Jjh eea étaafce lij, Spiegel-affaire 1111 bij Bondsgerechtshof Nieuwe partij in Italië Spion Schinasi stapte naar andere werkgever Eerst Russen toen Fransen Heatli en de Zes - geen voortgang - op vakantie Over een oud idee Welensky gaat al dreigen VRIJDAG 21 DECEMBER 1962 -s- 'Xs van Smakelijk... kenteken van de SPAANSE SINAASAPPELEN Nieuwe president van Russische federatie De 61-jarige Nikolai Ignatof Is giste ren tot president (voorzitter van het pre- sidium van de Opperste Sowjet) van de Russische federatie gekozen ter vervan ging van Nikolai Organof, die „ander werk" heeft gekregen. De Russische federatie is de groots'., der republieken waaruit de Sowjetunie is samengesteld. Zij beslaat ruim 76 per cent van het gehele gebied van de unie. Ignatof was in 1959 op zijn beurt op gevolgd door Organof. Hij zou zich daar door kunnen ..concentreren op partij- werk". In 1960 werd hij tot een der vice-premiers van de unieregering be noemd. Ignatof, die in de burgeroorlog partijlid werd, heeft voor 1933 een aan tal jaren deel uitgemaakt van de gehei me politie-organisaties. Transit 5a voor schepen verloren Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft medegedeeld, dat de dins dag in een baan om de aarde gebrachte satelliet Transit 5a ..electronisdh dood" is. De satelliet kan niet worden gebruikt voor de navigatie van schepen ter zee en onderzeeboten, omdat de radioin stallatie niet functioneert. (Advertentie) (Van onze correspondent in Bonn) Idiging zullen worden gesteld. Waar schijnlijk zullen de verdachten elk afzon- De Spiegel-affaire die vanwege Uferfijk wegens landverraad terecht moe- ten staan, de door haar direct veroorzaakte kabinetscrisis de laatste weken' Onlipldprill d enigszins in vergetelheid was ge- raakt, is opnieuw in het middel-De rechters van instructie zullen vooral punt van de belangstelling geko- tijdens het gerechtelijke vooronderzoek mDn tt f tttt moeten ophelderen in welke mate in het I- Hoofdparket m Karls-1 geïncrimineerde Spiegel-artikel staatsge- ruhe heeft het Bondsgerechtshof heimen zijn prijsgegeven, in hoeverre de verdachte personen schuldig zijn en wat de verhouding is tussen het recht op in formatie van de bevolking en publikaties op het gebied van vermeende of werke lijke staatsgeheimen. Het begrip staatsgeheim kan niet alleen worden gedefinieerd op grond van het memorandum dat hierover is samenge steld door het ministerie van defensie. Het Bondsgerechtshof zal hi andere deskundigen verzocht, het gerechtelijke voor onderzoek te openen tegen Spiegel- uitgever Rudolf" Augstein, Spie- gel-redacteur Conrad Ahlers en Bundeswehr kolonel Alfred Mar tin zulks wegens landverraad. Dit heeft gisteren de waarnemend pro- ireur-generaal dr. Westram medege deeld aan de pas benoemde minister justitie dr. Bucher. die zich van het loop van het Spiegel-onderzoek op de hoogte liet stellen. Materiaal Daarmede is het vooronderzoek door het Hoofdparket thans afgesloten. Het heqft bij dit onderzoek kennelijk zoveel belastend materiaal gevonden dat het meent, het Bondsgerechtshof te kunnen voorstellen tot vervolging van de drie j. t r gaan het Bondsgerechtshof zul- uw en onafhankelijk on derzoek instellen op grond van het door het Hoofdparket voorgelegde materiaal. Zij zullen in laatste instantie beslissen of de drie verdachten in staat van beschul- In Italië is een nieuwe partij opge richt, die een bolwerk wil zijn tegen het voortsluipende communisme. Een woordvoerder voor de partij de politieke beweging van Italiaanse ka tholieken heeft verklaard dat bij de komende nationale verkiezingen