Organiseer de bouw en produktie kan omhoog Drs. J. Poot vanEurowoningen Woningbouw is op dieptepunt KRO sluit zich aan bij NCRV-opvattingen Minister opent prachtige rondweg bij Amersfoort 7 DINSDAG 18 DECEMBER 1962 Gedeputeerde: (Van verslaggevers) In Zuid-Holland heeft de woningbouw thans een dieptepunt bereikt. Dat zei maandagmiddag de heer D. v. d. Kwaak, Jid van Ged. Staten, o. a. belast met de verdeling der woningbouwcontingenten. Zuid-Holland bouwde de laatste jaren steeds ruim 20.000 huizen, maar dit Jaar zullen slechts ongeveer 17.500 wo ningen gereed komen. De twee factoren die deze teruggang, veroorzaken zijn volgens de heer V. d. Kwaak de slechte weersomstandigheden en de verkorte arbeidstijd. Voor het ko mende jaar ïykt de situatie gunstiger. Mede gezien het feit dat per 1 novem ber in Zuid-Holland 33.500 woningen in aanbouw waren kan worden verwacht dat de produktie in 1963 22 a 23.000 hui- in zal bedragen. De heer V. d. Kwaak zei ook dat men zich voorstelt voorlopig in Zuid-Holland per jaar 2500 krotten op te ruimen. Een aantal gemeenten geeft op dit gebied het goede voorbeeld, zoals Rijswijk en Maassluis. Het lid van G. S. betoogde verder dat de achterstand in de woning bouw voor deze provincie thans onge- 18.000 huizen bedraagt, waarvan er 15.500 direct elk jaar nodig zijn om de bevolkingsaanwas op te kunnen vangen. De heer V. d. Kwaak sprak tijdens een bijeenkomst op de Euromast in Rotter dam nadat hij achtereenvolgens in Maas sluis, Ridderkerk. Boskoop en Waddinx- veen de eerste palen had geslagen van woningcomplexen der N.V. Eurowonin- In een ziekenhuis te Zeist is gisteren 5-jarige Marcelldne Mulder uit Zeisi overleden. De jongen was 's middags toen hij alleen de drukke Utrechtseweg bi) zijn woning was overgestoken, door een bestelauto aangereden en ernstig ge wond. Gevangene zette de rechtszaal op stelten De in 1960 wegens beroving met ge weldpleging van een Noorse zeeman tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeelde 25-jange Amsterdamse schilder IJs brand T., die in het begin van dit jaar op spectaculaire wijze met twee mede gevangenen uit de Haarlemse gevange nis ontvluchtte, heeft gisteren de zit tingszaal van het Amsterdamse gerechts hof op stelten gezet. Vloekendschel dend en luid schreeuwend gaf hij ui ting aan zijn venonitwaardiging over het feit, dat de rijkspolitie hem met de 'handen geboeid op de rug en een stok in een broekspijp had overgebracht van Breda naar Amsterdam, waar hij als ge tuige door het hof moest worden ver hoord. De schilder, die de begeleidende Bredase rijkspolitiemannen allerlei ver wensingen naar het hoofd slingerde, wei gerde met de handboeien om en de stok in de rechter broekspijp te getuigen. De president van het gerechtshof, mr. J. Brongers, gaf daarop de opdracht de handboeien af te doen. „Maar gedraag je fatsoenlijk", waarschuwde hij. Ook de stok wilde T. la'ten verwijderen, doch mr. Brongers weigerde dit, nadat hij van een wachtmeester te horen had ge kregen dat dit niet verantwoord was. T. weigerde iets over de zaak waarom het ging te verklaren. „Dan gaat u maar weg, want ik ben niet van plan me door zo'n kerel te laten afblaffen", verordineerde mr. Brongers. De fregatten van de Kon. Marine, Hr Ms Evertsen en Hr. Ms. Kortenaer zul len binnenkort ingevolge een beschik king van de minister van defensie van de sterkte van de zeemacht worden af gevoerd. Beide schepen zullen aan de dienst der domeinen worden overgedra gen. Aangenomen mag worden dat ze voor de sloop zullen worden verkocht. Hiermee zullen de laatste ex-torpedo- bootjagers