Als de woningnood er niet was, had Alphen alle reden tot tevredenheid Mooie toekomst lijkt de gemeente toe te lachen Kerstconcert in Alphen Zevenduizendste geboren in Hazerswoude In Hazerswoude boeiende judo-kampioenschappen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 Vandaag algemene beschouwingen in de raad DE gemeenteraad van Alphen aan den Rijn is hedenmorgen in openbare vergadering bijeengekomen ter behandeling van de gewone maande lijkse agenda en de begrotingen voor 1963. Zoals gebruikelijk gingen aan de artikelsgewijze bespreking algemene beschouwingen vooraf. Hierbij beluisterden we ditmaal enige nieuwe stemmen. De heer W. Geerlof, die in afwachting is van ziekenhuisopname, moest verstek laten gaan en als A.R.-woordvoerder trad nu op ir. H. P. Schilpzand, die al aardig ingêbur- bleek te zijn. Voor de K.V.P.-fractie, waarvan een lange reeks van jaren de heer Ruijssenaars, die afgetreden is, woordvoerder was, sprak de heer J. J. van Capel. Voor de Chr. Hist. Unie zou de heer A. Pennewaard dit jaar spreken (men doet het daar bij toerbeurt) maar ook hij was door ziekte verhinderd en in zijn plaats deed de heer J. de Ruiter, die zijn Kamerzetel in Den Haag vandaag leeg liet, het woord. De uitbreiding in Alphen-Noord en de woningbouw waren wel de zaken die de meeste aan dacht kregen. meente. nu de woningtoewijzing nog steeds onvoldoende is. ichilpzand (ARP) drong aan op tijdiger toezending der begrotingsstukken, er meer tijd is voor de bestudering Hij ging voorts enigszins uitvoe- i op het plan-Noord, een uitbrei ding. die grote invloed zal hebben op het gehele gemeentelijke bestel. Wat de volkshuisvesting betrèft vroeg hij waak te blijven voor de mogelijkheid van huisvesting voor de laagst gesalarieerden de grote gezinnen. Het aantal woning, zoekenden is ten opzichte van het vo rige jaar slechts met 5 procent gezakt. Gelet op dit feit kunnen wij ons niet tevreden betonen met de toewijzing voor 163 van woningwet- en premiebouw. Meermalen was niet te voorkomen, dat woningwetwoningen werden toe gewezen aan mensen voor wie deze woningen niet bestemd zijn. Ik doel hier op bewoners, wier inkomen bo ven een bepaald niveau ligt. Zodra ie gelegenheid zich voordoet, is op schuiving een voor de hand liggende oplossing. Het college tracht dit ook toe te passen zoals blijkt uit de be antwoording van het rapport van het afdelingsonderzoek. Wij vragen ons echter af of dit systeem in de prak tijk effect sorteert. De heer Schilpzand verzocht voorts spoed te zetten achter de afbouw van het ziekenhuis. Grenswijziging In de aanvang van zijn- begrotingsbe schouwing vestigde de woordvoerder van :.h.-fractie, de heer De Ruiter, er de aandacht op dat een schaars bewoond gebied naar Boskoop gaat. terwijl Alphen kleiner gebied terugkrijgt met de van de op te heffen gemeente rZwammerdam. Op den duur zal de stij ging van inwonertal wellicht invloed hebben op de samenstelling van de raad Voor het vele werk dat deze grenswijzi ging op administratief gebied met zich zal brengen wenste hij de gemeentesecre taris en zijn staf veel sterkte toe. Wat de vrijetijdsbesteding betreft ver klaarde de heer De Ruiter, dat een sport hal dringend nodig zal zijn. Na de in uitzicht gestelde zandwinning in plan noord zal recreatieterrein geVonden kunnen worden bij de dan ontstane wa terplas. Bij verdere uitbreidingsplannen zal de gemeente niet alleen moeten denken aan huizenbouw, maar ook aandacht dienen te schenken aan re creatiemogelijkheden. Op het gebied van de waterrecreatie zal hier ook iets