Is democratisch fatsoen Valkenburg zoek? in Er wordt niet meer voor de eeuwigheid gebouwd Bijeenkomst op Stadhuisplein en in stadsgehoorzaal VOOR DE KOU! Voorzitter van N.A.P.B. meent: Avibus houdt vogelshow o*: ƒ65.- De Gaulle Harddraverijvereniging Lisse is ontstemd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 Met Kerstmis mag niemand eenzaam zijn IN Leiden worden onder auspiciën van het werkcomité „Advent en Kerstmis" de Oecumenische Raad en het R.K. Dekenaat ter gelegen heid van het naderende Kerstfeest twee bijeenkomsten gehouden en wel zondagavond 23 december om kwart over acht in de stadsgehoorzaal en op de avond vóór het Kerstfeest op het Stadhuisplein de traditionele samenzangbij eenkomst. Het motto van de bijeenkomst ïr stadsgehoorzaal is: „O laten wij aanbid den" en men zou deze ontmoeting der Christenheid vóór Kerst een opgang tot Kerstmis kunnen noemen. Geestelijken en leken zullen Bijbelgedeelten lezen vaste gebeden bidden. Medewerking v lenen het koor van de Petruskerk. het Geref. Kerkkoor, hert Doopsgezinde koor, en het Remonstrantse koor. Verder ver meldt het programma samenzang en een moment van stilte. „Komt allen tezamen" is het mot to van de samenzangbij eenkomst op het Stadhuisplein op de avond voor Kerstmis. Van half acht tot kwart voor acht zullen klokken en beiaard het Kerstfeest inluiden waarna een half uur lang kerstliederen zullen worden gezongen door de aanwe belangstellenden. Kerstgezant worden In een adventsoproep van genoemd Werkcomité wordt ten aanzien van beid# bijeenkomsten onder meer opgemerkt dat adlvent betekent: Kerstmis komt! Kerstmis: Christus komt tot ons. Kerst mis is een Geschenk, d!at moet worden On'tvangen. Dat vereist voorbereiding en een groeien naar het Kerstfeest. Kerstzang op de stationstrappen Leerlingen van het rooms-katho- lsek en christelijk lyceum te Leiden zullen op donderdag 20 december van half 12 tot 12 uur op de trap pen van het stationsgebouw te Lei den kerstliederen zingen in de Fran se, Duitse, Engelse en Nederlandse taal. Op hun programma staan ook een negrospiritual en een Spaans kerstlied. Zij zullen de zang zelf met trompetten, klarinetten en trombo nes begeleiden. Tussen de liederen zullen de rec toren en enige leerlingen van de bei de lycea teksten uit de Bijbel voor lezen. De rector van het rooms-ka- tholiek lyceum zal hiervoor de ver taling van het Ned. Bijbelgenoot schap gebruiken en de rector van het christelijk lyceum de uitgave van Petrus Canisius. Krijgt ook Leiden lichtvvijzers Alle ploegen van de ANWB-Wegwij- zerdienst zijn thans bezig aan de uitvoe ring van een groot project, waarbij bin- nen de tijd van slechts vijf weken, nog vóór Kerstmis, maar liefst 850 ANWE borden worden geplaatst. Dit betekenl een record in de geschiedenis van do oond, een gevolg van het feit. dat nog vóór het eind van het jaar een aantal nieuwe wegvakken zal worden openge steld. Behalve dat de bond in het afgelopen jaar in zeven steden in totaal 96 hoge lichtwijzers plaatste zullen binnenkort ook Alkmaar. Almelo, Breda, Den Haag, Enschede, Hilversum en Kampen dit hypermoderne systeem van richtingaan- duiding krijgen. Bovendien zal in Haar lem en Utrecht, waar reeds de lichtwij zers staan, een tweede serie worden ge plaatst. Het is de bedoeling van de ANWB langzamerhand alle traditionele wegwijzers binnen de grotere steden te vervangen door de lichtwijzers, die ge rekend kunnen worden tot het nieuwste op het gebied van de bewegwijzering, omdat zij, zowel overdag als bij duister nis, een duidelijke leesbaarheid op reeds grote afstand hebben. Voorts is dc bond nog in overleg met de gemeentebesturen van Hel mond. 's-Hertogenbosch. Leiden, Roo sendaal, Rotterdam Schiedam en Voor burg teneinde in 1963 ook in deze ge meenten lichtwijzers te kunnen gaan plaatsen. 