Vrijheid en solidariteit beleidslijn van kabinet Prof. De Quay in Senaat: Crisis in relatie Roolvink niet „overbodig" Voorschotregeling voor landbouw aanvaard Politietentoonstelling thans in Lisse Nederlands Danstheater bood twee premières Oorzaak reclameacties ligt bij detailhandel Stijn Streuvels gaat bij de Koningin op bezoek nmuwE i.Fin«ruK coukavt 7 WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 (Vervolg van pagina 1} Het Is met de Skybolt een moeilijke Iaak. De afspraak was gemaakt, dat Amerika de raket zou ontwikkelen om Engelands voortbestaan als onafhanke lijke kernmogendheid te verzekeren. Dat was in de tijd. dat de Amerikanen nog zeer veel belang hadden bij het bestaan van een krachtige vergeldingsmacht op Europees grondgebied. Intussen hebben de Amerikanen echter de beschikking gekregen over raketten met een grotere reikwijdte, terwijl ook de Polaris-onderzeeër veel meer moge lijkheden is gaan bieden En de noodzaak. Engeland als kernmogendheid een onaf hankelijke positie te geven, bestaat thans niet meer, ook al in verband met de I moeilijkheden, die de Amerikanen met president De Gaulle hebben. IToen Amerika en Engeland een akkoord sloten met betrekking tot de ontwikke ling van de Skybolt, die gedeeltelijk ook voor Britse rekening geschiedde, stemden i de Britten er in toe, dat de Amerikanen gebruik zouden maken van de basis Holy Loch voor het stationeren van een aantal Amerikaanse onderzeeërs, die met Po- larisraketten konden worden uitgerust. Het is de vraag, of Engeland nu niet op j ontruiming van deze basis zal aandrin gen, temeer, daar het bestaan van deze Amerikaanse enclave in Engeland zelf tot grote politieke moeilijkheden heeft geleid. Overigens is het mogelijk, dat de Verenigde Staten reeds geruime tijd rekening hebben gehouden met ontrui ming van de basis, vanwege de politieke problemen in Engeland. Hoe dan ook, in Engeland meent men, dat de Amerikanen de tijd ge schikt achten om de Britten uit te schakelen als onafhankelijke kernmo gendheid en dat zij in de-hoge prijs en de ingewikkelde constructie van de Skybolt slechts een excuus zoeken om hun politieke doel te kunnen bereiken. Of dit laatste waar is. moet nog blij ken. Vermeld dient te wordendat Amerika Engeland de Hound Dog (jachthond) met een reikwijdte van 960 km, ter vervanging van de Skybolt (bliksemstraal) met een reikwijdte van 1600 km heeft aangeboden. Naar eerder verluidde zou ook de Polaris- raket zijn aangeboden. (Van onze parlementsredactie) TTET BELEID van dit kabinet is vooral" gericht geweest op de ont- plooiing van de vrije krachten in de maatschappij en op de ver ruiming van de persoonlijke verantwoordelijkheid, maar het heeft zich daarnaast ook positief geconcentreerd op de versterking van de maat schappelijke solidariteit". Met deze woorden gaf minister-president De Quay gistermiddag, bij de voortzetting van de algemene politieke beschou wingen in de Eerste Kamer, antwoord op de vraag wat nu het „eigene" in het optreden van het zittende kabinet is geweest. Prof. De Quay meen de, dat de door hem geschetste beleidslijn zich duidelijk weerspiegelt in de loonpolitiek en het beleid t.a.v. landbouw, woningvoorziening, belastin gen, sociale zekerheid, bezitsvorming enz. over de stelling van ir. Vos (soc.), dat de doeleinden van het prijsbeleid niet ge realiseerd zouden zijn. De prijsstijging van eind '59 tot eind '62 is tot gemiddeld 1 pet. per jaar beperkt gebleven, wat in vergelijking met voorgaande, over eenkomstige conjunctuurperioden als een opmerkelijk resultaat kan worden be schouwd. De gemiddelde stijging van de kosten van levensonderhoud bedraagt sedert 1959 slechts een half procent per r>v Onder het bewind van dit kabinet kwam het tot een sterke stijging van het nationale inkomen zonder dat van overbesteding sprake