Vernieuwing in Frankrijk Nieuwe bondsvoorzitter A.N.W.B. benoemd Jjh Étojvbc hy Russische jazz onder vuur Bij ontvluchtingen komen vopo's voor krijgsraad Zware storm in Italië Ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen Chefarine 4 Restant EEG-gelden voor Nederlandse Antillen De tunnel van Heron DINSDAG 18 DECEMBER 1968 derkunst hadden het gisteren weer zwaar te verduren in de Russische pers. De jazz wordt in een artikel van de Prawda vergeleken met,het knar sende geluld van een tram'. Het partijorgaan heeft een aantal artike len gepubliceerd, waaronder één ge schreven door de Russische componist Veno Moeradell, die begint met te ver klaren, dat de recente kritiek van Chroesjtsjef op de abstracte kunst vol komen gerechtvaardigd is. Deze gezon de kritiek moet door de Russische com ponisten geaccepteerd worden, aldus Moeradell. Volgens hem was het bestuur van de Russische componistenbond hevig ver ontwaardigd over de „schelle hysteri sche tonen, ontleend aan de Ameri kaanse jazz", die enkele Russische jazz-ensembles onlangs op een bijeen komst van genoemde bond ten geho re hebben gebracht. De kritiek op de abstracte kunst stond in een rapport over een recente schil derijententoonstelling In Leningrad. Volgens de Prawda werden daarbij een aantal „formalistische" (het Rus sische woord voor abstract) doeken van „lage kwalitdt" tentoongesteld. De Prawda heeft verder geschreven, dat er onlangs 171 personen toegela ten werden tot de bond van schilders en beeldhouwers in Leningrad, en vroeg tot besluit of „dit aatal niet te groot Is voor deze creatieve bond". Deze laatste vraag wordt opgevat als een mogelijke aanduiding dat sommi gen uit de bond gezet zullen worden. Jacht in bootjes op rebellen in Broenei Hefschroefvliegtuigen van de Brit se marine en een bonte vloot van kano's, bootjes met buitenboordmo toren en barkassen zijn in het sul tanaat Broenei ingeschakeld bij de jacht op de rebellen die zich in het onherbergzame, dicht beboste en moerassige binnenland hebben ver spreid. In Broenei zelf is de rust weergekeerd en is de toestand weer normaal aan het worden. Het uitgaansverbod voor de nacht blijft nog enige tijd van kracht, omdat in de buitenwijken nog sluip-j schutters rondzwerven. neraal voor Zuidoost-Azië, heeft gezegd, dat er „geen concreet bewijsmateriaal is dat uit het buitenland mannen en mate riaal ingevoerd zijn" voor de opstand in Broenei. Hij sloot echter niet de mogelijk heid uit. dat hij naar Djakarta zou gaan voor besprekingen. In Djakarta hebben 700 Indonesische studenten voor de Britse ambassade ge-i demonstreerd tegen de onderdrukking van de opstand in Broenei. Een vakver eniging heeft gedreigd Britse vliegtuigen te zullen boycottenA" operaties - n mis en hij en zijn vrienden dat al het andere klaar was, twee we ken op mist wachten. Zij droegen hun rubberboot over een afstand van zes ki lometer naar de rivier de Havel, een deel van de grens. Zij maakten een misrekening die hen misschien noodlottig had kunnen worden. Zij dachten dat het overste ken slechts kort zou duren, maar de tocht door dc mist duurde zes uur. De rubberboot was zwaar en moeilijk te besturen en veranderde met elke slag van de riemen van richting. Door de mist was men aangewezen op een zakkompas. Voor elke drie slagen in de goede richting maakten ze er twee in de verkeerde. Maar uiteindelijk kwamen Vreedzaam Van schuld hoeft geen sprake te zijn Oostduitse majoor over grensdienst De Oostduitse communistische autoriteiten zijn van plan om elke grenswachter in wiens sector een geslaagde poging tot ontvluchten wordt gedaan, voor een krijgsraad te brengen. Dit om het aantal ontvluchtingen tot een minimum terug te brengen. Het is nu al zo, dat de Oostduitse communisten er in slagen tien ontvluchtings pogingen te verijdelen tegen elke geslaagde ontsnapping door de muur- en prikkeldraadgrens rond om West-Berlijn. Deze