Opening kraamcentrum aan Beethovenlaan Drie nieuwe flats geopend voor 120 studenten Tak van Oranje-Groene-Kruiswerk Toren voor één gulden NIEUWE LEID SC HE COURANT VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Wim Kan en zijn ABC-cabaret, voor K. en O. Leonardusgebouw, Haagweg 14, 1010 uur n.m.: Vogelshow „Avibus". Bellevue, 8 uur: Prot. Chr. Onderwij zers Vereniging, A. van Kapel over: „Mu ziek beluisteren op school". Zomerzorg, 8 uur: Selskip Frylan, Sinteklaesjoun. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Martha Graham en haar dansgroep. Kurzaal, 8 uur: Cabaretavond radio Veronica. Zaterdag Leonardusgebouw, Haagweg 14, 1010 uur n.m.: Vogelshow „Avibus'. Academisch ziekenhuis, collegekamer fysiologisch laboratorium, 3 uur: Af scheidscollege prof. dr. H. W. Siemens. Station, 1.20 uur: Vertrek excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar Museum voor het Onderwijs, Den Haag. Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondge bed voor Hervormden en Gereformeer den (7 uur: ingebruikneming klokken). Den Haag, Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, en Havenapotheek. Haven 18, tel. 20085; de dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt even- ens waargenomen door de Havenapo theek. Films Casino <2.30, 7 en 9.15 uur): The world by night (18 jaar); donderdag: Veilig, vlug en voordelig (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur): Boccaccio '70 (18 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Tussen Sjanghai en St. Pauli (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Mysteries van Edgar Wallace (14 jaar): donderdag: En zij schaamde zich niet (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): 14 en 15 december: Wilde Aarbeien (18 jaar); 16 en 17 december: Het Gezicht (18 jaar); 18 en 19 december: De Maagdenbron (18 jaar); 20 december: Het oog van de duivel (13 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Oproer op de Defiant (14 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde, «Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). Lakenhal, geselecteerde schilderijen voor Wedgwoodprijs 1963 (t/m 16 dec.). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10530 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm zaterdag 25 uur: jeugd: elke woensdag 25 uur. VANMIDDAG is in de flatwoning Beethovenlaan 161 te Leiden een kraamcentrum geopend van het Oranje-Groene Kruis. De wijkverple- gingen van Leiden, Voorschoten, Valkenburg en Katwijk van deze kruis vereniging besloten gemeenschappelijk tot oprichting van een kraamcen trum, omdat daaraan grote behoefte bleek te bestaan. De leden kunnen nu in een eigen centrum terecht. Het Leidse centrum is het vierde in onze provincie, er is er ook een in Rotterdam, Delft en Den Haag. De flat Beethovenlaan 161 is ook de woning van zuster F. Willems, met wij deze week een kort gesprek over het centrum hadden. Juist was hij haar zuster J. J. AFurda, districtsverpleeg ster van het Oranje-Groene Kruis Zuid-Holland voor de kinderhygiëne op bézoelc. Zuster Willems vertelde ons, dat meu zich aan deze flat kan opgeven voor kraamhulp. Voorts kan men er inlich tingen over prenatale zorg ontvangen- Een van de kamers is ingericht de opleiding van de kraamverzorgsters- Het Oranje-Groene Kruis heeft er U in dienst, van wie er 6 in opleiding zijn. De assistente van zuster Willems Katwijk is zuster J. de Vries. De kamer aan de kant van de galerij logeerkamer voor de kraamverzorgster; er kunnen omstandigheden zijn. dat het niet gewenst is. dat zij naar huis gaat. Uitvloeisel Am een compleet beeld van de werk. zaamheden van het Oranje-Groene Kruis op dit gebied te geven, vermelden wij nog, dat de consultatiebureaus v< zuigelingen en kleuters zijn gevestigd