v SKODA Toxopeus is niet tevreden over bemanning B.B. Noodwachters worden desnoods opgeroepen PBQ-dwang „ontijdige' ombuiging van beleid Technische herziening Bioscoopwet in Kamer MEUWE LELDSCHE COURAIVr 13 VRIJDAG 14 DECEiMBER 1962 Schu€ik-vrtiuy 323 Deze stelling is uit een partij Max Fuller-F. A. Crowl, die in Sydney dit jaar werd gespeeld. Wit heeft zojuist 1 Dg3-b3! gespeeld. Zwart meent dat dit op paardafruil is gebaseerd en gaat daar maar al te graag op in. Vanuit de diagramstelling speelt bij 1...., De5xf4. Wit straft dit echter formidabel af. Hoe? Wit: Kbl. Db3, Tdl en hl, Pf4, pi a2, b2, c2. f2, d6, g5 en h5. Zwart: Kg7, De5. Ta8 en e8, Pa4, pi a7, b4, c6, d7, e4. f5, g6 en h7. f)<fiit-l-r««(; 323 De stand in het vorige probleem was als volgt: Zwart: 12, 13, 22, 23, 24, 28, 32. Wit: 26, 33, 34. 37, 39, 42. 48. Wit wint als volgt: 48—43, 32x41; 42—37 41x32 34—29, 23x34; 39x17, 28x48; 17x37, 48x31; 26x37. Kruiswoord'puzzel P5 16 17 32 Hor. 1. kleur; 5. zeeuwse hoeve; 9. lied; 10. niet vast; 11. aardsoort; 12. faam; roem; 14. verdikking der op perhuid. 15. gemeente in N Bra bant; 19. eenjarig kalf; 21. toon; 22. schittering; 23. aarde; grond; 26. te eniger tijd; 29. tweetal; 31. kan men uit drinken; 33. tijdrekening; 34. scheepsvloer; 35. vreemde munt; 36. bedaard; 37. putemmertje. Vert. 1. boom; 2. wereldtaal; 3. verdriet; 4. ijverig; 6. op die tijd; 7. biersoort; 8. metaalhoudende delf stof; 13. schrander; 14 binnenkort; 16. afzonderlijk; 17. zijtak Ebro; 18. groente: 20. telwoord (Eng); 24. oor zaak; 25. komt van het varken; 26. rivier in Nederland; 27. teug; 28. zoon van Jacob; 30. vogel; 32. vlaktemaat. Oplossing vorige puzzle. Hor. 1. passagier; 10. wanneer; 12. An; 14. Peter; 15. on; 16. lot; 18. eis; 19. kot; 20. eters; 22. terra; 24. sela; 25. Leda; 26. trens; 28. speer; 29. Ier; 30. Tom; 32. Ned.; 33. nn; 34. Ka- rel; 36. Ie; 37. wanneer; 39. garde- Vert. 2. A.W.3. sap; 4. snees; 5. anti; 6. geest; 7. Ier; 8. er; 9 Pa lestina; 11. ontaarden; 13 noteren; 15. oordeel; 17. teler; 19. kreen; 21. Ran; 23. elp; 27. stand; 28. smeer; 31. Or- ne; 34. kar; 35. Leo; 37. W.A.; 38. Rb. Onbemande A'dam se tram Boete voor schuldige aan „spookrit" Dc Amsterdamse officier van justitie is van mening, dat dc 48-jarlge bandage slijper van het gemeentelijk vervoerbe drijf in de hoofdstad Th. P. de B. verant woordelijk is voor de wonderlijke rit die een onbemande tram op 1 juli jl, vanuit de remise door een druk stadsdeel in de hoofdstad maakte. Wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel heeft hij gisteren tegen deze man voor de Amsterdamse rechtbank een boete geëist van f 50 of tien dagen hechtenis waarbij mr. Van Dcdem rekening hield met de zeer bijzondere omstandigheden. De „spookrit" werd pas drie dagen later door een perspublikatie bekend. Bovendien bleek drie weken later dat een trambestuurder en een conductrice van een tramwagen, waartegen de on bemande tram was gebotst, verwondin gen hadden opgelopen, hoewel de direc tie van het G.V.B. na de wonderlijke ri' had laten weten dat „gelukkig geen per soonlijke ongelukken zijn voorgekomen" Daarom had de directie van het G.V.B ook de politie niet ingelicht. Tydens een technisch onderzoek is vastgesteld dat de spookrit voorkomen nad kunnen worden als de interne vei ligheidsmaatregelen effectiever waren geweest. De rit met de onbemande tram was mogelijk, doordat B. tijdens een onderhoudsbeurt boven de zgn. slijpkuil (een wielenslijpinstallatie) in strijd niet de gebruikelijke werkcyclus de stroom