de marine verlaten. Drs. Poot, die voordien werkzaam was als hoofd van het bureau woning zaken der provincie Zuid-Holland meent dat niet de industriële bouw de voornaamste bijdrage zal moeten leve ren tot verhoging der produktie en ver laging van het prijspeil. Integendeel dit zal de traditionele bouw, die 90% van de produktie maakt, moeten doen- Getalssterkte, mogelijkheid van aan zienlijke besparing op de afwerking en het benutten van braakliggende bouw capaciteit, waar thans chaos en ver splintering heerst zijn de voorwaarden Pr ij (Van een onzer v< Drs. J. Poot, directeur van Eurowoningen N.V. uit Den Haag, is van mening dat men in Nederland kan komen tot een jaarproduktie van 100.000 huizen wanneer men aan de traditionele bouw dezelfde faciliteiten geeft als aan de industriële bouw. Hij zei dit tijdens een bijeenkomst te Rotterdam nadat vier eerste palen waren geslagen, waarmee in even zo veel plaatsen in totaal 625 woningen in aanbouw waren genomen voor rijn onderneming. De heer Poot pleitte om bij het toewij zen van woningen aan de georganiseerde bouw, faciliteiten als aan de industrie bouw te verlenen aan de organisaties, die opdrachtgever zijn voor tenminste 500 tot 1000 woningen per jaar, die standaar disatie en fabricatie van de uitrustings stukken en daardoor snelle afwerking be werkstelligen en die tenminste de helft van hun jaarproduktie in een sociale sector uitvoeren in een klasse van betaal bare huren. Volgens deze principes bouwt de N.V. Eurowoningen. In twee jaar nan zij 2000 huizen in aanbouw (de 625 van maandag inbegrepen). Hot merendeel daarvan in de huur klasse van f 65 tot f 70 per maand. Er moeten tenminste per jaar 90.000 hui zen worden gebouwd en bij voorkeur nog meer. Hij becijferde dat de industriebouw per jaar slechts een winst op het totaal van 1200 huizen geeft. De industriële bouw moet worden bevorderd, maar van die sector moet men niet uitsluitend do produktievergroting verwachten. zen Gepoogd moet worden in de traditio nele bouw de afwerkingsfase te bekorten, die thans 50% van de bouwtijd vergt. Als er 20% winst wordt uitgehaald dan kunnen 15.000 huizen worden gewonnen. Verwijzend naar het SER-rapport de structuur en de problemen va bouwmarkt stelde de heer Poot dat de afwerking van onderdelen steeds meer wordt gemechaniseerd of geïndustriali seerd. Standaardisatie die slechts te be reiken is als er niet meer zo veelop drachtgevers zijn, maar slechts enkele grote. In dit verband zei drs. Poot dat zijn onderneming in de particuliere cijfers de meeste huurwoningen met laagste huren bouwt in Zuid-Holland. „Het is ons moge lijk gebleken door een goede organisatie van de traditionele bouw meer huizen met meer comfort te bouwen voor be taalbare prijzen en lage hurén". Euro woningen zal de produktie nog sterker opvoeren. De prijzen zullen niet stijgen omdat volgens drs. Poot bij een hoger uitvoeringspeil de prijzen omlaag kunnen, omdat de prijs die gevraagd wordt in be langrijke mate verband houdt met het aanbod van woningen. De Eurowoningen- directeur gelooft niet dat de woningbe hoefte in stand wordt gehouden door het woningtekort. Hij ziet voor de toekomst het huis meer als een modeprodukt dat bij stijgende welvaart steeds sneller zal worden afgeschreven. De behoefte aanj verandering is dan de voornaamste wo ningbehoefte. De woning zal straks beter kwaliteit en indeling worden, licht constructie en flexibel en sneller te bouwen (monteren). En wellicht streeft de traditionele bouw de industriële voor uit. Dam-vraag 325 (Eerste publicatie) Om op te lossen geen