26.00 TERLENKA 1 PERS DEKENS 1 PERS .MODERNE DEKEN, prima vulling ZUIVER WOLLEN FANTASIE DEKENS GEW. ZIJDEN DEKENS PARTIJ WITTE LAKENS flanellen OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ 11.90 29.75 16.75 4.75 (feet Kerstmis is ook een vervulling, zijn verlangende, hunkerende mei Wie echt verlangt, denkt boven zichzelf uit. Wie dit verlangen kent, zal gaan geven, zichzelf gaan geven waar hij hun kering ziet. Ten slotte is Kerstmis ook een werke lijkheid: Christus komt! Hij komt steeds nader, waar wij tot Hem naderen. Tot Zijn gebod van liefde en vrede. Zijn wij twijfelende, zoekende, zwervende i 6en. Kerstmis is het Godsgeschenk, dat werkelijk leven mogelijk maakt, n: lijk door Gods licht, Gods liefde en Gods vrede. Gods licht gaat door ons heen en wordt tot geQoof en liefde onder de Resumerend: met Kerstmis mag niemand eenzaam zijn en men moet de naaste zijn voor allen, die nood lijden: beproefde, lijdende, honge rende, verbijsterde, verscheurde le vens. Zodoende wordt men een Kerstgezant voor vrede op aarde, liefde en goedheid tussen mensen. Kerstmis is genade; Christus is ge boren God is ons nabij Leids kerkkoor 25 jaar In januari zal het koor dat is verbon den aan de Geref. kerk Oude Vest, 25 jaar bestaan. Om aan het koor wat meer bekendheid te geven, is een klein comi té van aanbeveling gevormd dat zich ten doel stelt het koor een bescheiden ge schenk aan te bieden. Mevrouw Ravc- stein en de Geref. predikanten Dronkert' en De Boer maken deel uit van dit co mité. Het koor zal zich in de komende weken laten horen in verscheidene kerk gebouwen, en wel op 16 december morgens in de Bevrijdingskerk en wel licht 's avonds in de Maranathakerk, op 23 december in de Zuiderkerk en op de morgen van de eerste Kerstdag in de Petrakerk. EXCLUSIEF voor Leiden en omgeving: MODERNE NAPPA LEDERKLEDING ,DE GAZELLE' W eihnachtsoratorium in Leiden Ter inleiding van het kerstfeest zal de Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore" weer het Weihnachtsoratorium van Joh. Seb Bach uitvoeren, en wel op maandag 17 december in de Stadsgehoorzaal om Als solist werken mee: Wieb de Rook. sopraan, Rijkje Wolleswinkel, alt, Jan Waayer.' tenor, en Max van Egmond, bas, Hans Philips.cembalo. De orkestbegelei ding wordt verzorgd door het Residentie- Kamerorkest en het geheel staat onder leiding van Jan Pasveer. Uitgevoerd den de cantates 1, 2, 3 en 6. Raadslid op begrotingsvergadering Gisteravond kwam de raad van Valken burg in openbare vergadering bijeen. Id zijn openingswoord stond burgemeester Eisen worden De Nederlandse patroonsbond voor de bouwbedrij- ven treedt uit de Raad van bestuur ctPPflQ /TH fi bouwbedrijf. In 1945 heeft de bond öf-C-C-Lf-O C4f f-Lf iO zelf het initiatief genomen tot de op richting van deze Raad. De N.A.P.B telt ongeveer 4500 leden, die onge veer de helft van de bouwproduktie voor hun rekening nemen. De bond is in 1960 ook uit het Verbond van Ned. Werkgevers uit uit het Sociaal- werkgeversbond getreden. Het voor stel tot uittreding werd spontaan genomen door de vergadering van de N.A.P.B. in Amsterdam, en niet In het gebouw van liet ministerie van Defensie in Den Haag heeft luitenant-generaal b.d. C. J. Valk, voorzitter van het bestuur van het Nederlandse leger- en wapenmuseum de legpenning van het museum „Generaal Hoefer" uitgereikt aan twee oud-functio narissen van het museum: schout bij nacht van administratie b.d. Th. A. Appels rechtsen brigade generaal III der artillerie b.d. C. A. Hartmans (links). Beide on derscheidenen ontvingen ook de oorkonde, welke bij de penningen hoort. G. F. de Rooy won N.L.C.