de prijs te verhogen met het aanbetalingsbedrag dat de klant kwijt te schelden. En zijn er meer manieren om de wet te ontduiken. Ontduikingen die nu in vele gevallen nog mogelijk zijn, maar die straks als de uitvoeringsvoorschriften van de nieu- wet er eenmaal zijn tot het verleden zullen behoren. De nieuwe wet (geeft namelijk een veel ruimere definitie van het begrip afbetaling dan het tot nu toe gehanteer- de-tijdelijk conjunctuurwetje van vlak de oorlog. Termijnen Een afbetalingstransactie heeft plaats, zegt de nieuwe wet, als de ene partij genot verschaft en de andere daarvoor in termijnen moet betalen, waarbij dan is aangetekend dat alles wat binnen drie maanden wordt afbetaald buiten de Wet valt omdat de termijn van drie maandeD in de handel veelal als contante betaling wordt aangemerkt. Ook tegen de ver huur als belangrijkste verkapte vorm afbetaling staan maatregelen op pa- Alleen die verhuur-contracten worden niet als afbetalingstransacties beschouwd: 1) Waarbij de huur per maand opzeg baar is. Kamerleden vrezen: Indien de reclametelevisie in de praktijk niet voor iedere onderne ming openstaat, zullen slechts wei nigen van deze reclame profiteren. Dat deze bevoorrechten vooral de internationale concerns zullen zijn, ligt voor de hand. Dit wordt door vele leden opge merkt in het eindverslag van de bij zondere commissie uit de Tweede Kamer, belast met de voorbereidende Verscheidene leden van deze com missie verklaarden, dat zij zich in grote lijnen aansloten bij de in de memorie van antwoord ontwikkelde gedachten. Zij waardeerden het, dat in de memorie sterker dan in de nota de nadruk is gelegd op de culturele aspecten van het vraagstuk. Deze op merkingen werden door een aantal leden, behorende tot verschillende fracties, onderschreven. Vele anderè leden vroegen nadere ge gevens over de invloed van de in West- Duitsland werkende reclametelevisie op de Nederlandse markt. Controledienst machteloos •slaggevci 2) Waarbij al bij het sluiten van de overeenkomst niet het recht op koop wordt toegekend. 3) Waarbij niet van tevoren het recht van verrekening der huurpenningen, wordt toegekend (omzetting van huur in koop, waarbij de reeds betaalde penningen als aanbetaling worden be schouwd. 4) Waarbij een redelijke huurprijs wordt berekend. Bij het ontwerpen van de nieuwe wet is rekening gehouden met de maatschap pelijke ontwikkeling. Dat wil zeggen: de wetgever heeft een open oog voor de mogelijkheid dat huurcontracten, die nu nog een verkapte afbetalingstransactie zijn, straks wellicht een normale huur overeenkomst zullen blijken. In Neder land wordt thans bijvoorbeeld niemand bij het huren van een auto ervan ver dacht daarmee een afbetalingsregeling te treffen. Wellicht zal dat straks met meer goederen het geval zijn. Amerika heeft wat dit betreft het voorbeeld gegeven: daar kan men even gemakkelijk een luiermand als een vliegtuig huren Bezwaren Uiteraard is tegen de bepalingen in de nieuwe wet bezwaar gemaakt d#or het bedrijfsleven, dat bü de uitvoe ring ervan een omzetdaling vreest Daarom is het nog zeer de vraag of de SER tot uitvoering van de wet in deze vorm zal adviseren. In ieder geval staat vast dat het moeilijk zal worden om, gezien de verdeeld heid, een advies uit brengen dat door alle partijen wordt gesteund. Dat ver klaart ook waarom het ruim anderhalf jaar nadat de wet is aangenomen nog niet tot zo'n advies is gekomen. En zolang dat advies er niet is en de minister dus niet met een ministeriële beschikking omtrent de uitvoeringsvoor schriften kan komen staat de E.C.D. vrijwel zonder wapens. Althans, kan