moeilijk maar wel een leuk probleem met als enige aanmerking dat de eindstand niet vol komen scherp is. Zwart: 9, 17, 18, 20, 21, 26, 35, 36- Wit: 16, 27, 29, 32, 37, 38, 40, 47. Schaak-vraag 324 De schaakstudie van de Arabier Abu'n Na'am had als opgave: wit speelt i wint. De stand was, wit: Kg8, Tel i gl, Pg3, pi f4; zwart: Kf6, Td7 en h7, Pg6, pi f5. De oplossing is een ge forceerd mat in drie: 1. Pg3—h57, Th7xh5; 2. Tglxg6f, Kf6xg6; 3. Tel— e6 mat. Zeer eenvoudig, maar toch reeds versierd met een mooie blokkade op h5, een stuk- en een kwaliteit6offer. Iitviil-puisle i ii in boter ster pel kruid lak In de middelste rij onder II woorden invullen welke met de woorden van de eerste rij als met die van de derde rij samenstellingen vormen. Bij de juiste oplossing vormen de beginletters van de nieuwe woorden een zegswijze. Oplossing vorige puzzle manDril, telEgram, vloerKleed, stal- Les. kalkOen. veerPont, bankier, voorstel, palEi6, maRkies. altOos, kaPstok. De zegswijze luidt: „De klop is er op". DIT IS HET woningtype waarvoor de N.V. Eurowoningen uit Den Haag rtnn nrh iprppnunlnpns in Maassluis. Ridderkerk. Boskoon en V/addir de eerste palen heeft geslagen. Eurowoningen had het verrichten van deze ceremonie overgelaten aan de heer D. v. d. Kwaak, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De vier complexen omvatten totaal 675 woningen waaronder de tweeduizendste die Eurowoningen in de twee jaar van zijn bestaan in uit voering heeft genomen. De uitgangspunten bij het ontwerp van dit eengezinshuis zijn: arbeidsbe sparing, rationele bouw, flexibiliteit, ruimtewerking en de esthetische vorm geving zowel wat interieur als wat exterieur betreft. De oplossing werd verkregen door het toepassen van kastwanden naar een idee van archtect Bakker uit Dordrecht in samenwerking met een meubel fabriek. De arbeidsbesparing ontstaat doordat de tussenwanden geen stuca- doors- of béhangwerk nodig hebben. Voor de kleinere stukken muur worden schoonmetselwerkpenahten gebruikt. De kasten zijn verder reeds in de fabriek geschilderd. Hiermee in verband staat ook een verkorting van de afwerktijd en het voorkomen van beschadigingen aan kwetsbare bouwonderdelen. De indeling naar kamers kan zowel op de begane grond, eerste verdieping en zolderverdieping worden gewijzigd door een veranderde opstelling van de kastenwanden. Op de foto heeft men een grote kamer, een hal en een keuken. Door de wand tussen keuken en kamer in het midden van de grote kamer te plaatsen krijgt men een grote eetkeuken en een woonkamer. Hoewel nu nog voor een dergelijke verplaatsing die ook op de beide andere verdiepingen kan worden toegepast een vakman nodig is, is men bezig het zo uit te voeren dat een leek het zelf kan doen. Ruimtewerking is verkregen door boven de kasten wanden glas te gebruiken, behalve tussen de beide grote slaapkamers waar een isolerend paneel is aangebracht. Bij de esthetische vormgeving is er reke ning mee géhuden een houtsoort voor de kasten toe te passen waarvan de kleur op de gemiddelde smaak van de toekomstige bewoners is afgestemd. In het exterieur van de woning komen de binnen toegepaste materialen, baksteen en hout, terug in het metselwerk en de borstweringen tussen de glaspuien. De indeling is als volgt: Parterre, hal, gang, toilet, woonkamer, trap. Ver dieping: passage, drie slaapkamers, douchecel en zolderruimte met eventueel een zolderkamer. In de tuinen komen bij alle woningen schuurtjes. GEESTELIJKE PROGRAMMA'S Dp KRO-radio streeft naar coör- (NCRV), het algemeen pastorale werk De KKU radio streeii naar cour (AVRO) q£ het intermenfleiyk contact dxnatie met de NCRV in geestelijke (VPRO) moeten dienen, programma's, vooral die in de „De omroepverenigingen", aldus ds. vroege morgenuren. Van 1 januari' Den Tonkelaar, blyken elkander te j. r, o zien als wederzijdse aanvullingen. Het af wordt tussen 7 en 8 uur het js dus njet jujst te menen dat de NCRV-voorbeeld gevolgd door van ien van ons Nederlandse volk bij de 7.10 tot 7.15 uur Schriftlezing te omroep extra worden aangedikt, in- tegendeel! Er worden voortdurend in laten voorafgaan aan een ochtend- deB hogere en ^gere regionen van ra- gebed en van 7.55 tot 8 uur nog een dl0 en televisie contactbesprekingen korte dagopening in te voegen. gevoerd, heel vaak ook juist over gods- dienstige aangelegenheden". Het woord „Schriftlezing wordt m .Kerken", zo gaat het artikel verder, r.k. kringen niet gebezigd, maar, zo hebben na eeuwenlange scheiding el- zeide ons mr. W. Wagenaar, program- kaar gevonden om kinderen de hoofd- maleider van de KRO-radio, „ik vind motieven van de Bijbelse openbaring dit een zo É?°ed en mooi woord, dat ik ^jj brengen (in een jeugd-tv-pro- het voor onze eerste dagopening ook gramma) en'men probeert deze projec- wil bezigen. Wij vinden de vorm waar- ten uit te breiden. Richtlijnen coördi- in de NCRV nu de geestelijke program- neren de programma's van het IKOR. ma's tussen 7 en 8 uur heeft gegoten het CVK de NCRV en de VPRO. Na heel juist en willen die navolgen". het aanvankelijk houden van alleen Het ligt in de bedoeling dat er be- maar kerkdiensten en Bijbellezingen sprekingen zullen worden gevoerd tus- beseft men nu. dat er veel meer moge- sen NCRV en KRO, zo spoedig als de jjjk is om socjaai en cultureel van het KRO een nieuwe vaste verzorger van christen-zijn 'te getuigen", de geestelijke programma s heeft aan gesteld Men zoekt, na het heengaan Mppr PPllllPIfl van pater A. Brockbernd. nog naar een iriCCr ctfflffclII nieuwe kracht die deze uitzendingen Tot mveT faet artikel van ds. Den zal gaan leiden Tonkelaar. Toen hij dit schreef was Tot dan toe zullen de beide korte ,hem het nieuwe streven van dc KRO, programma's tussen 7 en 8 uur worden coördinatie met de NCRV voorstaande, verzorgd door de omroepers of de om- nog niet bekend. roepster van dienst. Mr. Wagenaar ziet wij mogen nu dus concluderen, dat er geen enkel bezwaar in, dat (Kik Mar- er nog meer eenheid op het punt van tha Doyle, de omroepster van de KRO, het uitdragen van het christendom via na het nieuws van 7 uur de Bijbelle- de et)her op komst is Dat de NCRV zal zing zal doen en het gebed uitspreken, openstaan voor besprekingen tot coor- „Door in deze uitzendingen nauw sa- dinatie van geestelijke programma's men te werken met de NCRV. kunnen met de KRO lijdt geen twijfel, wii dagelijks op wat ik zou willen noe- Wij constateren deze ijver en toewtf- men „De christelijke zender' de luiste- ding met vreugde. Al teveelJ^OHrdMi ta raars op vaste ogenblikken M| i Taa.c -cvv„ i-oord de laatste jaren radio en televisie bij ,WI'de dag" meegeven. Dat echter op het grote publiek gezien als vennaaks- deze uitzendingen het stempel van KRO média - J~* 1 of NCRV blijft gedrukt, is wel vanzelf sprekend". Eis van de tijd Een zeker samengaan in de opzet van geestelijke programma's die eenzelfde doel hebben, zoals dagopeningen en dagsluitingen is o.i. aanbevelenswaar dig voor confessionele omroepvereni gingen, die op dezelfde zender werken. ig toch niet het begin het einde zijn. Een mens, en dan vooral In deze tijd, heeft meer nodig dan amusement alleen om bij te leven. AVRO heeft thans directorium