moeten gebeuren, want men kan in Alphen zijn boot niet kwijt. Als het particulier initiatief achterblijft zal de gemeente moeten overwegen of er een jachthaven kan worden gemaakt bij de Rijnhaven, die toch moet worden uitgebreid, of bij de Heimanswetering. Voorts bestaat er behoefte aan meer zaalruimte, ook in noord, aan een over dekt zwembad en een turnzaal. Mag men dit alles eisen van een gemeente, die ruim veertig miljoen gulden leningschuld heeft? Tegenover deze schuld staat ech ter een groot grondbezit. Lof had de heer De Ruiter voor Ge meentewerken en hij hoopte, dat in 1963 een begin kan worden gemaakt met de bebouwing van de noordzijde van de Picler Doelmanstraat. Plannen In Den Haag liggen voor de Rijnstreek plannen voor goedkeuring te wachten tot een totaal van driehonderd miljoen gulden. Ongeveer een tiende deel hier van betreft Alphen maar komt Zwara- merdam erbij, dan zullen ook daar plan nen moeten worden uitgevoerd. Dc heer De Ruiter hoopte dat Den Haag hiermee rekening zal houden. Dankbaar toonde hy zich voor bouwbegin van zowel een zieken- als een bejaardenhuis. Nu moet men ook spoedig van de ruïnes in het centrum af. Inzake de woningbouw was dit c.h -lid het met de toelichting van B. en W. eens dat het steeds wisselende overheidsbe leid het maken van plannen onmogelijk maakt. De aannemersbonden zeggen dat er niet voor eeuwig behoeft te worden gebouwd, zodat de systeembouw kans krijgt, maar dan zonder een lange administratieve weg en ook voor scholen, aldus spr. Er zullen andere wegen moeten worden bewandeld om te komen tot een hoogst urgente sanering van de kern der ge- De heer De Ruiter vroeg zich af of de gemeente de grond, die de e niet nodig zal zijn voor de bouw. niet kan afstaan voor volkstuinen. Evenwicht De woordvoerder van de P.v.d.A.. de heer J. C. Duin. noemde het merkwaar dig dat de post inkomsten het onvermij delijk stijgende uitgavenpeil vrijwel volgt. Er is blijkbaar, rekenende met de regelmatige groei van de gemeente, spra- an een min of meer glijdende even wichtstoestand. De mogelijkheden van het voorzieningspeil zijn hiermede min of meer gegeven, hoewel wij thans eer der zeggen dat iets wèl kan, dan vroeger. De heer Duin toonde veel waardering Dor de prestaties van het college en W. Sprekende over de woningnood kwam hij tot de uitspraak, dat men in Neder land overwegend heeft gekozen voor de woning als marktartikel. in plaats var als huisvestingsartikel. B. en W. schrijven in het aantal woningzoekenden genoeg geen wijziging is gekomen, w uit wel blijkt dat de woningbouw in Alpheq nog steeds niet de noodzakelijke omvang en het noodzakelijke tempo heeft n voldoende mate in de woningbe hoefte te voorzien. Dat is echter maar i halve waarheid want ook al zouden bijvoorbeeld driehonderd koophuizen er zijn gebouwd, dan nog zou het aantal woningzoekenden vermoedelijk evenmin noemenswaard gedaald z De fractie van de P.v.d.A. dringt daarom op aan dat naast de geringe hoo- ■eelheid woningwetwoningen ook ee: hoorlijk gedeelte van de premiew' k voor de huursector beschikbaar Geschrokken toonde spr. zich mededeling, dat pas begin 1964 kan worden gerekend op liet gereedkomen van bouwrijpe grond in plan-noord I Wat is daarvan de oorzaak en waar zal het bouwcontingcnt 1963 worden ge realiseerd? De heer Duin bepleitte voorts een zo sterk mogelyke bestuurlijke in vloed op de uitbreidingsplannen. Wat het centrum der gemeente betreft sprak dit raadslid als zijn vermoeden uit. dat het braak liggende terrein Pieter Doelmanstraat voorlopig nog niet