HOOFDPIJN r m a m t W' m 'm m m m m O 2 O 3 O 4 0 0 O 6 O 7 O 8 O O 10 O 11 0 12 O 13 O Veiligheid verhoogd door maximumsnelheid In 1970 twee miljard uit het toerisme Occulte grapjes in de satire van Coward Vele prominenten in NTS-Oude jaarsshow ASPRO KRO begint ook met nieuws in de ochtend 7 DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 Dam-vraag 326 (Eerste publicatie) Langs een zeer verborgen omweg heeft Piet van Dijk te Parijs winst ge legd in onderstaande stelling met ge bruikmaking van een manoeuvre dia nog maar al te weinig wordt toegepast. Toegegeven zij dat het niet meevalt. Wit is aan zet en wint. Zwart: 6, 7. 8. 9, 13, 19, 21, 24, 25, 26. Wit: 16, 27, 28, 32, 34, 36, 39, 40, 41, 1® M 1 IÜ pA i 8 A Schaak-vraag 325 In de partij dr. Jakobi Szanek was wit aan zet. De stand was, wit: Kg3, Da3, Ta6 en b7; zwart: Kal, Tb2 en e6, Lb6, pi a2, f6, g6 en h6. Wit kwam gewonnen te staan door de vol gende afruil, met daarna een zet- dwangmanoeuvre: 1 Ta6xb6, Te6xb6 2 Tb7xb6, Tb2xb6 3 Da3-clf, Tb6-bi 4 Dcl-c3t, Tbl-b2 5 Dc3-d4! (De be slissende, die de koning en toren vast legt: Kbl, Ddl mat) 5 h6-h5 5 Kg3-h4 (De koning gaat voor de pi on staan die speelt; op 5g5 was Kg4 gevolgd, op 5 f5, Kf4). 6 ,f6-f5 7 Kh4-g5, f5-f4 8 Kg5xf4, h5-h4 9 Kf4-g4, g6-g5 10 Kg4-h3! Wit Bridge De oplossing van het gegeven 4 har- tenspel is aldus: Zuid moet de le slag weigeren! West speelt bijv. schoppen na, genomen met het aas. Hierna speelt Zuid naar troefheer, troeft de 3e schoppen en incasseert troefaas. De situatie is dan als volgt: Nu klaveraas-heer en klaveren rra en West aan slag is machteloos. Speelt hij schoppen na (in dubbele renonce), dan gaat in Noord een ruiten weg en Zuid troeft met hartenboer. Speelt West ruiten na, zo maakt Zuid een ex- ruitenslag! Invul-puzzel Vul horizontaal in: I. lomp, 2. schoenvorm, 3. korter, 4. deel van een fiets, 5. plaats aan de kust tew O. van Rembang, 6. zilt vocht, 7. gemeen schappelijke weide, 8. deel van het jaar, 9. de bovenste halswervel, 10. no bele, 11. diamantafval, 12. bekend dier 13. zijde van het voorhoofd. Bij juiste invulling leest men op de cirkeltjes drie namen van plaatsen in de provincie Groningen. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. Den Bommel. 2. opera-arme. 3. re-rap-at-si. 4. drom-is-Sem. 5. rec- op-bleu. 6. eis-dar-Ari. 7. ct-per-eend. 8. hoe-Hein-Ee. 9. Termunten. Ver. 1. Dordrecht 2. Epe-rei-toe. 3. Nero-es-per. 4. Bram-ode=Hm. 5. oa- Pipa-reu. 6. Maas-brein. 7. Mr-ts-la- ent. 8. Ems-eer-nee. 9. Leimuiden. JACK DIAMOND Sloepen Nautilus Op het strand van Texel, bij de Cocks- d°rp, zijn twee sloepen aangespoeld van fle Westduitse kustvaarder „Nautilus", die zondagmorgen vroeg In een zware rtorm is vergaan en waarbij 23 opva- '•oden zijn verdronken. VANAVOND gaat in Tuschinkski in Amsterdam de gala-première van de Nederlandse speelfilm „De overval", die onder regie van de Engelsman Paul Ro- tha de gang van zaken weergeeft by de overval op de strafgevangenis te Leeu warden aan het einde van de oorlog, waarbü 50 Nederlandse verzetstrüders. onder wie de polltie-inspecteur Bakker uit de handen van de Duitsers werden bevryd. Op de gala-première in Amsterdam zal Charlotte Kohier vanavond ter nagedach tenis van de verzetsstryders die vielen „Het lied der achttien doden" van Jan Campert voordragen. Tegeiyk met deze gala-première wordt de film ook in acht tien andere plaatsen in ons land uitge bracht. De bespreking van deze buiten gewoon Indrukwekkende, sobere en reële film zullen wy morgen publiceren. Op de foto: in de bakkery