Ook in 1963 minder woningen bouwen in Zuid-Holland Cijfers voor gemeenten zijn bekend Leiden mag 300 woningwet- en 175 premie woningen bouwen (75 minder dan in 1962) Weer vier meesterwerken van Ingmar Bergman »\teuwe leidsche courant 4 zaterdag 15 december 1962 LEIDEN mag volgend jaar 300 woningwet- en 175 premiewoningen bou wen. Dat zijn 75 woningen minder dan dit jaar, waarvoor de toewijzing respectievelijk 350 en 200 was. De laatste keer gold evenwel, dat Leiden verplicht was 100 krotten op te ruimen. Dat is nü 25, een daling die dus overeenkomt met de vermindering van het contingent. De heer D. van der Kwaak, lid van Ged. Staten, maakte gistermiddag in Den Haag de cijfers voor de Zuidhollandse gemeenten bekend. In dit artikel treft u alleen gegevens aan over de in ons verschijningsgebied liggende gemeenten en over enige grote gemeenten in deze provincie die in verschillende opzich ten bij Leiden zijn te vergelijken. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft aan Zuid-Holland voor 1963 toegewezen 8.170 woningwet woningen, 5.390 premiewoningen en 4.040 woningen te bouwen zonder financiële steun van overheidswege. Evenmin als voor 1962 acht de minister voor 1963 een verdeling van de aan de provincies toe gewezen aantallen ongesubsidieerde wo ningen volgens een van te voren opge maakt schema, opportuun. De aanvragen om rijksgoedkeiiring voor de bouw in deze categorie woningen zal hij in het algemeen overeenkomstig de volgorde van binnenkomst laten afdoen. Om ver schillende redenen zal echter een behan deling van bepaalde aanvragen bij voor rang mogelijk zijn. Met de afgifte van de rijksgoedkeuringen heeft de minis ter de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie belast. Vermindering Ook dit jaar leverde de landelijke wo- nlngverdellng voor Zuid-Holland een, ten opzichte van het voorgaande jaar, ver minderd aantal woningen op: van 19.300 naar 17.600. Teneinde de toepassing van arbeidsbe sparende bouwmethoden zoveel mogelijk te stimuleren zal od desbetreffende bouwplannen wederom een contingents toeslag van 25% worden verstrekt ten laste van een centraal aangehouden re serve, die 1.750 woningwet- en 1.250 pre- woningen omvat. Voor Zuid-Holland betekent de regeling, dat op een toeslag van in totaal 400 woningwet- en 290 premiewoningen uit de rijksreser ve mag worden gerekend. De minister heeft echter meegedeeld, dat van deze aantallen respectievelijk 300 en 200 wo ningen ten behoeve van het Nieuwe-Wa- terweggebied (Rotterdamse agglomera tie beschikbaar worden gestela. Na overleg met de hoofdingenieur-di recteur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in Zuid-Holland hebben Ged. Staten bij de verdeling van het contingent woningwetwoningen en de spreiding van het contingent premiewo ningen voor het komende jaar rekening gehouden met dezelfde factoren als in 1962, t.w.: Leimuiden: 16 woningwet (10). Llsse: op verzoek van het gemeentebe stuur van Lisse zal voor 1964 een groot contingent worden toegewezen over de jaren 1963, 1964 en 1965 (vorig jaar 30 woningwet en 20 premie). Nieuwkoop 16 woningwet en 15 premie i krot- 1. de vervanging 2. het inlopen van het woningtekort; 3. het opvangen van de bevolkingsaan- Tn de in de aanhef genoemde provin ciale contingenten gesubsidieerde wonin gen zijn 2.790 woningen begrepen voor de vervanging van krotwoningen en 260 ter vervanging van noodwoningen. Elke gemeente Ged. Staten hebben besloten voors hands geen contingent woningwetwonin gen toe te wUzen aan die gemeenten, die op de bouw van ten hoogste 7 wo ningwetwoningen aanspraak