Uw probleem is het onze Rome ontdekte broeders buiten het eigen erf Atheïsme is ontstaan christelijke wereld in Kritiek op Zuid-Afrika heeft geen achtergrond Een woord voor vandaag Geref. jeugdwerk aan de vooravond jubileumjaar Nut van mammoetwet zeer twijfelachtig 2 MAANDAG 17 DECEMBER 1962 Prof. dr. W. Banning: (Van onze kerkredactie) Dwars op de stroom van het con ferentiethema „Rome-Reformatie", zoals de conferentieleider dr. J. M. van Veen het uitdrukte, sprak prof. dr. W. Banning op „Kerk en We reld" over de uitdaging van het atheïsme aan zowel Rome als Re formatie. Hij bracht naar voren dat hij vele verschillende vormen van atheïsme kon onderscheiden, namelijk de vorm ontstaan uit con flicten, uit onverschilligheid en het communistisch fel agressieve athe- isme. Zijn conclusie was dat het christendom de hand in eigen boezem moet steken, omdat het atheïsme juist ontstaan is in de westerse, christelijke wereld. In de eerste plaats noemde prof. Ban ning het atheïsme dat een gevolg is van conflicten. Daar was bijvoorbeeld het conflict geloof en wetenschap, dat voortkwam uit het feit dat de theologie haar wereldbeeld het enige juiste preten deerde te zijn. Toen kwam de weten schap tot de conclusie dat God als hypo these niet nodig was om tot een eigen wereldbeeld te komen. Dan was daar het conflict ontstaan op het terrein van het gevoelsleven. De theologie zei dat Gods schepping goed was. Daar waren wel ongelukkige mo menten, maar achter alle ellende werk te toch de Voorzienigheid. Tegen deze theorie kwam Schopenhauer in het ge weer en later vooral Nietsche die achter het leven niet God wilde zien, maar alleen blinde macht, oerdrift. Zo verlo ren mensen het geloof omdat zij de reali teit van het leven niet konden rijmen met Gods leiding. zedelijk vrij wilde zijn en de rechten van God niet wilde erkennen. Dit is het atheisme dat we tegenwoordig vooral vinden bij mensen als Jean- Paul Sartre. De mens wil autonoom zijn en zelf de inhoud van zijn leven bepalen. Onverschilligheid Een veel gevaarlijker atheïsme noem de prof. Banning het atheïsme uit on verschilligheid, bij hen bij wie het ge loof eenvoudig is weggegleden. In dit verband wees hij op de huidige poging om een nieuwe elite te scheppen in Euro pa. De zogenaamde commissie-Killian heeft een plan opgesteld om topleiders op te leiden. Men heeft vijf instituten ontworpen namelijk voor toegepaste wis kunde, voor het technologisch proces, voor materiaalonderzoek, voor de geolo gische wetenschappen en voor de biolo gische. Hier probeert men dus tot een geestelijke elite te komen, zonder dat er aandacht geschonken wordt aan de plaats van de godsdienst. Dr. Lescrciuwaet op Kerk en Wereld Opdracht We kunnen het atheïsme niet dogma tisch beantwoorden. Dan sljn wij so klaar, omdat het atheïsme in welke vorm het slch ook voordoet in elk op zicht lijnrecht staat tegenover de open baring van God, aldus prof. Banning. Het moderne atheïsme Is eohtor een macht in levende mensen met wie wij in deze wereld moeten verkeren. Conferentie over Voor de derde maal kwamen dit weekend ruim negenüg conferen- Vei llOudinS. tiegangers naar „Kerk en Wereld" te Driebergen om in het Eyckman- T> nrn p.Opfnrm fltlO huis te spreken over de verhouding LVUIIKz lie/ UI fllllllU van christenen onderling. Na de (yan 0nze kerkredactie) verhouding vrijzinnig-rechtzinnig en hervormd-gereformeerd, was Geest Zijn werk voortzet in de I conservatieve groep de oppositie. Rooms-Katholieke Kerk, zodat de! p i afsplitsingen de werkelijke eenheid I aier jelsma niet hebben onvepeven Zondagmiddag sprak de bekende Haag- neDDen opgegeven. se pater Jelsma van het Pieinwerk. Hij sprak over de vraag „Zijn wij op weg De conclusie van prof. Banning dan ook dat wij in de eerste plaats als christenen de hand in eigen boezem moe ten steken en moeten beseffen dat wij als kerk schuldig zijn aan het ontstaan van al deze vormen van atheïsme. In de tweede plaats zullen we genezing moeten zoeken. Daarbij mag het niet gaan om een reconstructie van onze kerkelijke