*-8S8*>, I GO Morgen laatste dag mantelweek 39.- ƒ49.- 59.- ƒ69.- GOEMAAT büëq Gemeentewoningen te Noordwijk worden soms slordig bewoond Bejaarden in Noordwijk hadden gezellig feest C.H.U. verdiepte zich in de woningbouw I ELAM n.v. newe leidsche courant 11 VRIJDAG 14 DECEMBER 196» Opmerkingen bij de begroting De parallelboulevard te Noordwük heeft in het afgelopen jaar de aandacht van het college van B. en W. in ruime mate gehad en deze aangelegenheid neemt ook nu een ruime plaats in op de werklUst van het huidige college. Het streven is erop gericht in een eerste stadium een plan te kunnen uitwerken tot uitvoering van het gedeelte van de parallelboulevard gelegen tussen het Vuurtorenplein en de School straat. Na amovering van de bedrijfspanden van de firma Beuk zal aandacht ge schonken worden aan de verbinding van het Palaceplein met het parkeerterrein aan de Jan Kroonsweg. Voorts worden sedert enige tijd on derhandelingen gevoerd met enkele eige naren om langs minnelijke weg tot over eenstemming te geraken. Deze onder handelingen bevinden zioh in een ver gevorderd stadium zodat binnenkort voorstellen tot aankoop zullen worden gedaan. Aldus het antwoord van B. en W. op de opmerkingen gemaakt in de afde lingen van de gemeenteraad bij het on derzoek van de begroting voor 1963. Rapporteurs van de twee afdelingen waarin het begroti rugsonderzoek plaats had, waren de beide oud-wethouders J van Leeuwen en J. de Geus. Wat de spanningsomzetting bU het elektriciteitsbedrijf betreft, wordt opge merkt, dat het volledige plan voor do omzetting thans in bewerking is Na gereedkomen zal het direct aan de raad worden voorgelegd. Het lag aanvankelijk niet in de bedoe ling de gemeentewoningen van gasgel- sers te voorzien. Het bleek edhter, dat niet van alle bewoners in Noordwijk- Binnen kon worden verwacht, dat zij in staat zijn zelf een geiser te kopen.. In Noordwijk aan Zee mocht er eohter op gerekend worden, dat de zomerverhuui de bewoners in staat zou stellen zelf deze geisers aan te schaffen. Een aantal leden was van mening, dat de raad in principe zal moeten besluiten of al dan niet tot fluoridering van het drinkwater moet worden overgegaan. Het college is van mening, dat deze maatregel zo grote veiligheidseisen stelt dat de daaraan verbonden kosten bene vens die van de investering, tot nader beraad nopen. Ook mag niet uit het oog worden verloren, dat de fluoridering nog niet door iedereen wordt aanvaard. Alle facetten zullen dus bekeken moeten wor den en binnenkort hoopt het college hier op terug te komen. Uitgeleefde huizen Ten aanzien van het gemeentelijk wo- ningbezit (ongeveer 600), wordt vanuit de afdelingen erover geklaagd, dat de bulzen veelal slordig worden bewoond. Door sommige bewoners worden de hul zen totaal uitgeleefd, zodat strenger con trole wordt bepleit. Ook mag wel eens aandacht besteed worden aan het ge bruik van woningen als pension. Voorts wordt gevraagd hoever het college ge vorderd is met de verkoop van gemeen- tewoningen aan de huurders. Over dit laatste zal de raad zeer spoe dig een nader voorstel bereiken, aldus het antwoord van het college. Toegege ven moet worden, dat de bewoning van een aantal gemeentewoningen veel te wensen overlaat, hoewel door regelma tige controle en declareren van de sdhade wel enige verbetering wordt be reikt. Zolang de woningnood echter voortduurt zal de gewenste toestand ze ker niet kunnen worden bereikt, om dat hierdoor uitzetting onmogelijk is. In onze gemeente is vooral de laatste tijd een sterke