RENNIES N.A.V.O. onmisbaar voor westelijke verdediging Hedendaagse film f modern' Westen blijft vasthouden aan uitgebreide controle In V.N. resolutie tegen Portugal aangenomen Flora en geologie WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 UITSTEL RIJEXAMEN Het Tweede Kamerlid mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra (lib.) is in het geweer gekomen tegen de handelwijze van het Centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen dat „geen uitstel voor de vastgestelde examendatum verleent, wanneer de aanvrager door onge val, ziekte of andere dringende redenen verhinderd is, ja zelfs niet in de gevallen, waarin hiervan mededeling kon worden gedaan, voordat de examendatum aan de betrokkene is meegedeeld". Het Kamerlid heeft de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd of deze hiervan op de hoogte is en of de bewindsman bereid is met het C.B.K. te over leggen of billijker regeling kan worden getroffen. VERGOEDING OF COMPENSATIE De heer J. H. Couzy (lib.), lid van de Tweede Kamer meent, dat onderdelen van de strijdkrachten of militairen, die op de voor hen be stemde dagen van bewegingsvrijheid diensten moeten verrichten, achter gesteld worden bij de andere onderdelen en militairen, wanneer die ge miste dagen aan bewegingsvrijheid niet mogen worden vergoed of gecom penseerd. Hij heeft de minister van defensie schriftelijk gevraagd of de bewindsman het met deze zienswijze eens is en of hij bereid is compen satie voor de bedoelde diensten toe te staan, indien dit niet geschiedt. RABIES-INENTING Mr. W. J. Geertsema (lib.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minis ter van landbouw en visserij schriftelijk gevraagd, op welk voorschrift de bindende opdracht berust van de minister van landbouw en visserij aan de burgemeesters tot inning van 2, resp. 1 bij de massale rabies- inenting van honden en katten. Het kamerlid wil verder weten, of de mi nister het billijk acht dat deze gelden volledig aan het rijk moeten wor den afgedragen, terwijl de kosten van deze massale inenting gezamenlijk door het rijk en de gemeenten zullen worden gedragen. TOERISTENKAARTEN De voormalige inwoners van Nieuw-Guinea die niet de Nederlandse nationaliteit bezitten (maar die als Nederlands onderdaan worden be schouwd gedurende drie jaar waarin zij zich voor naturalisatie kunnen aanmelden) mogen voortaan ook gebruik maken van de identiteitskaar ten-a (toeristenkaarten). Hetzelfde geldt voor de inwoners van het grens gebied Elten-Tudderen. Dit blijkt uit gewijzigde voorschriften die in de Staatscourant zijn gepubliceerd. Hierin wordt er tevens meer de nadruk op gelegd, dat de twee maanden geldige kaarten alleen voor toeristische doeleinden verstrekt mogen worden. „BENZINESTOP" STRIJDKRACHTEN De heer J. H. Couzy (lib.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minis- ster van defensie gevraagd, of hij bereid is onverwijld over te gaan tot opheffing van de „benzinestop" die voor de lopende maand voor de onder delen der parate troepen van kracht zou zijn en die tot resultaat zou heb ben, dat er vrijwel geen voertuig meer mag rijden. Mocht deze „benzinestop" inderdaad van kracht zijn, is de minister dan niet van oordeel, zo vraagt het Kamerlid, dat hierdoor de geoefend heid en de paraatheid van die onderdelen ernstig worden aangetast, aan gezien geen onderdeels- en alarmoefeningen meer kunnen worden gehou den, terwijl ook het verhogen der individuele geoefendheid ernstige be zwaren ondervindt van het ontbreken van enig vervoer. De heer Couzy vraagt de minister verder, of de bewindsman ook niet van oordeel is, dat het uitvaardigen van een benzinestop in strijd is met het wezen van een gemotoriseerde en gemechaniseerde strijdmacht. OVERDRACHT NIEUW-GUINEA De vaste commissie overgangszaken Nieuw-Guinea