Minister had het Van Aartsen niet moe ilijk Stijging van uitgaven gedekt door saldo In 1970 is woningnood nog niet opgeheven Katanga Betere bescherming van spaarders tegen fraude? Hotelbedrijf ontevreden over gang van zaken Getuige doodsbang voor A damse onderwereld viÈTBALFLITSEN L961 .TEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 In Tweede Kamer geen moties tegen woningbouwbeleid (Van onze parlementsredactie) T~\E Tweede Kamer heeft gisteren z.h.s. de begroting van volkshuisvesting -L' en bouwnijverheid voor 1963 aanvaard met alleen de stemmen van de communisten tegen. In tegenstelling tot vorig jaar gaf nu dus ook de P.v.d.A.-fractie haar stem aan de begroting, hoewel haar woordvoerder J. Bommer nadrukkelijk verklaarde dat in het afwijzend oordeel van de socialisten over het beleid van minister Van Aartsen geen verandering is gekomen. „De stemming over de begroting is echter van andere factoren afhankelijk. Vorig jaar stemden wij om staatsrechtelijke redenen tegen, daar de minister toen zonder meer een door de meerderheid van de Kamer aanvaarde motie naast zich neerlegde. Nu is er geen motie", aldus de heer Bommer. Inderdaad bleef ditmaal zelfs de ge bruikelijke P.v.d.A.-motie achterwege en zo eindigde het begrotingsdebat voor het eerst na jaren zonder opmerkelijke poli tieke gebeurtenissen. Ook de K.V.P.- wens, dat in het bouwprogramma voor 1963 het contingent premie woningen met 5000 tot 30.000 zal worden verhoogd (zulks ten koste van het ongesubsidieer de contingent), verdween min of meer geruisloos van het toneel. Minister Van Aartsen ging er niet op in. Hij vond de verdeling in het program redelijk en verantwoord. Meer dan 70 pet. van de in '63 te bouwen woningen wordt immers gesubsidieerd (65.000 van de 90.000 hui zen). De K.V.P.-woordvoerder Andries- sen betreurde de afwijzing, maar hij legde er zich toch bij neer. De minister wenste ook niet in te gaan op de suggestie van de heer Bommer om de bouwactiviteit in de sector han del en verkeer verder in te krimpen, waardoor meer bouwcapaciteit voor de woningbouw zou vrijkomen. Mr. Van Aartsen was de laatste om niet de hoge prioriteit van de woningbouw te erken nen, maar hy meende dat andere secto ren niet kunnen worden genegeerd. In dustrie, handel en verkeer zijn immers van uitermate groot belang voor de werkgelegenheid van onze groeiende be volking. Aan de andere kant moest de minister er de heer Schuitemaker (lib.) op wijzen, dat als men werkelijk voor rang nil geven aan de woningbouw, aan de lange wachttijden van de industriële bouwaanvragen niet valt te ontkomen. Met de liberale spreker gaf dit ver schijnsel bem overigens reden tot zorg. Bouwproduktie e.d. Minister Van Aartsen toonde zich ver re van ongevoelig voor de krachtige aan drang van de Kamer om niets na te la ten wat tot opvoering van de (terugge lopen) bouwproduktie kan bijdragen. Van de kant van de overheid is en wordt hier overigens al zeer veel aan gedaan. Het research-werk en de experimentele toepassing van arbeids- rende bouwmethoden wordt derd voortgezet De minister zag wel mogelijkheden om volgend jaar 15.000 woningen te stichten door systeembouw. Voor ae stichting van twee nieuwe sys- teembouw-fabrieken, één in de Zaan streek en één in Limburg, zijn dezer dagen rijksgoedkeuringen afgegeven. In dit verband wees mr. Van Aartsen nog op de Rotterdamse proef met meerjarige contracten voor de systeembouw. Als de ze proef slaagt zal hij elders in het land worden genomen. De bewindsman deelde verder mee. dat in overleg met het bedrijfsleven een gemengde commissie zich thans beraadt over maatregelen om het doorwerken onder slechte weersomstandigheden (één van de factoren die dit jaar de produktie deden teruglopen) mogelijk te maken. Er zal t.z.t over deze aangelegenheid een nota verschijnen. Ook op het punt van de kostenbesparende samenbundeling van bouwbedrijven is volgens de minis ter wellicht meer te bereiken, b.v. door premiërmg. Na nogmaals zijn scepsis t.a.v. meer jarige bouwprogramma's te hebben laten blijken, na een vraagteken te hebben ge zet bij de stelling van sommigen Kamer leden dat er nog zoveel „sluimerende bouwcapaciteit" is, en