en nog andere bijzonderheden vertelde een Oostduitse majoor, Bru no Krajewski, die tien dagen geleden op spectaculaire wijze wist te vluch ten in een rubberbootje met zijn vrouw, zijn negenjarig dochtertje en twee vrienden. Krajewski was wel de meest aangewe zen figuur om op de hoogte te zijn met de mogelijkheden tot ontvluchten. Het was namelijk zijn taak ontvluchtingen te onderzoeken en advies uit te brengen hoe de grens nog dichter kon worden gemaakt. Zijn brigade was belast met het bewaken van de grens tussen Oost afgesloten met prikkeldraad. Meer schieten De meerderheid van het aantal ont snappingen, vertelde hij, had voorkomen kunnen worden indien de schildwachten meer tot schieten bereid waren geweest. Hoewel de bewakers volgepompt worden met leuzen hoe ze het beste de zaak van de vrede kunnen dienen, het bevel om te schieten wordt nog vaak omzeild. Zelf was Krajewski ontsnapt door een gat in de grens dat hij door zijn kennis van het terrein had gevonden. Ontsnap pen was echer alleen mogelijk in dikke Krajewski vertelde ook nog dat de grenswachten order hebben niet naar het Westen te schieten en de indruk te wekken van een vreedzame grens. De meeste mensen worden dan ook gear resteerd achter de grens. Degenen die er in slagen op of bij de barricaden te komen, maken een goede kans. De gewezen majoor zei, dat zijn vlucht niets te maken had met economische overwegingen. Als majoor werd hij be trekkelijk goed betaald en zijn vrouw werkte ook. Politiek was de drijfveer ge- Zware stormen teisterden gisteren grote delen van Italië, terwijl zware zeeën 's lands kusten en eilanden van noord tot zuid beukten. In het bergach tige Alto Adige werd een aantal wegen door aardverschuivingen en lawines versperd. In de streek van Avellino in het Zui den waar de aardbevingen in augus tus zwaar huishielden werden vele dorpen getroffen door een zware storm, die gepaard ging met regen, hagel en zware windstoten. Gebouwen werden beschadigd en het telefoonverkeer gestoord. Van de Rivièra tot aan cilië bleven veerponten, passagiersboten en vissersschepen in de havens het ein de van de storm afwachten. Tal var diensten werden geannuleerd of uitge steld. Op Sardinië, waar zware schade aan gericht werd, bedroeg de snelheid var de wind 130 km/u. In de hoofdstad var het eiland, Cagliari, werden tenminste drie personen gewond door neervallende stenen. Een vrachtschip, dat met 26 automo bielen aan boord onderweg was van Sa- vona naar Porto Torres op Noord-Sar- dinië, bereikte weliswaar de veilige ha ven. maar alle automobielen bleken zwaar beschadigd te zijn. Bovendien werden drie bemanningsleden gewond. Mevr. Wynne mag geen tweede bezoek aan haar man brengen Zonder dat de Russen enige uitleg hebben gegeven is mevrouw Greville Wynne een tweede ontmoeting met haar man in de Loebianka-gevangenis in Moskou geweigerd. Zoals bekend wordt Wynne vastgehouden op beschuldiging van spionage. Mevrouw Wynne heeft hem inmiddels een keer bezocht, maar nu. keert zij maar naar Engeland terug. Zij vertelde de pers (nog diep onder de indruk van het samenzijn) dat haar man er goed uitziet en goed wordt be handeld. Bij het bezoek hadden zij niet over de kwestie van de spionage ge praat, maar alleen over henzelf. Me vrouw Wynne vertelde dat zij geen be roep op de Russische autoriteiten zou doen om haar man vrij te krijgen. Zij had haar man van al het mogelijke voorzien en hoopte nu maar dat zij het proces zal kunnen bijwonen, dat waar schijnlijk in januari wordt gehouden. Een federale jury in Washington heeft gisteren de Amerikaanse communistische partij schuldig verklaard aan elf ge vallen van nalatigheid om zich te laten registreren als agente van de Sowjet- unie. zoals is voorgeschreven in de wet op de controle op ondergrondse activiteit, en voorts aan nalatigheid van het indienen van een verklaring met gegevens over haar leiders, leden en