kandida ten gesteld zullen worden. De partij zal de rechtervleugel van de christen-demo cratische meerderheidspartij steunen en trachten een halt toe te roepen aan de huidige regeringscoalitie, die gebaseerd op socialistische steun. Woordvoerder en stichter van de par- ..j is Ugo Salo, een voormalige ambas sadeur, die zich 20 jaar geleden uit de diplomatieke dienst teruggetrokken heeft. Op een persconferentie zei de 72 ouae Salo. dat hij geen politicus hoewel hij vroeger lid van de Christen-democratische partij was ge weest. Salo zei, dat de partij echter ook een positief programma heeft de heilig heid van het gezin, de bescherming van jeugd en arbeiders en sociale vooruit gang in de geest van de rooms-katho- lieke kerk. ZOALS Sami Schinasi het aan het Parij-se gerechtshof ver telde, ging alles goed zolang hij de Amerikanen voor de Russen bespionneerde. Maar zodra hij van werkgever veranderde, kwam hij onmiddellijk in moei lijkheden. Schinasi, een genatu raliseerde Fransman van Egyp tische oorsprong, stond terecht Republiek Jemen in V.N. aanvaard De commissie voor de geloofsbrieven van de Algemene Vergadering van de VN heeft de vertegenwoordigers van de nieuwe republikeinse regering van Jemen aanvaard. Tevoren vormden de vertegenwoordi gers van de koninklijke regering de of ficieel geaccrediteerde delegatie bij de VN. De afgevaardigde van Guinee, ge steund door die van de Sowjetunie, had gesteld dat de nieuwe Jemenitische re gering haar gezag in het land heeft ge vestigd en heeft verklaard het VN- Handvest te eerbiedigen. Nieuwe lichting V.S.-generaals Het Amerikaanse leger bereidt de zoons van drie beroemde generaals uit de tweede wereldoorlog en de Koreaanse oorlog voor op mogelijke functies in het opperbevel. Dit blijkt uit een naamlijst van 277 officieren, die college zullen gaan lopen op het Army War College, het National War College en andere colleges voor op- perofficieren. Alleen de meest veelbe lovende officieren worden voor die stu die aangewezen. De drie bekendste studenten zijn: luitenant-kolonel Joh. S. Eisenhower, de 40 jaar oude zoon van generaal oud-president Dwight D. Eisenhowei kolonel Henry R. Arnold jr., de 45 jaar oude zoon van wijlen generaal „Hap" Arnold, die in de tweede wereld oorlog het vliegerskorps van het Ame rikaanse leger leidde en luitenant-kolonel Sam S. Walker, de 37 jaar oude zoon van generaal Walton Walker, die sneuvelde toen hij het Ame rikaanse achtste leger commandeerde in de kritiekste dagen van de Koreaanse oorlog. De Gaulle decoreert generaal Norstad President De Gaulle heeft gisteren bij een plechtigheid op de binnenplaats van de Invalides te Parijs aan de schei dende opperbevelhebber van de NAVO- •trijdkrachten in Europa, generaal Nor- «tad, de versierselen van het grootkruis van het legioen van eer uitgereikt. wegens het bedreigen van de vei ligheid van de staat. Hij verklaarde, dat hij in septem ber 1959 met spioneren was begon nen, terwijl hij als burger werkzaam was bij de afdeling olie en benzine van de Amerikanen in Fontaine- bleau. Hij verklaarde dat hij geld nodig had en daarom zijn diensten vrijwillig aan de Russische ambas sade had aangeboden. De Russen accepteerden dit onmiddel lijk, Schinasi verklaarde dat hij hen een lijst van petroleumproducten hed ver strekt die door de Amerikanen werden gebruikt. Ook had hij inlichtingen over gasmaskers en had hij namen genoemd van alle hoofden van diensten in Fon- tainebleau. Voor de inlichtingen, aldus Schinasi, ontving hij 3.000 nieuwe francs (2160 gulden). Hij kreeg het geld van twee agenten. „Leonide" en „Wladimir", die hij op straat ontmoette. Nadat Schinasi de Amerikanen in juli 1960 had verlaten, hadden de Russen hem volgens zijn zeggen aangeboden om hem naar een spionageschool in Rusland te brengen. Sohinasi zei dit geweigerd te hebben. Toen boden de Russen hem aan hem 400 dollar (1.440 gulden) per maaand te betalen als hij weer dienst wilde ne men in het Franse leger, bij de code- dienst, waar hij zijn dienstplicht had vervuld. Hij verklaarde ook dit te heb ben geweigerd. „Referentie^ Vervolgens ging Schinasi naar de Franse spionagedienst en bood aan voor deze organisatie te gaan werken. HU gaf zUn Russische ervaring als referentie op. Dit bracht een onderzoek aan het rollen uit zUn arrestatie resulteerde. Het hof zal op 11 januari het vonnis vellen. Schinasi kan 20 jaar krtygen. Zijn verdediger betoogde, dat hij geen werkelijke belangrijke informaties heeft gegeven. „Toen de Russen om de route an een pijplijn vroegen", aldus de ad- okaat, „weigerde hij". Hij wist de route naar hij was zich ervan bewust dat dit e ver zou gaan. „Dit is geen werkelijk spionagegeval. Het is meer een kwestie van zwendel". Italiaanse politie gist naar brieven De Italiaanse politie en de autoritei ten van de P.T.T. zitten in hun maag met een raadsel, nadat 200 luchtpost brieven uit Amerika aanspoelden aan de oever van het Lugano meer. Werden zij verloren uit een interna tionaal vliegtuig, dat overvloog naar het vliegveld Malpensa in Milaan? Of zijn zij gestolen nadat het toestel in Ita lië geland was en in het meer gegooid nadat het geld eruit gehaald was? De autoriteiten wetep het niet De I brieven waren gericht aan Italianen in noord-Italië. In tenminste vier ervan zaten kleine cheques in Amerikaanse dollar? van bedragen van 15 dollar en minder. Sommige enveloppen waren open. maar de politie zei dat de lijm opgelost kan zijn. Sowjet-kernproef Blijkens een bekendmaking van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, heeft de Sowjetunie donderdag in de nabijheid van Nova Zembla een nieuwe kernproef in de dampkring ge nomen. De kracht van de ontploffing wordt geschat op het equivalent van 20.000 ton tot hierover ook Medio 1963 Ook begrippen als persvrijheid, redac tiegeheim en het recht op beslagneming zullen in het verdere verloop van de Spiegel-affaire nog ter sprake komen en in het eventuele proces een rol spelen. Het is niet bekend of het Hoofdparket ook een gerechtelijk onderzoek heeft voorgesteld tegen de twee andere ver dachten in de Spiegel-affaire, de redac teur Hans Schmelz en een tweede kolo nel van de Bundeswher. Een eventueel rocesp tegen de mensen van de Spiegel zal op zijn vroegst medio 1963 kunnen plaatshebben. Hongarije niet in V.N. aanvaard De V.N.-commissie voor de geloofs brieven heeft met vijf tegen vier stem men een Amerikaans voorstel aanvaard om de geloofsbrieven van de Hongaar se delegatie naar de V.N. niet te accep' In het Amerikaanse voorstel werd ei op gewezen dat Hongarije de resolutie van de Algemene Vergadering steeds blijft negeren. Secretaris-generaal Oe Thant wordt gemachtigd elk initiatief te nemen, dat hij in verband met de Hon gaarse kwestie nuttig acht. Door het aannemen van de laatste resolutie is te vens een einde gekomen aan de functie van sir Leslie Munro als speciale V.N.