bebouwd zal worden. Hij noemde het schandaal hoe dit terrein er reeds lang bij ligt Waarom is hier geen vo: samenwerking tussen eigenaar gemeente tot stand gekomen? Een andere wantoestand noemde hij de vervuiling de sloten rond de tuinen van Lem- kes, waarbij het tevens merkwaardig is dat met het maken van een uitbreidings plan voor dit gebied zo weinig voortgang wordt gemaakt. Sociale zorg Aan de begroting van de dienst vooi sociale zaken is thans meer aandacht ge schonken dan in het verleden het geval geweest. Het nadelige saldo wordt derhalve tön hoger geraamd dan vorig waardoor er kans op spanning ont staat tussen het bestuursbeleid van dc dienst en het algemeen beleid van dc gemeente. Onder het tegenwoordige be stel zal het gemeentebestuur vertrouwen en hebben in de wijze waarop het bestuur van de dienst zijn taak uit oefent. De ontwikkeling van armenzorg naai maatschappelijke zorg tekent zich dui delijk af. Mede daarom is een betere communicatie tussen de dienst gemeentebestuur gewenst. In het vervolg van zijn begrotingsrede bracht de heer Duin nog drie punten ter sprake, nl. de subsidie fonds culturele doeleinden, de gemeentelijke middelbare school en de samenstelling een public relationsboekje ovci Alphen. De heer Duin sprak zijn teleur stelling uit over de z.i. negatieve beoor deling van deze punten door B. en W De stichting van een middelbare school kan niet wordén tegengehouden door blik op de situatie van het ogenblik, want voor en na wordt ons verteld dat binnen tien of vijftien jaar het tal kan zijn verdubbeld. tot stand kwam of waarmede een aanvang gemaakt werd. Om met het laatste te beginnen, dacht spreker aan het plan-noord, waar aller oog op is ge- estigd in verband met dc ontwikkeling der gemeente Met dc begonnen bouw van het be jaardentehuis en het ziekenhuis betuigde de heer Van der Lee zijn ingenomen heid. De behoefte aan beide is zeer groot Wat de woningbouw betreft, het aan tal klaargekomen woningen, nl. 441, is niet gering en toch blijft de toestand zorgelijk. Bij al hetgeen tot stand kwam bedenken, dat niets op de achterstand ingelopen, doet benauwend vragen: Hoe komen wij daaruit? Het college betreurt het dal het aan tal woningzoekenden vrijwel ongewy- gd is gebleven, maar dan staat er een punt en van bemoedigende voor uitzichten is geen sprake, zodat het woningprobleem is en blijft het zwarte teken aan de wand. Het college doet wat het kan, maar onbevredigend is het dat zo velen gebukt gaan onder deze last. Ook de scholenbouw vraagt blijvende aandacht. Van de dienst Gemeentewerken wordt steeds meer gevraagd, mede in verband het plan-noord. Gezien de vele va catures, die er zijn bij deze dienst, zou spreker in overweging willen geven aan particulieren nog meer werk uit te be steden opdat ook vooral de buitenwijken bijgehouden kunnen worden. Het cen trum der gemeente is door het prachtige pand van V. D. heel wat opgeknapt geworden, aldus de heer Van der Lee. aar we zijn er nog lang niet De nog steeds slechte toestand van de Hedastraat, het drukke verkeer in de Van Boetzelaerstraat en de z.g. onren dabele gebieden (voor gas. water en elektriciteit) hadden sprekers aandacht De begroting voor 1963 is niet veront rustend. Naar sluiting moet worden ge streefd, omdat dan verschillende werken vlotter kunnen worden uitgevoerd. Jaar lijks gaat men in deze meer de goede richting uit De heer Van der Lee sprak ook /er zijn bezwaren tegen de toenemende subsidielast. Er wordt steeds meer leund op .de overheid. Particuliere enigingen moeten zichzelf