van „Eppie Bultsma" worden de laatste instructies gegeven voor de overval op de gevange nis, die zo dadeiyk zal plaats bebbeu. In het midden de centrale figuur en geeste- lyke vader van deze overval, de verzets leider „Plet Kramer", welke rol in de film vervuld wordt door Rob de Vries. Bakker Bultsma wordt vertolkt door Piet (Van onze parlementsredactie) /"XP de autowegen, waar dit jaar V-J op hoogtijdagen een maximum snelheid heeft gegolden, zijn niet on belangrijk minder ongelukken ge beurd dan in 1961. Dit schrijft minis ter Korthals aan de Tweede Kamer in zijn memorie van antwoord over de begroting van verkeer en water staat. Het verkeersbeeld was, dank zij deze maatregelen, rustiger. De resultaten van de proef hébben de minister gesterkt in de mening, dat het instellen van een maximumsnelheid ge durende bepaalde perioden is gerecht vaardigd, vooral op die wegvakken of Staatssecretaris Gijzels verwacht: De staatssecretaris van economische zaken drs. F. J. W. Gijzels verwacht, dat in 1970 de toeristische bestedingen ons land van landgenoten en vreem delingen rond 2 miljard gulden groot zullen zijn. Dat is het dubbele van de bestedingen in 1960. Tijdens een lunchvergadering in Breda an de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel noemde hij deze prognose een belangrijk uitgangspunt aor de toeristische politiek. De ontvangsten uit het vreemdelingen verkeer bedroegen 15,6 percent van het totale dienstenverkeer en 2,9 percent van het totaal van de lopende rekening. Italië dankt een overschot op de handels balans van 640 miljoen gulden geheel aan het toerisme, Spanje dekt het tekort op de handelsbalans geheel met toeristische Inkomsten en Oostenryk voor 80 percent. Over de spreiding van het binnenlands toerisme van de 5 miljoen vakantiegan gers in 1960 zeide drs. Gijzels dat 20 percent naar de badplaatsen ging, even veel naar het centrum des lands, 16 per cent naar het noorden, 10 percent naar het oosten of de watersportgebieden en 32 percent naar de „rest" van Neder land. Dagtrips meegerekend is thans zeker 70 percent van ons volk aan toeristische vakantiebesteding toe: ongerekend dag tochten 45 percent. Het aantal dergenen, die om financiële redenen onmogelijk met vakantie kunnen gaan, is gering. Bijna de helft In 1961 werden ruim 6 miljoen over nachtingen geregistreerd. Dagbezoek en verbiyf by familie is buiten beschouwing gelaten. De meeste toeristen zyn afkom stig uit West-Duitsland (43 percent), Noord-Amerika, Engeland en Frank- rük. Zeventig percent der vreemdelin gen verbleef in een der vier grote ste- Van de vakantie houdende Nederlan ders bleef driekwart in eigen land. Voor heen was diit meer. Drs. Gijzels bleek van mening, dat het klimaat in ons land lang zo slecht niet is als we zelf beweren. Ons kli maat is voor zeer vele buitenlanders eerder een aantrekkelijk, dan afsto tend element. punten, waar zich bijzondere moeilijkhe den voordoen. Ook de ervaring, opge daan met de z.g. aftellende maximum snelheid bij verkeerspleinen, is gunstig. Omdat, by voortzetting van dergelij ke maatregelen de aandacht van het pu bliek na enige tijd dreigt te verslappen, zal intensieve controle op het naleven van de maximum-snelheidsbepalingen noodzakelyk zyn. Minister Korthals be vordert thans een spoedige wijziging van het - Wegenverkeersreglement, waar door het hem mogelijk zal worden, per manente maximum-snelheidsbepalingen buiten de bebouwde kom in te voeren Ten aanzien van middenbermongeluk ken op wegen met gescheiden rijbanen stelt de minister, dat bepaalde ongeluk ken, die veelvuldig