financiële middelen. Rechter Holzhoff veroordeelde de par tij tot de maximale boete van 432.000. De verdediging zal beroep tegen de uit spraak aantekenen. Advertentie 4-voudige werking... exUa geneeskracht! Vier middelen In één tablet werken krachtiger zonder de maag van slreek ie makent Tegen pijn en griep wordt meer en iuiuiK o meer een combinatie gebruikt van Lord^Seikhk,'de'Britse commissaris-ge-, geneesmiddelen, die eikaars wer- w..4^ .a— king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Een Amerikaanse soldaat kon nog op het laaste ogen blik de brandende helicopter verlaten, die was neergestort in het door de communisten beheerste gebied van Ca Man in Zuid-Vietnam. De overige manschappen aan boord van het hef schroef vliegtuig konden het tijdig verlaten. Het beschadigde toestel werd met opzet in brand gestoken, opdat het niet in de handen van de communisten zou vallen. Cuba akkoord met ruilactie Cuba is bereid 1200 gevangenen, ge maakt tijdens de mislukte Amerikaan se invasie van april 1961, te rullen voor een scheepslading medicijnen en baby voeding, zo wordt in New York verno- De Newyorkse advocaat James Dono-1 van heeft verscheidene malen Cuba be- j zocht om te onderhandelen over de vrijlating van de gevangenen. Hij zou premier Castro hebben overgehaald goe- deren in plaats van geld als losprijs te aanvaarden. Geen fusie van BEA met de BOAC of Kirtleside. heeft in het personeels tijdschrift van de BEA de geruchten te gengesproken omtrent plannen tot fu- „Meer oog voor juiste wegaanleg en recreatie" Tot voorzitter van de Kon. Ned. toeristenbond A.N.W.B. is per 1 januari benoemd ir. F. H. .van der Linde van Sprankhuizen (40) uit Bilthoven, directeur-hoofdinge nieur van de provinciale water staat van Utrecht. Ir. Van der Linde volgt in deze functie de vorig jaar overleden bondsvoorzit ter mr. W. A. Offerhaus, commis saris van de Koningin in Gronin gen, op. De nieuwe voorzitter, die ruim drie jaar lid van het dagelijks bestuur van de bond is, is lid van zeer vele com missies op het gebied van de water staat in de provincie Utrecht In deze functies heeft hij niet alleen te maken met het verkeer, maar ook met de planologie, de landbouw en de recrea tie. Zo was hij o.m. ook lid van de commissie die het streekplan Utrecht se Heuvelrug voorbereidde, terwijl hij thans een werkzaam aandeel heeft in voorbereidingen voor het streekplan Vecht- en plassengebied. Van de vele werken tot verbetering van het Utrechtse wegennet, die onder zijn leiding worden uitgevoerd, mag speciaal worden genoemd de provincia le weg VinkeveenWilnisWoerden. De ze weg en ook de te maken verbindings wegen naar het noorden (Nieuwkoopse plassen), Breukel enen Kamerik liggen in het door de A.N.W.B. gepropageerde plan Hollands groene zone Langs deze wegen, die volgende jaar gereed komen, zijn velerlei recreatieve voorzieningen ontworpen. RECREATIE Twee onderwerpen interesseren de nieuwe voorzitter van de A.N.W.B. In het bijzonder: verkeerstechniek en recreatie. Hy ziet deze voor een deel hecht ver bonden. „Recreatie wordt tegenwoordig in toenemende mate en niet alleen door de A.N.W.B. met een hoofdletter ge schreven," zegt hy. „Bij de overheden groeit het besef, dat mens met goede verbindingen alleen et gediend is. Velen in ons zich snel motoriserende land zoeken ontspanning de vrije natuur, waarbij bermen in een ïoi landschap grote aantrekkingskracht bezitten. Bermrecreatie levert echter vaak grote gevaren voor de verkeers veiligheid op. Vandaar soms de strenge parkeerverboden." „Naast het verbod dienen echter mogelijkheden voor veilige ontspan ning te worden geschapen," zegt ir. Van der Linde. Het is zaak om op veilige plaatsen in toenemende mate ontspanningsterreintjes als picknick en speelplaatsen in te richten. Voorts zullen de specifieke toeristische rou tes, zoals de Veluwe-routes. moeten worden uitgebreid. i „We kunnen," zegt