Benschop breekt lans voor de bouwkasspaarders Toch nog wat mogelijkheden voor de verdere woningbouw in Noordwijk Naar Algerije: 50 tot 80 ton Strandbewaking blijft een moeilijk probleem NIEUWE LEEDSCHE COURANT WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Filmlezing K. en O., „Zo leeft men in Israël", door Herman Roose. Doelenkazerne, 8 uur: Expogé, avond over Tarvomeel. Geref. jeugdhuis, voor Tuinbouw en van Duyvenbode over ..Tuinbouw in Is raël". Geref. jeugdhuis, 8 uur: Arjos, H. v. d. Drift over studieconferentie „Perspec tief". Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Oegstgeest, Gemeentehuis. 7.30u.: Raadsvergadering. a Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint" Diligentia. 8 uur: Elly Ameling, so praan, en Hans Wilbrink, bariton. m.m.v. Felix de Nobel, piano. Donderdag Ruime Conciëntiestraat 18, 8 uur: Ope. ning clubhuis Leidsche Zwemclub. Casinotheater, 7 en 9.15 uur: K. en O.- film van de maand: „The Titfield Thun derbolt", regie Charles Crighton. Aula St Bonaventuralyceum, 7.30 u.: Welsprekendheidsavond I.C.C. Schouwburg, 8 uur. Abonnementsvoor. stelling „Naar het u lijkt", van William Shakespeare, door toneelgroep Ensemble. 't Boshuis, 8 uur: Kerstwüding Chris tenvrouwen-zuidwest. Station N.S. voortrap, 11.3012 Kerstzang door leerlingen rJc. en lyceum. Narmstraat IA, 3-5 uur: Receptie t.g.v. heropening garagebedrijf W.C.A. van Kerkhof. Jan Vossensteeg 17, 8 uur: ds. J. A. Smink. Gebouw chr. Belangen, Oude Singel 236, 8 uur: „Door Eendracht Verbon den", tuinders en bloemisten. Oegstgeest, De Beukenhof, 3—6 uur: Receptie t.g.v. 50-jarig jubileum G. W. Proper. n Haag. Gemeentemuseum, 8.15 Rob Geraerds met „Scrooge and Marley" van Dickens. Kurhaus Paviljoen. 8 uur: Nederlands Dans Theater. Vrijdag uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste Ann Schein, piano. Rehoboth, 8 uur-: Kerstavond Vereni ging Slechthorenden. Kerkgebouw Geref. Gemeente, Nieuwe Rijn, 7.30 uur: herdenkingsdienst 100-ja- rig bestaan Geref. Gemeente Leiden. Leiderdorp, Geref. kerk, 8 uur: Zang. en muziekavond van Advent. en Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". Gebouw K. en W., 8 uur: René Slees- wijks Revue „Harten Troef". Diligentia. 8.15 uur: Ned. Kamerorkest 9.1.v. Szymon Goldberg; solist: Fou Ts'Ong, piano. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Ned. Dans Theater. Zaterdag Foyer Gehoorzaal, 1010 uur: Vogel show ..De Zanger". Bethlehemkerk, Driftstraat, 8 uur: Or gelconcert Jaap Remmelzwaal m.m.v. Ti neke Flinterman-de Jong, mezzo-sopraan en J. Broekhuis, trompet. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: {Toneelgroep Spelenderwijs met Kerstspel „Op weg". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Soldaat Schweijk". Gebouw K. en W„ 8 uur: René Slees- wijks Revue „Hartentroef". Diligentia, 8 uur: Peter Katin, piano. Kurhaus Paviljoen, 8 uür: Ned. Dans Theater. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Toneel groep Proton met „Het wonder in de garage". Kerstspel. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): The world by night (13 jaar); donderdag: Veilig, vlug en voordelig (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur): Boccaccio '70 (18 laar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Tussen Shanghai en St. Pauli (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Mysteries van Edgar Wallace (14 jaar); donderdag: En zij schaamde zich niet (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): 14 en 15 december: Wilde Aarbeien (18 jaar); 16 en 17 december: Het Gezicht (18 jaar); 18 en 19 december: De Maagdenbror. (18 jaar); 20 december: Het oog van de duivel (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Oproer op de Defiant (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel 24807. Apotheek R. van Breest, Smallen- burg te Leiderdorp, is geopend. Zoekt een GOUDEN ARMBAND