het bijgebouw van de Maranathakerk aan de Lage Morsweg, aan de Hoflaan ei de Langstraat. Het magazijn is aa Langestraat. Overigens dient de wijkverpleging wel te worden onderscheiden van het kraam centrum. Dit centrum draagt dus dui delijk een streekkarakter. De kraamver zorgsters hebben de genoemde gemeenten tot hun werkgebied. Het spreekt vanzelf, dat de opening van het centrum bij het Oranje-Groene Kruis als een mijlpaal wordt gezien. Het was voor de ontwikkeling der vereniging niet bevorderlijk, de vraag, of er kraamcentrum was, ontkennend te ten beantwoorden. Men ziet de gebeur tenis van vandaag dan ook als een logisch uitvloeisel van het eenmaal begonnen werk, niet om de functie van andere enigingen daarmee te benadelen maa: gemeenschappelijk te staan voor de be langen van de volksgezondheid en in eerste plaats de eigen leden, tegenov< wie de leiding der kruisverenigingen toch verplichtingen heeft, zoveel mogelijk dienst te kunnen zijn. De opening van de woning aan de Beethovenlaan werd verricht door de heer Ain 't Veld, geneeskundig specteur van de volksgezondheid Zuid-Holland, te Den Haag. Vooraf werd echter in een zaal hij de Bevrij- Oud-Leiclenaar hoofd Voorlichting Den Haag De heer J. M. Galjaard te- Den Haag ts door B. en W. van Den Haag be- noemd tot hoofd van de afdeling i lichting en congreszaken van deze ge- Hij werd in 1921 te Leiden geboren en bezocht in Den Haag de rijkskweek school. In de oorlogsjaren was hij on derwijzer maar bovendien medewerkei aan het illegale Leidse blad „De Kro niek*'. Na de bevrijding werd hij jour nalist, eerst bij „De Kroniek" en later bij „Het Vrije Volk". In 1954 werd hij benoemd tot hoofdcommies bij de afde ling voorlichting van de gemeente Den Haag. De heer Galjaard is een zoon van de heer A. Galjaard, oud-chef van de ge meentelijke plantsoenendienst te Leiden Puzzelprom inenten 1. J. van Gent-de Frel, Pesthuis- laan 1, Leiden: 2. mej. H. A. Bol- lée. Warmonderwcg 88, Oegst- geest; 3. F. Nagtegaal, Van Leeuwenpark 17, Leiderdorp. heid, zijn muzikale geestdrift troffen hun doel onmiskenbaar want de algemene bij val was stormachtig. Residentie-Orkest onder Van Otterloo in Leiden J\[A de verrassende indruk, die het derde abonnementsconcert van het Residentie-Orkest onder Bernard Haitink op ons had gemaakt, zagen we met veel belangstelling uit wat het vierde concert onder Van Otterloo ons zou brengen. Gelukkig werden we niet teleurgesteld: Van Otterloo gaf blijk van een verheugend overwicht over het orkest en we weten elk geval, dat hij door zijn werkzaamheden te Hilversum niet steeds teveel »n beslag wordt genomen. Nu zal zijn Symphoniëtta voor 12 hout blazers en 4 hoorns zijn orkestleden wel niet onbekend zijn geweest, wij hoorden dit charmante, briljante doch niet heel belangrijke stuk hier al vaker. Het moet worden gezegd, dat de Haagse blazers er goed mee over weg kunnen. De juiste sfeer was geschapen om te luisteren naar de zeer virtuoze, zeer originele klavier tovenaar Shura Cherkassky in Rachma- ninofs Pagan im-rapsodie. Het stuk is briljant geschreven, niet erg moeilijk voor de toehoorder die het thema, ontleend aan Paganini's 24ste Capriccio, gemakkelijk blijft herkennen in deze op Schumann en Liszt geïnspi reerde var.atiekunst. Rachmaninof schreef het stuk stellig voor zichzelf, doch voor Cherkassky haa hij niets geschik tere kunnen componeren, zó volmaakt en bezield verklankte deze kleine man met rijn uiterst merkwaardige vingertechnik deze partituur. Van Otterloo had met zijn orkest de grootste moeite het samenspel, dat grote exactheid vergt, in goed banen te lei den, hetgeen niet steeds gelukte. Cher kassky trok zich hiervan overigens niets aan en ging gewoon zijn gang. Zijn krachtig en tegelijk gevoelig en toepel