LEIDEN BEKEKEN vanuit een politieauto Naar consultatiebureau voor hartpatiënten in Leiden ERNSTIGE ONGELUKKEN LIGGEN IN DUIZENDEN KLEINE HOEKJES fSltUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 15 DECEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Leonardusgebouw, Haagweg 14, 1010 our n.m Vogelshow „Avibus". Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondge bed voor Hervormden en Gereformeer den (7 uur: ingebruikneming klokken). Den Haag. Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Zondag Marekerk, 7 uur: Open Deurdienst bijzonder kerkewerk Herv. Gemeente, dr. P. L. Schoonheim. Maandag Den Burcht, 8 uur: Stichting Ned. Proeftoneel met eenakters „De kaalkop luistert" van L. de Boer en „De Infante sterft" van B. de Swaan. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. Orato riumvereniging „Con Amore" met „Weihnachtsoralorium" van J. S. Bach. Gebouw Levendaal, 8 uur: Ned. Chris tenvrouwenbond Leiden-Centrum, op voering Kerstspel „Vrouwen van Bethle hem". Stadhuis, 2 uur: Raadsvergadering. Schouwburg, 8 uur: Aboranementsvoor- stelling „Tocht naar het Duister" van O'Neill. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Vola, film avond Kon. Rotterdamsche Lloyd N.V. Leid er dorp. Raadhuis, 7.45 uur: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint" Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. Rafael Kubelik. Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Drama club International School met „Berna- Dinsdag Antoniiisclubhuis, 2 uur: Kerstmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. Filmzaal universiteit, 8 uur: Filmstu diekring K. en O., „El brazo fuerte", re gie Johnny Korporaal. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Leidsche Ver. van Postzegelverzamelaars. Zomerzorg, 8 uur: Contactavond Ned. Genealogische Vereniging. Schouwburg, 3 uur: Abonnementsvoor stelling, Haagsche Comedie met „Tocht naar het Duister", van O'Neill. Kantine Clos en Leembruggen, 7.15 u.: Ruilavond „De Philatelist". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 our: Nieuw Rotterdams Toneel met „De Leugenaar". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste: Ann Schein, piano. Diligentia, 8 uur: Kerstzangavond o.l.v. Herman Stenz. Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: De Nieu we Komedie met „Dc held van het wes ten". Woensdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Filmlezing K. en O., „Zo leeft men in Israël", door Herman Roose. Doelenkazerne, 8 uur: Expogé, avond over Tarvomeel Geref. jeugdhuis, 8 uur: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, J. Bijl van Duyvenbode over „Tuinbouw in Is raël". Geref. jeugdhuis, 3 uur: Arjos. H. v. d. Drift over studieconferentie „Perspec tief". Schouwburg, 9.30 uur: Schoolvoorstel ling Arena „Op de Kermis". Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Oegstgeest, Gemeentehuis, 7.30u.: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint" Diligentia. 8 uur: Elly Ameling, so praan, en Hans Wilbrink, bariton, m.m.v. Felix de Nobel, piano. Donderdag Casinotheater, 7 en 9.15 uur: K. en O.- film van de maand: „The Titfield Thun derbolt", regie Charles Crighton. Aula St. Bonaventuralyceum, 7.30 u,: Welsprekendheidsavond I.C.C. Schouwburg, 8 uur. Abónnementsvoor. stelling „Naar het u lijkt", van William Shakespeare, door toneelgroep Ensemble. 't Boshuis. 8 uur: Kerstwijding Chris tenvrouwen-zuidwest. Station N.S. voortrap, 11.3012 uur: Kerstzang door leerlingen rJc. en chr. lyceum. Oegstgeest, De Beukenhof, 36 uur: Receptie t.g.v. 50-jarig aannemers jubileum G. W. Proper. Den Haag, Gemeentemuseum, 8.15 uur: Rob Geraerds met „Scrooge and Marley" van Dickens. Kurhaus Paviljoen. 8 uur: Nederlands Dans Theater. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste Ann Schein, piano. Rehoboth, 3 uur: Kerstavond Vereni ging Slechthorenden. Kerkgebouw Geref. Gemeente, Nieuwe Rijn, 7.30 uur: herdenkingsdienst 100-ja- rig bestaan Geref. Gemeente Leiden. Leiderdorp, Geref. kerk, 8 uur: Zang- en muizekavond van Advent. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". Gebouw K. en W„ 8 uur: René Slees- wijks Revue „Harten Troef". Diligentia. 8.15 uur: Ned. Kamerorkest 0-l.v. Szymon Goldberg; solist: Fou Ts'Ong, piano. Kurhaus Paviljoen. 8 uur: Ned. Dans Theater. Zaterdag Bethlehemkerk, Driftstraat, 8 uur: Or gelconcert Jaap Remmelzwaal m.m.v. Ti neke Flinterman-de Jong, mezzo-sopraan en J. Broekhuis, trompet. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Toneelgroep Spelenderwijs met Kerstspel „Op weg". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Soldaat Schweijk". Gebouw K. en W„ 8 uur: René Slees- Wyks Revue „Hartentroef". Diligentia, 8 uur: Peter Katin, piano. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Ned. Dans Theater. Op Gouden Wieken. 8.15 uur: Toneel groep Proton met „Het wonder in de garage". Kerstspel. Films Casino <2.30, 7 en 9.15 uur): The world by night (18 jaar); donderdag: Veilig, vlug en voordelig (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur): Boccaccio '70 (18 laar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Tussen Sjanghai en St. Pauli (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Mysterie» Prof. dr. Snellen voor tv. TN DE televisieserie van de V.P.R.O. „Ziek zijn, beter worden", gepre- senteerd door de arts A. C. van Swol, heeft de Leidse. hoogleraar in de cardiologie prof. dr. H. A. Snellen gisteravond verklaard te hopen, dat het over enkele jaren mogelijk zal zijn in Leiden een consultatiebureau te openen voor hartpatiënten. Prof Snellen, die ook voorzitter is van de Ne derlandse Cardiologen Vereniging en bestuurslid van de International So ciety of Cardiology, is zojuist teruggekeerd van een bezoek aan de Ver enigde Staten, waar hij herhaalde malen studie heeft gemaakt van ver schijnselen op zijn vakgebied. Zeer belangrijk noemde prof. Snellen de voorlichting, opdat de hartpatiënten kunnen weten dat zij in zeer veel ge vallen nuttig werk zullen kunnen blij ven verrichten. Op het ogenblik moet men nog afgaan op het advies van dt huis- of bedrijfsarts maar in de Verenig, de Stat n bestaan al vele consultatie bureau voor hartpatiënten, die dus niet behandelen maar alleen adviezen uit brengen. In Nederland kunnen de versiteiten in dit opzicht baanbrekend werk verrichten. In dit verband kwam prol Snellen tot zijn uitspraak dat Lei den wellicht over enkele jaren het voor beeld zal kunnen geven. De revalidatie in ons land heeft zich nog vrijwel niet met de hartpatiënt be moeid omdat de moeilijkheid is dat men het antwoord niet weet op de vraag: ,Wat kan zo'n man doen?" In ieder geval zullen van zo'n consul- C.O.Vbijeen Muziek beluisteren op school Dat het moeilijk is om de kinderen op school intens naar muziek te laten luis teren is in onderwijzerskringen een be kend feit. Aangezien het toch belangrijk is de jeugd vroeg iets van de rijkdom goede muziek mee te geven, wordt speciale muziekleraar op de scholen wel wenselijk. Zolang dit echter nog niet' is bereikt, moet de onderwijzer zelf zien hoe de aandacht van zijn klas zo goed mogelijk gevangen te houden. Op welke manier hij dit zou kunnen doen, liet gisteravond de heer H. van Kapel, leraar M.M.S. in Den Haag zien aan de leden van de Christelijke Onderwijzers Vereniging. Als onderwerp had hij de opera Carmen an Bizet gekozen. De heer Van Kapel belichtte op wer kelijk boeiende wijze enkele hoogtepun ten uit de opera en liet deze fragmenten op de plaat beluisteren. Na de ouverture hoorden de .onderwij- ;rs hët „Ohez les ramparts de Sevilla" (bij de wallen van Sevilla), gezongen door Victoria de Los Angeles, waar Car- als een temperamentvolle en verlei delijke vrouw te voorschijn komt. Ver volgens het welkomstlied van de toreador Escamillo, gezongen door Ernest Blanc •in een stierengevecht wordt bezon gen. In de mars van de toreadoren heeft Bizet de sfeer in de arena en de kleuren pracht bij de parada zo bijzonder goed getroffen. Als slot had de heer Van Kapel dr rustige" inleiding tot de 3e acte gekozen „Een plaatje