v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzeD Haagse rechtbank Een jaar wegens oplichting De rechtbank in Den Haag heeft een zestigjarige vertegenwoordiger uit Noord wijk conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest wegens oplichting. In verscheidene plaatsen van ons land had hij vertegenwoordigers aangesteld voor de verkoop van een bijzonder soort koffie cn soep in blikken, die nooit zou den bederven. De produkten zouden uit Amerika afkomstig zijn. De vertegen woordigers, die de partijen ontvingen, kwamen tot de ontdekking, dat de arti kelen van Nederlandse fabrieken waren. Voorts had de man twee auto's op af betaling gekocht, die hij, voordat ze waren afbetaald, weer had verkocht. W/IJ hebben tussen de 50 en 80 ton ingezameld." Met dit ver heugende gegeven begon de Leidse student A van Duin vanmorgen zijn mededelingen aan de pers over de gisteren in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest gevoerde kleding- actie voor noodlijdend Algerije. Maaltijd in de Leidse oud-kath. parochie Voor de adventsavond van de oud- katholieke parochie te Leiden hadden de organiserende verenigingen ditmaal de vorm van een maaltijd gekozen, waaraan door vele ouderen en jonge ren werd deelgenomen. In zijn wel komstwoord gewaagde de hr. J. Scho- neveld van deze adventstafel als van een „verlengstuk van de Tafel van de Heer, waar wij elkaar hebben leren kennen". Een geslaagd programma van poëzie en vertelling en een door ijverige handen zeer verzorgde maaltijd maakten deze avond tot een stijlvol hoogtepunt in de serie bijeenkomsten van dit jaar. Ook werd verslag uitgebracht van hun be vindingen door degenen die de parochie op de Oecumenische zondag (9 dec.) ir de kerkdiensten van andere kerkgemeen schappen vertegenwoordigd hadden, wat tot een levendige gedachtenwisseling aanleiding gaf. Tot besluit werd in het kerkgebouw door enkele parochianen gemusiceerd, waarna een gemeenschappelijk avondge-' bed werd gehouden dat pastoor A. J. Glazemaker leidde NV Parmentier opent nieuwe fabriek te Dokkum De verplaatsing van de N.V. Tex tielfabrieken Johan Parmentier Leiden naar Dokkum is thans zo gevorderd, dat de officiële opening van het nieuwe bedrijf kan geschieden op 9 januari om 11 uur 's morgens. vernemen wij. De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft zich bereid verklaard na een toespraak de ope ning te verrichten. Het welkomst woord' zal worden gesproken door de president-commissaris, prof. dr. F. L. van Muiswinkel. Ook hoopt drs. S van Tuinen, burgemeester van Dok kum, een toespraak te houden. Na de opening is er gelegenheid het bedrijf te bezichtigen. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie OPENING BRUGGEN Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de in gemeentewege bediende bruggen op i en 31 december 1962 na 19 uur eer zullen worden geopend. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lei. den brengen ter openbare kennis, dai gemeentesecretarie en de bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, be houdens het hierna vermelde, op maan dag 24 december a.s. en op maandag 3) december a.s. voor het publiek gesloten zullen zijn. Het bureau van de burgerlijke stand zal op beide dagen geopend zijn van 8.30—12.00 uur en van 13.45—15.00 uur- Het stedelijk museum de Lakenhal za) op beide dagen geopend zijn van 13.00— 16.00 uur. Fotoclub Bollenstreek In de filmzaal van het Laboratorium nor Bloembollenonderzoek te Lisse werd dinsdagavond een vergadering gehouden de fotoclub „Bollenstreek" onder lei- ding van de heer Snijders uit Hillegom. De avond was gewijd aan eigen-werk- beoordeling en dat ging er eelijk aan toe De ingezonden zwart-wit foto's en kleu rendia's werden vertoond en aan een kritische beschouwing onderworpen. De jury had vooraf de ingezonden werken beoordeeld. Uit de vergadering trad als :us naar voren de heer Heijbroek