Uw probleem is het onze Slecht vergaderbezoek geen waarderingsnorm Ook geringste straling kan gevaarlijk zijn Laboratorium in Groningen geopend CMB-leden voor 90 pet achter bondsbeleid IS Landbouw gaat „public relations" verzorgen LIGA IfllMflpBLfll Concentratie gereformeerde landelijke pers een feit Een woord voor vandaag Boerhaave-ziekenhuis gaat uitbreiden Prof. Koole over waarde van Oude Testament VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 Prof. dr. J. H. de Boer over kernenergie ÖROF. dr. J. H. de Boer, voor- zitter van de wetenschap pelijke raad voor de kernenergie heeft gisteravond ter gelegenheid van de officiële opening van het natuurkundig laboratorium van de rijksuniversiteit te Groningen een rede gehouden over het we tenschappelijk onderzoek op het gebied van de kernenergie. Hij heeft daarin onder meer ver klaard, dat de vreedzame toe passing van de kernenergie ver is achtergebleven bij de verwach tingen die na de laatste oorlo; werden gewekt. „Er zijn", zo zei prof. De Boer, „op het ogenblik waarschijnlijk vijftig kernreactoren, die in electrische cen trales dienst doen, maar geen er van werkt economisch in die zin dat er goedkoper energie wordt opgewekt dan in de zogenaamde conventionele centrales". Prof. De Boer was wel van mening, dat de ontwikkeling zich nog allerwege in het onderzoeksta- dium bevindt en dat het gehele ge bied van het de atoomkern wetenschap pen nog in het teken van onderzoek staat. Een gunstig teken achtte hij. dat de uitdaging van de kernenergie er toe heeft geleid, dat vele conventionele electrische centrales op verscheidene punten zijn verbeterd. Zij zijn bijvoorbeeld veel gro ter geworden en passen veel hogere zaken als een straling van grotere in tensiteit gedurende een evenredig kor tere tijdsduur. Het is bekend, dat stra ling leukemie kan veroorzaken en een patient die medisch moet worden be straald met een dosis van enige hon derden of duizenden eenheden bestra ling. die röntgen worden genoemd, loopt altijd de kans dat hij zich een daarna ontwikkelende leukemie op loopt. In het natuurkundig laboratorium, dat gisteren is geopend door mr. J. Nittel raadsadviseur van het ministerie van o., k. en w.. zijn gevestigd de experimen tele natuurkunde, de theoretische na tuurkunde en de afdeling voor technische natuurkunde. In het kernfysisch labora torium bevindt zich de grootste Van der Graaff-generator van het westelijk half rond Met deze machine worden span ningen opgewekt van vijf miljoen volt. met behulp waarvan protonen, deute ronen of alpha-deeltjes worden versneld voor het onderzoek van atoomkernpro- Prof. Bodenhausen door Zwitserse regering benoemd Prof. G. H. C. Bodenhausen is door de Zwitserse regering benoemd tot directeur van de verenigde internationale bureaus voor de intellectuele eigendom te Genève. Prof. Bodenhausen is sedert 1946 hoog leraar in het recht van de intellectuele eigendom aan de universiteit te Utrecht. Hij zal in verband met zijn benoeming ontslag nemen als hoogleraar. Op 15 januari 1963 zal hij zijn functie in Genève aanvaarden. De verenigde internationale bureaus voor de intellectuele eigendom zijn op gericht in 1883 en staan onder toezicht van de Zwitserse regering. Verrassende resultaten enquête (Van onze soc.-econ. redactie) Klachten over de geringe mate, waarin vergaderingen bezocht worden, vallen vrijwel overal te beluisteren. Op vergaderingen van kiesverenigingen valt dit te constateren, maar ook op bijeenkomsten van maatschappelijke organisaties. Maar wie nu mocht menen, dat dit slechte vergaderbezoek tevens inhoudt een zeer geringe waardering bij de leden voor het werk van de betrokken organisatie, die heeft het toch mis. Althans wanneer de uitslag van een onderzoek, dat de Christelijke Bedrijfs- bond voor de Metaalnijverheid en Elektrotechnische Industrie (C.M.B.) onder zijn leden heeft ingesteld, als norm gehanteerd kan worden. Uit het onderzoek, dat werd ingesteld door het Sociologisch Instituut van het Convent van Chr.