Geschenk bij 100-jarig bestaan Nieuw orgel in kerk van Geref. Gemeente morgen in gebruik Bouw Rijnland-flat aan de Churchill-laan gaat door NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Ruime Conciéntiestraat 18, 8 uur: Ope ning clubhuis Leidsche Zwemclub. Casinotheater, 7 en 9.15 uur: K. en O.- film van de maand: ..The Titfield Thun derbolt", regie Charles Crighton. Aula St Bonaventuralyceum. 7.30 u.: Welsprekendheidsavond I C.C. Schouwburg. 8 uur. Abonnementsvoor stelling ..Naar het u lijkt", van William Shakespeare, door toneelgroep Ensemble 't Boshuis. 8 uur: Kerstwüding Chris tenvrouwen-zuidwest. Narmstraat IA, 3-5 uur: Receptie tg.v heropening garagebedrijf W.C.A. van Kerkhof. Jan Vossensteeg 17, 8 uur: ds. J. A Smink. Gebouw chr. Belangen, Oude Singel 236, 8 uur: „Door Eendracht Verbon den", tuinders en bloemisten. Oegstgeest, De Beukenhof, 3—6 uur: Receptie t.g.v. 50-jarir aannemers jubileum G. W Proper. Den Haag, Gemeentemuseum, 8.15 uur: Rob Geraerds met „Scrooge and Marley" van Dickens. Kurhaus Paviljoen. 8 uur: Nederlands Dans Theater. Vrüdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste Ann Schein. piano. Rehoboth. 8 uur: Kerstavond Vereni ging Slechthorenden. Kerkgebouw Geref. Gemeente, Nieuwe RÜn, 7.30 uur: herdenkingsdienst 100-ja- rig bestaan Geref. Gemeente Leiden. Leiderdorp, Geref. kerk, 8 uur: Zang- en muziekavond van Advent. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". 1 Gebouw K en W„ 8 uur: Renè Slees- wijks Revue „Harten Troef". Diligentia. 8.15 uur: Ned. Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg; solist: Fou Ts'Ong, piano. Kurhaus Paviljoen. 8 uur: Ned. Dans Theater. Zaterdag Foyer Gehoorzaal, 10—10 uur: Vogel show ..De Zanger". Geref. kerk, Oude Vest, 8 uur: kerst wijding chr. geref. koor „Alles ter ere Gods". Bethlehem kerk, Driftstraat, 8 uur: Or gelconcert Jaap Remmelzwaal m.m.v. Ti neke Flinterman-de Jong, mezzo-sopraan en J. Broekhuis, trompet. 1 Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Toneelgroep Spelenderwijs met Kerstspel „Op weg". Petrakerk, Sumabrastraat, 8 uur: Chr. toneelgroep Imperium met „De ster van Bethlehem", van M. Nijhoff. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Soldaat Schweijk" Gebouw K. en W„ 8 uur: *lené Slees- wijks Revue „Hartentroef". Diligentia, 8 uur: Peter Katin, piano. Kurhaus Paviljoen. 8 uur: Ned. Dans Theater. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Toneel groep Proton met „Het wonder in de garage", Kerstspel. Films van vrijdag af Casino (2.30 uur): Klopjacht in Hol land (alle leeftijden); 7 en 9.15 uur: Een ondeugend vrouwtje (18 jaar). Lido (2.30 en 8 uur): Boccaccio '70 (18 jaar) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Robin Hood (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): tot maan dag: Zeven mannen zonder vrees (14 jaar); van maandag tot en met donder dag: De Titanen (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Crooks anonymous (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Romance a la carte (alle leeftijden). Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): The world by night (18 jaar); donderdag: Veilig, vlug en voordelig (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur): Boccaccio '70 (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Tussen Shanghai en St. Pauli (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Mysteries van Edgar Wallace (14 jaar); donderdag: En zij schaamde zich niet (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): 14 en 15 december: Wilde Aarbeien (18 jaar); 16 en 17 december: Het Gezicht (18 jaar); 18 en 19 december: De Maagdenbror. (18 jaar); 20 december: Het oog van de duivel (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Oproer op de Defiant (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, teL 24807. Apotheek R. van Breest, Smallen- burg te Leiderdorp, is geopend. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde. «Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). Lakenhal, geselecteerde schilderijen voor Wedgwoodprijs 1963 (t/m 16 dec.). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 430 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 830 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 530 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrüdag van 10 tot 530 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10530 uur Bijkantoor chr school Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 6309 uur nm. zaterdag 25 uur: jeugd: elke Woensdag 25 uur Geslaagde zusters Bij de dezer dagen ln het diaonessen- buis te Leiden gehouden examens slaag den voor de kraamaantekening de vol gende zusters: C. L. I. de Jonge; M. F. Kwakkel; J. W. v. d. Mey; A. F. Meyer; J- J. Muusse; P. J. H. Punselie; M. Quar- Wl; H. Steehouwer; M. H. Wolfrat. TV/TORGENAVOND neemt de Geref. Gemeente van Leiden een nieuw orgel in gebruik. Dan zal tevens het honderdjarig bestaan van de Gemeente worden herdacht. Het nieuwe orgel, dat een rugpositief heeft en dus aanmerkelijk groter is dan het oude, kan als een geschenk van de Gemeente ter gelegenheid van het eeuwfeest worden beschouwd. Wij 1 den de heer A. Blankenstein, die adviseur bij deze orgelbouw is geweest, bereid, een artikel voor ons over dit instrument te schrijven. klankinhoud van het instrument zodat de vaak veel te brede opstelling het noodzakelijk maakte in de fronten loze pijpen te plaatsen. Veelal werd als materiaal voor deze pijpen zink ge bruikt. Bij dit Flentrop orgel echter zijn alle pijpen gemaakt van z.g. orgel metaal, dat is een legering van til lood. Voor de grotere prestantpijpen van het pedaal is rood koper gebruikt terwijl de bourdon 16' van mahoniehout »s vervaardigd, evenals de massieve kas waarin het geheel is geplaatst. Primaire functie Bij nadere bestudering van de dispo sitie blijkt al direct dat we hier te ken hebben met een min of meer scheiden instrument, althans wat be treft de uitgebreidheid van stemmen. Bij het ontwerpen van een dispositie is n.L niet geheel vrij. De vorm en grootte van het kerkgebouw stellen zeer paalde eisen en ook de min of meer gun stige akoestiek dwingt de ontwerpers in een bepaalde richting. Ten slotte spe len de financile middelen maar al te vaak een zodanige rol, dat naar compromis gezocht moet worden. Een eerste eis waaraan voldaan moet wor den is, te streven naar een volle, draag, krachtige en toch doorzichtige toon, die genoeg draagkracht bezit om de prin functie van een kerkorgel, dat is dragen van de Gemeentezang, mogelijk te maken. Zoals gezegd, zijn dan allereerst al zeer bepaalde eisen gesteld door de hoe danigheden van het kerkgebouw die men nooit over het hoofd mag zien vorm van de orgelkas, het al of niet aanbrengen van een rugwerk, de afme tingen en verhoudingen der pijpen moe. ten geheel naar deze eisen worden ont- Het kerkgebouw van de Geref. Ge meente, met zijn ongunstige verhoudin gen en akoestiek stelde nu zware eisen, waaraan binnen het raam der beschik bare gelden nauwelijks viel te voldoen. Bij de opbouw van de totaalklank wil den de ontwerpers immers ook graag een instrument laten ontstaan, waarop met het oog op de veelzüdigheid van de orgelliteratuur het een en ander moge- lijk was, want in het algemeen wil men Bach evengoed kunnen vertolken als b.v. Franck en zelfs de modernen, i dan bemerkt men al gauw dat de finan ciën hun geducht woordje gaan 1 Verder moeten enkele essentiële De dispositie van het nieuwe orgel luidt: Hoofdwerk: Prestant 8', Roerfluit 8' Octaaf 4", Gedekt fluit 4', Mixtuur 4-5 sterk 1 y3. Rugpositief: Holpijp 8'. Prestant 4', Octaaf 