voorkomen op wegen met niet-gescheiden rijbanen, op derge- lyke wegen, dank zij de aanwezigheid van gescheiden rijbanen, zich niet voor- Niettemin wil de bewindsman op en kele gevaarlijke wegvakken proeven ne men met enkele typen van middenberm beveiliging. Een van de plaatsen, hier voor aangewezen, is rijksweg 12 by Vee- nendaal. Er hebben zich daar enkele on gevallen voorgedaan. Het Is echter zo schrijft de minister, niet mogelyk geble ken, een bepaalde oorzaak aan te wli- ten van dit betrekkelijke hoge onge- valscyfer. De minister meent, dat de onlangs op gerichte Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid thans in ons land de aangewezen instantie is om stu die te maken van de aanleiding tot de verkeersongelukken. Hy wil bevorderen, dat een dergelijk onderzoek door het rijk wordt gesteund. Uit dit onderzoek za) wellicht kunnen blijken, welk aandeel de menselijke fouten en welk de technische omstandigheden in de gesignaleerde on gelukken hebben. Thans weet men daar in nog betrekkelijk weinig. De proef met de Wegenwacht-tele foonposten langs een gedeelte van ryks weg 13 (Rotterdam-Den Haag) kan zeer geslaagd worden genoemd. Het tempo aarin by ongelukken en pech hulp kan worden verschaft, Is erdoor niet on belangrijk verhoogd. Er worden than9 besprekingen gevoerd om te komen tot uitbreiding van de proeven. Deze bespre kingen hebben nog niet tot een beslis ing geleid. Te Ridderkerk is gisteren de 51-jarige M. van 't Hof uit Ridderkerk aan gereden door een vrachtauto en zo ern stig gewond dat zij ter plaatse is over- Vanavond op het scherm: y&vlLcf vanavond Nieuw voor Nederland is het stuk ,,Ik zie ik zie wat jij niet ziet" (Blithe Spirit) van de Engelse schrijver-ac teur-componist Noel Coward beslist niet. Het werd in het nabije verleden niet alleen in de schouwburgen opge voerd, maar ook als film in vele bios copen vertoond. In televisiebewerking en onder regie van Willy van Hemert heeft het weer een opfrissertje gekregen en zo zullen wij vanavond deze „occulte komedie", een satire op het by geloof, op het scherm krijgen Een heleboel dwaasheid, een beetje griezeligheid door het verschijnen van „spoken" zal vrolijk worden opgedist door Guus Oster, Ank van der Moer. Andrea Domburg, Kitty Janssen, Mimi Boesnach. Joan Remmelts en Kitty Cou- bois. U ziet: een rolbezetting die klinkt als een klok en ons dus niet zal doen twijfelen aan het spelgehalte dat wordt geboden Degenen, die niet houden van enige spotternij met het leven na de dood. in casu dus het „oproepen en verschy nen van geesten" zullen er goed aan doen. deze NTS-voorstellinz niet te be kijken want waarom zou men zich er geren als het niet behoeft? Geen ernst De in zjjn werk altijd wat overmoe dige auteur Noël Coward heeft echter geen ernst gelegd in dit spel en zo ge zien kan het net zoveel kwaad als de fabel en als het sprookje van Sneeuw witje en Roodkapje, die „weer levend werden" Het is er Coward om te doen geweest, de spot te dryven met het vermaarde Engelse bijgeloof in spoken. We zien de volgende situatie: Charles Condomine, schrijver van griezelverhalen (Guus Os- ter) organiseert in zyn woning een soort séance via mevrouw Arcati. een me dium (Ank van der Moer). En ziedaar, zyn eerste vrouw, die al jaren dood is (Andrea Domburg) verschijnt. Penibele gebeurtenis, want zijn twee de vrouw (Kitty Janssen) is er by maar kan haar niet zien. Alleen Charles ziet haar en als het blijkt dat mevrouw Ar cati wel geesten kan oproepen maar ze niet meer kan laten verdwijnen. ont staat er een hele narigheid met die twee