Leidse jongen bleek verdronken te zijn Stijn Streuvels ontving Prijs der Nederlandse Letteren Paragnost wist vindplaats Uren dreggen in de regen Uilenspiegel sloeg op Zeeuwse kust Papoeadelegatie voor vroegere overdracht KYP weert bejaarden Prijsverhoging margarine schijnt onontkoombaar Heer, laat mij gaan in vrede Nekkramp in het leger 62 7 MAANDAG 17 DECEMBER 1962 Schaak vraag 324 Het midden tussen een probleem, een partijstelling en een eindspel houdt deze schaakstudie, die meer dan duizend jaar oud is. Hij werd in de negende eeuw door de Arabier Abu'n Na'am gemaakt en heeft als opgave: wit speelt en wint. Opvallend is dat de materiaalverhouding precies in evenwicht is gehouden: de relatie met de gewone schaakpartij werd in die tyd als voorwaarde beschouwd. Damvraag 324 De stand in probleem no. 324 was: Zwart: 7, 9, 18. 19, 23. 29. 35. Wit: 16, 28, 30, 31, 32, 34, 44, 47. De winst wordt verkregen door de volgende zetten: Wit: 16—11 (29x49) 11x2 (49x36) 2X24 (23x32) 24—15 (35x24) 15x4. Verbindittgspuzzel Door tussenvoeging van één letter kunnen de woorden uit de eerste rij met die van de tweede ry tot één woord worden verbonden. De ge bruikte verbindingsletters vormen een zegswijze. De woorden van de tweede rij staan in juiste volgorde. ka ril kalk stok Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. fase - olm - Se; 2. Emmen - iets; 3. roerend - e.p.; 4. de - teen - eek; 5. iris - ren - la; 6. noot - Hoorn; 7. A.D. - Ne - Ali - er; 8 nederig - Ee; 9. drempel - te. Verticaal: Ferdinand; 2. Amper - Oder; 3. smet - ion - de; 4. éef - Est - Eem; 5. oneer - harp; 6. Linne - olie; 7. Meden - o.i. - gl; 8. steel - reet 9. esp - kan - ree. Academische examens AMSTERDAM. :.U Geslaagd: doe de heer D Bloe UTRECHT. Rijksuniversieit Geslaagd- doet ex. rechtsgeleerdheid: G W Lamp (Breda), mevr. H J Sluyters-Hamburger (Utrecht), P A J M Cras (Eindhoven): doet (vrfje studierichting): A van L Gersjes (Tilburg), F Schuitemaker (Oos- K S Liem (Utrecht). L l Er is enige deining ontstaan, voor al bij de betrokken buurtbewoners over de wijze waarop het stoffelijk overschot van de 10-jarige Leidse scholier Koos Nieuwpoort is gevon den, die sinds vorige week maandag was vermist. Zoals bekend was de jongen met ach terlating van zün jas met een 9-jarig vriendje van school weggelopen nadat zy een half uur te laat waren gekomen. De juffrouw had de jorijens toen naai hoofd gestuurd en daar bleken ze veel voor te voelen. 's Avonds om kwart over 10 waarschuw den de ouders van Koos ten slotte de po litie nadat z(j zelf eerst hadden gezocht. Aangezien de Jongen nogal avontuurlijk van aard was en wel meer laat thuis kwam, waren de ouders niet gelijk onge rust geworden. Volgens de verklaringen van vriendje, met w'e Koos de middag had doorgebracht, zöu Koos hebben gezegd: „Ik ga nooit meer naar school terug". Voorts heeft het vriendje verklaard, dat Koos zijn schoenen had schoongespoeld In het water van de Herensingel. Later bleek, dat Koos, nadat hij afscheid had genomen van zijn vriendje, in een Leidse winkel een batterij voor een zaklantaarn had gekooht Zekerheidshalve heeft de politie nog gedregd in het water van de Herensingel nabij de Zijlpoortbrug maar aangezien in de loop van het onderzoek voor de po litie vast kwam te staan, dat de verdwe nen jongen 's avonds nog was gesigna leerd in de Irenestraat. op enkele hon derden meters afstand van zijn woning, waar het muziekkorps „Trouw en Durf" een serenade bracht, werd de veronder stelling, dat de jongen in het water van de Herensingel verdronken zou zijn. ten slotte vrijwel geheel losgelaten. Via kennissen namen de ouders Koos ondertussen contact