was. Het resultaat was: een belangrijke stijging van het persoonlijk inkomen en een aanzienlijke toeneming van de rijksmiddelen, waar door vele voorzieningen in het mate riële en immateriële vlak konden worden getroffen. In zekere zin heeft deze regering uiteraard de politiek voortgezet van haar voorgangers, wier beleid zich voor al richtte op het herstel van de door de oorlog geteisterde Nederlandse sa menleving. Maar daarnaast heeft ze in deze vierjarige periode ook een eigen beleid gevoerd. „Het eindpunt is overi gens zeker nog niet in zicht". Kritiek Een belangrijk deel van prof. De Quay's antwoord was gewijd aan een weerlegging van de kritiek van sommige fractieleiders op het beleid van bepaalde ministers. Zo had de heer Pollema (c.h.) gezegd, dat veel resultaten van het be leid van minister Zijlstra nog in de lucht hangen. Prof. De Quay wees hem echter op de opbouw van een bevredi gende deviezenreserve (ondanks een be langrijke kapitaaluitvoer), de handha ving en versterking van het monetair evenwicht en het gezond-houden van de overheidsfinanciën, ook de gemeen ten, ondanks een wezenlijke stijging van de overheidsuitgaven. Verwonderd was de minister-president Emoties bleven buiten Kamer Oneens was prof. De Quay het ook met de opmerking van mr. Kropman (kath. v.), dat de minister van binnen landse zaken mr. Toxopeus alle belang rijke zaken zou hebben laten liggen. Wat de agglomeratie-problematiek be treft is de minister immers gekomen met het wetsontwerp voor de Rijnmond. De kwestie van de Haagse agglomeratie onlangs nog besproken met de betrok ken Tweede-Kamercommissie. Over hel weinig succesvolle decentralisatiebeleid merkte prof. De Quay op, dat dit niet los moet worden gezien van de sterke centraliserende tendenties die er thans zijn. Vastgesteld moet worden, dat die centraliserende ontwikkeling niet valt keren. Het decentralisatiebeleid is erop gericht om daar waar zulks mogelijk is het centrale punt niet te belasten en bij lagere organen die bevoegdheden te la ten of te brengen, die daar het beste kunnen worden uitgeoefend. Het zittend kabinet heeft aan de decentralisatie in deze zin veel aandacht besteed. Het gaat hier echter om een beleid van lange adem. Belangrijker dan de directe re sultaten is de vraag wat dit beleid op den duur oplevert. Dit kabinet preten deert het probleem centraal te hebben gesteld, zodat er bü de opstelling van egelingen en het nemen van maatrege len rekening mee kan worden gehouden. In antwoord op een vraag van de heer Vos (soc.) deelde de minister-president nog mee. dat naar de mening van mi nister Veldkamp staatssecretaris Rool vink op het departement van sociale n en volksgezondheid gehandhaafd blijven. De socialistische fractie leider had zich afgevraagd of er voor apart staatssecretariaat voor de loon vorming in het nieuwe loonsysteem nog wel plaats is. Prof. De Quay wees hem erop, dat de heer Roolvink behalve het loonbelcid ook de arbeidsvoorziening, de complementaire sociale voorzienin gen, de ondernemingsraden enz. behan delt. Er is zelfs een tijd geweest, dat dit isterle twee staatssecretarissen had. Maatstaven iets verruimd (Van onze parlementsredactie) F\E Tweede Kamer heeft gister- middag zonder hoofdelijke stem ming zijn goedkeuring gehecht aan de voorschotregeling ten behoeve van de kleine gemengde boerenbe drijven op de zandgronden. Drie christelijk-historischen, de heren Beernink, Mellema en De Ruiter, kregen op hun verzoek aantekening, dat ze worden geacht te hebben ge stemd tegen het wetsontwerp van minister Marijnen, waarin de maat regelen worden voorgesteld. Zij von den, zo liet de heer Mellema weten, het voorstel van de bewindsman on voldoende De overgrote meerderheid van de Ka mer dacht er anders over. Dit wil niet zeggen, dat minister Marijnen geen kri tiek