vrouwen, die jaloers op elkaar worden merkelijke mimische gaven. Via hem terstond aangeboden jeugdrol l; kwam hy bij het toneel en op zyn 25ste Hu jaar trad hij op in een eigen geschreven 19.30 stuk, dat hem direct hoge roem van vele Filiin glimlachende schouwburgbezoekers Liter deed toevallen. Actualiteitci Hy bleef zowel acteren als schrijven Nieuwe gra en begon later zelfs te componeren, zo_ dat hij revues, musicals, film en operet tes niet alleen schreef, maar ook van muziek voorzag. Nog altyd (hoewel hy al 63 jaar is geworden deze week) is hij de man die houdt van spot en rake zetten maar hy doet dat zo fijntjes. dat hem veel vergeven wordt en het publiek nog al tyd dol is op zUn invallen en zijn onver bloemde satires. Hilversum I, 402 m. 19.00 Nws cn weer- praatje 19.10 Gewijde muz 10.30 Radiokrant 19.50 Politiek klankbeeld van de CHU 20 00 Wij poetsen de plaat: lichte gram 20.20 Recht zo die gaat. hoorspel 20.50 Samen uit samen thuis gevar progr 22.00 Kerk orgelconcert 22.30 Nwu 22 40 Avondover- denking 22.55 Boekbespr 23.00 Platennw» 2335 Bij het verschijnen bodemkaart, lezing 23.95—24.00 Nwi uanavond .30 Sport- NTS: 20.00 Journaal. 1 Achter liet nieuws 20.35 Sple- nsten. NTS: 31.05 Ik zie. Ik niet ziet, TV-spcL De auteur Noel Coward werd op 16 december 1899 geboren in Teddington. Omdat hij zo levenslustig was en zich overal voor interesseerde, ging hy ook eens een poosje naar een balletschool en daar ontdekte een theaterdirecteur zijn op- Televisie op Oud en Nieuiv Op Oudejaarsavond neemt de NTS van het jynadeus strijkkwartet dat het de verzorging van het televisiepro- Kwartet in e van Mozart speelt gra/mma voor haar rekening, omdat j)e Oudejaarsavondtoespraak wordt het maandag en dus NTS-avond is, van 11.50 tot 12 uur gehouden door Hoogtepunt van de avond wordt een prof. e. L. Smelik. show met vele prominenten, die nu Er volgt dan een kwartier pauze eens niet na de klok van twaalf maar en daarna herhaalt de NTS de show tussen 9.25 en 10.30 uur wordt uit- „Doe eens wat, meneer Sonneveld", gezonden. die de KRO op Sinterklaasavond op Zoals wy al eerder mededeelden zal de beeldbuis bracht deze show worden opgevoerd in dc nieuwe studio op het terrein aan de JVieHIC 7««rS«flg Insulindeweg in Hilversum. In feite is j o dit de thans afgebouwde decor- en Het NTS-programma op Nieuwjaars montagehal, die voorlopig dienst zal dag begint om 12.15 uur met uitzending doen als hulpstudio en waarin men dan van het traditionele concert van de eindelijk over wat royale ruimte kan Wiener Philharmoniker onder leiding beschikken. Officieel wordt de hal op van Willy Boskovsky, die het orkest 1 januari in gebruik genomen, maar op weer als „Stehgeiger" aanvoert 28 december beginnen er al de repe- In deze Eurovisie-uitzending, die tities voor de Oudejaarsshow „Waar rechtstreeks uit de grote zaal van de blijft de tijd". Wiener Musikverein in Wenen komt. Aan dit vrolyk samentreffen van al- wordt natuurlijk een Strausprogramma lerlei artiesten, naar een idee van Henk ten gehore gebracht. Zo wil de traditie Scholten, nemen deel: Mieke Telkamp, Verder zyn in de nieuwe studio aan- Joke van den Burg, Gert Timmerman, immers Willy Alberti, Margriet de Groot. Con- Bij vijf van de elf uit te voeren num- ny Stuart, Johnny Kraaykamp, Teddy mers treedt het ballet van de Weense Scholten. Wim lbo, Jules de Corte, El- Staatsopera op. De solodansen worden len Craamer, Sandra Reemer, Rob de uitgevoerd door Christl Zunmer en Karl Nys, de Bibits, The Diamond Five, het Musil. Advertentie) 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. 