bedruipen. De zorgeloosheid, die al meer wordt gezien, werkt men in de hand. SGP De vertegenwoordiger van de Staat kundig Gereformeerde Partij, de Heer J. van der Lee. wees op het voor recht dat in rust en vrede de belangen der gemeente behartigd kunnen worden, in de wereld. Op het onverwachte kun- in de wereld. Op het onverwachtst kun nen we worden opgeschrikt, waarbij spreker dacht aan dc kwestie Cuba. Het is. aldus de heer Van der Lee groot belang om terug te zien op wat in de Reigerstraat in het bouwplan Dam- benoy, dc verbouwing van de o.l.-school aan de Oudshoornseweg. Aanleiding tot deze opmerkingen vond de heer v. d Meent in het feit dat de verbetering van de Ruysdaelstraat nog steeds niet klaar is, ofschoon B. en W. van mening blijken te zijn, dat het werk is opgele verd. Dit veroorzaakt voor bewoners en winkeliers een groot ongerief. Spr. meende, dat het tijd wordt bij te late op levering strenger op te treden. Als laatste pijl op zijn boog had de heer v. d. Meent de ter plaatse gevoerde activiteiten van het Leidse Gemeentelijk Kasbeheer en Kredietwezen, die ten doel hebben ingezetenen van Alphen aan den Rijn aan te moedigen bij die instelling kredieten op te nem is er vrij zeker van, dat verscheidene van de gezinnen die van deze krediet verstrekking gebruik maken, tot de groep behoren waarmee de Alpheuse Dienst voor Sociale Zaken regelmatig bemoeie nis heeft of in de naaste toekomst zal krijgen. Spr. achtte het daarom lang. dat het gemeentebestuur, geval de sociale dienst, enige controle hierop uitoefent, zonder nochtans het recht van bedoelde Leidse instelling betwisten propaganda te maken v< haar doelstelling. Na de beschouwingen was het woord aan burgemeester en wethouders. Hierop op de overige zaken komen gen terug. I - Bloei De heer L, C. Slootjes (Gemeente belang), constateerde bloei op verschil lende terreinen in de gerpeente. De bin nenstad, het winkelcentrum, wordt ver fraaid en gemoderniseerd. De ledige plekken waren voor velen een doorn in het oog. Gelukkig is de bouw in handen van een Alphenaar, die blijk heeft ge geven wel te weten hoe de gemeente moet worden opgevuld. Spreker wet echter op dat de drukte voor in de Van Boetzelaerstraat de verkeersperikelen ir de Van Wandersloostraat doen toene- Maatregelen kunnen hier niet uit blijven. De industrie-uitbreiding rondom haven complex is een succes. Jammer dat het met de bouwvergunningen zo traag loopt Uitbreiding van de haven is in het uitzicht Helaas is de woningnood nog even groot als tien jaar geleden. In de par ticuliere sector is veel gebouwd en dat is wel van belang voor de groei der gemeente. Maar wat woningwet- bouw betreft wordt Alphen a. d. Rijn te karig bedeeld. Men heeft niet eens genoeg voor de arbeidskrachten der bestaande bedrijven. Aankoop een eigen woning gaat de draag kracht van de meesten te boven. Er zal moeten worden gestreefd naar goedkopere bouw, bijv. hout op be-r ton of systeembouw. Misschien ste- dgbouwkundig niet fraai, maar uit komst gevend voor de jongeren. Ten slotte schonk de heer Slootjes nog aandacht aan Alphen-noord. Dat hier in 15 jaar een bevolkingsuitbreiding 25.000 zal komen, vond spreker wel optimistisch. Maar hy bepleitte wel. dat ïen de plannen goed voorbereidt Met voldoening stelde de heer J. an Capel (K.V.P.) vast, dat de vee) besproken groei van de gemeente gesta dig voortgang vindt. Onze gemeente gaat ongetwijfeld een mooie toekomst tege moet Aan de grondslag is door alle be trokkenen energiek gewerkt Deze waar dering werd door de heer Van Capel ook