op de bovenleiding had ingeschakeld, terwijl de schakelkruk van de motorwa gen nog op volle snelheid stond. De ma ximale zekeringsautomaten fuctioneer- den niet, waardoor ook deze laatste be veiligingsmaatregel uitviel en de train zijn bijna een kilometer lange spookrit PROMOTIES AMSTERDAM. Ocm. Un Gepromo veerd tot doctor in dc letteren mevrouw A M Cram-Malgré on liet proefschrift -Wr Mouw-Adwaita. denker en dichter" prof dr. G Stuiveling. MINISTER Toxopeus vindt de opzet en de geoefendheid van dc B.B. goed, maar over de. bemanning van de B.B.-diensten in tal van ge meenten is hij niét tevreden. Daarom meent hij, dat de gemeentebestu ren er niet voor moeten terugschrikken de noodwachtplichtigen op te roe pen. Intussen heeft de bewindsman de commissarissen der Koningin ge vraagd erop toe te zien, dat de gemeenten hun diensten zo volledig mo gelijk bemannen. „Ik vertrouw erop, dat dit beroep zal baten", zo zei mr Toxopeus gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens het begrotingsdebat over de B.B. en de civiele verdedigingsvoorbereiding. De minister deelde de Kamer v« mee. dat met het oog op een eventuele nucleaire oorlog het onderzoek naa afweermogelijkheden en de voorlichting daarover aan de Nederlandse bevolking voortgang vinden. Er worden folders samengesteld, die aanwijzingen bevat ten voor een behoorlijke bescherming tegen radio-actieve neerslag in alle i ten woningen die ons land kent. Daarbji wordt met name aandacht besteed de aard van de woning, omdat de schuil- mogelijkheden daarvan afhankelijk zijn. „Bij fall-out is het devies in de meeste gevallen: Blijft waar gij zijt! Thuis is het hoogstwaarschijnlijk veel veiliger dan buitenshuis", aldus de minister. Hij rea liseerde zich, dat er altijd een groep zal zijn, die wèl buitenshuis zal moeten schuilen. Ook daarvoor wordt naar een oplossing gezocht. Men denkt in dit ver band aan het beschikbaar stellen van speciale schuilhuizen. Juist omdat het thuis veiliger is, achtte de minister eva cuatie „een hachelijke zaak". Er zijn natuurlijk wel voorbereidingen getroffen voor spoed- en preventieve evacuaties Zonder zich op de borst te slaan, wilde de minister er toch wel op wijzen, dat in alle andere landen de voorlichting over het fall-out-gevaar enz. pas is ge komen na de verspreiding van de be kende ..Wenken" in Nederland. Dit be wijst, dat het probleem zich ook elders voordoet. Minister-president De Quay, die als minister van algemene zaken aan het debat deelnam, betoogde dat over civiele verdedigingsvoorbereiding een reële, duidelijke en harde voorlichting noodzakelijk is. Hij stelde vast, dat de le verdediging de laatste jaren Kamer herdacht mr. Schouwenaar Aan het begin van de Tweede-Kamer vergadering \nn gistermiddag is mr A. J Schouwenaar herdacht, het gisteren over leden socialistische lid der Kamer. De Kamervoorzitter dr L. G. Kortenhorst hield een korte rede. waarin hij erop wees, dat de overledene in de ruim vier jaar van zijn Kamerlidmaatschap aller achting had verworven, niet in de laat ste plaats om de energie waarmee hij onder wisselende omstandigheden zijn toekomst had voorbereid. In de oorlog was hij een van de bekendste duikboot commandanten van de Nederlandse vloot. Zijn daden deden hem het bron zen kruis verwerven. Na de oorlog wist hij een academische studie te combine ren met zijn dienst als officier. „De tra giek van dit einde van een nog zo veel belovend leven vervult ons met diep medegevoel voor hen die hij achterliet", aluds de president. Minister Korthals i verkeer