- vertegenwoordiger voor Hongarije. Oe Thant heeft in principe een uitno diging van de Hongaarse regering aan vaard om een bezoek aan Boedapest te brengen. Olieraffinaderij voor Kongo De vier grootste oliemaatschappijen in Kongo hebben een maatschappij opge richt om onderhandelingen te beginnen met de centrale regering voor de bouw van een olieraffinaderij ter waarde van 36 miljoen gulden de grootste parti culiere investering sedert Kongo onaf hankelijk werd. Volgens de eerste aanwijzingen is plan een raffinaderij te bouwen met capaciteit van 12.000 vaten per dag. Er zal geïmporteerde ruwe olie verwerkt warden van de West-Afrikaanse olie- De vier maatschappijen zijn de: Mobil Oil Congo. Societe Congolaise des Pe- troles Shell. Petrocongo en Texaco Afri ca Ltd. Zij vertegenwoordigen Neder lands-, Brits-, Belgisch en Amerikaans kapitaal. (Advertentie) De beste sigaret in de fleurigste verpakking: 3-Paks doos f. 3.- <£^3 Slof f. 10.- Geneefs overleg zonder enig succes verdaagd De ontwapeningsconferentie in Genève is gisteren verdaagd tot 15 januari, zon der dat er enig succes is geboekt. Het Westen is van mening, dat de tUd toch niet is verknoeid. Het is nog te vroeg om de besprekingen als vruchteloos te beschouwen. Amerika en Engeland hebben op Rus land een beroep gedaan haar onderhan- delingstaktiek te wijzigen. Zij stelden de Russen verantwoordelijk voor het mislukken van het overleg dit jaar. Volgens hen komt dit omdat de Russen overeenstemming in beginsel wensem en dan pas over bijzonderheden willen gaan praten. De Russen echter zeggen, dat de Ame rikaanse verzekeringen, dat de V.S. ont wapening wensen, vals klinken in het licht van de jongste NAVO-conferentie in Parijs, waar nieuwe militaire maat regelen zijn beraamd. Hoe het ook zij, de neutralen ter conferentie toonden zich zeer teleur gesteld, dat de drie kernmogendheden geen overeenstemming hebben bereikt om eind van dit jaar him kernproeven te staken, zoals de Algemene Vergade ring van de V.N. had geëist. Associatieverdrag nu getekend 1085. Enige malen per jaar zien we in de pers reflector-achtige appa raten afgebeeld die tot doel hebben de zonnewarmte hetzij in elcctrische stroom, hetzij in bewegingsenergie om te zetten. De ene keer toont de foto ons een Indiër, dan is het een Fransman, een ander maal weer een Amerikaan die een dergelijk in' strument heeft „uitgevonden". Van een uitvinding kan dan In zoverre worden gesproken, dat met nieuwe middelen getracht wordt uitvoering te geven aan een oud en belegen idee. Over de pogingen uit de oudheid willen we niet eens spreken, maar we moeten er toch op wijzen dat hel eerste patent reeds op 4 maart 1861 werd verleend aan de Fransman Man- chot, die met een giote reflector de zonnestralen op één punt concen treerde, waardoor een hoeveelheid water in stoom, dus in bewegingsenerglc werd qmgezet. Sindsdien zijn de uitvindingen met reflectors van steeds reusachtiger afmetingen niet van de lucht ge weest en ruim dertig jaar geleden wist Kausch reeds meer dan 100 na men van uitvinders en even zo vele patenten te noemen. We zullen ons dus zeker niet aan overdrijving schuldig maken wanneer we thans spreken van vele honderden paten ten op dit gebied. Indien we het geval rustig kunnen uitcijferen, ziet het er inderdaad aantrekkelijk genoeg uit, want in het middaguur van een zomerdag wor den bij helder weer ongeveer 15.000 paardekrachtcn energie aan zonne straling per ha. ontvangen. Niet per dag, maar per minuut! Dat dus bij velen het idee rijpte te trachten een deel van deze voortdurend toestro mende energie te benutten, ligt voor de hand. Zo zien we in verschillende landen dan ook verwoede pogingen Toen is HET ZO! aangewend om de zonne-energie te vangen en in doeltreffende vorm om te zetten, waarbij de systemen hoewel uitgewerkt in variërende vorm alle zo'n beetje op hetzelf de neerkomen, t.w. geweldige re flectoren