op met eer ragnost in Utrecht. Het eerste contact werd telefonisch gelegd, daarna reisden de ouders naar de telepaat en ten slotte kwam deze zelf naar Leiden. Volgens zijn bewering moest de jongen binnen een straal van 700 meter van zijn woning ln het Van Riebeekhof worden gevonden. Onder leiding van de ook in het Van Riebeekhof wonende heer W. A. Schreu- der hebben de buren daarop in de nacht van donderdag op vrijdag tot 's mor. half 6 toe nogmaals het volkstuincomplex van Ons Buiten, de daaromheen lopende Stinksloot en de R.K. begraafplaats af- Fiat.500 D sunroof 3.450,- Flat 600 D 4.150,- Flat 1100 Export 5.700,- Fiat 1300 7.600,- Fiat 1800 9.850,- Flat 2300 11.850,- Geheel compleet, incl. verwarming, defrosters, rultensproeiers e.d. Importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V..Amsterdam De paragnost zei er ten slotte zeker van te zijn, dat de jongen was verdron ken in het water van de Herensingel. Een dertigtal buren is daarop weer onder de leiding van de heer Sohreuder vrijdag avond gaan dreggen. Eerst hadden zij hierover telefonisch contact met de Leid se politie gehad, die geen bezwaar bleek te hebben tegen de dregactie mits men maar direct contact met de politie zou op nemen in het geval de jongen zou wor den gevonden. Dregmateriaal en zoeklich. ten, waar de bewoners ook om hadden gevraagd, kon de politie niet beschikbaar stellen, aangezien dit tegen de voor schriften was, zo werd gezegd. De buren lieten zioh hierdoor niet van de wijs brengen en zetten koppig door De brandweer en enkele brugwachters leenden hun dreggen. De koplampen van een aantal in linie opgestelde auto's zorg den voor de verlichting. Na uren dreg gen in de stromende regen ook de kantoorark van brandstoffenhandel Wijn tjes werd hiertoe versleept vonden de buren xn de nacht van vrijdag op zater dag omstreeks kwart over één het stof felijk overschot van Koos op enkele tien tallen meters afstand van de plaats waar de politie had gedregd. Er waren geen sporen, die op misdrijf wezen. Pleidooi voor handel met rode landen De heer M. H. Damme, directeur van de Verenigde Machinefabrieken schrijft in De Nederlands Industrie, het blad van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, dat de industrie iets kan doen om de verhouding tussen Oost en West te verbeteren, namelijk kapitaal goederen te leveren. Als de communis tische landen op hoger welvaartspeil komen, wordt ook, volgens schrijver, de kans op een duurzame vrede groter. Voorts uitte hij zijn verwondering over het feit, dat semi-overheidsbedrijven in Nederland de eigen industrie geen op drachten geven en zelfs niet de kans geven een aanbieding te doen. Welk bui tenlands bedrijf zal ons inschakelen, als deze Nederlandse bedrijven dit niet doen? merkt hij op. pADIO UILENSPIEGEL, de Bel- gische piratenzender, is uit de ether verdwenen. Het zijn niet de maatregelen die de Belgische rege ring juist in de afgelopen week de illegale zender in het vooruitzicht tad gesteld, maar de zeer felle wes terstorm die dit weekeinde vooral de Noordzeekust heeft geteisterd, die de Uilenspiegel buiten gevecht stelde. Zondagmorgen om kwart over drie reeds kwam de Uilenspiegel in gevaar doordat de luiken van het voor de Bel gische kust optredende schip, wegsloegen ferst veertien uren later strandde het s(|iip op de West-Zeeuws-Vlaamse kust tussen het Zwin en Cadzand ongeveer tweehonderd meter ten zuiden van hotel Noordzee dat op een uiterste duinpunt is gebouwd. De uit negen koppen be staande bemanning kon met veel moeite worden gered. Vijf van hen werden aan boord genomen door een reddingboot uit Zeebrugge, de vier anderen werden zon dagavond tegen