men niet in alle gevallen effectief optreden, want er zijn gevallen waarin wel een gerechtelijke vervolging kan worden be werkstelligd. De enkele tientallen ver oordelingen en schikkingen tonen dat De E.C.D. blijft waakzaam en pro beert vooral die gevallen aan te pakken die tot een principiële uitspraak kun nen leiden. Tot nu toe is dat maar zel den gelukt. De oude bepalingen bleken voor de Hoge Raad niet voldoende de ontduikingen als zodanig gebrandmerkt te krijgen. voorstellen dan kan veilig worden ge steld dat eind volgend jaar vele mazen In de oude wet zullen zijn gedicht. Kaïnerreces duurt tot 8 januari (Van c parlementsredactie De Tweede Kamer is heden met Kerst reces gegaan, maar zal reeds op dinsdag 8 januari weer bijeenkomen. Hiertoe heeft de Kamer gisteren besloten op voorstel van tweede voorzitter J. Bom- mer (dr. Kortenhorst is ziek). De va kantie is dus wel kort, maar de heer Bommer deelde mee, dat het van de stand van de parlementaire werkzaam heden in de tweede helft van januari za) afhangen of de Kamer in februari een tweede reces (van ongeveer drie weken) zal krijgén. Dat dit laatste tot moeilijkheden zou leiden bij de af handeling van het werk dat er nog ligt, is niet overtuigend komen vast te staan. Aan de andere kant is het zo, dat de Kamer al op 4 april haar werkzaam heden in dit zittingsjaar beëindigt in verband met de naderende verkiezin gen. Het is dus maar kort dag. Daarom slaat het niet bij voorbaat vast, dat het en tweede reces komt. Er moet in derdaad voor 4 april nog heel wat be langrijk werk worden verzet (waaron der enkele begrotingen). Op 8 januari hoopt de Kamer de begroting van bui tenlandse zaken te behandelen. lnhoud:2 pakjes (Van onze parlementsredactie.) Ovfer de mogelijkheden tot invoering in draadtelevisie in ons land zal mi nister Korthals (verkeer en waterstaat) de Tweede Kamer een nota doen toeko men, nadat het overleg over deze aan gelegenheid met het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen zal zijn afgesloten. De bewindsman kondig de dit gisteravond in de Kamer aan bü de behandeling van de P.T.T.-begroting Dor 1963. Verschillende Kamerleden wilden nu weieens weten wat voor toekomstmoge lijkheden de draadtelevisie heeft en wel ke consequenties een eventuele invoe ring daarvan b.v. zal hebben voor de draadomroep. De minister kon hun nieuwsgierigheid nog niet bevredigen Nadere mededelingen zal hij eerst in de toegezegde nota doen. Er worden reeds proeven met draadtelevisie geno- of voorbereid, maar een verdere uitbreiding over het hele land is niet alleen een technisch en financieel vraag stuk, het is vooral ook een kwestie van omroepbeleid. Vandaar het overleg mei o.k. en w. De socialist dr. Vermooten vroeg of (het juist is, dat de P.T.T. wel over systeem voor draadtelevisie be schikt, maar dat de invoering daarvan •ordt tegengewerkt door fabrikanten an t.v.-toestellen. Minister Korthals had het gerucht ook opgevangen, maar hem was verzekerd dat het onjuist is. Dr. Vermooten vroeg verder waarom geen medewerking wordt verleend aan uitvoering van het systeem van de heer Krebbers te Deventer betreffende de heruitzending van buitenlandse televi sieprogramma's. De minister antwoord de, dat in het Nederlandse bestel (her) uitzending een zaak is van de Nozema s wettelijk zo geregeld en daarom aan de heer Krebbers niet worden toegestaan wat op het eerste gezicht aantrekkelijk lijkt. De kwestie raakt hel algemene omroepbeleid. Ten opzichte de draadomroep, waarover over leg wordt gevoerd, wenste de minister afwachtende houding aan te nemen Voor vergaande