Instituten alleen. Het mag ons niet gaan om het terugwinnen van ver- F„„„.../i- j loren terrein maar moet ons gaan om Een ander conflict was dat tussen de evangelische opdracht die wij ook de theologie en de politieke en sociale xen opzichte van de atheïstische mens werkelijkheid. Door het falen van de hebben ontvangen. kerk onstond een proletarisch athe'is-i me. In dit verband sprak prof. Ban- Volgens prof. Banning kan dit aU ning uit dat in de crisisjaren vooral \een. eindelijk, zo zei hij, de aanpassingspolitiek van Colijn er toe heeft geleid dat men Colijn ging haten en achter Colijn God. Dan kan men nog zeggen dat er een vorm van atheïsme ontstaan is omdat de mens Hervormden kregen St. Martinuskerk in Halsteren Zaterdag is de in oude luister her stelde St. Martinuskerk te Halsteren na Vijftig jaar weer voor de openba re eredienst in gebruik genomen. De overdracht van het kerkgebouw aan de kerkeraad van de hervormde gemeen te Vossenmeer en Halsteren geschied de door president kerkvoogd dr. J. Zitman. De eredienst der ingebruikne ming werd geleid door ds. H. J Wesseldijk, predikant in algemene dienst in Den Haag Bij de opening waren vele kerkelijke en burgerlijke autoriteiten aanwezig. De oorspronkelijke kerk dateert uit de veertiende eeuw. In 1457 vond de eerste grote uitbreiding plaats. Door deze ri goureuze uitbreiding kreeg de kerk eigen lijk pas zijn vroeg-gotisch karakter. Van éénschepig werd hij drieschepig. Rond 1500 werden de dwarsbeuken aangebracht, waardoor de St. Martinus kerk een kruiskerk werd. In 1774 vond wederom een belangrijke restauratie plaats. Het hele dak ging eraf en werd onder een zwakkere helling opnieuw aan gebracht. In 1648 werd de kerk voor de rooms-katholieken gesloten, doch in 1801 weer door hen in gebruik genomen. In 1912 hebben de rooms-katholieken na de bouw van een nieuwe kerk de St. Martinuskerk aan het rijk overge dragen. De rijksgebouwendienst nam de ze verwaarloosde kerk onder zijn hoe de en heeft voor de overdracht aan de hervormde gemeente nog ongeveer 400.000, besteed aan restauratie. begin gaan maken met de deconfes sionalisering van het politieke en so ciale leven. Dit was dus een her nieuwd pleidooi voor wat wel de „doorbraak" is genoemd. Daarbij moet beseft worden dat het evange lie niet gebonden kan en mag wor den aan enige maatschappelijke, so cial e of culturele orde. Het is er niet voor een kapitalistische of een com munistische en ook niet voor een mengde maatschappij maar voor n sen in nood. De slotopmerking was dat christenen juist daarom moeten zijn pioniers van vrede en vrijheid. Deze beide dingen mogen niet geschei den worden. Het gaat er om dat we weer gaan leven uit de gehoorzaam heid aan het evangelie en aan de Ene Heer. nu aan de orde de verhouding protestant-rooms-katholiek. Op nieuw werd deze conferentie be gonnen met een situatieschets, dit maal gebracht door prof. dr. Jos. Lescrauwaet. Hij besprak de posi tieve veranderingen binnen de Rooms-Katholieke Kerk, maar maakte daarbij duidelijk dat hij alleen over deze veranderingen wilde spreken tegen de achter grond van zijn (onveranderd) kerkbesef. Hij kon niet aanvaarden dat door schisma en reformatie de apostolische gemeenschap uiteen was gevallen. Er hebben afsplinte- ringen plaats gevonden, maar hij wil blijven geloven dat de Heilige Schilderij voor koningin Wilhelmina Ambassadeur H. A. Rust sprak in zijn lezing over Zuid-Afrika ook over de nauwe banden, die er al tijd tussen de republiek en Ne derland hebben bestaan. Als voor beeld hiervan noemde hij het feit dat Koningin Wilhelmina kort voor haar dood nog een Zuidafrikaanse kunstschilder had gevraagd een levensgroot portret van Paul Krü- ger te schilderen. De Koningin wilde het schilderij in haar werk kamer hangen. Stichtingsvorm voor gespreksgroep jongeren De zogenoemde „Jongerengespreks- groepen", die reeds vijf jaar bestaan, zijn op 22 november jongstleden in een stichtingsvorm overgegaan. Het doel van de Stichting Jongeren Gespreksgroepen is het vormen van een ontmoetingsplaats voor jonge mensen van verschillende levensovertuiging, waar het mogelijk is tot begrip er juister waardering voor de wederzijdse opvattingen te komen en een zodanige sfeer wordt bevorderd dat daarin een vruchtbare samenwerking kan ontstaan. De stichting wil dit verwezenlijken door middel van het vormen van ge- sprekskringen, het organiseren van con ferenties en het verschijnen van publi caties. Gestreefd is naar een minimale orga nisatie voor het in bredere kring vorm geven van deze ideeën. De uitvoering berust bij een comité van vijf leden. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de heer W. Deurloo, Do- narstraat 5 (tweede etage), te Amster dam. Beroe pin gswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Musaelkanaal: H. Hengeveld. waarnemend pred. (tijdelijk) v. h. zendingswerk, te Eindhoven. GEREF. KERKEN Ambassadeur H. A. Rust voor C.E.C Probleem dikwijls nog onbekend nieuwe theologie doorwerkt. In het begin van het concilie kon men zeg gen dat er een (conservatieve) partij was en een progressieve oppositie. Maar op 14 november zijn de rollen omgedraaid. Zij die nieuwe wegen willen, en dat was ongeveer twee der de van de bisschoppen vormen nu de „partij" en de (vooral Italiaanse Het licht schijnt in de duisternis. Geen droom maar werkelijkheid. Een werkelijkheid echter, die de eeuwen door, tot op de dag van vandaag, is aangevochten door de twijfel. Ttoijfel? Als Johannes de Doper in de kerker zit opgesloten, wachtend op de beslissing, die koning Herodes ten aanzien van hem zal nemen, ziet hij van het licht, waarvan hij toch zelf heeft getuigd, maar bitter weinig, beter gezegdhelemaal niets. Waar is het dan? En zo komt hij tot die vraag, die sindsdien miljoenen malen is herhaald door de mens, wiens levenswegen anders gingen lopen dan gedacht: „Zijt Gij het, die komen zou, of hebben wij een ander te verwachten?" (Lucas 719). Zijt Gij het, die komen zou? De vraag is urgent, niet alleen voor Johannes, maar ook voor ons, mensen van deze tijd. We leven in de adventstijd, in de tijd van de verwachting. En is Hij het nu of komt er nog een ander? Velen hebben het met Hem geprobeerd en zich daarna teleur- gesteld van Hem afgewend om op een ander te gaan wachten. Omdat zij niet bereid waren zich helemaal aan Hem te geven en hun leven, hoe dat ook zou verlopen, in Zijn hand te stellen. (Van een onzer verslaggever») „Vele adspirant-emigranten laten zich weerhouden naar Zuid- Afrika te gaan omdat ze bang zijn voor de omstandigheden. Maar ik heb geen omstandigheden kunnen ontdekken die emigratie naar Zuid-Afrika zou kunnen ver hinderen. He rassenprobleem wordt door de wereldpers enorm opgeblazen en geeft zelfs een ge heel verkeerde voorstelling van het vraagstuk." Aldus de ambassadeur van Zuid- Afrika in Nederland, de heer H. A. Rust, saterdagmiddag op de in Utrecht gehouden algemene najaars- tingen gesticht. Nog ieder Jaar komen er een miljoen naturellen illegaal de grens over en vestigen zich in de re publiek. Dat is er toch wel een bewijs van dat Zuid-Afrika geen land is waar de „zwartman" wordt vertrapt, zo zei de heer Rust. Achtergrond Wil men kunnen oordelen standen in Zuid-Afrika, dan zal men eerst de achtergronden moeten kennen In dit verband zei de ambassadeur dat hij thans 19 maanden in Nederland werkzaam iff, elke dag de politieke verhoudingen in ons land bestudeert, maar zich beslist niet het recht kan aanmatigen over de politieke verhoudingen in Nederland een gefundeerd oordeel te publiceren. meer aan een De oplossing van het probleem noemde (r>„ Achter dl ordM de heer Rust moeilijk. Wij hebben.geen veranderin„ voorbeeld uit de geschiedenis, dat wij we,a,«e verandering, voor ogen kunnen houden. Ons probleem is zeer complex, ons probleem is enig daarom zal ook de oplossing enig zijn, zijn, aldus sprekr. De voorzitter van de C.E.C.de heer T. Cnossen, had de ambassadeur tevo- lngcleid. De heer Cnossen, die ja- Puntsgewijs gaf hij vervolgens een overzicht van de veranderingen in het theologische en practische denken, die vooral