-Sociale Organisaties, is het volgende gebleken: Niet minder dan 47 procent van W de leden bezoekt hoogstens nog de jaarvergadering van de bond, het bondsorgaan wordt door deze groep Leukemie Prof. De Boer heeft uitvoerig aan dacht besteed aan de gevaren van de straling. Een nog steeds niet opgelost vraagstuk is, of ook de kleinste dosis straling nog een effect te voorschijn kan roepen en of een straling van ge ringe intensiteit gedurende een lange periode evenveel schade kan veroor- Oprichting van speciale stichting Wegnemen van wanbegrip (Van onze soc.-econ. redactie) Op korte termijn valt de op richting te verwachten van een Stichting public relations voor de landbouw. De betrokken maat schappelijke groeperingen hebben de statuten reeds goedgekeurd. Het wachten is nu nog op de Ko ninklijke goedkeuring. Doel van de stichting is het op langere termijn kweken van een beter begrip bij het publiek voor de positie van de Nederlandse landbouw. -J-- -In de stichting werken samen volgde hij te Leiden de colleges vanl. wijlen prof. dr. G. J. Therry in de Oud-jde hoeren- en landarbeidersorga- Oosterse geschiedenis cn het Assyrisch. nisaties en het landbouwschap. S& jUYlX&ïs ïïfwi'len'pïo? ligt In de bedoeling in de toe- Joh. de Groot in de Semitische letteren, komst ook de sectoren, die belast v j. met de verwerking en afzet agrarische produkten bij de Prof. dr. J. H. Kroeze jubileert Onze landgenoot, prof. dr. J. H. Kroe ze. hoogleraar in de semietische talen en buitengewoon hoogleraar in de theo logische faculteit van de universiteit van Potchefstroom, emeritus-predikant van de gereformeerde kerk van Dokkum, viert 17 december aanstaande zijn veer tigjarige jubileum als predikant. Dr. Jan Hendrik Kroeze werd 26 febr. 1897 te Leiden geboren. Hij studeerde aan de Theologische Hogeschool te Kam pen en aan de universiteiten van Gro ningen, Leiden en Amsterdam. 17 dec. 1922 werd bij te Leidschendam in het predikambt bevestigd. In 1925 vertrok hij naar Reitsum om 17 maart 1929 te Dokkum zijn intrede te doen. Geduren de zijn verblijf in zijn eerste gemeente Sn°TnLlir,ït0Li?.Me theologie, Voorlopig wordt het stichtingsbestuu: een pn^fschrift yetiteld^ Genesis geVormd door de voorzitters van de or exegetisch-dogmatische ;ganisaties van boeren en landarbeiders i de voorzitter van het landbouwschap. veertien" studie. In 1947 volgde -ijn benoeming tot seni- or lector aan het universiteitscollege I De lichting aal er vooral naar atre- JL/ïlïti Z°m' _,w",.r hl' Semiti. ven goede contacten te leggen met de setm letteren doceerde, hier werd voor helangrljkate publiciteitamèdia zoals slist zal de stichting zich dus distan- eieren van elk partijdig standpunt, dat alleen de belangenbehartiging voor een bepaalde groep zou Inhouden. Permanent bureau Verondersteld mag worden, dat de stichting de beschikking zal krijgen over een permanent bureau met een eigen directeur. Over alle ontwikkelingen bin nen de Nederlandse landbouw zal dan op snelle wijze voorlichting gegeven kun- m worden. Over de wijze, waarop de stichting zal worden gefinancierd, konden nog geen definitieve mededelingen worden strekt. Reeds geruime tijd bestaat er binnen de kring van de landbouw ontevreden heid over de gebrekkige voorlichting in zake landbouwproblemen en het weinige begrip, dat er bij grote delen van de be volking bestaat voor de moeilijkheden in de landbouw. Er valt daarbij te denken aan zaken als het melkgarantiebeleid, de moeilijkheden met de aardappelprij zen. de moeilijkheden waarmee de ge mengde bedrijven op het ogenblik te kampen hebben en bijv. het totstandko men van de prijzen voor vlees. Met de oprichting van een speciale stichtin, public relations voor de landbouw za nu gepoogd worden hierin verbetering te brengen. P. Born aan V.U. gepromoveerd Aan de Vrije Universiteit promoveer de heden, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen de heer P. Born hem een nieuwe leerstoel gevestigd. De generale synode