draaien" in de las is gezellig, maar volgens de mening var. de soreker moet 't een extraatje blijven, w belangrijker is het om het kind zelf te .en zingen tatiebureau deel moeten uitmaken cardioloog, een arbeidsfysioloog, een choloog en iemand die precies op de hoogte is van de soorten werkkringen wat deze van de mens vergen. Te weinig speurwerk Naar de mening van prof. Snellen wordt in Nederland veel te weinig aar speurwerk gedaan, met name gebeur i dat niet voldoende naar de oorzaken var hartziekten. Het ideaal dat moet worden nagestreefd is natuurlijk het voorkomen van hartziekten. Het onderzoek naar aan geboren hartafwijkingen, die over het al gemeen niet erfelijk zijn. is in de Ver Staten veel verder gevorderd dan bij ons Er zijn jonge mensen genoeg die zich in wetenschappelijk speurwerk willen ver diepen, dit is alleen een kwestie van geld. Het is zeer belangrijk dat Nederland een bijdrage zou kunnen leveren aan hel internationale speurwerk, want het is een feit dat er grote verschillen kunnen worden waargenomen tussen de frequen- an hartziekten in de wereld, een land als Italië bijvoorbeeld is de toestand in het industriële noorden duidelijker ongunstiger dan in het arme zuiden. Prof. Snellen verklaarde de in druk te hebben dat dit samenhangt met de wijze van leven, hoewel dit zeker niet de enige factor is. Wat de frequentie van hartziekten betreft is de situatie bij ons nauwelijks beter dan die in de Verenig de Staten, „de kampioen op dit gebied". Alieenverkoop voor Lelde* HOLLANTS VISMARKT t TELEF. 21045 Edgar Wallace (14 jaar); donderdag: En zij schaamde zich niet (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): 14 cn 15 december: Wilde Aarbeien (18 jaar); lfi 17 december: Het Gezicht (18 jaar); en 19 december: De Maagdenbror. (18 jaar»; 20 december: Het oog van de duivel (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Oproer op de Defiant (14 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). Lakenhal, geselecteerde schilderijen voor Wedgwoodprijs 1963 (t/m 16 dec.). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag »n dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur er vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd- van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en voensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag var 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 2—5 uur. Aanbesteding bouwrijp maken Gisteren heeft de dienst van gemeente, werken namens het college van B. en W. openbare aanbesteding gehouden <r het maken van grond-, riolerings- bestratingswerken ten behoeve van het bouwrijp maken van de plannen Zuid-West VI a, VI b en VII d. Voor deze aanbesteding schreven twintig aan nemersbedrijven in. Van hoog naar laag n dat: N.V. Kennemer Aannemers combinatie. Beverwijk, f 1.210.000; Aan nemingsbedrijf Blijdorp, Rotterdam, f 1.150.000; J. de Vries Zn., Delft, f 1.094.500; D. Bos, Amstelveen, f 1.035.000; J. C. Koridon, Vinkeveen, f 1.031.000; Chr. N. Wagner, Rotterdam, f 998.000; C. Smit Zn., Vijfhuizen, f 985.000; J. G. Nelis Zn., IJmuiden, f 985.000; J. Mens, Lisse, f 966.700; W. A. T. de Haas, Apeldoorn, f 960.000; B Smallengange, Aerdenhout, f 935.000; L. P. van der Geer Zn., Voorschoten, f 928.000; Aan nemingsbedrijf voorheen J. F. van den Acker, Halfweg, f 928.000: Gebrs. Van Hees, Utrecht, f 910.000; firma A. Th. Stuifzand, Leiden, f 895.000; G. van Duyn Katwijk aan Zee. f 895.000; firma H. Compeer, Oegstgeest, f 869 250; Gebrs. Schouls N.V., Leiden, f 858.000; A. Ho- geboom, Rijpwetering, f 829.000 en ten slotte de N.V. G. Hulsebosch uit Bloe- mendaal. f 825.000. De gunning werd nog aangehouden. W oningbouwvereniging „Ons Belang"" Onder leiding van voorzitter W. Schou ten heeft de woningbouwvereniging „Ons Belang" in het zaaltje aan de Maria Gij- zensteeg een buitengewone ledenverga dering gehouden. In het bestuur werden gekozen de heren A J. v. d. Vlist en H. Stouten, die al zitting hadden in de raad van commissarissen. In deze raad werden