het invallen van de duisternis overgenomen door de in Bres- kens gestationeerde reddingboot Presi dent Wierdsma. De vier schipbreukelin gen die in Breskens aan land stapten waren gezagvoerder Marcel Massenhoven '37) uit Helst aan Zee. machinist Oscar van Torre (52) uit Zeebrugge, de kok Rogier du Moleyn (28) eveneens uit Zeebrugge en de 18-jarige technicus Paul van Bockstaele uit Wilwijk bij Antwer pen. Het schip had wel een ontstellende boeveelheid overslaand water binnenge kregen maar was voor de stranding niet Robeco: Het in Nederland belegd ver mogen bedroeg 30 november (31 oktober) 13,31 (13.53) pet., in Duitsland 7,31 (6,74). Engeland 5,11 (5.24); de Europese beleg «ingen zijn 49.78 (50,02), Amerikaanse 38,52 (38,18), waarvan in de Verenigde Staten 36.05 (35.68). Zuidafrikaanse 3,0) tt£8), liquide middelen 8,05 (8,39). lek. De schade aan de zendinstallaties is ovenwei van dien aard dat ook de uit zendingen voor gei-uime tijd voor onmo gelijk worden gehouden. Het is zelfs de vraag of dit schip nog wel een certificaat van zeewaardigheid zal krijgen. Papoea-delegatie, bestaande uit de heren Wajoi, Bonay, Lu cas Jouwe (neef van Nicolaas Jouwe) en Bouw is heden door minister president prof. dr. J. E. de Quay ontvangen om haar in de gelegen heid te stellen een toelichting te ge ven op de petitie, die zij zaterdag op het kabinet van de minister-pre sident aan de waarnemend secreta ris-generaal van het ministerie van algemene zaken, mr. O. W. S. Jo- sephus Jitta had overhandigd en waarin vervroegde overdracht var. Nieuw-Guinea aan Indonesië wordt gevraagd. Ook de drie overige leden van de de- legatie hebben gelegenheid gekregen om bij deze ontvangst tegenwoordig te zijn.Het zijn de heren Martin Indey. Lukas 'Rumkoren 'en Merino. Zaterdag avond namelijk heeft volgens Antara de visa-aTdeling van de Nederlandse ambassade te Bonn him visa voor Ne derland verstrekt. Twee hunner konden echter hiervan geen gebruik maken om dat zij plotseling ziek waren geworden De delegatie was voornemens na de ontvangst naar West-Duitsland terug te keren en vervolgens de reis naar New York voort te zétten. Geen volksstemming De vier delegatieleden in Nederland verklaarden zaterdag op een perscon ferentie, belegd door de Nederlandse staatkundige studentenfederatie, te Am sterdam een volksstemming in 1969 over bodig te achten. De voorzitter van de Parna, de heer Wajoi, zeide dat de auto nomie voor de Papoea's onder Indonesië zeer groot zal zijn en dat Nieuw-Guinea uitsluitend door Papoea's bestuurd zal worden. De Parna heeft dan ook de ver krijging van onafhankelijkheid uit zijn programma geschrapt, omdat overdracht aan Indonesië reeds onafhankelijkheid betekent. Nieuw-Guinea kan zich onder het bewind der Verenigde Naties niet ontwikkelen. De economische toestand wordt voortdurend slechter doordat In donesië nog niet aan het opbouwend werk kan beginnen en ook doordat alle Nederlandse bedrijven, onderwijzers en ambtenaren zijn vertrokken. De delegatie verklaarde namens vrijwel het gehele Papoeavolk te kunnen spreken omdat de petitie is ondertekend namens de negen leden van de Nieuw-Guinea- Raad, die een bezoek aan Djakarta had den gebracht en omdat zij 22 november goedkeuring kreeg van 20 afgevaardig den, gekozen uit 40 leden van het na tionale congres. Volgens hen was geble ken dat de Papoea's gelijkgezinde onder danen van Indonesië willen zijn. De heer Wajoi verzocht het Neder landse volk en de Nederlandse maat schappijen „zich te onthouden van ac ties met betrekking tot Nieuw-Guinea". Volgens de delegatie zou Soekamo zich bereid verklaard hebben onder toezicht van de V.N. besprekingen met de Ne derlandse regering te voeren over ver vroegde overdracht en zij meent, dal uitblijven van vervroegde overdracht geen belemmering behoeft te zijn voor herstel van de diplomatieke betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland. De Papoea's weigerden mede te delen, wie hun reis betaalt. Het plaatsvervangend hoofd van het V.N.