van de geref. ker ken van 's-Gravenhage-1949 benoemde hem tot hoogleraar aan de Theol. Ho geschool te Kampen als opvolger slechts zo nu en dan gelezen. De voor zitter van de plaatselijke afdeling kent men slechts bij name. Aan meer activitei ten binnen de bond komen deze werk nemers niet toe. *Een andere groep, die 40 procent van de geënquetteerde leden omvat, maakt zo nu en dan ook nog wel propaganda en bezoekt nog wel een gewone ledenvergadering. De overige 13 procent vormt de actieve meelevende groep, die sterk sociaal is geïntegreerd. Zij komen regelmatig op de ledenvergaderingen, lezen ook regelmatig het bondsblad, ver vullen veelal een functie in de bond en doen mee aan de propaganda voor de bond. Is dus het vergaderbezoek en het meeleven sterk beneden de maat, mpt de waardering voor het bonds- werk staat het heel anders. Niet min der dan 90 procent van de leden blijkt positief te staan tegenover het beleid van de bond; 60 procent neemt zelfs een zeer positief standpunt in. De sociologen, die het onderzoek heb ben verricht en het rapport hebben mengesteld, noemen het zelfs ver rassend. dat de overgrote meerder heid der leden zo gunstig over het beleid van de bond oordeelt, terwijl slechts 13 procent van de leden ac tief aan het werk meedoet. Een ge ringe deelneming aan de bondsactivi- teiten betekent dus niet, dat men ook negatief tegenover de bond staat. Voor het onderzoek zijn in totaal 728 leden geënquetteerd, die samen ongeveer 2 procent van het totale ledental uitma ken. Van deze groep waren 556 personen handarbeider en 154 beambten. Bij de samenstelling van de groep is zowel rekening gehouden met leeftijdsopbouw als met spreiding over de afdelingen districten. pers. radio aangelegenheden op het terrein landbouw zullen echter door de stichting buiten beschouwing worden gelaten. Voorlichting omtrent het beleid in de landbouw blijft voorbehouden aan de ment te docereiC Prof. "Kroeze"stond op organisaties en aan het drietal met vijlen prof. dr. A. dejhet landbouwschap. Bondt, toen predikant te 's-Gravenhage- West en prof. dr. N H. Ridderbos te Amsterdam, toen predikant te Amers foort. Hij bedankte echter voor deze be noeming. Tijdens zijn verblijf in Dokkum was(^_ - - - ---- ---1 prof. Kroeze examinator van de School- ",n"r ïestreefd worden de publieke srfiap raad en leidde hij een cursus voor het «>Plnle e*n 10 objectief mogelijk beeld examen van deze Raad voor de vakken *even v»n deie bedrijfstak. Zeer be- bijbelse geschiedenis, bijbelse aardrijks- Het gaat er om het Nederlandse volk 10 eerlijk en nauwkeurig mogelijk voor te lichten over de mogelijkheden en moeilijkheden van onze landbouw. Door een openhartige feitelijke informatie zal i de School- er kunde, kerkgeschiedenis en geloofsleer. Ook was hij curator van de Theol Ho geschool voor de part. synode van Fries land-Noord. Van de hand van de jubi laris zijn verschillende geschriften ver schenen. We noemen allereerst zijn pre kenbundel, verschenen in 1944, toen de moeilijkheden in de Geref. kerken hand over hand toename, getiteld ..Gods Woord valt niet uit". Voorts schreef hij Melchizedek. koning van Salem; De deur der hope; De hand op de mond; een paraphrase over het boek' Job; Ras SJamra. terwijl hij weten schappelijke bijdragen heeft gepubli ceerd in: Oud-Testamertische Studiën en het Geref. Theol. Tijdschrift. Prof. Kroe-j ze, die ook Assyrisch spijkerschrift1 leest, is een der weinige onder zijn I geref. collega's die doctorandus is in de j Semitische letteren. te Amsterdam op een proefschrift geti- teld: „Gamma spectroscopy and angu- televisie. Alle beleids-1 lar correlation measurements on some even mass nuclei". Promotor was prof, dr. J. Blok. Dr. Born werd in 1930 te Berlikum (Fr.) geboren. Hij studeerde Natuur kunde aan de Vrije Universiteit en leg de in 1954 het kandidaatsexamen af; in 1959 legde hij het doctoraal examen af, waarna hij werd aangesteld als hoofd assistent op het -Natuurkundig Labora torium der Vrije