heeft de regering gevraagd hoe zij denkt de Staten-Generaal in staat te stellen het beleid te beoordelen, dat de regering zal voeren bij de raadpleging van Neder land en Indonesië door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties bij de opstelling van de Untea-begroting. Op de begroting wordt f 100 miljoen geraamd voor de kosten uit het sluiten van de overeenkomst tot overdracht van het bestuur over Neder lands Nieuw-Guinea. Een nader voorstel zal worden ingediend om hierin wijziging te brengen. Uiteindelijk heeft de secretaris-generaal van de V.N. zeggenschap over de grootte van de Nederlandse bijdrage in de te korten op de Untea-begroting en over de wijze, waarop de bedragen wor den besteed. De commissie vraagt of de Untea-begroting de Kamer ter kennis wordt gebracht, of er op zal worden toegezien, dat de gouverne mentsarchieven zullen worden overgebracht, of er reeds mededelingen kunnen worden gedaan over de opvang en herplaatsing van gerepatrieerde ambtenaren, en of enige mededeling kan worden gedaan over de thans nog minimaal noodzakelijk te achten departementale organisatie en per soneelsbezetting. VRIJSTELLING PREMIEHEFFING De ongehuwde vrouw van 45 jaar en ouder is met ingang van 1 januari 1963 vrijgesteld van premieheffing ingevolge de Algemene kinderbijslag wet (A.K.W.), wanneer deze premie bij wijze van aanslag zou worden geheven. Dit is bij Koninklijk Besluit vastgesteld. Deze Algemene maatregel van bestuur behelst dus geen vrijstelling van premie voor vrouwen van 45 jaar of ouder, die in loondienst zijn, daar niet deze vrouwen, maar de werkgevers de A.K.W.-premie betalen. De werkgevers mogen in het algemeen de premie niet verhalen op de loontrekkenden. Slechts in enkele gevallen mag de werkgever wel verhaal van A.K.W.-premie toepassen. Daar dit zou inhouden, dat in deze gevallen de premie toch ten laste van ongehuwde vrouwen van 45 jaar of ouder zou komen, is bepaald, dat in deze gevallen de werkgever van de premie heffing wordt vrijgesteld, opdat er niets te verhalen valt. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J- Veld kamp, had de Eerste Kamer destijds toegezegd, te bevorderen dat de Algemene maatregel van bestuur tot stand zou komen. Van de Sociaal Economische raad heeft hij evenwel nog geen advies gekregen over vraagstuk van de verhouding van de positie van de ongehuwden ei gehuwden in de sociale verzekering. De regeling van de vrijstelling premieheffing ingevolge de A.K.W. is dan ook voorlopig. Drie Rode-Kruis- functionarissen vermoord Een internationale van onderzoek heeft Ethiopische V.N.-troepen verantwoordelijk ge steld voor de dood van drie leden van het Internationale Rode Kruis vorig jaar december in Eli- zabethstad. Uit betrouwbare brc dat de V.N. de bevindingen van de ie niet wil accepteren, maar dat se cretaris-generaal Oe Thant niettemin er toegestemd heeft een schadevergoe ding te betalen aan de gezinnen van de drie slachtoffers. Het rapport van de commissie is op verzoek van de V.N. geheim gehouden. De zegslieden zeiden dat het rapport de Ethiopische troepen onomwonden de schuld geeft van de moordpartij. Oe Thant had de bevindingen van de hand gewezen omdat, volgens hem, afdoend bewijsmateriaal ontbrak. commissie had op 8 juni haar rap port ingediend na een onderzoek van maanden in Elizabethstad. De com- ie stond onder leiding van Bjoern Kjellin, president van de rechtbank te Malmö. De twee andere leden waren kol. Hans Roost uit Zwitserland en prof. Leopold Breiten Ecker, directeur het pathologische instituut De Gaulle in Nationale Vergadering Frankrijk echter eigen kernmacht President De Gaulle heeft gis teren de NAVO onmisbaar ge noemd voor de westelijke defen sie. Deze uitspraak lijkt echter opzienbarender dan zjj is, want hjj voegde hier onmiddellijk aan toe, dat