en water staat) zei, dat ook de regering getrof fen is door het heengaan van deheer Schouwenaar op nog zo jeugdige leef tijd .Zij herdenkt met eerbied zijn werk in dienst van het land en het algemeen belang. Zowel de minister als de Kamer voorzitter betuigden met name hun deelneming aan mevr. Schouwenaar- Franssen, echtgenote van de overledene en zelf liberaal Eerste-Kamerlid. steeds meer aandacht heeft gekregen Dit blijkt uit de beschikbaarstelling van grotere bedragen. Nederland blijft in dil opzicht zeker niet bij de bondgenoten ten achter. Ons land is stimulerend op getreden bij de bevordering van de in ternationale samenwerking op dit ter rein. Die samenwerking behoeft overi gens nog wel enige verbetering. Alle sprekers in de Kamer vroegen de premier naar de stand van zaken bij het treffen van wettelijke voorzieningen voor de civiele verdediging. Prof. De Quay kon hen meedelen, dat het ont werp voor een Havennoodwet nu gereed Is voor spoedige behandeling in de mi nisterraad. Hij verwachtte voorts, dat dc memorie van antwoord over de Oorlogs- wet nog in de loop van dit parlementair» zittingsjaar bij de Kamer kan worden ingediend. De indiening is vertraagd door het overleg met de Koninkrijks partners. Door voorstellen van Suriname en de Nederlandse Antillen en na een nuttig gesprek met de Antilliaanse mi nister van justitie is het beraad over de Oorlogswet nu in een nieuw stadium ge komen. Beslissingen kunnen op korte termijn worden verwacht Minister Toxopeus deelde nog mee dat binnenkort een „Rijksplan voor de organisatie van de Bescherming Burger bevolking" aan de belanghebbenden zal worden toegezonden. Dit plan is „dienst- geheim". Het heeft betrekking op de organisatorische opbouw van de B.B. en komt in de plaats van alle circulaires op dit gebied. Staatssecretaris meent: (Van onze parlementsredactie) STAATSSECRETARIS Schmelzer (algemene zaken) is vooralsnog niet bereid de verdere uitbouw van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie te gaan forceren door in bepaalde bedrijfstakken de totstandkoming van bedrijfslichamen bij de wet verplicht te stellen. Hij zei dit gister avond in de Tweede Kamer bij het begrotingsdebat over p.b.o.- en bezits vormingszaken. De Kamerleden Aantjes (a.r.), Kikkert (c.h.) en Geertsema (lib.) stemden van harte met deze opvatting in, maar hun collega's Engels man ,soc.) en Brouwer (kath.v.) waarschuwden voor een te grote lank moedigheid van de overheid ten opzichte van de onwillige bedrijfstakken. Voor een minder trage ontwikkeling van de p.b.o. is naar hun mening een actiever beleid van de regering noodzakelijk. Zeer veel Kamerleden Schrap artikel 1 uit tie Grondwet (Van parlementsredactie) Zeer veel leden van de Tweede Ka- mer menen, dat artikelc 1 uit de Grond- wet moet verdwijnen. Zij delen dit mee in het voorlopig verslag van de Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet, dat tot doel heeft, dc arti- kelen over Nieuw-Guinea uit de Grond- wet te verwijderen Algemeen is de Ka- mer, mét de regering, van mening, dat de vermelding van Nieuw-Guinea uit de Grondwet moet verdwijnen. Als de wijziging is aangebracht, luidt artikel 1 van de wet: ..Het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden om- vat Nederland- Suriname en de Neder- 1 landse Antillen". Zeer veel leden nu 1 menen, dat dit artikel uit de Grondwet moet worden geschrapt. Ook indien i uitgaat, aldus t Schatten op zolder, nieuw tv.