Universiteit. Over enige tijd zal dr. Born worden uitgezonden naar Sialkot in West-Pakis tan. waar hij is belast met een docent- het Murray-College door de Zending van de Gereformeerde Kerken Nederland. Met zijn proefschrift wil dr. Born een Advertentie De veelzijdige voeding Met ingang van 1 januari 1963 Kerkelijk an dit overleg deel te nemen. In meerderheid is men van mening, dat de leden op de vergaderingen niet weggepraat worden door de bestuurders, maar wel verklaart een groot aantal, dat het niet meevalt op een ledenverga dering op te staan en de eigen mening voren te brengen. De meerderheid de afdelingsvergaderingen gewijd willen zien aan actuele zaken en dan zou alleen met bedrijfsgenoten vergaderd moeten worden. Dus oprichting van een afdeling per onderneming. Ongeveer 40 procent van de leden is niet tevreden over de invloed, die de 'eden hebben bij het totstandkomen van een nieuwe c.a.o. De overgrote meerderheid van de le den antwoordde positief op de vraag, of de C.M.B. voldoende doet uitkomen een christelijke bond te zijn God heeft nu „in het laatste der dagen tot ons gesproken in de Zoon". Zo stelt de schrijver van de brief aan de Hebreeën het. Het opmerkelijke van onze tijd is dat wij geen militant atheïsme kennen, althans niet in het Westen. In de moderne literatuur komt veeleer het probleem van „de afwezige God" naar voren. Men gelooft wel dat er ergens een God is, maar Hij spreekt niet tot ons. Het is een zwijgende God. En de conclusie is dat Hij zich heeft teruggetrokken uit het werelds gebeuren. Helemaal onjuist is dit gevoel van vele moderne mensen niet. God zwijgt inderdaad. God heeft niets meer te zeggen. Dat wil zeggen niet meer te zeggen dan Hij heeft gezegd. God heeft Zijn laatste Woord gesproken in Christus, en Hij spreekt alleen nog maar in Christus tot ons. Maar juist dat is voldoende. Want in Christus nodigt Hij ons tot Zichzelf. Het laatste Woord van God is: Komt! God heeft daaraan niets toe te voegen. Daarmee is alles gezegd, want nu wordt op ons antwoord gewacht. Als God weer zal spreken zal het een oordelend spreken zijn, omdat de mens niet is in gegaan op de uitnodiging van God om te komen. Het probleem is dus niet „de afwezige God", maar de „afwezige mens". Onkundig Van de leden bleek 30 procent bereid *n functie in een plaatselijke afdeling te bekleden. Op het ene ogenblik is dit bij 10 procent van de leden het geval, zodat nog uit een reserve van een dubbel aantal geput kan worden. Over tal van andere onderwerpen wer en voorts bij de enquête vragen voor gelegd. Het resultaat was ook hier dik wijls verrassend. Bijna alle leden blij ken hun werk met plezier te doen, maar een kwart van de leden weet zelfs niet onder welke c.a.o. men valt. Degenen, die dit wel weten zijn echter in meer derheid onkundig van de vakgroep of erkklasse waarin zij zijn Ingedeeld. Volgens de meerderheid zou het tarief stelsel onmiddellijk afgeschaft moeten worden. Ook de mening over werkclassi- ficatie is ongunstig. Werkclassificatie brengt verdeeldheid onder de arbeiders en aan een rechtvaardige beloning wordt getwijfeld, vooral bij de handarbeiders. In het algemeen wordt de staking als strijdmiddel afgewezen. Een zeer ruime meerderheid gelooft in de zin van on dernemingsraden voor de goede samen werking binnen de onderneming. De vakorganisaties zouden geen zeg genschap moeten hebben in de onderne mingen bij de aanstelling van leidingge vend personeel. Maar wel zou er over leg met de vakbonden moeten zijn, in dien er ontslagen in het geding zijn. Ook zouden de bonden een zekere bemoeienis moeten hebben met de gang van zaken in de individuele ondernemingen; zij zou den zich niet moeten beperken tot een „lange afstandspolitiek" alleen. Conclusies Het bestuur van de C.M.B. heeft uit het onderzoek reeds de conclusie getrok ken. dat het accent van de activiteit van de leden is verschoven werkzaamheden van de leiding. Wanneer de leden hun contributie betalen, de juis te kandidaat, in de