na de stoatsbouw- bedrijf-ideeën van de heer Bommer 11 hebben afgewezen, kwam de minister tot de kassenbouw. De bouwactiviteit deze sector is volgens hem vaak „ov> trokken" en vorig jaar opgelopen tot ruim f 50 miljoen, terwijl er in het bouw programma een bedrag van f 25 miljoen was uitgetrokken. Daarom is tot af. remming overgegaan (de minister wilde niet spreken van een „bouwstop"). Na overleg met het agrarische bedrijfsleven is hiervoor een regeling gecreëerd, die blijkbaar ook voor de betrokkenen be vredigend is, want zij hebben sedertdien niets meer laten horen Hoge kamerhuren De heer Andriessen (kath. v.) bracht gisteren opnieuw de kwestie van de hoge kamerhuren, met name in Den Haag, ter sprake. Hjj had daar (naar leiding van publikaties in ons blad) al eerder schriftelijke vragen over gesteld, maar vond het antwoord daarop van de minister ontwijkend. „Kan", zo vroeg hij gistermiddag, „de minister met gekruiste armen blijven toezien als in Den Haag de Huurwet op zo schromelijke wijze wordt overtreden ten nadele van jonge gezinnen De ministers antwoordde dat hem ten deze geen rechtstreekse bevoegdheden ten dienste staan. De benadeelde huur ders kunnen zich (althans in theorie) tot de huuradviescommissie wenden, zaak behoort meer tot de competentie de minister van maatschappelijk werk, met wie al contact is opgenomen. Er wordt nu een onderzoek ingesteld de oorzaken. Ontwerp-begroting bedrijfschap Yis In een gisteren gehouden openbare vergadering van het Bedrijfschap voor de Visserij is de ontwerpbegroting 1963 aan de orde gekomen. In verband met de begrote subsidie voor het Landbouw- Economisch Instituut van f. 136.500,- re- enkele vragen. De heer J. W. Ste- on trok het in twijfel of de dien sten van het L.E.I. in overeenstemming waren met de grootte van de subsidie. De kosten van de afdeling Visserijon- derzoek van het L.E.L voor 1963 zijn be groot op f 273.000.- en worden door het Ministerie van Landbouw en Visserij er het Visserijschap voor de helft gedra gen. Na een uitvoerige discussie achtte de vergadering het tenslotte wenselijk dat er wordt nagegaan of de subsidie in derdaad wordt besteed voor het doel waarvoor hij is gegeven, iets waar de meeste leden overigens niet aan twijfel- Voorts werd in discussie gebracht, of het al dan niet wenselijk is de rappor ten van het L.E.I. te publiceren. On langs is juist besloten dat men tot publi catie zou overgaan. De heer W. G. Mey- boom merkte thans op dat sommige rap porten toch beter alleen ter inzage voor de Overheid en het Bedrijfsleven kon- Minister Van Aartsen: (Van onze parlementsredactie) MINISTER Van Aartsen gelooft niet, dat in 1970 de woningnood zal zijn opgeheven. Het recente rap port van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid heeft dit wel gesteld, maar de minister ver klaarde gistermiddag in de Tweede Kamer: „Ik vind het gevaarlijk het zo te zeggen en nog gevaarlijker vind ik de bewering, dat na 1970 re kening zou moeten worden gehouden met een zekere overcapaciteit van de bouwnijverheid. Want wat verstaat (Vervolg van pagina 1) Studenten hebben vanmorgen in Elisabethstad het Amerikaanse con sulaat bestormd. Zij haalden, de Ame rikaanse vlag omlaag en staken een bijgebouw in brand. De studenten riepen „Weg met Kennedy" en „Sla de consul z'n kop in". Hoewel de de monstrerende jeugd onder sterke po litiebewaking bij het consulaat arri veerde, liep de toestand volkomen uit de hand, toen de leider van de de monstratie een toespraak had gehou den en het Katangase volkslied had ingezet. De politie was te zwak om de demon- stranten te verhinderen het terrein van het consulaat binnen te dringen. Een reg envan stenen deed vrijwel alle rui ten sneuvelen. Jonathan Dean, de con sul, die met zyn staf op het balkon naar de demonstratie keek. moest zich snel terugtrekken. De lijfwacht van president Tsjombe slaagde erin de menigte te verspreiden, maar later vormde zich weer groepen by het consulaat. Vanmorgen hebben de studenten voor het Franse consulaat geroepen „Leve Frankrijk" en „Leve De Gaulle". De Franse consul Patrice de Beauvais heeft een delegatie van drie studenten ont vangen. Hij deelde