Het algemeen bestuur van de AVRO Men ziet dit als een els van de tijd. heeft in verband met het besluit in De vroege ochtenduren ztjn die, waar- plaats van één directeur, een directo- in de mens zich klaarmaakt om de dag- rlum te benoemen waartoe statuten- taak te beginnen In een altijd drukker wijziging Is vereist besloten de he en rumoeriger wordende wereld. Men hen J. C. Bongenaar, J. M. van Over zet dan de radio aan, deels om ver- vest en S. K. van der Zee tijdelijk te strooiing te ervaren door het luisteren benoemen tot respectievelijk adjunct- naar prettige en niet te zware muziek, directeur administratie, adjunct-direc- deels om „het nieuws" te incasseren, teur hoofd radio-bedrijf en adjunct- D&arin past beslist een kort, indrin- directeur hoofd televisle-bedrüf, en gend woord van geestelijke waarde als deze te belasten met de vertegenwoor- een begeleiding bö het werk dat wacht, diging van de AVRO in de bestuurs- In deze geest schrijft ook ds. A. J. colleges van N.R.U en N.T.S, den Tonkelaar in „Hervormd Neder land" in een artikel, dat hij „Omroep en godsdienst" heeft genoepid. Hij gaat daarbij uit van informaties bij alle zendorganisaties in Nederland (dus ook bij IKOR en CVK), welke tot een op merkelijke conclusie hebben geleid: de omroepverenigingen staan alle, ook VARA en AVRO. de geestelijke uitzen dingen sterk voor. Alle zijn zich ervan bewust.' dat zij voor een grote verscheidenheid volkingsgroepen uitzenden en dus de oecumenische gedachte (KRO) de interconfessionele verbondenheid Ds. Niemöller leidt Eurovisiedienst Op de dag v<5Ör Kerstfeest, maandag 24 december, zal de NTS tussen 5.55 en 6.40 uur een Eurovisie-adventsdienst overnemen uit Frankfurt In de Drei- königskirche zal dan ds. Martin Nie- dat zij möller voorgaan. Organist is prof. Helmut Valcha. Voor Nederland zal ds. J. A. van Nieuwenhuijzen de dienst inleiden. ook de autoreizigers van en naar het noorden en het oosten zijn van veel ellende verlost, nu de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, gistermiddag de 8,5 kilometer lange rondweg bij Amers foort heeft geopend. De opening van de rondweg per etmaal raakt Amersfoort een doorgaand verkeer van 7500 voertuigen kwijt ging met feestelijk vertoon gepaard. Vro lijke fanfares en ruitermarsen, gebla zen door trompetters en muzikanten van de huzaren van Boreel, gekleed In cere monieel tenue van het garde regi ment Rode Huzaren, begeleidden het weg schuiven van enorme gordijnen, die voor de minister bij de „Stichtse Rotonde" 21 „Natuurlijk!" antwoordde de dame. „Wij voel den niet voor een nikker." „Deze stinkt niet", verdedigde de man. „Ik houd niet van een nikker", herhaalde de dame. „Een nikker is een nikker". De man gaf zich gewonnen. „Een blanke chauf feur was mij te duur", zei hij. „Onze nikker doet het niet beroerd." Kasimba slenterde weg. Hij wandelde door de koffietuin en langs de bedden aardbeien. Een groepje negers daalde van die kant de zachte glooiing van de berg af, elk beladen met een grote, groene fles ijskoud water. Het zonlicht schitterde in de flessen, alsof ze van kristal waren. Zelfs hier kon hij de jonge vrouw nog horen lachen met da chauffeur. Toen ze de volgende dag verder gingen, kwam de onvermijdelijke vraag, of hü nu liever een blanke was of een neger „Ik zou liever een olifant zyn, madame", zei hii rustig. Hij gaf een rukje aan zijn stuur en reed één van de tientallen purperkophagedissen te pletter. Sinds die tijd was Ernest Kasimba lid van de geheime, nationalistische beweging en hij haatte de blanken als de pest, maar zolang ze er waren, kon