ondernemingsraad aanwijzen en ook nog het bondsblad le- beleid. Jaarvergadering „Sonnevanck" grote behoefte voorzien. Het aantal patiënten schommelt de laatste jaren rond een aantal van 175. De combinatie van sa natorium en ziekenhuis "blijkt gezien de tot dusver opgedane praktijk goed uit voerbaar en voldoet uitstekend. De groei van het ziekenhuis stelt het laboratorium en de röntgen-afdelingen ïr zwaardere taken. Hiermee zullen de toekomst ook nog wel kasten en zorgen igemoeid zijn naast de Het enkele iaren geleden op- Ook het sanatorium blijft J P 7 hpihopft.p vnni-7.ipn Wpt aar gerichte Boerhaave-ziekenhuis te Harderwijk, uitgaande van de Vereniging tot chr. hulpbetoon aan tuberculose en andere pa tiënten, floreert goed. Dit zieken huis blijkt in een grote behoefte te voorzien. Er i« nu al te weinig ruimte. In Den Haag is daarom goedkeuring aangevraagd voor een verbouwingsuitbreiding waardoor het aantal bedden met veertig kan worden opgevoerd Gehoopt wordt dat met deze ver bouwing in het voorjaar van 1963 kan worden begonnen. Deze mededelingen deed ds C. J. Sik kel van Amsterdam, voorzitter van ge noemde Vereniging, waarvan ook het sanatorium Sonnevanck uitgaat op de in de hoofdstad gehouden jaarvergadering. zen dan moet men eigenlijk al tevreden zijn, omdat men in de huidige maat schappelijke verhoudingen niet veel meer eisen kan. Wel zal daarnaast ge streefd moeten worden naar een zo groot mogelijke aktieve kern van vrijwillig ka der. maar de grotere passiviteit va overige leden zal niet gezien moeten den als een gereserveerdheid tegenover het beleid van de bond. Voor de aktleven is dit onderzoek hart onder de riem. want hun activiteit blijkt veel meer gedragen te worden door de totaliteit van de bond, dan voorheen meende. Definitief tullen aan dit onderzoek pas beleidsmaatregelen gekoppeld worden op de algemene vergadering van de bond In 1963. Hier zal namelijk de commissie Belangstelling Bondswerk bepaalde bevellngen doen voor het toekomstige iderwys Met ingang van 1 januari 1963 zal de fusie tussen het ..Centraal Weekblad" en ..Belijden en Beleven" een feit zijn. Bei de bladen schonken erin hun jongste nummer aandacht aan. Door deze sa menwerking Is een concentratie van de gereformeerde landelijke pers tot stand gekomen, die door velen reeds jaren werd bepleit en ongetwijfeld haar vruch ten zal afwerpen. Ds. J. Overduin zegt met een zeker ge voel van weemoed afscheid te nemen van zijn taak als eindredacteur van Belijden en Beleven. Hij uit ')n dankbaarheid over de fusie *an de twee bladen. „Im mers, ook hier geldt: „eendracht maakt macht." „Het Centraal Veckblad, waarin opge nomen Belijden cn Beleven", is door «leze fusie in omvang zowel als in op- bijdrage leveren tot een uitgebreider kennis omtrent de eigenschappen var de atoomkern. In het bijzonder zijn ker nen met een even aantal protonen er neutronen bestudeerd. Een aantal spetrometers werd ge bouwd. waarmee de straling werd uit gezonden door radioactieve kernen ge meten. De experimentele resultaten kon den vergeleken worden met theoreti sche berekeningen. Meer samenwerking chr. onderwijs De vereniging voor Christelijk Volks- mderwija (C.V.O.>. de vereniging Christlijk Nationaal Schoolondt (C.N-S.) en het Gereformeerd Schoolver band (G.S.V/t. die dit jaar een contact commissie in het leven hebben geroepen voor overleg over mogelijke samenwer king bij bepaalde activiteiten, hebben als uitvloeisel van dit overleg besloten om in 1963 om beurten als gastvrouw op te treden van eikaars jaarvergaderingen. Ook zal gestreefd worden naar meer samenwerking in de inspectie, die elk der verenigingen heeft. Voorts zal wor den nagegaan of de oprichting van een goede documentatiedienst voor het chris telijk onderwijs mogelijk is, eventueel in overleg met andere organen op dit ge bied. Een gezamenlijke vergadering van laag veruit het grootste landelijke gere-1 f hoofdbesturen formeerde blad geworden. voorbereiding. Ds. Overduin spreekt in zijn