uit Sassenheim met een scherpzinnig; oordeel. Van de zwart-wit foto's kwam geen der inzendingen voor de „prijs van de maand" in aanmerking. Bij de kleu rendia's was het de heer A. van der Burg uit Lisse die de beste inzond. De volgende bijeenkomst werd vastge steld op 11 januari. „Dit heeft onze verwachtingen be slist overtroffen. Wij hadden er eigenlijk geen idee van, maar ik heb in Steenwijk ook eens zoiets opgezet en op grond van het resul taat daar had ik gedacht dat er on geveer 30 ton zou binnenkomen." Er is van alles gegeven- Veel winterkleding ook: dames- en he renjassen. Complete baby-uitzetten waren er bij. En dan speelgoed. Stukjes zeep, pakjes thee, andere levensmiddelen. Op een depot wer den zelfs twee rokcostuums en twee smokings aangeboden. Er zijn mensen die kleren hebben gekocht om weg te geven Een vrouw had bij haar gaven een zak zuurtjes gedaan. Het aantal dekens was ook groot Van alle kanten werd medewer king ontvangen. Zo zijn behalve de twintig organiserende studen ten zeventig chauffeurs in touw geweest, vrouwelijke studenten, tal van scholieren en vooral niet te vergeten veel leden van vrou wenverenigingen, sommigen van 2 uur 's middags tot 11 uur 's avonds. Enkele auto's zijn weggebleven, zodat Leiden en Oegstgeest niet tot in alle hoeken konden worden „afgestroopt". Maar wie nog wat heeft, kan dat nog wel kwijt. Namelijk bij de kosterij van de Pieterskerk. De komende dagen van 9 uur tot half tien 's morgens en van 7 uur tot half 8 's avonds. Zaterdagavond en op de feestda gen niet. Men wordt verzocht,- zich strikt aan deze tijden te houden. In „noodgevallen" kan het pakket nog worden afgehaald. Men dient dan de studentensterflat te bellen: 30193. Vandaag gaat al 15 ton kleding naar Amsterdam- De boot zal begin januari naar Algerije vertrekken. Op de foto: inzameling op een der depots- Dokter Van Nes. in raad NOORDW IJK AAN het begin van de raadsvergadering gistermiddag werd dokter J. van Nes (gemeentebelang) beëdigd als lid van de raad in de vacature J. de Ruiter; Nadat de heer Van Nes de vereiste eden had afgelegd, wenste de voorzitter hem hartelijk geluk met zijn benoeming. „U volgt het voetspoor van uw vader hiermede", aldus de voorzitter, „die grote verdiensten had als arts en daarbij een voortreffelijk raadslid was. Wij hebben daarom grote verwachtingen van u. Er heerst hier altijd een voortreffelijke sfeer, in 't openbaar zijn we soms verschrikkelijk boos op elkaar, maar dit ver hindert niet dat we later in de meest vriendschappelijke sfeer het een en ander weer doorspreken. Dit is een bewijs van de gezonde democratische verhoudingen die hier heersen". De heer Van Nes dankte voor deze harte lijke woorden. van Nes-Heins en de heren C. Beuschop, De voorzitter deelde vervolgens mede ------ - - dat het besluit tot verhoging van de wethouderssalarissen tot f 6000 was goed gekeurd. De raad machtigde de burgemeester naar de zitting van Gedeputeerde Staten op 2 januari aanstaande te gaan. waarop de kwestie van de parallelboulevard aan de orde komt Het beroep van de raad tegen het streekplan bollenstreek komt op 7 me- bruari in behandeling. Het betreft hier de plannen inzake de Noordduinen, het Langeveld en de Zuidduinen. De voorzitter deelde voorts mede dat voor 1963 in totaal 34 woningwetwonin gen en 36 premiewoningen. Opoe Neel Wethouder Sedelaar zei een onderzoek te hebben ingesteld naar aanleiding van de vraag van de heer Van Leeuwen over de mogelijkheid de oudste inwoner van Noordwijk, de wed. N. Duindam- Hazenoot, op te nemen in Dalrust Het 1» gebleken dat zij in Leiden momenteel een goede verzorging geniet, zowel over dag als 's nacht. Na bespreking met de regenten van Dalrust is gebleken dat dit daar door gemis aan verplegend per soneel, niet mogelijk zal zijn. Vervolgens zette de raad zich aan een groot aantal benoemingen. Als commissaris van de Spaarbank werd gekozen