kreeg te Incasseren. Integendeel. Hij wenst, zoals men weet. een ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de land bouw in te stellen, welk fonds, ten be hoeve van de hulpverlening aan de ge mengde zandbedrijven over ƒ50 miljoen zal moeten beschikken In afwachting van de totstandkoming van dit fonds zal aan de boeren od de zandgronden, die daarom vragen, een renteloos voorschot van ƒ1000. ter leniging van de directe nood, worden verleend De boeren, en eveneens de meeste Ka merleden. die gisteren het woord den. hebben het de minister kwalijk ge nomen. dat hij steun wil verlenen in d« vorm van voorschotten. Zij gaven duide lijk de voorkeur aan toeslagen, die niet behoeven te worden terugbetaald. Het is echter tijdens het debat niet gekomen tot een ernstig openlijk meningsverschil met de minister over deze aangelegen heid. Mr. Marijnen had de E.E.G.- missie in Brussel moeten inschakelen, als hij toeslagen had willen verstrekken. Hij deelde mee, dit om voor hen zeer zware beleidsredenen niet te hebben gedaan Hij vreesde vooral een boemerangeffect in andere E.E.G.-landen. wanneer Neder land bepaalde landbouwers met toeslagen gaat steunen. Als de andere E.E.G.-lan den ook een dergelijke maatregel zou den nemen, is Nederland, gezien zijn exportpositie, veruit de zwakste partij. Wel zegde de minister to., de terug betaling van de ontvangen voorschotten geval voor geval te willen bezien. Daar naast kondigde hU aan. de aanvraagter- mijn voor het verkrijgen van een voor schot te willen heropenen. Verder deed hU in zijn beantwoording van de Ka merleden geen enkele mededeling, waar uit een toezegging zou kunnen worden afgeleid. I Uiteraard wekte dit teleurstelling in verschillende fracties, maar toch achtte, bij de bespreking in tweede termijn, nie mand van de Kamerleden, op de heer Mellema na. het nodig, op grond hier van de minister lastig te vallen met een motie of een in het vooruitzicht gestelde tegenstem. Men legde zich neer bij het stelsel van voorschotten. Er was echter nog iets anders en het 's ministers partijgenoot Engelber- tink (kajth. v.), die hier de kat de bel bond. Hij achtte vooral de maatsta- die zullen gelden voor het verkrij- van een voorschot, niet ruim genoeg. De minister had voorgesteld, het verle- van een voorschot te beperken tot bedrijven van maximaal vijftien hectare Ook zou geen voorschot kunnen worden verleend als de betrokken landbouwer 1953, 1959 en 1960 een inkomen hoger dan 6000 per jaar heeft ontvangen, dan wel minder dan ƒ300 aan inkomstenbe lasting heeft betaald (afgestemd op echt paren met drie kinderen!. Na zonder resultaat bU de bewinds man op verruiming te hebben aange drongen, diende de heer Engelber- tink een motie in. waarin erop wordt aangedrongen, genoemde bedragen te veranderen in 6500 (Inkomen) en ƒ400 (belasting). Deze motie was me de ondertekend door de heren Bles heuvel (a.r.), Egas (soc.) en Den Har- tog (lib.) Minister Marijnen bleek bereid, de motie uit te voeren, wanneer de bedra gen zouden luiden f 6500 voor het in komen en f 350 voor de belastinggrens Door het vaststellen van een derge lijke belastinggrens zouden de ruimere voorschotmogelijkheden voor land bouwers met drie kinderen worden ge handhaafd. De heer Engelbertink ging hiermee akkoord. De motie werd daar op zh.st- aanvaard- Rest nog te melden, dat de Kamer, ondanks alle kritiek, de instelling van het sane ringsfonds en langere termijn derschrijven. Replieken lij de replieken werd nog wat nage kaart over de kernbewapening. Dr. Berg huis (a.r.) toonde zich ingenomen met de duidelijke uitspraak van prof. De Quay dat de Nederlandse regering het even tuele gebruik van kernwapens aanvaardt De heer Vos (soc.) had echter uit het betoog van de heer Berghuis op 27 no vember begrepen, dat de ar.