Frankrijk, wil de NAVO goed kunnen functioneren, over eigen onafhankelijke atoommacht dient te beschikken. In de nieuw gekozen Franse Na tionale Vergadering las de presi dent een boodschap voor, waarin hij onder meer ook verklaarde dat een „verandering, die een daad werkelijke kans op vrede zou in houden, mogelijk reeds in de Sow- jetunie is begonnen". De Gaulle hamerde op het onderwerp ..politieke stabiliteit" in het land zelf. Frankrijk is voorbestemd ee grootse rol te spelen bij het oplossen van het grootste vraagstuk waarvoor de wereld zich gesteld ziet, namelijk het toegan kelijk maken van de moderne bescha ving voor alle volken. Dit geldt met na me voor de Afrikaanse staten, met in begrip van Algerije. De president wees verder op de ..nood zaak van een scheiding van de taak van de volksvertegenwoordiging en die der regering, die tezelfdertijd moeten sa menwerken". Hij verklaarde dat de praktijk van een rechtstreekse raadple ging van het volk (door een volksstem ming) thans definitief is gevestigd. Uit dit alles volgt, aldus De Gaulle, dat de politieke handelingen in het land zich thans op een objectieve basis kunnen voltrekken, daar zij zich afspelen in het kader ener politieke omlijsting die on aanvechtbaar is geworden. Frankrijk en West-Duitsland, noodzake lijke voorwaarde voor de politieke sa menwerking binnen de E.E.G., terwijl hij zweeg over de onderhandelingen En- geland-E.E.G., besloot hij: „Op binnen lands gebied streven wij vooral naar een verbetering van het lot van de Franse burger. Ongetwijfeld is het aan discus sie onderhevig hoe dit het best kan den bereikt. Daarom kunnen wij geen stelsel waarbij alle macht aan één par tij komt, aanvaarden. Meningsuitwissc- ling door middel van een debat blijft noodzakelijk." Alle afgevaardigden, met uitzondering in de communisten, hebben staande lar het voorlezen van De Gaulles bood schap geluisterd. Na afloop was ei matig applaus. De drie slachtoffers Wenen, de Zwit- het Internatio nale rode kruis Georges Olivett, de Ne derlandse chauffeur van de ambulance auto Sijtse Smeding en de Belgische zie kenhuisassistente mevrouw Nicole Vroo- Na elf dagen zoeken werden zij op kerstavond 1961 dood gevonden naast hun uitgebrande ziekenauto. Zwitsers parlement voelt voor toetreding Raad van Europa >e Zwitserse Nationale Raad (Twee- Kamer) heeft zich met 142 tegen 15 stemmen uitgesproken voor toetre ding van Zwitserland tot de Raad van Europa. Een communistische motie te gen toetreding werd met 158 tegen 3 stemmen verworpen. De motie moet thans nog door de Raad van Staten (Eerste Kamer) worden goedgekeurd. Om tot de raad te worden toegela ten zal Zwitserland zijn grondwet in drie opzichten moeten wijzigen, n.l. kiesrecht voor vrouwen op federaal ni veau, afschaffing der beperkingen op de openbare werkzaamheid van de Je zuïeten en afschaffing van de bevoegd sommige kantons om bepaal- Volgens de definitieve en officiële uitslag van het referendum ln Marokko vrijdag jl. over de door koning Has- de tweede ontworpen grondwet heb ben 3.919.737 Marokkanen zich voor de grondwet uitgesproken en 113.199 er te gen. Het aantal ongeldige stemmen ls 72.722. Wéér zo'n aanval van brandend maagzuur En het genoegelijke avondje was al bij voorbaat vergald. Prof. dr. H. M. Dekking Geen nood - want er waren Rennies in huis. Dio helpen ledereen en... dadelijk, hoe hevjc de zuurbrand ook oplaait. Bovendien nooit zorg om glaasjes water of zo. Rennies kunt U onopvallend innemen, gewoon laten smc'.tcn op de tong, zonder water of wat ook. Rennies bij de hand ls een veilige voorzorg, waarmee U Uzèlf en ook anderen pijn en narigheid bespaart. tegen brandend maagzuur Als men de film als een van kunst wil beschouwen, voor de hand liggend haar te gelijken met andere kunsten. Men kan haar dan allereerst zien als