drang merkbaar woonruimte te veranderen in pensionruimte. Indien hierdoor woonruimte aan de bestemming wordt onttrokken heeft het college zich daartegen, met de middelen die de woonruimtewet geeft, steeds met kracht verzet. Er zijn woningen, die een groot ge deelte van het jaar leegstaan, bijvoor beeld in de Zuidduinen en i>n andere uit gesproken vakantiewijken Indertijd is nagegaan of het mogelijk was de be trokken eigenaren te verplichten een woningzoekend gezin bijvoorbeeld 8 of 9 maanden in de woning op te nemen. Dit levert edhter zoveel moeilijkheden op dat het college van een verplichte bewoning heeft afgezien. In de tweede afdeling wordt geïnfor meerd naar de stand van zaken betref fende de reserve-gemeentepolitie Sinds enkele jaren bestaat bij de re servepoli tie een tekort van minstens 16 man. Ieder jaar opnieuw is het niet mo gelijk gebleken dit tekort aan te vullen, door gebrek aan belangstelling. Het wer vingsklimaat schijnt thans iets gunstiger te zijn, zodat weer ernstige pogingen ge daan zullen worden om tot de voorge schreven sterkte van 35 man te geraken Ook vraagt de eerste afdeling wat ed thans op het gebied van de Bescherming Bevolking wordt gedaan. Hierop wordt geantwoord, dat sedert enige jaren zich een 50-tal personen ver bonden heeft om op te treden als blok hoofd en blokwachters. Deze personen zijn opgeleid om ieder in zijn blok °9n de bewoners raad te geven over a. -elf te nemen bescher mingsmaatregelen. Voorts worden than» twee opruimings. en reddingsploegen ge vormd, één te Noordwijk Binnen en één in Noordwijk aan Zee, waarvoor een 50 tal vrijwilligers geworven moet worde» Een twintigtal heeft zich al gemeld en verwacht wondit dat in januari 1963 met dé instructie kan worden begonnen. Voorts zijn regelmatig besprekingen gehouden omtrent de maatregelen, die genomen moeten worden voor het be stuursapparaat. Deze hebben geleid tol aansohaffing van noodaggregaten en bin nenkort kan een voorstel verwacht wor den voor de aanschaffing van andere hulpmiddelen zoals mobilofoons Begraafplaats en aula In de tweede afdeling wordt erop ge wezen dat beide woningen bij de ingang van de algemene begraafplaats onbe woond zijn. In verband daarmede word» gevraagd of B. en W. al bepaalde plan nen hebben daar anders de huizen bete»' weer verfhuurd kunnen worden. Voorts wordt eraan herinnerd dat het college zou onderzoek of uitbreiding van de •begraafplaats nog mogelijk is en de stichting van een aula daarom verant woord is. In deze afdeling wordt een aula algemeen noodzakelijk geacht. De mogelijkheden voor verdere uitbrei ding van de begraafplaats worden on derzocht, aldus het antwoord van B. ei» W. Voorts zijn dezer dagen enige plan nen gereed gekomen in verband met d© toegang tot de begraafplaats Eerste klasse? In antwoord op een opmerking in d© eerste afdeling gedaan over de gemeen- teclassificatie, antwoorden B. en W., da» een poging gedaan zal worden de mi nister te bewegen de gemeente Noord wijk In de le klasse te plaatsen- In de 2e afdeling wordt erop gewezen dat de entree van Noordwijk vanuit do richting Den Haag niet erg aantrekke lijk is. Gevraagd wordt hoe het staa» met de reconstructie van de Herenweg en of het reeds thans niet mogelijk is daar een rijwielpad aan te leggen. B. en W. antwoorden hierop dat blij kens ontvangen mededelingen erop ge rekend mag worden dat in het voorjaai kan worden begonnen met de recon structie van de Herenweg, waarin do aanleg van het rijwielpad is begrepen In beide afdelingen wordt de verwach ting