-fractie leider het recht van de kerk (i.e. de Ne derlands Hervormde Kerk. die over het vraagstuk een rapport heeft doen ver schijnen) ondub-elzinning erkent Na tuurlijk erkende dr. Berghuis dat recht Wel gaf hij toe zich te hebben afge vraagd of het de kerk wel geoorloofd is de overheid te adviseren haar (kern) zwaard neer te leggen, maar hiermee had hij niet willen zeggen dat de kerk met dergelijk advies in strijd zou zijn met de openbare orde en veiligheid „Vanuit de kerk zélf moet de vraag op rijzen of het wel geoorloofd is de over heid de middelen te ontnemen recht en samenleving (en dus ook de kerk) tegen kwaad en onrecht te beschermen", aldus dr. Berghuis. Hij wees er nogmaals op dat een discussie over het vraagstuk van de kernbewapening niet „vrijblij vend" kan zijn. KVP-fractieleider mr. Kropman gaf ten slotte in antwoord op een vraag de heer Vos te kennen, dat naar mening het hele kabinet (dus niet al leen minister Cals) zou moeten aftreden als de Eerste Kamer straks de Mam moetwet zou verwerpen. Prof. De Quay zei hierover, dat in dat geval de beslis sing van het kabinet over het al of niet aanblijven zal afhangen van de o stendigheden die zich dan voordoen. Door het verwijderen van de geschilderde „Veldwachter Flipse", waar door een foto van opperwachtmeester P. A. Raat werd onthuld, opende gisteren burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf van Lisse de reizende politietentoonstelling „Raad en Daad", die tot en met vrijdag van 9 uur 's morgens tot tien uur 's avonds in één van de Hobaho-hallen van de N.V. „Hollands Bloemenbollenhuis" te Lisse is te bezichtigen. Tevoren had de burgemeester gewezen' op de veelzijdige taak die de politie ver vult. .-De bezinning op goede raad en het stellen van een goede daad vormen de basis van zijn werkzaamheden", aldus de burgemeester. „De opzet van deze tentoonstelling is het voorlichten van het publiek omtrent de taak. mogelijkheden en activiteiten van de Rijkspolitie", aldus kolonel W. de Gast, territoriaal inspecteur in het res sort 's-Gravenhage van de Rijkspolitie. „De politie vervult een gewetensfunc tie doch is het publiek daarvan wel voldoende op de hoogte? Er bestaat he laas een onderwaardering van het poli tieambt, zoals onlangs nog bleek uit een opinieonderzoek door prof. F. van Heek uit Leiden. Gelukkig is de overheid over gegaan tot verbetering van de materiële positie van het politiewezen, waaruit blijkt dat de waardering voor het werk langzaam stijgt". Het nieuwe ballet van Hans van Manen „Voet bij stuk" werd gister avond in de Kon. Schouwburg in Den Haag ten doop gehouden en men tzag een vrolijk geestig ballet zonder pretenties. Gecombineerde straf voor scholier (18) De rechtbank in Amsterdam heeft de 18-jarige scholier P. van der E. uit de hoofdstad, die van december 1960 tot april 1962 meer dan veertig diefstallen pleegde uit woningen, (in totaal voor f 5000) een gecombineerde gevangenistraf twaalf maanden met aftrek van voor st en van de rest drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar opgelegd. (Eis: 1 jaar en 8 maanden a.). hebben. De Koninklijke Schouwburg. - dit gezelschap gisteravond in zijD programma twee nieuwe balletten ten doop hield, was vrijwel geheel uitver kocht. En ook toonden gemeentelijke autoriteiten alsook velen uit de Haag se kunstwereld belangstelling voor dit optreden. Welnu het Nederlands Danstheater heeft getoond deze belang stelling waard te zijn. Want ook al kon men het met de strekking van een enkel ballet niet eens zijn, men moest zeer zeker constateren er uitstekend gedanst werd, en dal „Onvoldoende aanpassing" (Van onze parlementsredactie) STAATSSECRETARIS Gijsels (econ. zaken) heeft gisteravond in de Tweede Kamer zijn visie gegeven op de recente reclame-acties, waar mee levensmiddelenondernemingen als Albert Heyn e.d. hun