de heer P. H. Lindhout als weeshuismeester de heer J. M. C de Mooy en als regent van het gasthuis de heer W. Baalbergen. In de commissie van toezicht op het lager onderwijs koos men de heren S. W. Neefjes en D. Feenstra en in de markt- commissie de heer J. E. de Ridder. In de adviescommissie vordering woon ruimte werden gekozen mevrouw E. C. J. Alkemade, W. H. de Haas K. Passchier. In de commissie voor p soneelszaken kreeg zitting de heer J. Nes de de bedrijven eveneens de heer J. van Nes. De overige agendapunten gingen der meer onder de hamer door. Alleen bij het punt deelneming in de N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten kwamen de tongen los. DOKTER VAN NES als zijn vader Er komt een politiepost in het Langeveld ALLE vijf fractievoorzitters hebben gistermiddag algemene beschouwin gen gehouden, naar aanleiding van de begroting voor 1963. Namens de protestants-christelijke fractie noemde de heer J. de Geus de woning nood het meest nijpende probleem en hij hoopte, dat het college terzake diligent zou blijven, met name door tijdige grondaankoop. Met enthou siasme begroette de heer De Geus de verplaatsing van de golfvelden, w door ongeveer 60 ha. terrein verkregen zal worden. De totstandkoming van de parallelbou levard zal het aanzien van Noordwijk zeer ten goede komen en de heer De Geus beval deze zaak nogmaals met klem in de aandacht van het college aan. Busverbinding Namens de fractie van de P.v vroeg de heer K. Passchier speciale dacht voor de ontwikkeling van het Lan geveld, waartoe een goede busverbin ding van groot belang zal zijn. Er zal ook een aantal lantaarns moeten worden geplaatst in het Langeveld. De heer Passchier achtte de strand bewaking bij het Langeveld onvoldoende, vooral op werkdagen, ondanks het zeer te waarderen werk van de Noordwijkso Reddingsbrigade De heer Passchier vroeg zich af of hei toegestaan is, zoals in het afgelopen zoen is gebeurd, dat een exploitant stuk strand markeert met de aanduiding Naar de mening van de heer Pas schier bestaat er voor beter gesi tueerden geen woningnood. Ondanks alle goedbedoelde pogingen van hel college, hebben we in Noordwijk nog steeds ruim 600 woningen tekort. De regering geeft aan de woningbouw niet voldoende prioriteit, met het ge volg dat de minst draagkrachtigcn de dupe zijn. In dit verband voerde de heer Passchier een pleidooi voor ontsluiting van het terrein aan de O. Nassaustraat voor volkswoning- De heer Passchier achtte Dalrust niet geschikt voor bejaardentehuis en boven dien is het veel te klein, zodat er lange wachtlijst is ontstaan. Ook zeide de heer Passchier, dat c Noordwijk een schreeuwend gebrek uitbreidings- en vestigingsmogelijkheden voor bedrijven is. Hij voerde ten slott® het pleit voor uitbreiding van de par- keergelegenheden. De heer Van Riemsdijk 'Gemeentebe lang) wenste de woningzoekenden te ru briceren in categorieën en voerde het pleit voor bestemming van weiland ten noorden van de Van Panhuysstraat en de Van de Mortelstraat voor de woning bouw. Hij vroeg ook meer aandacht voor het overhevelen van het gemeentelijke woningbezit naar dc bewoners. Ook de heer Van Riemsdijk wenste eeD betere verbinding van Noordwijk aaD Zee met het Langeveld. Hij uitte voorts nog diverse wensen, zoals een lijst van jinenten. aandacht voor het parkeer probleem, uitbreiding van het politiebu- voorbereiding voor de bouw van zwembad, een sporthal en een ma nege, en de bouw van een ambtswoning )or de burgemeester. Ten slotte achtte hij meer voorlichting gewenst aan de burgerij ten aanzien van de plannen die in het college leven, bij voorbeeld door het beleggen van pers conferenties op gezette tijden. De heer J. Duindam (PSP) meende, dat er gestreden moet worden tegen het ka pitalistische denken, omdat dit het oor logsgevaar vergroot en een steeds verder gaande bewapening oproept. Hierdoor worden vele miljoenen verslonden