2', Nasard l'/3, Sesquialtera 2 sterk. Pedaal: Bourdon 16', Prestant 8'. Koppel Hw-Rw, koppel Rw-Hw, kop pel Ped-Hw. Het instrument is gebouwd volgens het mechanisch sleepladesysteem. De foto en dispositie tonen ons direct in, dat hier sprake is van een beschei den doch „eerlyk" orgel, d.w.z. het ziet uit zoals zijn klankkarakter is opge bouwd. Dit orgelfront is nl. samenge steld volgens het z.g. „werkprincipe". Op de foto zijn de twee pedaaltorens m weerszijden duidelijk te zien, hier staat dan ook een gedeelte van het pijp- van het pedaal, en wel de pres tant 8'. In het middenveld, duidelijk ge scheiden de prestant 8' van het hoofd werk en op de voorgrond het rugpositief; dit wordt zo genoemd omdat dit werk achter de rug van de organist is ge plaatst. In het front van het rugwerk bevinden zich de pü'pen van de prestant 4', één der stemmen op dit rugpositief. Alle frontpijpen zijn sprekend, d.w.z. dat zij toon kunnen geven. Bij orgels uit de meer romantische periode trof men orgelfronten aan die wat betreft de afmeting en indeling in generlei verhouding stonden tot de Kerst in het gezin Zondagavond om kwart over 8 wordt in de stadsgehoorzaal te Lei den een bijeenkomst gehouden voor christenen van alle gezindten en maandagavond om half 8 wordt op het Stadhuisplein de traditionele sa- menzangbijeenkomst voor ieder een gehouden. Ter inleiding hierop schreef dr. P. L. Schoonheim, Her vormd predikant te Leiden, een drietal stukjes, waarvan we hier onder het eerste plaatsen onder het motto „Kerst in het gezin". De twee volgende korte meditaties zijn ge titeld „Kerst in de Kerk" en „Kerst in de wereld". Nog steeds vormt het ouderlijk huis voor talloze mensen met Kerstfeest een plek waar zij zelf in gedachten naartoe worden getrokken. Thuis met Kerst. Het is moeilijk te zeggen waar in de bijzondere verbinding van deze twee is gelegen. Verscheidene motie ven en achtergronden zouden, dunkt mij. kunnen worden genoemd. Ons thuis vormt veelal een bron van vele goede herinneringen, leder die het grote voomrecht van een ouderlijk huis heeft genoten, zal dit nooit uit zijn gedachten kunnen ban nen. Hoe oud ook, of liever, hoe ouder men wordt, des te sterker spreekt het verleden, de herinnering aan .thuis. Voor de jongeren, die nog dagelijks de beslotenheid, in ieder geval het centrale punt: thuis, kennen, kan de kracht hiervan niet zo bewust zijn, hoewel de vergelijking met anderen, die geen echt thuis hebben, soms tot waardering van het ouderlijk huis, het dagelijkse vanzelfsprekende gezins verband, kan brengen. Kerst brengt intimiteit. De beschut ting, die in onze tijd zo schaars wordt gevonden, biedt gelukkig hog steeds voor velen de vertrouwde sfeer van hun thuis. Daarom ook is de trek naar huis, juist omstreeks Kerst, zo sterk. Mis schien schuilt hierin ook de factor van het donkere jaarge>.ijde en het ■naderende jaareinde, dat aanleiding geeft tot overpeinzing en weemoed. Maar dergelijke achtergronden van persoonlijke gevoeligheden zouden hierbij in veel groter aantal kunnen worden genoemd. Wat is daarin echt verlangen of zelfbedrog? Waar loopt de grens tussen eerlijke dank baar heid voor een goed thuis (van nu of van vroeger jaren) en koestering van een voorbij verleden? Het vaU moei lijk te zeggen. Bovendien liggen hier zovele strikt persoonlijke gevoelens dat wij niet gaarne elkaar hierin zou den beoordelen, laat staan bekritise ren. Juist de intimiteit van het gezin laat. ook wat de waardering en de herinnering betreft, geen plaats voor inmenging van buitenaf, U kunt en u mag als enkeling, behorend tot een bepaald gezin, met een u bekend en vertrouwd milieu, geheel uzelf zijn. Hoewel niet voor allen bij „Kerst in het gezin geestelijke overtuiging of achtergronden meespreken, mogen deze hier toch wel worden aangestipt. Alleen reeds