In Zuid-Amerika verworden mensen tot dieren Veel vissersschepen worden in Spanje gebouwd WERKSTER Mej. Wijsman onderscheiden in NOORDWIJK Raad Noordwijkerhout verdeeld op vele punten De heer P van der in het zilver Sleet Minister moet Van der Putten rehabiliteren NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 VIRO Leiden-Oegst geest OP de gisteravond in het gebouw van de Nationale Levensverzekerings lijkheidsstructuur. De rooms-katho- Bank N.V. gehouden vergadering van de afdeling Leiden-Oegsfgeest lieke kerk beaint het zo zachties aan f Bank N.V. gehouden vergadering van de afdeling Leiden-Oegstgeest van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde heeft prof. dr. J. A. Ponsioen, hoogleraar sociologie en sociaal beleid aan het Instituut voor Sociale Studiën te Den Haag, een boekje open gedaan over de wantoe standen in enige Zuidamerikaanse landen. Het was verbijsterend wat hij te vertellen had. Twee maanden lang heeft hij in Chili, Uruguay en Bra zilië achter de schermen gekeken en hij ontdekte daar een degeneratie van het menselijke bestaan als hij niet voor mogelijk had gehouden. De bijeenkomst van gisteravond was belegd ter gelegenheid van de dag van de rechten van de mens. Nu het overgrote deel van de mensen in Zuid- Amerika heeft geen enkel recht. Zij zijn niet meer dan slaven. Prof. Ponsioen vestigde er de aandacht op, dat men in de betrokken landen met een heel andere denkwereld te maken heeft. Er is een geweldige afstand tussen woorden en daden. Men weet precies hoe het moet en men heeft de mooiste sociale theorieën opgesteld, mand vindt het gek, dat daarvan in de, praktijk niets terechtkomt. Nagenoeg iedereen is corrupt, ook de rechtbanken. Een schande, zei een hoge gerechtelijke niet Contrast Het meest opvallende probleem var Zuid-Amerika is de onvoorstelbare ar moede. Ongeveer een kwart van de be volking is zonder woning en vele hon derdduizenden hebben geen enkele voryn van inkomen. Die mensen verschillen eigenlijk maar weinig van dieren. Zij leven in vuil en slik en de kinderen zijn overdekt met vliegen. Vlak ernaast leeft een kleine groep rijken weelde zoals wij die niet kennen. Dat contrast schijnt niemand te hinderén. Men aanvaardt de situatie, dat eenmaal heren en slaven zijn. Twee tot drie procent van de bezit alles en dat in de meest absolute bëtekenis van het woord. Zij geven amb telijke banen uit aan hun gunstelingen niet om te werken, maar om het inko men. Daardoor groeit het aantal onbe nutte ambtenaren voortdurend aan. Wie niet rijk is en geen ambtenaar kan echter zonder meer worden verkocht Prof. Ponsioen wc. bij de bestu dering van dit alles tot de conclusie gekomen, dat de tegenstelling arm en rijk wel een belangrijke, maar niet het grootste probleem is. De voornaamste moeilijkheid is. dat de persoonlijkheid van de Zuidameri kaan door de eeuwenlange slavernij dermate geknakt is. dat van hem geen persoonlijk initiatief is te ver wachten. Deze mensen verwachten niets van zichzelf. Een revolutie heeft dan ook geen zin. Er komen in dat geval alleen andere heersers, maar de toestanden blijven in feite *el«k. De mensen zijn er bijna allemaal on geletterd. Lonen bestaan niet. Aan de werkers wordt een soort aalmoes uit gekeerd. Er zijn grote dorpen, die privé- bezit zyn van één man, tot de kerk en pastorie toe. Een eigen kerk bouwen is onmogelijk, doordat de grootgrondbezit- OECSTGEEST J. Kalsbeek over opvoeden tot vrije expressie In de hall van de Montessorischool aan de L. de Colignylaan heeft de heer J. Kalsbeek gisteravond een inleiding gehouden onder de titel „Opvoeden tot vrije expresie", een vak dat nog niet zc lang door een vakleraar wordt onder wezen. De heer Kalsbeek is beeldhouwer te Oegstgeest. In het begin van zijn causerie rekende hij af met de vele misvattingen, mee het begrip „vrije