die onttrokken worden aan de woningbouw het onderwijs en de volksgezondheid. Ook in onze gemeente ondervinden we hier van de trieste gevolgen. De heer Duin dam bepleitte de stichting van een Mr. VAN BERCKEL moeilijke materie jaardencentrum met verpleegaccommo- datie en van een overdekt zwembad. Namens de fractie van de KVP voerde de heer P. Ph. Schenkeveld het woord, die een lans brak voor uitbreiding van de particuliere woningbouw. Hij vroeg voorts aandacht voor een spoedige aan sluiting van het Beeklaan-kwartier mei het centrum van Noordwij k-Binnen, door de aanleg van een verbindingsweg, kwestie van de vuilverbranding heeft de volle belangstelling van de KVP-fracti evenals het zwemonderricht op de lagere scholen. De heer Schenkeveld bepleitte de ves tiging van een vaste politiepost in bel Langeveld en hij juichte het toe. dat B en W. haast willen maken met de span ningsomzetting. De burgemeester zei, dat de idee van een permanente politiepost in het Lan geveld hem uit het hart is gegrepen. Zo dra dit mogelijk is zal dit gerealiseerd worden. Mr. Van Berckel zegde toe, dal zoveel mogelijk haast zal worden ge maakt met de benoeming van een nieuwe directeur van de Stichting V.V.V. Mor gen zal de akte worden gepasseerd, waar door de nieuwe statuten rechtsgeldig zijn en dan moet zo spoedig mogelijk een nieuw bestuur worden gekozen. Er zijn voor de directeursplaats overigens al sol licitaties binnen. Met de kwestie van de strandbe waking in het Langeveld zijn we nog niet veel opgeschoten, aldus de, burgemeester. Dit is een zeer moei lijke materie. Het is namelijk ver boden buiten de erkende badinrich tingen te zwemmen, zodat wie *dit toch doet, dit doet op eigen risico In feite is het dus zo, dat de red dingsbrigade tegemoetkomend werk doet voor hen die eigenlijk hun boekje te buiten gaan. De burge meester zag momenteel geen moge lijkheden op werkdagen het héle strand te bewaken. Wat het ,/privé"-bord op het strand be treft, over de al of niet juistheid daar van bestaat geen algemene jurispruden tie. Men kan deze zaak van meer dan één kant bezien. Het parkeerprobleem heeft de voortdu rende aandacht van het college, onder meer is het terrein van de kinderauto baan hiervoor bestemd. De uitbreiding van het politiebureau zal bezien worden in verband met hel maken van een sohuilgelegenheid bij Kareol. Het gemeentebestuur geeft al voorlich ting over allerlei zaken aan de burgerij doordat de raadsverslagen huis-aan-huis worden verspreid. Op een andere manier is niet veel mogelijk zonder met de rech ten van de raad en de commissies in con flict te komen. Ten aanzien van het door de heer Duindam gestelde merkte de burgemees ter op dat niet het kapitalisme, maar een ongeremd streven naar macht de oorzaak in oorlogen is. Het college zal met de N.Z.H. overleg plegen inzake een busverbinding met het Langeveld. Woningbouw Wethouder G. Vogelaar meende, dat het belangrijkste aspect in de algemene beschouwingen wel de woningbouw en wat daarmee samenhangt,^s. Alle spre kers zijn het erover eens, dat de ooVzaak van de woningnood niet bij het college van B. en W. te zoeken is. Van 1961 tot heden zijn 357 woningen gebouwd of in aanbouw. Met genoegen constateerde de heer Vogelaar, dat met name het vorige college hierbij zeer veel heeft gepresteerd. Het is niet juist te stellen, dat voor de minst draagkrachti ge» te weinig gedaan wordt. De feiten wijzen anders uit. Iedere gemeente klaagt over het kleine contingent dat wordt toe gewezen. Dit is een landelijk probleem waar we nog wel een aantal jaren mee zullen zitten. Het college voelt er niets voor aan de Oranje Nassaustraat een rij huizen te plaatsen. Wel hebben we opdracht gegeven dit terrein nader te bekijken of er iets van te maken is waar de Noordwijkse woningzoe kenden wat aan hebben. Ook is in studie de mogelijkheid van vestiging enkele zogenaamde „schone" in dustrieën. Met