-bestuur, dr. Soedhir Sen, is vrij dag naar Djakarta vertrokken overleg inzake het plan van dit bestuur om de ontwikkeling van Nieuw-Guinea te betalen uit een gezamenlijk fonds onder toezicht van de V.N., waar Nederland reeds een jaarlijkse bijdrage van f 36 miljoen drie jaar lang heeft toegezegd. Het protest van de r.k. bejaarden heeft niet mogen baten; dc bestuurs raad van de Katholieke Volkspartij heeft zaterdag besloten, een leeftijds grens te stellen voor de leden van dp Tweede Kamer, de provinciale staten en de gemeenteraden. Met 68 tegen 24 stemmen werd een voorstel van het partijbestuur aanvaard om in het algemeen reglement een be paling op te nemen, dat personen, die op de dag van de verkiezingen de 66 jarige leeftijd zullen hebben bereikt, niel meer kandidaat gesteld kunnen worden voor het lidmaatsrhap van bovengenoem de organen. Voorts is besloten, dat per sonen, die in de KVP een bestuursfune tie vervullen, deze bij het bereiken vat' dp 70-jarige leeftijd zullen neerleggen Tijdens de vergadering van de be sluursraad werd fel geprotesteerd teger het stellen van een leeftijdsgrens. Vol gens enkele sprekers kan een dergelijk besluit gemakkelijk tot partijsplitsing leiden, vooral bij gemeenteraadsverkie zingen. Eén van de tegenstanders wee.» «rop, dat de Paus op 79-jarige leeftijd tot de zwaarste taak van de wereld 1? geroepen. Voor de zitbende KVP-Tweede-Kamer 'eden is een overgangsregeling ontwor oen. Zij kunnen voor de komende pe riode nog kandidaat worden gesteld 9 Te Arnhem is zaterdag in de ouder dom van 69 jaar overleden mr. P. S. Noyon, vice-president van het gerechts hof te Arnhem. Mansliolt over Tijdens een plechtige zitting in de Ridderzaal vond zaterdag de uitreiking plaats van de prijs der Nederlandse Letteren 1962, die dit jaar is toegekend aan de 91-jarige Vlaamse schrijver Stijn Streuvels: Bij de foto:. Diep ontroerd richtte hij een dankwoord tot,de aanwezigen. voortgang EEG (Van onze parlementsredactie) voorzitter van de Commissie van de Europese Economische Ge meenschap, de vroegere minister van landbouw dr. S. L. Mansholt, valt op te maken, dat aan stijging van de margarineprijs niet valt te ontko men. Dr. Mansholt hield zaterdag in Den Haag een persconferentie. Hij deed o.m. mededelingen over de vorderingen, die de E.E.G. het afge lopen jaar heeft gemaakt. Nergens in de E.E.G. zijn de margarine- prijzen lager dan in Nederland, zo zei de heer Mansholt. In de meeste andere lan den is de boter driemaal zo duur als de margarine. De verwezenlijking van de E.E.G. leidt tot een gemeenschappelijk Europees prijspeil. Nauwelijks kan wor den verwacht, dat de andere landen be reid zijn. hun margarineprijzen te ver lagen. Grot afzetmoeilijkheden voor de boter zouden immers van een dergelijke prijsverlaging het gevolg zijn. Dr. Mansholt deelde ook mee. dat de Europesee Commissie voorstandster is van een heffing op de margarine van tien cent per kilogram. Door middel van deze heffing, die jaarlijks tussen de honderd en tweehonderd miljoen gulden zal op brengen, wil men de produktie en afzet van de plantaardige vetten verbeteren en daardoor de dikwijls behoeftige Italiaanse en Afrikaanse olijvenkwekers een hoger inkomen garanderen. Sprekend over het werkprogram dat de E.E.G.