Operatie „Gratia" zaterdag volledig geslaagd KOLEN CARON Nieuwe woonark voor Mink werd een waar pronk juweeltje HIBK.: Prof. Siemens nam geen blad voor de mond Tentoonstelling van De Vriendenclub NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 17 DECEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Den Burcht, 8 uur: Stichting Ned. Proeftoneel met eenakters „De kaalkop luistert" van L. de Boer en „De Infante sterft" van B. de Swaan. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. Orato riumvereniging ,,Con Amore" mei „Weihnachtsoratorium" van J. S. Bach. Gebouw Levendaal. 8 uur: Ned. Chris tenvrouwenbond Leiden-Centrum, op voering Kerstspel „Vrouwen van Bethle hem". Schouwburg, 8 uur: Abonnementsvoor. stelling „Tocht naar het Duister" van O'Neill. Geref. jeugdhuis. 8 uur: Vola, film avond Kon. Rotterdamsche Lloyd N.V. Leid er dorp. Raadhuis, 7.45 uur: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint" Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. Rafael Kubelik. Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Drama club International School met „Berna- dine". Dinsdag Antoniusclubhuis, 2 uur: Kerstmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. Filmzaal universiteit, 8 uur: Filmstu diekring K. en O., „El brazo fuerte", re gie Johnny Korporaal. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Leidsche Ver. van Postzegelverzamelaars. Zomerzorg, 8 uur: Contactavond Ned. Genealogische Vereniging. Schouwburg, 8 uur: Abonnementsvoor stelling, Haagsche Comedie met „Tocht naar het Duister", van O'Neill. Kantine Clos en Leembruggen, 7.15 u.: Ruilavond „De Philatelist". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „De Leugenaar". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste: Ann Schein, piano. Diligentia, 8 uur: Kerstzangavond o.l.v. Herman Stenz. Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: De Nieu we Komedie met „De held van het wes ten". Woensdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Filmlezing K. en O., „Zo leeft men in Israël", door Herman Roose. Doelenkazerne, 8 uur: Expogé, avond over Tarvomeel. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Kon. Ned. Mij. I voor Tuinbouw en Plantkunde, J. Bijl I van Duyvenbode over „Tuinbouw in Is raël". Geref. jeugdhuis, 8 uur: Arjos, H. v. d. Drift over studieconferentie „Perspec tief". Schouwburg, 9.30 uur: Schoolvoorstel ling Arena „Óp de Kermis". Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Oegstgeest, Gemeentehuis, 7.30u.: Raadsvergadering. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint" Diligentia. 8 uur: Elly Ameling. so praan, en Hans Wilbrink, bariton, m.m.v. Felix de Nobel, piano. Donderdag Ruime Conciëntiestraat 18. 8 uur: Ope ning clubhuis Leidsche Zwemclub. Casinotheater, 7 en 9.15 uur: K. en O.- film van de maand: „The Titfield Thun derbolt", regie Charles Crighton. Aula St. Bonaventiuralyceum, 7.30 u.: Welsprekendheidsavond I.C.C. Schouwburg, 8 uur. Abonnemen tsvoor ste lling „Naar het u lijkt", van William Shakespeare, door toneelgroep Ensemble. 't Boshuis, 8 uur: Kerstwijding Chris tenvrouwen-zuidwest. Station N.S. voortrap, 11.3012 uur: Kerstzang door leerlingen r.k. en chr. lyceum. Oegstgeest, De Beukenhof, 36 uur: Receptie t.g.v. 50-jarig aannemers jubileum G. W. Proper. Den Haag. Gemeentemuseum, 8.15 uur: Rob Geraerds met „Scrooge and Parley" van Dickens. Kurhaus Paviljoen. 8 uur: Nederlands Dans Theater. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste Aan Schein, piano. Rehoboth, 8 uur: Kerstavond Vereni ging Slechthorenden. Kerkgebouw Geref. Gemeente, Nieuwe Rijn, 7.30 uur: herdenkingsdienst 100-ja- rig bestaan Geref. Gemeente Leiden. Leiderdorp, Geref. kerk. 8 uur: Zange- en muziekavond van Advent. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". Gebouw K. en W„ 8 uur: René Slees- wijks Revue „Harten Troef". Diligentia. 8.15 uur: Ned. Kamerorkest oJ.v. Szymon Goldberg; solist: Fou Ts'Ong, piano. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Ned. Dans Theater. Zaterdag Bethlehemkerk, Driftstraat, 8 uur: Or gelconcert Jaap Remmclzwaal m.m.v. Ti neke Flinterman-de Jong, mezzo-sopraan en J. Broekhuis, trompet. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Toneelgroep Spelenderwijs met Kerstspel „Op weg". Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Soldaat Schweijk". Gebouw K. en W.. 8 uur: René Slees- wijks Revue „Hartentroef". Diligentia. 8 uur: Peter Katin, piano. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Ned. Dans Theater. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Toneel groep Proton met „Het wonder in de garage", Kerstspel. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur)The world by night (18 jaar); donderdag: Veilig, vlug en voordelig (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur): Boccaccio '7 laar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Tussen Sjanghai en St. Pauli (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Mysteries van Edgar Wallace (14 jaar)donderdag: En zij schaamde zich niet (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): 14 en lf december: Wilde Aarbeien (18 jaar); 18 en 17 december: Het Gezicht (18 jaar); 13 en 19 december: De Maagdenbror. (18 jaar); 20 december: Het oog van de duivel (18 jaar). Trianon (2.30, 7 cn 9.15 uur): Oproer op de Defiant (14 jaar). "17ELEN hebben hun adem ingehouden, zaterdagmiddag op Roomburger- weg en Kanaalweg. Een machtige kraan, op een auto gemonteerd, tilde gracieus de ark „Gratia" uit het slootwater, liet het hele gevaarte een halve slag omdraaien en deponeerde toen de boot in het water van de vaart. Even later kon een overgelukkige heer J. \V. L. Mink de sleutel in ontvangst nemen van zijn nieuwe bezit, dat tot stand is gekomen dank zij veler medewerking. Dit was het gelukkige slot van een nare geschiedenis, die begon toen de heer Mink met zijn wrakke arkje tweemaal zonk, enige honderden meters van de plaats waar zijn prachtige nieuwe onderkomen dobberde op de baren. Inderdaad dobberde, want een aanwakkerende wind en regenvlagen poogden tevergeefs de vreugde te temperen. Hon derden mensen waren samengestroomd om de tewaterlating en doopplech tigheid bij te wonen. Ondanks regen vreugdetonen in Leiden Receptie Reeds vele malen is onder het hoofd „Woonark Mink" een verantwoording versche nen van goede daden van leve ranciers. Voor de laatste maal is dat ook nu weer nodig, want de receptie van zaterdag is al leen mogelijk geweest dank zij de goedgeefsheid van de vol gende bedrijven: W. A. Urban, banketbakkerij, Nieuwe Rijn 43; Wijnimport Noordman, Haagweg; Gebr. Lafeber, Oude Vest 73; fa. C. P. Steffelaar „De drie boompjes, Middel weg 3; Edelaar en Zn. N.V.,. limonade fabriek in Voorscho ten; levensmiddelenbedrijf Ni co Vegt, H. Rijndijk 112. Namens zijn zoon bood de heer Martijn •zijn hartelijke gelukwensen aan. „In de naam „Gratia" zijn vriendschap, dank baarheid en genade vervat, maar wij gen nooit vergeten dat door het werk van mensen heen de zegeningen God neerdalen", zo zeide hij. De heer Van Dijk kreeg een mand met fruit, ge schonken door enige medewerkers. Daar de heer Mink te ontroerd was om zijn dank te uiten werd dit voor hem gedaan door de heer K. Buurman, de secretaris van het actiecomité. Rest ons nog te vermelden, dat de op de