maatregelen, zoals het groter schaal afstoten van onrenda bele netten, voelde hij vooralsnog niet 50.000 opdrachten van rekeninghouders met de elektronische machines kunnen worden uitgevoerd. Slechts een gering aantal rekeninghouders had aanvanke lijk enige bezwaren. Het was een kwes tie van wennen. Binnen afzienbare tijd zullen de rekeninghouders, dank zij de automatisering, het schrijfwerk met een derde kunnen verminderen en later nog tot de helft Volgend jaar zullen 1050 postautoma- ten worden geplaatst en 25 zelfbedie ningsruimten in gebruik worden ge- sn, zo kondigde drs. Korthals voorts Tegenover een harmonisering van de posttarieven in E.E.G.-verband stond hij sceptisch, omdat die voor ons land op een tariefsverhoging zou uitlopen De posttarieven vormen in samenhang met de telefoontarieven nog een onder werp van' studie. Wat het aantal tele- foonaanvragen betreft: dit is in vijf jaar tijds met 5 pet. gestegen. De lan- wachtlijst van aanvragen staat in verband met de lange levertijden bij de P.T.T. Niettemin is het aantal tele foonaansluitingen de laatste vijf jaar verdrievoudigd. De communist Bakker informeerde nog eens naar 't afluisteren van tele foongesprekken door „zogenaamde PTT mensen", die van het gehoorde rapport zouden opmaken ten behoeve van de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Dat er Inderdaad wordt afgeluisterd achtte de C.P.N.-er bevestigd door een medede ling in het recente boek van mr. dr. C. Smit „De Liquidatie van een impe rium". De schrijver vermeldt daarin van dr. W. Drecs te hebben vernomen, dat in 1949. tijdens de Indonesischo kwestie, minister Stikker dc telefoonge sprekken liet afluisteren, die de in In donesië verblijvende Hoge vertegenwoor diger van de Kroon prof. Beel met mi nister Sassen en prof. Romme voerde (dit zou mede de aanleiding zqn ge weest tot het aftreden van mr. Sassen. Minister Korthals antwoordde de heer Bakker, dat hem in zijn ambtsperiode niets van afluisteren was gebleken. Dit had bij enkele weken geleden ook al aan de socialistische fractieleider prof. Vondeling meegedeeld. Op voorstel van waarnemend voor zitter Bommer werd gisteravond beslo ten een groet te zenden aan Kamer president Kortenhorst, die ziek is. Com mentaal» r dik bovenop el Jk zie, ik zie wat jij niet ziet" van Noël Coward, gisteravond door de Haagse Comedie gespeeld, blijft het voor ons toch een vraagteken hoe de NCRV zich achter deze opvoering heeft kunnen stellen. Het was immers een NTS-uitzending, hetgeen betekent: van de gezamenlijke omroepverenigingen. De NCRV moest toch weten, dat, al kwamen er geen eeuwigheidswaarden in het gedrang, een groot deel van het protestants- christelijke publiek het niet eens is met dergelijke spotternijen met het hiernamaals. We hopen, dat die kijkers onze raad hebben opgevolgd en het toestel afgedraaid, eer zij zich onnodig gingen ergeren. Overigens dringt de auteur Coward zijn toeschouwers door de serie be lachelijke situaties wel op, niets au sérieux te nemen, van alles wat hij hen in deze satire op de Engelse bijgelovig. heid voorschotelt. Dat hebben ook de acteurs en de actrices begrepen want zij fladderden lustig door de puntige dialogen heen en slaagden er bijna in, de aandacht van de kijkers onafgebroken bij de uitgesponnenheid van de scènes te hou den. Het spelen met de camera was bi) deze TV-oepvoering een belangrijk on derdeel, de trucs met de dubbele ca mera, meermalen beproefd, slaagden over het geheel genomen wel. maar het zogenaamde zelfstandig bewegen van voorwerpen was een nogal houte rige vertoning. Enfin, ook hierbij zal