de nieuwe voorzit- 100 ttbliucn I 3.60 Iter,, „de recreatiezoekenden verdelen in Ir. F. H. van der Linden van Sprankhuizen jong (40),ener giek, sportief heeft als zesde voorzitter van de A.N.W.B. de hiding in handen gekregen van een vereniging, waarvan het ledental van 214.000 in 1947 tot ruim 520.000 thans groeide. De nieuwe voorzitter werd op 9 april in Groningen geboren, doorliep in Assen de middelbare school en begon in 1939 zijn civiel-ingenieurs-studie als stu dent aan de Delftse T. H. In 1948 trad hij bij de provinciale water staat van Utrecht in dienst. Na een aantal snel opvolgende pro moties werd hij in 1956, op 34- jarige leeftijd, benoemd tot dimeteur- hoof ding e nieur. construeren dat de weggebruiker niet wordt verleid tot onverantwoordeiyke snelheden of misverstanden", zo meent Van daarvoor groeiend begrip en inzicht. De A.N.W.B. is hierbij direct be trokken. „Van het inzicht uit, dat een weg de weggebruiker moet vertellen wat kan en niet kan, dienen reeds verzamel de gegevens aan wegbeheerders en over heden op plezierige manier gepresen teerd te worden". „In dat opzicht", aldus ir. Van der Linde, heeft onze achterstand in de we genbouw een voordeel, al hebben we daarmee op ander gebied de boot gemist. BETERE WEG „De wetenschappeiyke benadering van o.m. deze vraagstukken komt nu pas van de grond. We hebben thans de stichting voor wetenschappeiyk verkeersonder- zoek, de cursussen ter bijscholing va# verkeersingenicurs aan de T.H. in Delft „Aanloop hiertoe waren en zijn de lan delijke en regionale verkeerstechnische leergangen, de verkeersmemoranda en het tijdschrift Verkeerstechniek van de ANWB. Hier had en heeft de bond een boeiende voorlichtende en stimulerende taak. De weerklank ervan is het belang rijkste. We zijn te dien aanzien onderweg hen die vertier, dan wel rust, dan wel uitsluitend natuurgenot wensen." „Deze drie categorieën, gevoegd by het verkeer, vormen een zo dringende aan gelegenheid, dat we niet op rapporten en commissies kunnen wachten, maar voor zieningen moeten treffen waar het maar enigszins mogeiyk is. En er Is plaats voor iedereen, veel meer dan wel eens wordt vermoed. Behalve wellicht in de Randstad en daarom heeft de A.N.W.B. daar juist het plan voor een „groene zone" geprojecteerd." „Wü moeten," aldus ir. Van der Linde, „ais dagelijks bestuur van de A.N.W.B. de beleidskant van de overheden in het oog houden. Wij dienen behoorlijk in de sfeer van het gouvernement te denken, zondeer echter gouvernementeel te zijn. Dit betekent begripvol zijn, meelevend en kritisch." Van der Voorzover beoordeeld kan wor den, ziet het er naar uit. dat het resultaat van de Navoconferentie te Parijs in één zin kan worden sa mengevat: De Europeanen zullen niet voor meer grondstrijdkrachten zorgen en de Amerikanen zullen zich niet erg druk maken over het probleem van de controle op kern wapens. Er is echter een andere zaak. die moeilijk te overzien valt, maar die toch heel sterk de aan dacht vraagt. NIEUWE FASE De herleving en vernieuwing van een grote natie is een zeer belang rijke zaak. Eens steriel en zonder enige invloed, is Frankrijk onder de verguisde Vierde Republiek begon nen, zichzelf te vernieuwen. De sleu telfiguur was in dat tijdperk de heer Jean Monnet, de geestelijke vader van het plan Schuman. dat de „we dergeboorte" van Frankrijk inluid de. Het is goed er aan te herinneren, dat Frankrijk reeds geruime tijd voor het opnieuw aan de macht komen van generaal De Gaulle be gonnen was aan zijn morele en eco nomische vernieuwing. Zonder deze grootse ontwikkeling, die zich al die tijd aan het oog van de wereld heeft onttrokken en zich achter de politie ke fagade afspeelde, zou zelfs De Gaulle op het wereldtoneel niet de vreemde rol hebben kunnen spelen van de commandant in Don Giovan- TOVERSPREUK Er is nu weer een nieuwe fase be gonnen. De Gaulle's eerste jaren zijn voornamelijk