de laatste 15 20 jaar in de officiële r.k. literatuur naar voren zijn gekomen. In de eerste plaats is er een groei end inzicht dat er ook buiten de Rooms Katholieke Kerk goede en evangelisch juiste interpretaties en belevlngsvor- men te vinden zijn. Dat betekent dat de zelfgenoegzaamheid die eeuwen ge regeerd heeft op het ogenblik wordt doorbroken. Dr. Lescrauwaet wilde zelfs erkennen dat bepaalde dingen zelfs zui verder buiten zijn eigen kerk gevonden worden. In het bijzonder noemde hij dat men bij de oosterse-orthodoxie een veel zuiverder zicht behouden heeft op het mysterie van Gods zelfopenbaring. In de rooms-katholieke theologie heeft men dat allemaal veel te rationalis tisch verklaard. Bij de reformatie heeft dr. Lescrauwaet theologische- en levensvormen ontdekt eerst zag als armoede, voor steeds meer waardering komt, en die nu zelfs in de r.k. wereld ge zocht worden. Bijvoorbeeld van het persoonlijk verantwoordelijkheidsbe sef, het bijbels besef en het priester schap van alle gelovigen kan de rooms-katholiek zeer veel leren. Antithetisch In de tweede plaats is men tot de ontdekking gekomen dat bepaalde rooms-katholieke formuleringen zo an tithetisch waren dat ze ingeboet heb ben aan volheid. Daardoor werden be paalde inzichten geprononceerd die be streden werden door niet-rooms-katho- lieken. Deze kwamen zo ver naar vo ren dat de basis onzichtbaar werd. Als voorbeeld noemde deze hoogleraar het primaatschap van de paus, dat hij volledig wilde aanvaarden, maar v bij men vergeten heeft de plaats de afzonderlijke bisschoppen. Juist de laatste tijd krijgt men daarvoor weer meer oog. In de derde plaats breekt de over tuiging door dat men de grenzen van de Kerk niet mag vereenzelvigen met, wat dr. escrauwaert de „Petruskerk" noemde, dus de Rooms Katholieke Kerk. Men heeft altijd wel gezegd dat de doop in niet-rooms-katholieke kerken ook geldig is. Theologisch wil dat de rooms-katholiek zeggen dat de ge doopte mens geïncorporeerd is in het Lichaam van Christus en de inwoning van de Heilige Geest deelachtig wordt. Maar men heeft dit probleem altijd al leen maar Juridisch of hoofdzakelijk juridisch beschouwd. Nu krijgt n weer meer oog voor wat God doet de gelovigen buiten de R.K. Kerk. Paus Plus IX heeft voor het eerst gesproken over „dwalende broeders' dat was nog wel sterk negatief, mas voor het eerst werd toch van „broe ders" gesproken. Leo XIII sprak voor het eerst van „gescheiden broeders" en de huidige paus heeft zelfs gespro ken van „hen die de naam van Chris tus op hun voorhoofd en ln hun hart dragen." Zo kon kardinaal Bea de bij het concilie aanwezige waarnemers toe spreken met „Dierbare broeders." Dal veel meer dan een beleefdheids- ligt ge- ren'ang de functie van dlrecteur-secre- ledenvergadering van de Christelijke van de c.E.C. heeft vervuld, droeg Emigratie Centrale. Op vrij emotionele wijze bestreed spreker de kritiek die alom op Zuid- Afrika wordt geuit. Meestal wordt die kritiek geoefend door mensen, die het probleem geheel niet kennen, aldus de ambassadeur, die zich wilde dls- tanclëren van het woord apartheid „omdat dit door de wereldpers met zoveel stack omweven is". De heer Rust sprak liever over parallelle ontwikkeling over de vraag: wat doet de regering voor de blanken (3% min.) voor de Bantoes (11 min.) voor de kleurlingen (IVfc min)? Miskend Zuid-Afrika doet meer voor de nlet- blanken dan de andere Afrikaanse sta ten, dan de meeste Zuidamerlkaanse sta- ..egens het bereiken van de pcnsloer- gerechtigde leeftijd zijn functie van di recteur over aan de adjunct-directeur, G. Punt. Secretaris N.B.G. naar Djakarta Schuld Dan begint men te beseffen dat de verantwoordelijkheid voor de scheurin gen en scheidingen ook gezocht moet worden bij de R.K. Kerk zelf, en dal er bij haar waarschijnlijk een zwaarde re verantwoordelijkheid is dan bij de anderen. Tevens is er een groeiend besef dat ook de R.K. Kerk nog een ..kerk onderweg" is, een pelgrimeren de kerk. Dat wil zeggen dat ook de ge loofsinzichten nog niet volgroeid zijn. Er is meer