zouden kun nen maken. Voor deze gemeenten heb ben zU een reserve van 350 aangehou den. Deze gemeentebesturen kunnen schriftelijk verzoeken Voor toewijzing van een aantal woningen uit deze reser ve In aanmerking te komen. Zij zullen daarbij dienen aan tc tonen, dat in hun gemeente een urgente behoefte aan wo ningwetwoningen en een reële moge lijkheid tot de bouw daarvan aanwezig is. Elke gemeente komt in 1963 evenals in 1962, in principe in aanmerking voor de bouw van woningwetwoningen. Teneinde een te grote spreiding in de huisvesting van uit Nieuw-Guinea gere- patrieerden te voorkomen, heeft de mi nister besloten voor 1963 aan de gemeen ten niet de verplichting op te leggen. 5% van het aantal woningwetwoningen voor repatrianten beschikbaar tc stellen. Ged. Staten hebben voor dit doel een reserve aangehouden, dié in overleg met de minister voor maatschappelijk werk over de gemeenten zal worden verdeeld. Premiewoningen Voor de gemeenten, die in 1963 op de bouw van tenminste 15 premiewoningen aanspraak kunnen maken, hebben Ged. Staten in overleg met de hoofdingenieur directeur. richtgetallen vastgesteld. Deze richtgetallen vormen het voorlopige jaarprogramma. Dit zal gevolgd worden door definitieve programma's, telkens voor één kwartaal De gemeenten, waarvoor geen richtge tallen z(jn vastgesteld, kunnen alsnog een verzoek richten om opneming in het jaarprogramma van concrete plan nen voor de bouw van premiewoningen ten behoeve van de huisvesting van eigen Inwoners c.q. aan hun gemeenten economisch gehondenen. Elke gemeente komt ook voor de bouw van premiewo ningen in 1963 in principe in aanmer king. De minister heeft weer de gelegenheid geopend om onder gemeentelijke garan tie een aantal premiewoningen te doen bouwen door woningbouwcorporaties. Dc gemeenten, waarvoor een richtgetal ia vastgesteld en die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken, zullen hier voor geen extra bouwvolume ontvangen Afzonderlijke regelingen zijn getrof fen voor de woningbouw in het gebied van de Nieuwe Waterweg en in de ag glomeratie Den Haag. De verdeling Wij laten hier de cijfers (met verge lijking met 1962) voor de gemeenten in ons verschijningsgebied volgen, Ter Aar: 16 woningwetwoningen en 15 premiewoningen (in 1962 resp. 14 en 20). Alkcmade: 14 woningwet en 25 premie 114 35). Alphen aan den RUn: 86 woningwet 70 premie (76 en 70). Hazerswoude: 18 woningwet (15). Hillegom: 20 woningwet en 30 premie (dit jaar gelijk) Katwyk: 160 woningwet en 100 premie <120 en 110). Koudekerk aan den Rijn: 12 woningwet Leiden: 300 woningwet en 350 en 200) Leiderdorp: 20 woningwet (20 i 60). 175 premie en 55 pre- <16 25). Noordwijk: 34 woningwet en 36 pre- (27 i 25). Noordwijkerhout: 32 woningwet en 15 premie (24 en 20). Oegstgeest: 20 woningwet en 50 pre mie (dit ja» gelijk). Rijnsburg: 3t> woningwet en 15 premie (37 en 20). Sassenheim: 28 woningwet en 25 pre mie (24 en 30). Voorhout: 12 woningwet (7). Voorschoten: 64 woningwet en nie <68 en 100). Warmond: 16 woningwet (10). beauty products Verkrijgbaar bij: PARFUMERIE „SURINGAR" Tel. 23401 Breestraat 108 - Leiden Boete voor toedienen dodelijke injectie De Hoge Raad zal op 8 januari 1963 de zaak behandelen tegen de 36-jarige verpleegster, mejuffrouw J. J. B.. die, op 8 september 1962 door een vergissing in een ziekenhuis te Amsterdam me vrouw De Heer-Meeuwis uit Amstel veen een verkeerde injectie toediende, waarna de patiënte is gestorven. De be trokken arts is in deze zaak vrijgespro ken. Mejuffrouw B. werd door de recht bank tc Amsterdam veroordeeld tot 100 boete, welk