-Commissie heeft opgesteld, wees dr. Manshoolt erop. dat pas van een wezenlijke voortgang sprake kan zijn. als de raad, samengesteld uit de ministers van de zes landen, besluiten neemt. Bin nenkort zal onder meer een beslissing moeten worden genomen tot instelling van een gemeenschappelijk structuur fonds ten behoeve van de landbouw. Bdekte kritiek oefende dr. Mansholt op de houding van West-Duitsland, dat niet van zins schijnt, zijn zeer hoge graanprij zen af te stemmen op het afgesproken Europese prijspeil. Als landen in een der gelijke houding volharden, zou niets van de Europese eenwording terecht komen Het gemeenschappelijk prijspeil zal im mers een van de belangrijkste pijlers zijn van de Europese markt Winstpunt Ten onrechte, zo vervolgde dr. Mans holt, maken de V.S. zioh bezorgd over autarkische-tendensen binnen de E.E-G. Sprekemd over de houding van niet E.E.G.-landen ten opzichte van de ge-1 meen schap wees hij o.m. op de gewij zigde houding van Rusland Het houdt thans wezenlijk rekening met het be staan van de E.E.G. Dit is een winst punt voor Europa. Binnen enkele jaren zal er sprake zijn van een gemeen schappelijke Europese handelspolitiek Grootmeester van ons proza DEZE PRIJS was voor mij een grote verrassing. Ik had er niet eens aan gedacht, maar nu het zo ver is zal ik de eer en glorie maar op de koop toenemen. In mijn werk heb ik er altijd naar gestreefd met een degelijke marchandise op de markt te komen. Deze Prijs der Ne derlandse Letteren, ingesteld door twee ministeries zie ik als een onder pand voor de toenadering tussen Zuid en Noord, die wij allen moeten nastreven. Ik heb hiervoor grote dank. Persoonlijk heb ik niets meer te verlangen of te verwachten, daar om bid ik met de oude Simeon in de Tempel: „Heer, laat Uw dienaar gaan in vrede. Amen" Met deze wooi-den sprak zaterdagmid dag in de Ridderzaal te 's-Gravenhage ile 91-jarige Vlaamse schrijver Stijn Streuvels zijn oprechte dank uit voor de zojuist door minister Cals aan hem uit gereikte Prijs der Nederlandse Letteren 1962. Hij heeft deze prijs ontvangen, omdat hij naar het juryrapport vermeldde als „Meester van „Het leven en de Dood in ilen Ast" een grootmeester van het Ne derlandse proza genoemd mag worden". De Ridderzaal was door vele deelne mers aan het Congres der Nederlandse Letteren en andere uitgenodigden ge vuld, toen deze 91-jarige grootmeester. kwiek, klein van stuk, met zijn be kende weerbarstige haardos door mi nister Cals naar zijn plaats werd geleid. Staatssecretaris Scholten verwelkomde de vele aanwezigen, en gaf als eerste het woord aan de Belgische minister van cul tuur, R. A. van Elslande, die in enkele woorden uitdrukte, dat alle Vlamingen naar deze prijstoekenning hadden ver- (angd. behalve één: Stijn Streuvels zelf. de eenvoud zelve Dr. G. P. M. Knuvelder deed voorle- 20 Na het diner dronken de mannen een borrel en hun vreugde nam toe. De gasten verdwenen, maar de chauffeur bleef nog. Ze verhuisden naar de barza, waar in het licht van neonbuizen de tjitjaks langs het plafond kropen, azend op motten, mug gen en vlindertjes. Ze zaten doodstil, tjitjaks in alle kleuren en als een mug im hun nabijheid kwam, schoten ze naar voren en hun tong greep het insect in de vlucht. Een papegaai zat op een hoge toon te fluiten in zijn kooi, als zijn baas. die het personeel floot. Even later miauwde de vogel, met plotselinge inter rupties, waarin hij hoog en nijdig blafte. De hotel houder stond op en zette de kooi om een hoek van de barza, waar het donker was. De papegaai zweeg. Nu kon Kasimba verstaan wat de mannen zei den. De chauffeur vertelde van zijn vrachtje en beloofde, dat hij zou proberen, de mannen te ver leiden om de tocht naar de besneeuwde top