ingegeven door het feit dat wordt tege moetgekomen aan de langgekoesterde wens van de Aarlandervenexs daar meer woningen te bouwen. De acht ningen, die nu worden toegezegd, bete kenen een aardig begin. Het woningvraagstuk liet ook de heer Van Capel niet met rust Zoals een keling zolang het hem mogelijk ij hulp blijft roepen, zo wil de KVP-fractie dit doen om meer, grotere en goedkopere woningen. Spr. noemde het bedroevend dat in dit opzicht vrijwel geen noemens waardige verbetering valt te constateren De minstdraagkrachtigen onder de ningzoekenden worden het meest de dupe. De groei van de gemeente hangi ten nauwste samen met de woningbouw Als deze niet in sneller tempo gaat zal ons juichen in een weeklagen kom< verkeren. Wat het plan-noord betreft had spr. de indruk, dat de uitvoering van hogerhand wordt vertraagd. Te laat Me De heer W. S. v (V.V.D.verzette zich tegen het vaak voorkomende euvel, dat grond-, riole- rings- en bouwwerken te laat worden opgeleverd. Als voorbeelden noemde spr het bouwterrein van de CNV-woningen. het bouwterrein tussen de Lijsterlaan KOUDEKERK A. D. RIJN Kerstsamenkomst In hei smaakvol versierde Verenigings gebouw hield de afdeling Koudekerk aan den Rijn-Hazerswoude (Rijndijk) van de Nederlandse Ohristenvrouwenbond met de Gereformeerde Vrouwenverenigng gezamenlijk 'n kerstwijdingssamenkomst. Na de opening door mevrouw Van der VisStx>rk heette deze de in groten ge tale opgekomen dames hareljjk welkom. Na het lezen van Jesaja 53 door mevr. Van der Vis, verzorgde een zestal dames de kerstliturgie van de Christenvrouwen bond. Enkele dames vormden onder lei ding van mevrouw WaverijnKou se ma ker een zangkoortje. Na de pauze wer den kerstverhalen gelezen, waarna me vrouw Schellingerhout declameerde. Me vrouw Van VlietSonneveld dankte in haar slotwoord de talrijke medewerk- TER AAR Gemeenteraad De gemeenteraad komt vrijdagavond om 8 uur bijeen voor de volgende agen dapunten: aanvrage om zekerheid voor eigen woniirgbazit: subsidie-aanvragen, vaststelling krediet rekening-courant 1962; toekenning renteloos voorschot wo- miwgstichtmg; voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan de stichting Dorps huis; financiële medewerking stichting dorpshuis; uitbreiding aandelenkapitaal bouwfonds Ned. Gemeenten; art 72 \x>.- wet. voor C.V.O.-school; toekenning bij drage bouwkosten woning: voorstel geld leningen voor 1962 en kastgeldleningen. Ledenvergadering C.N.-school Vrijdagavond om 7.30 uur wordt een ledenvergadering gehouden van de Chr Nat. school in het gymlokaal. Na de be stuursverkiezing spreekt het hoofd dei school, de heer D. H. van Leeuwen. DE KERSTWIJDING in de Alphense grote hervormde kerk is zó in trek dat die over twee achtereenvolgende avonden moet worden verdeeld (met hetzelfde programma). Wij maakten de eerste mee, in een afgeladen kerk. Het woord „kerstwijding" kan beter door „adventsconcert" worden vervangen, omdat het kerstfeest niet te wijden, maar wèl voor te bereiden of te verwachten is. Misschien is de naam wel niet belangrijk. De inhoud komt toch vrijwel altijd op hetzelfde neer: een vooruitgrijpen naar, een naar zich toehalen van het grote feest in de adventstijd. Dit bezwaar (want dat is het!) zou vervallen, als men zich tot adventsliede- ren beperkte. Maar dat sdhijnt wel niet mogelijk! Het komt dus hierop neer, dat het eigenlijke kerstfeest een herhaling de kerstwijdingen wordt zou nog wel meer over te zeggen maar liever willen we onze grote waardering uiten over het gezamenlijke voorbereidingswerk van velen. En de grote