het uitbreidingsplan Van de Mor telstraat is 70 pet teelgrond en 30 pet wei land gemoeid. De gemeente heeft al een stuk grond in eigendom en wellicht is er nog iets te ruilen, zodat misschien binnen enkele jaren alvast begonnen kan wor den met woningbouw aldaar. Het college houdt zich bezig met een kernplan voor de kom van Noordwijk- Binnen en ook de parallelboulevard en het badcentrum hebben de volle aan dacht. Helaas zal het niet mogelijk zijn het badcentrum voor het komende sei zoen gereed tc hebben. Aan de doorbraak naar het Beeklaan- kwartier wordt gewerkt. Het feit dat daar geen winkels komen, zal faopehlijk de middenstand in de oudé 'kom van Noordwijk-Binnen nieuw leven inblazen De verbindingsweg Voorstraat-Zee straat heeft vele facetten, zodat het nog wel even zal duren voordat deze gerea- Kapitalisme Wat het kapitalisme betreft, waa de heer Duindam sprak, merkte de A.R.- wethouder op, dat we hiervan in Neder land niet veel merken. De ministers Lief- tinck, Hofstra en ook Zijlstra (die wat dat betreft geen haar beter is!) stropen ons af tot op de botten, aldus de heer Vogelaar. Overigens is het aan onze de fensie en die van onze bondgenoten te danken dat de P.S.P. in vrijheid kan zeggen wat zij maar wil. Wethouder M. C. J. Sedelaar zei. dat de bejaardenzorg en de bouw van te huizen en woningen voor deze categorie het college na aan het hart ligt. Wat dit laatste betreft doen we wat mogelijk en wachten we met sympathie af wat het particulier initiatief terzake tot stand brengt. Daaraan zullen we zeker onze steun geven. In Dalrust is wel plaatsruimte te kort maar dit tehuis is zeker niet ongeschikt. De wethouder had zich ter plaatse gedegen georiënteerd was ervan overtuigd, dat gedaan wordt wat mogelijk is. Van de be woners zelf had hij dan ook niets dan prettige en opgewekte geluiden gehoord. Er zijn natuurlijk verbete ringen mogelijk, maar men verblijft er met het grootste genoegen, ook wat de ligging en het uitzicht be treft. De woningzoekenden zijn naar urgen tie in categorieën ingedeeld. Er is c langzaam dalende tendens merkbaar, juli stonden 673 woningzoekenden inge schreven en in oktober 646. Hopenlijk blijft deze tendens aanhouden. Wethouder P. den Otter zei, dat <3e wensen van de raadsleden en die het college ten aanzien van lichamelijke opvoeding en sportaccommodatie kenne lijk parallel lopen. Wat de spanningsom zetting betreft beloofde de heer Den Ot ter deze zo mogelijk te zullen bespoedi gen. Er zijn echter vele technische moei lijkheden. In het Langeveld zullen de vrijgekomen lantaarnpalen van dc Huls ter Duinstraat wordfen geplaatst. Fluor Hierna werden de begrotingen hoofdstuk behandeld. Dit leverde weinig commentaar op, alleen ontstond een vrij uitvoerig debat over de voor- en nade len van de fluoridering van het water waaraan werd deelgenomen door de he ren Benschop, Van Nes en de wethouders Den Otter en Vogelaar. Op voorstel van de heer Benschop werd de geraamd® subsidie Voor de militaire tehuizen ver dubbeld. De heer Duindam verklaardp zich tegen de begrotingspostkosten voor de Bescherming Bevolking. De begrotingen van het grondbedrijf, het woningbedrijf, het elektriciteitsbe drijf. het gasbedrijf, het waterbedrijf en die voor de algemene dienst werden tcD slotte met algemene stemmen goedge keurd. Hierna ging de raad even in be sloten zitting. Na afloop hiervan deelde de voorzitter mede, dat de gemeenteraad tot voorzitter van de raad van afgevaardigden in de stich ting V.V.V. had benoemd jhr. A. W. an Riemsdijk. Dc heer Benschop verklaarde zich voor het voorstel, maar hy betreur de het dat er zo weinig grond be schikbaar is voor de bouw van bouw- kaswoningen. In het Beeklaanplan. waarin totaal ongeveer 400 woningen zullen worden gebouwd, kunnen hooguit 16 bouwkaswoningen verrij- De heer Benschop verzocht met klem de aandacht van het college voor deze groep voornamelijk