welkoms- i artikel in het Centraal Weekblad zijn oprechte dank uit voor alle hulp en steun in het verleden genoten. „De kennis making met de redactieraad was van dien aard, dat ik iret blijdschap mijn medewerking aan de nieuwe vorm hoopt te verlenen", aldus ds. Overduin. Ook de redactieraad van het Centraal Bij koninklijk besluit is benoemd tot Weekblad toont zich bij monde van prof. ridder in de orde van Oranje-Nassau. dr. J. Waterink verheugd dat de bladen ds. A Wijngaarden, predikant van de nu als twee families mogen gaan ..sa-gereformeerde kerk te Groningen, menwonen" en voortaan „één huishou-1 Ds. A. Wijngaarden, geboren op 9 de ding" zullen vormen met „Belijden en cember 1892, heeft voordat hij naar Gro- Beleven". Prof. Waterink besluit met de j ningen kwam, achtereenvolgens de ge- wens: ..Leide onze God ons verder aan'reformeerde kerk te Baarland, 1923 tot Zijn hand. tot Zijn eer en tot heil vanl 1926. en Bedum van 1926 tot 1934, ge- Interessant zijn ook de gegevens over de kerkelijkheid. Bijna de helft van de CMB-leden bleek namelijk Ned. Herv. Bovendien bestaat het le denbestand van de CMB voor 5 pro cent nog uit onkerkelijken. Meer dan de helft van de leden bleek ook meer schoolopleiding genoten te hebben dan alleen de lagere school. Het aan tal ongeschoolden bedroeg niet meer dan 3 procent. Ongeveer 44 procent heeft een lagere technische school be zocht. 7 procent een ULO of HBS en 1 procent de HTS. Wie mocht menen, dat de overgrote meerderheid der leden van de CMB afkomstig is uit gezinnen, waar de v'ader reeds christelijk georganiseerd was, heeft het eveneens mis. Van niet minder dan de helft van de le den geldt, dat de vader niet christelijk georganiseerd of ongeorganiseerd was. Dat 2/3 van het totaal aantal le den jonger is dan 40 jaar, stemt het CM B-bestuur eveneens tot verheuging. Dat andere vormen van vrijetijdsbe steding het vakbondswerk afbreuk doen, is door de uitslag van het onderzoek be vestigd. Op de vrije avonden blijkt de grootste voorkeur te bestaan voor het bezoeken van verjaarsvisites en de min ste voorkeur voor vergaderingen van kiesverenigingen. Toch vindt 90 procent van de leden, dat de vergaderingen van de vakbond niet afgeschaft mogen wor den. De mogelijkheid van overleg binnen de bond wordt zeer op prijs gesteld, al bestaat onder de huidige omstandigheden bij de meeste leden niet de behoefte om Rectoraatsoverdracht te Kampen Gisteravond vond aan de Theo logische Hogeschool van de Ge ref. Kerken te Kampen de recto raatsoverdracht plaate door prof. dr. J. L. Koole aan prof. dr. J. T. Bakker. Hierbij sprak prof. Kooie over hermeneutische oriën tering. De vraag naar de rele vantie van het Oude Testament, aldus prof. Koole, heeft aller eerst dit aspect dat een boek uit een ver verleden blijkbaar ons mensen uit een andere wereld nog steeds aanspreken kan. De kerk belijdt de Godsopenbaring van het Oude Testament, die in de prediking opnieuw geschiedt Het verstaan van het Oude Testament is echter alleen mogelijk vanuit de vraag naar God. Men moet de tekst .letterlijk nemen en naar de historische achtei grond vragen. Dat de Schrift met d Schrift vergeleken moet worden houdt zeker niet in dat de Schriftuitlleg onder de heerschapij staat van de kerk. Het betekent wel dat het Oude Testamen: verband met het Nieuwe Testament verstaan moet worden. Een regel die het Nieuwe Testament volgt, is die van de typologie, bijvoorbeeld Adam en Christus in Romeinen 5. Dit typologisch gebruik van het Oude Tes tament worat methodisch toegepast, ir thans verschijnende Duitse commentaar. Spreker noemde enkele bezwaren tegen deze toepassing. Breder werd stilgestaan bij de moge lijkheid het Oude Testament te verstaan uit het feit dat in dit Woord van God het echte karakter van „woord" als op roep tot communicatie openbaar wordt. Maar ook de woorden zelf van het Oude Testament keren in het Nieuwe terug. Blijkbaar hebben deze woorden een zo danige ruimte dat zij niet alleen oud testamentisch