-program Vanaf 1 jan. tweede NTS-journaal i deel Het dwingend opleggen van bedrijfs lichamen, waarvan de socialist en d KVP-er niet afkerig bleken, zou volgens de staatssecretaris een ontijdige ombui ging zijn van het gevoerde beleid, waar mee men in parlement en bedrijfsleven toch over het algemeen akkoord gaat Een geïsoleerde ingreep in één bedrijfs tak, zonder dat men van tevoren een beeld heeft hoe de zaak zich in organisa torisch verband zal ontwikkelen, heef' alleen maar teleurstelling tot gevolg Zo'n ingreep wekt de indruk, dat er ook werkelijk wat gaat gebeuren, maar dit valt zeer te betwijfelen. Op het ogenblik is in het bedrijfsleven het gesprek over de voortgang van de p.b.o. nog in volle gang. De S.E.R. is nog niet gereed mei het uitstippelen van het meest gewenste beleid terzake. Dit beraad moet men rustig de tijd laten. De staatssecretaris ontkende overigens niet, dat de ontwikkeling van de p.b.o met name in de industriële bedrijfstak ken. wel enige zorg baart. Het aantal bedrijfslichamen in de industriële sector groeit veel te traag. Pogingen om hierin verbetering te brengen hebben tot dusver gefaald. De werkgevers wekken de In druk, dat zij de bedrijfslichamen niet wensen. Ze geven kennelijk de voorkeur aan privaatrechtelijke vormen van sa menwerking. Hun beduchtheid en „koud-watervrces" voor een stuk mede? verantwoordelijkheid van dc werknemer* trachten ze te camoufleren met allerlei gezochte argumenten. Bij irrelevante euveltjes cn kwaaltjes leggen ze de vinger. Naast negatieve verschijnselen vertoont de ontwikkeling van de p.b.o. echter ook een belangrijk aantal postieve aspecten Niet alleen is in de laatste zes jaar het aantal bedrijfschappen met elf toegeno men. ook de werkzaamheid van veel be drijfslichamen heeft in deze periode mee* en meer inhoud gekregen. Deels heeft de overheid daartoe zelf kunnen bijdra gen. In toenemende mate zijn de S.E.R en de bedrijfslichamen adviserend of in medebewind betrokken bij de uitvoering van wetgevende maatregelen In enig» gevallen zijn aangelegenheden, die vroe ger bij de wet of op een andere manier door de centrale overheid werden gere geld, nu aan bedrijfslichamen ter regeling overgelaten. Een ander winstpunt is, dat waar be drijfsorganen tot stand kwamen, de sfeer van het overleg tussen werkgevers en werknemers daadwerkelijk is verbeterd Zeer bevorderlijk voor de goodwill voor de p.b.o. is ook het feit, dat aan de aan drang van de regering om zoveel moge lijk in het openbaar te vergaderen, steeds meer gevolg wordt gegeven. Al met al meende de staatssecretaris te kunnen zeggen, dat „de p.b.o. een bruid is waarover men tevreden kan zijn. al is haar uitzet nog voor uitbrei ding vatbaar' '(hij werkte hiermee eer beeld van de heer Geertsema uit). Op vragen naar wat er volgend jaar met de afdeling, p.b.o, en bezitsvorming moei gaan gebeuren (een aparte bewindsman? overheveling naar een ander departemen'. dan dat van algemene zaken?) wilde drs Schmelzer geen antwoord geven. Dat is de taak van de komende kabinetsforma teur. Het staat overigens vast. dat er op dit terrein nog veel werk zal moeten worden verzet. leden, dat het zin heeft een bepaling over het grondgebied van het koninkrijk te handhaven, zou een dergelijke bepa ling meer op haar plaats zijn in het Statuut voor het Koninkrijk dan in de Grondwet. Weg bij Zevenbergen volgend jaar gereed (Van onze parlementsredactie) De provinciale weg tussen rijksweg 17 (RoosendaalZevenbergen) bij Zeven bergen en rijksweg 16 (MoerdijkBreda) bij Drie Hoefijzers zal. naar het zich laat aanzien in de zomer van het volgend jaar gereed zijn. De provincie