-medaille NDER grote belangstelling werd donderdagavond in het Leonardus-clubhuis de 10e show van de club van vogelliefhebbers Avibus geopend door voorzitter J. H. Goozen en wel met de mededelL-g, dat de afdeling Leiden aangesloten bü de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, zeer spoedig het 20.000ste lid zal inschrij ven. Avibus, aldus spreker, groeit nog steeds en vooral de jeugd toont veel belang stelling. HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 Kantine van Grofsmederij voor kerkelijk werk Voor het houden van buurtavonden door de aan de Zoeterwoudse kant van de Wilhelminabrug en de Hoge Rijndijk wo nende Gereformeerden heeft dc directie van de Kon. Ned. Grofsmederij de kan tine van de kettingfabriek beschikbaar gesteld. Het is nu de bedoeling dat de leden van deze buurt elkaar regelmatig zullen ontmoeten. De uitslagen van de keuring zijn: Zangkanaries-Harzers kl. 1 eig. kw. 1962 stam 4 vogels: le pr., 3 ereprijzen en kampioen E. A. Th. de Beer. Zangkanaries-Harzers kl. 2 eig. kweek 1962 a 2 vogels: le prijs en ereprijs E. A. T. de Beer, 3e prijs J. Broekman. Zangkanaries-Harzers kl. 3 1 vogel eig. kw. 1962: le pr. E. A. T. de Beer. 2e pr. J Broekman. Zangkanaries-Harzers overj. eig. kw. 1961: 2e prijs J. Broekman. Zangkanaries-Harzers open klasse: le pr. E. A. T. de Beer. 2e pr. A. Laterveer. Zangkanaries-waterslag kl. 7 eig. kw 1962: 7e, 2e, 3e en erepr. W. Henderson. Zangkanaries-waterslag kl. 9 open kl.: le prijs J. H. Goossen. Kleurkanaries-gepigment. eig. kw. '62: Ie en erepr. G. F. de Rooij. 2e en 3e pr. W. Gijsman. Kleurkanaries-gepigment. open klasse: le prijs J. le Febre, 2e pr. J. M. Kreuger. Kleurkanaries-ongepigment. eig. kw. 1962: le pr. en erepr. J. Broekman. 2e en 3e prijs W. Gijsman, 4e prijs mevrouw J. v. d. Horst. Kleurkanaries-ongepigment. overj. eig. kweek 1961: le prijs J. Broekman. Kleurkanaries-ongepigment. open kL: le pr. W. Gijsman, 2e pr. C. Soheffer. Bastaarden van kanaries eig. kw. 1962: le prijs en erepr. J. Broekman. Kruisingen trop. vogels, eigen kw. 1962: Ie pr. en erepr. J. Broekman. Kuif- en vormkanaries eig. kweek 1962: le, 2e. 3e en erepr. G. F. de Rooij. Kuif- en vormkanaries overj. eig. kw 1961: le prijs J. H. Goossen Kuif- en vormkanaries open klasse: le prijs A. Laterveer. Paren tropische vogels eig. kweek 1962- le pr. en ereprijs M, K. Binnendijk, 2e prijs J. Broekman. 3e prijs A. Laterveer Paren tropische vogels overj. eigen kw 1961: 2e prijs J. Broekman. Paren tropische vogels open klasse: le prijs C. Teske. Enkele tropische vogels eig. kweek '62: le, 2e en erepr. J. Broekman, 3e pr. G. le Maitrc. Enkele tropische vogels open klasse: le prijs J. le Febre, 2e prijs M, K. Binnen dijk. Paren parkieten eigen kweek 1962: lt prijs M K. Wierstra Paren parkieten overj. eig. kweek 1961. le prijs M. K. Wierstra. Paren parkieten open klasse: 2e prijs M. K. Wierstra. Enkele parkieten eig. kweek 1962: le prijs en erepr. M. K. Wierstra, 2e en 3e prijs A. Laterveer, 4e prijs mevrouw J- d. Horst. Enkele parkieten overj. eig. kweek '61: le prijs M. K. Wierstra. Enkele parkieten open klasse: le en ereprijs mevrouw J. v. d. Horst. Agaporniden eigen kweek 1962: le en erepr. R. A. Keijzer, 2e pr. N. C. Mooye- Agaporniden open klasse: 2e prijs R. A. Grote parkietsoorten open klasse: le en 2e prijs F. H. v. d. Horst jr. Stammen van 4 parkieten eig kweek 1962: le prijs M. K. Wierstra. 2e prijs evrouw J. v. d. Horst. Wildzang eigen kweek 1962: le prijs J. Broekman. Vitrines: le prijs R. A. Keijzer. Vluchten: le prijs A. Laterveer, 2e pr. J. le Febre. 3e pr. I. Neuteboom. 