afnemers in staat stellen door spaarzegels enz. duurzame gebruiksartikelen (ijskasten, mixers, weegschalen) te kopen tegen lagere prijzen dan die welke in de ge specialiseerde handel in deze artikelen gangbaar zijn. Deze acties zijn naar de stellige overtuiging van de bewindsman gedeeltelijk mogelijk gemaakt doordat vele gespecialiseerde ondernemingen die zich nu zo gedupeerd voelen onvoldoende hebben beseft, dat ook voor hun branches de -tij den veranderen. „Veel duurzame gebruiksartikelen, die )t voor kort als luxe-artikelen werden beschouwd en bij de verkoop waarvan het publiek veel service placht te vra gen, zijn in korte tijd door de veel gro tere vraag van het publiek en de ver beterde produktie-techniek tot massa artikelen geworden. Hiervoor passen la gere winstmarges dan vroeger gebrui kelijk waren", aldus het standpunt van de staatssecretaris. Gelukkig blijken volgens hem de be trokken sectoren van de gespecialiseer de handel zich nu te realiseren, dat eer- aanpassing noodzakelijk is en dat een vermindering van de distrlbutiekosten krachtig moet worden nagestreefd. Te recht wordt in dit verband de aandacht gevraagd voor de grote voordelen, die de economische samenwerking aan de kleinere zelfstandige ondernemingen kan bieden. De staatssecretaris zei er- overtuigd te zijn, dat deze branches door de toepassing van moderne distri butiemethoden hun positie kunnen hand- Drs. Gij zeis maakte deze opmerkin gen bij de behandeling van de afdeling middenstandsaangelegenheden van de begroting-1963 voor economische zaken Vanuit de Kamer waren hem over de reclame-acties kritische vragen gesteld door met name de heren Van Eijsden (a r.) en Visser (lib.). De heer Var Eijsden hoopte, dat aan deze ontwikke ling tijdig paal en perk zal worden ge steld. De staatssecretaris gaf toe dat men inderdaad de vraag kan stellen of de acties passen binnen het kader van ordelijk economisch verkeer dat door de overheid dient te worden bevorderd. In de huidige maatschappelijke organisato rische verhoudingen kan echter over de- aangelegenheid geen beslissing wor den genomen zonder het georganiseerde bedrijfsleven in de gelegenheid te stel len zijn mening te geven. Dit klemt te- omdat uit talrijke publicaties blijkt, dat op dit punt bepaald geen eens luidende mening bestaat in grootbedrijf midden- en kleinbedrijf. Daarom is advies gevraagd aan het Hoofdbedrijf schap Detailhandel, het orgaan dal hiervoor het meest in aanmerking komt Het schap is van plan aan dit verzoek op korte termijn te voldoen. Na het middenstandsdebat heeft de Kamer gisteravond zonder hoofdelijk! stemming de begroting van economi sche zaken aanvaard. Papoea's op reis In aansluiting op vroegere berichten wordt gemeld, dat acht leden Nieuw-Guinea-raad maandag uit Hollan- dia naar Djakarta zijn vertrokken, name lijk de voorzitter Mezeth en de leden Su- wae, Burwos, Dadda, Torey, Ramandey. Kiriwaib en Mofu, in verband met de reis van de leden Bomay, Gebze, Tang- gahma en Poana, die zaterdag reeds Djakarta waren vertrokken en willen aandringen op vervroegde overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea Indonesië. Zoals bekend is. willen zij naar Den Haag en New York. 9 De stand van het schatkistpapier was op 10 (3) december in miljoenen guldens: Promessen 363 (347). biljetten 2769,4 (2745.8). het gehele optreden er verzorgd uitzag Het technische peil stijgt voortdurend, de zekerheid en de afwerking in de be weging worden ook steeds groter: kort- n er zit verheugende vooruitgang i het Nederlands Danstheater! Er zit ook roerig leven in! De ene première volgt op de andere en zij zijn steeds andere aard. Voltreffers zijn niet allemaal geweest en ook gister avond was dit het geval. Wat wèl een .blijvertje" zal worden, is de „Grand Pas Espagnol", door Harkarvy op de Spaanse