vonnis door het hof aldaar (Avertentie) Fa H. L. VAN KAMPENHOUT Zn Bachstraat 318 Wassenaar: 36 woningwet en 20 pre- (23 - 25). Woubrugge: 11 woningwet (9). Zoetermecr: 28 woningwet en 82 pre mie <27 en 85). Zoeterwoude: 15 woningwet (13). Vergelijking met gemeenten wier structuur en problematiek met die van Leiden overeenkomsten vertonen: Delft: 250 woningwet en 150 premie (245 215). Dordrecht 240 woningwet mie (200 en 100). Gouda: 110 woningwet en <100 en 120). Niet-vermelde gemeente kunnen, zo als al geschreven, een beroep doen op de 75 premie Prof. dr. L. M. Koyck plotseling overleden Donderdag is plotseling aan een hartaanval overleden prof. dr. L. M Koyck, buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandsch Economische Hooge- school te Rotterdam en directeur van het Nederlandsch Economisch Insti tuut. Hij is 44 jaar geworden. Prof. Koyck studeerde aan de N.E.H waar hij in 1946 doctoraal examen eco nomie aflegde. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot lector; in 1954 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoog leraar. Van zijn hand verschenen nadieD diverse publicaties in binnen- en but- •enland. Zijn belangstelling ging in sterke ma te uit naar de theorie van het consu mentengedrag en de moderne groei theorie. Na een dubbel gasthoogleraar schap in de Ver. Staten werd hij uit genodigd door de International Econo mie Association bij te dragen tot een in ternational symposion. Sinds 1945 was prof. Koyck werk zaam op het Nederlandsch Economisch Instituut, na zijn benoeming tot hoog leraar als directeur. Hij economisch adviseur van de rijkswaterstaat en het instituut voor cultuurtechniek en waterhuishouding te Wageningen. Voorts leidde hij mede een studiegroep van de PTT. Hij Heeft zich veel moeite gegeven voor het sociaal-kerkelijk werk. Zo was hij bestuurslid van het diakones- senhuis te Rotterdam en van het ge sticht Vredeheim te Rockanje. Wachtmeester ernstig gewond bij ongeluk De Koninklijke marechaussee en de commissie van proefnemingen stellen een onderzoek in naar een ongeval ten gevolge waarvan een 21-jarige beroeps- wachtmeester ernstig is verminkt. Het i» de wachtmeester F. H. den Doop uil Kampen van de a-batterij van de 119de afdeling veldartillerie uit de legerplaats Steenwijkerwold, wiens rechterhand men inmiddels heeft moeten amputeren en die verder ernstig gewond werd aan het rechter oog en -oor en die verder nog lichte beenverwondingen opliep. De man verkeert buiten levensgevaar. Het ongeluk is eergisteravond gebeurd in de omgeving van Darp (gemeente Havelte). Er werden daar oefeningen gehouden waarbij de wachtmeester op een gegeven moment een aanvalshand- granaat moest gooien. Deze granaat is tn zijn hand gedetoneerd. Sir Alec Guinness als de goede, humane kapitein Crawjord van H.M.S. Defiant, met als inzet de kop van zijn kwelduivel It. Scott Padget, met verve ge speeld door Dirk Bogarde. Tussen de bladzijden OTUDIO De reeks Bergmans-films wordt voortgezet. Vandaag draait Wilde Aardbeien, zondag en maandag Het Gezicht, dinsdag en woens dag De Maagdenbron, donderdag Het oog van de duivel. Wilde Aardbeien is het verhaal over een bejaarde arts, die een tocht naar het verleden maakt en zo van zichzelf ontdekt, dat hij een egoïst is geworden, van bui ten hoog in aanzien, van binnen koud als ijs. Zijn zelfontdekking wordt een zelf af takeling, waardoor hij de weg naar het ware leven, dat in de liefde bestaat, herondekt. Het Gezicht is ongetwijfeld de moei lijkste film van Bergmans hele oeuvre Tallozen hebben getracht allerlei diep zinnige en ingewikkelde