de oorsprong van Kerst maakt dit tenvolle verantwoord. Kerst is immers afgeleid van Chris tus. Kerstfeest is Christitsfeest. Het is dus geen opzettelijke, opge legde combinatie als dwars door alle aanprijzing en adviezen voor verho ging van de kerststemming in huis via reclame en advertenties uit de za kenwereld. de Bijbelse, christelijke kerstboodschap zich laat horen. Misschien kan het liederenblad van de kerstzang op het Stadhuisplein maandagavond kwart voor acht, of een programma van een kinderkerstfeest, dat in huis wordt gebracht, meehel pen om te herinneren aan de wortel van ons Kerstfeest: de geboorte en het werk van Jezus Christus. Mis schien geven die liederenbladen en programmes aanleiding voor een bij zonder samenbindende kracht in uw gezin op Kerst, namelijk het gezame- lijk zingen van kersliederen. In ieder geval: een goede Kerst, voor u en de uwen; feest in uw gezin. Dr. P. L. Schoonheim „De ster van Bethlehem" De chr. Toneelgroep „Imperium" geeft ook dit jaar, nu al voor de zesde maal een aantal voorstellingen van het prach tige kerstspel ..De Ster van Betlehem". van M. Nijhoff. Zo hebben opvoeringen plaats voor de patiënten in het Acade misch Ziekenhuis en voor de gevangenen in de strafgevangenis te Scheveningen Op zaterdag 22 december zal een op voering volgen cüe voor ieder toeganke lijk is. In de Petrakerk (Gereformeerde kerk aan de Sumatrastraat) zal de voorstelling voorafgegaan worden door een korte liturgie. Aanvang 8.00 uur. In dit kerstspel heeft Nijhoff op ver rassend eenvoudige en indringende wijze het gegeven van kerstfeest aangeduid. Hij laat ons zien de verschillende reacties welke er mogelijk zijn op de ster. daarmee op Jezus Christus. Imperium legt zich erop toe de trefzekere v den van Nijhoff volledig tot hun recht te doen komen door o.a. bij decor kleding zo sober mogelijk te werk te Auto ontvreemd Gisteravond tussen kwart over acht en vijf voor negen is een Opel Rekord aan de Langenschansweg ontvreemd. De auto heeft het kengetal J.T.-00-88. De kleur is lichtgrijs. Het dak is donkergrijs. (Aclvertentie) Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het Ruime keuze in alle prijzen. ken niet uit het oog worden verloren, want het aanbrengen van een solo-tong werk en een strijkende stem b.v. maakt beslist nog geen Franckorgel. Evenmin wordt een instrument direct voor de vertolking van Bach geschikt indien kwistig wordt gestrooid met vulstem- men, neenhier gelden andere wetten. Een orgel zoals het naar zijn kerkruimte werd ontworpen, heeft daarmee al min of meer een eigen karakter gekregen dat niet straffeloos genegeerd kan wor- Bedenken we daarbij tevens, dat Bach en Franck hun werken heus niet ge-, dacht hebben voor een orgel met 12 re gisters, maar zij speelden dan ook in kerkruimten die met veel van de tegen woordige niet zijn te vergelijken. Niet temin kan met dit nieuwe Flentrop- orgel heel wat worden gedaan, omdat het een kernachtige eerlijke toon heeft, waarop een groot gedeelte van de orgel literatuur „klinkt". De tractuur van het instrument is me chanisch, daaraan hebben de ontwer pers de voorkeur gegeven omdat de aan zet van de pijpen hierbij een „natuur lijke" kan zijn en de duurzaamheid van het orgel zodanig is. dat het generaties lang zal kunnen meegaan. De speelaard is als op een clavecymbel zo licht, zo dat ook versieringen zeer goed correct gespeeld kunnen worden. Tot slot de orgelwerken die vrijdag avond bij de ingebruikneming ten ge hore zullen worden gebracht: 1. Partita over: Christus der ist mein Leben, Joh. Pachelbel; 2. Noël.no. 9 in D, L. Cl. D'Aquin; 3. Orgelkoraal: Nu sijt wellecome. Flor 4. Partita over: De lofzang van Maria, Adr. Engels. Maarse en Kroon op Oudejaarsavond Evenals by het merendeel van de auto- busondememinigen in ons land het ge val is, zullen