Dansen van Moszkowski gezet iveerzien behoudt dit ballet zijn dansante en speelse frisheid en eigenlijk wij erg blij, dat het gisteravond tussen de twee premières ingelast werd En het had weer een opvallend succes dat Alexandra Van Rhijn. Alexandre Radius, Marian Sarstadt, Gérard Lemai- tre, Han Ebbelaar en Charles Czarny te recht verdienden. Nu dan de twee premières. De en* betrof „Hadrianus", een zwaar drama tisch en psychologisch stuk, van John Butler de ander „Voet bij stuk", een Jolig, pretentieloos jazzballet van Hans Manen. „Hadrianus" behandelt he' bijzonder netelige probleem van de dubbelzijdige natuur van een mens, in dit geval keizer Hadrianus, die zowel zijn gunsteling als van zijn vrouw hield. Nu was zo'n verhouding in de antie ke wereld niets bijzonders men leze bv. Plato op na, en, eil men van keizer Hadrianus meer weten, de „Ge denkschriften van Hadrianus" door Marguérite Yourcenar ,maar of men :n tonele moet brengen en in déze vorm, dat is een andere zaak. Hoe indrukwekkend Glen Tetley deze rol van Harianus danste en uitbeeldde (hij had hem psychologisch verrassend uitge diept), hóe goed ook Marian Sarstadt Gérard Lemaitre, Han Ebbelaar en Ka thy Gosschalk waren, toch kunnen wij volledig begrijpen, als men tegen dit ballet morele bezwaren aanbrengt. Het andere ballet „Voet bij Stuk" schreef Hans van Manen op muziek van Howard Brubeck en al heeft hij stevig rondgeneusd bij zijn grote voorbeelden (dit deed trouwens John Butler óók!) plezierig kijken naar het schijn baar losse en ongeorganiseerd drukke beweeg od het toneel. En de titel is een vondst! Waarschijnlijk zal het overigens fellere aanpak van de contras ten. die Hans van Manen aanbracht ren. Het kreeg veel applaus en terecht Tenslotte een enkele opmerking: zou het niet mogelijk zijn de geluidssterkte de mechanische weergave wat te dempen? Na de pauze sloeg de muziek keihard op de arme oren neer en bij dit niet te harden. Dra. H. E. Kokee-Van den Berge 16 Emile Saelens, de garagehouder, kwam lang zaam aanlopen. Zijn gefronste voorhoofd onder rood haar, beschaduwde zijn ogen, maar Kasim- ba herkende zijn blik. Zo keken de blanken, wan neer ze niet helemaal zeker waren van hun zaak- Was de makak daar in zijn mooie auto werkelijk gestuurd door Safari-tours? En waarom betaalde hij dan niet, zoals gewoonlijk? „Djambo!" zei de man. „Dj ambo, bwana!" De kleine Hutu keek steels om de schouders van zijn baas en zijn ogen stonden nu argeloos nieuwsgierig. „Kom je van Safari-tours?" vroeg de blanke „Ndio, bwana!" „Van bwana Maeckelbergh?" „Ndio, van bwana Maokelbergh." „En heb je geen geld meegekregen?" „Apana, ik heb geen geld meegekregen. Bwana Maeckelbergh heeft me gezegd: „rijd naar Rut- shuru terug en zoek een kudde olifanten op. Voor elke olifant die je vindt, betaal ik je duizend francs! Ik zal de benzine betalen als ik terugkom, bwana!" „Aha!" zei Emile Saelens begrijpend. Hij keek naar de auto. Er lag een laag rood achtig stof op de lak, maar verder was de auto gaaf en nog praktisch nieuw. „Is dat jouw wagen?" „Jawel, bwama, het is mijn wagen, maar ik zat zonder benzine en ik had geen geld meegenomen De blanke keek recht in de zwarte ogen. Hei wit om de pupillen was rood-doorlopen. Zonder moeite las hij het geheim van de Tutsi. „Heb je thuis geld?" vroeg hjj rustig. De Tutsi keek beschaamd op zijn stuur. „Apana. bwana, ik heb geen geld." Hij keek weer op en zei: „Maar ik weet waar de olifanten zijn De blanke liep om de wagen heen, op de voet gevolgd door de boy- Toen hij weer voor het open raampje stond, zei hij: „Je kunt met deze auto niet de brousse in, om olifanten te zoeken. Loop even met me mee!" Na de schaamte, kreeg de nieuwsgierigheid de overhand over de Tutsi. Hij volgde de blanke naar een open terrein naast de garage, waar een aantal auto's