mee, dat Frankrijk niet wenst tussenbeide te komen in de Kongolese kwestie. De kwestie moet door de Afrikanen zelf worden opge lost. Daarna trok de stoet naar het Britse consulaat waar zij ..God save the Queen' riepen en de consul Derek Dodson dankten voor het Britse stand punt in de kwestie-Katanga, dat tegen het standpunt van de Verenigde Sta- Md zou ingaan. men onder woningnood? Ook al zou in 1970 het statistisch woningtekort zijn weggewerkt, dan nog zou er zo veel te doen zijn op het gebied van woningvervanging en krotoprui ming, dan nog zal de behoefte aan goede woningen zo groot zijn, dat men nooit kan zeggen, dat de pro blematiek dan de wereld uit is". De minister (die de Kamerleden be antwoordde die dinsdag bij het begro tingsdebat over volkshuisvesting en bouwnijverheid het woord hadden ge voerd) zette uiteen, dat als we tot 1970 doorgaan met een woningbouwproduktie van gemid. 85.000 huizen per jr. in ge- noemu jaar wel een belangrijke vooruit gang zal zijn geboekt, maar van moei lijkheden zal ook dan nog sprake zijn. „Wij zullen alle zeilen moeten bijzetten om de produktie op peil te houden en zo hoog mogelijk op te voeren, willen wij het gestelde doel van 90,000 huizen per jaar bereiken", zo gaf hij te kennen. De minister had naast kritiek ook wel woorden van lof voor het rapport van het Economisch Instituut, al zijn de daarin verwerkte gegevens niet alle Mr Van Aartsen betreurde het met de Kamer, dat de bouwproduktie is te ruggelopen waardoor dit jaar minder woningen gereed zullen komen dan in 1961. De achterstand van 4000 woningen, welke reeds begin dit jaar ontstond in vergelijking met vorig jaar, kan niet meer worden ingehaald, ondanks de zeer bevredigende produktiecijfers van de af gelopen maanden. Er is zoals bekend ook in andere bouwsectoren sprake van een achterstand. De minister gaf de heer Bommer <soc.) toe, dat het statistisch woningtekort thans groter is dan de 73.000 waarop het onlangs werd geschat De minister gaf toe. flat de bouw in de ongesubsidieerde sector onrustba rend is gestegen. Niet minder dan 53.000 aanvragen liggen nog op rijks goedkeuring te wachten Sedert januari van dit jaar is het aantal in de vrije sector in aanbouw genomen woningen meer dan verdubbeld. Bij het geven van rijksgoedkeuring in de vrije sector richt men zich volgens de minister bij voor keur op de goedkope woningen. Voor zover er in deze sector huurwoningen worden gebouwd, vallen de buren wel De minister wees er voorts op, dat op het gebied van de research en het onderzoek naar kosten-arbeidsbesparen- de bouwmethoden reeds veel wordt ge daan. Hij zag wel mogelijkheden tot toewijzing van 15.000 woningen per jaar aan de systeembouw. den zijn. Een en ander zal besproken worden in een vergadering van de te commissie van het Visserij schap, di* zitting heeft in het LJS.L Wel werd besloten het L.E.I. te vei- zoeken of de rapporten van het L.EJ aan ieder lid afzonderlijk van het Vis serijschap kon worden toegezonden, wat tot nog toe niet het geval was. Aanvaard Het uitgavecijfer geeft een stijging te zien t.a.v. de uitgave in 1962, nl f 295.000,- tegen f 280.000,-, die te wijte» is aan de stijging van he algemeen kos- tenpeil, de hogere subsidie voor het L.E.I. en de hogere salarissen voor het personeel. De stijging van het bedrag kan gedekt worden uit het saldo de vorige dienstjaren. Het ontwerp be- grotihg 1963 werd met algemene stem men aanvaard. Benoemingen Als bestuursleden-van het Productivi- teitscentrum voor het Visbedrijf, fonds bestuur Aanvoersector, zijn benoemd d« heren A de Boon, A. van Eek, D. Ouwe hand, A. R. P. Rammeloo, Th. J. M. Windt, P. Broeksma, A. Brink, J. Vad- n en D. J. Krijger. Het bestuur is gemachtigd het nog niet afgevaardigde lid van de Vereniging van Schippers Eigenaren te Katwijk te benoemen. In de beheerscommissie Opvangs- fonds Verse Vis zullen zitting hebben, de heren J. C. Pronk, T. H. Meyering. T. de Haas, J. Stiereveld, P. Broeksma Verbaan, aldus is op voordracht de Stichting van de Nederlandse Visserij besloten. In de vacatures die waren ontstaan de Commissie Vakopleiding is voor- en door benoeming van de heren W. G. Meyboom en