verklaringen te geven van de bedoelingen van de Zweed grootmeester. maar men doet er wel licht het verstandigste aan de rolprent op te vatten als een komedie in Zweedse betekenis van het woord. Oproer op de Defiant TRIANON. Sir Alec Guinness valt zo langzamerhand in de termen vadersrol- len, ja zelfs grootvadersrollen te gaan spelen. In de door Lewis Gilbert gere gisseerde film „Oproer op de Defiant" WILLEKEURIG moest ik aan de President van de Franse schrijver Simenon denken toen ik deze week in de directie kamer van het aannemersbedrijf Proper c.v. aan de Rhijngeester- straatweg te Oegstgeest een ge sprek had met de bijna 72-jarige heer G. W. Proper,' die op 20 de cember 1912, dus vijftig jaar ge leden, in compagnonschap met zijn broer zijn aannemersloopbaan begon. We rookten een goede sigaar en wisselden nu en dan enige woorden in afwachting van één van de twee zoons van de heer Proper sr., die er ook bij moest zijn nu over de zaak zou worden gepraat. De zoon kwam spoedig en bracht een overzichtje mee, waarin de ontwikkeling van het bedrijf was geschetst. De heer Proper sr. toonde zich geen man van koude drukte. Ik moest per se noteren, dat hij het bedrijf in compagnonschap met zijn broer is begonnen, ,,'k Sta zelf niet graag op de bovenste trap", zei de heer Proper me. Het compagnonschap duurde tot 1925; daarna had de heer G. W. Proper tot 1945 een eenmans zaak en toen werd het, nadat bei de zoons in het bedrijf waren op genomen. een commanditaire vennootschap. Aanstaande donderdag wordt het gouden feest gevierd en ik vind dat een heel exclusief ju bileum omdat bij mijn weten het nog nooit is voorgekomen, dat de oprichter van een aannemersbe drijf zelf het gouden jubileum kon meemaken. En in welk een conditie! De heer Proper sr. is daar zelf heel erg dankbaar voor. ..Nog nooit heb ik een dag op bed gelegen", vertelde hij me, ..dus ik mag niet mopperen. M'n vrouw is trouwens ook nog flink. Natuurlijk ben ik als aannemer klein begonnen. M'n vader was in Heenvliet agent van een stoom vaartmaatschappij en ik was 21 toen ik met m'n broer een eigen bedrijfje opzette. Onze eerste op dracht was de bouw van boerderij op Voorne en Putten Vijftig jaar geleden richtte timmerman G. W. Proper met zijn broer een aannemersbedrijfje op. Twee wereldoorlogen en een crisis hebben dit bedrijfje niet klein kunnen krijgen. Het groeide uit Ut een miljoenenconcern zonder één cent „vreemd" kapitaal met een bijzonder taaie en gedegen man aan de top: diezelfde G. W. Proper. De nu bijna 72-jarige heer Proper is waarschijnlijk een landelijk unicum welke oprichter van een aannemersbedrijf maakt zelf het gouden jubileum nog mee? Donderdagmiddag re- cipieert hij met zijn twee zoons in De Beukenhof te Oegstgeest. 17.500 aannemersbedrijven zijn, waarvan nog geen 700 met meer dan 50 man personeel. Bij Proper, een nu een miljoenenbedrijf, schom- 1925 in Oegstgeest vestigde, was zijn eerste opdracht: de bouw van een brandweergarage in deze gemeente. Dit werk werd spoedig gevolgd door woon- en winkel huizen, allereerst in de Dorps straat en vervolgens in de par ken, en verscheidene andere stra ten. In 1934 werd de heer Pro per beëdigd als makelaar-taxa teur van onroerende goederen. oorlog het bedrijf nagenoeg tot stilstand was gekomen, werd na de bevrijding met alle be schikbare krachten aan de we deropbouw begonnen en wel met het bouwen van barakken ten be hoeve. van arbeiders voor de drooglegging en de wederopbouw van Walcheren. Andere werken in Zeeland in die eerste na-oor- logse tijd waren: kerkgebouw Geref. Gemeente en Groene- Kruisgebouw in Westkapelle, uit breiding sanatorium Sonneveld te Oostkapelle, Hervormde kerk te Bruinisse, warenhuis V. en D. te Vlissingen en vele boerderijen en winkelpanden. 