4e pr. C. Teske. Plaquette .Xeidsch Dagblad" gewon en door: de heer R. A. Keijzer, Standaard „Leidse Courant" gewonnen door: de heer J. Broekman. Medaille „Nieuwe Leidsche Courant' gewonnen door: de heer G. F. de Rooy. Film in Volkenkunde Zondag om half drie wordt in de aula m het Rijiksmuseum voor Volkenkunde an film vertoond over het boeren Nieuwjaar in Noordwest Japan. Drs. C. Ouwehand, hoofd van de afdeling Ja pan. zal de film inleiden. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalie KERSTBOMENMARKT Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de kerstbomenmarkt van 17 tot en met 24 december 1962, met uitzondering vi december 1962. zal worden gehouden op het beslate gedeelte van het Schutters veld. op voorstel van het bestuur. Aanlei ding hiervoor was het feit, dat de Raad weigerde mee te werken aan het streven voorstellen over presta tie-beloning in de c.a.o. voor het bouwbedrijf op te nemen. De oorzaak ligt echter -veel dieper. Al jaren lang heeft de raad namelijk het verzoek van de N.A.P.B., in de SER ean meer werkgeverszetels voor het bouwbedrijf te verkrijgen, langs zich heen laten gaan .Wanneer een lichaam als de Raad o Bestuur zijn taak inzake de c.a.o. met averechtse gevolgen uitvoert, is het vanzelfsprekend, dat in onze kringen grote ontevredenheid bestaat". Dit zei de "voorzitter van de N.A.P.B., de heer J. J. te Pas in zijn openingsrede. WÜ wil len overigens graag praten met de Raad over een verdere samenwerking op rëele basis. In een rede over de bedrijven in d*t bouwwereld zei de heer Te Paas onder dat voor de bedrijven die zich al leen met het onderhoud van de huizen bezig houden een gouden tijd aanbreekt. „Zolang de minister van volkshuisvesting bouwnijverheid de curve-prijs voor ïwe woningen zo laag houdt, dat er niet solide kan worden gebouwd, heo- ben deze bedrijven hu nhanden vol om alles naar behoren in stand te houden." Verder zei de heer Te Pas: Er wordt niet meer zo gebouwd, dat de huizen scholen langdurig in goede staat blijven verkeren. Dc inrichtingseisen van scholen en huizen worden steeds veranderd. Het onderwijs wordt tel kens vernieuwd cn de bewoningseisen wijzigen zich eveneens. Scholenbouw mag dus gerust semipermanent zijn. t is volgens hem daarom hele maal niet uil den boze dat bouwwer ken slechts voor een bepaalde tijd over eind blijven staan. De ontwikkeling ls naar zijn mening veel te star en de architecten denken nog veel te veel in termen van 1930 „Ik geloof niet dat de jeugd van heden, wanneer "zij volwassen is geworden op deze manier aan bruikbare gebouwen KRIJGT U GASTEN? 1 pers. Divanbed m. 15 jaar garantie met MATRAS KAPOKKUSSEN WOLLEN BLOKDEKEN MOLTONDEKEN MATRASDEK compleet HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 Haagse rechtbank Brandstichting bü moeder thuis In een nacht in augustus was een vissei in Katwijk aan Zee bij de woning vac zijn moeder gekomen met wie hy onenig, heid had in verband met een huwelijks kwestie De man had aangekondigd dat hij het huis in brand zou steken en begon daar alvast mee door de gord nen voor de ramen in de voorkamer in brand te zet ten. De moeder vluchtte in nachtgewaad het huis uit- Wegens poging tot brandstichting had de man zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden en hij bekende de de feiten. Toen de gordijnen gingen bran den. had hü het vuur echter weten te doven. „Het zien van de vlammen bracht hem waarschijnlijk weer tot zijn positie ven", zo veronderstelde de officier justitie. Overigens speelde de drank belangrijke rol De officier verklaarde te hebben o wogen voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering te eisen, i hij wilde, nu verdachte inmiddels is trouwd en beterschap heeft beloofd, vol staan met 9 maanden gevangenisstraf waarvan 6 maanden voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. Uitspraak op 27 december. Een broodbezorger uit Leiden had ten