belangstelling van het kerkvolk as toch wel hartverheugend Het Hervormd Kerkkoor en het jon genskoor (onder leiding van Bas Siere- veld), de muziekvereniging „Arti et Re- ligioni" (onder Peet van Bruggen), de mezzo-sopraan Elly Verhagen en de or ganist Henk Pfauth, waren de concert- gevers: het publiek werkte mee of wis selde hen af. Wyma las Schriftgedeelten en sprak een meditatie, waardoor het geheel het karakter van een kerkdienst-met- véél-muziek had. Een grote kerstboom prijkte terzijde; boven het midden van de ruimte hing een eveneens verlichte veelpuntige ster. Onder het zingen van Stille Nacht (door soliste, koor en ge meente) bleven alleen de boom en de een gevoelig mystiek licht versprei den Elly Verhagen zong enkele liede ren en bovendien de solo uit Mozarts „Laudate Dominum" (psalm 117). Het contact tussen zangeres en orgel ener- en de koren anderzijds was niet steeds volmaakt. Maar dit leid de toch niet tot ernstige afwijkingen. Over het algemeen werd er goed ge zongen. ook door de kerkgangers. (Nu zijt wellekome. bereidt bereidt uw harten, Heft aan de luide zang, enz.). De beide koren 'gaven blijk van toewijding, discipline en begrip. Arti begeleidde de samenzang (mèt het orgel), speelde een Larghetto van Handel en de bewerking door Boe kei van Dankt dankt nu allen God. Ds. Wyma merkte op, dat er van het kerstfeest, als van geen ander, een ge weldig inspirerende kracht uitgaat. Stro men van woorden en muziek worden er aan gewijd. Maar die geschreven en ge sproken woorden kunnen de zin ervar zo gemakkelijk verhullen, in plaats var onthullen. De boodschap, hoe mooi icht. is echter maar een middel dé weg naar het Kind te wyzen, dus geen doel in zichzelf. Er bestaat een reëel gevaar, dat w boodschap honderd maal horen en zingen en dat het toch geen kerstfeest ons wordt. De ontmoeting met Jezus heeft iets van de eeuwigheid in zich. Die ontmoeting is het enig belangrijke. Hier vallen onze principiële woorden, christelijkheid weg en staan we op tot mi nieuw leven. Na het dankgebed werd nog gezamen lijk het „Ere zij God" gezongen. Van avond volgt een herhaling. Nyma verwacht verlies De Kunstzijde Spinnerij Nyma had in 1962 een aantal produktieproblemen, waardoor vooral de produktie van hoog waardige bandenrages en spoelgarens achterbleef. Dit werd nog verscherpt door gebrek aan arbeidskrachten, zodat de lasten slechts gedeeltelijk werden werden goedgemaakt. De afzet hield ge lijke tred met de produktie, waarbij bij zonder grote belangstelling bestond voor continu gesponnen garens. De afdeling chemische produkten was voor car boxy* methylcellulose (nymcel) en krimpcapsu- les (nymbands) vol bezet. Voor kunst- stofdraden (nymplex) is de concurrentie verscherpt, doch men heeft zich hier tegen gewapend door uitbredinig en ver betering. Ook de installatie te Esjberg is uitgebreid en verbeterd. De genoemde nadelen wogen zwaarder dan de goede uitkomsten van overige werkzaamheden, zodat een verlies wordt verwacht. IS1EUWVEE1S Uitvoering De Lofstem Gisteravond heeft Dc Lofstem onder leiding van dirigent J. Stolk een zang- uitvoering gegeven in de hervormde kerk. Er was tamelijk veel belangstel ling. Ds. G. F. Snel sprak een welkomst woord. Uitgevoerd werd het kerstora torium Christus' geboorte, van R. Bein- tema. Het bleek, dat de zangprestaties van het koor zich in stijgende lijn be wegen. BENTHUIZEN Gcmeentesecretarl» Op dc maandagen 24 en 31 december zal de gemeentesecretarie voor het pu bliek gesloten zijn. Het bureau van dc burgerlijke stand is op die dagen