B. W. Bentveld. Ten slotte zijn er enkele verordeningen tot wijziging van enkele Opvangregelin- gen vastgesteld. Van Konijnenburg weg bij KLM (Vervolg van pagina I) Een woordvoerder van het ministeri» van buitenlandse zaken noemde dit ge rucht echter rondweg onzin". Hij wee! erop, dat het gerucht duidelijk wordt te- gengesproken door het feit, dat dr. Van Konijnenburg begin januari nog we ei naar Djakarta zal gaan om de bespre kingen over de landingsrechten te vol tooien. Ook is het niet plausibel, dat de rege ring, die zich enerzijds bereid heeft ge toond, de K.L.M. in haar moeilijke finan. ciële positie te helpen, anderzijds belem meringen zal opwerpen, als zich mogelijk, heden voordoen om door middel van vluchten naar Indonesië de basis van het bedrijf iets te verbreden. Tegenover bovenstaand gerucht wordt door genoemde woordvoerder het ont slag van dr. Van Konijnenburg in ver band gebracht met de bezuinigingsmaat regelen van de KLM. Deze bezuiniging zou zich ook uitstrekken tot de topfunc ties bij de KLM en leiden tot het ontslag van die functionarissen, die het gemakke lijkst een andere werkkring zouden kun- vinden. Dit zou dan vooral ten aan- dr. Van Konijnenburg het geval Van de zijde ontkend, dat ei het heengaan v: burg enerzijds bestaan van i o de KLM wordt echter uerband bestaat tussen de heer Van Konijnen- de bezuiniging 0f het zakelijk meningsverschil tussen dr. Van Konijnenburg en de KLM anderzijds. De enige, die het ontslag na der zou kunnen toelichten is dr. Van Ko nijnenburg zelf. HU echter zwUgt Hofstra bedankt voor Kamer Oud-minister van financiën, de heer H. J. Hofstra, heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aan vaard. De vacature, waarin hij was be noemd, ontstond door het overlijden van het Kamerlid mr. A. J. Schouwenaar (p.v.d.a.). De heer Hofstra, thans vice-president, directeur van Verolme n.v., verblijft momenteel in Brazilië. Spook-rit A'damse tram Vrijspraak voor bandageslijper De rechtbank in Amsterdam heeft de 3-jarige bandageslijper van het gemeen tevervoerbedrijf Th. P. de B. vrijgespro- van de ten laste gelegde grove schuld de „spookrit" die een onbemande Amsterdamse tram op 2 juli door een druk stadsdeel maakte en die botste tegen twee stilstaande trams, tengevolge waar- "an een conductrice en een bestuurder erwondingen opliepen. Prof. Zijlstra zoekt naar oplossing (Van onze parlementsredactie) Minister zyistra pleegt met de Neder- landsche Bank overleg over de vraag hoe een betere bescherming kan den verkregen van spaarders tegen fraude by spaarinstellingen. De be windsman hoopt naar aanleiding van dit overleg spoedig tot concrete con clusies te komen, zo deelde hU gister avond in de Tweede Kamer mee by de behandeling van de begrotlng-1963 het departement van financiën. De kwestie was aan de orde gesteld door de heren Kieft (a.r.) en Van den Tempel (soc.). De a.r. woordvoerder drong aan op een spoedige beslissing. „Want het moet niet zo zijn dat pas als nagelaten betrekkingen. De a.r. afgevaardigde sprak dit verband van een „onhoudbare situatie". De voor weduwen en kinderen vrijgestelde bedragen mogen dan volgens de staatssecretaris van financiën in 1956 belangrijk" zijn verhoogd, de mening van de heer Kieft zijn deze tijd niet meer gerechtvaardigd. Hij keerde zich tegen het standpunt va staatssecretaris, dat de aanpassing de vrijstellingen moet wachten op de aanpassing van de Successiewet aan de Algemene Wet op de rijksbelastingen Met klem verzocht hij de regering het ■erband tussen beide wetten niet waar te laten wegen. „De zo dringend noodzakelijke materiële aanpassing de Successiewet gaat. zeker als het het kalf verdronken is. deze put wordt gedempt. Daarvoor staan te grote parti culiere belangen, maar ook een nationaal belang op het spel". De minister herin nerde er in zijn antwoord aan. dat de Nederlandsche Bank met een aantal spaarinstellingen enkele malen heeft ge sproken over de mogelijkheid van indi viduele regelingen voor fraudeverzeke- Gebleken is. dat de huidige bepalingen ;an de Wet Toezicht Kredietwezen geen bieden voor het probleem, toch maatregelen nemen, dan zal genoemde wet moeten wor den aangevuld. De minister