bijeenkomst geschonken dranken wa- verstrekt door verscheidene hande laren, en dat de firma D. A. de Nie uit Warmond voorlopig de brandstof voor de oliehaard levert. De heer Mink gaat dus in alle opzichten een warme toekomst tegemoet. Afscheid als hoogleraar g ONDER grote belangstelling heeft zaterdagmiddag prof. dr. H. W. Sie mens, hoogleraar in de dermatologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, als zodanig afscheid genomen van zijn studenten, medewerkers, faculteit en de hogeschool, waaraan hij ruim 33 jaar als hoogleraar is verbonden geweest. De plechtigheid had plaats in de collegezaal van het fysiologisch laboratorium, die vrijwel geheel was bezet. Aan het eind van zijn rede werd de scheidende hoogleraar toegesproken door de rector magnificus, prof. dr. S. Dresden, de decaan der medische faculteit, prof. dr. A. Querido, de nieuwe hoogleraar in de dermatologie, prof. dr. M. K. Polano, en de heer R. Feith, namens de medische studentenfaculteit. Prof. Siemens begon zijn rede met een kort overzicht van de periode 1929-1962. die hij in Leiden als hoogleraar heeft doorgemaakt. Hij wees er daarbij op. dat er na de laatste oorlog een teruggang viel te constateren in het aantal patiënten voor zijn kliniek. De oorzaak hiervan lag in de zijns inziens overperfectioneerde sociale ziekenverzorging, waardoor tal rijke zieken, die voorheen in aanmerking kwamen voor gratis behandeling in de polikliniek, terecht kunnen bij iedere particuliere specialist. Met het noodlottige gevolg dat de polikliniek in haar concur rentiestrijd grotere service aan de patiën^ moet gaan geven (o.a. afgezonderde be handeling, zonder bijzijn van studenten), hetgeen aan het onderwijs niet ten goede Teveel GOED EN VERZORGD HAAGWEG 15 TEL. 2Ö105—20521 Precies om twee uur marcheerde de chr. muziekvereniging Concordia, voor afgegaan door de fleurige majorettes, de Roomburgerweg op. Eén pittige mars drong door de neersijpelende regen. Voor de timmerloods van de heer K. van Dijk, de penningmeester van het actiecomité dat zich prachtig heeft ingespannen om de hulp te concretiseren, dromden de genodigden samen, en ook aan de over kant, aan de Kanaalweg, waren vele en samengekomen om het spectacu laire tafereel te aanschouwen. In de sloot voor de loods is in twee maanden tijds de bouw voltooid. Daar zijn overdag en in de late avonduren, de laatste week zelfs tot diep in de nacht, ïannen in de weer geweest die de geschonken materialen hebben verwerkt. Onder leiding van de heer Van Dijk heb ben de buurtbewoners hun vrije tijd ge offerd om de gedupeerde heer Mink zo snel mogelijk te helpen. Deze Indische Nederlander, alleen ln een voor hem vreemd land, heeft ondervonden dat er niet alleen kwade elementen schuil gaan onder de Leidse bevolking. Zijn wanhoop verkeerd in vreugde en daaraan is ook door u. lezers, in belangrijke mate bijgedragen. Rond duizend gulden is bijeenge bracht, de materialen kwamen uit Leiden en verre omtrek, ja zelfs de aankleding van de ark en het meubi lair, matrassen en beddegoed zijn ge schonken in het eendrachtig streven een medemens van de maatschap pelijke en morele ondergang te red den. „Gekke geschiedenis „Het was eigenlijk een gekke geschie denis", zo verklaarde de voorzitter van het actiecomité, dr. A. Mechelse, in zijn openingswoord tot de genodigden in dc timmerloods, die zo goed mogelijk was omgetoverd in een gezellige receptie ruimte. „Het oude bootje zonk en som migen zeiden tot de heer Mink „Sufferd had dan beter uitgekeken" en gingen tot de orde van de dag. Maar daarmee was het niet afgelopen. Niet alleen uit een oogpunt van reclame heb ben zoveel firma's noodzakelijke dingen