besteed aan het oplossen van het Algerijnse dra ma. Wat gedaan werd, kreeg de goedkeuring van de grote meerder heid van de Franse kiezers. En thans tracht De Gaulle, met de meerderheid van de Nationale Ver gadering achter zich, de vernieu- nieuwing te maken tot de tover spreuk van zijn tweede periode. „De ontwikkeling van ons land, in zijn wetenschappelijke en techni sche mogelijkheden, op het econo mische vlak en op het terrein van de sociale vooruitgang en het onderwijs dat is de korte samenvatting van wat De Gaulle wil. En in de mond van De Gaulle zijn dit beslist geen lege woorden. GRANDEUR Om te beginnen is De Gaulle geen politieke leegloper. Met al zijn machiavellianisme en zijn vreemde gedachten over de grootheid van Frankrijk, gaat hij bijzonder prac- tisch te werk. Hij geeft terdege dat een verdere vernieuwing ver eist is, om de nationale „rijkdom en macht" te verzekeren, die het ontwikkelingsplan aan Frankrijk moet geven, Zondet twijfel is De' Gaulle meer (DOOR JOSEPH ALSOP, DE BE KENDE AMERIKAANSE COM MENTATOR, WIENS ARTIKE LEN OOK REGELMATIG IN DE NEW YORK HERALD TRIBUNE VERSCHIJNEN). dan ooit van mening, dat een enorm rijk Frankrijk, met grotere econo mische en technische hulpmiddelen, de grandeur kan bereiken, die De Gaulle ais het belangrijkste doel be schouwt, dat Frankrijk moet nastre ven. Zulk een Frankrijk zou bijvoor beeld niet tevreden behoeven te zijn met een beperkt kernwapen-pro- gram, als het land vandaag heeft. Hierover heeft De Gaulle gezegd: „Een moderne militaire macht kan slechts worden verwezenlijkt als de middelen van het land toenemen", RADICAAL De vernieuwing, die tot dit resul taat moet leiden, zal waarschijnlijk zeer radicaal zijn. En zoals reeds kan blijken uit de benoeming van de merkwaarige minister voor admini stratieve hervormingen, Louis Joxe, zal de structuur, die niet veel is veranderd sinds Napoleon leefde, drastisch worden gewijzigd. Om een voorbeeld te geven van de kracht, Frankrijks problemen dit meest gecentraliseerde land te wereld zal veel meer nadruk worden gelegd op de regionale ontwikkeling met een grote plaatselijke zelfstandigheid. Zo zal het pittorekse Bretagne meer en meer een industriegebied wor den. INGRIJPEND Ook de structuur van het onder wijs zal ingrijpend worden gewij zigd. Er zal vooral meer nadruk worden gelegd op het wetenschap pelijk en technisch onderricht. Al lerlei andere dingen worden onder het stof vandaan gehaald. En als we nagaan, wat de Vierde Republiek al heeft gepresteerd zonder het ster ke leiderschap van een De Gaulle, is er reden om te verwachten dat er nog grote veranderingen in Frankrijk zullen plaatsvinden die wellicht het aanzien van Europa zullen wijzigen. Een Amerikaans straalverkeers- vliegtuig met zeventig passagiers moest zaterdag boven Tucson (Arizona) een steile duikvlucht maken om een botsing met vijf straaljagers te ontkomen. Vrij dag gebeurde hetzelfde met een toestel waarin vierendertig passagiers zaten. Boven Louisiana kon het slechts een botsing met een bommenwerper voor komen door snel hoogte te verminde ren. Beide vliegtuigen misten elkaar met slechts dertig meter tussenruimte. De Nederlandse Antillen zul len na de definitieve bekrachti ging van hun associatie met de Europese Economische gemeen schap aanspraak kunnen maken op de resterende middelen van het ontwikkelingsfonds voor de geassocieerde gebieden van de E.E.G. Het bestaande associa tieakkoordloopt per 31 decem ber a.s. af en zal door een nieu we overeenkomst worden vervan gen. Niet alle gelden van het oude fonds zijn besteed en bij de bespreking van de WFfi A ANI Ff^ overgangsbepalingen is op aandringen van de Nederian(iSe staatssecretaris van de stokpaardjes van ir. Van buitenlandse zaken. dr. H. R. van Hou der Linde, vormen de vraagstukken van ten, maandag door de ministerraad van de wegenaanleg en de weggebruiker. de E.E.G. een bepaling opgenomen, dat „Een weg aanleggen baart de ontwei- de Antillen na eenmaal te zijn geasso- per vele technische zorgen. Hy is ge- cieerd. aanspraken kunnen doen gelden neigd „zyn weg" te bouwen zonder zich op een deel - ----- i dat restant. Juiste be dragen zijn niet bekendgemaakt, doch er kunnen enige miljoenen guldens mee zijn gemoeid. Morgen wordt in Brussel een laatste en beslissende conferentie gehouden tus sen de ministers van de zes E.E.G.