gekozen de heren Dillemans en Vijlbrief. De voorzitter, bijgestaan door eerste secretaris Ligtvoet, beantwoordde vele vragen, voornamelijk op het gebied van het woningonderhoud. Met het oog op het vijftigjarig bestaan zal binnenkort een vergadering worden uitgeschre- Voortrekkers is de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken tot een puur genoegen maakt.Voor u - en door zijn geur ook voor anderen! Hebt u nog vragen? Schrijf dan aan: Nicmeyer Adviescentrum voor Pijprokers, Postbus 41, Groningen. HALLO H.B. hier L.D. l. Surveillance begonnen. Over." Nauwe lijks is hoofdagent J. ten Haken klaar met zijn vertrekmelding de mobilofooncentrale op het hoofdbureau van politie, of agent W, Bekooij geeft gas en het witte patrouillewagentje draait de zij-ingang aan Langebrug uit, opweg de stad in ter handhaving van orde en rust. Het enige ongewone is de passagier op de achterbank, die met toestemming J. Dreeuws voor de Nieuwe Leidsche Courant deze gewone surveillance eens mag meemaken. Er zijn geen spectaculaire zaken ge beurd, het is een rustig ritje geworden. Er waren wel enkele dingen die ons opvielen: de scherpe opmerkzaamheid en de uitgebreide kennis van elk plekje van de Sleutelstad van deze agenten. Het blijkt een boksbeugel met punten, volgens een arrest van de Hoge Raad een wapen en ,,dus verboden te vervoeren over de openbare weg." Het was slechts een voorbeeld, zei de heer Ten Haken. Maar dankzij de oplet tendheid is er een gevaarlijk stuk speel goed verbeurd verklaard. We raakten al snel aan de praat. „Wat e allemaal moeten doen?" Hoofdagent Ten Hake beantwoordde onze vraag: „Van alles". Daarvoor moet je je zesde zintuig gebruiken, dat je door routine krijgt. Vorige week met die Sinterklaas- drukte bijv. zag ik vanuit de auto een drietal opgeschoten jongens lopen, waar de middelste iets aan zijn kamera den toonde. Ik kon niet zien wat het aS, maar er viel me toch iets vreemds in hun houding Hij stopt abrupt en grijpt dc micro foon van de geluidsinstallatie: „Jongens, niet met z'n drieën rijden daar", klinkt het streng over de Koninginnelaan. Een eindje voor ons uit glipt plotseling een schooljongen schichtig met zijn fiets achter zijn twee vriendjes, zich kennp- lijk bewust van de fout maar waarschijn lijk niet van zyn gevaarlijke manoeuvre t is weer opgelost en de hoofdagent vat de draad van zijn verhaal weer op, onverstoorbaar. „Ik stap uit en vraag de jongen wat hij daar in zijn zak heeft. Boemannen Overal in de Sleutelstad worden kleine verkeersovertredingen begaan, die echter we hebben er enkele maanden geleden een artikelenserie aan gewijd ern stige gevolgen kunnen hebben. De politie doet deze dingen meestal met een ernstig ver maan af, wat vaak meer effect heeft dan „direct een bonnetje". van de politie". Men blijkt in Leiden de politiemensen nogal eens te verslij ten voor geüniformeerde boemannen, die de argeloze bevolking het leven zuur maken door overvloedig gebruik van het beruchte bonboekje. „Bonne tjes schrijven?" gnuift agent Bekooij, „Gelukkig zijn we niet verplicht voor elke overtreding een bonnetje uit te schrijven. Als je even je ogen open houdt zie je meer overtredingen ge beuren dan je in dezelfde tijd kunt opschrijven". Hij besluit zijn comi taar met een veelzeggend lamme-arm Bij de Leidse Hout komt een jongetje op de fiets uit tegengestelde richting, die wordt aangehouden. „Hoe oud ben jij?" vraagt de agent vrij streng aan de knaap, die elf jaar blijkt te zijn. „Heb jij op school geen verkeersles gehad?" Deze vraag wordt door de elfjarige, die zich nog van geen kwaad bewust is, bevesti gend beantwoord. Op de vraag, wat er dan allemaal op een fiets moet zitten, schrikt een vage herinnering het geweten van de jongen wakker en hij zegt. in heel wat minder zeker van ziohzelf: .Ken bel, meneer". Alleen de agenten hebben dat tot dan toe in de gaten gehad. De jongen wordt gesommeerd op zijn vrije woensdagmiddag naar het hoofdbureau van politie te komen en te laten zien dat er dèn wel een bel op zijn fiets