oefening hopelijk eenmaal kunst baren. en ander laten horen van de landelijke en plaatselijke acties, die nog altijd met toewijding voor „Het Dorp" worden gevoerd. Zij deed dit weer middels telefoongesprek ken en door mededelingen. Op scholen wordt nog ijverig van alles bedacht om geld in te zamelen, er worden plaatselijke uitvoeringen ge- geven ten bate van de actie, kortom, overal is men nog in het geweer en dat zal de maand januari uitdienen. Opnieuw vroeg mevrouw Bouwman toch het aanbieden van goede diensten en het geven van goederen te staken van beide heeft men al overvloed Wat welkom blijft is geld, veel geld, dat men kan storten op gironummer 200, ten gunste van Het Dorp. De Utrechtse musicoloog prof. dr. E. Reeser, directeur van het Instituut voor Muziekwetenschap pen van de Rijksuniversiteit al daar, deelt in de voorbereiding van grootste herdenking van de land niet een zo grote bekendheid ver worven dat zijn werk op internationale programma's dient Niettemin is het gelukt de Frans- Griekse liederenzangeres te interesse ren voor uitvoering van Diepenbrock's Franse liederen; Elisabeth Hoengen enthousiast over de opmerkelijke Nederlandse componist Alphons muziek van „Die Nacht' Diepenbrock waaraan de KRO tal werd medewerking toegezegd door de van radioprogramma's gaat wijden. Franse sopraan Marthe Mommard en r, i de Belgische tenor Lode Devos. Dit geschiedt ter gelegenheid van het feit dat de componist honderd jaar ge- ,.Vo°,r 0er van vy™"e leden werd geboren. De KRO meent d«e Nacht welke een lyr.^-drama- dat de hoogst belangrijke factor die tisc.he sopraan vereist, is Gre Brouwen- Diepenbrock in de Nederlandse muziek steun uitgenodigd; mocht zu op de vertegenwoordigt, alleen kan worden voo,r. het concert aangegeven datum aangetoond door vrijwel zijn gehele verhinderd zün, dan zal Marthe Mom- boeiende oeuvre te doen uitvoeren. mard de hymne zingen. Met het aantrekken van buitenland- Verder kan men rekenen op een uit- se solisten en van Nederlandse kunste- voering van het „Te Deum" onder lei- naars en ensembles hoopt de KRO de ding van Eduard Flipse, die voor ver beslotenheid waarinalechts de juiste breiding van het work van Diepen- waardering voor het werk van Diepen- broek onschatbaar veel heeft gedaanj broek tot uiting kwam. voorgoed te voor dit concert zijrt als solisten uitge- doorbreken. nodigd de Engelse sopraan Heather Reeds in de jaren 1951/'52 maakte dc Harper, onze alt Aafje Heynls, de En- KRO opnamen van het gehele oeuvre gelse tenor Ronald Dowd en do Duitse van deze componist, maar deze zijn al- bas Georg Stern. weer verouderd. Thans is de opzet, uit De jonge zanger-declamator Mijnhard te gaan van de betekenis welke de mu- Kraak zal telkens de teksten van de ziek van Diepenbrock ook voor deze liederen vooraf zeggen, tijd nog heeft en daarom zijn niet alleen Bij verschillende uitvoeringen zal Nederlandse, maar ook buitenlandse prof. Reeser een korte toelichtende in- solisten uitgenodigd. leiding spreken. Het is begrijpelijk dat de allergroot- De cyclus begint op 1 januari, houdt sten, door de KRO uitgenodigd, niet 25 concerten in allemaal tijd konden vinden voor het tus a.s. instuderen van muziek die men niet eindigt op 5 augus- latere concerten et meer kan programmeren. Diepenbrock heeft nl. buiten eigen vanavond TV.programma Chanoeka De AVRO zal wijziging brengen in het aangekondigde televisieprogramma voor morgen zaterdagavond. Tussen ipcclen. lezing i een quasi-hlstorisch zangspel 32.15 22.25 Bockbespr 22.30 Nws 22.40 Avond- theater: moderne gram en Vreemde stem. hoorspel 22.35 Moderne gram 23.55—21.