expressie" in de loop der jaren is omgeven, om daarna een indruk te geven van de waarop jonge kinderen het vak tekenen beschouwen. Veelal acht het jonge kind de tekening een vorm van zich herken baar uitdrukken, zonder woorden te ge bruiken. Zo ontstaat het obligate huisje met schoorsteentje, te vergelijken met het Egyptische hiërogliefenschrift. Het kost moeite het kind af te brengen de gewoonte contouren te tekenen een heel vlak zomaar met kleur te vul len waartoe de nieuwe poederverf zich uitstekend leent. Gaandeweg wordt het dan mogelijk met behulp van niet te fijne penselen toch een bepaald onder werp uit te beelden, maar dan op vrije manier. In de school waren tal van werkstuk ken opgehangen waaruit wel bleek hoe verrassend de resultaten zijn, die met de hier gebruikte technieken, van door gesneden aardappelen tot propjes pa- pier toe, zijn te bereiken. De tyd was te kort om ook in de prak tijk te laten zien hoe hier wordt ge werkt maar de heer C. Bruins, het hoofd der school, kreeg de toezegging dat de heer Kalsbeek in januari eens een avond komt demonstreren. Het groot aantal ouders en belangstellenden dat de hall vulde toonde wel aan hoe groot de belangstelling is voor deze tak van onderwijs. ters uit principe geen grond verkopen. Wanneer de pastoor iets zegt, dat de he ren onwelgevallig is, dan laten zij hem bijvoorbeeld gewoon een tijdje zonder water of elektriciteit zitten. Chaos Op financieel gebied is de toestand chaotisch. De inflatie is enorm en daar uit vloeit een omvangrijke speculatie voort Een arbeidersklasse die een rechts positie heeft, is er niet Er is wel een arbeidersbeweging, maar die is volstrekt afhankelijk van de grootgrondbezitters. Waf valt hier nu aan te doen? Prof. Ponsioen ziet als enig redmid del een verandering van de persoon- lieke kerk begint het zo zachtjes een beetje te begrijpen. Men pro beert coöperaties te stichten, in de mensen tot verantwoordelijk heid worden opgevoed. Het hulp programma van de Verenigde Sta ten is eveneens van belang, maar hierbij stuit men op de moeilijkheid, dat de Zuidamerikanen de Noord amerikanen verachten. Van hen willen zij niets aannemen. Daarom is nodig, dat de Europeanen in di kader met de Amerikanen gaan sa menwerken. Als de Amerikanen geld kunnen de Europeanen zorgen voor en technische middelen leveren, de menselijke begeleiding, die uiter mate belangrijk is. Zo kan wordeh gepoogd de Zuidame rikanen in beweging te zetten. Overigens een gevaarlijke bezigheid, want weet niet wat'er zal gebeuren, wa zij hun slavenketenen afwerpen. Toch moet er iets gebeuren. De huidige toe stand is onduldbaar. VISSERIJGOLFJES IN SPANJE is een nieuwe wetgeving van kracht geworden voor de reorganisatie van de vissersvloot. De wet voorziet in hoofdzaak in het verlenen van kredie ten op lange termijn tegen een lage rentevoet. Men wil zodoende nieuwbouwplannen uitwerken en verouderde vissersschepen vervangen door moderne trawlers. De Spaanse regering heeft nu de cijfers voor 1962 en 1963 gepubliceerd. Voor 1962 wordt berekend een totaal bedrag aan leningen van ongeveer 360 miljoen pesetas ofwel twintig miljoen gulden, en in 1963 450 miljoen peseta's. Van de 810.000.000 peseta' voor 1962 en 1963 zijn er 540.000.000 bestemd voor de nieuwbouw van de trawlvisse- ry. Voor de reconstrnctie van de trawlvloot zijn 405.000.000 peseta's bestemd, voor de klassieke sleepnetvissery 140.000.000. Voor de speciale tonijnvangers is een totaal bedrag aan leningen ter grootte van 135.000.000 bestemd en hetzelfde bedrag is ook beschikbaar voor de visserij tegen de oppervlakte volgens de nieuwste vistechniek. (Avertentie) MEVR. H. P. BLOOT Andreasplein 12 Katwijk aan Zee vraagt voor 3 ochtenden per week eèn Op j In de Ierse Zee is de visserij gisteren erg tegengevallen. De schepen, die bij Dunmore de visserij