communicatiemiddel, als middel van overdracht van bepaalde gevoelens, van emoties en overtuigingen door middel van het beeld en het woord. Dit zouden wij het psychologische sociale aspect kunnen noemen; en deze zin laat de film zich vergelij ken met de literatuur en het toneel. Daarenboven kunnen wij de film be- wit als schouwen als uitsluitend beeld, als J~" vulling van een twee-dimensionaal vlak: haar esthetische functie dus. In dit opzicht past de film zich bij de fotografie, de schilderkunst en de grafiek, al spreekt het vanzelf dat ook deze „communicatiemiddelen" zijn. rrm tueel met „zoom" effect, een tra- het velling" of een kijkje uit de kik vors er. perspectief al het meest revolutionai re dat hij aandurft. Terloops wijs ik op andere techni sche mogelijkheden waarover de film en alleen zij beschikt zoals het comprimeren en uitdijen van de tijd; een procédé dat in de wetenschappe lijke en researchfilm dagelijks wordt toegepast en dat als bijproduct beelden van imponerende schoonheid Genève nog niet uit de impasse De Russische onderhandelaar in Genève, Tsarapkin, heeft gisteren de weer opgeleefde hoop op een verdrag tot stopzetting van kern proeven met inspectie de kop inge drukt door te weigeren uitbreiding te geven aan het voorstel van Mos kou voor een controle op naleving van het verdrag door middel van drie zware kasten, die van tijd tot tijd door internationale inspecteurs worden gecontroleerd. Hetzelfde geldt voor het toneel. De film beschikt over een onafzienbare rijkdom aan immers de hele wereld staat af (dit slaat op ondergrondse proe-i gerne angelsaksi- ven) en zij zullen zich niet laten beïn- sche en vloeden door wat de Sowjetunie ten schrijvers haar eigen proeven doet.' de film In westerse kringen verwacht men| voorbijge, een Russische verklaring dat de Sow jetunie na 1 januari geen kernproe- en zal nemen. De V.S. zijn wel bereid de kernproe- :-n stop te zetten volgens een uitgebreid akkoord, of volgens een gedeeltelijk ver bod, dat dan vergezeld zou gaan van tussentijdse overeenkomst over het beëindigen van ondergrondse proeven onder doeltreffende controle. Tsarapkin merkte toen op. dat als de ,S. zich vrij achten om na 1 januari hun kernproeven voort te zetten, de an dere kernmogendheden dienovereenkom stig zullen reageren. Over het aanbod van de Sowjetunie drie onbemande seismische stations op haar grondgebied te vestigen zei de ji.verheu- nut- De beheersschapscommissie van de Verenigde Naties heeft met 78 tegen 7 stemmen, bij twaalf onthoudingen een felle ont- werp-resolutie aanvaard, waarin Portugal wordt beschuldigd van gewapende onderdrukking van de bevolking van zijn overzeese gebieden. Volgens deze resolutie moet de Veiligheidsraad onmid dellijk alle passende maatrege len nemen om Portugal te dwin gen zijn overzeese gebieden onaf hankelijkheid te verleenen. De leden van de V.N. moeten worden gevraagd om de leveranties van wapens en militaire uitrustingen te beletten. De resolutie werd ingediend door 42 Afrikaanse en Aziatische landen. Zij richt zich vooral tegen de situatie in An gola. De Afrikaanse-Aziatische resolutie verzoekt Portugal onmiddellijk „het recht van de volken van de gebieden on der zijn bestuur op zelfbeschikking en onafhankelijkheid" te erkennen en alle militaire troepen die voor „onderdruk- Voor Noorse defensie meer geld dan ooit Het Noorse parlement heeft de hoog ste defensiebegroting uit de Noorse ge schiedenis goedgekeurd. Een grote groep leden pleitte voor een nóg hoger bedra, dan de 1542 miljoen kronen (792 mil joen gulden) of 232 miljoen kronen (19 miljoen gulden) meer dan het vorig jaar. Er werd door vele sprekers op gewezen dat het hogere bedrag niet be tekent dat Noorwegen zijn militaire pa raatheid kan opvoeren, daar de koop kracht van de kroon is gedaald. Na toevoeging