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19.00 V d kinderen 19.10 Muz voor kinderen (gr). VPRO: 19.30 Kunstkroniek 20.00 Nws 20.05 Nog- laals: Oorlog en vrede, lezing 20.20 Klass jan Vrijman praat met kinderen In het televisieprogramma dat de VARA op de avond van de Tweede- Kerstdag uitzendt, is een documentaire opgenomen waarin Jan Vrijman met kinderen praat over grote mensen, over kunst, de krant, het geluk en andere Dc jongens en meisjes zullen vrij hun mening mogen zeggen en de grote men sen, die het programma volgen, zullen daar dus naar gaan luisteren. KRO: 24 „Nee", gaf Kasimba toe. „Misschien was het toch nog iets verderop of iets terug, laten we nog even doorrijden, bwana." De blanke keek onderzoekend naar het effen, donkerbruine gezicht met de smalle neus en de lange bovenlip. „Goed", zei hij op een afgemeten toon. „Goed, we zullen verder rijden en we zul len net zo lang zoeken, tot we de sporen hebben, want die wagen komt terecht, begrijp je wel?" De beide Tutsi's vingen eikaars blik en stapten in. Ze reden verder. „Je denkt toch niet, dat ik helemaal naar Bu- lembo rijd, wel?" vroeg de blanke. „Apana, bwana, we waren al een heel eind van Butembo af", zei Kasimba verschrikt. Maar hl) liet de blanke rijden, zonder te waarschuwen dat ze er waren. Ten slotte remde monsieur Clement. Ze spraken met elkaar in het lingala en Clement zei: „Ik begin te geloven, dat je me bedriegt. Ernest." De neger legde zijn slanke handen tegen elkaar Hij staarde naar de eindeloze, rode weg. „Waarom zou ik u bedriegen, bwana?" vroeg hij argeloos. „Die auto is niet geroofd!" zei de blanke kortaf „Ik ben blij, bwana!" erkende Kasimba. „Je begrijpt, dat ik je meeneem naar de politie in Goma", dreigde Clement. „Hoe wil je verkla ren, dat ik nergens sporen vind?" „We moeten nog verder zoeken, bwana, de weg is lang." „Misschien was het toch nog een eind terug" hielp Domgiële. „Het was gelukkig, dat ik er aan kwam, anders zouden ze Ernest geslagen hebben Het waren Bahutu ze zouden hem doodgeslagen hebben, bwana!" De blanke begon te twijfelen. Het was waèr, dat de Balïutu bij het naderen van de onafhan kelijkheid, tekenen van onrust vertoonden. Ze wilden zich verenigen met hun stamverwanten in Ruanda-Urundi en eindelijk de gehate overheer sing van de Watutsi breken. Sprak Kasimba de waarheid? Rustiger nu. zei hij: „Bedenk nog eens goed waar je overvallen bent, Ernest en laten we lang zaam rijden. Was het nog verder in de richting van Butembo, of was het terug?" „Ik denk terug, bwana", zei Domgiële. De blanke keerde de auto en hij begon te schim pen op de Bahutu, die zijn wagen hadden geroofd en hem ongetwijfeld moeilijkheden zouden bezor- zijn met betrekking op het Joodse lichtfeest .Chanoeka. dat herinnert aan de wijding van de tempel omstreeks het jaar 165 vóór Christus. De tempel werd herbouwd en in- gewijd nadat ce Griekse bezetting Social! door de Macabeeën uit Palestina en - ^lc dus ook uit Jeruzalem was verdre ven. De orthodoxe Joden vieren deze herdenking jaarlijks met het ontsteken van een elke dag toenemend aantal olielichtjes, het daarbij behorende uit spreken van gebeden en zingen van bepaalde liederen Chanoeka valt in onze Kersttijd. Daar- om zal de AVRO-televisie nu doen 20.00 Jouri wat de VARA verleden jaar deed: aan puntredaki dit Joodse feest een uitzending wijden, Medewerking aan dit programma 2- 45 Do f verlenen een ensemble onder leiding ons volk, van Ari ben Yossef. de zangeres Sonja (deel 3). gen met de verzekering, die nu al het verlies van 5 Bernd en de zanger Joram Badichi. de vijf