-lan den en de ministers van de Afrikaanse .landen en Madagaskar over de tekst van „Het gaat niet aan om by een ongeluk de nieuwe associatie-overeenkomst. Een op een in zuiver technisch opzicht goed aantal punten moet nog worden gere- aangelegde weg uit te roepen: „dan had- geld, doch verwacht wordt, dat geen den ze maar moeten uitkijken". Van veelkwesties meer zullen rijzen, die een pa meer belang is om de weg zodanig te rafering van het akkoord in de weg zul- len staan. Wel zal het onmogelijk zijn de te zeer af te vragen of die weg weggebruiker vooral veilig is. Te weinig wordt veelal rekening gehouden met maatgevend afwijkend weggedrag". En van dat gegeven uit moeten naar zijn mendng de verkeersvoorzieningen wor den getroffen. I De Monegasken vier den gisteren het feest van de nieuwe grondwet waarbij stemrecht ge geven wordt aan vrouwen die gisteren van kracht is geworden. Prins Rai nier, die krachtens de nieuwe wet iets van zijn macht verliest, heeft de hoogste autoriteiten naar zijn paleis ontboden om hun het nieuws mee te delen. Op de pleinen is de feestverlichting ont stoken en de Monegasken reden juichend en op hun claxons toeterend door de straten. de afgelopen twee weken door ijsgang geblokkeerd geweest. Gisteren is dit deel van de rivier voor de scheepvaart weer opengesteld, al hebben de schepen nog wel hulp van ijsbrekers nodig. I Na 13 jaar keren No- kalai Komarenko, zijn vrouw en hun acht kinde ren weer naar de Sowjet- unie terug. Hij zei er ze ker van te zijn dat de economische omstandig heden in Rusland beter zouden zijn dan in Aus tralië. Een misdadiger die zon dagavond met een colle ga uit de Alcatraz-gevan- genis op een eiland in de baai van San Fran cisco ontsnapte, heeft hel record van deze gevange nis waaruit nog nooit een gevangene is kunnen vluchten bijna gebro ken. Hij slaagde er in de verraderlijke stromingen in de baai te overwinnen en de Golden Gate-brug te bereiken, maar toen was hij zo uitgeput dat de politie hem zonder eni ge moeite kon grijpen. De tweede vluchteling kwam niet verder dan honderd meter op en ei landje. Lilly Elsie, die de hoofdrol vervulde in de originele Engelse produk- tie van Het Vrolijke Weeuwtje van Franz Lé- liar, is gisteren na een langdurige ziekte op 76- jarige leeftijd overleden. Zij speelde in 1907 in de première van de beroem de operette in Londen. Er zijn 778 voorstellingen van gegeven. Een deputatie van de Zwolse schooljeugd heeft twee albums met 285 beeldzegels van de be langrijkste bezienswaar digheden van Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen aangebo den aan de ambassadeur van België, baron F. X. van der Straten-Waillet. De albums zijn bestemd voor koningin Fabiola. regeling reeds per 1 januari in werking te doen treden en zullen over gangsbepalingen moeten worden vastge steld om de periode tot het van kracht worden van de nieuwe conventie te overbruggen. Een hinderpaal voor het bereiken van overeenstemming tussen de „zes" werd maandag uit de weg geruimd door het vinden van een compromis voor de eis van de Duitse bondsrepubliek, dat het associatie-akkoord niet door de regering in Bonn zou worden aanvaard, indien een van de geassocieerde staten zou overgaan tot de erkenning van het re gime in Oost-Duitsland. In de notulen van de besprekingen van de minister raad van de E.E.G wordt een algemene clausule opgenomen. Hierin wordt ge zegd dat indien een geassocieerde staat Volgens het Britse conservatieve dag blad Dally Mal] zal Frankrijk binnen de komende twee jaar bi de Stille Oce aan een waterstofbom laten ontploffen. Franse deskundigen zouden reeds op eilanden ln de omgeving van Tahiti naar een geschikte plek zoeken om hun bom tot ontploffing te brengen. E.E.G.