nadele van een broodfabriek te Leiden waar hij werkzaam was. een bedrag van f620 verduisterd. Hij was daarmee aan de zwier gegaan en ontwaakte langs de rijksweg naar Utrecht. Hii is thans bezig met het verduisterde bedrag terug te betalen. De eis luidde 6 maanden gevangenis straf waarvan 4 maanden voorwaarde- 'ijk. Uitspraak op 27 december. komt." Hoewel natuurlijk de opleiding van de onmisbare vakmensen wordt toe gejuicht, hebben wij, aldus de bonds voorzitter, vooral behoefte aan indus trieel georiënteerden. Te meer, wanneer de automatisering, waarin de grote be drijven naar sprekers smaak nog on voldoende voorgaan, zich beter door zet dan thans reeds het geval is. „WIJ moeten dus industriële arbeiders hebben en de ontwerpers dienen er dan ook om te denken, dat zij niet te veel rekening houden met ouderwetse ambachtsmen sen", aldus de NA.P.B.-voorzitter. Het bouwen, zo vervolgde de heer Te Pas mag niet een sluitpost zijn in de natio nale economie. Men moet niet laten bou wen omdat er eens capaciteit over is. want dan komen er fabrieken, waarin nutteloze waren worden geproduceerd. Integendeel, zo betoogde de heer Te Pas. men moet capaciteit scheppen, omdat er bepaalde gebouwen nodig zijn. Als N.A.P.B. zijn we liefhebbers van de vrij heid. De produktie wordt echter in bij zondere mate beïnvloed door de sociaal- economische politiek van de overheid Zowel overheid als bouwnijverheid moe ten ziah daarom bij voortduring bezin nen op het dynamisch-structurele even wicht van de bouwproduktie. Het cre- eren van voldoende capaciteit thans en van continuïteit in de produktie nu en ln de toekomst eist reeds thans voor zieningen en maatregelen, kortom plan ning", zei de N-A.P.B.-voorzitter. academische examens LEIDEN. 13 december Rijksuniv - Gesl.iu-" ■BfBi meijer te Oeèslgct ster H J C M PI; J H H de Swart Stein (L). H F Dan! A C Koch le Mo lans te Roosendaal f Den Haag: voor h iel. A J H M Mas J H GiUebaard srdam, W D C. M Thunnlssei chuurman to 1 Breda. P A J Th i ïrdam, J de Vroe te Den Haag. Den Haag, P r c m Paalvast oor het kand. ex. notariële stuc e heer A J F Korbelek te Leider Breda. e H e m WeMIfik i Helsdlnger ;ns wonend» geleder C H Pownal. geboren ravenhage. vijftig de Leidse Uni 'order<ï tot doctor in de rechtswetensch. Op donderdag 20 december tenslotte geleden dat mr. M J boren en wonende te de Leidse Universiteit wonende te De Steeg, aan de Loidse Uni versiteit promoveerde tot doctor in de VALKENBURG Zilveren mannenvercnlging Op 9 december was het 25 jaar geleden, dat tot oprichting van een hervormde mannenvereniging werd besloten. Mor gen wordt in de kerkzaal een jubileum avond gehouden, waarbij ook de dames aanwezig zullen zijn. De oud-voorzitter, ds. W. Veldkamp uit Den Haag, zal een lezing houden. (Vervolg van pagina 1) Het is duidelijk, dat De Gaulle Moo- nerville „politiek uit de weg wil rui men". Hy speculeert er thans nog op. dat Monnerville, die een groot aantal jaren achtereen voorzitter van de Se naat is geweest en als zodanig een grote faam heeft verworven, de weg van d» minste weerstand zal kiezen en uit ei gen beweging zal heengaan. Doet Monnerville dit echter niet dan moet de Franse president met nog meer geschut voor de dag komen en de meer derheid van de Senaat zo ver zien *t krygen, dat zij Monnerville naar huil stuurt maar daar is thans nog geen spra ke van. Vernieuwd Kabinet De Baulle heeft gisteren op een bij eenkomst met leden van de Nationale Vergadering onder een glas champagne nerinnerd aan zijn vroegere bewering, dat de democratie in Frankrijk haar laatste kaarten aan het uitspelen was Sinds de verkiezingen van vorige maand meende hij echter te mogen zeggen, dat de slag „om het voortbestaan van de parlementaire