'la de watersnoodramp in 1953 werden wederopbouwwerkzaam heden verricht op Schouwen- Duiveland en deze periode werd gevolgd door gemeentelijke en particuliere opdrachten voor de bouw van honderden woningen. Dan waren er de overheidsop drachten, onder meer voor tele fooncentrales te Aerdenhout, Oegstgeest en Leiden en voor nieuwe laboratoria voor TNO te Delft. Het aannemersbedrijf nam in 1952 het huidige kantoorge bouw met werkplaatsen in ge bruik (het voert ook alle timmer werk zelf uit en heeft hiertoe on der meer de beschikking over een vernuftige houtdroogmachine). Tot zover deze beknopte za kelijke terugblik over de afge lopen halve eeuw. De mooiste opdracht kreeg de heer Proper vlak na de Tweede melt het aantal personeelsleden eengezinswoningen een mon- steropdracht voor die dagen. Het is crescendo gegaan en daar tussen iqq en 250! zijn we dankbaar uoor". m hgt ggtikte overzichtje van DE heer Proper jr. verduide- de heer Proper jr. citeer ik on- lijkte dit „crescendo" wat. Hij der meer: bracht de „uitsluiting" (wilde sta- Tijdens de Eerste Wereldoorlog laan en Herensingel en Hervorm- kingen) van het begin der twin- werden de activiteiten van de de scholen aan Oosterstraat en tiger jaren in herinnering, die dit heer Proper sr. mede door zijn Munnikenstraat; voorts werd de bedrijf ongemoeid lieten. plichten bij de Bijzondere Vrij- christelijke h.b.s. aan de Kager- En hij voegde daar aan toe, dat er willige Landstorm enigszins be- in ons land thans maar liefst knot. Direct na de oorlog bouwde het bedrijf woningcomplexen in Zwijndrecht, Pernis en Dordrecht. Eén van die complexen in Zwijn drecht omvatte de bouw van 149 Wereldoorlog toen het departe ment hem kwam vragen mee te helpen bij de wederopbouw. Wat het aannemersvak betreft, zei de In 1921 begonnen de werk zaamheden in Leiden Gerefor meerde scholen aan Stadhouders straat gebouwd. Toen de heer Proper zich heer Proper sr. me: „Een mooi vak maar 't geeft altijd zorgelijk werk". speelt hij de rol van de zeer vaderlijke, goede kapitein, wiens leiding even hu maan is als zijn oorlogsdaden groot zijn. Gelukkig, dat die luitjes van His Ma jesty's Defiant in 1796 deze Guinness als kapitein kregen, want ze hadden Dirk Bogarde een doerak van een luite nant. De grieven op de Britse vloot ren zo hoog gestegen, dat men de grote muiterij van Spithead aan het voorbe- Men begrijpt, dat de Defiant, toen zij werd uitgezonden naar Italië om een Brits convooi tussen de Franse oorlogs bodems veilig huistoe te leiden, het to neel werd van een verbeten strijd tussen kapitein en luitenant. Er breekt oproer uit aan boord, waar bij de luitenant over boord gaat. De ka pitein weet echter het vertrouwen en de liefde van zijn bemanning te behouden, zodat alles toch nog goed komt. Nu ja. goed. Er zijn voor het einde van de film drie grote zeegevechten geleverd, waar bij menigeen het loodje legde, maar waaruit de Defiant toch telkens on geschonden uit kwam. Het ging er der halve heet toe. De charme van de film zal dan ook wel gelegen zijn in deze verbeten rob bertjes. in de majesteitelijke tafereel tjes, die een 18e eeuws oorlogsschip met volle zeilen nu eenmaal oplevert en in de historisch getrouwe schildering van de erbarmelijke en onmenselijke toestanden die in die jaren voor de ma rine zo kenmerkend waren. Het is een echte zeemansfilm en de Hollandse jongens, die naar oud vader lands gebruik graag