maar ook nieuw-testamen- tisch verstaan kunnen worden. Wanneer van de „rust" gesproken wordt, die Israël na zijn omzwerving in het beloofde land ontvangt, kan dit zelfde woord terugkeren in de nodiging van Jezus: „Komt alleen tot Mij en gij zult rust vinden", aldus prof. dr. Koole die hierna de fata academica vermeldde. Aan de hogeschool studeren thans 86 studenten. Nadat het rectoraat overge dragen was aan prof. dr. J. T. Bakker volgde een receptie in de kleine aula van het schoolgebouw. die de uitbreiding van het ziekenhuis zal kosten. De vereniging wordt echter in het gehele land door een grote schare vrienden en belangstellenden gesteund. Ds S.kkel bleef sanatorium en zieken huis in veler gebed en belangstelling aanbevelen. Hulp en steun blijven no dig, want de verpleegprijs is zo krap dat voor iets extra's nauwelijks ruimte overblijft. De acties van het bekende suppletiefonds onder leiding van ds van der Zaal worden dan ook zeer gewaar- In e naaste toekomst zal de bouw van een nieuw zusterhuis veel aandacht vra gen. De verpleegsters hebben een goed tehuis nodig. Sonnevanck heeft in de loop der jaren te Harderwijk „een eigen dorp" gebouwd. Ee heus zuster huis is daarbij onmisbaar. De Gelderse inspectie heeft van dit plan onlangs met grote voldoening kennisgenomen. Ds. Sikkel heeft tenslotte nog eens on derstreept dat Sonnevanck op het ter rein van het chr. barnhartigheidswerk een eigen taak wil blijven verrichten. Er.dreigen hier wel gevaren gezien de verflauwing der grenzen bij velen. Een christelijke inrichting als Sonnevanck blijft eis des tijds. We zouden van het goede pad afgaan, als we ons daarvan niet meer genoeg rekenschap geven-, al dus ds. Sikkel. De duur der vereniging die in 1963 af loopt. zal weer met 29 jaar worden ver lengd. Een desbetreffende statutenwijzi ging werd aanvaard. De heer A. Reyers te Rotterdam en A. Bakker te Veenen- daal die 25 jaar bestuurslid zijn wer den zeer waarderend toegesproken. De jaarstukken gingen vlot onder de hamer door en de aftredende bestuursleden werden allen herkozen. Ere-doctoraat voor prof. dr. E. J. Ariens In Brazilië is donderdag aan de Uni- versidade do Brazil een ere-doctoraat toegekend aan prof. dr. E. J. Arier.s, hoogleraar in de pharmacologic en direc teur van het pharmacologisch labora torium der r.k. universiteit te Nijmegen. Promotor was prof. dr. C. Chagas, op uitnodiging prof. Ariens voor enige maanden in Brazilië verblijft. Borne pin gst vork NED. HERV. KERK Beroepen te Tietjerk: A. Postma, e Kamperland; tot zendingspred. Kameroen): M. Magré GEREF. KERKEN Beroepen te Oude- en Nieuwe Wete- ing: Y. Stienstra, te Wapenveld. Bedankt voor Coevorden (2e pred.pl.): J. Tevel, te Zwaagwesteinde. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Kantens: J. W. Beekman, te Arum; door Enschede-N. voor miss. dienst op W. Nieuw-Gulnea: J. A. v. d. Velden, kand. te Enschede. Beroepbaarstelling: de classis Amers foort heeft toegelaten tot de dienst des Woords: J. II. Veefkind, kand. te Hilver sum. Het adres Is: Vaartweg 38b, Hil* te Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Tweetal te Rotterdam-W H. Ligten- Ds. A. Wijngaarden onderscheiden idiend. Vraag: Man en vrouw zijn buiten ge meenschap van goederen getrouwd. Er zijn geen kinderen. Eerder zijn zij bei den getrouwd geweest, maar ook uit die vorige huwelijken zijn geen kinde ren Wanneer nu een van beiden over lijdt. wie is dan de wettige erfgenaam? Antwoord: De beide vorige huwelij ken van beide echtgenoten waren kin derloos. Hun echtgenoten zullen wel na 1923 overleden zijn, zodat zij beide de nalatenschap van hun vorige echt genoten geërfd hebben. Wanneer nu een van de echtgenoten overlijdt, zon der dat hij of zij een andersluidend tes tament nalaat, komt de nalatenschap aan de langstlevende. Vraag; We hebben wel eens gelezen, dat men nylonkousen van verschillen de kleuren door een behandeling dezelf de kleur kan geven. Weer u het'soms? Antwoord: Indien u nylonkousen van