uitoefenden, kwa- niet tot vangsten. Scheepjes, die met ringnetten binnen de territoriale visten, kwamen wel tot vangsten daar konden de Nederlanders al leen maar naar kijken. In Waterford werd ongeveer 500 crane verhandeld. Verscheidene trawlers hebben op 18 tot 20 mijl ten noordwesten van Dieppe en kele trekjes gedaan van 10 tot 30 kant jes. De SCH 153. VL 7. IJM 34 en KW 15 zijn daarom ook maar daar aan de slag gegaan. Als het niet wil kunnen de schip pers ten slotte de koers altijd nog naar de Ierse Zee verleggen al zijn de vooruit zichten daar op het moment nu ook niet bepaald goed te noemen. Visserij blijft nu eenmaal een loterij en het is altijd moeilijk te voorspellen waar men de goede trekken zal kunnen doen. De KW 3 Koraalbank heeft in Het Ka naal twee trekken van 12 en 25 kantjes gedaan. Niet veel, maar men had ten minste wat in de netten en dat hebben verschillenden de laatste dagen maar zelden kunnen zeggen. De IJM 25 Julie Streiff is naar zee vertrokken. Het schip wil naar de Ierse Zee koersen. De IJM 9 Haarlem had na vier en half etmaal vissen slechts 160 kisten vis kunnen van gen. Men zei wel aan makreel en haring te kunnen komen, maar dan zou men naar de oostkant van de 58 moeten gaan. waar de Russen. Polen en Oostduitsers heeft de eer u uit te nodigen voor show, welke aangaande haar produkten zal worden gehouden op: vrydag 14 dec. 1962, in Hotel Noordzee Boulevard/hoek Voorstraat, KATWIJK AAN ZEE. WILL-COSMA N.V., importrice van huis Jeanne Gatineau zal uw bezoek op hoge prijs stellen en het zich tot een eer rekenen, u tijdens deze show uitvoerig te doen inlichten omtrent doel en gebruik wereldberoemde produkten Jeanne Gatineau. de veelbesproken OPERATION VERITE (De proef op de som) Demonstratie van enige schoonheidsbe handelingen - o.a. de nieuwe maquillage 1962 - door Mej. Sylvie, schoonheidsspe- jeanne Gatineau. Ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen en het inwinnen van schoon heidsadviezen. i kopje koffie met Tevens zullen tijdens deze show enige kapmodellen worden getoond. Aanvang avondshow: 20.00 uur. GRATIS toegangskaarten Nadere inlichtingen en produkten ver krijgbaar bij onze Jeanne Gatineau dè- positaire: Parfumerie J. BARENDSMA Prlncestraat 9 KATWIJK AAN ZEE Telefoon 01718—3123. de trawlers Wat er was In IJmuiden waren 32 vaartuigen aan de markt met 360 schelvis, 920 wijting, 250 gul en kabeljauw, 160 koolvis, 100 kleine haring, 600 makreel (westkust), 60 makreel van de Noordzee, 780 schol. 80 tarbot en griet, 50 haai en poon, 180 varia. 160 st. kabeljauw, 41.000 kilo tong. De SCH 125 Maria had veel westkust- makreel. de UM 26 's-Gravenhage zorg de voor een aanvoer van 120 schelvis, 60 Noordzeemakreel, 200 kabeljauw en gul, 60 koolvis, 100 kleine haring, 100 wijting. De IJM 9 Haarlem had 150 schelvis. 480 wijting, 100 gul en kabel jauw. 15 radio en 55 diversen. In Sche- veningen was de aanvoer 45 wijting, 25 kabeljauw, 15 koolvis, 60 haai, 1200 makreel, van de westkust, 140 schol. 6500 kilo tong, 300 kantjes haring. Harlingen In Harlingen wordt de vissersvloot »er snel gemoderniseerd. De laatste veertien dagen heeft men er drie nieuwe viskotters bijgekregen, die groter of in elk geval even groot zijn als de bestaan de kotters. Dat de schepen »niet slecht zijn heeft de heer H. Jumelet bewezen die met zijn nieuwe kotter meteen voor de grootste aanvoer zorgde die men in Harlingen nog heeft meegemaakt. Nog groter is het nieuwe schip van J van Es dat onder commando is gesteld van schipper Chr. de Vries, die vroeger ka pitein van „Veronica" was. Maandag kwam de nieuwe op een werf in Urk gebouwde viskotter HA 55 Goede Hoop van visser De Waal in Harlingen aan. Dit schip is ook al vaarklaar gemaakt. Men wil nu in Harlingen deze nieuw bouw stimuleren door het verstrekken van geldleningen. In Zeeland doet mer dit al