hij niet buiten hen. Maar ook toen de bevrijding een feit werd, wa ren de blanken hem te vlug af. De blanke chauf feurs, die hij het meest van allen haatte, omdat ze de vleeswording van het onrecht waren, ver dwenen al weken vóór de datum. Alleen de direc teur in Stanleyville bleef nog, om de zaken af te wikkelen. In die tijd was het toerisme al terugge lopen tot een doodenkele toerist en wat journa listen. In de meeste gevallen sloten de heen- en terugreizen niet meer op elkaar aan en keerde Kasimba met de lege auto terug. Daardoor leerde hij een andere zijde van het zakendoen van Safari tours kennen. Het bleek hem, dat de toeristen altijd al de dubbele kilometerprijs betaald hadden, als ze er de voorkeur aan gaven om vanuit Kisenyi of Stanleyville regelrecht terug te vliegen. Nu de dubbele prijs noodzakelijk was geworden, klaagde de directeur steen en been en hij zon op middelen om van zijn auto's af te komen tegen een redelijke prijs. Voordat hij startte voor één van zijn laatste trips, werd Kasimba binnen geroepen. De direc teur had bezorgde trekken in zijn gezicht gekre gen. De blonde vrouw was al vertrokken en het grote huis maakte een verwaarloosde indruk. „Ernest", zei monsieur Clement. „We hebben momenteel teveel auto's en je hebt wel gemerkt, dat het zo goed niet meer gaat. Ik wil vijf van de zeven wagens opruimen." „Ndio, bwana". zei Kasimba voorzichtig. De omgang met de blanken had h'em langzamer hand een heldere kijk op hun karakter gegeven en hij voelde feilloos aan, dat er op dit moment weer een plan werd uitgewerkt, waaraan hij be langeloos mee mocht werken. „Je brengt die journalist eerst naar Kisenyi en op de terugweg laat je de auto op een geschikt punt van een berghelling rijden." „Van de berghelling rijden?" herhaalde de Tutsi. Hoewel hij de blanken meende te kennen, was hij nu toch stomverbaasd. Wat kon de achtergrond zijn van dit wonderlijke plan? Was het denkbaar, dat iemand een auito, die nog vele kilometers mee kon, zomaar van een berghelling liet rijden, om hem te vernietigen? Terwijl deze vraag bij hem rees, schoot een wonderbare gedachte door hem heen. Als hij die wagen moest vernielen, kon h'ij hem evengoed in Rutshuru achterlaten en op de één of andere ma niet zien terug te komen om zijn eigen wagen te halen. „Mesure, bwana, het is goed, ik zal de wagen van een berghelling laten rijden", zei hij gedwee. De blanke keek hem belangstellend aan, ver baasd omdat zijn plan zo argeloos werd overgeno men. Maar toen hy in de ogen van de Tutsi keek, kreeg hij een vaag vermoeden, maar hij verzweeg het en glimlachte. Hij stond op en wees een punt aan op de kaart. „Over acht dagen kun je op de terugweg hier zijn", zei hy. „Daar laat je de wagen veronge lukken, begrepen?" „Ndio, bwana!" „Ik kom je daar tegemoet en neem je mee naar huis. Maar kijk goed uit, dat er niemand in de buurt is, als je de wagen laat gaan, want je mag geen auto's van de helling laten rijden." Het gezicht van de neger was versomberd. Hij deed moeite om zijn teleurstelling te verbergen, maar het lukte niet. Hoe kon het toch, dat de blanken altijd de touwtjes in handen hielden, tot het laatste toe? (Wordt vervolgd). (De Amersfoortse gemeenteraad bedacht deze naam) een groot viaduct versperden. De weg, waarin negen viaducten en vijf bruggen over wegen, spoor- en war terwegen liggen, heeft elf miljoen gul den gekost Het is een dubbelbaans-auto- weg met vier rijstroken. De nieuwe rond weg loopt vanaf de Utrechtseweg bij het ziekenhuis Lichtenberg naar het kruispunt bij Hoevelaken. Minister Kort hals kondigde