geschonken, er is in ons iets ontwaakt nen gewoonlijk naastenliefde noemt. Dat is het belangrijkste. Wij hebben", aldus dr. Mechelse, „wat voor de ander kunnen doen en wij hebben ervaren dat geven prettiger is dan ontvangen. Waarom concentreerde dit zich nu op deze boot van Mink. waarom niet op een ander? Er zijn nog zoveel mensen die in nood verkeren. Waarom dat bij een ex plosie van naastenliefde zo gaat weten wij niet. De ene keer richt zich die op „Open het dorp", de andere keer op „Open de boot". „Wij ervaren dit", zo ging dr. Mechel se voort, als een klein wonder". Zich tot de heer Mink richtende verklaarde de voorzitter, dat allen die zich hier voor hebben ingezet vertrouwen heb ben geschonken. Dit legt de heer Mink dc verplichting op dat vertrouwen niet te beschamen. Namens allen bracht dr Mechelse in het bijzonder dank aan dc heer Van Dijk en aan onze courant voor hun aandeel in dit alles. „Ik doop u" Helaas was het de winnaar van de prijsvraag voor de naamgeving van de ark. ds. P. W. Martijn. geref. predikant te Zuilichem. niet mogelijk deze zaterdag met zijn echtgenote over te komen Maar hij had voor de doopplechtigheid Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek D. C. Kok. Rapenbu 9. tel. 24307. Apotheek R van Breesi. ï- Hen- burg te Leiderdorp, is geopend. plaatsvervangster aangewezen in de persoon van mevrouw A. H. C. Burger - Lindthout uit de Wasstraat te Leiden. Maar wei-den, zoals dat bij tewaterlatin gen gebruikelijk is, eerst bloemen aange boden. Dit werd met een hoofse buiging gedaan door een zoontje van de penning meester, Niek van Dijk. Daarna nam mevrouw Burger de aan :n kleurig koord bevestigde champagne fles ter hand en slingerde die met een forse zwaai tegen de stalen boeg van het schip onder het uitspreken van de woor den „Ik doop u Gratia". De fles brak bij de eerste keer, de (echte) champagne bruiste over de boeg en de top van de fles tikte nog even tegen de voorruit van de ark, daarin zelfs geen barst achter latend, wel een bewijs dat alleen de al lerbeste materialen zijn verwerkt. Con cordia speelde plechtig het Wilhelmus. Sleutel Een breed lachende heer Mink nam daarna de sleutel van de ark in ontvangst van de tweede zoon van de penningmees- Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f 30.- en 40--. Of het allerbeste van f 200.- en 300.-. v. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 beeft het Grote keuze in alle prijzen en merken Aanbesteding grondwerken in Leiden Gisteren is in de stadsgehoorzaal te Leiden een openbare aanbesteding ge houden voor hot maken van grond-, rio lering- en straatwerken ten behoeve van het bouwrijp maken van de plannen zuidwest VIA. VIB en VIID. met bij komende werken. De uitslag: N.V. Kennemer Aann. Cie., Bever wijk f 1.210.000: 2. Aannemersbedrijf Blijd'orp N.V., Rotterdam, f-1.150.000; 3 J. de Vries cn Zn. Delft, f 1.094.500; 4. Q. Bos. Amstelveen, f 1.035000; 5. J. C. Koridon, Vinkeveen, f 1.031.000; 6. Chris, tiaan N. Wagner, Rhoon, f998.000; 7. C. Smit en zonen, Vijfhuizen, f985.000; 8 J G Nelis cn zonen, IJmuiden, f985.000; 9. J. Mens, Lisse, f966.700; 10. W. A. T de Haas, Apeldoorn, f960.000; 11. N.V, B. Smallegange, Aerdenhout. f935,000. 