geruime tijd en met name Vlis- singen heeft hiermee destijds de aan dacht getrokken. De activiteit in Harlin gen blijft groot, dat staat wel vast. KATWIJK AAN DEN RIJN Bloembollencultuur In de Roskam vergaderde de Konink lijke Algemene vereniging voor Bloem bollencultuur, afdeling Katwijk, onder leiding van de heer C. Braun. In zijn openingswoord herdacht hij het overlij den van wijlen de heer C. J. Boskamp. Hierna werden besprekingen gevoerd over het houden van een voorlichtings middag. Besloten werd. in deze zaak samenwerking te zoeken met andere instanties. In de vacature J. Hopman sr., lid van het hoofdbestuur, werd gekozen de heer Waveren te Heemstede. In de vacature Van Straelen werd gekozen de heer M. van Straelen te 's-Gravenzande. [lementswijziging voor wat betreft lametermijn werd aanvaard. Tot afgevaardigde naar de vergadering te Haarlem werden gekozen de heren P. H. Meijer en A. van Leeuwen. Bij de bestuursverkiezing werd de periodiek aftredende heer Joh. Grimber gen herkozen. Het voorstel tot deelne ming aan het corso werd aangenomen, Eveneens werd besloten tot heffing van extra contributie van 20 pet., te in door het hoofdbestuur. In de corso- werden benoemd de 'heren L. der Valk, L. Hoogeveen, A. van Leeuwen en H. A. Topper. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Donderdag 13 dec.: hoog water 4 20 en 16.35 uur; laag water 0.04 en 12.28 uur (springvloed) SASSENHEIM AR: clir. politiek heeft nog zin Gisteravond om 8 uur kwam de A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" in de catechisatiekamer achter de Geref. kerk byeen. Ir. W. Brink Jzn uit Schoon hoven hield een causerie over: „Heeft christelijke politiek vandaag nog zin?" Uit de gang .van zaken in de A.R.- partij, zoals die vooral na de oorlog is geweest, blijkt min of meer dat velen deze vraag niet met ,ja" beantwoord willen zien. Bij verkiezingen is het aan tal stemmen regelmatig teruggelopen, en hiervoor worden verscheidene oorzaken genoemd. De aanhangers van de door braak zijn van mening dat chr. politiek «p vorige eeuw inderdaad zin had. De emancipatie van het christelijke volks deel is nu echter zover doorgevoerd dat de zin van een chr. politiek min of n verloren is gegaan. De chr. politiek het doel hebben bereikt. Een principieel christen kan hiermede echter niet instemmen. Het geloof is niet alleen voor de bin nenkamer, maar het beheerst het hele leven en daarom is christelijke politiek een eis van God. Spreker belichtte het socialisme, libe ralisme en katholicisme en maakte dui delijk dat een christelijke politiek hier volkomen buiten staat. De christelijke politiek zal door moeten gaan op de weg die Kuyper is ingeslagen. Na de causerie werd de heer Van der Niet tot secretaris gekozen. Ten slotte discussieerde men over Bloembollencultuur Vanavond om acht uur wordt in het Bruine Paard een ledenvergadering ge houden van de Vereniging voor Bloem- bollencultuur, afdeling Sassenheim. Op de agenda staan acht punten, waaronder bestuursvoorstel tot deelneming het bloemencorso. Indien dit voorstel ■'ordt aangenomen, dan wordt de con tributie verhoogd met twintig procent. Schoolmelk per 1 maart In de raadsvergadering van 15 novem ber jl. werd door B. en W. naar aan leiding van de algemene beschouwingen toegezegd, dat zo spoedig mogelijk zou worden overgegaan tot het verstrekken schoolmelk. Zij hebben inmiddels besloten de ingangsdatum te bepalen op 1 maart 1963 en stellen ter uitvoering dit besluit voor, een krediet van f 22.204 beschikbaar te stellen. Dit kan tot f20.958 worden bestreden uit de ont vangsten verband houdende met deze schoolmelkdistributie. terwijl het res tant ad f 1.246 kan worden gedekt uit de post „onvoorziene uitgaven". Gerekend wordt dat 1400 leerlingen vaD de voorziening zullen profiteren. De heer N. Hogervorst biedt de heer Van