uitslui tend voor aangiften van geboorten »r. overlijden geopend van 9 tot 9.30 uur. Het hoofd van publieke werken zal voor het eerst weer spreekuur houden in Benthuizen op maandag 7 januari. Voor spoedgevallen wende men zich tot de dienst te Zevenhuizen, telefoon 01802-330 De gemeente-ontvanger zal dit jaar nog eenmaal zitting houden en we' donderdag 27 december van 9 tot 12 ten gemeentehuizo IN het clubhuis van de speeltuinvereniging Ons Verblijf zijn de kam pioenschappen gehouden van de Hazerswoudse judo-vereniging Yoshi. Bij de heren A had Bram Huisman het niet gemakkelijk met de verdedi ging van zijn kampioenstitel. Hij werd gehandicapt door een beenblessure. Door een overwinning op Joop Huisman en Jan de Jongh slaagde hij erin als tweede te eindigen achter Piet Boere, die alle partijen won. Piet Boere werd niet alleen kampioen in zijn eigen groep, maar behaalde ook het hoogste aantal punten voor het kampioenschap van de club. Boere kreeg 60 punten. Bram Huisman had er 53 en kwam met zijn broer Joop op de tweede plaats. Dc grote strijd bij de pupillen (610 jaar) was die tussen Michel Bouman en Rik de Lyon, waaruit Michel met een eerste beenworp als overwinnaar te voorschijn kwam. Bij de junioren won Janus van Vliet alle partijen. Bij de heren B gaven de vier finalisten elkaar weinig toe Herman Spruitenberg toonde zich ten slotte de sterkste door Id zijn laatste wedstrijd Vondeling met een uitstekende negende beenworp naar de mat te verwijzen. Demonstratie In de pauze gaven de gebroeders Ver- zijl uit Den Haag een prachtige demon stratie. Daarna kwamen de dames op de mat Joke Schouten eindigde op de eer ste plaats door alle partijen te winnen. Een machtige wedstrijd was die tussen Cobi Laban (blauwe band) en Cocky Plaizier (oranje band). Na één minuut verlenging slaagde Cobi, die reeds enige malen door het oog van een naald was gekropen, er toch nog in te winnen dank zij een eerste handgreep. Voorzitter D. J. Plaizier dankte leraar Van der Zeeuw uit Den Haag voor z(jn voortreffelijke leiding. H(1 schonk hem een taart. Mevrouw Plaizier reikte dc prijzen uit. Voor zitter Plaizier sprak er nog zijn vreugde over uit, dat het ledental constant is gebleven, hoewel vele leden in militaire dienst zijn. De ver eniging bestaat nu twee jaar. Hulp- scheidsrechter by de wedstrijden waren Jan Schreuder en John Voge laar. De gedetailleerde uitslagen, pupillen: In Hazerswoude werd gistermiddag tegen half écn de 7000ste inwoner gebo ren. De gelukkig Is: Erica Mariene, doch ter en vijfde kind van onze correspondent de heer P. C. Helmus en mevrouw A. Hclmus-Raaymakers.woncnd Tulnstr. 4. Het is in alle opzichten een feestelijke dag geworden voor het echtpaar Helmus, waarvan het oudste dochtertje Vera gis- teren haar tiende verjaardag vierde. Na tuurlijk wist onze correspondent wel, dat zo tegen Kerstfeest de 70000ste zou wor den geboren maar gistermiddag nog had den hy en zijn vrouw nog in de verste verte geen vermoeden, dat hun eigen kind de 7000ste is geworden. Ook voor de Leidse arts dokter P. F. van den Nieu- wenhuizen, die de zieke dokter Meyst verving by dc bevalling, was het een prettige gebeurtenis. Vanochtend om half 11 kwam dc heer Helmus officieel aan gifte doen van de geboorte en vanzelf sprekend was dit ook voor het gemeente, bestuur geen alledaagse aangifte. Buregemester A. Smit fungeerde als ambtenaar van de burgerlijke stand; ook de wethouders Van Rijn en De boer er gemeentesecretaris Verlare waren bij di aangifte aanwezig. De burgemeestei feliciteerde de heer Heimus en schetst» de groei van Hazerswoude: in 1941 werd de 5000ste geboren, in 1954 de 6000ste nu reeds de 7000ste. Vooral in de laatst» drie jaar nam het aantal Inwoners houdingsgewijs sterk toe. De burgemees «er stelde de heer Helmus een spaar bankboekje met een bedrag van ƒ50.