oog gekomen voor het sta melen van de kerk, voor het nog niet weten. Dat wil zeggen dat het statisch kerkbeeld aan het verdwijnen is. Dr. Lescrauwaet was zeer hoopvol Ook oecumenische weg hij gaf een uitvoerig overzicht van ae huidige stand van zaken, waarbij hij een groot aantal vrijwel gelijkluiden de stellingen naar voren bracht. Hij meende dat er zowel bij Rome als el ders het besef van eigen absoluutheid aan het verbrokkelen is. Het gevolg is dat er een tijd is aangebroken van ver warring en onzekerheid, maar pater Jelsma vroeg zich af of later niet ge concludeerd zal worden dat juist deze onzekerheid een genadegave van God voor deze tijd is. Hij kwam tot de conclusie dat we moeten geloven dat de oecumene al onder ons Is. HIJ is uiteindelijk niet zo belangrijk tot welke kerkelijke demoni- natle we behoren, als wel of we chris ten zijn. Dat moet bij ons voorop staan. In feite zijn wij samen al christenen. Dat moeten we geloven en daar ten we blij om zijn. Daarom moeten we ons tot elkaar bekeren en dan sa men de weg gaan zoeken naar de vol- Ie beleving van die eenheid. Belde sprekers op deze conferentie brachten duidelijk naar voren dat ve le nieuwe inzichten in de R.K. kerk nog lang geen gemeengoed geworden zijn. Het is evenwel opvallend dat ze (Van een onzer verslaggevers) In 1963 zal de Bond van Gere- forYneerde Jeugdverenigingen vijfenzeventig jaar bestaan. Nauwkeuriger gezegd: de Bond als voortzetting van de Ned. Bond van 'Jongelingsverenigin gen op gereformeerde grondslag. Deze oudste vorm van georgani seerd gereformeerd jeugdwerk dateert van 1888. Op Hemel vaartsdag zal dit feit feestelijk herdacht worden. Maar reeds za terdag stond de jaarvergadering van de Bond van G.J.V. in het teken van dit jubileum. Niet het minst door de propaganda van „Heb het hart eens", de actie ten bate van het zendingsjeugd- werk vor Roeanda. De jubilerende organisatie heeft op de ker- hemelvaartsdag op de grote toogdag te Hilversum besloten een flnanci- Voor christ. kweekscholen: „Het is zeer twijfelachtig, of de kweekscholen ermee zijn ge baat als het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet on derwijs tot wet zou worden ver heven." Dit verklaarde mr. T. A. van Dijken, voorzitter van de Bond van Protestants Christelijke Kweekscholen, op de algemene vergadering van deze organisatie in Utrecht. In het mammoetontwerp wordt een ge heel nieuw schema geboden voor het on derwijsstelsel en aan de onderwijzersop leiding moet daarin een passende plaats worden toegemeten. Mr. Van Dijken vroeg zich af, of het tien jaar na het in werking treden van de kweekschoolwet niet wat prematuur is om deze opleiding weer aan een nieuwe wettelijke regeling te ontwerpen. Volgens hem zou namelijk over enige tijd wel eens kunnen blijken, dat hetgeen destijds in de kweekschool- wet werd vastgelegd, toch nog op een aantal punten wijziging behoeft. De kans op herziening van de kweekschoolwet lijkt echter niet groot meer, omdat men zal willen wachten op het in werking tre den van de mammoetwet. Mr. Van Dijken meent, dat dit in feite zou betekenen, dat over de nieuwe vorm van de kweekschoolopleiding te vroeg een definitieve beslissing is gevallen. In dit verband dacht hij aan de vraag, of de opleiding voor alle leerlingen zonder uit zondering vijfjarig moet worden ge maakt en aan de vorm, waarin het on derwijs in de eerste leerkring zal worden gegoten. Opleiding de opleiding van de docenten biedt het mammoetontwerp, volgens mr. Van Dijken, geen enkel perspectief. Zelfs in de schriftelijke stuk ken. zo zei hij, is geen aanduiding te vinden van de wijze waarop naar het oordeel van de minister de docenten voor het u. 1. o. en voor de andere vor men van het voortgezet onderwijs zouden moeten worden opgeleid. Hij vroeg zich af. of deze leemte niet zo ernstig is, dat daarmee de waarde van het gehele wets- voor de toekomst. Gebleken is dat de1 ontwerp twijfelachtig wordt.' Dat er aan de opleiding van de do centen voor het u. 1. o. iets moet gebeu ren, is nu allerwege erkend. Ook dit