toucher, zijn onfeilbare trefzeker- Na de pauze wachtte ons de in verge lijking tot de derde zelden uitgevoerde tweede symfonie van Camille Saint- Saëns. Van Otterloo had aan deze be minnelijke symfonie veel studie besteed, de verklanking was sprankelend, door zichtig, genuanceerd en boeiend. Daar door vielen wellicht de zwakheden van de thematiek niet zo op. Het hoofdthma van het eerste deel bijv. is eigenlijk nogal hinderlijk: het scherzo is nog het sterkste zoals dit bij Saint-Saëns vaker voorkomt. Bij het beluisteren van deze symfonie moesten we er onwillekeurig aan den ken. dat in 1859, toen Saint-Saëns deze partituur schreef, Richard Wagner zijn Tristan voltooide waarmee hij een der belangrijkste daden van de 19de eeuwse muziekgeschiedenis verrichtte, en een Achting insloeg die naar Schoenberg zou voeren. Saint-Saëns was toen nog niet verder gekomen dan Mendelssohn en zou ook later niet verder gaan, getuige zijn onbegrip voor Franck en Debussy. Zijn vakmanschap was niettemin voor beeldig en Van Otterloo heeft aUes ge daan om ons daarvan te laten genieten. Dukas' Toverleerling vormde hierna een lichtvoetig, kleurig en boeiend sluitstuk. Iets nieuws liet de dirigent ons in dit virtuoze paradestuk niet zien, doch hij liet ons «dies genieten wat we er door gaans aan muzikale vreugde uit putten en dat is niet weinig. Een bijzonder opmerkelijk programma was het deze avond niet, de schotels waren van tradi tionele samenstelling doch uitstekend be reid en opgediend. Dr. J, van der Veen dingskerk aan dc Montgomerystraat een bijeenkomst gehouden, W. A. B- Hagen, voorzitter van het be stuur van de stichting Centraal Kraam centrum van het Oranje-Groene Kruis voor Leiden en Omstreken, een toe spraak hield en een overzicht gaf var de ontwikkeling, die het Oranje-Groe ne Kruis in deze omgeving heeft door gemaakt. Tot de genodigden behoorden de heer J A. Oorthuys directeur van de provin ciale vereniging Het Oranje-Groene Kruis, zuster W. S. Hörchner, verpleeg ster in algemene dienst van het centrale bureau dezer kruisvereniging, zuster C. Meuldijk, eveneens verpleegster in alge mene dienst, zuster Furda, wier kwaliteit wij in het begin van dit verslag al heb ben genoemd, en zuster T. Boomsma, die voor de kraamzorg in ons land aan di geneeskundige hoofdinspectie is verbon. Geboortecijfers De voorzitter wees erop, dat de be hoefte aan een eigen kraamcentrum voor de afdelingen Leiden, Katwijk, Valkenburg en Voorschoten al jaren werd gevoerd. Dat daarvoor bestaans recht is aan te wijzen, maakte hij met de volgende geboortecijfers over 1961 duidelijk. Het aantal geboorten be droeg in Katwijk 817, waarvan 55( thuis, dat is 68 procent, het aantal geboorten in Leiden 182" 1152 thuis, dat is 63 procent, het tal geboorten in Valkenburg 63 w van 47 thuis, dat is 74 procent en het aantal in Voorschoten 352 242 thuis, dat is 69 procent. De voorbereidingen waren begin 1960 zover, dat in het voorjaar zuster Willems kon worden aangesteld als leidster-do cente. De groei bleek van dien aard te zijn. dat per 1 mei 1962 tot benoeming een assistent-leidster-docente kon worden overgegaan. Een aantal leerlingen tussen gediplomeerd. De bedoeling was steeds de vestiging van een kraamcentrum in Leiden. Een tijdelijk onderkomen werd gevonden ii het voormalige weeshuis Voorstraat 8) Katwijk aan Zee. Door medewerking var het gemeentebestuur van Leiden en he bestuur van de Prot.