wagens te vergoeden had. Deze zesde zou de i harpiste Rosa Snier en een aantal kin- bom doen barsten, vooral omdat er geen bewijs j deren aanwezig was en het verlies wel eens op naam van oorlogshandelingen geschreven zou kunnen wor den, waardoor uitbetaling niet zou plaatsvinden Langzaam reden ze door het heuvelachtige sa vannen- en lavagebied van Kivu. Bavianen kruis ten hun weg en verdwenen aan de overzijde in de bosjes. Hier en daar lagen uitwerpselen van olifanten. Toen ze op de plaats kwamen, waar ze eerder gestopt hadden, schemerde het. Het zoeken was eigenlijk zinloos, maar monsieur Clement stopte en zei: „Wat het hier?" „Ik geloof, dat het hier was", zei Ernest Kasim ba. Hij geeuwde en draaide zich om naar zijn broer. „Was het hier?" vroeg hij. Domgiële zei: „Ik dacht, dat het hier was." „Kijk dan even!" snauwde Ernest. Domgiële stapte uit en de blanke volgde zijn voorbeeld. De jonge Tutsi liep naar de berm van de weg en riep: „Hier moet het geweest zijn, bwana, kijk!" Hij bukte zich en toen de blanke zich bij hem voegde, reed de auto opeens weg. Domgiële schreeuwde: „Ernest! Karibu, kom hier!" Zijn lange, gespierde benen droegen hem voort m de rode stofwolk, die de auto had achterge laten. De blanke stond perplex en toen de werke lijkheid ten slotte tot hem doordrong, besefte hij, dat h'ij beide auto's verspeeld had en dat hij van geluk mocht spreken, als het hier bij bleef. Het beste wat hij kon hopen, was een lift met een auto naar het Albertpark, één van die grote ca mions. die de vrachtdienst onderhielden tussen Usumbura en Stanleyville. (Wordt vervolgd). lu' J,Uj?e" gram"20.40 Boekbespr 20.45 Wereld Uitzending weging, lezing 20.55 Een belangrijk woord voor doopsgezinden, lezing. VARA: 21.00 Metropoli- 2135 De r 'happélijke positie van de schrcnver, dls- .05 Lichte gram 22.15 Buitenlands KRO: "20.20 Van de Brand- NTS: 20.25 Simsalablm, ln- Kalanag-show. KRO: 21.15 Programma voor morgen Ina Schuurman schreef de teksten. Hans Molenaar maakte de tekeningen. Arie Brandon verzorgde de illustratieve muziek en Bob Rooijens regisseert. Na het nieuws van liet NTS-journaal tuinboi zet de AVRO baar uitzending voor! niet de actualiteitenrubriek, een hall uur „Luipaard op schoot" een hall uur „Onze vriend Higgins" en het pro gramma „Sterren en streken". B.B. niet voor de Franse televisie Morgenge 3.19 Licht 2 30 Mee 7 d jeugd Nws 13.'.5 20 Musicerende dilettan- n 13.45 Franse les 14.05 Studio II, progr d jeugd i 5 'Hl Koperork: .mm:- muz 15 30 ouden Platen Kabinet 16.00 Als de dag n giste iraatje) 8.00 I w 9.10 Klase gram. lis. praatje :0O5 He lezing VARA: 10.2< wi eg i zing 12 30 Land. I.tbouw. :2.33 Sport actualiteiten 13.00 Nws VARA-Varia 13.20 Vers van de pers Het is een hele tegenslag voor de Franse televisie, maar Brigitte Bar dot heeft het opnieuw laten afweten. Zij had, na jarenlang vergeefse uit nodigingen. dan eindelijk de RTF toegezegd, voor de camera's te zullen verschijnen op 23 december a.s., om een paar liedjes te zingen. Het programma is allang zorgvul- '.7.15 dig voorbereid... maar nu heeft J*™* B.B.. de grillige, ineens een langspeel plaat gemaatk en daarom wil zij niet meer met andere liedjes op het scherm komen. Dat zou de verkoop van de plaat deren 19.30 Luipaard wel eens kunnen schaden, zegt B.B., taire film. NTS: 20 00" journaal de zakenvrouw. En de RTF heeft al- ^avro-, t. weer het nakijken. Hlggina. '8 45 Lichte J 1 :8.20 Hammond orgelspel 00—20.00).' Kerstfeest Weekend journaal 17.00 V d zier 20.30 Open het dorp 21.00 Onze vriend

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9