van de berg te ondernemen. Dat zou een lang opont houd in het hotel vergen en hij kon dan wel één van de andere attracties overslaan, dacht hij, want de klant is koning, daar was zelfs de directeur van Safari-tours niet tegen bestand. Vleermuizen vlogen onder de lampen door en vingen hun deel van de buit. De maan spiegelde zijn sikkel In het heldere water van de drie vijvers, die gevoed werden door een aftakking van de beek. Eén van de vijvers was een zwembad, waarin don kere bootjes dreven. De dames, zei de hotelhouder, zouden misschien graag een paar dagen van het zwembad genieten. ..Dat zullen ze!" zei de chauffeur en hu lachte zacht. Toen het al heel laat was, stond de chauffeur op on met een paar sleutels rinkelend, liep hij naar één van de huisjes, die langs de vijver stonden. Alsof hij ook een toerist was, zo ging hy naar bin nen en hij sloot de gordijnen. Kasimba bleef roerloos m 't gras liggen. Een worm was hij, een zwarte worm! Het licht op de barza ging uit en de hotelhouder sloot de deuren van de lounge. Ergens uit de bomen langs de oever van de bergstroom riep een uil. Kasimba stond op. Het was koel hier boven, hij rilde. Zacht liep hij naar de kooi van de papegaai en zette het deurtje open. Het was een te kleine waak en onvoldoende om zijn woede te sussen. Hij verlangde ernaar, de blanke chauffeur te doden, dat lachend gezicht plat te slaan. Hij wenste dat hij een olifant was. ergens in het Albertpark. Hij zou onverhoeds wraak nemen op iedere blanke, hij zou ze vertrappen onder zijn poten. Gillen zouden ze, als hij ze opwierp in de lucht, om hun gebroken beenderen daarna op te vangen op zyn stoottanden! Hij lag op zijn krib in het bediendenvertrek. In het hokje naast hem snurkte de zwarte kok en op éénmaal piepten vijf bedden tegelijk. Wakker liggend zon hij op wraak, maar telkens botste hij op de muur van blanke superioriteit. Doodde hij de chauffeur, ze zouden hem levenslang opsluiten. Reed hy nu, middernacht weg. dan zat hij met een vreemde auto, zonder geld om de steeds weerkerende behoefte aan benzine en voedsel te dekken. De ervaring met zijn eerste auto had hem geleerd, dat het voor een neger niet mogelijk was, om zonder steun van de blanken met een auto te rijden. Zijn eigen toeristen zouden één dag in het hotel blijven. Tegen tien uur vond er een druk overleg plaats tussen de hotelhouder, de chauffeur en de beide mannelijke leden van het eerste gezelschap. De vrouwen zaten op een bank en luisterden toe. „De dames raad ik af om mee naar boven te gaan", zei de hotelier. „Het is echt mannenwerk om de berg te beklimmen". „Is het gevaarlijk?" vroeg de oudste van de beide dames verschrikt „Beslist ongevaarlijk!" antwoordde de hotelhou der. „Maar het vraagt mannen met sterke benen. De dames zullen buitengewoon genieten van het ten-as en het zwembad!" De mannen keken op naar de besneeuwde berg. „Ik voel er voor!" zei de jongste van de twee. Ze vertrokken met een gehuurde uitrusting en een gids. De blanke chauffeur knipoogde tegen de jongste dame, die bloosde. Hij was een Adonis, bruinverbrand door de zon, vol levenslust Hij dook in het heldere water en kon vandaag de man nen zien klimmen langs de berghelling achter het hotel. De jonge vrouw ging ook zwemmen. De oudere dame zat in een schommelstoel en langzamerhand voegde het vrachtje van Emest Kasimba zich bij hen. Toen het ijs gebroken was, riep een man: Jullie hebben een blanke chauffeur, niet?" (Wordt vervolgd) zing van het juryrapport: „Streuvels raakt, magisch, de taalwerkelijkheid aan, vormt ze, voegt ze samen, groepeert zc, laat ze lopen dansen soms op een eigen ritme, het ritme van Streuvels. De magie