dacht aan bepaling, waardoor spaarinstellingen alleen dan als spaarbank worden erkend, indien voldoende waarborgen aanwezig zijn tegen fraude. In deze hele aange legenheid speelt de vraag hoever de overheid kan gaan met de bescherming tegen eigen onvoorzichtig heid. De minister beloofde de vaste Kamercommissie voor financiën van de ontwikkeling op de hoogte te zullen houden. Successieivet Veranderende gewoon ten van publiek en prijsbeleid geven zorgen ECONOMISCHE ontwikkeling n de Horecabedrijfstak is in 196) duidelijk achtergebleven bij de alge- economische vooruitgang, aldus het bedrijfschap voor het hotel-, het restaurant-, het café- en het pension- kamerverhuurbedrijf en aanver- ante bedrijven. Ook was in deze be drijfstak de stijging van de consump tieve bestedingen van gezinshuishou- 'lingen belangrijk kleiner dan in de meeste andere bedrijfstakken. Men merkt hierbij ook de invloed op van toegenomen huiselijkheid, waaraan de ;nelle uitbreiding van het aantal tele visietoestellen niet vreemd is. Parketivacht haalde haar thuis op Flinke straf voor „zware jongen Bijna twee uur heeft de Amster damse politierechter gistermiddag gewacht op de 28-jarige prostituée Maria W. P., die door de officier justitie als kroongetuige was gedagvaard in een mishandelings zaak tegen haar ex-souteneur. Toen de parketwacht de vrouw met een lastgeving van huis had ge haald. verklaarde zij dat zij niets over de mishandeling durfde vertel len uit angst voor repressailles van de onderwereld. „Ik heb al zoveel narigheid meegemaakt en ik wil niet. opnieuw in elkaar worden geslagen", zei de vrouw trillend In de nacht van 3 augustus werd zij door haar vroegere souteneur, de 36- jarige A. van T in de Leidsestraat na een kort gesprek tegen de grond geslagen nan trapte enkele malen teEen haar hoofd Pooierclom ,Ik ben zo vreselijk bang om te getuigen", verontschuldigde de vrouw zich voor het feit dat zij op het vastgestelde mid daguur als getuige verstek had laten gaan. „Ik praat er liever niet meer over". De officier van justitie, mr. R. L Heukels, wilde weten of zij bang was voor het „pooierdom". „Ja", antwoord- de de prostituée, die al eerder inzet was van een „belangenstrijd" in de Amstcr damse onderwereld. De getuige, die aarzelend antwoord gaf op de vragen betreffende de mis handeling, weigerde uit vrees voor re presailles iets te vertellen over de aard het gesprek, dat aan de afranseling vooraf ging. Wel liet ze na herhaald aandringen blUken daarover iets te wil len zeggen als de deuren werden gesloten. Dit geschiedde. De ondervraging nam toen nog geruime tijd in beslag. De of ficier van justitie noemde het ten hemel schreiend dat het Amsterdamse „pooier- dom" zijn terreur tot de Leidsestraat heeft durven uitbreiden. Maxi ximum Mr. Heukels eiste de maximum gevan genisstraf, die een politierechter kan op leggen, t.w. zes maanden, maar dan zon der aftrek van het voorarrest. De politierechter veroordeelde de ver dachte, die te kennen gaf uit het leven te willen gaan om normaal als schilder te gaan werken, tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van één maand De getuige durfde de normale uitgang van het gerechtsgebouw niet te verlaten, omdat buiten een aantal vrienden van Van T. stond te wachten Telegrammen voor zeevarenden vóór 21 dec. aanbieden De PTT verwacht dat er deze maand in verband met de feestdagen via sche- veningenradio ruim 50.000 telegrammen aan zeevarenden zullen moeten worden verzonden. In de andere maanden van dit jaar bedraagt dit aantal gemiddeld 22 000. Het zal alleen mogelijk zijn de radio- brieftelegrammen en gelukstelegrammen met vaste tekst tijdig op hun bestemmin gen te doen aankomen, indien ze voor 21 december door de afzenders worden aangeboden. Tafeltennis C. S. M. Cluj (Roeme nië) en Vasutepito (Hongarije) plaatsten zich door overwinningen op resp. Sparta Warschau (52) en Dusseldorp (51) voor de halve finales van het toernooi om de Eur. tafeltennisbeker. In de tweede plaats is er een verschul- vng van het betere en duurdere naar het kleinere en goedkopere restaurant en de cafetaria. In het grootbedrijf daalden de geldomzetten met 1 pet, terwijl In het