het zeegat uitwillen kunnen hun hart ophalen. De regisseur heeft zijn verhaal met veel kleuren we ten te vertellen en ervoor zorggedragen, dal niemand -zich hoeft te vervelen, ten minste niemand die van zee-avonturen (Oorlog op zee.) Wereld bij nacht CASINO Dc film De wereld bij nacht, wil laten zien van welk amuse ment men in de verschillende wereldste- zou kunnen „genieten", als men geld bij zich had. Geheel buiten de bedoeling van de makers geeft deze film een wel heel droevig beeld van dat gene waarmee sommigen hun vrije tijd denken aangenaam te kunnen doorbren gen. Het is overal dezelfde ordinaire soep: in Parijs, Londen, Hamburg en New York. Zeer sporadisch komt men show van klasse tegen, maar meestal hoort men achter de vertoning het geld van de managers rinkelen. Een verhaal is er niet en dat is het enige goede, want verhaaltjes tegen de lawaaierige achtergrond van de show business zijn, zoals gebleken is, dikwijls heel povertjes. (Zielig) Tussen Shanghai en St. Pauli LUXOR. Tussen Shanghai en St. Pauli vaart een aftandse vrachtboot als mikpunt van een gemene bende, die om grof geld te verdienen het schip met man en muis wil laten vergaan. Geduk- kig krijgen de bendeleden het met el kaar aan de stok en bevinden zich aan boord een paar nobele, dappere mannen, die de twee beeldschone, maar weerloze vrouwelijke passagiers onder hun hoede Het zal de lezer al duidelijk zyn: we hebben hier te doen met zo'n romantisch Duits gevalletje, helemaal ingesteld op een kinderlijk publiek. De ingrediënten zijn weinig origineel, maar blijkbaar al tijd nog doeltreffend: zingende juffrou wen in havenkroegen, flinke vechtpar tijen, achtervolgingen, zo nu en dan een revolverschot, geknevelde mannen en vrouwen, een ogenschijnlijk sullige jon gen die toch erg slim is en vult u zelf maar aan. Geen wonder, dat de bi-ave borsten aan hét langste eind trekken en de beloning krijgen, die hun zo eerlijk toekomt. (Homantiek in zakformaat). Men krijgt een in het midden vorige eeuw rondtrekkende kermistroep te zien, die door trucs de goegemeente wil wijs maken, dat zij over magische, paranormale gaven beschikt Het merkwaardige barokke film gewordea waarin de regisseur al zijn talent, beelding en vernuft ten toon heeft kun nen stellen. Er zijn gedeelten va bijzondere schoonheid, van een myste- De Maagdenbron is gebaseerd op een Zweedse ballade uit de dertiende over een meisje dat op weg na, kerk door twee zwervers wordt aange rand en doodgeslagen, terwijl hun broer tje, een kind nog, niet begrijpend toe ziet. De vader wreekt zijn dochter en doodt het drietal, ook het onschuldige jonge tje. Als hij het vermoorde meisje zijn armen tilt, ontspringt op de plek waar zy heeft gelegen een heldere bron als antwoord op het gebed van de vader om vergeving. In zijn uitbeelding dringt Bergman door tot het hart van het Evangelie: dat wij van vergeving moeten leven. De film is harmonieus opgebouwd en geeft zich in zijn strenge compositie ontkoombaar naar een innerlijke climax. De laatste film, Het oog van de dui- el, kan makkelijk worden misv staan, omdat hij gaat over de liefde gekleed is in een naar de moderne tijd overgezet duivelsverhaal. Maar al hier sprake van een duivelsverhaal Bergman wil geen religieuze problema tiek aansnijden. De middeleeuwer kon zich niets grappigers voorstellen, dan de duivel die het lid op de neus kreeg. Welnu, deze reminiscentie heeft Berg man humoreske geest met vreugde gegrepen. Zo is een blijspel met ernstige ondertoon uit de car. era rold. De duivel stuurt Don Juan oi reine dochter van een Zweedse predi