jaar is, naar het oordeel van mr. Van Dijken, de noodopleiding weer een fiasco geworden. Als de regering een volgend jaar opnieuw een dergelijke opleiding mogelijk wil maken, zal zij, volgens hem, het voornemen daartoe zeer tijdig ken baar moeten maken en ook meer finan ciële hulp in het vooruitzicht moeten stellen. Mr. Van Dijken merkte voorts op, dat de toeloop naar de kweekschool zich op G.J.V. een hoog peil blijft bewegen. In 1901 meldden zich ruim 5900 nieuwe leerlingen aan. 500 minder dan in 1960. In de ko mende tijd kan men weer een toeneming verwachten van het aantal aanmeldin gen,omdat thans de grote geboortegene ratie van direct na de oorlog aan de kweekschool toe is. De stemmen die pleitten voor een afremming van de toeloop naar de kweekschool zijn gaan deweg verstomd. Het tekort aan onderwijzers is toch groter gebleken dan aanvankelijk- werd verwacht. Mr. Van Dijken zei, dat de be rekening van de tóekomstige behoefte aan onderwijzers extra gecompliceerd wordt, indien men in de beschouwingen naast een verlaging van de leerlingen- schaal ook de gevolgen betrekt die een eventuele verlenging van de leerplicht zou hebben. Professor H. A. Oberman van de Har vard universiteit is door de „Harvard university press" uitgeroepen tot win naar van de eerste Robert Troup Paine- prijs voor zijn studie van de godsdienst in het middeleeuwse Europa. Dr. Oberman, 32 jaar oud en uit Ne derland afkomstig, is hoogleraar in de kerkgeschiedenis van de theologische fa culteit van Harvard. Hij is lidmaat van de Nederlands Hervormde Kerk. Vroe ger was hij hulpprediker van de gemeen ten te Holten en Den Haag. Zijn boek „De oogst van de mid deleeuwse theologie" werd gekozen als het beste manuscript op het gebied van de geschiedenis der godsdienst, dat in de jaren 19581961 voor de prijs van 3.000 dollar aangeboden werd. Het werk zal in maart uitgegeven worden. ele inzameling te houden, niet om zich zelf daarmee als feestgave te verrijken doch de begeleiding van jeugdwerk ln Roeanda mogelijk te maken. De zending dc gereformeerde kerken, die enige taken ln Roeanda aanvaard heeft, zal Immers een man naar Roeanda zenden om het leidinggevende werk ten bate van de jeugd te doen. Tot grote blijdschap van de Bond deed de zending dia ar boe een beroep op de heer M. J. Hijkoop, jeugdconsulent te Utrecht. Een figuur, die in het gerefor meerde jeugdwerk bijzonder wordt ge waardeerd. Men is er zeer mee inge nomen dat deze man uit het eigen jeugd werk voortkwam. Tijdens de jaarvergadering riep de voorzitter, drs. G. N. Lammens te Heemstede, de heer Hijkoop op het po dium. Hij werd er met het gebruikelijke applaus begroet. Maar toen hij het podium verliet na een korte toespraak, klapte niemand meer. De hele zaal was onder de indruk van het getuigenis dat de heer Hijkoop gaf. Contacten Er zijn al contacten met Roeanda. Men hoorde daarover een klankbeeld en een toespraak van ds. C. M. Overdulve, die als missionair predikant in dat land reeds werkzaam is. De vergadering zelf zorgde voor een weerwoord. Nadat ds. Lammens een groet had uitgesproken tot de synode van de église évangélique presbytérienne van Roeanda, zong men het leid der oecumene A Toi la gloire". De bandopname van een en ander gaat iar Roeanda. Stilstaand? Sprekend over het jubileum van de Bond stelde ds. Lammens de vraag of het eigenlijk wel zin had het jnblleuin te vieren. Want lééft de Bond nu zo ln de verenigingen? Men zegt wel dat de jeugd „mondiaal" aan het denken is. Ja meer nog. Laatst beweerde een jongere: „We zijn bezig maan te veroveren." Dat is dus niet :ns meer ln wereldwijd verband den- en, maar kosmisch denken! De vraag rjjsrt; echiter of dit klopt, nog daargelaten dat elke kenschetsing van „de jeugd" altijd maar ten dele met de werkelijkheid overeenstemt. In elk ge val vond ds. Lammens dat het mondi ale denken in de kring van de vereni gingen niet goed op gang komt. „Veel G.J.V.'s kijken niet verder dan him G.J.V.