zit. „Als je niet komt, zijn we 's avonds bij je moeder en dan moet je een bekeuring betalen", eindigt de agent op barse toon, Pieter hij heeft zijn naam en adres moeten opgeven moet woens dagmiddag dus van Oegstgeest naar Lei den, overtuigd van het gevaar dat het zonder fietsbel rijden oplevert. „Snijd en Op de terugweg naar de binnen stad krijgt een al te ijverige brom fietser uit Katwijk, die nota bene een politiediploma heeft, een be keuring van f 5. De man heeft in de toenemende drukte met zijn brom mer de rotonde bij het station „ge sneden", hierdoor de kans lopend door achteropkomende auto's te worden geschept als ze de tunnel ingaan. De man betreurt de twee rijksdaalders, maar is er nu wel van overtuigd hoezeer hij zichzelf en het verkeer in gevaar heeft gebracht Hij ziet de redelijkheid van de boete dan ook in. Het is niet de enige bekeuring. In „De Kooi" wordt een jongedame, links van de rijweg fietsend en zonder verlichting op haar rijwiel, gestraft met een boete van f 2.50 en in het Plantsoen een man. die met een totaal vernield achterlicht en een ondeugdelijke bel door het donke' rijdt. Tientallen zijn er echter met een waarschuwing afgekomen, zoals de 15- jarige scholier in Zuid-West, die net van zijn krantenwijk terugkwam, het aller minst geïmponeerde 16-jarige meisje op de Lammen scha nsweg en vele anderen, die hun tocht verder lopend moeten voortzetten. Kinderspel Als pas beginnende schaatsers op het krabbelbaantje maken een stuk of tien jongetjes zich uit de voeten, die op het gladde asfalt van de 5 Meilaan aan het rolschaatsen zijn. „Als ik jullie nog een» op de weg zie, neem ik de rolschaatsen mee", klinkt het dreigend uit de luid spreker van de politiewagen. Hoofdagent Ten Haken vertelt hierna van het meisje, dat vorig jaar op dezelfde plek door een passerende auto is aangereden omdat ze op de rolschaatsen niet tijdig uit de voe ten kon komen. Hoewel de trottoirs er heel breed zijn. zoekt de jeugd toch maar steeds de rijweg op om te rolschaatsen. Afdoend Agent BekooU vertelt een goede manier 'e hebben gevonden om te voorkomen dat gewaarschuwde fietsers zonder licht of op een niet goed functionerend rijwiel even later toch weer opstappen. „Laat de bel eens zien. Laat het licht eens zien. Laat het ventiel eens zien..." Ze trap pen er doorgaans braaf in, zegt hij, en dan moeten ze wel gaan lopen „Ga even langs de lagere school Drift straat; een stel jongens valt er de werk sters lastig", luidt dc opdracht van het hoofdbureau over de radio. Daar aange komen blijken de kwajongens verdwe nen. maar een paar straten verder staat een groepje kinderen op een hoek. In tuïtief zetten de politiemannen de ach tervolging in, want dc jeugd neemt de benen als ze de auto ziet. Het blijkt ver geefs. want via brandgangen het is in de Kooiwijk verdwijnen de rakker» als in het niet en een speurtocht levert niets op. Ze hebben van hun net nog even grotere terreinkennis gebruik ge maakt dn het aardedonker te verdwijnen. Op de terugweg naar het bureau ziet één van de politiemannen een meisje op het trottoir van de Geregracht fietsen. „Kom eens hier, jongedame", klinkt het. „Slaap je op de benedenverdieping? Neen? Jammer, anders kon je ook op de fiets naar bed gaan", luidt het grapje van de agent. Het 16-jarig meisje wordt erop gewezen dat het heel goed mogelijk Is op deze manier iemand die een deur uitkomt omver te rijden. Een ernstige vermaning en dan is dit ook weer afge lopen. „Een strenge waarschuwing helpt soms veel beter dan een proces-verbaal", is de mening van hoofdagent Ten Haken. Het is inmiddels over zessen geworden en met spoed wordt via vele omwegge- tjes wegens opgebroken straten, koers ge zet naar het hoofdbureau. Hier waoht de volgende bemanning, die de sur veillance gaat voortzetten. Het was een rustig wachtje. Accountantsdiploma Onze stadgenoot de heer J. Simons I» gisteren in Amsterdam geslaagd voor het aocountantsdiploma van het Neder lands Instituut van Accountant»,

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3