EEN EERLIJKE NATUURLIJKE SIGARET Een evenwichtige melange van rijpe zuivergehouden tabakken VIJF TWINTIG VOOR ÉÉN GULDEN Le Kiosk van Nagaa, een raadsel NIEUWE LEEDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 12 DECEMBER ISoi Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag; Logegebouw, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, dr. P. v. d. Broek over: „Plaats en taak van een schoolpsycholo gische dienst". Kleine Stadszaal, 8 uur: Ned. Reis Vereniging, lezing over Griekenland. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Tweede con cert Leidsche Kunstkring „Voor Allen"; Quintette a vent frangais. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Geref. kerk. Oude Vest, 8 uur: Colle gium Musicum. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Wat u maar wilt". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste: Shura Cherkassky, piano. Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Kome die met „De held van het westen". Op Gouden Wieken, 8 uur: Sonata da Donderdag Leonardusgébouw, Haagweg 14, 8—10 uur n.m.: Vogelshow „Avibus". Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep En semble met „Naar het u lijkt", van W. Shakespeare, voor K. en O. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest o.l,v. Willem van Otterloo; so liste: Shura Cherkassky, piano. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Bezoek Kerkenkring Oecumenische Raad Lei- Restaurant Van der Heijden, 12.30 uur: Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, lunchspeech J. Kroese, van Phs. van Ommeren N.V., over de zeesleepvaart Filmzaal Academie, 8 uur: LAK-va- kantiefilms. Prytaneum, 8.30 uur n.m.: Aidelings- avond N.C S.V.-V.C.SB., dr. H. J. Hee- ring over: „Eist de bergrede het on mogelijke Den Haag, Diligentia, 8 uur: Harold Cone, piano. Vrijdag Leonardusgebouw, Haagweg 14, 1010 uur n.m.: Vogelshow „Avibus". Bovenzaal Bevrijdingskerk, 11 uur: Openingsbijeenkomst Kraamcentrum Oranje-Groene Kruis. Aula chr. huishoudschool Toussaintka- de, 3.30 uur: Officiële opening studen tenflat Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Martha Graham en haar dansgroep. Kurzaal, 8 uur: Cabaretavond radio Veronica. Zaterdag Leonardusgebouw, Haagweg 14, 1010 uur n.m.: Vogelshow „Avibus". Station, 1.20 uur: Vertrek Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar Museum voor het Onderwijs, Den Haag. Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondge bed voor Hervormden en Gereformeer den (7 uur: ingebruikneming klokken), Den Haag, Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie-Orkest o.l.v. Willem Otterloo. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, en Havenapotheek. Haven 18, tel. 20085; de dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt ens waargenomen door de Havenapo theek. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De slavin van Rome (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Het Chap- man-napport (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Maciste en de tirannen (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De hel van Birma (;4 jaar); donderdag: Jacht op ontvoerde vrouwen (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): 7 december: Lessen in liefde (18 jaar); 9 en 10 decern- ber: De glimlach van een zomernacht (18 jaar); 11 en 12 december: Het zevende zegel (18 jaar); 13 december: Wilde aard beien (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes langs de weg (18 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vreemde volken'', kindertekeningen (tot 2 maart). Lakenhal, geselecteerde schilderijen voor Wedgwoodprijs 1963 (t/m 16 dec.). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, dag en zaterdag van 12 tot 4^0 vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.30—9 uur nm. zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 2—5 uur. De filmkunst en V tragische bij Leidse Salon Indien De heer D. Ouwendijk, filmcriticus van De Linie, hield gisteravond voor de leden van filmstudiekring „Salon Indien" een voordracht over ,4e filmkunst en het tragische". „Tot het wezenlijke van de filmkunst behoort de filmfiguuur, waar mee niet wordt bedoeld de persoon die de hoofdrol speelt, maar de typische, visuele en suggestieve verschijning van de dingen en mensen op het scherm", aldus de heer Ouwendijk. De onbezielde en bezielde objecten ii de film worden zodanig verbeeld, dat daaruit één of meer wezenlijke of ge suggereerde facetten van de objecten of hun achtergronden duidelijk worden voor de toeschouwer. Het langzamerhand ontstaan van nieuwe kijk op het menselijke, zoals dat actief en passief door de omgeving wordt bepaald, leidde tot meer werke lijke presentatie van de filmfiguur. Toch had men al vroeger, in de tijd Greta Garbo e.a., ontdekt (zij het nog niet zo indringend) dat het creëren een persoonlijke suggestieve filmfiguur (Avertentiè) Eerste concert in Bethlehemkerk Naar wij vernemen, zal op zaterdag 22 december 's avonds om 8 uur in de Bethlehemkerk aan de Driftstraat hej eerste concert in het bestaan van deze kerk worden gegeven, en wel door de eigen organist, de heer Jaap Remmel- zwaal uit Rijnsburg, die zich verzekerd beeft van de medewerking van Tineke Flinterman—de Jong, mezzo-sopraan, en de heer J. Broekhuis, trompet. De toe gang zal vrij zijn. Er worden werkeD uitgevoerd van Hëndel, Bach, Buxte- hude, d'Aquin, Pepping, Franck, Andre Verwoerd en de organist zelf. Het con cert zal in het teken 6taan van Advent en Kerst Leidenaar hoogleraar in Groningen Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de zoölogische systematiek, is benoemd dr. J. van der Vecht wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden. Dr. Van der Vecht is op 5 juli 1906 in Den Haag geboren. Hij studeerde bio logie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1928 het doctoraal examen aflegde met als hoofdvaik dierkunde en als bijvakken plantkunde en planten- ziektekunde. Van 1928 tot 1941 werkte hij als toegepast enthomoloog bij het Instituut voor Plantenziekte te Buiten zorg. Tijdens een in Nederland doorge bracht verlof promoveerde hij in de cember 1933 te Leiden op het proef schrift: „De grote peperwant of semoen- joeng". Na een krijgsgevangenschap van 1942 tot 1945 en een recuperatieverlof, waar in hij verscheidene laboratoria en proef stations en musea in Nederland, Zwit serland, Engeland en de Verenigde Sta ten bezocht, keerde dr. Van der Vecht in 1947 terug naar het Instituut voor Plantenziekten te Buitenzorg, nu als hoofd van de instelling. Van 1952 tot 1955 was hij hoogleraar in het dierkun dig gedeelte van de plantenziqktekunde aan de faculteit voor landbouwweten schappen te Bogor. In 1956 werd dr. Van der Vecht in zijn huidige functie be- meer tot het wezen van de filmkunst moest behoren dan het uitsluitend var- filmden van objecten en situaties. De filmfiguur kon ontstaan door het ver mogen van de mens tot het op subjec tieve wijze objectiveren. In de filmfiguur ligt, achter de direct geziene weergave van de dingen, de „double-wereld": de wereld waarii toeschouwer leeft bij het zien vai film. In deze „double-wereld" ligt ontvankelijkheid voor het tragische, dat in de loop der eeuwen steeds anders werd benaderd en dat in de moderne tijd vooral het besef van bepaalde nood lotssituaties van de mens omvat. Het moderne (tragische besef groeit naar mate de mens de geheimen aan de to taliteit van het leven onttrekt. De hui dige, schrijnende situatie van de mens in zijn omgeving dwingt welhaast de filmkunst in de richting van het tra- Wijziging in plan Cronesteinsepolder Het college van Ged. Staten onthield zijn goedkeuring aan het partiële uit breidingsplan Cronesteinsepolder van de gemeente Leiden voor zover de gron den bij de Lammebrug de bestemming „meergezinshuizen voor arbeiders" had den verkregen. Naar de mening van Ged. Staten dient met het oog op het daar gevestigde en te vernieuwen kan toor van de Provinciale Waterstaat aan die grond een bestemming voor kan toren met bovenwoningen te worden ge geven. Rechts van de Lammebrug, aan de kant van de stad, komen nu gebou wen voor kantoren, magazijnen, show rooms e.d. met woningen. Woonark