-christelijke bouw. vereniging was het nu mogelijk het pand Beethovenlaan 161 te betrekken. In januari hoopt men nog enkele leerlingen te krijgen. Belangrijk noemde de voorzitter het, dat men leert inzien, dat hulp bij beval lingen deskundig dient te zijn. Er zijn nog velen die van deze hulp geen gebruik maken. De voorzitter ging ook nog in op de reden van bestaan van dit kruiswerk. Ge loofsovertuiging en ziekenzorg hebben al les met elkaar te maken. Uit deze over tuiging is na het Wit-Gele Kruis (rooms, katholiek) het Oranje-Groene Kruis ont staan, aldus de voorzitter. Ds. Hagen onderstreepte tenslotte dal het Oranje-Groen Kruis zeker zal stre- naar een vruchtbare samenwerking met de andere gezondheidsorganisaties. Dr. In 't Veld, geneeskundig inspec- Onder het toeziend oog van notaris Van Eek heeft de ge meenteontvanger, de heer Verstegen, gistermorgen van de r.k. deken van Leiden één gulden ontvangen. Voor dit bedrag heeft de gemeente Lei den de toren van de Lode- wijkskerk, die sinds 1592 haar eigendom was, aan het bestuur van de parochie verkocht. Na het verlijden van de acte door notaris Van Eek, waarin uit drukkelijk werd vastgesteld dat het onderhoud van de to ren bij de parochie berust, bood de deken de gulden aan. De gemeenteontvanger bracht het geldstuk direct naar de kassier, achtervolgd door de vermaning toch vooral voor zichtig te zijn met het geld. Zoals men begrijpen zal is deze verkoop een symbolische daad. Bij raadsbesluit is enige tijd geleden vastgesteld, dat de toren in eigendom zou over gaan aan het kerkbestuur van de Lodewijksparochie. Herstel van de toren maakte deel uit van de restauratie van de kerk. die vanwege haar historische betekenis en schoonheid onder Monumentenzorg valt. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes Joseph Marie zn v: J J M Smidt en M A Midden dorp; Eline Maria dr v W G de Haan en C J H J de Groot; Jannetje Bar- tina dr v K Varkevisser en B Sloos; Corstiaan Antonie zn v A van Sta veren en E Groenenberg. GEHUWD: J W van Voorthuijzen en J S Zwaan: B W Stikvoort en H E S van der Hout; H J Struijk en W van Veen; J J Pattikawa en E van dc Velde; J Bouwman en W P de Rooij; P Kuijper en J M Loen; J Verhoeven en A J Geenjaar; J Colpa en E M A Witte; J C van Egmond en M Pouw; H J Kooreman en J La OV 77 j t teur, gaf een uitvoerig expose van de ontwikkeling van de kraamzorg in ons land en verklaarde, dat elke activiteit die de kraamzorg kan stimuleren, moet worden toegejuicht. Stierven in de jaren 1870 tot 1879 nog 20 a 25 van de 100 zuigelingen, thans is de zuigelingen sterfte teruggedrongen tot 1,7 procent De heer In *t Veld was van mening vooral uit mentale-, maar ook uit me- disch-hygiënische overwegingen zoveel mogelijk thuis dienen te geschieden. Daarom moet er voor worden gezorgd dat een behoorlijke kraamhulp aanwe- Kraamhulp moet goed worden beloond, zig is. De opleiding noemde hij gedegen, maar voorop staat het dienen. In verband met de zogenaamde „wilde kraamzorg", zei de inspecteur dat onkun de bij kraamhulp gemakkelijk tot onge lukken kan leiden. Hieraan moet dan ook zo spoedig mogelijk een eind komen. Er werden nog enkele toespraken gehouden waarna het pand Beethovenlaan 161. ook in tegenwoordigheid van enkele gemeen te-bestuurders, in gebruik werd gesteld. Tweede fase Haagwegplan Groei studentengemeenschap echter niet bij te houden VANMIDDAG heeft de president-curator van de Leidse universiteit, dr. E. H. Reerink, de officiële opening verricht van drie nieuwe studenten flats aan de Klikspaanweg, het tweede deel van het studentenhuisvestings complex Haagweg. De sterflat was het eerste deel, er zal als derde deel volgen een torenflat met twintig verdiepingen voor meisjes-studenten (eerste paal begin volgend jaar) en ten slotte als vierde en laatste deel een gebouw, dat even als de sterflat en het vanmiddag ingebruik genomen complex bestaat uit een onderlaag met vier verdiepingen. Op het terrein staat verder een dub bele beheerderswoning en een tijdelijk houten mensagebouwtje, dat te zijner tijd zal worden vervangen door een de finitief gebouw aan dc voet van