democratie in Frankrijk is gewonnen". Hoe dat te rijmen is met het negeren van de voorzitter van de Senaat, zal wel een raadsel blijven. Intussen heeft de nationale vergade. ring (in meerderheid Gaullistisch) het „vernieuwde" kabinet Pompidou een vertrouwensvotum gegeven. De Senaat, die door een staatssecretaris werd toe. gesproken, omdat Monnerville voorzit ter was, heeft nog geen besluit genomen. M. A. van der Have een ogenblik stil bij het overlijden van koningin Wilhel- mina. Naar aanleiding van een rond schrijven van enige leden van de raad der gemeente Haelen (L), besloten de raadsleden het presentiegeld van dezp vergadering beschikbaar te stellen voor de aktie ,.Open het Dorp". Burgemeester Van der Have zegde voor dit doel ook een bedrag toe. Enkele voorstellen van B. en W. wer den vervolgens als hamerstukken afge handeld. De woning Katwijkerweg 17 werd wegens de zeer slechte toestand waarin dit pand verkeert, onbewoonbaar verklaard. Daar op dit moment nog nie1 bekend is, in welke woning de huidige bewoners een ander onderdak kan wor den verschaft, is de ontruimingstermljr op het maximaal te stellen tijdvak van zes maanden bepaald. Het belangrijkste agendapunt, de be handeling en vaststelling der begroting 1963, verliep vrij vlot. Burgemeester M A. van der Have was verheugd en tevre den daar er zelfs een batig slot van f 17.418,29 is. De post Onderwijs toont weliswaar een tekort van f 35.800 maar door uit kering uit het gemeentefonds ontstond hiervoor toch nog een reserve van f 800 Voor het kleuteronderwijs is wei een wezenlijk tekort geraamd. De kapitaaldienst gaf een tekort van f327.000 waarbij echter in aanmerking moet worden genomen, dat hiervoo* geldleningen mogen worden aangegaan Vier grote objecten Op het urgentieplan van de gemeente staan vier grote objecten. Als eerste wordt genoemd het uitbreidingsplan „Het Jogt". Een plan waardoor Valkenburg In een periode van 10 jaar met 250 wonln gen zou worden vergroot. Op. de exploi tatiebegroting is hiervoor een voorlopig bedrag van f 1.200.000 geraamd. Een volgend urgentiegeval is het Duif- rakplan. waarvoor f 610.000 is geraamd Het is hoog tijd, dat dit plan aan de orde komt daar men er momenteel steeds meer toe overgaat van koude-grondteel' over te schakelen op kassenteelt. Als hei Duifrak echter niet wordt ontsloten. i> het onmogelijk hier kassen te bouwen Het is echter niet alleen agrarisch belang doch ook een jeugdbelang daar er in hei plan ook een sportterrein met twee speel velderf is opgenomen. Dit jeugdbelan-? vond burgemeester Van der Have wel zo belangrijk. Het derde urgentiegeval is het rijwiel padplan. Langs de weg van Katwijk naar Voorschoten moet een rijwielpad komen Bijzonder nodig is dit wel voor de weg van Valkenburg naar Voorschoten. Eer bedrag van f 50.000 is hiermee gemoeid Raadhuisplan Het vierde urgentiegeval is het Raad buisplan. Hierover kan nog zeer weinig worden gezegd, maar de voorzitter had zeer goede hoop, dat dit heel binnenkort uitvoerig in de raad behandeld zal wor den. Wethouder Th. van der Meij sprak de hoop uit, dat de raad de urgentie van het Duifrakplan inziet. Hij meende voorts dat het Raadhuisplan ook zo spoedig mogelijk verwezenlijkt moet worden. Wethouder Van den Broek vond vooral het rijwielpad plan urgent, wat burge meester Van der Have deed opmerken dat de vier urgentieplannen alle even urgent zijn. Bij de algemene beschouwing van de begroting leverde de heer S. M. Pool (Gem. belangfelle kritiek. De heer Poot begon met de opmerking, dat het in de gemeente Valkenburg altijd een goede gewoonte is geweest het politiek democratisch fatsoen in acht te nemen Dit jaar echter is volgens hem hei fatsoen met de voeten getreden. Het was namelijk gewoonte, dat