-neus lang is en die is nu eenmaal niet lang. Zij halen niet genoeg uit hun ._.i de diensten, die de Bond verleent. Maar de Bond is mffèr dan een service-apoa- raat. Als landelijke organisatie heeft men een gezamenlijke opdracht. Ds. Lammens wilde de Bond zien als een stroom, die opgestuwd wordt door een veelheid van beekjes. Maar zo ziet het er in de Bond echt niet uit. Er is teveel stilstaand water. Vandaar dat de voorzitter een drin gend appèl op de jeugd deed om prik kels te geven voor het landelijk werk, om zelf met initiatieven te komen. Want dan beantwoordt de Bond pas aan zijn doel. Teruggang Het jaarverslag, waarvan de behande ling niet veel tijd vergde, wees uit dat de Bond thans ruim 30.000 leden telt, hetgeen een teruggang van 1200 bete kend. Ook het abonnementental van het orgaan „Jong Gereformeerd" heeft daar uiteraard nadeel van; er werd 9.000,- minder aan abonnementsgelden ontvan gen. Bij de bestuursverkiezing nam men af scheid van mej. T. Riemersma te Daar- le, die uit het Londsbestuur trad. Haar plaats als gekozene door de jaarverga dering werd ingenomen door mej. G. Bosselaar te Utrecht, die reeds als ge kozene van de afdeling Utrecht zitting had. De vergadering werd bijgewoond door P. G. Kunst te Amsterdam namens de generale synode der gereformeerde kerken en door ir. J. Bulens. directeur van het gereformeerde jeugdcentrum, voorganger, de heer Ad. Kuiper natuurlijk ontbrak. Beroepen te Nijkerk: E. de Vries. Tijnje: te Geelong (Victoria, Australië) (Reformed Churche6): K. Kramer, te Launceston (Tasmanië, Australië) De algemeen secretaris van Nederlands Bijbelgenootschap, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken, is naar Djakarta ver trokken. Hij is daar heen gegaan in verband met de regeling van ver schillende aangelegenheden waaron der de overdracht van de agentuur van het N.B.G. te Blak op Nleuw- Guinea. Ook zal hij in Djakarta be- de" niet-blanke bevolking zouden j sprekingen voeren over de samen- hebben gedaan wat wiJ ervoor doen, werking tussen het Indonesisch en tn de wereld. Spreker noemde als voorbeeld de stu die-mogelijkheden voor de naturellen. Iedere naturel krijgt de gelegenheid een universitaire studie te volgen, ook als hij niet kan betalen. De heer Rust ont kende voorts dat de naturellen geen grond in Zuid-Afrika hebben. Zij beschik ken over de helft van alle vruchtbare grond in de republiek, zo zei hij. Verweten wordt ons, aldus de ambas sadeur. dat wij slavenkampen en sla venhandel kennen. Dat zijn beslist leu gens. Het bloed stolt je in de aderen, I aldus de heer Rust, als je de waanzin Beroepbaarstelltng: J. C. Langeveld. I leest die over Zuid-Afrika wordt geschre- Damseweg 31. kand. te Brandwijk. ven. 1 Kritiek krijgt de regering ook omdat Bedankt voor Hillegersberg-Terbregge de naturellen niet stemgerechtigd zijn. C. L Timmers. te Amstelveen. CHRIST. GEREF. KERKEN Synode evangel, kerk op Nieuw-Guinea De besloten synode van de Evange- lisch-Christelijke Kerk op Nieuw-Gui nea heeft vrijdag besloten, dat Neder landers, die in Nieuw-Guinea blijven of terugkeren van verlof welkom zijn. Zij worden echter niet meer gewenst es. wel voor zeer gering Is, dat zij de prtnclpea vaa hed€n voorts is besloten, dat hulp van de democratie niet begrijpen endalt *U Nederlandse kerken welkom blijft even als die uit andere landen. De synode J werd bijgewoond door 60 afgevaardig- t /-o, ae aemocraue mei oegnjpen en iu Nederlandse kerken welkom blilft venswaa^nte Scheverhngen 1"rd00r lala die uit andere Tandem De i UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Deventer (vac. E. J. Hui ting): B. Posthumes, te Rotterdam-Z. deor communistische agitators. Ook van kolonialisme Is geen sprake, den uit heel Nieuw-Guinea. Er Onder grote ontberingen hebben de ook enkele afgevaardigden va blanke- het land opgebrwd. Pas later oecumenische beweging in Ind Ihebben de naturellen er hun nederzet-1 als waarnemers aanwezig. Vraag: Met mijn diëetkosten, ten be drage van 365 (aan de lage kant) is bij de inkomstenbelasting nog niet reke ning gehouden. Zou dit mogelijk zijn? Antwoord: Met diëetkosten. dig is om het te