der Sleet namens de raadsleden een schemerlamp aan. Gisteren wezen wij reeds in een artikel op de verdien sten van dit Noordwijkerhoutse raadslid voor de gemeenschap. Op de feestelijk met een schat van bloemen versierde raadszaal in Noordwyk werd gistermiddag mej. M. C. Wijsman hartelijk gehuldigd in verband met haar 40-jarig jubileum in dienst by de boekhouding van de gemeentebedryven. Mej. WUs- man, die momenteel de functie van boekhouder bekleedt, werd onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. By de huldiging waren onder anderen aanwezig burgemeester G. F. W. Berckel. de wethouders P. den Otter. Z. J. Sedelaar en G. Vogelaar, ge meentesecretaris B. Ike, diverse hoofden dienst, enkele raadsleden en groot aantal ambtenaren en andere be langstellenden. De burgemeester achtte het een groot geluk, dat in de moderne samenleving het vrouwelijke element „meespeelt" hij zei onder meer: „Het vrouwelijke element kan niet meer worden gemist, ook niet in het ambtelijke apparaat. U heeft zich als jong meisje veertig jaar geleden een plaats verworvei mannengemeenschap en u is stap stap verder gegaan. U heeft- zich door de manieren waarop u uw functie vervulde als 't ware onmisbaar gemaakt het hoogste bereikt wat voor bereiken was. U is het hoofd van dienst steeds tot hulp en steun geweest en u heeft uw werk voortreffelijk verricht We proberen allemaal op onze eigen ma nier iets van ons leven te maken en u heeft door uw evenwichtig, rustig en vriendelijk optreden en hartelijke sfeer een goede entourage geschapen. U heeft gewerkt als een all round ens. aldus de burgemeester, en hei gemeentebestuur is hiervoor zeer er- kentelijk. De burgemeester overhandigde de ge bruikelijke enveloppe en verzocht ver volgens de hoofdboekhouder der bedrij- Wijze vrouw De heer Marijt sprak daarop even eens mej. Wijsman toe. Hij schetste haar loopbaan als „een leven doorgebracht in openbare dienst". U bezit alle eigen schappen die u tot een wijze vrouw be stempelen, aldus de heer Marijt, die erop wees, dat de jubilaresse niet alleen uit blonk in haar werk maar ook in haar ka raktereigenschappen. Tijdens uw diensttijd hebben de ge meentelijke verzorgingsbedrijven een grote vlucht genomen, aldus de heer Marijt. Het aantal aansluitingen steeg van 3200 tot ruim 15.500 en dat wij dit konden verwerken is voor een groot deel ook aan uw vitale werkkracht te danken. Namens het gezamenlijke personeel bood de heer Marijt de jubilaresse een gouden ring met briljanten, benevens een bloemenbak aan. Mej. Wijsman sprak een dankwoord waarin zij zeide dit jubileum niet zo zeer als een prestatie dan wel als een zegen te zien. Hierna was er gelegenheid de Jubi laresse persoonlijk geluk te wensen. Onder hen die hun gelukwensen kwamen aanbieden bevond zich ook de 90-jarige gepensioneerde stoker van de voormalige gasfabriek, de heer P. Roerade. Men bleef hierna nog geruime tijd gezellig bijeen. Schietvereniging De wisselmedailles van de schietver eniging Blijft voor het land. werden ge wonnen met de buks door: N W Caspers, 47 pt, le klasse; J de Groot. 44 pt, 2e klasse: P Slingerland. 49 pt, 3e klasse. Met K.S.O.: D A Lüschen, 59 pt, le klasse: W J Wassing, 57 pt, 2e klasse. Paard op hol Aan de Duindamseweg geraakte een voor een wagen gespannen paard op hol. Het botste tegen een verkeersbord. De wagen sloeg om en de inzittenden, de heren M. Smit en C. van der Slot, beiden uit Noordwijkerhout, werden eruit geslingerd. De eerste kreeg verwondingen aan de handen en de andre brak een arm. Schoorsteenbrand Bij de familie Boon aan de Voorstraat ontstond brand in de schoorsteen, door- xen hoeveelheid roet in brand raakte. Een board plafond vatte eveneens vlam. De brandweer brak het plafond open bluste het vuur. Er was veel schade. NOORDWIJKERHOUT In de dinsdagavond gehouden raadsver gadering