2 ASPRO 5 -en fit.' Lureley-cabaret en het kwartet Ad der Hoed. wezig Mies Bouwman, Maud van Praag. Theo Eerdmans, het Amster dams Politiekoor en een groot orkest onder leiding van Cees Bruyn. Voor dit programma, dat in details nog geheim gehouden wordt, schreven André Meurs en Guus Vleugel teksten, maakte Cor Hermeier het decoront werp, en zorgde Henk Scholten voor de samenstelling. Henk Barrard voert jaaroverzicht de regie. Overzichten Het Oudejaarsprogramma zou niet compleet zijn zonder de binnen- en buitenlandse jaaroverzichten van de journaaldienst Het buitenlands over zicht wordt uitgezonden tussen 7.30 en 8 uur, daarna volgt de gewone nieuws uitzending met het weerbericht, en om 8.20 uur komt de CHU met haar poli tieke uitzending. Tot 9.25 uur is met Stan Laurel satie op een boot uit de oude doos. Het binnenlands jaaroverzicht komt om 10.55 uur op het scherm, waarna een televisieregistratie van de BBC wordt uitgezonden. Dit is een uitvoering Na dit concert, om half 2. neemt do NTS tot 3.30 uur een rechtstreekse reportage van de internationale wed strijden skispringen op de grote Olympiaschans in Garmisch-Parten- kirche in Eurovisie over. Nog elf an dere landen zullen de uitzending overnemen. Commentator voor Ne derland is Luc van Herle. Tot besluit van het NTS-programma j deze dag is er nog drie kwartier belangrijkste sport gebeurtenissen in 1962, zoals die in ver schillende televisieprogramma's op het scherm kwamen. Arie Kleywegt en Jean Smits presenteren dit overzicht IKOR over liet geld voor Wilde Ganzen Op zondag 30 december as. om half zeven zal het IKOR het woord geven aan de Wilden Ganzen-commissie, voor dan een .hoofdfilm het afleggen van rekening en verant- Olivier Hardy, sen- woording over de gelden, die iin het afgelopen kwartaal zijn binnengeko men. Men kan dan weer eens horen, waar het Wilde Ganzen-geld naar toe is gegaan. u Met ingang van 1 januari zal ook de KRO in zijn radioprogramma tussen 7 en 8 uur in de morgen be ginnen met de muziek af te wisse len met korte reportages, vraag gesprekken en commentaren op nieuwsgebied. In het verleden is de KRO de eerste omroepvereniging geweest, die een poging op dit terrein heeft gewaagd, maar het luisterend publiek was er toen nog niet rijp voor, aldus de toe lichting. die mr. W. Wagenaar, pro grammaleider, bij deze mededeling gaf. Nu echter andere omroepverenigingen daarin weer zyn voorgegaan, blijft de KRO niet achter. De nieuwsvoorzie ning in de ochtenduren zal langzaam aan worden opgebouwd, omdat de re- portagedienst van de KRO niet meer dan vier verslaggevers ter beschikking heeft en het de omroepverenigingen niet is toegestaan zoveel medewerkers aan te trekken als men maar wil. Over leg met en toestemming van Den Haag ls hiervoor noodzakelijk, en Den Haag is niet scheutig op dat gebied, een klacht, die men bij alle omroepvereni gingen kan vernemen. Van genoemde datum af zal dan in het KRO-programma de Echo om 12.50 uur vervallen. Op zaterdagochtend zal het nieuws niet tussen 7 en 8. maar in het Djinn- programma worden uitgezonden. Ander nieuws Programma voor morgen Hilversum L 402 m. KRO: 7.00 Nws <.19 Kl„ss pianomuz (gr) 7.30 V d Jeugd 7.45 M01 zengebed en overweging 8.00 Nws 8.19 Lichte gram 8.50 V d huisvrouw 9.35 Wa terstanden 9.40 Schoolradio 10.06 Moderns gram 10.85 Cantate: Sehet. welch eins Liebe (gri 11.00 V d zieken 11.50 Klaas gram 11.50 Als de ziele luistert, lezing 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Lichts gram 12.30 Meded ten behoeve van land en tuinbouw 12.33 Licht ensemble