Noord-Brabant beeft bij het uitvoeren van de werkzaam heden aan de weg met tegenslag te kam pen gehad. Naar verwachting kan begin vplgend jaar worden begonnen met de aanleg van het nog resterende deel van rijksweg 17, tot nabij Moerdijk. De hiervoor benodigde grondaankopen zijn bijna gereed. Dit heeft de minister van verkeer en water staat drs. H. A. Korthals vanmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op vragen van de heer W. P. G. Assmann (kath. v.). F. A. M. Wilbers thans hoofd buitenl. ANVV Tot hoofd buitenland van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANW) is per i februari benoemd de heer F. A. M. Wil bers, thans chef afdeling perszaken in plv. hoofd van de dienst public rela tions van de K.L.M. Lange tijd heeft de Vlaamse lelcvisi? groot succes gehad met een programma, getiteld „Schatten op zolder". Kijkers mogen dan in de studio komen mei voorwerpen die zij ..op hun rommelzol der" hebben ontdekt en waarvan zij menen, dat het wel eens een „schat" kan zijn. Een expert bekijkt het v werp. een schilderij, een oude vaa wat dan ook. en geeft zijn mening Soms is er inderdaad iets van waard? ontdekt, soms ook is het alleen maar een herinnering „uit grootmoeders tijd' De KRO-televisie gaat dit programma nu ook beginnen en wel op vrijdag 21 december a.s. „Voor verwende kijkers- kondigt de KRO aan. hetgeen niet weg neemt dat niet-verwenden er ook naar kunnen kijken. Er wordt van de entourage nogal wat werk gemaakt. Iedereen, die meent een „schat op zolder" te hebben, mag er melding van maken en krijgt dan t.7 t een uitnodiging met die schat naar do studio te komen. Met ingang van 1 januari 1963 zal er dagelijks een tweede NTS-joumaal worden uitgezonden na afloop van het gewone televisieprogramma. Tot 1 ok tober 1963 zal dit geschieden in de vorm \an een kort bulletin, onder meer aan de hand van kaarten en foto's of gebracht door een nieuwslezer. In prin cipe zullen de uitzendingen geen film bevatten. Na 1 oktober, wanneer in tussen de personeelsbezetting is uitge breid. zal deze tweede uitzending gro tere overeenkomst vertonen met die van het eerste journaal. Tc luide reclame in Amerikaanse tv Amerikaanse kijkers klagen, erover, dat de reclameboodschappen die de televisieprogramma's larderen dermaet luid worden uitgezonden, dat ze door het hele huis galmen. Door deze klacht is dc verdenking ontstaan, dat de zendersterkte tijdeus het uitspreken van deze boodschappen eventjes wordt opgevoerd. Het is n.L je- bekend dat veel vrouwen die overdag de de televisie hebben aanstaan, gauw >n- even naar de keuken gaan als de re in clame begint en dat dan de stem van spreker of spreekster toch al wordt uitgezet om de vrouwen toch nog te De Gaulle en het t.v.-journaal President De Gaulle is er nu in ge slaagd het televisiejournaal var Franse omroep (RTF) beter onder trole te krijgen, zo zegt men in Frankrijk. Wat reeds enige tüd werd gefluis terd is thans officieel bekend ge- maakt: de directeur van de journaal- dienst, Andre Gerard, wordt uit zijn functie ontheven en krijgt een diplo matieke functie in de Libanon. Zijn opvolger wordt Jean Chauveau, de persattaché van de president. Zondag: Adventszaiig voor Eurovisie De NTS neemt zondag a.s. (16 de cember) tussen 11.30 en 12.30 uur een Eurovisie-uitzending over van de BBC. In dit programma zult u Adventsliede- ren kunnen horen, die tijdens een kerk dienst in de kathedraal van Salisbury worden gezongen door het kerkkoor Versterking van het geluid via de zender tijdens de uitzending is echter bij dc