Mink De inrichting van de ark van de heer J. W. L. Mink is nu volledig rond, dank zij een royaal aanbod van de firma P. Hoogendoorn en Zn., tapijten en beddenmagazijn op de Haarlemmerstraat. Deze firma levert gratis vier eetkamer- stoelen, die bij de reeds aan wezige klaptafel geplaatst kunnen worden, en twee rieten fauteuiltjes. De ambachts school van de Haagweg had reeds een bijzettafel met een haardbankje aangeboden, zo dat de woonruimte thans is ingericht. Zoals bekend is gaat de ark zaterdagmiddag om 2 uur te water. Er zijn uitnodigingen verzonden aan de firma's en particulieren die hebben mee gewerkt aan of bijgedragen voor de bouw. Dit laatste kon begrijpelijkerwijs slechts in be perkte mate geschieden. Moch ten er belangstellenden zijn die de tewaterlating willen bij wonen, laat men dan even een toegangsbewijs afhalen bij het bureau van de courant of bi) penningmeester K. van Dijk, Roomburgerweg 17. Dit is noodzakelijk in verband met de politieafzetting. De ark wordt, met muziek van de chr. muziekvereniging Concordia, die eerst een mars door de stad maakt, tewater- gelaten door een kraanwagen met een reikwijdte van 9 m. en een hefvermogen van 12 ton. Ten slotte zij nog meege deeld dat Potterij Zaalberg te Zoeterwoude heeft aangeboden het nodige aardewerk te le veren, een aanbod dat natuur lijk dankbaar is aanvaard. Opleiding industrie-apothekers voorsiet in grote behoefte T"\RS. J. Polderman heeft gistermid- dag met een openbare les het lec toraat in de farmaceutische technologie tn de Leidse universiteit aanvaard. Farmaceutische technologie is v Nederland een geheel nieuw leervak dat in de eerste plaats is bedoeld voc opleiding van industrie-apothekers. Hieraan bestaat grote behoefte, omdat de farmaceutische industrie ook bij de laatste fase van de bereiding van neesmiddelen in toenemende mate wordt betrokken. Daarmee wordt be doeld het brengen van geneeskrachtige stoffen in een voor de patiënt bruikbare De bemoeiingen van de industrie-apo thekers strekken zich uit van de eerste proef op laboratoriumschaal af tot Haagse politierechter „Uitgebuite" werkster stal „Het moge waar zijn, dat u misschien door uw werkgeefster wat bent uitge buit maar dat geeft u geen recht haar te bestelen", merkte de Haagse politie rechter op. De verdachte, een 20-jarige werkster uit Leiden, stond terecht omdat zij totaal f 640 had verduisterd van haar werkgeefster. Volgens verdachte had deze haar be loofd extra te zullen betalen schoonmaakwerk en langer werken, wel ke belofte niet was ingelost. Bovendien verdiende de werkster nog geen f 1 per de rechter was het ermee eens. heel wat meer voor werksters wordt betaald in deze tijd. Hoe dan ook. het gaf allemaal geen recht tot diefstal de officier eiste vanwege het blanco strafblad f 50 boete en voorwaardelijk l maand gevangenisstraf. De rechter veroordeelde conform die eis en hield rexening mee, dat intussen het ge stolen bedrag wordt terugbetaald. Dronken autobestuurder „Het zal nooit meer gebeuren", zo be loofde een 42-jarige arbeider uit Leiden, die terecht stond, omdat hij onder in vloed van drank een auto had bestuurd. Hij laveerde daarmee o.a. over de Oude Vest, doch was reeds eerder op andere punten der stad gesignaleerd. ,U mag blij zijn, dat het zo goed is afgelopen", constateerde de officier van justitie, want verdachte was met zijn auto tegen een boom terecht gekomen. Gezien het feit, dat dergelijke feiten gestraft dienen te worden, eiste de officier 14 dagen gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs gedurende 1 jaar met aftrek van 3 maanden. De rechter veroordeelde de arbeider tot twee weken gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs gedurende tien maanden, waarvan 5 maanden voorwaar delijk en aftrek van de reeds verstre ken tijd. WOVBRVGGE Oefening BB Ondanks de gure weersomstandigheden hield de plaatselijke afdeling van di ganisatie Bescherming Bevolking openluchtoefening. Hieraan namen onder meer deel de brandweer, opruimings- ploeg, de afdelingen EHBO en EHIO en de politie. Aanrijding Op de Herenweg, even ten zuiden van het kruispunt met de Kruisweg, had dinsdagmiddag een aanrijding plaats tus- twee motorvoertuigen, die daarbij nogal schade opliepen. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. Officiële publikatie GEMEENTE LEIDEN DIENSTPLICHT De burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat, 1. de in 1943 geboren mannelijke per sonen. die in een Nederlands bevolkings register zijn opgenomen of daarin beho ren te zijn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht noch een bewijs van niet-inschrijving hebben ontvangen, verplicht zijn zich vóór 1 januari 1963 aan te melden ter gemeente-secretarie van hun woonplaats of gewone verblijfplaats. 2. de aanmelding moet geschieden door de onder 1 bedoelde personen zelf, bü verhindering door hun wettelijke verte genwoordiger. Is een rechtspersoonlijk heid bezittende vereniging een stichting of een instelling van weldadigheid wet telijk vertegenwoordiger, dan rust bij verhindering de verplichting tot aanmel ding op de bestuurders. 3. de onder 1 bedoelde personen, indien zy de Nederlandse nationaliteit bezitten, voor de dienstplicht worden ingeschre- zulks met inachtneming van artikel - .-n het Dienstplichtbesluit en de be schikking van de Minister van Oorlog van 18 december 1958, nr 14.746 (inschrij ving voor de dienstplicht). De burgemeester van Leiden, F. H. VAN KINSCHOT Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Paulus Adrianus Fran- ciscus zn van J. A. F. Sommeling en S. J. Spendel; Clementine Beatrijs dr van G. H. B. Kievits en P J. Homs; Marinus zn van J. H. van Esch en S J. Descendre; Elisabeth Adriana dr van P. de Bolster en E. A. de Wit; Johanna Magdalena dr van R. A- Lei- dermeijer en J. Koopmans; Arend Wilhelmus zn van A. Spaans en M. Boon; Johanna Maria dr van N. A. van Zijp en A. Odijk; Jolanda Mar- garetha dr van J. F. Tokkie en W. J. M. v. d. Winkel; Anna Jacqueline dr van W. Zwaan en W. de Mol; An- tonius Marcus zn van J. C. v. d. Ve,r en P. M. v. d. Kwartel; Arie zn van C. J. van Dijk en G. van Rijn; Jo landa dr van M. Meertens en C. G. v. d. Woerd; René Pieter Geraid zn van J. v. d. Zwart en J. C. van Dijk; Cornelia Martine dr van C. Schaap en M. Ouwehand; Hendrikus zn van P. Hogewoning en M. A. C. van Eg- mond. OVERLEDEN: E. van Vliet, 83 jr, wed. van J. Fontein; K. Laven, 58 jaar, man; R. J. Oostergo, 72 jaar, man; M. van Dam, 65 jaar, man; P. de Vries, 51 jaar, man; A. Blankert, 83 jaar, wed. van W. v. d. Does; B. J. v. d. Bos, 7 maanden, zoon; G. Geers, 57 jaar, echtgen. van G. de Bruin; A. Kruger, 72 jaar, wed. van J. Braun. 1 met de technisch en economisch verant woorde produktie in het bedrijf. Ener zijds moet bijvoorbeeld de invloed var de chemische en fysische eigenschappen van de gebruikte grond- en hulpstoffen op de werkzaamheid en de houdbaarheid van het geneesmiddel worden bestu deerd. Anderzijds zijn er technische pro blemen op te lossen leidende tot verbe teringen van bereidings- of onderzoe kingsmethoden van apparaten en va brieksinrichtingen. Uit vele voorbeelden blijkt dat ogen schijnlijk eenvoudige bewerkingen de werkzaamheid van het uiteindelijke neesmiddel sterk kunnen beïnvloeden, Dergelijke problémen zijn slechts in nauwe samenwerking met farmacologen en klinici op tc lossen. Verschillende opleidingen De inrichting van de bedrijfsruimte en de kennis van de apparatuur zijn vele gevallen van vergaande betekenis de kwaliteit van geneesmiddelen. Sprekende voorbeelden hiervan zijn on der andere de produktie van tabletten steriele preparaten. Gewezen wordt op de noodzaak om de vervaardi ging van alle in het groot bereide ge neesmiddelen met dezelfde voorzorgen te omringen als de merkartikelen of de zogenaamde specialité's. De industrie-apotheker en de apothe ker die de apotheker trouw blijft komen dermate verschillende opgaven te staan, dat een zekere differentiatie in de opleiding onvermijdelijk is. De in dustrie-apotheker zal een fysisch-me- disch gerichte vooropleiding behoeven zijn technologische specialisatie. In de apotheek zal meer een beroep worden gedaan op de farmaco-therapeu- tische kennis -van de apotheker, waar- meer biologisch georiënteerde propadeuse nodig is. Trekking loterij De trekking van de loterij voor het polio-revalidatiecentrum Katwijk is om organisatorische redenen uitgesteld tot 28 februari 1963. In de Wilhelminahaven te Vlaar- dingen is gisteren de bü de N.V. Scheepsbouwwerf „De Dageraad" te Woubrugge gebouwde hektrawler „RÜnmond II" (KW 43) overgedra gen aan de N.V. Rederij en Haring- handel N. Parlevliet jr. te Katwük aan Zee. Dit Is een zusterschip van de hektrawler KW 15. Rectificatie ons blad van maandag is gemeld dat he geplaatste aandelenkapitaal van Wrninks Beton, en Aanneming Mij te Leiden in 1961 is uitgebreid voor onder handse uitgifte met 400 aandelen van 1000, ten volle winstdelend over 1962 tot 2 miljoen. Dit moet echter zijn de helft delend in de winst ALKEMADE Lustrumuitvoering De gymnastiekvereniging Excelsior gaf haar lustrumuitvoering. De vereniging telt nu ruim 200 leden. Vóór de pauze traden de jongens en meisjes op, na de pauze de groteren. De leiding berustte o.a. bij de heer P. v.d. Linden. De uit voerenden gaven er blijk van, dat zij met ernst oefenen. De nummers getuig den van goede vorderingen. Voorzitter J. Pouw bracht dank aan allen, die de vereniging tot steun zijn geweest. Het materiaal kon door die steun worden uitgebreid. Er is de afgelopen vüf jaren hard voor de vereniging gewerkt. Vanavond is de tweede uitvoering. Lezing in oudheden Gisteravond hield de heer Arpag Mek- hitarian, secretaris-generaal van de Egyp- tologische Stichting Koningin Elisabeth te Brussel, in het Rüksmuseum Oudheden, een lezing onder de titel: „Le Kiosk (bouwwerk) van Nagaa: een raad. sel Nagaa is de naam van een plaats met archaeologische overblijfselen in de Soe dan ten noordoosten van Khartoem, in het gebied van Shendi. Daar bevinden zich verschillende tempels van eer. turn die men de meroïtische tijd noemt, ongeveer tussen 350 v. Chr. en 300 na Chr. Die monumenten tonen aan dal tegenwoordig een gebied van step pen is, in de oudheid vruchtbaar en welvarend land is geweest. De invloed van de faraonische besohaving was er zeer sterk en levendig: één van de be langrijkste tempels was gewijd aan de God Amon van Thebe, en gebouwd door de Nubische koning Netekamani, wiens redering omstreeks Christus' geboorte Dezelfde koning heeft ook een tempel gebouwd, eveneens in Egyptische stijl, voor de plaatselijke godheid, de leeu wengod Apezemak. De reliëfs welke de wanden van die tempel sieren, verra den, naast hun faraonische allure, ele menten die duidelijk zijn te herleiden tot oosterse tradities: de leeuw met drie koppen en vier armen doet aan de kunst van India denken, een land waarmee de dragers der Meroïtische Beschaving handelsbetrekkingen hadden via Axoem. Vóór de tempel van Apezemak verheft ch een raadselaohtige kiosk (bouw werk), die een mengelmoes laat zien van bouwkundige elementen der Egyptena- ren en der Romeinen: vensters met kroonlijst en uraeusslangen naast Corin thische zuilen. Geen enkele inscriptie komt ons te hulp om de datering of de bestemming van dit mysterieuze bouw werk te bepalen. De bedoeling van de lezing was enkele aspecten te belichten, die het probleem wellicht ooit kunnen verduidelijken. Wedgewood-tentoonstelling In verband met de wijziging in de reis route van de Wedgwoodtentoonstelling zal deze tentoonstelling in de Lakenhal. tegenstelling tot vorige berichten, tot met 16 december voor het publiek geopend zün. Zü gaat dus twee dagen eerder dicht dan was voorzien. Zondagsschool Pniël De heer H. Mieremet, hoofdleider van de zondagsschool „Pniël" van de gelijk namige Hervormde wijkgemeente, hoopt deze maand als mede-voorbereider van de kerstfeestvieringen zijn „zilveren Ju bileum" te vieren. Het is de bedoeling dat daar in de kring van de zondags! school enige aandacht aan wordt gege ven. De heer Mieremet werd als hoofd leider de opvolger van mej. F. Riphagen. VALKENBURG Spreekbeurt Morgenavond (donderdag) om 8 uur spreekt ds. Stelwagen uit Zwijndrecht m gaal-Do Vries voor de Hervormde

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3