me» zangsollsten 12.50 Actualiteiten 13.00 Nws '3.15 Platennieuws 13.20 Dansork met zang- solisten 13.45 V d vrouw 14.00 Clarlno- cnsemble: klass muz 14.25 Promenade-orfc 15.09 Schoolradio 15.30 V d zieken 16.30 Licht ervsemble 17.00 Boekbespr v d Jeugd j Kil tropole-orkes ierkoor 17.40 Bcursber 17.45 Me- 7.10 Ochtendgym VARA: 7.00 Nws voorpagina, praatje) 8.00 Nws 8.18 Lichts gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Kloss orfc muz. VPRO: 10.00 De linker vleugel van de Reformatie, lezing. VARA: 10.20 V 1 !.00 Lichte muz 12.20 Regeringsultz: V d imlbouw 12.30 Meded ten behoeve van ind- en tuinbouw 12.33 Sport en recreatie 23 De beide blanken waren stomverbaasd. Ze ke ken ongelovig naar de drie feestgangers, die zich al enige passen verwijderd hadden en nu nieuws gierig bleven toekijken. „Ze vragen nergens om!" ontweek de filmer. „Geef ze matabisj!" herhaalde Kasimba en hij stapte uit. „Karibu!" zei hij kortaf tegen de in landse man en hij voegde er een verklaring aan t<x> De man bleef met uitgestoken hand in hun mid den staan, van niemand in het bijzonder een fooi verwachtend. De filmer keek uit over dc rode weg, die zich links en rechts verloor in het oerwoud. „Die ver vloekte nikker!" schold hij binnensmonds, maar hij graaide in zijn broekzak en keek in zijn hand. Vervolgens haalde hij enkele muntjes tussen de andere uit en wilde die aan het mannetje geven. „Laat zien!" gebood Kasimlja. „Meer!" beval Kasimba. Gedwee toonde de inlander het geld. De toeristen werden woedend. Ze pleegden fluis terend overleg en ten slotte zwichtten ze en de man met de filmcamera zei verontwaardigd: „Ik zal me bij je baas beklagen!" Kasimba grijnsde en stapte in. De beide toeristen volgden ijlings zijn voorbeeld. De inlanders keken de wervelen de stofwolk vol verbazing na. De auto stoof Nia-Nia voorbij en pas laat in de middag waren de blanken in staat om op een tamelijk rustige toon te vragen: „Zouden we geen lunch hebben in Nia-Nia?" „Geen tijd;" antwoord de de Kasimba kortaf. „We hebben teveel tijd gegeven aan die mensen en we moeten voor de avond in Epulu zijn". De filmer wees veelbetekenend naar zijn voor hoofd, maar ze verdroegen hun lege magen en kauwden op stukjes gum. Vlak voor de onafhankelijkheid moesten ze met de laatste wagens naar Kisenyi. De directeur reed voorop, daarachter Ernest Kasimba en ten slotte diens broer Domgiële met het oude autootje, dat Kasimba's eigendom was. Monsieur Clement reed hard en zijn chauffeur bleef enkele kilometers achter, om niet voortdu rend in de stofstaart te zitten. Op de vaste pleis terplaatsen in Epulu, Beni en Butembo wachtte de directeur zijn gevolg op en hij was bijzonder vriendelijk. Hij liet hen bier drinken en bestelde ook voor hen broodjes met vlees en vis. Ze moch ten weliswaar niet in hetzelfde restaurant eten, waarin h'ij at, maar daar kon hij niets aan doen. Hij vertelde openhartig: „We verplaatsen het hoofdkantoor naar Kisenyi, Ernest, en als het toe risme weer op gang komt, maken jullie samen de rit als je broer zin heeft om ook bij ons in dienst te komen". „Masura, bwana", zei Ernst en zijn broer knikte. Van Butembo reden ze ln één ruk door naar Rutshuru en toen Clement daar op de afgespro ken plaats stond te wachten, kwam alleen het autootje van Kasimba aanrammelen. Tot zijn ver bazing stapten beide negers uit en Ernest zei hoofdschuddend: „Ik heb een ongeluk gehad met de auto, bwana „Met de Chrysler?" schreeuwde Clement „Ndio, bwana, met de Chrysler. Een stelletje negers hielden ons tegen en ze hebben mij uit de auto gezet en