kleine bedryf de omzet 11 pet in het cafetarlabedryf 7 pet steeg. Voorts verblijft het Nederlandse pn- bliek minder in hotels. In de vier grot* gemeenten daalde het aantal overnach tingen tot 2.770.000 (vorig jaar 2.775.000), terwUl de bezettingsgraad der hotels mei enkele procenten afnam. Anderzijds nam de deviezenopbrengst van het reisverkeer drie maal zo ster* toe als het aantal overnachtingen var» buitenlanders in hotels. De eerste wa» ƒ580 (502) miljoen, een toeneming van 16 pet. terwijl het aantal door het Cen traal bureau voor de statistiek gere gistreerde overnachtingen van buiten landers in hotels met 5.5 pot toenam tot 3 660 000 (3.468 000). De logiescapacitcit der hotels nam met ruim 4100 bedden of 4,2 pet toe. welke uitbreiding vrywel geheel ten goede kwam aan Noord- cti Zuid-Hol land en Utrecht. In alle soorten van het klelnbedriif met rostauran taf deling zag men gesta dige groei van omzetten, terwijl het stil- glngspereentage van het groot- en mid denbedrijf regelmatig afbrokkelt D* rentabiliteit van continu- en seizoen hotels laat alleszins te wensen over. Id 73 pet van de onderzochte continu-be- drijven in gemeenten met minder dan 100.000 inwoners geeft de zuivere exploi tatie van de logiesafdeling verlies en slechts bij twee van de zeventien on derzochte seizoenbedrijven was sprake van rendabele exploitatie der logiesaf- deling. Hierbij wijst het verslag op de stijgende kosten van schoonmaak, onder houd. reparatie en verbetering van ge bouwen en inventaris. De omzetten van drankverstrekkend» bedrijven geven geen reden tot optimis me, waarby het stijgende verbruik van dranken in huis van belang is. Een an dere reden tot bezorgheid Is het per soneelstekort. Voortdurend stijgen de personeelsaan- vragen. Het verslag noemt het onbegrij pelijk dat het ministerie van economische zaken zo weinig begrip heeft voor de benauwende toestand, die voortvloeit uit het prijsbeleid en de zich voortslepende besprekingen maken het er niet eenvou diger op. Fcijeiioord dankt A"dam Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft van het bestuur van de Rotterdam se sportvereniging „Feijenoord" een tele gram ontvangen met de volgende inhoud: „Het bestuur van Feijenoord in ver gadering bijeen, getroffen door uw be langstelling en medeleven, bedankt u hiervoor oprecht hartelijk. Het telegrom werd verzonden naar aan leiding van het applaus, waarmede de Amsterdamse gemeenteraad verleden week tijdens de raadsvergadering „Feijenoord" huldigde voor zijn c winning in de voetbalwedstrijd tegen het Hongaarse „Vasas". voor een spoedige herziening de Successiewet 1956 met name op het punt van de thans geldende vrijstel lingen van het successierecht voor de verbetering van de positie der weduwen en wezen betreft, vér uit boven de nood zaak van een formele aanpassing aan de Algemene Wet". Staatssecretaris Van den Berge reageerde op dit pleidooi iets positiever dan hij in de memorie van antwoord had gedaan. Hij beloofde tenminste de voorbereiding van de her ziening der vrijstellingen spoedig ter hand te zullen nemen. Uit zijn antwoord kreeg men de indruk dat deze zaak nu niet meer tot na de komende kabinets formatie zal blijven liggen. De heren Van den Tempel, Kieft en Janssen (kath.v.) informeerden voorts waarom de staatssecretaris weigert „ge heime" aanschrijvingen en andere dienstvoorschriften voor de belasting dienst aan de Kamer of aan de betrok ken vaste Kamercommissie voor te leg gen. „Valt daarin iets te verbergen, dat de volksvertegenwoordiging niet mag weten?", zo vroeg de heer Kieft, die „openheid over wat de fiscus van plan is te doen" van groot belang achtte. De staatssecretaris antwoordde, dat de ge heime aanschrijvingen geen betrekking hebben op de interpretatie van de wet op de „strategie van de aanslag techniek". Als de fiscus in een bepaald jaar een bepaalde groep speciaal onder de loep wil nemen, dan is het een kwes tie van strategie als men de aanschrij vingen daarover geheim houdt, ook voor het parlement. „Mijn weigering om de Kamer op dit punt te informeren is overigens niet van principiële, maar alleen van praktische aard", zo liet de bewindsman de heer Van den