van Noordwijkerhout heeft voorzitter P. M. M. van der Weyden en kele woorden van nagedachtenis gewijd in koningin Wiihelmlna. Burgemeester en wethouders hadden al eerder een adres van rouwbeklag gezon den. By de ingekomen stukken bevond zlcb in verslag van een bespreking, welke het gemeentebestuur had met het lid gedeputeerde staten, de heer A. Deeren- berg en de stedebouwkundigen Ir. Alph. Siebers en ir. Roorda van Eyslnga de ontwikkeling van het recreatieterrein naby de Ruigenhoek. Op grond hiervan vroegen B. en W. de raad zijn goedkeuring aan genoemde ste debouwkundigen opdracht te geven dat gebied een uitbreidingsplan te ont- Na een uiteenzetting van de voorzitter ging de raad akkoord. Over het voorstel van de burgemeester aan gedeputeerde staten te verzoeken de wethouderssalarissen per 1 juli 1962 vast te stellen op f 3500 zulks op grond het feit, dat het zielental der gemeente kortelings de 12.000 heeft overschreden, ontspon zioh een vrij langdurige discussie. Niet voldaan De heer Schaap (groep Duivenvoorde) was door de argumentatie van de voor zitter niet voldaan en hij verzocht stem ming, waarop de voorzitter stelde, dat de wethouders op stemming over dit punt zeer waarschijnlijk geen prijs zouden stellen. Het eind van de discussie was het nemen van een voorstel van de heer Schaap de beslissing over dit punt aan houden tot een volgende vergadering. Zonder op. of aanmerkingen besloot de raad overeenkomstig de voorstellen tot overdracht van de grond, benodigd voor de bouw van de hervormde kleuterschool, Na de openbare vergadering van de raad van dinsdagavond had de huldi ging plaats van de heer P. van der Sleet, die 9 december jl. 25 jaar lid van da raad van Noordwijkerhout is geweest Nadat mevrouw Van der Sleet, mevrouw Van der Weijden, de werkgever van de jubilaris, de heer N. Frijlink uit Sas senheim en mevrouw Frijlink, alsmede de oud-raadsleden J.J.A. Out, C. Was- xr, C. Geerlings en G. van den Rot ten in de raadszaal hadden plaatsgeno- sprak de burgemeester een huidI- qlngswoord. „Wil verheugen ons bijzonder over dit Jubileum en vinden het prettig openlijk nulde en dank te kunnen brengen aan deze voor Noordwijkerhout toch wel :er belangrijke persoonlijkheid. De heer Van der Sleet is een man met speciale talenten. Het leiden groot Kwekersbedrijf is geen uocb als wij zien wat hij daarnaast voor de gemeenschap in het algemeen pres teert, dan blijkt wel dat hij ook nog over een enorme werkkracht en werklust be schikt. De heer Van der Sleet zoekt niet zich- zelf, een deugd, welke hem als raadslid siert, doch welke hem ook bij het vervul len van andere functies zo bruikbaar maakt. De heer Van der Sleet houdt niet van half werk en zo is het ook in de raad. is een overtuigd anti-revolutionair geeft zijn principes onder geen beding prijs. Bij zakelijke besprekingen houdt hij niet star vast aan zijn eigen mening, doch weet ook die van anderen te waar deren. Door zijn houding, zijn opgeruimd humeur en prettige omgangsvormen ge niet hij de sympathie van zijn mede- Ipden alsook van de burgemeesters, die de raad mocht presideren". Ook mevrouw Van der Sleet werd bil i huldiging betrokken. Deze morgen heeft het gemeentebestuur bij haar een Bloemenmand laten bezorgen. Aan de heer Van der Sleet werden als cadeaus v.-tafel en een bijpassende schemer lamp aangeboden. Namens de raad sprak de heer N. H. Hogervorst de jubilaris toe. Hij felici teerde hem uit naam van alle mede leden en in het bijzonder namens de leden Janssen, Van der Ploeg en hem zelf, die hem al 16 jaar als raadslid een goede collega en vriend mogen noemen. Het cadeau van de raad was een staande schemerlamp. In de burgerzaal sprak de werkgever van de jubilaris, de heer N. Frijlink, die een t.v.