de wet houders werden gekozen uit de groot, ste partijen. Dit jaar is dit niet ge beurd, maar hebben C.H.U. en A.R. beitde wethouderszetels ingenomen hoewel Gemeentebelangen met drie raadszetels tegenover C.H. en A.R. elk twee, de grootste partij is. De heer Poot wilde buiten beschouwing laten of dit christelijk of anti-revolutionair is. maar hij vond het zeker niet histo risch. Hierdoor is het vertrouwen van Gemeentebelangen in de A.R. en de C.H. bijzonder geschokt. Aan het begin van de vergadering, waarin de wethouders zouden worden gekozen had de heer Poot de voorzitter verzocht het ambtsgebed langzaam en duidelijk uit te spreken. Hierin wordt ojn. gebeden: „En weer van ons alle partijdigheid". De heer Poot meende, dat de leden van C.H.U. en A.R.P. toen echter beslist niet onpartijdig zijn geweest. Naar aan leiding van hetgeen werd gezegd over het Rijwielpadplan, merkte de heer Poot op, dat hierover nu al drie jaar wordt gesproken, maar dat zelfs niet de min ste moeite is gedaan de grond hiervoor te kopen. Tenslotte sprak de heer Poot de hoop uit dat B. en W. de afhandeling van de begroting 1963 tot een goed ein de zouden weten te brengen, evenwel zonder partijdigheid. Wethouder K. van den Broek (C.H.U.) •.vilde op de aantijging van de heer Poot ingaan. Hü kon zich niet verenigen met de gedachte van de heer Poot, dat de le den van A.R.P. en C.H.U. zich door par tijdigheid hadden laten leiden. De heer Van den Broek was ervan overtuigd, dat bij de verdeling der wethoudersze tels geen van de vertegenwoordigers van Gemeentebelangen zo'n grote groep zou vertegenwoordigen als A.R. en C.H.doen Van partijdigheid was, zo meende wet houder Van den Broek, geen sprake. Pot en ketel Wethouder Th. van der Mey (A.R.) sloot zich geheel aan bij wat de heer Van den Broek had gezegd. Teruggaan de in de geschiedenis meende de heer Van der Meij te mogen zeggen: „De pot verwijt de ketel dat hü zwart ziet". Ver der merkte de heer Van der Meü op, dat als Gemeentebelangen op tijd con tact had gezocht met de A.R. men te horen had gekregen, dat als de heer Poot als wethouder zou worden gekozen, net college van B. en W. eigenlyk uit drie C.H.U.-leden zou bestaan, daar de heer Poot, landelük tot de C.H.U. be hoort. Hiermee zou de Ait.-kiesvereni- ging zich niet hebben kunnen verenigen. De heer Poot antwoordde, dat de groep Gemeentebelangen geen landelüke par- tÜ vertegenwoordigt en dat hij er bij bleef, dat er partüdig is gehandeld. Burgemeester Van der Have antwoord de de heer Poot op diens klacht over het R wielpad. Hij onderschreef, dat het hard nodig is. dat dit pad er komt. Het nu geprojecteerde rijwielpad loopt ecp. ter niet langs de Voorsclioterweg, daar rekening is gehouden me.t, een niquwe Voorsclioterweg. Dit zover te krijgen heeft natuurlijk ontzettend veel tijd ge kost. Met algemene stemmen ging men ver volgens akkoord met de begroting 1963. Tenslotte verzochten B. en W. de raad een agrarische adviescommissie in het leven te mogen roepen, bestaande uit de drie agrariërs in de raad. te weten de heren Jac. van der Mey C.H.U.. Th. van der Meü (A.R.) en G. van Leeuwen (Gem. belang.). De heer Poot verzocht dit verzoek tot de volgende raadsverga dering aan te houden. Aan h:l eind van de openbare verga dering deed burgemeester Van der Have nog de volgende mededeling: een aantal tuinders heeft voor 1954 een voorlopige vergunning gekregen voor het bouwen van een of meer kassen, maximaal voor tien jaar. Spoedig hopen B. en W. deze gevallen te bekijken, om de voorlopige vergunningen in definitieve te verande ren indien ze niet in stryd zijn met het uitbreidingsplan. Donderdag werd in „De Nachtegaal" te Llsse dc 64ste algemene vergadering gehouden van de