van een amendement waarin de regering wordt gevraagd om zo nodig nieuwe voorstellen te doen ter versterking van 's lands defensie, werd de begroting met slechts drie stemmen tegen goedgekeurd. king" van de Afrikaanse bevolking ge bruikt worden, terug te nemen. Een poging van westelijke zijde om de s van een algemeen embargo op wa penleveranties aan Portugal te laten val len werd door de Airo-Aziatische landen de hand gewezen. Hoewel de Navo niet bij name genoemd werd, bleek tij dens het debat duidelijk dat de Navo- mogendheden en in het bijzonder de Verenigde Staten en Groot-Britannië door de Afrikaanse, Aziatische en com munistische landen verantwoordelijk worden geacht voor de levering van wa pens aan Portugal krachtens het Navo- pact. De Afrikanen beweren dat deze wapenen tegen hen worden gebruikt. Van Nederlandse zijde ons land ont hield zich van stemming werd nog de opmerking gemaakt dat de passage het afsnijden van wapenleveranties Portugal voor welk doel ook „een aanvaardbare inmenging in de Navo- aangelegenheden was". In de aangenomen resolutie wordt ?r meer ook nog gezegd dat de alge- ene vergadering van de V.N. met die pe bezorgdheid constateert dat het be leid en de handelingen van Portugal een situatie hebben geschapen die een ern stige bedreiging van de internationale vrede en veiligheid vormen. Koude doodt 50 Amerikanen In een groot deel van de oostelijke helft der V.S. heerst op het ogenblik een koudegolf. Als gevolg van sneeuw stormen hebben reeds meer dan vijf tig mensen het leven verloren. Zelfs in het anders zo zonnige Florida is de temperatuur tot bij het vriespunt ge daald. De koude bedreigt daar de trus- en groentenoogst. In verband met de sneeuwstorm is de snelweg door de staat New York van Lackawanna bij Buffalo tot de grens van Pennsylvanië gesloten. Meer dan 150 mensen waren verplicht hun auto's en vrachtwagens in de steek 1 en een heenkomen te zoeken restaurants. In de Dakota's en Minnesota is het kwik tot ver beneden het nulpunt ge- In New York stond de thermometer op min 10 graden C. Op hun beurt zijn de V.S. niet be reid tot een ongecontroleerde stop- zettins van de proeven van 1 Januari ™„dJ^"1 de' Vergelijken wij de film nu met de moiorne literatuur en het hedendaag- '—eel. - *vïi vaststellen dat zij over 't algemeen gesproken .naar een pover nguuur siaat. En kele gunstige uit zonderingen daar gelaten is de ge sproken tekst di rect, simpel en op pervlakkig op het kinderachtige af; enige literaire waarde kan men er vrijwel nooit aan toekennen. De hele ontwikkeling in de literatuur van de laatste der tig jaar. te begin nen met Faulkner Joyce, eindi- kan geven; het met opzet zeer hard of zeer zacht ontwikkelen; het ge bruik van het negatief (zowel in zwart- kleur); het over elkaar heendrukken van een positief en een negatief, enzovoort. Oude trucs, zeld zame effecten, maar nooit in de film toegepast. Alweer, evenals bij het woordgebruik, gebrek aan moed, ge brek aan fantasie. Wij zijn hiermede reeds op het ter rein van de film als fotografische kunst en daarmee aan ons tweede on derwerp, dat van de esthetiek. Ieder een die geregeld foto-tijdschriften be studeert zal daarin beelden vinden die een geheel nieuwe en geheel eigen kijk geven op de wereld en op de mensen om ons heen; soms schokkend. soms ontroerend omdat deze visie nieuw is en afwijkt van het alledaagse DE SCHRIJVER Prof. dr. H. M. Dekking werd geboren te Rotterdam in 1902 en doorliep aldaar <1<* lagere en middelbare school. Studeerde te Amsterdam, Groningen en We nen. Oogarts te Nymegen en na de oorlog enkele jaren in Indonesië. Sinds 1917 hoogleraar oogheelkunde te Groningen. Vanaf de oprichting voorzitter van de Ned. Ver. voor de Weten- schappelijke Film. Houdt van schilderen, zeilen, kamperen cn vliej (vader van drie, grootvader