kant te verleiden, maar hij krijgt kous op zijn kop. De film loopt uit op een ode aan de liefde, zoals er in d tijd maar weinig zijn gemaakt. (Zeer de moeite waard). Mysteries van Edgar Wallace REX. Edgar Wallace heeft zich tegenzeggelijk een vooraanstaande plaats bij-elkaar-geschreven in de rijen horror-writers en menig goed sluitend de- tectivevehaal is van zijn hand versche nen. De regisseur Robert Tronson heef hierin kennelijk wel geld gezien ijverig aan de verfilming van twee kor 'e verhalen begonnen. Wanneer tnën deze twee aaneengelaste films afgaat om de kwaliteiten van Wallace te be oordelen, komt men beschaamd uit. Zelfs het sobere zwart-wit van de film kan niet voor voldoende contraswerking gen. Men kijgt de Indruk met zeer delmatige verhaaltjes te doen te hebben en dus is wat er op het doek komt niet iets wat we zeer zeker voor veertien- jarigen kunnen aanraden. Het enigt voordeel van deze film is, dat de ont- knopingen niet lang op zich laten wach ten. In de eeo-ste komt een doortastende inbreker ten val, na enkele moorden te hebben gepleegd: in de tweede film wordt een bende valse munters ingere kend, wat eveneens enkele doden vergt (Verknoeide detectives). Boccaccio 9 70 LIDO Het werk van de Italiaans» schrijver Boccaccio, die leefde eeuw, heeft wel een lang leven want de honderd novellen onder de titel „Decamerone" worden nog steeds drukt en gelezen, alhoewel dit toch enige en belangrijkste werk ge noemd mag worden. Een van de sleu- tot dit „langlevensgeheim" I waarschijnlijk in het feit dat alle halen worden gedragen door het therai liefde en erotiek. Het ligt voor de hand dat de aantrekkingskracht van de film .Boccaccio '70" daarmede ook ui bepaald. De drie verhalen, „De verleiding dr. Antonio", De afspraak" en „De lo terij" in deze film verwerkt, word» door hetzelfde thema gedragen. Anita Ekberg en Peppino de Fillipo spelen ie het eerste verhaal de hoofdrol. Regis- is de bekende Italiaan Fellini. het tweede verhaal speelt Romy Schnei der met Thomas Milian onder Visconti en Vittoria de Sica regis seert ten slotte „De loterij" met Sophia Loren. In het eerste verhaal komt een wulps» vrouwenfiguur op een grote reclame ur tot leven en brengt de preuts» protesterende dr. Antonio dusdanii verwarring, dat hij ten slotte in zenuwinrichting terecht komt. „De afspraak" toont de tragedie een jonge, mooie en rijke gravin, echtgenoot schandaal verwekt door zijn avontuurtjes. Romy Schneider hierin niet boven de middelmaat uil- de demonstratie van haar jonge schoon heid kan dit niet verbergen. Tenslotte „De loterij". Hierin word' een avond van intiem samenzijn met d' schone assistente uit een schiettent di hoofdprijs van een loterij waarvan d' loten op de kermis zeer hoog genoteen' staan. Winnaar wordt een vrome koste: doch de prijs ontgaat hem doordat - liefde voor een gezonde jonge ke- rel bij het meisje zegeviert. Ongetwijfeld is dit het beste verhar het wordt op geestige wijze vertel" doch tezamen hebben deze geschied' nissen toch eigenlijk slechts het niver de sterke verhalen aan de borre' tafel al zij toegegeven dat zij knap zi' verfilmd en het gehele menu sterk t' kruid is met zuidelijk temperament p geestigheid. Het is een stuk satire, d' liet meer pretendeert dan wat oppf lakkig amusement te geven en daa' mede elke diepgang mist. Doordat de film niet meer heeft geven dan wat geforceerde pikanter blijft hij voor ons beslist verwerpel1 en onaanvaardbaar. Daar kunnen knappe regie en de mooie kleuren nie' aan veranderen. (Sterke verhalen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4