op Oudejaarsavond ook de autobusdüensten van Maarse en Kroon omstreeks 21 uur worden beëindigd. Inlichtingen over de diensten worden verstrekt door het hoofdkantoor te Aals meer, telefoon 029774241, en door de chauffeurs op de autobussen. Leden van verdienste bij T. en P. Leiden Voor de afdeling Leiden van Tuinbouw en Plantkunde hield gisteravond de heer J. Bijl van Duyvenbode uit Hillegom een causerie over „De tuinbouw in Israël". De voorzitter, de heer J. H. Smit. diende een voorstel in om de heren N. de Leeuw, penningmeester, en H. Veendorp, gewoon lid, tot lid van verdienste te benoemen. Dit voorstel kreeg algemene byvaL Deze leden hebben voor de afdeling veel betekend. Daar de heer De Leeuw door ziekte was verhinderd, kon de voor zitter alleen de heer Veendorp de oor konde overhandigen. De heer Veendorp toonde zich zeer verheugd. Vervolgens hield de heer Bijl zyn le zing. die zowel instructief als boeiend was. De waardering onder de leden voor wat de jonge staat Israël tot stand brengt zal zeker nog zijn toegenomen. Tal van tuinbouwkundige aspecten werden be licht. Kerstwijding in kerk aan Oude Vest Uitgaande van het chr. geref. koor „Alles ter ere Gods", dirigent de heer Arnoldus. zal zaterdagavond, 22 decern- ber, om 8 uur in de geref. kerk aan de Oude Vest een kerstwyding worden ge houden. Het jeugdkoor, het meisjeskoor en het gemengde koor zullen medewer king verlenen. Het programma vermeldt koorzang en samenzang, een overden king door dr. W. H. Velema, de chr. geref. predikant alhier, en de uitvoe- ring van een cantate op tekst van dr. O. Jager, geref. predikant te Haarlem, en muziek van de heer Dick Steen. Aan het orgel: de heer P. J. Overduin. K. en O. had Israël-avond De heer Herman Roose, die zelf vier jaar in Israël heeft gewoond hij was uitgezonden als deskundige op het gebied van de blindenzorg en heeft in die tijd het hebreeuws vloeiend leren spreken trachtte gisteravond in het Antoniusclubhuis op uitnodiging van K. en O. vragen te beantwoor den als: wat is een Jood en waarom trekken Joden uit de gehele wereld nog steeds naar de staat Israël? Een concreet antwoord op deze vragen kon hij niet geven, maar wel heeft hij de vele aanwezigen iets doen begrijpen van het grote wonder, dat de staat Israël eigenlijk is. in het kort de ingewikkelde situ- in het vroegere Palestina te hebben geschetst, gaf de heer Roose een terug blik op het begin van het zionisme, omstreeks het eind van de vorige eeuw De eerste golf immigranten kwam toen uit Rusland. Duizenden Joden uit de gehele wereld hebben dit voorbeeld ge volgd. Na de oorlog kwamen er allerlei poli tieke moeilijkheden. Op het moment dat de Britten het land verlieten „ze legden de sleutel op de deurmat en ver trokken door de achterdeur", zegt in Israël, vielen de Arabieren aan, terwyl de V.N. op dat moment juist een verdelingsplan tot uitvoering wilden brengen. Hoe het ook zij. de Israëliërs len de strijd en in 1948 werd dp ■staat Israël gesticht. Uitzonderlijk kenmerk Gaat men nu vragen stellen als: wal nu eigenlijk een Jood, dan kan nie mand daar een antwoord op geven. De regering van Israël is zelfs eens geval len op onenigheid over het antwoord op deze vraag. Religieuze Joden zeggen, dat iemand Jood is als ook zijn of haar moeder het is maar hoeveel religieuze Joden zijn er in Israël? Slechts vijftien procent van de tegenwoordige bevolking bestaat nog uit godsdienstige Joden. Ook de ethnologen hebben de vraag niet kunnen beantwoorden. Het beste ant- T\E DIRECTIE van de N V. Bouw- fonds Ned. Gemeenten heeft be sloten, de bouw van de Rijnland-flat voor alleenstaanden aan de Churchill- laan te laten doorgaan. Er gingen de laatste tijd geruchten dat de belang stelling voor dit gebouw zo miniem was, dat van de uitvoering van hel plan niets zou komen. Het Bouwfonds