wet verboden en daarom stelt de FCC (staatscommissie voor de om roep) nu een nauwkeurig onderzoek in of er werkelijk sprake is van ge luidsversterking. Indien dat zo is, krij gen de televisie-maatschappijen die zich daaraan schuldig maken een wet telijk verbod daarmee door te gaan, aangezegd. Amendement tegen „nakeuring" één) beziggehouden met het wets voorstel van ministers Toxopeus Beerman om de Bioscoopwet op aantal punten te herzien. Sedert 1940 Is driemaal tevergeefs getracht deze ruim dertig jaar oude wet te wijzigen. De nieuwe wijzigingspoging beoogt niet ieer dan een technische herziening, aardoor de wet wordt aangepast aan eisen van deze tijd. Het wetsontwerp geeft betere voor schriften voor het in 't openbaar of In besloten gezelschap vertonen van films De filmkeuring zal voortaan niet alleen betrekking hebben op de filmbeelden ook op de titels, de onderschrif ten, de (gesproken én gezongen) teksten al het bijbehorende reclame-materi aal. Er zal voorts op worden toegezien. Tien een film niet aankondigt on- ïen andere titel dan door de film keuring is toegelaten. De „Centrale aissie voor de keuring van films zal voortaan Rijkscommissie Filmkeu ring gaan heten. De rechtsbescherming Skoda langer meegaat door uitzonderlijke degelijkheid onverwoestbare motor. 1089cc- :ws 43 pk - 125 km/u ixi oersterk butsligqerchassis >:i. «s knikweerstand 70000 kg. geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat... Prijs - geheel compleet - v a.f5250.- M jj^FVy^Combi v.a. 6475,- een veilige keuze jij H.ENGLEBERTN.V.-DOBBEWEG-VOORSCHOTEN TEL. (01717)2010* Automobielbedrijf L C. OTTO. Herenweg 21. Noordwijk-B tel 2820 18 De volgende morgen reed hij weg in de richting Stanleyville. Zijn jongste broer reed mee, want die wilde proberen om een plaats te krijgen aan de school, waar Ernest ontslagen was. „Misschien zien we onderweg olifanten", zei Domgiële. Zijn broer zweeg verbitterd en stuurde. Hij was zich bewust, dat een ontmoeting met. olifanten hem zou verleiden om terug te keren, terwille van de francs en hij verachtte zichzelf daarom. Wat was het, dat de blanken die macht gaf over de zwarte man? Hoe kon het, dat. een Tutsi zijn trots verloochende en zijn ziel verkocht voor een paar franc? Was het de auto? Hij besefte, dat hij weer vrijer zou zijn, indien hij afstand kon doen van zijn auto( maar het was onmogelijk- Alles moest weer worden als vroegr: hij, een Tutsi, moest zijn kud den runderen hebben en de Bahutu zouden hem dienen. Maar er was geen macht ter wereld, die hem kon doen verlangen naar het bezit van run deren hoe mooi hun liervormige horens ook mochten zijn boven het bezit van dit vervloekte speelgoed der blanken, de auto. Evenmin zou hij zijn westers kostuum kunnen ruilen voor de rode deken, die als mantel gedragen kan worden; of zijn schoenen voor het. barrevoets trekken door dc weiden rond het Kivumeer. Terug in Stanleyville was zijn geld praktisch op Hij zette zijn broer af bij de school. Ze zouden Domgiële aannemen, hij was er zeker van, wan» er was behoefte aan onderwijzers en ze hadden hem alleen ontslagen, om zijn trots te breken. De school stond een eind buiten de stad. De klassen staan daar gedeeltelijk buiten het school gebouw en bestaan uit een zinken dak en een hek. dat het overdekte lokaal afsluit. De kinderstem men zeiden de vervoeging van een werkwoord na: Mfa, mfo, mfu Maar toen ze de auto zagen, nam de sterkte van het stemgeluid af en dc kinderen schoten overeind, want ze hadden Kasimba her kond. Ze schreeuwden enthousiast en