Tempel weten. Het begrotingsdebat worden voortgezet. vandaag Op erwten naar Rome Wandelen van München Rome. Dat moeten in januari de vroegere Duitse voetbalinternatio- naai Gerd Siedl en de conferencier Jonnv Soster. Zy verloren een weddenschap en zullen nu dage- Iijks 25 tot 50 km moeten lopen met erwten in hun schoenen. Een controle-auto zal de beide vrienden S vanaf de start op 5 januari tot 5 Rome vergezellen. Voetbal Tor gelegenheid van het in gebruik nemen van de nieuwe licht installatie in hert sportpark Cambuur heeft de tweede divisieclub Leeuwarden woensdag in de Friese hoofdstad een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld te gen PSV. De Bindhovenaren wonnen met 10 door een doelpunt van Maosssen in de eerste helft. Voetbal De Franse kampioensploeg Stode de Reims, tegenstander van Feijenoord in de kwartfinales van het toernooi om de Eur. beker, heeft woens- dagarvond te Reims een vriendschappelij ke wedstrijd tegen de ploeg van het Rode Leger (Rusland) met 10 gewon nen. Het doelpunt werd na rust ge scoord. Voetbal Het Turkse voetbalelftal versloeg in Addis Abeba de ploeg Ethiopië met 21. Alle doelpunten kwa men in de eerste helft tot stand. Voetbal Botof Plovdiiv (Buig.) Atletico Madrid z(jn overeengekomen hun wedstrijden voor de kwartfinales van het toernooi om de Eur. beker bekerwinnaars te spelen op 27 februari (Plovdif) en 13 maart (Madrid). Een eventuele beslissingswedstrijd is gepland op 20 maart in Rome. Voetbal Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Deense voetbal bond zal op 20 mei 1964 n Kopenhagen een wedstrijd worden gespeeld tussen een Scandinavisch elftal en een team dat de Rest van Europa zal vertegenwoor digen. Voetbal Alfredo di Stefano moet na afloop van zijn actieve voetbalcarrière trainer van Real Madrid worden, ver klaarde de voorzitter van de Madrileen- se club Santiago, Bernabeu. Men wil dan overigens ook gebruik maken van de diensten van Ferenc Puskas. Voetbal Het Bulgaarse nationale elftal speelde woensdag een oefenwed strijd tegen Bordeaux en zegevierde met 43. Bij rust leidden de Bulgaren met 3—2. Basketbal Het nationale basketbal team van Israël won dinsdag in Tel Aviv een landenwedstrijd tegen Polen met 66—51. Voetbal Jaarbeurssteden Dunfermline nam revanche: 6-2 Dunfermline Athletic heeft in de twee de wedstrijd van de tweede ronde van het toernooi om de Eur. beker voor jaarbeurssteden met 62 gewonnen van Valencia. De ruststand van de ontmoeting die woensdagavond in Dunfermline werd gespeeld, was 51. Aangezien de eerste wedstrijd in een 40 zege voor de Span jaarden was geëindigd, is een beslissings wedstrijd tussen beide teams noodzake- lyk. Barcelona heeft de retum-wedstrijd van de achtste finales van het toernooi om de Eur. beker voor Jaarbeurssteden woensdagavond in Barcelona met 10 (ruststand 00) gewonnen van Rode Ster (Belgrado). Er is nu een beslissings wedstrijd tussen beide teams nodig, om dat de eerste ontmoeting in een 32 zege voor Rode Ster was geëindigd. A. S. Roma plaatste zich voor de kwart finales van het voetbaltoernooi voor Jaarbeurssteden ondanks een 21 ne derlaag tegen Zaragoza (Spanje). De Ita lianen hadden namelijk de eerste wed strijd met 42 gewonnen. Olympische Spelen Noord en Zuid-Korea gaan weer praten Noord en Zjid-Korea zullen opnieuw gaan praten over het eventueel forme ren van een gezamenlyke Koreaanse ploeg voor de Olympische Spelen van Tokio. De besprekingen zullen, zo meldde radio Pjong Jang (Noord-Korea), niet worden gevoerd in de onmiddellijke om geving van het Koreaanse territorium doch in Lausanne, de plaats waar het Int Olympisch Comité zyn zetel heeft De vertegenwoordigers van beide landen en van het I.O.C. komen daar in januari bijeen. Op 4 december verklaarde het Olym pische Comité van Zuid-Korea nog aan de Zwitser Otto Mayer, kanselier van het I.O.C., dat het onder geen beding ak koord zou gaan met het afvaardigen van een gezamenlijke Koreaanse ploeg naar de Spelen van Tokio. Dez dagen zijn de Zuid-Koreanen op hun besluit terug gekomen. SIA heeft interesse voor kunstskibaan De Stichting Sporilnitiatieven Amster dam (SIA) heeft belangstelling voor een door de Alkmaarse