geparkeerd stond. De man wees er één aan, een lage, gedrongen wagen. „Dit is een auto voor jou," zei hij zakelijk. „En ik geef je tienduizend francs toe. Accoord?" Kasimba liep om de wagen heen. Hij besefte, dat de blanke zijn geheim kende en hem toch nergens van beschuldigde. Achter hem zei Emile Saelens overredend: „De papieren zijn er bij. „Mesure, bwana, ik wil mijn aulo wel ruilen," zei de Tutsi, terwijl hij met een vinger over de beige lak streek. en als je olifanten weet met tanden boven een meter lengte, geef ik je tweeduizend franc- voor elk gelukkig schot, begrepen?" „Ik begrijp het, bwana." Toen Kasimba terug reed. zat hij voortdurend in zichzelf te lachen. Ditmaal was hij de blanken te slim af geweest. Hij reed in zijn eigen auto. met echte papieren en in zijn zak had hij nog tienduizend francs. Hij was een rijk man gewor den. Het wagentje rammelde, maar het reed en hij voelde zich er gelukkiger in, dan in de vorige ln Rushuru zette hij zijn familie in de auto en maakte tochtjes. Zorgeloos tankte hij benzine, wanneer de tank leeg raakte. Hij kocht een nieuw kostuum in Goma en gaf zijn broer een nieuw kostuum en een hoed. Hij kooht wittebrood vlees in blik en liet het zijn moeder proeven. Het werd een week van eindeloze genoegens en als kroon op het feest, reed hij naar Rwindi, om he park te bezichtigen. Alsof hij een blanke was, be taalde hij de toegangsbewijzen en hij kreeg eer inlandse gids mee, met een blauw uniform en eer rode fez, waarop drie koperen letters stonden N.A.P. Nationaal Albert Park. Hij liet zich door de gids de leeuwen wijzen en de zwarte kafferbuffels. Op de brede ruggen van de buffels stonden de kleine, witte koereigers. Bavianen lie pen met tegenzin weg, als de auto naderde en bi het weggaan keken ze verachtelijk over hun rug, hun paarse achterste naar de bezoekers gekeerd. Bij de olifanten stopte de Tutsi. De tijd naderde, dat hij op zoek moest naar olifanten. Hij kende de zwerflust van de dieren. „Deze zijn pas teruggekomen," vertelde de gids Er is buiten het kamp op ze gejaagd en dan komen ze terug". Kasimba glimlachte. Voortaan zou er meer op de olifanten gejaagd worden, want elk van de volwassen dieren vertegenwoordigde een waarde van tweeduizend francs. Maar hij zweeg. Sinds de garagehouder hem tot zijn bondgenoot en me deplichtige had gemaakt, had hij het geheim van zlin opdracht voor zichzelf gehouden- (wordt vervolgd) r ten slotte op, P_men dienen te t°gen de gevaren die ieder be- Kolonel De Gast dat publiek en politie strijden dreigen. Na de officiële openinz maakten de aanwezigen, onder wie de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Haarlem, de procureur-generaal te Am sterdam, overste L. J. van der Meulen van het district Leiden der Rijkspolitie, de wethouders Jac. de Graaf en A. J. Mesman van Lisse. gemeente-secretaris M. Th. van Wijk, de raadsleden M. Mon- tagne, P. van Leeuwen en J. P. de Ko ning, adjudant Hendriksen te Lisse, de heren Nieuwenhuis en Beelen namens de brandweer, gemeentearts Haase, enkele vrouwelijke officieren en de heer O. Gul_ demond, lid van de verkeerscommissie van de Keukenhof, een rondgang over de tentoonstelling, die eind november in Voorschoten voor geheel Nederland werd geopend. Door middel van instructieve panelen en foto's, een verkeerstafel, een reeks dia's waarbij (zoals bij een film) vla een geluidsinstallatie een geval uit de praktijk van de politieambtenaar wordt verhaald, geeft de tentoonstelling een eerlijk en duidelijk overzicht van de werkzaamheden van de rijkspolitieman, waarbij zowel zijn preventieve taak als zijn verantwoordelijkheden worden be licht. Baby gestikt in deken De moeder van het elf maanden oude meisje Monica Peters in Maastricht kwam gisteren tot de ontdekking dat haar dochtertje dood in bed lag. De ijlings