12 N.V. voorheen J. F. van Acker, Halfweg, f928.000; 13. L. P. van der Geer en Zn., Voorschoten, f928.000; 14 Firma gebroeders Van Hees, Utrecht f910.000; 15. G. van Duyn. Katwijk aan Zee, f 895.400; 16. Firma A. Th. Stuif zand. Leiden f 895.000; 17 Firma H. Com. peer, Oegstgeest. f 869.250; 18 Gebroe ders Schouls N.V.. Leiden, f858.000; 19 A. Hogeboom. Rijpwetenng. f829.000; 20 N.V. G Hulsebosch, Bloemendaal, f825.000. Academische examens jEIDEN, 14 december Rijksuniversit R S P Beekes L J Zelling-Fri r M R J Hofstede wdorp (ZH) J P lansen te Ldden. it en W J A Spruijt i W I H E Eijger Sjaak van Dijk bood de heer J. W. L. Mink de sleutel van de nieuwe ark aan, bijgestaan door de voorzitter van het actie comité, dr. A. Mechelse (r.). Foto N. v. d. Horst. ter. Sjaak van Dijk. Die sleutel was be vestigd aan een klein kussentje, klaar blijkelijk om te voorkomen dat hij ver loren zou gaan als de eigenaar in zijn zenuwachtigheid of door het schommelen van de boot zijn evenwicht zou kwijt raken. Maar alles ging goed, de heer Mink kon de deur ontsluiten en zien hoe schitterend de buurtbewoners zich van hun taak hebben gekweten Allen die deze middag de aanwinst in ogenschouw hebben genomen wa ren eenparig in hun lof voor het uit gekiende interieur, waarin edele houtsoorten en modern meubilair en stoffering een schoon geheel vormen. Onze chef-redacteur G. Tulp viel de eer te beurt het bordje met de in gotische letters uitgevoerde naam op de zijwand van de ark te bevestigen. Rijmdicht Ondanks zijn overdrukke werkzaam heden voor de bouw had penningmeester K. van Dijk nog kans gezien een rijm dicht te vervaardigen, waarin op origi nele en geestige wijze alle firma's en andere medewerkenden werden genoemd, die hun aandeel in de bouw hebben ge leverd. Er was zelfs een wens in ver werkt die niet naliet grote hilariteit bij de genodigden te verwekken. Wij laten het laatste couplet daarom hier volgen: Laten wij op Mink drinken Dat zijn ark nooit weer mag izinken! Dat het hem nu goed mag gaan, Eens aan het roer een vrouw zal staan!" Een mooi moment brak tijdens het voorlezen van deze rijmdicht aan toen onverwacht de firma J. P. van Berge Henegouwen werd genoemd, de radio- en televisiezaak aan do Aalmarkt. Eén van de firmanten was namelijk aanwe zig en overhandigde een volkomen over donderde heer Mink een kartonnen doos waaruit een prachtig radiotoestel te voorschijn kwam. De heer Tulp overhandigde aan me vrouw Burger een boek waarin een op dracht ter herinnering aan deze dag. Ook de heer P. W. Martijn Sr.. vader van ds. Martijn. ontving een boek-met-opdracht teneinde dit te doen toekomen aan de winnares van de naamgevingswedstrijd Ondanks het ongunstige weer was er grote belangstelling voor de jaarlijkse show van De Vriendenclub, in één van de bovenzalen van De Kleine Burcht gehou den. De inzending van 250 vogels was zeer bevredigend. Keurmeester H. Hagen uit Schiedam had lang geen gemakkelijke taak. De voornaamste uitslagen: Klas I. Oude doffers boven 500 km: 1. W. J. Mark; 2. A. v. d. Hulst; 3. J. Gijsman; 4. A. de la Rie; 5. C. P. Gys- man; 6. L. Gijsman. Klas 2. Oude duivinnen boven 500 km. 1. L. Gijsman; 2. W. J. Mark; 3. J. Veil- brief; 4. A. de la Rie. Klas 3. Oude doffers 300—4300 km: 1. A. de la Rie: 2. W. v. Klink; 3. C. P. Gijsman; 4. C. P. Gasman; 5. P. v. DUk; 6, H. Moo- ten. Klas 4. Oude duivinnen 300500 km: 1. J. J. Mulder; 2. G. Wagemaker; 3. C. Vlaardingerbroek; 4. C. P. Gijsman; 5. A. de la Rie; 6. W. J. Mark. Klas 5. Oude doffers tot 300 km; 1. J. v Leeuwen; 2. W. v. Klink; 3. P. Koppe. Klas 6. Oude duivinnen tot 300 km: 1. H Mooten; 2. J. Beekman; 3. J. J. Mulder. Klas 7. Oude doffers, onbevlogen: 1. J. W. v. Duuren; 2. S. Pracht; 3. W. Bloem; 4. C. Vlaardingerbroek. Klas 8. Oude duivinnen. onbevlogen. 