verwerken en goed vlak uit te strijken. Gemakkelijker aan te brengen is z.g. kurksteen. Dit is in de vorm van platen van verschillende dikten in de handel verkrijgbaar ziektekosten worden rekening 'gehouden, platen te voorkomen is het noodzakelijk Deze gelden als buitengewone lasten, de vloer behoorlijk vlak te maken, zo- u m »uuv waarvoor aftrek wordt verteend Het is dat de platen overal Eoed dragen. Met trent de oor2aak. ft bewoon dus inderdaad het beste tijdig bezwaar het oog op de drempels zouden wij her van njeuwe boerderij en de i de keuken. Daartu: vuil is uitgebeten. U kunt het beste naar een goede stomerij gaan. Hier kan men adviseren of er nog iets aan te doen is of dat u de mantel beter kunt laten verven. Vraag; Ik heb last van rupsen in het gehele huis. Het is verschrikkelijk vies. Ik sluit er een paar in. hopende, dat enige inlichtingen kunt geven om- tegen de aanslag in te dienen bij ook terug te komen op vorige ja ren. Voor de belastingdienst geldt na melijk het voorschrift, dat ook op vo rige jaren dient te worden teruggeko- men, zolang sinds de aanslag geen vijf indrukken van de poten, b.v. bij b jaren zijn verstreken. Het is veelal kenkasten, piano's en dc kachel. In wenselijk deze bezwaren met de be- band materialen vrij zacht zijn, zidat bij zware meubelstukken extra maatregc len moeten worden genomen tegen het de stal grenst •n is een deur. zoor kort nog geen vee wel lag er wat hooi in. de oorzaak zijn geweest? de oorzaak teren. Heeft u misschien is de zomer of de vorige winter veel appels in huis gehad, die wormstekig waren? Dit kan de invasie zijn. U moet De rupsen zitten in het hele huis op dus zorgen, dat u alleen gezond fruit op de zolder. Al 1 oproep. plaat te leggen. Voor prijzen i vloeren kurkcement, noleum kan worden geplakt. Gaarne eerst vernam ik: kan kurkcement direct op houten vloeren worden aangebracht en hoe wordt het aangebracht? Kan men dit zelf doen? Waar is het te krijgen en wat is ongeveer de prijs' de vloeren f maand lang pak ik zes per dag. Het huis vuil. Verwaarlozing kan dus niet de zaak zijn. Er staan vlak bij het huis ook nog een paar bomen, maar ik ge loof niet, dat die de oorzaak kunnen zijn. Andere jaren heb ik geen last ge- verminderen kan over het kurksteen ig een plaat hardboard gelegd worden. Het geheel wordt dan echter nogal prijzig en toch nog niet afdoende roet de bastaardrupsen Antwoord: Kurkcement is inderdaad een zeer goede geluidsisolator en kan op een houten vloer aangebracht wor den. mits de vloerdelen goed vast lig gen Zelf aanbrengen raden we u echter af, daar er zeer veel ervaring voor no- Vraag: Ik heb een splinternieuwe po- oeline-regenmantel Daarop heb ik vo- gelvuil gekregea Ik heb de vlek al eni ge malen met lauw water uitgewassen maar het blijft een witte plek. Antwoord: Wij vrezen, dat de stof van uw regenmantel door het vogel- huis heeft. De wormstekige vruchten stuk of vijf kunt u aan het vee voeren. Aangetaste werkelijk niet bomen moet u juist vóór de bloei spui ten, bijv. met parathim of H.C.H.-pre- paraat. Vraag er eens een boomsproei er naar, die zal dat wel voor u op knappen. Vraag: Wat is het verschil tussen boorwater en burrowwater. Moeten Antwoord: Wij hebben hier te maken beide vóór gebruik verdund worden? iet de bastaardrupsen van de appel- An woord: Boorwater is meestal een zaagwesp (hoplocampa testudinca) of oplossing van 3 procent boorzuur in van de op de peren voorkomende wesp water. Het is beter dit vers te gebrui- (hobrevis). U schrijft niet wat voor bo- ken en niet al te lang te bewaren, men u heeft en of u ook nog appelbo- Burrowwater is een oplossing van men bezit De larven zijn er de oor- aluin en loodacetaat. Beide zijn voor zaak van, dat er in de appels en pe- uitwendig gebruik bestemd en worden ren grote wormsteekgaten komen. Na gebruikt zoals u ze van de apotheek hun vernielend werk gedaan te hebben, krijgt. U behoeft ze dan niet te ver kruipen ze in de grond om te overwin- schud worden voor gebruik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2