gewaarschuwde dokter consta teerde dat de baby in de dekens, die zij in slaap over zich heen had getrokken was gestikt. ETHEKGOLVEN Relatiegeschenken niet te duur! De Nederlandse vereniging van Com merciële Directeuren heeft zich tot haar negenhonderd leden gewend met het advies zich bij het geven van relatie geschenken te beperken tot eenvoudige, voor zakelijke doeleinden te gebruiken voorwerpen van geringe waarde. De N.C.D. zegt met bezorgdheid te hebben kennis genomen van de beden kelijke aspecten, die de laatste jaren het zenden van geschenken aan zakelijke relaties heeft genomen vanavond gebeurtenissen 22.00 Metropote Nws 22.40 Avondoverdenking 22.jj concert 23 15 Lichte gram 23.56—24.00 Nw V d jeugd, dochter van Nws 22.40 Kaf I tities 22.50 K" -24.00 Nws. 21.45—22.30 Rondo slnfonico: Noordhol lands Philharmonisch Orkest: Moderne muziek. Programma voor morgen Morgengebed 8.18 Lichte iterstarvd» weging 8.00 Nws gram 8.50 V d huisvrouw 9.35 NCRV: 10.00 NCRV-lied 10.05 Geestelijke liedc- 46 Kerkorgel- KRO: 10.15 Morgendienst 10.4B 11.45 Geestelijke liederen (opn) 12.00 Mid dagklok-noodklok 12.04 Lichte gram 12 25 Voor de boeren 12.35 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.38 Koorzang (gr) 12.50 Actualiteiten 13.00 Nws 13.15 Operetteklanken (gr) 13.40 Wiseewasscn licht progr. NCRV: 14 00 Promenade orfc: Skandlnavisch progr 14 40 De N.V. Vaar wel. hoorspel 1520 Zangrecital (gr) 15 40 Licht instrumentaal ensemble 16 00 Bijbel- Avr-rHonlrinc» 18.20 Pianorecital: moderne Schoolzang 7.00 V d Jeugd 17.: ?rleden 18 05 Lici 7 10 Oct •ndgym 7.20 1 Dagopening. AVRO: 8 00 Nws 8.1 .ichte gram 9 00 Ochtendgym v d vrout 10 Dc groenteman 9 15 Kamerork (gr) udc muz 9.40 Morgenwijding 10.00 Ar etdsvitaminen (gr) 10 50 V d kindere 1 00 Kookkui MÉ" - -Af ictspoot lczln- lichte 1 .2 30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Lichte gram 13 00 Nws 13 15 Meded. eventueel actueeï of gram 13 25 Beursber 13 30 Dansork en solisten 14.00 Sopraan en plano: moderne liederen 14.30 V d vrouw 15 05 Licht ensemble 15 30 Voordracht IS 50 Viool en plano: oude en 20 Gram v _d jeugd 7.00 1 ■u?d '8 00 T «el raatje Prijs der Nederlandse letteren het overlijden van koningin Wil- helmina geen gevolg kunnen geven aan haar voornemen om op 15 december aan de Vlaamse letterkun dige Stijn Streuvels de prijs der Nederlandse letteren 1962 uit te reiken. Wel zal zij persoonlijk de bekroonde letterkundige ontvangen. De uitreiking van deze prijs zal thans geschieden door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. J. L. Th. Cals, op za, terdagmorgen 15 december half twaalf in de Ridderzaal ln Den Haag. De uitreiking van de prijs geschiedt bij gelegenheid van de Twaalfde alge mene conferentie der Nederlandse let teren. die van 13 tot en met 15 december ln Den Haag wordt gehouden. De prils Is de heer Streuvels verleend voor zijn gehele letterkundige werk. Na afloop van de prijsuitreiking biedt de staatsse. Cretans van onderwijs kunsten en we tenschappen, mr. Y. Scnolten, op de Pier in Scheveningen een banket aan. Don derdagavond 13 december geeft „De Nieuwe komedie" in het Kurhauspavil- joen te Scheveningen ter gelegenheid van de conferentie een voorstelling van „Gecroonde leersse" van Michiel de Burgemeester en wethouders van Den Haag ontvangen de deelnemers aan de conferentie na afloop der voorstelling Id het Kurhaus. Het algemeen thema van de conferentie is ,.Taak en positie van de Nederlandse letterkunde in het Euro pa van morgen". In het oude stadhuis aan de Groenmarkt in Den Haag zul len inleidingen op dit thema wordeD gehouden door de Belgische minister van staat voor buitenlandse zaken, Fayat. en door de algemeen voorzitter van de conferentie, prof. dr. W. J. M. A. Asse)- berg3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7