1. H. Mooten; 2. J. W. v. Duuren. Klas 9. Jonge doffers, bevlogen: 1. W. v. Klink; 2. W. v. Klink; 3. J. Verhaar; 4. J. J. Mulder; 5. J. W. v. Duuren;' 6. W. Klas 10. Jonge duivinnen, bevlogen: 1. L. Gijsman; 2. J. Veilbrief; 3. A. de la Rie; 4. J. Verhaar; 5. P. Noppe; 6. L. G\js- Klas 11. Jonge doffers, bevlogen: 1. C P. Gijsman; 2. C. Vlaardingerbroek; 3. G. Wagemaker Klas 12. Jonge duivinnen, bevlogen. I. W. Vyibrief: 2. H. Mooten; 3. A. de la Rie Klas 13. Jonge doffers, onbevlogen: 1. C. Vlaardingerbroek; 2. J. v. Leeuwen; 3. G. Wagemaker; 4. B. v. Seggelen. Het personeel van expeditiebe drijf S. A. van Leeuwen van de Zoeterwoudseweg heeft een vrije zaterdag gewerkt om met de gratis door de directie beschik baar gestelde tientons kraan de ark „Gratia" van de sloot waar hij werd gebouwd in het water van de vaart te tillen. Foto N. v. d. Horst. Klas 14. Jonge duivinnen, onbevlogen: l. B. v. Seggelen; 2. A. J. Link. Klas 15. late jonge doffers: 1. W. Vyl- 'orief; 2. J. v. Leeuwen. Klas 16. late jonge duivinnen: 1. C. v. Dijk; 2. A. v. d. Hulst. Mooiste oude doffer: W. J. Mark. Mooi ste jonge doffer: W. Klink. Mooiste oude duif: L. Gijsman. Mooiste jonge duif: W. Vijlbrief. Mooiste van het geheel: W. J. Mark. Uitslag hoktentoonstelling: 1. L. Gijs man 368 pt.; 2. C. Vlaardingerbroek 367.5; 3. S. Pracht 367; W. Klink 367; W. Vyi- brief 367; H. Mooten 367. Leidse accountant vermist Sinds vrijdagavond om half acht wordt de 44-jarige Leidse accountant A. Have vermist, wonende in de Cobetstraat Op dat tydstip heeft hij zijn woning verlaten, waarna hy met zijn auto, een 2. C.V. is weggereden. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Het signalement van de heer Have is: 1.88 lang, mager postuur, donkerblond haar. Hy was gekleed in een donkerblauw kostuum met wit overhemd en bruine schoenen. Hy droeg een donker grijze overjas. Zyn auto is lichtgrijs. Het kentekenummer is EG 76-26. Bridgevereniging „Sans Atout" De uitslagen van en de standen na de tweede avond van de viertalcompetitie van de bridgevereniging „Sans Atout" luiden: Groep Zwart: team Stikvoort— team Goutier 06: team V. d. Zeeuw- team Aenmeij 06; Stand: team Goutier 212; team Aenmeij 26: team Stikvoort 26; team V. d. Zeeuw 20. Groep ZwartWit: team La Laqteam V. d. Oever 60; team Cramatearo Bernhard 60; Stand: team Crama 212; team La Lau 210; team Bernhard 22; team V. d. Oever 20. Groep Rood: team Sijpestelnteam Kins 06; team Moilemateam V. d Drift 06; Stand: team Kins 212; team V. d. Drift 210; team Sijpestein 22; team Moilema 20. Groep Groen: Stand: team Schippers 212; team Altink 26; team Verkerk van nieuwe universiteiten, die een nij pend tekort aan professorale krachten veroorzaken. Daarbij wordt in de huidige tijd van de hoogleraar veel te veel ge- eist; hij moet behalve onderzoeker ook nog zijn: docent, geneesheer en directeur van zijn kliniek. Hierdoor komt zyn hoofdtaak, die van wetenschappelijk on derzoeker. in het gedrang. Maar ook als docent ontbreekt hem de nodige armslag en vrijheid. Wat die vrUheid betreft: er zijn te stringente examenvoorschriften, waardoor de persoonlyke invloed van de hoogleraar wordt weggevaagd en het on- derwys vervlakt tot vakopleiding zonder meer. Van groot belang is voorts dat de medische hoogleraar toegewyde belang stelling voor zijn patiënten toont. De grote stimulans hiertoe vormt de parti culiere praktijk. Ongezouten was vooral de kritiek die prof. Siemens uitte aan het adres van het Ryks Inkoop Bureau. Als directeur van een kliniek dient de hoogleraar zich met zuiver zakelyke (financiële en organisatorische) aan gelegenheden te bemoeien en deel te nemen aan de dans om het gouden kalf. Om zoveel mogeiyk bezuinigin gen te kunnen doorvoeren, werd het R.I.B. opgericht, dat spreker in zyn huidige vorm „een monumentaal anachronisme" en „een monstrum van inefficiëntie noemde. Voorts verdient het naar zyn inzichl aanbeveling het directoraat van een aca demisch ziekenhuis niet in handen