harddraverüvereniging „Lisse en Omstreken". In deze vergade ring werd grote teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de vereniging voor het gebruik van dc Van Lündenweg voor de draverüen f 500 per draverü. plus vergoeding voor beschadigingen en bovendien nog aan de gemeente vermakelük- heidsbelastlng moet betalen. Dit blükt in geen enkele gemeente gebruikelük te zijn. De voorzitter, dr. G. A. Schaly. deelde mee dat Wj al verscheidene malen over deze f 500 met het gemeentebestuur had gesproken. Na lezing en vaststelling der notulen gaf penningmeester Jac. van Diemen een overzicht van de stand van de financiën. De ontvangsten hadden bedragen f25.336,10 en de uitgaven f 24.129.61. zo dat er een batig saldo was van f 1206.45. De heer P. van der Leede bracht namens de kascommissie gunstig rapport uit De heer A. P. van Berkel las het jaar verslag voor. Het ledental is met 44 te ruggelopen. Dat is ieder jaar het geval en in een aantal jaren is het ledental zelfs met 300 verminderd. Het bestuur doet veel voor de jeugd. Daarom was het onprettig uit de pers te moeten lezen, dat de feesten door het Oranjecomité en de VW werden geor ganiseerd, en dat de harddraverü niet werd genoemd. De heren Schaly, J. S. Langcveld en D. Duineveld werden in het bestuur herkozen. By de rondvraag discus sieerde men nog over de te betalen f 500 en over enkele andere zaken. Agcndanieuws Vanavond hebben de bejaarden van Rustoord in de recreatiezaal een feeste lijke samenkomst tor gelegenheid van de officiële opening van het bejaardencen trum. Het Spaargarenkwartet en ande ren zullen medewerking verlenen. Vanavond wordt in de Witte Zwaan een Nutsavond gehouden, waarin me vrouw Smit-Goeman over „Kleur en vorm in onze woninginrichting" zal spreken. Aanvang 8 uur. Maandag houdt de IJsclub Lisse de jaarvergadering in De Nachtegaal. Aan- De vereniging Theorie en Praktijk houdt dinsdag 18 december een studie dag in het Lab. voor Bloembollenonder- zoek. De heren Papendrecht en Hering zullen het onderwerp „Kwaliteit dooi toedoen of door toeval 7" behandelen Er wordt een forum gehouden, waarna prof. dr. Schenk van de voornaamste punten nog eens een samenvatting zal geven. Op 18, 19, 20 en 21 december zal men katten en honden kunnen laten inenten op nader per circulaire aan te geven plaatsen. Op 19 en 20 december zal men in de Hervormde kleuterschool weer bloed kunnen geven voor het Roode Kruis. Een dringend beroep wordt gedaan op nieuwe donors. Men kan 's avonds om 7 uur terecht Dinsdag 18 december spreekt de heer Th. Dikkcs uit Leiden voor de evange lisatiekring in de Witte Zwaan. De ge broeders Spaargaren zullen zingen. Voor de zevende maal wordt de kerst avond voor bejaarden gehouden. Don derdag 20 december om half acht zal een koor zingen, ds. M. L. W. Schoch, Hervormd predikant te Heemstede, zal de kerstboodschap brengen en de heer R. Segers zal een serie kleurendia's la ten zien. De bijeenkomst is in Rehoboth. Wanneer bejaarden niet op eigen gele genheid kunnen komen, kunnen zij per auto worden gehaald. Opgeven bij de heer G. Marseille. Heereweg 146. Arjos vergaderde De Arjos kwam donderdagavond in vergadering bijeen. De heer J F. A. J Berkhout uit Leiden sprak over .Per spectieven vanuit een A.R. visie". In di' onderwerp belichtte spreker welke pro blemen er zün en zullen komen in de eerstkomende jaren, zoals samenwer king met de Chr. Hist Unie, Europese integratie, subsidie kerkbouw, enz. Dui delijk werd gepropageerd tegenover deze problemen een positieve houding aan te Het onderwerp werd behandeld naar aanleiding van een brochure van dr. W Albeda en dr. J. P. I van der Wilde, dit op de Arjos-studieconferentie is bespro ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9