verschillende kleuren heeft, wordt de volgende methode wel aanbevolen om ze alle dezelfde kleur te geven. U doet alle nylons tezamen in een pan water met een handvol zout, die u aan de kook brengt. Als het water kookt, neemt u de pan van het vuur en laat deze gelijkmatig afkoelen. De kleurstof van de verschillende kousen is inmid dels in het water opgelost en gemengd. Tijdens het afkoelen trekt dit mengsel weer in de kousen met het gevolg, dat zij alle dezelfde kleur hebben gekregen. U moet de kousen na het afkoelen nog een tijdje in het mengsel laten staan en dan te drogen hangen. Het lijkt ons beter, als u ze niet uitwringt. Denk er aan. dat u de kousen koud opzet en niet in het kokende water werpt. Wan neer u de kousen later wast, moet u dit vooral nooit in warm water doen, ste een lauw sopje ge- postrekening ontving ik de hiervoor r t de kousen niet bij an- dige formulieren. Maar daar ik een v< het sop doen. Verder slagen leek ben in deze dingen eerst kunt behandelen te Uw dro- te storten bedrag? Wat zijn de hande- ongelijke kousen den? Ik geniet een klein pensioen. Hoe daarna kan dit op mijn girorekening bijge schreven worden? En belasting? Antwoord: Het minimumbedrag dat Brieven, die niet voorzien zijn an naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Vraag: Wij hebben centrale verwar ming, oliestook. De ketel staat in de men moet storten c schuur. Elektrisch wordt de brander ontstoken. Als de elektriciteit ingescha- dien i keld is, ongeacht of de brander brandt zen, dan worden of niet, is er altijd een zoemend ge gons in huls. Het heeft iets weg van een auto, waarvan de motor is aan gezet. Opmerkelijk is, dat het gezoem niet gehoord wordt in de schuur. Voor al als het stil is in huis. wrodt het gezoem hinderlijk. Is hiertegen iets te doen? Antwoord: Er kunnen verschillende oorzaken zijn voor dit geruis. Een transformator van de huisbel b.v. zoemt altijd, omdat de wisselstroom de ijze- hier ren kern iets in trilling brengt. Dit normaal geruis v schuilt de oorzaak In het buizennet. U gaarne kunt de herkomst opsporen door gedeel- sioen op giroboek nader verrekend. Het eerste dient een bedrag van uw rekening over te laten schrijven op de rekening van iemand anders. Het tweede om van uw giro-geld te halen, dat op het postkan toor moet worden uitbetaald hetzij aan u zelf hetzij aan iemand anders, die u in geld wilt betalen. Hoe u deze for mulieren moet invullen, kunnen wij u hier m het kort niet vertellen. U doet het beste met deze formulieren naar kan geen kwaad. Komt het het postkantoor te gaan en u daar per bepaalde leiding, dan soonlijk te laten uitleggen Men zal dit dus eenmaal i i. TT u doen. Indien u uw pen- overbemesting rekening gestort wilt heb- bloeien. Nu worden sommige steeltjes van de knoppen bruin. Wat moet ik er aan doen? Kunt u mij raad geven? De plant krijgt altijd regenwater en af en toe wat pokon Ze staat in de huiska mer De plant vertoont een goede groei en heeft veel knoppen. Antwoord: Wij krijgen de indruk, dat de plant uitgeput raakt, daar u schrijft over goede groei en veel bloemknoppen. Juist als de plant volop bloeit, heeft zij ■eel voedsel nodig. In die tijd moet u de week een lichte kamerplantenmest vast draaien) en in het laatste ge val even tegen de buizen te tikken, op uw postrekening Tenslotte kan een schakelaar het ge- - luid maken. Dat is het zaak deze di- rekt te vervangen omdat deze defect is en er vonkvorming plaats vindt. Vraag: Na gevraagde inlichtingen bij de P.T.T. voor het aanvragen van een Het gieten kunt u het beste doen onderdompeling in lauw water tot HMH boven de potrand. zonder de bla- uitbetaalt met het verzoek dit voortaan deren nat te maken. Hoe is het met »r- de drainage van de pot? De grond Vraag: Wanneer schrijft men 11. of eiland ie zetten, dus op een omgekeerd schoteltje in een sierpot en daar moet u water in doen tot onder de potrand, niet dus de hele bloempot in het water.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2