ta leggen van een medicus doch van een bestuursambtenaar zonder meer. daar anders de verleiding voor de directie te groot wordt haar competenties te over schrijden. Prof Siemens wees er hierbij nadrukkelyk op, dat hy in algemene zin sprak, dus los van Leidse persoonlyke kwesties. Financiën Zich hierna bepalend tot de financiële positie van de hoogleraren, trok hy een parallel met die der verpleegsters: de aantrekkingskracht van het beroep neemt af. De hoofdoorzaak hiervan is gelegen in een te lage salariëring, waardoor func- ties by handel en industrie meer geam bieerd worden. Een herziening van de salarisregeling zou kunnen plaats vinden op basis van persoonlyke college- en examengelden, omdat hieruit een aanpas sing van het salaris kan voortvloeien aan de hoeveelheid studenten die de betrok ken hoogleraar opleidt. Voor clinici is een uitweg hoewel hier ook wel bezwaren aan zyn verbonden het stichten van een particuliere praktyk. Een gunstige zijde van het profes soraat noemde prof. Siemens de vrij heid in opvatting en indeling van de taak (vergeleken althans bij de door snee ambtenaar) en het feit dat men vijf jaar langer mag blijven werken. Dit betekent niet alleen vijf jaar lan ger vol salaris, maar ook een hogere pensioengrondslag, die wordt be paald naar het aantal dienstjaren. Maar het volle pensioen wordt even wel dikwijls niet bereikt, in de eer ste plaats door een te gering aantal dienstjaren, doch ook doordat er een plafond is gesteld. Een afdoende ver betering zou kunnen worden bereikt, wanneer men de hoogleraar niet pen sioneert maar met emeritaat laat gaan, dat wel zeggen: met vol sala ris van zijn taak ontheft. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden: Woonhuis met erf en tuin Jan Lievensstraat 18, in bod f 19.800. is uit de hand verkocht. Woonhuis met orf Bloemstraat 32, in bod f2.900, koper J Meyers te Leiden voor f3.200 Notaris F. K. Lagerwey te Leiden. Woonhuis met erf en tuin Maredyk 11, in bod 114.400. Koper J. van Bendegem te Leiden q.q. voor f 19.200. Woonhuis met erf en tuin Ryndyk- straat 81. in bod f 3.650. Koper B. A. van Duuren te Leiden, q.q. voor f3.750. Woonhuis met erf. Hooglandse Kerk- koorsteeg 8. in bod f 3.000. Koper C. J. L. Koster te Wassenaar, q.q. voor f3.300. Woonhuis met erf Houtmarkt 11, in bod f 1.700. Koper D. K. van Kreuningen te Leiden voor f 1.800 Woonhuis met erf Vestestraat 130, in bod f2.350. Koper P Moerman te Leiden, q.q. voor f3.300. Woonhuis met erf Kaarsenmakers- straat 18, in bod f3.200 Koper H. D. van Weizen te Oegstgeest, q.q. voor f3.550. Pakhuis met afz. bovenwoning Veste straat 25-25a, in bod f2.550. Koper W. van der Heijden te Leiden, q.q. voor f. 3.650. Spreekbeurt Dinsdagavond om half acht hoopt voor d.e Gereformeerde Gemeente in Neder- land in gebouw Hoge Ryndyk 24 ds. Steenbok van Gouda een spreekbeurt te vervullen. Kerstbroeikeuring Op 20. 21 en 22 december wordt in het Krelagehuis te Haarlem een kerstbroei keuring gehouden van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur. Ook zullen te zien zyn inzendingen nippeastrum. fresia's en cyclamen. De or. ganisatoren vrezen echter, dat het ten gevolge van de klimatologische omstan digheden tydens het afgelopen seizoen uitermate moeilijk zal zijn, vooral voor tulpen, zo vroeg bloemen te brengen van een rcdclyk goede kwaliteit. Garagebedrijf geheel gemoderniseerd Donderdag hoopt de heer W. C. A van Kerkhof. Narmstraat la te Leiden, zyn geheel gemoderniseerd garagebe drijf te heropenen. Er is nu een Quick Service Station aan verbonden, 's Mid dags tussen drie en vyf uur wordt een ontvangst gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3