doet haar werk: de lezer is ge vangen in de tovercirkel van Streuvels' toverwereld, die niet meer de alledaag se ervaringswerkelijkheid ls, maar een in een visie soms in een visioen samen gevatte verbeeldingswerkelijkheid, een in de verbeelding levende eigen wer kelijkheid", en even verder: „Vrijwel onmiddellijk en in steeds toenemende mate hebben zowel Vlaanderen als Ne derland Streuvels herkend en erkend als een van him groten, als de man die zoals het heet de Vlaamse (wij zeg gen: de Nederlandse) literatuur opeens weer een grote, brede adem gaf Eerbewijzen Minister mr. J. M. L. Th. Cals reikte daarna de door de kunstenaar Van Trig! als boek -uitgevoerde oorkonde van de prijs aan de laureaat van 1962 over. na een hartelijke rede, waarin Zijne Excel lentie releveerde, dat de Koningin oor spronkelijk deze prijs zou hebben uitge reikt maar onder de huidige omstandig heden had moeten afzien van het bijwo nen van een feestelijke bijeenkomst als deze^ Niettemin had de Koningin even tevoren Stijn Streuvels op Huis ten Bosch persoonlijk ontvangen. Een uit zonderlijk eerbewijs aan de grote schrij ver. Minister Cals herinnerde eraan, dat de Prijs der Nederlandse Letteren in 1956 was uitgereikt door de Koningin aan Henman Teirlinck en in 1959 door Ko ning Boudewijn aan A. Roland Holst. Thans heeft Stijn Streuvels de stilte van zijn „Lijsternest" met het ruime uitzicht over het Vlaamse land even willen ont vluchten om hier deze prijs in ontvangst te nemen. De minister herinnerde aan de vele figuren, die in de boeken van Streu vels een eigen leven hebben gekregen. Wij zijn daar rijker door geworden „Het is mij", aldus de minister, „een eer en een vreugde u in deze stad, de zetel van de Nederlandse regering, in aanwezig heid van mijn Belgische collega, van uw kinderen en vele Belgische en Nederland se autoriteiten en vrienden de Prijs der Nederlandse Letteren 1962 uit te reiken in een vorm van een oorkonde Ik dank u voor uw komst naar de stad. die destijds op het programma voor uw hu welijksreis stond. Na deze prijsuitreiking cn na het ont roerende dankwoord van Styn Streu vels in de aanhef reeds vermeld, sprak de voorzitter van de Nederlandse afde ling van de 12e conferentie der Neder landse letteren, prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs een warmgevoeld slotwoord, „namens allen, die deze taal liefhebben, willen bewonderen en in hun kunst ge bruiken. Zij bewonderen u als jonge schryver. als volwassen schrijver en thans als de „oude man", aldus prof. Asselbergs. Hierna werd Stijn Streuvels omringd door zijn kinderen ln de Rolzaal en door zeer velen persoonlijk gelukgewenst. ten opzichte van het oostblok, zo is verwachting. Voor zover dat reeds is te beoordelen kan men zeggen, dat de eerste stappen op weg naar een gemeenschappelijk landbouwbeleid gunstig rsultaat heb ben afgeworpen, meende dr. Mansholt Gevraagd naar de moeilijkheden waarin de Nederlandse gemengde bedrijven mede door dit gemeenschappelijk beleid zijn geraakt, zei hij te verwachten, dat de ontwikkeling zich in de toekomst gunstiger zal ontwikkelen. Sprekend ten slotte over de onderhan delingen met Engeland zei dr. Mansholt, dat de Engelse landbouw rteer star is dan hij aanvankelijk had gedacht Het zou een grote vergissing zijn, als de En gelse boeren dachten, dat bij niet-toe- treding tot de E.E.G. de Engelse land bouwpolitiek kan blijven zoals ze de af gelopen vijftien jaar is geweest. Dr. Mans holt sprak zijn bewondering uit voor de Engelse onderhandelaar minister Heath. Mede om politieke redenen is het nodig, dat er spoedig beslissingen vallen, zo luidde zijn conclusie. Dode en 8 gewonden bij' verkeersongeluk