s Wie in de moder ne fotografie thuis is cn daarna film- tijdschriftcn inziet, zal tot de erken ning moeten ko men dat het film beeld overeenkomt met de foto's van dertig jaren her, dus intens ouderwets en traditioneel is. En toch de film inspectie noodzakelijk lijkt, kan verminderen. Stelle legde de nadruk op het feit dat de Russen door internationale inspec teurs toe te laten, in principe het wes terse standpunt hebben aanvaard, dat internationale controle een noodzakelijk heid is. Dit Internationale element ln het Rus sische voorstel betekent Inderdaad een doorbreking van de Russische vrees voor westelijke spionage. Het voorstel op zich zelf Is echter niet genoeg, want deze kasten kunnen werkelijke controle niet vervangen. Waarop Tsarapkin onmiddel lijk reageerde met de opmerking: „Nu doet de Sowjetunie een concessie en nu gaat het Westen weer meer eisen". Die N.A.V.O. toch In de Opperste Sowjet is gisteren door de minister van koopvaardij. Vikto Ba- kaef. meegedeeld dat dit jaar Navo- vliegtuigen in 1600 gevallen over Russi sche schepen in neutrale wateren heb ben gevlogen en 75 maal Russische schepen hebben geschaduwd". Bakaef zei dat er overigens een tendens van verbetering in het internationale klimaat valt te Voorts werd meegedeeld dat onlangs ii het Rjoemen-gebied 17 olie- en gasbron nen zijn ontdekt, waarvan de voorraden groter zijn dan alle bekende bronnen de Sowjet-unie. Sinds 1958 zijn 4 500 km nieuwe spoor wegen aangelegd in de Sowjet-unie. tal decorwisselingen toelaten; haar ge luidstechniek gaat verre boven die van het gewone ouderwetse toneel uit; zij heeft in de close-up dat het toneel evenee Maar het is het toneel geweest, en niet de film. dat nieuwe middelen, nieuwe woorden, nieuwe uitdrukkingsmiddelen heeft gevonden om het hedendaagse levensgevoel gestalte te geven. Een Ionesco, een Beckett, een Genet, zelfs een Anouilh. heeft de film nooit voort gebracht. Zij, met haar onbeperkte mo gelijkheden, heeft bijna nooit de durf om datgene uit te drukken wat de mens van deze tijd ontroert, schokt en wakker maakt. Het décor, hoe schitte rend soms uit documentair oogpunt, wordt bijna nooit gebruikt, bijna nooit bewust gevormd en misvormd om een eenheid met de handeling te vormen en haar te ondersteunen of een diepere zin te geven) het blijft uitsluiten,, ach tergrond". Het oude experiment van „Dr. Cali- gari" waar inderdaad het décor dezelf de en een even sterke werking had als de handeling, is nooit herhaald. Slechts een enkele regisseur (Bergman, som mige Fransen) maakt inderdaad ge bruik van het landschap en een bijzon dere landschappelijke sfeer om de han deling te versterken en deze een bijna symbolische kracht te verlenen. Maar hoe ontzaggelijk vele kansen ziet men. als critisch bioscoopbezoeker, niet even opduiken en ongebruikt weer verdwij- Hetzelfde geldt voor de kansen die de techniek van de cinemafotografie zelve meebrengt, en die dus exuisiet filmisch zijn. Bijna altijd staat. als in de tijd van Lumière- de camera horizontaal en op ooghoogte en geeft dus de scène weer zoals de toeschou wer bij een toneelstuk die ziet. In werkelijkheid is de camera ge heel vrij in haar bewegingen en is dus in staat om volkomen nieuwe, volkomen on-realistische beelden tc geven. Beelden, die onder omstandig heden een oneindig sterkere werking hebben, als de regisseur de moed had ze te gebruiken. Maar meestal is een van boven genomen „panning", even- staat dezelfde beel den vast te leggen die door de foto grafen reeds lang zijn geëxploreerd, met de beweging „decor", als extra toegift om er mee te spelen, voor de Als men maar durfde! Het loont nauwelijks de moeite, de moderne schilderkunst en grafiek Men kan deze bewonderen of ■erpen; vast staat dat ook zij aan ...