-ministerraad „de betrekkingen met deze staat zal bezien" en overleg zal plegen over eventuele maatregelen, Thorez veroordeelt Chinese kameraden „Wij moeten vastbesloten het gevaar onder ogen zien dat de sectarische, be krompen en dogmatische houding der Chinese kameraden en de provocerende tweedracht zaaiende houding der Al banese leiders voor de arbeidersbewe ging scheppen." In deze termen uitte zich de secreta- -.s-generaal der Franse communistische partij. Maurice Thorez, vrijdag jL op een bijeenkomst van het centrale partijcomi té. In zijn toespraak, die gisteren werd gepubliceerd, zegt Thorez nog dat de Chinese en Albanese kameraden zich in feite nooit akkoord hadden verklaard met de stellingen van het twintigste con gres der Russische communistische par tij. met name met betrekking tot de ver oordeling van de persoonsverheerlijking, de vreedzame samenleving der staten en de mogelijkheid om met vreedzame middelen de macht te verkrijgen. Samenwerking tussen Parijs en Bonn De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en West-Duitsland, Couvo de MurviÜe en Schroder, hebben in Pa rijs overeenstemming bereikt over de samenwerking op politiek, militair en economisch gebied. Uit conferentiekringen wordt verno men. dat de ministers van buitenland se zaken iedere drie maanden en de re geringshoofden tweemaal per jaar zullen bijeenkomen. Ook de ministers van eco nomische zaken zullen elkaar regelmatig ontmoeten. De vier andere 'anden van de EEG zullen op de hoogte worden ge houden. (1082) Herodotus vertelt dat de bakerpraatje werd beschouwd. Voor- bewoners van het eiland Samos een al omdat deze waterleiding-tunnel aan hoge berg gegra- nog heel wat hogere eisen moest de voldoen dan een spoorwcgtunnel al- aterpas lopende ge- tunnel door ven hadden ten behoev' stadswaterlelding. Deze mededeling thans wat het van de oude Griekse historicus zul- deelte betreft, len wij, twintigste eeuwers, schijnltjk niet erg belangrijk vinden, zelfs niet wanneer Herodotus vertelt dat het werk van twe Herodotus heeft echter de volle 'aarheid verteld, zoals de Duitse bij oudheidkundige Fabriclus die op bet eind van de vorige eeuw met eigen boorgangen elkaar ergens In het mid- ten die er op wijzen dat den ontmoeten. gelijke tunnel in de oudheid geen uit- Dat is allemaal waar. Maar ter zondering was. Behalve nit de el- voorkomlng van een al te grote in- ders aangetroffen restanten, blijkt genomenheid met dat uit het feit dat het werk tijd en van een ze kere laatdunkend heid ten opzichte van vroegere pres taties, moeten we een paar dingen toch niet uit het oog verliezen. In dc eerste plaats zijn onze hulpmiddelen veel beter en uitgebreider di TOCH IS HET ZO! Herodotus werk zelf weinig op hef maakte, maar vooral uit liet tun nel-vraagstuk dat de wiskundige Heron (U die door mo derne werktuigkun digen nogal minaeh- onvergelijkelljk lend wordt bekeken, omdat hU ook kinderspeelgoed maakte) In zyn werk Dioptja heeft uitgedokterd. Zijn be- het werkstuk te lang om over te nemen eindigt zelfverzekerd: „Wordt de tunnel vol- In de tweede plaats tot voor kort de resultaten ook niet schrtjving zo eenvoudig te bereiken. Zijn de in- lang om lichtingen Juist, dan werden de Bovendien zijn beide tunnels ln het bij het rechte eind heeft, mits bij eenvoudige zaak een berg van twee de arbeiders uit de oudheid wel te zijn toevertrouwd. Na we toch zo aan het graven zijn, moeten we eens Iets vertellen van plan om de warmte der aar- U kunt zich dus voorstellen, dat nog lang geleden het verhaal de voor energiewinning te gebruiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9