uitgesproken d'at het thans zittend» college zich tot taak zal stellen de ver binding voor te bereiden tussen Noord wijk aan Zee en het Langeveld, of dezo tot stand te brengen. Het college blijft overtuigd van de bij. zonde re betekenis hiervan en het i» voornemens hieraan de nodige aandachi te besteden. Het college blijkt overtuigd van de bij- koningin Wilhelmlna moest het Sin terklaasfeest voor de Noordwükse be jaarden worden afgelast. In de plaats daarvan werd nu feest gevierd zonder Sint Nicolaas cn daar bleek de gezel ligheid niet onder t« lijden. Mevrouw Crama, die de bijeenkomst in Royal opende, sprak een dankwoord voor de ondervonden medewerking. Vooral de middenstanders waren uit hun slof geschoten. De bejaarden werden dan ook rijkelijk van geschenken voor zien. De zieke bejaarden en de oude Noordwijkers in rusthuizen in de omge ving krijgen een pakje toegezonden. Het feestprogramma viel goed in de smaak. Veel succes had de heer Crama. die met zijn leerlingen dansen uitvoer de, onder meer een Israëlische oogst- dans. Veel bijval ondervond ook het Trio Kleinkunst uit Amsterdam, dat zorgde voor schetsjes, zang en spel. Kees van der Togt speelde piano. Meegedeeld werd nog, dat de Noord- wijkse toneelvereniging Louis Bouw meester donderdag 10 januari in Lido voor de bejaarden zal opvoeren „Potasch en Perlemoer". Per abuis zjjn na afloop van het feest enige kledingstukken verwisseld. Me vrouw Van der Zalm, Molenstraat 27, is een zwarte mantel met een rond bont kraagje kwijt. Een haar veel te grote mantel, lang en getailleerd, is achter gebleven. Verder mist mevrouw Groe nendijk, Zandvoortsestraat 9, een grijze sjaal zonder franje, terwijl een grijze sjaal met zwarte franje over is. De be jaarden moeten hun garderobe nog maar eens controleren. Begrotingsvergadering Dinsdagmiddag drie 'uur komt de ge meenteraad van Noordwijk bijeen voor het houden van de begrotingsvergade ring. Behalve het vaststellen van de be grotingen voor de dienst 1963 staan op de ager.da de beëdiging van het nieuwe raadslid dokter J. van Nes. een wijzi- «iiig van de samenstelling der raads commissies, begrotingswijzigingen, huur Postkantoor aan de Hoofdstraat, wijzi ging pachtcontract met de Dr. Mr. Wil- Mm van den Bergh-stichting aan de Achterweg, kredieten voor de restaura tie van het pand Schoolstraat 2a en voor de straatverlichting aan de Huis ter Duinstraat, wijziging van de gemeen schappelijke regeling voor het instituut ziektekosten ambtenaren. deelnemen met nieuwe aandelen in de N.V. Bouw fonds Ned. Gemeenten. Bouwvakkers op de weg Een bestelauto, bestuurd door een 50- jarige bouwvakker uit Amersfoort, reed op de Van Panhuysstraat een collega uit Nieuw-Vennep aan, die een lekke band had en naast zijn bromfiets liep. e man liep een hoofdwond op. Voetganger aangereden Op de Pickéstraat te Noordwijk reed m bromfietser een 88-jarige voetgan- _sr aan, die plotseling de rijweg over stak. De bejaarde man liep een hersen schudding op. den of tegemoet gekomen kan worden aan de wens de hierbedoelde verbin diingsweg binnen het gestelde tijdsbestek tot stand te brengen. De veelheid van plannen welke de dienst van openbare werken thans in uitvoering heeft en waarvan de uitvoe ring op stapel staat is de oorzaak da» met de voorbereidingen nog geen aai>- vang gemaakt kon worden. Zodra hei werkschema dit toelaat zal ermee wor den begonnen. Voorts zullen diverse on derhandelingen moeten worden gevoerd met eigenaren, daar een deel van Duinweg particulier eigendom is. Dit wel enige