die de zonnehitte op een te verwarmen hoeveelheid water rich ten. Toen de struisvogelfanns in Ca- lifornië nog winstgevende bedrijven waren, richtte de Zweedse Ameri kaan Ericson een dergelijke reflec tor op met een doorsnede van maar liefst 10 m, welk apparaat uit onge veer 1800 verschillende spiegels be stond die tezamen het weerkaat send oppervlak vormden. De stoom in de ketel (die 670 1 water bevatte), werd door de daar op gerichte zonne stralen reeds na een uur op zo'n grote hitte gebracht, dat de spanning 12 at mosferen bedroeg, voldoende om enige arbeid voor het be drijf te leveren. En in Tacony bü Philadelphia en Maedi in Egypte waren dergelUke appara ten eveneens in gebruik en leverden bescheiden arbeidsprestaties. Het grootste instrument van die aard be vindt zich momenteel in de Franse Pyreneeën. Op geheel andere beginselen berus ten moderne en kleinere systemen waardoor opvallend zonlicht wordt omgezet in electrlsche stroom ten gevolge van electronenoltwisscllng tussen vele lagen van verschillende elementen. Of het ooit practisch bruikbaar zal zijn, valt nog niet te zeggen, maar In ieder geval behoe ven bewoners van landen met onbe stendige zonneschijn zich hierover niet blij te maken. En nu nog lets van de man die de maan als projectiedoek wilde ge bruiken. vlak voor hU naar Londen zou vertrek ken, zei Heath, dat weliswaar over een groot aantal problemen overeenstem ming is bereikt, maar dat juist de hoofd punten de ernstige belemmeringen HU deed geen moeite zUn telenrstel- ;Iing tc verbergen. Voor Engeland schy- Ook de zes landen van de nen de zeer ernstige bezwaren van de E.E.G. en Engeland hebben gis- z". «»<l»r|ei voorliet inj v.o dl- - recte subsidies aan de Engelse boeren als een volslagen verrassing te zUn ge komen. Het is dan ook dit probleem dat een verdere vooruitgang in de weg staat. teren hun laatste vergadering ge houden voor dit jaar. De verga dering nam maar weinig tijd in beslag. Over de twee belangrijke punten die een toetreden van En geland tot de E.E.G. nog in de weg staan landbouw en Ge menebest werden geen con crete successen geboekt. De ministers hoorden een gedetailleerd moeid^32 rapport aan van dr. S. L. Mansholt, die. belast is met de bestudering van de ge-1 volgen voor produkten als tarwe, gerst en varkensvlees voor wat het prijsbeleid in Engeland betreft by toepassing van het landbouwbeleid van de E.E.G. Er is ook geen vordering geboekt in zake de suggesties van de voorzitter van de Europese commissie, prof W. Haü- stein, die een uitbreiding beoogt van de ontvangsten van de landen van de ge meenschap, die in een gemeenschappe lijk fonds dienen te worden gestort Van 14 januari tot 2 februari zal over beide problemen de landbouw en de gemeen schappelijke financiering nog uitge breid worden gesproken. Nu meer dan een jaar de onderhande lingen zich hebben voortgesleept, hoopt minister Heath det in 1963 sneller voor uitgang zal worden geboekt. Gisteravond, Engeland? aansluiting. Het associatie-akkoord tussen de Zes en li- Afrikaanse landen is gisteren getekend. De nieuwe conventie komt in de plaats van het oude verdrag, dat dit jaar af loopt, en het heeft een looptyd van vijf jaar. Met de totale financiële steun is drie miljard gulden ge- Advertentie Sir Roy Welensky, premier van de federatie Rhodesië en Nyassa- land, heeft gisteren in het fede rale parlement, dat in buitenge wone vergadering bijeen was, ge zegd dat zijn regering besloten had verzet te bieden als Engeland met geweld zijn wil aan de fede ratie zou opleggen. Zoals bekend is steunt Engeland in principe