is tot de conclusie gekomen, dat op den duur wel degelijk voldoende be langstelling voor deze flats is te ver wachten. Het heeft het gemeentebe stuur van Leiden verzocht, in Den Haag de rijksgoedkeuring voor de bouw aan te vragen. Als volgend jaar MET SINT OP STAP Uitslag van prijsvraag ll/TEER dan 1500 lezers hebben vele uren besteed om onze monstcrprijs- vraag „Met Sint op stap" zo goed mogelijk op te lossen en wij vinden dat een enorm aantal voor dit jachtige televisietijdperk. Want niemand heeft zich met een „Jantje van Leiden" van deze advertentieprijsvgaag kunnen afmaken. Maar liefst 162 namen en adressen van adverteerders moesten worden thuisgebracht en dat was in vele gevallen lang geen ge makkelijke taak. Vele deelnemers zullen de tien advertentiepagina's letter lijk wel hebben stukgelezenVoor een aantal van die meer dan 1500 lezers hebben we vandaag een prettig bericht en om uw geduld nu maar niet langer op de proef te stellen, laten we hieronder de uitslag volgen. de heer J. Nobel, Jan Luykenstraat 1, Alphen Mej. R. Erkelens, Torenstraat 27 te Hazerswoude-dorp won de derde prjjs ter waarde van f25. Ten slotte wonnen tien deelnemers een prijs van f 10. De gelukkigen zyn: P. van der Marei, Prins Mauritslaan 18, Voorschoten. J. van Duyvenboden, Meidoornstraat 32, Leiden. A. Kranenburg, Landlustweg 18, Alphen aan den Ryn (post Koudekerk a. d. Ryn). W. F. Kuhlemeier, Van Boetzelaerstraat 67. Alphen aan den Rijn. I. Hartevelt, Pioenhof la. Leiden. M. van der Burgh, De Rypstraat 4. Alphen aan den Ryn. A. Krösschell, Kanaalstraat 37, Lisse. P. dc Mol, Remisestraat 39, Katwtyk aan Zee. J. Stapper. Raafstraat 90, Alphen aan den R(jn. L. Kleiweg, Ten Harmsenstraat 3, Alphen aan den Rjjn. met de bouw kan worden begonnen, komt de flat ln 1965 klaar. Het project is ontworpen door hel architectenbureau E. F. Groosman t# Rotterdam. De flat komt te staan op de hoek van de genoemde laan en de Verdistraal en zal 126 woningen, 18 logeerkamers, bergingen en een aan- tal voorzieningen en ruimten ten al gemene nutte van de bewoners be- vatten. Het plan toont een souterrain met de centrale verwarmingsinstalla tie en voor elke woning een afsluit bare berging, een gelijkvloerse bouw laag met overdekte rijwiel- en scooter- stalling, centrale wasruimte, recrea tiezaal, entreeruimte met portiersloge, trappenhuis en liften en negen woon lagen met een centrale gang waaraan 14 woningen en 2 logeerkamers. Hei Bouwfonds overweegt niet, enige wij ziging in dit plan te brengen. woord is misschien nog: iemand is een Jood als hy het zelf zegt te zyn. Maar wat doen dergelijke theoreti sche problemen eigenlijk af of toe aan het wonderlijke feit, dat duizenden Jo den uit de gehele wereld terugkeerden naar Israël! Hier is sprake van een niet te beredeneren drang, die door ons wordt geaccepteerd. En hieruit kan men één uitzonderlijk kenmerk van de Jood leren kennen: een Jood. die emigreert houdt niet op Jood te zyn! Al heeft hij tientallen jaren in Amerika fo waar dan ook gewoond, op een gegeven ogen- blik keert de ware Jood terug naar „zijn" land Israël. De heer Roose illustreerde zijn lezing met een aantal, kleurendia's, die een bont beeld gaven van het hedendaagse Israël en zijn bevolking. Voorts vertoon de hy een film. Heropening van Chr. Geref. kerk Leiden Naar wij vernemen, is de inwendige restauratie van de chr. geref. kerk aan het Stcenschuur te Leiden thans zo ver gevorderd, dat de heropening van de kerk op januari kon worden bepaald. Als datum zou vrijdag 4 ja nuari zijn gekozen. Op zondag 6 janua ri zal dan de eerste gewone kerk dienst worden gehouden. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor de 2e Binnenvest- graoht een wachtvartood vast te stellen aan de zyde der woningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3