— In het vooruitzicht, dat hij thuis zou komen aanbieden, cn de Boerenleenbank vermeerdert dit bedrag tot ƒ75,De heer Helmus dankte voor een en ander. Foto N. van der Horst De kampioen van Yoshi P. Boere (met beker) en de overige prijs winnaars B. Huisman, J. de Jong en J. Huisman. Michel Bouman: 2. Rik de Lyon; 3. Ronny van Mey gaarden; 4. Barbara Bouman. Junioren; 1. Janus van Vliet; 2. Arie in der Spek: 3. Hanny van Wieringen; Sjaak van Ofwegen. Dames: 1. Joke Schouten: 2. Cobi La- ban; 3. Ali Vondeling; 4. Cocky Plaizier. Heren B: 1. Herman Spruitenburg; 2. [zaak Vondeling; 3. Jan Oskam; 4. Gijs de Hertog. HerenA: Piet Boere (teven clubkam pioen): Bram Huisman; Jan de Jongh; Joop Huisman. Gemeentelijke bureaus De gemeentelijke bureaus zullen op I en 31 december gesloten zijn. Het bu- :au burgerlijke stand is op genoemde daigen 's morgens van 8.309 uur open. In verband met Kerstmis en Nieuwjaars dag worndit in deze beide weken het huis vuil slechts éénmaal per week opge haald. Schermen Onze plaatsgenoot de heer D. J. Plai- er die met twee andere schermers het eerste equipe van de Koninklijke onder - officiers-schermbond vormde, heeft bij wedstrijden te Delft ongeslagen beslag •legd op de eerste plaats. Kerstfeest bejaarden Gistermiddag kwam de gemengde be- jaardensoos bijeen in zaal Timmermans. Voorzitter W. Slootweg las het Kerst evangelie. Nadat thee was gedronken, vertelde burgemeester Smit een kerst verhaal, dat zich in China afspeelde. Err werden kerstliederen gezongen, aan de piano begeleid. De heer G. Sepers hield inleiding over de innerlijke kerst feestviering. Mevrouw A. van der Werf engedicht. De koffie met koek was niet vergeten. Schaken Voor de onderlinge competitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: P. den HertogJ. P. Ook 01; Jac. Harkes—J. A. Vos Joh. de Groot H. Merbis 0—1: M. J. Ravensberg—J van Dorp 1—0: H. Ruis->J. v. d. Haven 10; H MerbisJoh. de Groot 01. Stand aan de kop: 1. L. van Gorkun Vh pnt; 2. J. A. Vos 7 pnt; 3. Jac. Har kes, 4. B. C. Poot, 5. C. Helmus, elk 5% pnt. Kerstwyding Vrijdagavond half acht houdt de chris tenvrouwenbond, afd. Hazerswoude, een kerstwijding in !-ot lokaal adhfer de gereformeerde kerk. Lening Gemeentebank ruim overtekend De KVi*U 30 jarige obligatielening der Bank voor Nederlandse Gemeenten. 1962 IV. groot ƒ100 miljoen, a 99 V/# is zo ruim ondertekend, dat een zeer be langrijke vermindering noodzakelijk is Overtollige schepen moeten verdwijnen Vertegenwoordigers van rederyen in de wilde vaart. o.a. uit Nederland, heb- beu te Londen een commissie gevormd die voorstellen zal doen om vrijwillig overtollige schepen uit de vaart te ne men, waarbij de reders worden schade loos gesteld Statutenwij ziging Albert Hei jn De aandeelhouders van Albert Heyn hebben met algemene stemmen de sta tutenwijziging aangenomen. Hierbi) wordt voor de winstverdeling uitgegaan van de nettowinst na aftrek van ven nootschapsbelasting. Het aandeel van houders van oprichtersaandelen wordt voortaan pas toegekend indien deze net towinst meer bedraagt dan 4% van aan delenkapitaal plus reserves, en wordt tevens verdei- beperkt. Aan commissaris- wordt behalve statutaire tantième vaste vergoeding toegekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13