aan, dat dit kruispunt bij Hoevelaken in de boekomst verbouwd zal worden tot een verkeersplein met volle dige klaverblad aansluitingen, waardoor de verbindingen met Amsterdam, Zwolle en Apeldoorn nog vrij aanzienlijk kun nen worden verbeterd.. Behoudens tijd winst en het verminderen van de over belasting van het verkeer in de stad Amersfoort wees minister Korthals op de nieuwe mogelijkheid om van de dub bele verkeersrotonde bij Amersfoort, de „Stichtse Rotonde" voortaan via twee wegen Utrecht te bereiken. Zulks name lijk langs de oude Utrechtseweg. en wel licht vlugger langs de provinciale weg AmersfoortMaarn langs de Leusder- heirie met aansluiting op de rijksweg 12 UtrechtArnhem. Dr. Drees voor nieuwe bond: Nog vele taken voor drankbestrijding Bij de oprichting van de Algemene Nederlandse drankbestrijdersorganisatit, voortkomende uit een fusie van enkele reeds bestaande bonden op dit gebied, heeft dr. W. Drees zaterdag in Utrecht verklaard, dat er voor de drankbestrij ders nog tal van taken zijn weggelegd. De drankbestrijdersorganisaties hebben, volgens dr. Drees, de taak duidelijk te maken, dat het probleem weliswaar an ders ligt dan vroeger, maar ook in zijn huidige vorm nog zeer ernstig is. Hij zei, dat de verheugende teruggang van hel drankgebruik in de eerste helft van deze eeuw, na de tweede wereldoorlog heeft plaatsgemaakt voor bijna voortdurends toeneming van de alcoholconsumptle. Bij de ontgroening van studenten wordt, volgens hem, verschrikkelijk gedronkeii. waardoor zowel by de groenen als bij do studenten het normbesef wegvalt. Zonde» drank zouden, naar zyn mening, de re cente excessen bij de ontgroeningen nim mer zyn voorgekomen. vanavond 21.10 Le Martyre de 23.55—24.00 Nw z 22.30 Nws 22.40 Vreemd.. 23-10 Lichte1*gram parle: gesproke.. Harprecital: oude muziek 19.20 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing 19.35 Madrigaalkoor uit Delft 19.55 Carillonbe speling 20.00 Nws 20.05 Sportman, sport- 22.00 Pianorecital: meded 22.4C 23.55—24.00 Nwb. vanavond 20.00 Journaal. VARA: 20.20 nieuws. NTS: 20.35 Voor het laatst lied)e6progr. VARA: 21.05 Het Concilie in Programma voor morgen V d 8.00 Nws 8 15 Lichte grar a 9.35 Waterstanden 9.40 hoorspel (11) 11.40 110 Licht Instrumentaal kwartet 12.30 Meded ten behoeve van linbouw 12.38 Koor en orkest: muziek 12.37 Adventsdienst 13.15 Licht instrumentaal trio Moderne gram 14.50 Wie luistert mee? muziekbehilsteren 15.20 Mo- land- geestelijke gram 15.30 7.35 V«PM! PM 8.18 Lichte gram 9.00 Gym Kookpraatje 9.15 Klas6 gram 9 40 School radio VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, praatje 10.05 Morgenwijding. VAFA: '0.20 V d vrouw 1.00 SpeciallteitenthcaiT (herh van zaterdagavond) 12.00 V h platteland 12.05 Lichte gram (12.30—12.33 Meded ten behoeve van TanjJ- en tuinbouw '3.00 Nws 13.15 Orgelspel en zangsolist 13.45 Gespro ken portret 14.00 Jeugdconeert 14 45 Volks liedjes en -dansen 15.00 Een miljoen wo ningen was te weinig, toespraak 15.10 V d Jeugd 17.00 Amsterdamse PoUtickapcl 17.30 Tentoonstellingsagenda 17.36 Licht instru mentaal trio 17.50 Regeringsuitz: Geven en nemen, tips voor weggebruikers 18.00 Nws en comm 18.20 Actualiteiten 18.30 Tango-rumba ork en zangsolisten. TELEVISIE VARA: 17.00 V d kinderen. NTS: 17.35— 17.45 Internationaal jeugdjournaal. CVK/ IKOR/RKK: 17.45—18 05 Logboek, een pro gramma over de Bijbel voor de jeugd. NCRV: 19.30 Alles draait om moeder NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo 20.30 Zoek de zin op. quiz NCRV: 20.20 Samenzang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7