tijd in beslag nemen. Ook is medewerking nodig van het Staatsbosbe heer, waartoe de bereidheid gelukkig aanwezig bleek. De kosten van verbete ring van de Duindamseweg worden ge raamd op 105000, welk krediet inmid dels door Gedeputeerde Staten is goed gekeurd. De lasten van deze investering worden volledig gedekt door bijdragen uit het tertiaire wegenfonds van de pro vincie. OEGSTGEEST Beroepen De kandidaten M. Magre en J. van Slageren te Oegstgeest hebben een be roep ontvangen van de Evangelische Kerk in Kameroen (zendingspredikant). Bloembollencultuur bijeen De leden van de afdeling Oegstgeest en omstreken van Bloembollencultuur kwamen in Zomerzorg bijeen onder lei ding van voorzitter J. M. Uittenbogaard. De voorzitter stipte in zijn openingswoord de stijging van de export met f 25 mille aan. Het afgelopen seizoen was niet ge makkelijk. De grote vraag is hoe de E.E.G. zich in het bollenvak zal verwe zenlijken. De heren J. M. Uittenbogaard en S. L. van Reisen werden afgevaardigd naar de algemene vergadering. De heer J. M. Uit tenbogaard en W. Hendriksen werden herkozen als bestuurslid. Zoals wij reeds gisteren schreven, ontving de heer J. B. van Kempen te Oegstgeest, die veertig jaar in dienst is bij de N.Z.H.V.M., uit han den van burgemeester H. L. du Boeuff de gouden medaille in de orde van Oranje-Nassau. De burge meester wees op de verdiensten van de jubilaris, die van ambachtsman opklom tot chef van de hoofdwerk plaats te Haarlem en die vooral in oorlogstijd zich nuttig maakte in NOORDWIJK OP DE jaarvergadering van de Cbr. Hist. Unie, afdeling Noordwijk, hield oud wethouder J. de Geus een referaat over de woningbouw, onder het thema „Rond de miljoenste woning". Voor de lands-, provinciale- en gemeentebestuurders is de woningnood één van de nijpendste problemen, die er na deze oorlog zün ont staan, aldus de heer De Geus. Hij schetste de erbarmelijke woningtoestanden vat de vorige eeuw, toen de grote trek ontstond van het platteland naar de Industrie centra. Van grote betekenis Is geweest de invoering van de Woningwet 1901. Zel den zal een sociale wet zo ingrijpende verbeteringen hebben veroorzaakt in het le venspatroon van een volk. Veel goede woningen zijn in de eerste veertig jaren van deze eeuw gereed gekomen. Directeur N. Hortensius en adj.- directeur H. J. Kapteyn spraken de jubilaris eveneens toe. Van het be drijf kreeg de heer Van Kempen een envelop met inhoud; mevrouw ont ving bloemen. Het getuigschrift van de Maatschappij van Nijverheid en Handel en de bijbehorende draag- medaïlle in goud werden eveneens, uitgereikt. Gistermiddag was er in Zomerzorg een receptie, waarop onder meer een schilderij door het jubileum fonds werd geschonken. Spr. gaf aan de hand van cijfers hoe op 1 mei 1940 Nederland een o schot had van 40.000 woningen. Er ston den 80.000 huizen leeg! Deze overvloed van woningen was in feite slechts schijn, daar vele mensen niet in staat waren een goede woning te betrekken. Was er welvaart geweest dan zou er ook in die tijd reeds een belangrijk woningtekort zijn geweest, want door de betere ciale voorzieningen is de vraag i een eigen goede woning enorm toege in de oorlogsjaren ontstond door be schadiging, verwoesting en geringe pro- duktie een tekort van 100.000 woningen. Daar ons volk zich volledig wijdde wederopbouw van de industrie en herstel van beschadigde huizen, kwam de woningbouw eerst in 1948 op gang. Zodoende was er in 1949 een tekort van een kwart miljoen huizen. De heer De Geus gaf cijfers over de ontwikkeling