de to renflat. Dit definitieve gebouw komt op poten te staan met daaronder 'n winkel het gehele complex. Na de vol tooiing van dc vier Haagwegplannen zullen hier bijna achthonderd studenten »n. Verder heeft (te Stichting dan nog plannen voor hoogbouw aan het Stationsplein, maar die bevinden zich in het stadium van voorbereiding. Kosten nieuwe flats bieden onderdak 120 studenten en drie beheerders. De kosten hebben bijna 1,4 miljoen be dragen, hetgeen per studentenkamer boven de f 11.000 komt. De huren bedragen met inbegrip van gas, elek triciteit en verwarming f 60 tot f 65 per maand De drie gebouwen omvatten elk twee verticale eenheden op dc eerste tot en met vierde verdieping. Onder de ene nheid is op de begane grond een be- heerderswoning geprojecteerd en onder de andere vier kamers voor oudere jaarsstudenten, welke kamers niet zo als in de stcrflat volkomen afzonderlijk zijn ingericht, doch ccn kleine eenheid De normale eerstbedoelde verticale een heden bieden ieder plaats aan 18 studen- n deze 18 studenten beschikken ge zamenlijk over een ontbijt-lunchkamer :x keukentje, benevens twee ge- nschappelijke wasgelegenheden met douches en toiletten, verdeeld over ver schillende verdiepingen. Aldus is ge tracht zoveel mogelijk variatie te be reiken in de woonvorm, terwijl boven dien een zo groot mogelijke variatie in dc kamergrootte is doorgevoerd. De openingsbijeenkomst werd ge houden in de aula van de christelijke huishoudschool aan de Toussaintkade. Mr. J. Drijbcr, voorzitter van de Stichting (Leidse) Studentenhuisves ting sprak een welkomstwoord. Aan de hand van cijfermateriaal toonde hij aan, dat ondanks de flinke stij ging van het aantal kamers geen ge lijke tred wordt gehouden met de groei van de studentenbevolking Bo ven alle plannen hangt de donkere wolk van de dreigende onmogelijk heid de projecten financieel rond tc krijgen. De kostenstijging gaat hard. De door de regering becijferde kale huur van f 46,50 is niet haalbaar. Brutohuren van f 80 zullen spoedig door hogere zijn achterhaald, want de kostenstijgingen komen geheel voor rekening van de student. Naar het inzicht van mr. Drij- ber scheert de regering de subsidie voor dc studentenhuisvesting te gemak kelijk over één kam met consumenten subsidies. Nadat de architect, dc heer H. Pos tel uil Bilthoven. de ontwikkeling van het plan had geschetst en vervolgens het woord was gevoerd door een be woner van één der drie gebouwen, de heer W. L. Verhoef f. hield dr. Reerink zijn openingrede, waarin hij onder streepte wat mr. Drijber reeds had ge zegd: dat we. ondanks het zeer verdien stelijke werk van de Stichting en on danks de steun die zij daarbij van vele zijden heeft ondervonden, achter zijn, erg achter. Hij voegde hieraan toe, dat ook met de allergrootste inspanning van alle betrokkenen de universiteit deze problemen niet zelf. niet alleen kan op lossen. Wij zijn verplicht er bij de autoriteiten op aan te dringen, dat ook van hun kant de inspanning wordt ver- gtroot. Voor Set gemeentebestuur be tekent dit, dat opnieuw bouwgrond moet worden gereserveerd. Ook bij de regering dienen we te blijven aandringen op meer en sneller. Zo lang men denkt aan hoger onder wijs bestaat er een grote bereidwiUig- heid tot het uiterste te gaan in de in vestering van geld en bouwvolume in onderwijs en onderzoek. Maar zodra een integrerend onderdeel van dit be leid de naam woongelegenheid krijgt, gaat men denken aan woningbouw en dan rijzen er meteen talloze moeilijk heden. Zo ontstaat het grote gevaar, dat het wel uitgevoerde deel van het beleid niet tot zijn recht kan komen, doordat het geheel niet consequent kan worden doorgevoerd. De president-curator besloot met de Stichting Studentenhuisvesting geluk te wensen met wat nu in elk geval