--JH tijd is ontsproten en op haar sterk middel wijze de gevoelens van onze tijd uit- ontberen moet. drukt; men ervare slechts hoe gemak kelijk en als vanzelfsprekend zij voor al door jongere mensen wordt aan vaard. Haar vormentaal, en daarmee haar symboliek, zou ook in de film toepassing kunnen vinden. Maar, deze is. ook wat dit betreft, nooit verder gekomen dan de Haagse School. Rest ons tenslotte de vraag waarom de film op ieder die thuis is in de andere kunsten en die op de hoogte is van de technische mogelijkheden, zo'n ouderwetse en traditionele indruk maakt. Er zijn verscheidene factoren te noemen. In de eerste plaats de enorme sommen die met de produc tie zijn gemoeid, en die maken dat men zich een (financiële 1) mislukking niet kan veroorloven. Resultaat een zouteloze handeling waaraan geen enkele klant, waar ook ter wereld, zich kan stoten; een zo kinderlijke tekst dat elke analfabeet haar kan begrijpen; „mooie" vrouwen en „mooie" interieurs waar elk winkel meisje van kan dromen Verder is elke film aan een strenge tijdslimiet gebonden en moet daarom gebruik maken van een traditionele „taal" die iedereen verstaat. Wij zijn ons van deze speciale filmtaal nauwe lijks bewust omdat wij ermee zijn op gegroeid. maar oudere mensen die zel den een film zien, staan vaak verbijs terd tegenover een situatie die elke teen-ager in enkele seconden heeft doorgrond. Elke taal, ook de spreek taal, berust op traditie en kan alleen daardoor haar taak als communicatie middel volbrengen; maar zij evolu eert daardoor ook zeer langzaam. Dit alles moge een verklaring zijn voor de stand van de hedendaagse film die, in breder verband gezien, dus dertig tot vijftig jaar achter ligt bij de andere kunsten. Waar deze even wel hun „taal" een snelle evolutie heb ben doen doormaken en toch zij het in mindere mate begrijpelijk zijn gebleven, moeten wij hopen dat dit in de toekomst ook bij de film het geval zal zijn. /ft eeft &Oft£e lij, I Een electricien heeft gisteren de stekker van een versterker verwrikt, waardoor een zekering sprong en de zeewaar- digheidsproef van de Dreadnought, de eerste Britse kernonderzeeër, moest worden uitge steld. Peter Samborne de gezagvoerder ver klaarde: „Het was maar een kleinigheid. Iemand was bezig met een klei ne reparatie aan het ver- bindingsnet. Hij moest een versterker inscha kelen, verwrikte de ver sterker, de zekering sloeg door en we zaten met de narigheid". In Egypte is een de creet goedgekeurd dat bepaalt dat buitenlan ders geen landbouw grond mogen bezitten. Buitenlandse eigenaars van dergelijke gronden zullen een vergoeding in de vorm van staatsobli gaties krijgen. I In Vojvodina, ln het noordoosten van Zuid- Slavië, is een groot scheepse jacht geopend op vossen, wolven en an dere dieren die honds dolheid zouden kunnen verspreiden. Tot dusver zijn onder de gevangen dieren vijftien gevallen van hondsdolheid aan het licht gekomen. Ver moedelijk heeft de ziek te reeds haar intrede ge daan in het rijkste wild reservaat van deze streek. I In een kerk in de buurt van Napels wacht te Benedetta de Luca gisteren twee uur tever geefs op de komst van haar bruidegom, Circo Cigliano. Circo bleek echter de datum van het huwelijk te zijn verge ten en was gewoon naar zijn werk gegaan... Het huwelijk is nu uitge steld. De de premier van Kirgiezen-republiek heeft gisterenin de Op perste Sowjet geklaagd dat hij nog steeds geen tenten heeft gekregen, die premier Chroesjtsjef hem reeds twee Jaar ge leden heeft toegezegd. De schaapherders in de Kirgiezen kampen nog steeds met een groot ge brek aan goede vilten tenten. Chroesjtsjef had beloofd dat binnenkort begonnen zou worden I Het Engelse Ministe rie van defensie gaat er iets aan doen om een ein de te maken aan het nieuwe spelletje in En geland dat militairen de kans geeft aan hun diensttijd te ontkomen. Zij moeten zich alleen kandidaat voor het par ie ment stellen en he zaakje is voor elkaar. Binnenkort komt wetsontwerp in het par lement. Het begon echt de spuigaten uit te lopen toen de medewerkers aan een tv-reeks, naamd het Iegerspclle- tje, zich in Rotherham lieten registreren kandidaten voor de va kante Lagerhuiszetel. 