Zaterdagavond is de heer P. Boere uit Made bü een verkeersongeval om het leven gekomen terwijl bij dit onge val voorts acht personen werden gewond. De heer Boere reed met een onverlicht handwagentje op de Nieuwe Langstraat- weg nabij Wagenberg in de richting Ma de. Een achter hem komende autobus, waarin acht personen zaten, reed met een enorme klap op het onverlichte wa gentje. De heer Boere werd wel 20 meter weggeslingerd en was op slag dood. Hij was ongehuwd, afkomstig uit Made en 48 jaar oud. Het autobusje sloeg een paar maal over de kop, waarbij de bestuurder met stoel en al eruit geslingerd werd. Hij werd zwaar gewond. Ook de overige in zittenden werden uit het busje geslin gerd en lagen her en der verspreid over de weg. De bestuurder, de heer Van Meel uit Oosterhout en de zeven ande- ren, die ook uit Oosterhout afkomstig zijn, werden naar het ziekenhuis te Raamsdonkveer gebracht. In het centraal militair hospitaal Oog in Al in Utrecht zijn twee dienstplichti ge soldaten opgenomen, waarvan er een lijdt aan epidemische meningitis (nek kramp). Van de andere soldaat ver moedt men, dat hy er aan lijdt. De eerste, de 20-jarige soldaat A. Kra nendonk. is vrijdag naar Oog en Al gebracht Hij dient bij de B.-compagnie van het depot geneeskundige troepen in de Juliana van Stolbergkazeme in Amersfoort De ander, de 19-jarige hu zaar H. C. Peters, is zaterdag in Utrecht opgenomen. Hij dient bij het eerste regi ment huzaren van Sytzama in de Koning Willem III-kazerne te Amersfoort. De toestand van beide patiënten is redelijk goed. Soldaat Kranendonk woont in Rijsoord en huzaar Peters in Roermond. Hun familieleden zijn ingelicht. De mi litaire autoriteiten hebben geen quaran tainemaatregelen genomen. Wel is de militairen van de twee genoemde onder delen „sulfa" toegediend. Jeugdige A'dammers gearresteerd Op verdenking van diefstal, verduiste ring en heling voor een bedrag van enkele duizenden guldens ten nadele van een fabrikant van lampen en lampe- kappen in Amsterdam-west heeft de Am. sterdamse politie in het afgelopen week einde vyf jeugdige Amsterdammers de 16-jarige monteur A. B., de 17-jarigè electriciën R. B., de 20-jarige steward A. H., de 26-jarige tuinman H. J. H. en de 26-jarige koffiehuishouder A. J. M. B., allen eveneens uit Amsterdam-west, ge arresteerd. De jongelui, waarvan enigen reeds eerder met de politie in aanra. king waren geweest, hebben bekend. Een van de vyf werkte by de fabrikant. De fabrikant was op het spoor van de dief stallen gekomen, doordat hy in een win- kei, die geen afnemer van hem was. ar tikelen uit zün bedrUf zag. Moeder van tien kinderen gedood Om drie uur zondagmiddag is de 45- jarige mevrouw J. Tinnemans-Jan sen uit Somerendorp om het leven gekomen bij een verkeersongeluk te Someren. Zij was moeder van tien kinderen. Haar man en twee van haar zoons werden by het ongeluk licht gewond en konden naar huis worden gebracht. Haar achtjarige dochtertje moest naar een ziekenhuis te Geldrop worden gebracht. Het ongeluk gebeurde bij het kruis punt EinderstraatNieuwendijk te So- mereneind, waar een vrachtwagen, be stuurd door de heer G. van Bakel uit Mierlohout in botsing kwam met de auto, bestuurd door de 47-jarige onderwijzer Tinnemans uit Somerendorp. waarin ook zyn vrouw en drie van hun kinderen zaten. De heer Tinnemans liep een shock op. De personenauto werd vernield, de vrachtwagen beschadigd. Zatedag is de 73-jarige wielrijder J. van der Linden uit ught bij het over. steken van de rijksweg te Vught door een personenauto gegrepen. Hij ging met het hoofd door de voorruit van de auto en was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7