Kasimba stak zijn hand op. Het was een wrange voldoening, dal dc bestuurders van zijn school nu zouden horen, hoe goed het hem ging en dat hij hen niet nodig had. Maar in werkelijkheid ging het hem niet goed Hij reed snel door naar de stad en kocht een kram Achter het stuur van zijn auto las hij en intussen dacht hij na. Toen zag hij op de achterpagina de drie koppen van Safari-tours. Een leeuw, een buffel en een olifant. Safari-tours vroeg inlandse chauffeurs, die vlot Frans en by voorkeur ook Engels spraken. Er stond een rij auto's naast het grote huis, waarin Safari-tours gevestigd was. De deur stond wijd open en Kasimba toonde de advertentie aan de blonde vrouw, die in het kantoor zat. Ze keek hem aan, nam hem daarna op van hoofd tpt voeten en kwam traag overeind. „Wacht hier!" gebood ze. Ze ging een schuifdeur door en even later riep een mannenstem vanuit die kamer: „Karibut Kom hier!" Op zijn beurt nam de man hem op van hoofd tot. voeten. Hij vroeg in het lingala. de handelstaal van Kongo: „Spreek je Frans?" „Oui; monsieur!" „En Engels?" „Yes sir!" „Wat is je vak?" „Onderwijzer" De man keek dc blonde vrouw aan. Ze zei iet* in het Vlaams en de man vroeg: „Kan je auto rijden?" „Mijn auto staat buiten, monsieur!" „Jc bent aangenomen", zei de man. „Geef me je werkpas!" Kasimba gaf zijn werkpas en staarde naar d» kaart van zijn land, die achter de man aan de wand hing, terwijl de directeur van het bijkantoor van Safari-tours voor dit deel van Afrika, de pai invulde. Terwijl hij schreeg, zei hij: „Je verdient zestig francs per dag". De Tutsi gaf geen antwoord. Hij wist nu bij voorbaat, dat de blanke man aan het langste eind trok en hij berekende snel, hoeveel liter benzine hij kon kopen. Maar de blanke vervolgde: „Wan neer je op reis bent, zyn alle onkosten voor ons. Jc krijgt wagennummer drie. De schade, die door eigen schuld ontstaat, is voor je eigen rekening en je auto dient als waarborg, als je weg bent. Be grepen? (Wordt vervolgd). van de bioscoophouders wordt ver hoogd. Het ontwerp (dat voor een belangrijk deel legaliseert wat in de praktijk al gangbaar is) zal hoogstwaarschijnlijk niet ongewijzigd de eindstreep halen. Hoewel de Kamer de noodzaak van een herziening inzag, had ze toch we) enkele bezwaren. Zo betreurden de he ren Geertsema (lib) en Verhoef <SOC> het zeer, dat de ministers de gelegen heid niet hebben gebruikt om de moge lijkheid van plaatselijke, katholieke na keuring van reeds door de central? commissie toegelaten films te schrap pen. De heer Verhoef kwam met eer amendement om die schrapping alsnog te verwezenlijken, maar minister Toxo peus oordeelde, dat dit de grenzen van de technische herziening zou over schrijden. „Als het amendement zou worden aangenomen.- moet ik schor sing van de beraadslagingen vragen", zo dreigde hij. Zo'n schorsing zou hoogstwaarschijnlijk worden gevolgd door intrekking van het hele wetsont werp, waarmee dan de vierde wijzi gingspoging zou zijn mislukt. Mej. Nolte (kath.v.) en de heer Ver kerk (a.r.) hadden andere bezwaren Volgens dc voorgestelde nieuwe lezing van artikel 1 van de Bioscoopwet kan iemand openbare bioscoopvoorstellingen gaan geven van (door de rijkscommis sie gekeurde) wetenschappelijke, gods dienstige. „voorlichtende" of commer :iële films, zonder dat daarvoor eer. gemeentelijke vergunning nodig is. Dil laatste benauwde met name mej. Nolel zij kwam dan ook met een amende ment om deze mogelijkheid uit t? slul- r.V.