1077. Niet alleen voor de natuur- Een dergelijke liefhebber en de botanicus is de ken- het zinkvlooltje. heeft de inheemse flora van be- Thürlngen opgedi ring als met niet ln het minst ook voorkomt die uitsluitend wil groeien Maar dat is toch niet het belangrijk ste, want het ls voor de speurders naar bodemschatten lang dat deze plant uitsluitend wordt aangetroffen op plaatsen waar zil ver ln de bodem zeekraal, kweldergras, ganzevoct, melkkruld, hancpoot, zeevenkel, zul te, zoutmelde en andere planten, die keukenzout kunnen verdragen, zullen tieren. We vinden daarin niets bijzon ders, omdat we nu eenmaal niet an ders weten. Maar, zoals er planten zijn die bij voorkeur op zoutrljke gronden groei en, zo zijn er ook allerlei planten die een voorliefde hebben voor an dere stoffen ln de bodem. In het dal van de Geul groeit In Limburg bijv. het zinkvlooltje. dat ons een aanwij zing geeft voor de slnkrljkdom van de grond. Langs de Geul zijn dan ook Inderdaad zlnkhoudende lagen aangeboord, niet op een dwaalspoor heeft ge TOCH IS HET ZO! zit. Nu moeten we door de aanwezig heid van deze plan teer niet een al te overdreven voorstelling maken van de bodemrUkdommen, want het gaat hier om sporenelementen die in de bodem aanwezig moeten zijn, dus om minimale hoeveelheden die de plan ten voor de opbouw van hun organismen nodig blijken te hebben. Maar aan de andere kant kan zodat het zinkvlooltje de aanwezigheid van zeldzame spo renelementen, die ons door bepaalde leid. (Hierbij moet worden opge- planten worden aangewezen, een aan- de Geul kunstmest wordt gestrooid, matic verdwijnt het zinkvlooltje, hetzij door dat het zink onwerkzaam wordt ge maakt, het zij doordat de kunstmest stoffen bevat die nadelig zijn!) ook de plantenwereld betekenis kan zijn. Dit Is een mooie gelegenheid ook •ns wat te zeggen over gldsfossle- het viooltje len. (Nadruk verboden). Tass meldt arrestatie van Rus die voor het Westen spioneerde De Russische veiligheidsdienst heeft een spion gearresteerd die geheime we tenschappelijke gegevens zou hebben doorgegeven aan Britse en Amerikaanse inlichtingendiensten. Volgens het Russi sche persbureau Tass. dat dit meldde, is de aangehoudene een zekere P V. Penkovsky, lid van de staatscommissie voor de coördinatie van wetenschappe lijk onderzoek. Penkovsky had in con tact gestaan met de inlichtingendien sten via Greville Wynne, de Britse za kenman die kortgeleden in Hongarije ia gearresteerd en, op beschuldiging van spionage, naar de Sowjetunie is overge bracht. Tito en Chroesjtsjef dichter tot elkaar de Sowjetunie begonnen. De tekenen wijzen erop, dat de eerste série bespre kingen tussen Tito en de Russische lei ders de betrekkingen tussen Zuid-SIavië en de Sowjetunie versterkt hebben. De Prawda citeerde dezer dagen Tito, die in een rede had gezegd, dat men in Zuid-SIavië bezig is een socialistische maatschappij te vormen op de grond slagen van het marxisme en len nisme en wel in overeenstemming met de om standigheden en mogelijkheden in het Het feit, dat de Prawda deze woorden zonder commentaar heeft gepubliceerd, is volgens westelijke waarnemers in Moskou een teken van de Russische wil tot betere betrekkingen. Zij wezen in in dit verband op de felle Chinese kri tiek op de Zuidslavische leiders, die in Peking worden afgeschilderd als afval ligen. Tito had ook verklaard, dat hij „vol ledig begrip" bij. de Russische leiders had gevonden voor het Zuidslavische standpunt

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9