van de na-oorlogse wo ningbouw. De schatting, dat er per jaar 20.000 zouden overblijven om de ech- terstand in te halen, achtte hij te op timistisch. Als wij op de tegenwoordige weg voortgaan zal het aanmerkleijk langer duren dan 1965 vóór het woning tekort in Nederland zal zijn opgeheven. Spr. had het gevoel, dat de bouwnijver heid te veel met regelingen en te wei nig met daadwerkelijke steun door de overheid is tegemoetgetreden. Geen politiek spel De gemeentebesturen zijn de enige instanties, die kunnen zorgen en ook dienen te zorgen voor voldoende bouw rijpe grond. Voor de komende tien jaar schat men nog 50.000 hectaren nodig te hebben voor stads- en dorpsuitbreidin gen. Op een areaal van ruim drie mil joen hectaren is dit minder dan 2 zodat bij intensiever gebruik van de grond dit landelijk gezien geen onover komelijk bezwaar zal zijn. Belangrijk was de visie van de heer De Geus op de woningbouw zelf. Tot nu toe stelde de regering het aantal te bouwen woningen voor een jaar vast, verdeeld in 35.000 woningwetwoningen, 35.000 premiewoningen en 20.000 wo ningen in de vrije sector. Iedere ge meente kreeg hiervan een kleine hoe veelheid toegewezen. Het gevolg hier van was, dat praktisch iedere gemeen te in Nederland een architect diende aan te stellen, die een plan moest maken voor de door de gemeente of een wo ningbouwvereniging te stichten woning wetwoningen, waarna men moest trach ten deze huizen door een bouwer tegen een door het ministerie vastgestelde onberekenbare curygprijs te laten bou wen. De premiewoningen werden ver deeld over één of meer bouwers. Op deze manier kan van coördinatie in de bouwindustrie geen sprake zijn. Dit moet leiden tot enorme verspillin gen aan produktiecapaciteit. De bouwondernemer zal tegen aan merkelijk lagere prijzen kunnen bou wen, als hij kan rekenen op langdurige contracten, waardoor hy in staat is met dure investeringen, arbeidsbesparende bouwmethodes toe te passen. Tevens wordt daardoor een belangrijk hogere jaarproduktie verkregen. De heer De Geus kwam tot de con clusie, dat het noodzakelijk zal zijn. dat er een behoorlijke „planning' wordt gemaakt door regering en bouwnijver heid tezamen om tot een zo hoog mo gelijke produktie te komen. Dit zal dan moeten worden afgestemd op de be hoefte en niet op de vermeende aan wezige capaciteit, die immers, zoals ir elke industrie, voor uitbreiding vat- Hetzelfde zal ook van belang zijn voor OEGSTGEEST R.K. kleuterschool Op 18 juli verleende de gemeenteraad medewerking voor verbeteringen in de klaslokalen van de R-K. Montesorikleu- terschooL Op grond van de toen voorlopig in gediende begroting kende de raad een krediet toe van 8.640,70. Nader overleg en de adviezen van de inspectrice van het kleuteronderwijs hebben ertoe geleid, dat i.vjn. nodig ge oordeelde verbetering van de verlich ting en inrichting van een bouwcon- stuctiehoek het eindbedrag 10.572,70 is geworden. B. en W. stellen de raad voor de toeleveringsbedrijven, zoals b.v. de steen- en dakpannenindustrie. Spreker besloot met de hoop uit te spreken, dat de volkshuisvesting niet langer een politiek spel zou blijven, aangezien dit de volkskracht onder- De bestuursleden J. H. de Raad, J. de Bruin en E. van Drongelen werden herbenoemd. In de vacature-J. K. de Vries, die aftrad als voorzitter, werd de heer J. de Geus benoemd. De vergadering betuigde haar instem ming met een schrijven van de CHU er AR te Velsen met betrekking tot het .samengaan der grote protestants-chris telijke partijen. het verleende krediet