het voornemen van Nyassaland om de federatie de rug toe te keren. Sir Roy beschuldigde de Britse rege ring ervan reeds in februari 1961 troe pen in Nairobi (Kenia) samengetrokken te hebben met de bedoeling deze in een voorkomend geval tegen de Centraal Afrikaanse federatie aan te wenden. Op een onmiddellUk na de de verkla ringen van de Rhodesische premier bU- eengerocpen persconferentie ontkende Lord Alport (de Britse Hoge commissa ris in de federatie) ten stelligste, dat Groot-Britannie van plan zou zUn geweld te gebruiken. Inflatiegevaar in Zwitserland Zwitserland zal voordat het met do E.E.G. geassocieerd is 700 h 900 miljoen Zwitserse frank per jaar verliezen als Groot-Britannië en andere landen tot de gemeenschap toetreden, zo heeft de Zwitserse minister van economische za ken, H. Schaffner in het parlement me degedeeld. Dit verlies zou het gevolg zijn van de toenemende tariefdiscriminatie van de E.E.G.-landen, die op het ogenblik twee derde van de totale Zwitserse produktia afnemen, aldus de minister. Hy sprak in een debat over maatregelen om aan de dreigende inflatie het hoofd te bieden» Luchtvaartfusie in Ver. Staten De Pan American World Airways en de Trans World Airlines hebben aange kondigd van plan te zyn een fusie aan De bekendmaking door Juan T. Trippa, president van de Pan American, en Char les T. Tillinghas jr., president van da T.W.A., kwam na byna een jaar van fusieibesprekingen. De directies van beide maatschappijen hebben de fusievoorwaarden in gezamen lijke vergaderingen goedgekeurd. De overeenkomst moet nu onverwijld voor gelegd worden aan de commissie voor de burgerluchtvaart in Washington. Advertentie) De keelonlstnAlenile Inkleden De 330.000 leerkrach ten bij het Italiaanse openbare onderwijs heb ben besloten geen kerst rapporten in te vullen. In hun strijd voor behoud van duurtetoeslagen had den de onderwijzers de vorige week gestaakt, zodat de negen miljoen leerlingen op de lagere en middelbare scholen nog een onverwachte vakantie kregen ook. I Een baby van zes maanden, die meegeno men werd terwijl hij eergisteren buiten een winkel in zijn kinderwa gen lag te slapen, is en kele uren later gezond en wel teruggevonden in de hal van een flatge bouw in Straatsburg. De moeder was in de winkel even een boodschap gaan doen, bij haar terugkeer was het jongetje ver dwenen. Een firma in lasap paraten in Lyon heeft gisteren een advertentie in een dagblad geplaatst, waarin inbrekers ver zocht wordt om iets rustiger te zijn wanneer zij hun slag slaan. De aanhef lnidde „Heren inbrekers", waarna ver der werd uitgelegd, dat de laatste bezoeken van de dieven niets hadden opgeleverd omdat er nooit geld rondslingerde op kantoor. „Wij waar deren het ten zeerste dat uw bezoeken over het algemeen zonder veel wanorde verlopen. De laatste tijd zijn er ech ter enkele meubels no deloos vernield. Wij ho pen dat u begrip zult tonen, heren", aldus be sluit de advertentie. Het Italiaanse par lement heeft een wet aan genomen, waarbij het de Italiaanse werkgevers verboden wordt om vrouwelijke krachten wegens een aangegaan huwelijk te ontslaan. John Steinbeck, win naar van de Nobelprijs voor de literatuur, is van de Amerikaanse schrij vers het meest verfilmd. Wijlen Ernest Heming way komt op de tweede plaats. Beiden zijn uit muntende vertellers van verhalen. Het Frans Hals-mu seum in Haarlem heeft ter plaatsing in de afde ling hedendaag: e kunst een geaquarelleerde te kening door de Engelse beeldhouwer Henry Moore ten geschenke ge kregen. De gever b oa- bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11