-toestel aanbood. Jeugdschaken in Leiden Donderdag 3 en vrijdag 4 januari 1963 worden in het Logegebouw, Steenschuur 6, Leiden, een Jeugdschaaktoernooi de wedstrijd om het Jeugdkampioen schap van de Leidse Schaakbond ge houden. Er wordt gespeeld van 912 en var 25 uur. Partijen, die na drie uur spe len nog niet zijn beslist, worden door de wedstrijdleiding gearbitreerd Aan de wedstrijden kunnen deelnemen zowel leden als niet-leden van bij di L.S.B. aangesloten verenigingen, mit: zij wonen in het rayon van de L.S.B. ei op 31 augustus a.s. nog geen 20 jaar oud zijn, deze laatste voorwaarde staat in verband met het feit, dat de staande jeugdkampioen het recht krijgt fen de plicht heeft) deel te nemen aan de' in de Paasweek 1963 door de Kon. Ned. Schaakbond te organiseren wed strijden om het' Jeugdkampioenschap van Nederland. De inschrijving moet geschieden vóór 19 december bij secretaris Sattler, Zaan- straat 57, Leiden (telefonische opgave bij J. J. Prevoo, 01710-24816». commissie zal het op prijs stellen leden van schoolschaakclubs e.d in overleg met de desbetreffende leraar gezamenlijk opgeven, voor zover mogelijk in volgorde van speelsterkte. Men moet duidelijk vermelden of men zich opgeeft voor het Jeugdtoernooi of ior de Kampioenswedstrijd. Men geve zich voor laatstgenoemde wedstrijd (waarbij met de klok gespeeld moet worden) alleen op als men tot de sterkere spelers behoort. In het Jeugd- ioi hebben ook de zwakkere spe lers kans op een prijsje, omdat gespeeld worcit in groepen van vier. tot toékenning> van enkele premies tot verbetering van de woningen Zeestraat 47, en Dorpsstraat 52, tot wijziging van de intercommunale I.Z.A.-regeling Zuid- Holland en tot wijziging van de begroting voor de dienst 1962. De benoeming van drie leden tot het nazien van de gemeente-rekening en de rekening van het grondbedrijf over 1961 had bijzonder veel voeten in aarde. In eerste instantie werden benoemd de heren J. J. Duivenvoorde, P. van der Sleet en F. W. van der Ploeg, maar aan gezien de heer Duivenvoorde de benoe ming niet wenste te aanvaarden, omdat zijn fractie er prijs op stelt de heer Schaap in de rekeningscommissie te doen benoemen, werd opnieuw voor het derde lid gestemd. Bij deze stemming werd de heer Timmer met 8 van de 14 stemmen benoemd. Hierop kwamen van verschil lende zijden commentaren los. Oud-Strijders Legioen: Het oud-strijders Legioen 's-Graven- 3ge e.o. heeft in een schrijven aan de minister van defensie, ir. S. H. Visser, zijn ontstemming kenbaar gemaakt in zake de weigering van de bewindsman do heer Van der Putten te rehabiliteren. .Nu de uitspraak van het Ambtenaren gerecht en de Raad van Beroep de be trokkene volkomen in het gelijk heeft gesteld zou het de bewindsman sieren, indien hij de betrokkene schadeloos stelt." Het Oud-strijders Legioen besluit met de verwa Viting uit te spreken, dat de minister alsnog op het ingenomen stand punt zal terugkomen en de heer Vaa der Putten genoegdoening zal geven voor het hem berokkende nadeel in geestelijk materieel opzicht. Joop Weyand, 74, overleden Een bekende figuur in Haagse muziek - kringen, de heer Joop Weyand, is op 74- jarige leeftijd in het ziekenhuis Zuid wal overleden. Hij was jarenlang fluitist in het Residentie-Orkest, waaraan hij met hart en ziel verknocht was. In 1947 'esidentie-Orkest het boek „De orkest". Maar al eerder had hij artikelen en muziekromans ge publiceerd. zoals „Een huis op het Smids water" en de reeks artikelen in De Stem ,Wat weten schrijvers van muziek". Over de opera schreef hij „In het won derland van de Opera". Joop Weyand begon zijn muzikale loopbaan als contrabassist, maar hij scha kelde spoedig over naar een ander in strument, de fluit. Hij werkte als fluitist Londen, totdat hij in 1903 bij het Res.- Orkest kwam. Donderdag a.s. wordt Joop Weyand op de begraafplaats Westduin ter aarde be steld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5