jonge mensen, die door sparen proberen een eigen huis te krijgen om zodoende op een redelijke leeftijd te kunnen trouwen. Deze groep dreigt tussen wal en schip te geraken, doordat een groot deel van het contingent woningwetwoningen wordt toegewezen aan ambtenaren, on derwijzers en politieagenten en de rest aan hen die uit krotwoningen komen. Aan de andere kant zijn gewone koop huizen zo duur dat deze voor velen, niet te betalen zijn. In dit verband wraakte de heer Benschop de gang van zaken bij de koopwoningen aan de Beatrixstraat Nog steeds staat al sedert ruim een jaar een woning leeg omdat de firma Erica f 70.000 als koopsom vraagt De heer Benschop verzocht met klem het college meer ruimte te verschaffen aan deze groep der bevolking, die zich voor het verkrijgen van een eigen huis grote offers getroost Andere kant Wethouder Vogelaar zei, dat men hier bij ook niet de andere kant van de zaak uit het oog moet verliezen. De bouw vap de koopwoningen door de firma Erica is gekoppeld aan de bouw van 44 huurwo ningen, die tegen een redelijke huur, ten goede zijn gekomen aan de Noordwijkse woningzoekenden. We mogen dit aspect van de zaak niet uit het oog verliezen. Inderdaad is er in het Beeklaan plan, behalve de 16 geprojecteerde bouwkashuizen, geen ruimte meer voor dergelijke woningen beschik baar. We durven op dit tijdstip na melijk niet te riskeren dat we in 1964 ons contingent woningbouw niet zouden kunnen realiseren door gebrek aan bouwgrond. De heer Vogelaar zegde toe zijn uiterste best te zullen doen voor de realisering van de plannen van het bouwfonds. Misschien krijgen we wat meer ruimte als we de beschikking krij gen over de grond aan de van de Mortelstraat. De heer Van Leeuwen zei, dat men steeds heeft geprobeerd bij te blijven met het aantal aanvragen. Misschien dat dit in de toekomst ook zal gelukken. Kerstmiddag voor de Leidse huisvrouwen De Leidse afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen kwam gisteren voor de laatste maal van Jiet jaar bijeen voor de kerstmiddag in het Antonius Clubhuis. In haar openings toespraak verwelkomde mevrouw H. A. van Herwaarden—Wildeboer. presiden te', de ereleden van de afdeling: me vrouw N. Key—Stuurman en mevrouw C. HagemanVerhagen. De erepresi dente, mevrouw J. M. van Kinschot Dorhout Mees, was wegens ziekte ver hinderd, .Juist in deze ontredderde wereld moeten wij kerstfeest vieren", aldus de presidente. „Het Kerstkind heeft ons allen iets 4c zeggen. Luister naar de boodschap van het kerstfeest". Nadat men gezamenlijk had gezon gen, bracht het Huisvrouwenkoor opder leiding van mevrouw T. Massaarvan Driel een aantal kerstliederen van H. C. van Oort, .Away in a manger" van Holthaus, „Maria's Wiegenlied" van Sauer, het Franse „Noël" en „Kerst lied" van Herman Stenz ten gehore. Mevrouw M. DoornBlok begeleidde dc verdienstelijke zangprestaties op de „Voor huisvrouwen, door huisvrou wen" is altijd het motto van de Kerst- middagen van dc afdeling, en het was dan ook niet verwonderlijk dat na de pauze (met o.m. zelfgebakken cakes) acht Leidse huisvrouwen onder regie van mevrouw HagemanVerhagen het kerstspel „Wij vrouwen van Bethlehem" vertolkten. De aanwezigen hadden grote waardering voor de prestaties van de dames W. van DamNederhoed, E. ChaudronBos, J. BraggaarHaayen, L EichhornSusan, J L. A. van Wee- selvan der Steen. D. S. Planjevan Wel, W. GaillardHardeveldt en S. Ha gemanOele. die het leven van de Beth- lehemse vrouwen tijdens Christus' ge boorte uitbeeldden. (Auertenfie) Hoogheemraadschap Rijnland Bij KB zijn benoemd: tot dijkgraaf in het hoogheemraadschap van Rijn- tand, mr. F. M. A. Schokking (Leiden); tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap van Rijnland de heer K. van der Torren Waddinxveen». uiterlijk tot het eind van het zittingsjaar, waar- In hij 70 jaar zal zijn geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3