-films Vrij dB) olfaa- .Luclo Wolfgang Aniadei Orkest ol.' ilführung ai Mr. Geertsema (lib) bleek zich nog il zorgen tc maken over het feit, dai n het ontwerp geen aandacht is ge ichonken aan de moeilijkheden die zich voordoen als in ons land de door bui tenlandse t.v.-stations uitgezonden films zichtbaar worden. Die films vielen dus onder de Nederlandse keuring en gingemet dc leeftijdsgrens is vaak onbekend Moeten geen maatregelen worden geno- £16.00 De Jackv- ten aanzien van openbare gelegen heden (cafe's), waar deze, naar Ne derlandse maatstaven ongekeurde films te bezichtigen? Als men in dit op zicht niets doet komt de hele filmkeu wel in een zonderling daglicht 1e staan. Het gaat hier met name om de jeugd. Is het mogelijk personen onde»- de achttien dc toegang tol bedoelde ge legenheden te ontzeggen? Minister Toxopeus zei voor dit pro bleem geen oplossing te hebben kunnen vinden. Een regeling in dit wetsont werp achtte hij onmogelijk. Deze zaak worden overgelaten aan de minis- -an o.k. en w. Dit laatste was niei de zin van de heer Geertsema De minister beloofde hem ten slotte de zaak nog eens nader te zullen bekijken Zeer teleurgesteld over het wetsont- erp toondo zich de S.G.P.-fracticleider Van Dis „Er was zo zei hij „alle reden voor de regering het niet ■en technische wijziging te laten, het bioscoopgevaar in z'n geheel krachtig aan te pakken" Deze gele genheid heeft zij voorbij laten gaan Aan dc stroom van misdaadverwekken en zcdcnverwilderendc films wordt Lisa oitn: Spre geen halt toegeroepen. Ook is ver zuimd krachtige maatregelen le nemen tegen de onzedelijke bioscoopaffiches en advertenties in de dagbladen. Ir Van Dis fulmineerde voorts heftig te gen de zg. „Bijbelse" films. De verto ning daarvan is z.i. een symptoom van het diepe verval van ons volk en werpt ;n blaam op de filmkeuring. Het wetsontwerp en dc daarop inge- Kim Borg: Rii diende amendementen zullen vermoede- v lyk volgende week worden afgehandeld. fcPurucki Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7 :3 Geestelijke liederen (gr) 7 M V d jeugd 7.45 Morgengebed en overweging 8 00 Nws 8 :8 Lichte ork mui (gr) 9 00 DJlnn, gevar progr 12.30 Meded ten behoeve van land en tuinbouw 12.33 Licht ensemble met zangsolistcn 13.00 Nws 13.lö Platennieuws 13 29 Musicerende dilettanten: harmonie klankbeeld 16.30 1 6.00 Als do dag 15 Gouden Pla- ïet 17.30 Boekbespr 17.40 Licht taal octet 18.00 Kunstkroniek Metten: licht progr 18.50 Praat- VPRO 10.00 Sar rafte icn Viappeiijke Ic- '3.00 Nwo 13.15 VARA-Var msemble 13.45 V d jeugd 14. lub 14.50 Tonci-lmat inee: I euteheid. blijspel 16 00 Instri 55 e,Boeke8r?w'nsheid^^l15 'vi icntaal ensemble 17.30 Actu Nws en comm 13.20 Amer 30 Het duiker n. TV-film 1700—17.45 deren :9.30 De avonturen van TV-film. NTS: 20 00 Journaal 20 Brandount: actueel beeld- - buitenland 21 00 De Boyd Bach- 12.35—22.45 Epiloog. Mozart: I. Ouverture :35. Molt o allegro - Jlcgro. Londens Sym- KV an Suthcrlai an: Orkest van het Royal Opera House, .ent Garden o.l.v. Francesco Molinart delli 111 uit „Don Giovanni- KV 527. Ouverture, Philharmontsch Orkest van v Fritz Lehmanr. 2. Dalla sua lal Gcdda. tenor: Orchestre de PAaaociatlou des Concerts du Conserva- - Cluytens. 3. It IV. „Die Zau- irijvcn KV 620 Joscf Grelndl ck: Tamino. Ernst HafUger Berlijn - Sebastian Flsct SIrelet inlngln :ndcr Rutl Helllberg; Pa- 'ngtn. Mar Ichech - Margot 1 n de Koningin. I i Degler: 3e Dame Vandenburg: 2e Geharr Symphonie orkest. Berlijn r. Bertijns Motettenkoor Günther Amdt); Dlaloogregie: RoU Dirigent: Fereac Frlcsay.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13