industrieel, K. Noels, ontworpen plan voor een kunstskibaan. De baan, die bestaat uit een egaal opper vlak van gegolfde nylonvezels, zou in de omgeving van de Jaap Eden-kunstijsbaan moeten worden aangelegd. Enkele bestuursleden van de S.I.A. hebben met de heer Noels over het pro ject gesproken en de SIA heeft optie om de mogelijkheid voor Amsterdam te bekijken. Het plan zal eerst nog door het gehele bestuur in beschouwing moeten worden genomen, waarbij tevens zal moeten worden gepraat over de eventuele finan ciële consequenties en de vraag of er in de omgeving van de Jaap Eden^baan plaats is voor een dergelijke baan. Ook zal nog moeten blijken of de skiërs do baan voor hun sport geschikt achten. ATLETIEK Recordpoging mislukt De aanval die Peter Snell, Murray Halberg. John Davies en Bill Baillie woensdagavond in Auckland hebben ge daan op het wereldrecord 4x1 mijl is mislukt De door de regen bijzonder zwaar geworden baan stelde de atleten voor een onmogelijke opgave. Met een tijd van 16 min. 43 sec. 34,1 seconde boven het record moesten de vier Nieuwzeelanders tevreden zijn. Geen nat. sportcentrum in Wolfheze De Xed. Sportfederatie ziet af van de stichting van een nationaal sportcentrum in Wolfheze. Dit hebben burgemeester en wethou ders van de gemeente Renkum, waarvan Wolfheze een deel is, meegedeeld aan de gemeenteraad De motivering voor het laten afweten spreek over te hoge kosten die zouden zijn verbonden aan het kopen van een op het NSF-terrein liggende erfdienst baarheid. Schaken Viktor Kortchnoi, de 31- jarige grootmeester uit Leningrad, heeft woensdag te Moskou de Russissche schaaktitel behaald. Schaatsenrijden De schaatsploeg van Noord-Oost Nederland, die vrijdag en zaterdag op de Kunstijsbaan te Deventer zal uitkomen tegen Italië, Nederland a en Nederland B. bestaat uit de rijders Dick van Zanten (Kesteren), G. van Manen (Rhencn), J. van Swaay (Wage- oin-gen) en H. van Bezoen (IJhorst). Ter ondersteuning rundvleesmarkt Produktschap vee en vlees blij met twee miljoen De voorzitter van het Produktschap .•oor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, heeft gisteren op de openbare •orgadering van het Produktschap in Utrecht zijn erkentelijkheid geuit het besluit van de minister van landbouw, een bedrag van twee mil joen gulden beschikbaar te stellen het nemen van maatregelen ter ondersteuning van de rundvleesmarkt Het produktschap had weliswaar ge raagd om tien miljoen gulden, maar voorlopig kan het met dit geld weer verder. Als de omstandigheden dat nood zakelijk zal maken zal het bestunr op nieuw een beroep doen op de minister. Met de maatregelen die het produkt schap tot nu toe in de rundvleessector heeft genomen, de invriesregeling en het subsidiëren van exporten naar Spanje Oost-Duituland. was een bedrag van miljoen gulden gemoeid. Half januari gaat er weer 500 ton rundvlees naar Spanje, een export, waarop 400.000 gul den subsidie wordt gegeven. Alles bij elkaar kosten deze maatregelen het pro duktschap 3.2 miljoen gulden, terwijl het over een reserve van 2 miljoen gul den beschikte. Van de bijdrage van de minister dus nog i acht ton In de afgelopen dagen zijn importver- gunnimgen aangevraagd voor 211 Deense koeien. De heer De Veer vestigde er de aandacht op, dat het 45.000 gulden kost om deze koeien door te sturen naar Spanje. Ais er ter wille van de Neder landse industrie een nieuw handelsver drag wordt gesloten met Denemarken voor de import van 15.000 koeien, is het logische, dat de bedragen die nodig zijn om deze dieren weer kwijt te raken, voor rekening van de regering komen, aldus de heer De Veer. Hij deelde mee, dat Italië zijn import- corntingentcn sterk heeft verruimd. Het zal 24.000 stuks jongvee binnenlaten. Ook voor de export naar Spanje en Oost- Duitsland ziet de heer De Veer nog mo gelijkheden. Op de varkensmarkt zijn de prijzen de afgelopen week met 3 cent per kilo gezakt tot 2,272,30, maar er zijn weer veel exportaanvragen. Het bestuur besloot, de overnameprijs voor bacon- varkens te handhaven op ƒ2,25 per ki logram geslacht gewicht Ook de ge- wichtsgrenzen blijven onveranderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9