de Chrysler meegenomen". De blanke keek hem strak aan en zijn gezicht werd steeds roder. Hij hapte naar woorden en ten slotte zei hij: „Stap in, we rijden direct terug en je wijst me de plek waar de overval plaats had!" Ze reden terug. De blanke zat aan het stuur, met Ernest naast zich. Domgiële was achterin gaan zitten. Bij een willekeurige plek zei Ernest: „Hier was het, bwana Zijn wagen stopte en de stofstaart daalde heel langzaam. De blanke stapte omzichtig uit. Zijn woede was gezakt en had plaats gemaakt voor een berekende voorzichtigheid. Het stond voor hem vast, dat hij werd bedrogen, maar Kasimba was vindingrijker geweest, dan hij had durven vrezen. Totdusver had hij het systeem van open lijke roof niet durven hanteren, omdat hij de ver zekeringsmaatschappij steeds de bewijzen wilde kunnen leveren. Hij had de verongelukte, de ver nielde, de verbrande auto's steeds gefotografeerd en er zorg voor gedragen, dat de nummerborden en het merk duidelijk zichtbaar waren op de foto. „Er is geen spoor te zien", zei hij koud. (Wordt vervolgd.) Andere nieuwigheden in de radio programma's van de KRO zijn gevari eerde lunchconcerten op donderdag en het invoeren van korte voordrachten tussen muziekuitzendingen. Wat de lunchconcerten betreft, hier voor gaat het duo Kees SchilperoortHst 14 00 Koorzang 14. Cees de Lange er wekelijks op uit naar 5 r be- zieken 17.00 Tijd voor~tcenagera 17.90 jeeJ of gra berichten 13 30 Licht ensemble c 1 13.25 E Kami bekende feestvierende, drijfskantine of een chauffeurscafé daar meegebrachte plaatjes te gaan draaien en een babbeltje te houden. In het eerste programma dat op 3 januari tussen 12.38 en 1.40 uur de lucht ingaat, wordt een bezoek gebracht aan Sjef de Vjjver die 25 jaar geleden een kampioenschap behaalde en vooral het knt'\ plaatje „J'attendrai" wil horen. Een Rome echt verzoekprogramma wordt het lunchconcert niet, al mag er wel eens nacoï een plaatje worden aangevraagd. 5 Gesproken brief uit Vlaao. 8.20 Kinderkoor 18.50 Politie* GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA Vrijdag 21 december 1962 Diva. Giulietta Sin de AccadMBHMI v. Alberto Paoletti n lit ..Ernani". Mercè. dik Norma". Cast* Gedichten mobile, Mario del Mom n de AccademU di Santa ceciitR i.l.v. Alberto Erede. 3 uit „II Tro- Condotta cll'era in ceppi, R egt na Onder leiding van regisseur Willem Tollenaar hebben een groot aantal be- - - - -- kende acteurs en actrices o.w. Ellen «rtM Royal Opera Houm ard Downes. TO. Syinphor b-d-rf' Vogel, Elisabeth Andersen, Albert Dalsum, Caro van Eyck, Paul Steen- bergen, Paul Cammermans, Max Croi- jjf set en Hans Bentz van den Berg in to taal 150 gedichten van Nederlandse auteurs voor de band gezegd. Met ingang van 1 februari a.s. zullen deze opnamen van tijd tot tyd als on derbreking van dc muziekprogramma's zowel overdag als 's avonds, worden uitgezonden. Deze uitzendingen wor den niet in de programmabladen aan gekondigd. Het is de bedoeling, dat ze bij verrassing uit de luidsprekers klin- De omroepers zullen ze ook mogen gebruiken om korte pauzes op te vullen en de banden zullen herhaal de malen mogen worden afgedraaid. Telkens zal men één niet te lang en goed in het begrip liggend gedicht tegelijk kunnen horen. (deel IV Umberto Glor lerlijn o.l.v. Paul Strauss VI Gli- uccini, Intermezzo uit ..Suor An- Symphonic Orkest van Radio Ber- Libretto: Guldo Men: rtddul: Annua dl Staslo Macneil (Alfio): Ana Raxu Koor en Orkest van de Ace ta Cecilia, Rome o v. Tulli KRO: 31.19 de zwakzinnigheid

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7