tot laatstgenoewÉ bedrag te verhogen. Verbetering dienstwoning De houten vloer en de balklaag de dienstwoning Poelgeesterweg 9 verw keren in zodanig slechte toestand, dat op korte termijn vernieuwing noodzakelijk De kosten hiervan worden geraamd op f 1800. B. en W- stellen voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Geldlening Ten einde de tijdige en ongestoord* uitvoering van een aantal werken t« verzekeren hebben B. en W. op 20 juli door tussenkomst van Gedeputeerde Sta. ten aan Minister van Binnenlandse z®. ken gevraagd de N.V. Bank voor Neder* landse Gemeenten te adviseren inzak® verstrekking van een geldlening, voor» verwijdering tramsporen f 50.000; voor. bereiding uitbreiding rlool-waterzuiv®. ringsinrichting f 28.000; aanleg voetbal, velden f 625.000; aanleg waterleiding Haarlemmerstraatweg, Vinkenweg, Rhijn hofweg, netto f 44.000; verbetering Mare. laan en kruispunt Marelaan/Emmalaan/ Prinses MarUkelaan f 163.000! totaal f 910.000. afgerond tot f 900.000. De N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten heeft een offerte voor een. geld lening groot f 900.000 gedaan. B. en W. i stellen voor de lening aan te gaan. MERKLAKENS 2 persoons NU 5.88 1 persoons NU 4.88 De beste kwaliteiten van de bekendste fabrieken uit TWENTE. Met kleine foutjes. NAADLOZE NYLONS van absoluut le keus; ideale pasvorm. Sterke wandelkwaliteit. nu 3 paar voor 4.88 PYAMA FLANEL in streepdessins, zowel keper als plat 70 en 80 breed. Nu per meter 0.88 ZUIVER WOLLEN LEIDSE DEKENS belachelijke prijzen 29.88 24.88 19.88 SLOPEN van een prima kwaliteit TWENTS gras linnen ruimen wij in onze verbouwings opruiming op voor 0.98 FLANELLEN LAKENS antï-rheuma, donszacht, heerlijk warm, ecru-kleurig. Nu voor ongelooflijke prijzen. Royale 2-persoons 180/240 5.88 Royale 1 persoons 150/240 4.88 WAARDECHEQUES Bij elke 10,- contant ontvangt U een waardecheque van 1,(opruimings artikelen uitgezonderd) Door deze cheques ontvangt U dus nog 10% KORTING KATWIJK - VOORSTRAAT 7. Telefoon 01718 - 3290 STaunusbestel^ Qpel ,59/m Opel Olympia '58 Morris Minor '58 Fiat 1100 '56 Ford Fairlane '57 P"*? 800 bestel '61 z h d Luxe .59 1 Opel Blitz 59 A 2 V.W. de Luxe "59/60 Anglia de Luxe 60 4 Taunus 17M '59 60/61/62 I Zephyr Zodiac '62 Garantie Financiering Inkoop Inruil Voor bezichtiging en inlichtingen zijn wij dagelijks geopend (behalve 's zondags) tot 18.00 uur. flinke vraagt M arbeidskrachten W Plaatsings-moc voorongeschool die in eigen bedrijf worden opgeleid. Voor mondelinge sollicitaties en nadere inlichtingen kan men zich vervoegen bij het bedrijf afdeling Personeels zaken van maandag tlm vrijdag van 9 tot 17 uur. sikken* lakfabrieken n.v. sassenheim afdaling Perjoneefjxake» Wij hebben, voor d« a.s. feestdagen een pracht collectie JURKJES EN PAKJES aangekregen in de ma ten 36 tm. 52. Wevenit, fluweel, cock tailzijde en fantasie- stoffen. Tevens maken wy U at tent op onze exclusieve sortering HOOG LOON (v.o. ƒ40,-) betalen wij aan flinke MEISJES EN JONGENS voor gezellig werk. Indiensttreding per 2 januari. Informaties bij N.V. OTHELLO BANKETFABRIEKEN Wasbekerlaan 6, Sassenheim. Telef. 02432—7782. VERLOOFDEN!!! VERDIEN 400 a 500 GULDEN! Laat U zich tijdig voorlichten door onze Consumen ten Organisatie, welke U 10 7c korting biedt op alle aankopen voor uitzet en inrichting. 40 Aangesloten winkels en meubeltoonkamers. Vraagt brochure of deelnemerskaart. CONSUMENTENORGANISATIE LINKANTO Postbus 158, LEIDEN. Leiden - Alphen

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11