reeds is bereikt en de ver wachting uit te spreken, dat het nieuwe bouwwerk zowel zijn ma teriële als ook zijn ideële functie met succes zal kunnen vervullen. Ten slotte was er gelegenheid de ge bouwen te bezichtigen, die tot stand zijn gebracht door het aannemersbedrijf C. van der Wiel Gzn. te Noordwijk aar Zee onder architectuur van het archi tectenbureau Postel te Bilthoven. Woonark Mink Op verzoek van de verkeers politie delen wij mede, dat mensen die zaterdag om 2 uur de tewaterlating van de woon ark „Gratia" willen meemaken alleen op vertoon van het toe gangsbewijs kunnen worden toegelaten. Deze bewijzen zijn verkrijgbaar bij de heer K. van Dijk, Roomburgerweg 17. en bij het bureau van de courant. Steenstraat 37. Wie geen bewijs heeft dient zich op te stellen aan de over kant van het water op de Ka- naalweg bij de Torenflat. De tewaterlating is bepaald op 2 uur. Zilve Cowboy Morgen is het 25 jaar geleden, dat de heer T. Vos in een perceel aan de Nieuwe Rijn een schoenmakerij opende Hij legde daarmee de grondslag voor het sinds 1954 aan de Hogewoerd gevestig. de schoenmakersbedrijf Cowboy. In 1960 werd de zaak met het pand Hogewoerd G7 uitgebreid. Deze week hield mevrouw M. Vos-van Loef haar man is enkele jaren gele den overleden reeds een receptie ter gelegenheid van het zilveren zaken- Jubileum. Vele zakenrelaties en vrien den kwamen haar gelukwensen en ge schenken aanbieden. De dochter en zoor en de chef, de heer W. Weber, deeldeD daarbij in de hulde. Morgen zal hel personeel een bezoek aan Amsterdam brengen. De leskamer in de flat Beet hovenlaan 161, onderdeel van het kraamcentrum van het Oranje-Groene Kruis voor Lei den, Voorschoten, Valkenburg en Katwijk. Foto N. van der Horst Unieke kerst- aanbieding TWEED.DE GROTE MODE Morgen 9 uur beginnen wij met de verkoop van zuiver wollen tweed HERENWINTERJASSEN in prachtige dessins. Schitterende coupe en afwerking. A Deze prachtige TWEED HERENWINTERJAS maal 119.75, nd één dag, als 79 so LEIDEN: Haarlemmeritrt ROTTERDAM: Korte Hoogmaa Katendr. Lagedi Weit-Kruiskade HOOGVLIET: Wmkelcentrum ZEIST: Slotlaao VLAARDINGEN: ircneid f Nijverheid en Handel hoorde iets over zeescheepvaart Voor het departement Leiden vai Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel sprak gistermiddag mr. J. Kroese. lid van de raad van beheer van Phs. van Ommeren N.V. Met hem als gids maakte men een „reis" over alle wereldzeeën. Hij sprak over „De zeescheepvaart van de wallekant af bezien" en vertelde uit voerig over de mogelijkheden en moei lijkheden, waarmede een reder de man van de wallekant te maken heeft. Voor een schip van de wilde vaart is de gehele wereld zijn gebied. Bij debevrach-, ting van een dergelijk schip hangt veel af.van de fantasie en feitenkennis van de reder. Hij moet precies weten waar en wanneer er een vracht is te haten Bij een schip, dat ln lijndienst vaart, is het voor de reder van belang, dat hij zorgt voor een zo hoog mogelijke fre quentie, een vaste regelmaat in het vaar- plan en een zo kort mogelijke reisduur. Bovendien is het van belang, dat iedere kubieke meter voet wordt benut een enorme puzzel en dat de reder ln nauw contact staat met zijn agenten Zowel voor de lijnvaart als de wilde vaart be heerst de kwestie van vraag en aanbod de bevrachtingsprijs De wilde vaart ver geleek mr Kroese bü een schaakspel. Ten slotte stond hij stil bij enkele an dere facetten van de scheepvaart, t.w. de kustvaart, die veelal in handen is van één familie en de geweldige ontwikkeling van de tankvaart, die het noodzakelijk maakte, dat ook dc havens en de vaargeul moeten worden aangepast aan de grootte der schepen. MAX TAILLEUR in LEXI-TIME elke zaterdagavond 18.30 op Radio Veronica

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3